Setari Cookie-uri

Un joc al imaginatiei

Da mult mi-ar fi placut sa am posibilitatea de a scrie o carte--o carte -jurnal cu aspecte din viata mea--dar....
kudika184838
Postat pe 14 August 2010 11:33
Apropo de jurnale...am avut primu meu jurnal la 13 ani...Inca le mai am chiar daca sunt maritata le am puse bine...nu mi le-a citit niciodata sotu meu Am acolo 8 ani din viata scris in jurnale...
Oana25_healthy
Postat pe 14 August 2010 11:43
De la: floryycica, la data 2010-08-14 05:18:49MI-AR PLACE SA SCRIU O CARTE DESPRE CUM SA APLICAM CORECT CEEA CE A SPUS ISUS SI ANUME ,, IUBESTE-TI APROAPELE CA PETINE INSUTI '' SI ASTA PENTRU CA MAJORITATEA SUNTEM LA EXTREME :
- ORI NE IUBIM PE NOI FARA SA NE PESE PREA MULT DE CEILALTI ( SI ASTA SUNA A ...EGOISM ...)
- ORI IUBIM PE CEILALTI SI NE SACRIFICAM PENTRU EI
IAR CAND AVEM LA RANDUL NOSTRU NEVOIE NIMENI NU SE STRADUIESTE MACAR SA TE ASCULTE ( SI ASTA SEAMANA A PROSTIE )
DECI TREBUIE SA EXISTE O CALE DE MIJLOC, CARE SA IMBINE ACESTE EXTREME .........CE SPUNETI ?

SUBSCRIUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iovan_Thea
Postat pe 14 August 2010 12:01
Absolut! A scrie cu sufletul = a fi in stare sa creezi in propriu-ti stil, a fi in stare sa descrii anumite stari si trairi exact asa cum sunt, umane, asa cum le simtim pana la urma cu totii...caci, suntem diferiti insa in anumite privinte, toti suntem la fel....
Nu incerc sa scriu o poveste de care imi este mie drag caci risc sa dau in penibil si sa scot o carte pe care probabil ca nici cei mai buni prieteni ai mei nu vor reusi sa o termine de citit. Se vor apuca de ea doar dintr-un singur considerent: este a mea... si atat....
Sper sa ai curiozitatea sa intri pe blogul meu si sa citesti ceea ce scriu... asa poate iti faci o idee cam despre ce este vorba
mariaalina
Postat pe 14 August 2010 12:07
Multumesc mult!
mariaalina
Postat pe 14 August 2010 12:08
O carte inca nu am reusit sa scriu....jurnal am de la 14 ani,insa nu am mai reusit sa scriu de f mult timp in el...insa scriu poezii...de dragoste,natura,viata si cam tot ce cred eu ca ma reprezinta .Poezia este pt mine "BUTELIA MEA DE OXIGEN",asa mi-au spus majoritatea oamenilor din jurul meu...Cred ca ar fi interesant sa reusesti sa scrii o carte,daca as face-o cred ca ar fi biografica sau.......am multe ideii dar ca sa asezi pe o foaie cateva randuri scrise din inima fara a imita pe cineva nu este chiar atat de simplu,dar pare a fi o idee grozava si care mi-a cam dat tema de gandit :
Yellowrose
Postat pe 14 August 2010 12:22
Ca mama, trecuta prin multe in viata, si ajunsa la o varsta inaintata, as scrie o carte pentru copiii mei si ai altora, despre cum sa incerce sa supravietuiasca atuncii cand ajung adulti. Textul sa cuprinda pana si detaliile cele mai neinsemnate. Si asta, deoarece viata iti poate oferi oricand "surprize" la care nici nu gandesti.
georgete
Postat pe 14 August 2010 12:35
mi-ar fi placut sa scriu despre efectele periculoase ale drogurilor asupra tinerilor si cum le marcheaza acstea viata...NU DROGURILOR
danussa88
Postat pe 14 August 2010 12:41
eu am scris cateva...nu le-as spune "carti", e prea mult zis...imi place lumea fantasy, asa ca am mers pe ideea asta: vampiri, varcolaci, fantome si alte ciudatenii...dar am si o istorioara mai politista, despre un criminal psihopat si o poveste de dragoste...pana la urma imi bag nasul in toate genurile :))
ramo_darkgirl
Postat pe 14 August 2010 12:48
Faptele se revarsa asupra ta!
roz5blue6lila7
Postat pe 14 August 2010 12:59
o carte sf:X
kudika075588
Postat pe 14 August 2010 13:11
eu as scrie o carte despre gandirea omului...as insuma mai multe experiente de viata traite de diferite persoane...si cum fiecare actioneaza diferit si de ce ar fi o carte cu sarcasm si ironie la adresa oamenilor ...o discriminare a omenirii desigur nu cred ca s.ar cumpara o asemenea carte...logic
kudika012078
Postat pe 14 August 2010 13:32
Mi-ar placea sa scriu despre mintea oamenilor , a unora care n- o au , sau altii care au prea multa dar nu o folosesc la nimic . Cei care nu au prea multa minte sunt in partide , iar cei care nu sunt in partide au minte multa dar si mult bun simt. Uitati-va la caracatita creata la putere , un om inteligent isi da seama ca pt.a distruge caracatita trebuie sa-i tai capul nu tentaculele. Ce parere aveti am dreptate sau nu !!
fotbalgeo
Postat pe 14 August 2010 14:16
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-08-14 12:59:22Faptele se revarsa asupra ta!

