Setari Cookie-uri

CE MA FAC CU MAMA???????

Nu am explicat prea clar problema cu "dreptul celor 4 frati la casa..., desi au semnat ca nu au pretentie". Sotul meu totdeauna a spus ca in casa vor avea dreptul sa intre toti copiii in casa parinteasca.
grace009421
Postat pe 6 Iulie 2010 10:12
te contrazici singur

De la: Tycu, la data 2010-07-05 16:35:38
De la: alinabubulina0506, la data 2010-07-05 08:05:02nu te supara draga tycu imi pare sincer rau pt sotia sau viitoarea sotie daca o pui pe mama ta pe locul 1 inaintea ei...nu cred ca tie ti-ar conveni ca ea sa-si puna parintii inaintea ta..pe primul loc in mmomentul cand te casatoresti sau esti deja este sotul sau sotia..iar ei sunt detronati doar de copii lor...sincer eu nu as sta cu tine,la cum gandesti...si da inainte de taierile din salar chiar incepusem sa ne cautam un loc doar al nostru..acum se pare ca daca am pleca cu chirie nu prea ne-ar mai ajunge banii..asa ca trebuie sa mai suportam...cand vine mama acasa el incearca sa vb cu ea...daca o vede ca vrea sa faca ceva ii spune sa il lase pe el sa faca..dar mamei tot nu ii convine...si nu ii spune lui ,imi spune mie..si pe mine ma face sa sufar



Intr-o familie e bine ca sa fie iubire , intelegere si respect intre parteneri, dar fiecare partener sa-si considere parintii pe acelasi loc cu partenerul si ca partenerul sa respecte parintii celuilalt . Da, mama ta sa fie la fel de importanta ca si sotul tau , nu trebuie sa fie pe pe loc secundar fata de sot .! Ar fi gresit sa-i cer sotiei sa-si neglijeze parintii in favoarea mea !!eu tind sa cred ca mama lu' talica , are un motiv de nu-i convine de ginere, eu nu cred ca mama iti vrea raul, si ca sa va separati de mama doar pentru ca il cicale pe ginere,nu este normal ! mai bine cauta si fa o impacare intre mama si ginere, sa nu uiti un lucru ca mama [ parintii ] nu se pot inlocui cu altii !!!!
alinabubulina0506
Postat pe 6 Iulie 2010 11:25
el e asistent medical.. eu economist...amandoi in sistemul bugetar
si tot ce facem facem impreuna de la mancare curatenie la leneveala
castiga mai bine ca mine
De la: Evike, la data 2010-07-06 00:10:14Hai sa dau si eu cu parerea... Deci dupa mine chestia cu egoismul nu sta in picioare o data ce mama vine la 2 saptamani acasa. INSEAMNA CA EA LE ARE PE ALE EI.
DACA NU E MULTUMITA E NORMAL SI ASTA ODATA CE I SE PARE CA VIITORUL GINERE E SUB NIVELUL LA CARE SE ASTEPA
fAPUL CA II PLACE SA LENEVEASCA PROBABIL IN TIMP CE TU MUNCESTI(ca nu ai zis ca amandoi leneviti, asta ar fi altceva)
Daca nu va ajung banii sa stati in gazda banuiesc ca nu numai scoala nu are, nici salariul lui nu este prea mare....
Adevarul e ca daca asta este alegerea ta trebuie sa o respecte, dar ajutati-o! Macar in alea 3 zile cand vine acasa faceti cum credeti ca asteapta de la voi!
Daca nu o poti convinge cu fapte, nu e suficient ca ai 30 de ani!
Poti trai cu cine vrei, dar si la 30 de ani poti lua hotarare gresita!
Daca ai nevoie de ea isi permite sa se bage in viata ta. Daca ai sta pe picioarele tele nu cred ca ti-ar pasa daca-l place sau nu pe viitorul sot, si deasemenea nu cred ca s-ar baga prea mult in viata ta.
Cred ca am fost cruda, dar nici mie nu-miar place de cineva care mi-ar da impresia ca se foloseste de copilul meu. Ea am impresia ca asa simte. El trebuie s-o convinga ca nu e asa, si nu e un lucru usor, si dureaza o perioada. Daca nu reuseste, ori are dreptate mama ta, ori e caz pierdut..
alinabubulina0506
Postat pe 6 Iulie 2010 11:30
draga mea, in primul rand vreau sa iti spun ca-mi pare rau pentru sarcina pierduta,din pacate si eu am trecut prin asa ceva si stiu ce inseamna, sa va dea Domnul bebe sanatos.eu zic sa incerci totusi sa mai discuti cu mama ta, ca sunteti oameni amandoi si cred ca va puteti intelege totusi, si asta fara certuri ,da sunt de acord ca mama e un om foarte imjportant in viata unui om insa si preotul iti spune ca iti lasi mama si tata si iti urmezi sotul...draga mea daca tu crezi ca ei doi pana la urma nu se pot intelege faceti un efort si mutati-va singuri,si atunci poate mama ta va fi indeajuns de matura sa isi dea seama ca greseste si ea.Eu sunt patita pe pielea mea, si sincer iti spun , parintii si copii nu pot convietui in aceeasi casa, nici chiar doua familii frate si sora sau mai stiu eu. Iti doresc intelepciune in alegeri si ep cat posibil sa aplanezi conflictul,sa asculti ambele parti si sa iei o decizie ,pentru ca nu puteti sta in aceeasi casa la nesfarsit certandu-va la nesfarsit...
coffecream
Postat pe 8 Iulie 2010 12:58
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli consumat. Tel de contact 0746762204. Deasemenea oferim servicii de foto video de maistru fotograf cu vechime in domeniu de peste 20 ani, porumbei voiagiori, si unghii tehnice!!!
cj25har
Postat pe 11 Iulie 2010 12:46
De la: Tycu, la data 2010-07-03 09:51:16[quote


