Setari Cookie-uri

~23 sau ~32? care e varsta ideala pt facut bebei?

Eu, personal - partea feminina a Avatarstuff -
imi doresc un copil cat de curand. Am 23 de ani si acum trei ani ma gandeam ca la varsta asta voi fi deja mamica... Din pacate, nu toate ies asa cum iti imaginezi..



Imi doresc multi copii, daca as sti ca pot (fizic, dar si financiar), as face vreo 4, 5... Mai ales ca am sanse crescute genetic de a face gemeni

Partea masculina a Avatarstuff, viitorul meu sot, isi doreste vreo doi, in 2-3 ani maxim.

Cred ca in loc sa faci din a naste un copil o prioritate (sau un plan), mai bine sa intelgi ca atunci cand a venit, bebelul este prioritatea nr I si toate planurile sa il includa, de acum inainte, si pe el/ea.

Felicitari mamicilor de toate varstele! Si barbatilor care va stau alaturi!
avatarstuff
Postat pe 18 Iulie 2010 12:06
realizez machiaj de mireasa si de ocazii speciale gene false pensat, cu produse dior ,chanel lancome, etc garantez machajul rezista 24 de ore garantat0723065330 cristina
cris_make_up_artist
Postat pe 18 Iulie 2010 12:23
Varsta ideala pentru a face copii din punct de vedere biologic este 23 ani.
Concluzia:Faceti copii cand sunteti pregatiti din toate punctele de vedere.
Mihaela1981_grace
Postat pe 20 Iulie 2010 20:47
buna!vad ca sunt pareri pro si contra aici.si eu sunt intr-o astfel de dilema imi doresc un copil dar mii frica de viitor,imi vin ganduri ca peste cativa ani nu am sa mai am putere sa-i ofer macar strictul necesar si totodata ma gandesc ca imbatranesc si chiar ca nu voi mai avea puterea sa muncesc ca sai ofer cate ceva.deci nu stiu ce sa fac ca sa fie bine.
petrocata
Postat pe 20 Iulie 2010 22:00
Dupa 32 de ani exista si riscul ca bebelusul sa se nasca cu boli genetice (in special cu sindrom Down), deoarece organismul mamei este usor imbatranit. Cu cat creste varsta cresc si aceste riscuri.
De asemenea, de obicei, copii facuti la varste inaintate au sistemul imunitar scazut. Chiar si medicii recomanda sa ai copii pana la 30 de ani.Dar indiferent la ce varsta ai copii ei sunt o bucurie pentru familie. Eu am avut-o pe cea mica la 36 de ani( acum are 10 ani) si cred ca am avut mai multa rabdare cu ea decat cu baietii pe care i-am avut la 25 si 26 de ani.
dodo64
Postat pe 27 Iulie 2010 09:43
am 26 de ani si sunt mamica unui ingeras de fetita, am nascut la 21 de ani- am intrat in prima categorie, cind a venit pe lume nu aveam nici casa noastra, nici un job stabil cu autoritate si recunosc nici facultatea absolvita, ba mai bine ca lasasem ca sotul era contra studiilor, aveam insa increderea in propriile forte si am stiut ca nu o voi dezamagi si va avea ce are orice copil la virsta ei si o copilarie fericita. In primul rind dragostea...de ce are nevoie orice copil, nu de bani sau posibilitati, nu am fost nici eu copil de bani gata, dar am avut dragostea parintilor mei, prietenia lor si asta m-a facut sa fiu puternica si increzuta in tot ceea ce fac, daca atunci cind venise pe lume fetita mea nu aveam nici macar o facultate, pai acum am si facultatea si un job bine platit si stabil si acum ii pot oferi mai mult decit am crezut vreodata ca voi putea sa-i ofer, dar pt ea conteaza cum e mama ei, tot ce facem - facem impreuna, totul ce am obtinut e datorita ei, ea mi-a dat puteri si credinta ca voi putea si am reusit. E ingerul meu, nu stiu cine eram si unde eram azi daca nu era ea...un copil iti schimba viata, in bine sau in rau- tu hotarasti
luminita2010_grace
Postat pe 27 Iulie 2010 16:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pahare pentru miri 31 De la: 22 Noiembrie 2016 23:12
PENTRU BEBE MIC 1 De la: ADINATURTOI 7 Noiembrie 2009 13:42
rochie de mireasa deosebita 3 De la: marry 29 Martie 2010 18:48
M-a inselat sotia 53 De la: Un_DEZAMAGIT 4 Mai 2014 18:12
PENTRU MOMENTE UNICE… 1 De la: grace007731 27 Februarie 2010 16:36