ar fii un titlu foarte cuprinzator pt tot ceea ce as vrea sa scriu...
yumy
Postat pe 14 August 2010 14:17
DUPA CE TRECI DE 30 DE ANI FIECARE DIN NOI POATE SA SCRIE UN ROMAN.... PROPRIA NOASTRA VIATA ,CU BUNE SI RELE,CU REALIZARI SI ESECURI,CU TOATE POVESTILE DE VIATA AUZITE DE LA RUDE SI DE LA PRIETENI....NU E TIMP... EU M-AS INCUMETA....
kudika227120
Postat pe 14 August 2010 17:22
am inceput sa scriu o carte inca de acum 3 ani. dar daca asa avea si timpul necesar... in schimb am publicat deja 4 carti, dar de specialitate insa. cu toate astea, romanul vietii mele va fi cel pe care nu am reusit inca sa l termin
angelradios
Postat pe 14 August 2010 17:32
V-ar fi placut sa scrieti o carte? Daca da, despre ce v-ar placea sa scrieti?

Fiecare din noi are ceva in minte pe care ar vrea sa-l afle mai multa lume si unii chiar scriu. Dar ce faci pe urma cu manuscrisul? Daca il editezi, ce faci cu exemplarele tiparite? Azi cand exista internetul cu atatea forumuri si fiecare din ele cuprinzand tot felul de topicuri in care intri sa iei legatura cu lumea virtuala, mai intri in librarie sa cumperi un roman sau o placheta de versuri? Eu am in librarii un roman si mi-e si rusine sa spun cate exemplare s-au vandut. Pana sa-l scot pe piata toate cunostintele se plangeau ca nu gasesc nimic in librarii scris de mine; acum cand exista, nimeni nu ma mai intreaba nimic.
N-as putea descrie ideea cartii pentru ca in fiecare roman, indiferent ce titlu are, exista iubire, tradare, crime, ajutor dezinteresat, copii din flori, etc. Celor care vor sa scrie le urez succes!
kokean
Postat pe 14 August 2010 17:50
De la: kokean, la data 2010-08-14 17:50:54 Eu am in librarii un roman si mi-e si rusine sa spun cate exemplare s-au vandut.


cate?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 14 August 2010 17:53
si m-a lovit o inspiratie in mod subit...as scrie un roman despre destinul uman de nepatruns si totusi atat de usor de inteles, uneori oamenii par ca inteleg totul cand de fapt ei nu inteleg si nu cunosc nimic, aproba totul ca si cum ar fii obisnuiti cu toate ca pt ei e o noutate si as sublinia ca multi dintre oameni sunt atat de superficiali cu toate ca vor sa para critici si ancorati in realitate...la ce ajuta vorbe, care pliktisesc, acelasi amuzament caruia ii lipseste noutatea, aceleasi probleme care mereu au aceleasi intrebari aceleasi raspunsuri si la baza carora stau aceleasi necredinte
destine care se pierd de multe ori in paginile acestui forum, raman necunoscute pt miile de oamenii care-l viziteaza, caci putini sunt cei ce inteleg mare lucru din numerele ce le sfideaza privirile, si desi toti parem ca ne dam destepti nu lasam decat aparente, multi ascundem talente, personalitati si totusi ne prefacem ca zacem in aceeasi suferinta, adevarul este insa dincolo de noi, iar cel ce are puterea sa strabata si sa cunoasca este cu adevarat un om si nu un caine
imaginatia omului poate ajunge departe chiar foarte departe, de la simplele basme putem ajunge cu brio la sf-uri...dar de asemenea de la desteptaciunea de care ne straduim sa dam dovada putem cade prada unei prostii dureroase din care sa nu mai putem iesi, o prostie de care de cele mai multe ori nici nu ne dam seama
si ca intr-un joc al ielelor, numai cei puternici stiu sa se joace cu mintile celor slabi si asa cum este si in regnul animal unde cel mai puternic domina asa se intampla si in cazul oameniilor, si desi multi spun ca daca ai bani esti la putere e o amageala, puterea sta in gandurile noastre... intr-adevar mai avem multe de invatat mult prea multe, iar o simpla carte nu le-ar putea cuprinde
yumy
Postat pe 14 August 2010 18:04
un roman de dragoste
saltareata
Postat pe 14 August 2010 18:54
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-14 17:53:26
De la: kokean, la data 2010-08-14 17:50:54 Eu am in librarii un roman si mi-e si rusine sa spun cate exemplare s-au vandut.


