Setari Cookie-uri

Un joc al imaginatiei

mereu am gandit ca cel mai bun mod de a te descarca e prin a scrie,ceva,orice pe o foaie alba ....parerea mea ....as scrie despre viata,despre cum sa treci prin viata facand din fiecare moment de tristete unul de fericire
sweet_sugar
Postat pe 5 August 2010 10:32
S-a vorbit mereu si despre componenta aceasta terapeutica a scrisului. Exista metode de psihoterapie care folosesc scrisul in acest sens. Una dintre cele mai cunoscute este recomandata persoanelor care au cosmaruri. Ca sa-si poata controla visele, pot face urmatorul exercitiu: sa-si scrie ce-si amintesc din fiecare vis. Astfel, cu timpul, cistiga control asupra subconstientului, impunind bariere care nu mai lasa cosmarurile sa se dezvolte.

sweety, din cite spui tu, cartea ta ar fi un excelent exercitiu motivational, atit pentru tine, cit si pentru cei ce ar citi-o. Frumos.
soraderazboi
Postat pe 5 August 2010 11:06
De la: soraderazboi, la data 2010-08-05 11:06:55S-a vorbit mereu si despre componenta aceasta terapeutica a scrisului. Exista metode de psihoterapie care folosesc scrisul in acest sens. Una dintre cele mai cunoscute este recomandata persoanelor care au cosmaruri. Ca sa-si poata controla visele, pot face urmatorul exercitiu: sa-si scrie ce-si amintesc din fiecare vis. Astfel, cu timpul, cistiga control asupra subconstientului, impunind bariere care nu mai lasa cosmarurile sa se dezvolte.

sweety, din cite spui tu, cartea ta ar fi un excelent exercitiu motivational, atit pentru tine, cit si pentru cei ce ar citi-o. Frumos.
multumesc am multe nebunii in cap,unele si bune
sweet_sugar
Postat pe 5 August 2010 11:23
Cred ca aveam vreo 10 ani cand mi s-a spus sa-mi scriu jurnalul. Sa povestesc, cand e cazul, ce mi se intampla, ce simt, ce gandesc despre lumea din jurul meu. La vremea aceea nu existau decat pixul si foaia de hartie (nu si MS Office) si cred ca am inceput de zeci de ori, in decursul anilor, un asemenea caiet. Nu aveam rabdare pentru asa ceva. Imi placea sa scriu despre altii insa. Orice poveste cu iz de barfa, o stire la tv care imi permitea sa improvizez si sa "schimb" povestea asa cum as fi vrut eu, ma determina sa ma reapuc de scris.
Ulterior, tata a adus in casa o masina de scris (in acele vremuri erau interzise). M-am apucat sa bat la masina fiecare rand asternut pe foile de hartie. Cateva le mai am, altele s-au pierdut. Este interesant si foarte placut sa poti reciti peste 10, 20 de ani cum gandeai in adolescenta, sa vezi cat si daca ai evoluat.
Referitor la intrebarea din primul post, citeam undeva, cu multi ani in urma, ca nu stiu ce telenovela a fost creata dupa o stire din presa scrisa. Daca nu ma insel, o telenovela romaneasca. Cred ca mi-ar placea sa scriu, asa cum faceam copil fiind, tot despre asa ceva. Un subiect ales de pe un forum si sa schimb destinul persoanei respective in randurile mele.
Cat despre certuri pe forum, eu as vedea cartea cam asa: as scrie despre cearta inceputa din te miri ce, despre replicile pe care si le dau userii, apoi, in capitole separate as crea o zi din viata fiecaruia. As crea un personaj real versus unul fictiv, cautand motivatia iesirilor grosolane sau blande din cearta respectiva.
rashela
Postat pe 5 August 2010 12:06
Tocmai mi-a venit o idee.
Sora, daca tot ai aruncat nada... ti-as propune asa: da-ne o tema, sa zicem saptamanala si hai, sa scriem (cei care se incumeta) despre asta. Tema poate fi doar un titlu sugestiv, un inceput de poveste, un personaj, orice crezi de cuviinta.