Nu, iar nu ai inteles .! Trebuie stiut ca parintii in viata fac parte din familia copilului casatorit !Este gresita conceptia ca daca copilul are prin casatorie familia lui , parintii sunt alta familie .Fiecare partener [sot, sotie ]care are parintii in viata trebuie stiut ca ei si copilul lui [adica nepotul lor daca are] sunt pe primul loc si apoi celalalt sot !!Nu inseamna ca daca ai sot sa ii treci pe parinti pe loc secundar cum din pacate mai fac unii . Asa ca in cazul nostru din topic domnita e bine sa mai tina cont si de parerea mamei indiferent ca se vad foarte rar !- se exclud de aici parintii decazuti din drepturi parintesti !- Ai inteles acum ????


auzi tu chestiile astea le-ai citit undeva sau le scoti din capul tau?
nastasiafilipovna
Postat pe 21 Iulie 2010 20:40
"- uite ca n-a udat gradina"
"- da, mama, dar a facut curat in casa"
"- uite ca doarme"
"- da, mama, a muncit pana tarziu sa aduca bani acasa"
"- uite ca n-a sapat"
"- o sa sape mama, intai sa se odihneasca si apoi o sa sape"

Ai inteles ideea? La orice critica pe care o aduce mama ta, tu raspunde-i cu un contraargument pozitiv. Tu vorbeste-l de bine. Scoate-i mereu in fata calitatile.
Tatal tau si sotul dansei facea ce are pretentii sa faca si prietenul tau? Daca nu ai inca un atuu.

- N-a udat gradina
- dar ce`? tata o uda?