cate?

Cate exemplare am editat sau cate s-au vandut? La prima parte a intrebarii stiu exact dar la a doua nu pot sa raspund pentru ca mi s-au virat bani pe rand si nu am tinut cont iar de cand cu ploile, caldura exagerata, nu pot pleca sa fac un bilant exact si apoi nu-i nici o afacere ci pur si simplu doar un hobby. Contractul a fost facut in favoarea editurii si in plus, desi se stipula ca mi-l vor promova printr-o lansare de carte, nu s-au tinut de cuvant decat ca mi l-au pus pe internet.
kokean
Postat pe 14 August 2010 18:55
De la: yumy, la data 2010-08-14 18:04:01si m-a lovit o inspiratie in mod subit...as scrie un roman despre destinul uman de nepatruns si totusi atat de usor de inteles, uneori oamenii par ca inteleg totul cand de fapt ei nu inteleg si nu cunosc nimic, aproba totul ca si cum ar fii obisnuiti cu toate ca pt ei e o noutate si as sublinia ca multi dintre oameni sunt atat de superficiali cu toate ca vor sa para critici si ancorati in realitate...la ce ajuta vorbe, care pliktisesc, acelasi amuzament caruia ii lipseste noutatea, aceleasi probleme care mereu au aceleasi intrebari aceleasi raspunsuri si la baza carora stau aceleasi necredinte
destine care se pierd de multe ori in paginile acestui forum, raman necunoscute pt miile de oamenii care-l viziteaza, caci putini sunt cei ce inteleg mare lucru din numerele ce le sfideaza privirile, si desi toti parem ca ne dam destepti nu lasam decat aparente, multi ascundem talente, personalitati si totusi ne prefacem ca zacem in aceeasi suferinta, adevarul este insa dincolo de noi, iar cel ce are puterea sa strabata si sa cunoasca este cu adevarat un om si nu un caine
imaginatia omului poate ajunge departe chiar foarte departe, de la simplele basme putem ajunge cu brio la sf-uri...dar de asemenea de la desteptaciunea de care ne straduim sa dam dovada putem cade prada unei prostii dureroase din care sa nu mai putem iesi, o prostie de care de cele mai multe ori nici nu ne dam seama
si ca intr-un joc al ielelor, numai cei puternici stiu sa se joace cu mintile celor slabi si asa cum este si in regnul animal unde cel mai puternic domina asa se intampla si in cazul oameniilor, si desi multi spun ca daca ai bani esti la putere e o amageala, puterea sta in gandurile noastre... intr-adevar mai avem multe de invatat mult prea multe, iar o simpla carte nu le-ar putea cuprinde