Ce ziceti?
rashela
Postat pe 5 August 2010 12:27
Imi place foarte mult ideea ta, rashela. Putem face asta, dar la ce sectiune? Banuiesc ca la entertainment pur si simplu.
Totodata, mi-a facut mare placere sa citesc povestea ta cu atractia pentru scris. Jurnalul este o buna modalitate de a ajuta copiii sa se organizeze, sa observe (introspectiv, cit si in jurul lor, pentru ca un jurnal poate fi si despre ce vedem zilnic in jurul nostru, nu doar despre noi insine), de a-i ajuta sa invete sa se exprime din ce in ce mai bine. Are o multime de avantaje.
Am tinut jurnal ani la rind, iar in clasa a III-a, de revelion, am scris prima poezie, prinsa in farmecul pe care il aveau sarbatorile de iarna in copilarie. Iar apoi, de cite ori mergeam la bunicul, care avea o masina de scris in birou, prezenta acesteia ma stimula sa scriu o poezie.

Imi dau seama ca romanul tau despre certurile pe forum ar fi moralizator. Daca as scrie eu asa ceva, ar fi comic. Sub toate formele comicului: ironie, umor cald si intelegator, comic grotesc.
soraderazboi
Postat pe 5 August 2010 14:33
Cu toate ca n-am inca cunostinte foarte vaste de psihologie, visez la un moment dat sa scriu o carte despre relatii defectuoase care ne influenteaza negativ perceptia asupra vietii si asupra propriei persoane. Ar fi ca un un fel de ghid de constientizare si vindecare in urma unei relatii de acest gen.
Ideea rashelei mi-a placut ff mult, as participa si eu la un "joc" din acesta.
arhanghel
Postat pe 5 August 2010 17:45
hmmmmmmm foarte interesant eu as scrie ceva despre cum omul isi influenteaza propriul destin prin ganduri, cum fiecare obiect care ne inconjoara ne influenteaza viata si actiunile si cum totul s einvarte in jurul unui singur punct al existentei umane
yumy
Postat pe 5 August 2010 17:51
o carte despre amanti ca si asa ai de unde sa te inspiri din atatea topicuri
fata_healthy
Postat pe 5 August 2010 18:48
Yumy....tu ar treb sa scrii despre ceea ce stii si sa ne impartasesti pt k ai talent si nu vb ca sa nu adormi,k altii p aici Eu am jurnale intregi pe care le recitesc si asa realizez cat m-am schimbat in decursul anilor,desi in esenta am ramas aceeasi....insa acum am maturitatea de care atunci nu dadeam dovada.. In rest, am inceput sa scriu o carte la un mom dat, am scris cam jum din poveste si mi-am dat seama ca imaginatia mea era prea bogata si vroiam sa scriu atat de multe lucruri de care ma temeam sau pe care mi le doream...care atarnau in subconstientul meu si eram derutata de cantitatea de informatii, un amestec de real si imaginar...nu am putut continua...ceva s-a intamplat...acum regret ca nu am gasit puterea de a crea pana la sf...dar oricum,nu era ceva banal ci mult mult prea complicat. Ii admir pe scriitori, ei au avut puterea
anemma2002
Postat pe 6 August 2010 02:35
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 00:10:06V-ar fi placut sa scrieti o carte? Daca da, despre ce v-ar placea sa scrieti?

nu prea am talent la scris ;dar daca ar fi, as scrie legat de antrenamentele de tip culturism, de accidentarile care pot surveni in urma practicarii lor si sfaturi pt cei care au deja unele probleme de sanatate si totusi doresc sa mai faca acest gen de miscare.
Ronnie_Coleman
Postat pe 6 August 2010 10:40
anemma, ceea ce trebuie sa faci atunci cind vrei sa scrii ceva ce sa devina o carte este sa reusesti sa te detasezi. Sa stii sa renunti la informatie, la idei pe care le ai, la dorinte pe care le ai, pentru ca niciodata nu vei reusi sa scrii tot ce ti se pare tie interesant, bun, placut, si sa iasa o carte pe care ceilalti, potentialii cititori, sa o gaseasca la fel. Da, scriitorii au orgolii, de multe ori mari, insa nu atunci cind scriu. Un scriitor orgolios in scris rateaza din start.
Ti-am spus toate asta din propria mea experienta si nu ca litera de lege.

yumy, care ar fi acel singur punct al existentei umane in jurul caruia se invirteste totul? M-ai facut curioasa.
soraderazboi
Postat pe 9 August 2010 00:05
te´ai putea indrepta catre lucruriile pe care nu se mai pune atat accent in ziua de astazi... este interesant ... intriga este virusul care te face sa continui
Creatza09
Postat pe 10 August 2010 21:18
scriitorii creeaza personaje si povesti... uneori ajung sa se indragosteasca de ele...tocmai pentru ca scriu cu sufletul si fara orgolii... asa este... eu am inceput sa scriu o carte... si langa mine in acest proiect este un om extraordinar care m-a invatat ce inseamna sa scrii si cum sa o faci mai ales
mariaalina
Postat pe 10 August 2010 21:23
De la: mariaalina, la data 2010-08-10 21:23:10scriitorii creeaza personaje si povesti... uneori ajung sa se indragosteasca de ele...tocmai pentru ca scriu cu sufletul si fara orgolii... asa este... eu am inceput sa scriu o carte... si langa mine in acest proiect este un om extraordinar care m-a invatat ce inseamna sa scrii si cum sa o faci mai ales