In felul asta o sa se lase pagubasa pana la urma si, daca tot ai sa-i evidentiezi calitatile, cine stie... poate o sa ajunga sa-l si aprecieze. :) Pe cat e ea de insistenta la fel sa fii si tu. Insa ai grija si fii calma. Nu te enerva. Spune-le cu zambetul pe buze, calma, detasata, indiferenta. O sa renunte pana la urma daca esti consecventa.
Succes!
adelaide_grace
Postat pe 22 Iulie 2010 12:12
Inca ceva.
Cand mama n-a fost de acord cu prietenul meu (care acum este actualul meu sot) i-am spus foarte hotarat si raspicat si nu i-am mai lasat nici o portita de raspuns: " mama, poate tu simti ca nu e bine, poate ca tie nu-ti place. Insa eu simt ca el e omul cu care vreau sa traiesc alaturi. El e tot ce imi doresc de la un barbat. Fie ca iti convine, fie ca nu, eu voi fi cu el. Vrei sa intelegi asta, bine. Nu... atunci asta e. Eu raman cu el. Nu stiu daca voi ramane cu el toata viata sau doar 2 ani. Insa eu, acum, in momentul asta, il vreau pe el si pe nimeni altcineva. El ma face fericita, el reprezinta pentru mine tot ce mi-am dorit. N-o fi el prea frumos, a facut el ceva greseli de care stiu, insa eu il iubesc pe el si raman cu el. Asa ca, te rog sa incetezi sa-l mai vorbesti de rau, pentru ca imi faci rau mie.
Tu, cand te-ai maritat cu tata, ai fost convinsa ca va fi bine. Si? apoi ai divortat si ai dat peste alt tembel. Ti-ai mancat viata si cu cretinul ala si ce-ai facut? Eu stiu ca tu iti doresti pentru mine tot ce e mai bun si mai bine. Daca chiar iti doresti asta, atunci lasa-ma sa fiu fericita atat cat voi fi. Ca vor fi 3 luni, ca vor fi 2 ani, ca va fi toata viata nimeni nu poate sti. Insa nu vreau sa regret ca am renuntat la fericirea asta ca sa-ti fac tie pe plac si sa traiesc toata viata cu gandul ca cine stie ce mare poveste am ratat pentru ca n-ai fost tu de acord."
S-a potolit de atunci si s-a abtinut sa mai comenteze. Acum ii ia apararea :))
Cand am ramas insarcinata prima data (am 2 copii), nu eram casatoriti. A fost un bun prilej pentru mama sa-si faca iar griji si sa comenteze. Insa i-am retezat-o iar: mama, acest copil e facut pentru ca eu mi l-am dorit. Nu ma intereseaza daca vrea sa-l recunoasca sau nu, nu ma intereseaza daca vrea sa ne casatorim sau nu. Pe mine ma intereseaza sa nasc cu bine, sa am un copil sanatos. Restul se rezolva.
Asa ca iar i-am pus calusul la gura.
A mai incercat inca o data: ca s-a dus ea la nu stiu ce ghicitoare si aia i-a spus ca copilul meu nu trebuie sa se nasca, ca e copilul diavolului si ca e un rau si ca ... ce mai... e pe nasoale.
In momentul ala am luat foc: nu ti-e rusine?!!!! cum indraznesti sa crezi asa ceva?!?! cum indraznesti sa vii si sa-mi spui mie tampeniile astea? Nu ti-e teama de Dumnezeu? Eu mi-am dorit un copil. Si mi-am spus: nu ma straduiesc sa raman insarcinata. Daca vrea Dumnezeu, atunci o sa raman. In luna urmatoare am ramas. Si crede-ma ca a fost o surpriza si pentru mine pentru ca nu m-am straduit deloc. Deci, daca Dumnezeu a vrut ca eu sa raman insarcinata, nu ti-e rusine sa vii si sa spui asemenea lucruri despre un suflet nevinovat? Vrei sa atragi mania cerului asupra ta?!?!?! Sa nu mai indraznesti vreodata nici macar sa mai gandesti asa ceva despre copilul meu ca nu vreau sa te mai vad in ochi!