Am citit foarte atenta manunchiul de observatii pe care l-ai scris ca si cum vrei sa incepi un razboi cu lumea intreaga! E doar o figura de stil pentru ca toti suntem la fel de revoltati a ceea ce ni se intampla azi dar a scrie un eseu e una si a scrie un roman e cu totul altceva. Daca oglindesti in felul acesta "starea lumii" in 300 de pagin de ex., nu ti se va citi decat frunzarind inceputuri de capitole. Cand iti faci schema unui roman de la inceput, fii sigura ca nu o sa respecti din ea decat primele dou-trei fraze pentru ca in momentul cand te apuci de scris mintea lucreaza detasat de conceptia initiala. Am pus punct pentru ca nu vreau sa te plictisesc dar nu ma pot dezobisnui sa scriu putin si numai la obiect. Ca sa te impac iti trimit flori!
kokean
Postat pe 14 August 2010 19:08
De la: yumy, la data 2010-08-14 18:04:01si m-a lovit o inspiratie in mod subit...as scrie un roman despre destinul uman de nepatruns si totusi atat de usor de inteles, uneori oamenii par ca inteleg totul cand de fapt ei nu inteleg si nu cunosc nimic, aproba totul ca si cum ar fii obisnuiti cu toate ca pt ei e o noutate si as sublinia ca multi dintre oameni sunt atat de superficiali cu toate ca vor sa para critici si ancorati in realitate...la ce ajuta vorbe, care pliktisesc, acelasi amuzament caruia ii lipseste noutatea, aceleasi probleme care mereu au aceleasi intrebari aceleasi raspunsuri si la baza carora stau aceleasi necredinte
destine care se pierd de multe ori in paginile acestui forum, raman necunoscute pt miile de oamenii care-l viziteaza, caci putini sunt cei ce inteleg mare lucru din numerele ce le sfideaza privirile, si desi toti parem ca ne dam destepti nu lasam decat aparente, multi ascundem talente, personalitati si totusi ne prefacem ca zacem in aceeasi suferinta, adevarul este insa dincolo de noi, iar cel ce are puterea sa strabata si sa cunoasca este cu adevarat un om si nu un caine
imaginatia omului poate ajunge departe chiar foarte departe, de la simplele basme putem ajunge cu brio la sf-uri...dar de asemenea de la desteptaciunea de care ne straduim sa dam dovada putem cade prada unei prostii dureroase din care sa nu mai putem iesi, o prostie de care de cele mai multe ori nici nu ne dam seama
si ca intr-un joc al ielelor, numai cei puternici stiu sa se joace cu mintile celor slabi si asa cum este si in regnul animal unde cel mai puternic domina asa se intampla si in cazul oameniilor, si desi multi spun ca daca ai bani esti la putere e o amageala, puterea sta in gandurile noastre... intr-adevar mai avem multe de invatat mult prea multe, iar o simpla carte nu le-ar putea cuprinde
iar imaginatia ta de la o varsta frageda incepe cu aberatii,,si nu uita niciodata banii fac pamantul sa se invarta ,,,cn are bani are si minte ,,,si nu mai gandi asa mult,,ca nu e bn,,,gandeste corect doar
thadoogback
Postat pe 14 August 2010 19:25
as putea scrie o carte despre viata mea:)autobiografie.cred ca ar fi interesanta.
crsfmv
Postat pe 14 August 2010 20:03
De la: crsfmv, la data 2010-08-14 20:03:25as putea scrie o carte despre viata mea:)autobiografie.cred ca ar fi interesanta.
toti am putea face asta
thadoogback
Postat pe 14 August 2010 20:08
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 20:08:50
De la: crsfmv, la data 2010-08-14 20:03:25as putea scrie o carte despre viata mea:)autobiografie.cred ca ar fi interesanta.
toti am putea face asta

te contrazic. nu oricine are talentul de a scrie.
angelradios
Postat pe 14 August 2010 20:45
buna! ce ziceti de o carte despre avort?? am urmarit d curand o emisiune p euforia foarte frumoasa cu explicatii si multe argumente pro si contra...eu sunt contra:)
kimitzu
Postat pe 14 August 2010 21:31
De la: kudika312483, la data 2010-08-14 21:31:39buna! ce ziceti de o carte despre avort?? am urmarit d curand o emisiune p euforia foarte frumoasa cu explicatii si multe argumente pro si contra...eu sunt contra:)


pai scrio!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 14 August 2010 22:04
De la: angelradios, la data 2010-08-14 20:45:49
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 20:08:50
De la: crsfmv, la data 2010-08-14 20:03:25as putea scrie o carte despre viata mea:)autobiografie.cred ca ar fi interesanta.
toti am putea face asta

te contrazic. nu oricine are talentul de a scrie.
toti am putea sa o facem
thadoogback
Postat pe 14 August 2010 22:09
as scrie o carte despre viata mea...
bella08
Postat pe 14 August 2010 22:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cartile 8 De la: litle_bell 31 Decembrie 2009 18:02
Buna tuturor! Am urgent nevoie de ajutorul vostru :) 2 De la: neanturi 20 Iunie 2012 19:43
---Carti frumoase--- 12 De la: kudika_nikole 13 Septembrie 2017 17:47
ce carte sa-i daruiesc celui iubit? 46 De la: hystria1 5 Octombrie 2010 10:37
andres sorel - noaptea in care am fost tradata 7 De la: bbgirl 29 Iunie 2009 18:00