Felicitari!!!
anastasia_m
Postat pe 10 August 2010 21:30
mariaalina, ce inseamna pentru tine a scrie cu sufletul?
Pentru ca nici a scrie doar cu sufletul nu e bine. Vei pune tu acolo lucruri de care tu te-ai indragostit si risti sa crezi ca scrii ceva extraordinar de bun doar pentru ca ti-e drag si-l vezi tu frumos. Iar atunci vei fi socata daca vei vedea ca, pentru ca nu ai reusit sa te detasezi de text si sa-l privesti cu ochi critic, va iesi slab.
Intelegi ce spun?
soraderazboi
Postat pe 11 August 2010 13:25
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 00:10:06V-ar fi placut sa scrieti o carte? Daca da, despre ce v-ar placea sa scrieti?


poezii sau ceva asemanator operei lui Caragiale. poate la pensie... poezii nu mai scriu de mult timp.
leo_
Postat pe 11 August 2010 22:35
o carte depsre recunoasterea si intelegerea EU-lui propriu
ionelaela
Postat pe 14 August 2010 04:46
MI-AR PLACE SA SCRIU O CARTE DESPRE CUM SA APLICAM CORECT CEEA CE A SPUS ISUS SI ANUME ,, IUBESTE-TI APROAPELE CA PETINE INSUTI '' SI ASTA PENTRU CA MAJORITATEA SUNTEM LA EXTREME :
- ORI NE IUBIM PE NOI FARA SA NE PESE PREA MULT DE CEILALTI ( SI ASTA SUNA A ...EGOISM ...)
- ORI IUBIM PE CEILALTI SI NE SACRIFICAM PENTRU EI
IAR CAND AVEM LA RANDUL NOSTRU NEVOIE NIMENI NU SE STRADUIESTE MACAR SA TE ASCULTE ( SI ASTA SEAMANA A PROSTIE )
DECI TREBUIE SA EXISTE O CALE DE MIJLOC, CARE SA IMBINE ACESTE EXTREME .........CE SPUNETI ?
floryycica
Postat pe 14 August 2010 05:18
multi au scris carti cu acest subiect dar putini il traiesc.......IUBIREA APROPELUI CA PE MINE INSUMI ....STA CAM ASA.........;;;;DACA NU M-AS BARFI PE MINE,,,SA NU FAC NICI CU APROAPELE MEU,DACA NU MI-AS DA MIE O PALMA SA NU-I FAC NICI APROAPELUI MEU,,,,DACA NU M-AS MINTI ,,,DACA NU M-AS FURA ,,,DACA NU M-AS MURDARI......SI LISTA POATE CONTINUA.....TOTUL SE REZUMA LA.......CE VREAU SA MI SE FACA ASTA SA FAC SI EU.....E SIMPLU..SI TOTUSI GREU DE PUS IN PRACTICA......DAR DIN DRAGOSTE PT MANTUITORUL NOSTRU SE POATE..DUMNEZEU SA NE AJUTE SA SCHIMBAM LUMEA,,,,DAR PRIMUL SA FIU EU
healthy006849
Postat pe 14 August 2010 05:28
Eu chiar scriu o carte...Pentru ca nu am avut timp sa vorbesc cu copiii mei despre viata mea,despre viata noastra, vreau sa scriu aceasta carte pe care sa li-o las amintire.Nu este usor sa scrii, dar amintirile vin ca o ploaie de vara atunci cand le cauti.Din pacate, vine o vreme cand toti devenim "amintiri" pentru altii....
kudika086823
Postat pe 14 August 2010 07:59
Eu chiar scriu o carte...Pentru ca nu am avut timp sa vorbesc cu copiii mei despre viata mea,despre viata noastra, vreau sa scriu aceasta carte pe care sa li-o las amintire.Nu este usor sa scrii, dar amintirile vin ca o ploaie de vara atunci cand le cauti.Din pacate, vine o vreme cand toti devenim "amintiri" pentru altii....
kudika086823
Postat pe 14 August 2010 08:01
De la: floryycica, la data 2010-08-14 05:18:49MI-AR PLACE SA SCRIU O CARTE DESPRE CUM SA APLICAM CORECT CEEA CE A SPUS ISUS SI ANUME ,, IUBESTE-TI APROAPELE CA PETINE INSUTI '' SI ASTA PENTRU CA MAJORITATEA SUNTEM LA EXTREME :
- ORI NE IUBIM PE NOI FARA SA NE PESE PREA MULT DE CEILALTI ( SI ASTA SUNA A ...EGOISM ...)
- ORI IUBIM PE CEILALTI SI NE SACRIFICAM PENTRU EI
IAR CAND AVEM LA RANDUL NOSTRU NEVOIE NIMENI NU SE STRADUIESTE MACAR SA TE ASCULTE ( SI ASTA SEAMANA A PROSTIE )
DECI TREBUIE SA EXISTE O CALE DE MIJLOC, CARE SA IMBINE ACESTE EXTREME .........CE SPUNETI ?