Si uite asa am facut eu pace!
Sper sa extragi ce ti-e de folos.
adelaide_grace
Postat pe 22 Iulie 2010 12:32
De la: adelaide, la data 2010-07-22 12:32:56Inca ceva.
Cand mama n-a fost de acord cu prietenul meu (care acum este actualul meu sot) i-am spus foarte hotarat si raspicat si nu i-am mai lasat nici o portita de raspuns: " mama, poate tu simti ca nu e bine, poate ca tie nu-ti place. Insa eu simt ca el e omul cu care vreau sa traiesc alaturi. El e tot ce imi doresc de la un barbat. Fie ca iti convine, fie ca nu, eu voi fi cu el. Vrei sa intelegi asta, bine. Nu... atunci asta e. Eu raman cu el. Nu stiu daca voi ramane cu el toata viata sau doar 2 ani. Insa eu, acum, in momentul asta, il vreau pe el si pe nimeni altcineva. El ma face fericita, el reprezinta pentru mine tot ce mi-am dorit. N-o fi el prea frumos, a facut el ceva greseli de care stiu, insa eu il iubesc pe el si raman cu el. Asa ca, te rog sa incetezi sa-l mai vorbesti de rau, pentru ca imi faci rau mie.
Tu, cand te-ai maritat cu tata, ai fost convinsa ca va fi bine. Si? apoi ai divortat si ai dat peste alt tembel. Ti-ai mancat viata si cu cretinul ala si ce-ai facut? Eu stiu ca tu iti doresti pentru mine tot ce e mai bun si mai bine. Daca chiar iti doresti asta, atunci lasa-ma sa fiu fericita atat cat voi fi. Ca vor fi 3 luni, ca vor fi 2 ani, ca va fi toata viata nimeni nu poate sti. Insa nu vreau sa regret ca am renuntat la fericirea asta ca sa-ti fac tie pe plac si sa traiesc toata viata cu gandul ca cine stie ce mare poveste am ratat pentru ca n-ai fost tu de acord."
S-a potolit de atunci si s-a abtinut sa mai comenteze. Acum ii ia apararea :))
Cand am ramas insarcinata prima data (am 2 copii), nu eram casatoriti. A fost un bun prilej pentru mama sa-si faca iar griji si sa comenteze. Insa i-am retezat-o iar: mama, acest copil e facut pentru ca eu mi l-am dorit. Nu ma intereseaza daca vrea sa-l recunoasca sau nu, nu ma intereseaza daca vrea sa ne casatorim sau nu. Pe mine ma intereseaza sa nasc cu bine, sa am un copil sanatos. Restul se rezolva.
Asa ca iar i-am pus calusul la gura.
A mai incercat inca o data: ca s-a dus ea la nu stiu ce ghicitoare si aia i-a spus ca copilul meu nu trebuie sa se nasca, ca e copilul diavolului si ca e un rau si ca ... ce mai... e pe nasoale.
In momentul ala am luat foc: nu ti-e rusine?!!!! cum indraznesti sa crezi asa ceva?!?! cum indraznesti sa vii si sa-mi spui mie tampeniile astea? Nu ti-e teama de Dumnezeu? Eu mi-am dorit un copil. Si mi-am spus: nu ma straduiesc sa raman insarcinata. Daca vrea Dumnezeu, atunci o sa raman. In luna urmatoare am ramas. Si crede-ma ca a fost o surpriza si pentru mine pentru ca nu m-am straduit deloc. Deci, daca Dumnezeu a vrut ca eu sa raman insarcinata, nu ti-e rusine sa vii si sa spui asemenea lucruri despre un suflet nevinovat? Vrei sa atragi mania cerului asupra ta?!?!?! Sa nu mai indraznesti vreodata nici macar sa mai gandesti asa ceva despre copilul meu ca nu vreau sa te mai vad in ochi!

Si uite asa am facut eu pace!
Sper sa extragi ce ti-e de folos.



foarte bine ai facut Fara indoiala ca parintii vor binele copiilor, dar cateodata exagereaza de-a dreptul si pur si simplu omit sa-i intreb si pe copii ce cred ei despre acest bine.
In astfel de momente, trebuie pus piciorul in prag si, cu respect atras atentia ca el, parintele si-a trait viata si si-a luat si el deciziile asa cum a gasit de cuviinta si fix asta trebuie sa facem si nu.
faptul de a fi pe propriile picioare, decizional vbind, nu inseamna catusi de putin lipsa de respect.
nastasiafilipovna
Postat pe 22 Iulie 2010 16:04
Cel mai bine ar fi sa nu dai atentie la ce spune mama ta, sa ii dai dreptate in fatza, dar sa faci ceea ce tu simti si crezi ca e bine pentru tine. In acest fel pastgrezi o relatie ok si cu mama ta dar iti vezi si de viata ta. Eu pot spune ca am o situatie asemanatoare, mama iubitului meu nu prea ma agreeaza, si orice as face intervine ea, si cam tot ce fac eu nu fac bine in viziunea ei. Dar eu ii dau dreptate, ii vb frumos, dar fac exact ceea ce vreau si cred ca e bine, si uite asa avem o viata linistita.
petramakeup
Postat pe 25 Iulie 2010 12:06
http://wwwrelatiiparteneri.forumgratuit.ro/forum.htm
Dindirel
Postat pe 13 Noiembrie 2010 17:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Momente intime furate :) si pastrate.... 6 De la: _oktober_ 3 Decembrie 2010 11:40
caut rochie de nasa 3 De la: klaudika_grace 3 August 2010 09:30
Planuri in Noul An! 6 De la: cj25har 15 Iunie 2010 08:18
job part time 1 De la: anna88 17 Iulie 2010 22:53
a plecat fara sa ne certam 53 De la: alcmenea 16 Mai 2010 11:52