... pai cum vine asta ? ... dupa cum inteleg e ''bine'' sa nu faci bine ca sa nu cumva sa cazi de prost ??? ... prostie e sa faci bine continuu cuiva care nu apreciaza si care nu are nevoie de ajutorul cuiva ... dar, de obicei, oamenii buni sint apreciati pentru asta indiferent daca initial par ''rupti de realitate'' ... a face un bine nu este o datorie este o stare de multumire personala ...
marco918
Postat pe 14 August 2010 08:15
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-01 00:12:52aventurile baronului munchaussen
da' mi-a luat-o altu' inainte!
Ti-a luat-o Jack Pearl inainte cu peste 100 de ani ... dar cum n-aveai sa stii ptr ca acum cartile costa cativa zeci de lei ,ai vizionat poate filmul !
crysis
Postat pe 14 August 2010 08:44
imaginatia si propriile intamplari in viata... sau intamplarile altora de asa ceva ai nevoie pt a scrie o carte

as scrie o carte despre... relatii interzise... as dezvolta subiectul... cum "fructul" interzis ne atrage
danaeu
Postat pe 14 August 2010 09:03
alti scriu din propriile lor jurname, transcriu..mai pun cate ceva( sa fie mai intensss aceea stare) alti.. mai taie
danaeu
Postat pe 14 August 2010 09:05
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 00:10:06V-ar fi placut sa scrieti o carte? Daca da, despre ce v-ar placea sa scrieti?


Mi-ar placea foarte mult sa scriu, si-spre deosebire de cei mai multi care ar scrie carti psihologice, motivationale etc- eu as scrie romane! Beletristica este pasiunea mea! Atunci ar fi intr-adevar un "exercitiu de imaginatie". Mi-ar mai placea sa scriu carti pt copii. Deocamdata scriu doar scurte texte pe o tema anume, pe care le folosesc la clasa, cand lucrez cu copiii!
Imi place ideea ca fiecare ce se simte inspirat sa scrie ceva pe o tema data! Atunci am vedea cat suntem de diferiti- fiecare are o lume a lui! Acolo suntem unici...
kudika055356
Postat pe 14 August 2010 10:04
eu am incercat sa scriu scriam in jurnalul meu tot ce mi se intampla pana cand mi l-a luat mama si mi l-a citit aveam vreo 14 ani pe atunci si ma certat ca scriu despre baieti in jurnalul meu si la atceva nu ma gandesc asta ea parerea ei eu de fapt scriam tot ce mi s intampla zilnic pt ca cu ea nu aveam ce discuta ea fiind o persoana inchisa si altceva decat crescut copii nu stia ,mai tarziu am inceput sa scriu povesti despre printese cae traiesc fericite pana la adinci batraneti si apoi am renuntat pur si simplu sa traiesc in imaginatia mea proprie .asta e povestea tentativei mele de scris.si scuzati greselile ortografice
kudika110674
Postat pe 14 August 2010 10:47
Interesant topic..Daca as scrie o carte cred ca as avea succes daca as scrie despr-e viata mea personala...O poveste de dragoste ...Sau mai bine zic una din povestile mele de dragoste...Cred ca as avea succes garantat! Weekend frumos!!
Oana25_healthy
Postat pe 14 August 2010 10:53
kudika079007
Postat pe 14 August 2010 11:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand trilogia Fifty Shades of Grey 1 De la: kudika_982495 11 Martie 2015 22:09
Cititorul - Berhard Schlink 2 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:45
TWILIGHT 14 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
De cind eram mici 15 De la: soraderazboi 15 Martie 2012 10:44
Concurs Zori de zi 5 De la: andres13 7 Martie 2012 05:49