Setari Cookie-uri

Un joc al imaginatiei

De la: bella08, la data 2010-08-14 22:42:21as scrie o carte despre viata mea...
vz ,,ce ziceam
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 08:25
De la: kokean, la data 2010-08-14 19:08:16
De la: yumy, la data 2010-08-14 18:04:01si m-a lovit o inspiratie in mod subit...as scrie un roman despre destinul uman de nepatruns si totusi atat de usor de inteles, uneori oamenii par ca inteleg totul cand de fapt ei nu inteleg si nu cunosc nimic, aproba totul ca si cum ar fii obisnuiti cu toate ca pt ei e o noutate si as sublinia ca multi dintre oameni sunt atat de superficiali cu toate ca vor sa para critici si ancorati in realitate...la ce ajuta vorbe, care pliktisesc, acelasi amuzament caruia ii lipseste noutatea, aceleasi probleme care mereu au aceleasi intrebari aceleasi raspunsuri si la baza carora stau aceleasi necredinte
destine care se pierd de multe ori in paginile acestui forum, raman necunoscute pt miile de oamenii care-l viziteaza, caci putini sunt cei ce inteleg mare lucru din numerele ce le sfideaza privirile, si desi toti parem ca ne dam destepti nu lasam decat aparente, multi ascundem talente, personalitati si totusi ne prefacem ca zacem in aceeasi suferinta, adevarul este insa dincolo de noi, iar cel ce are puterea sa strabata si sa cunoasca este cu adevarat un om si nu un caine
imaginatia omului poate ajunge departe chiar foarte departe, de la simplele basme putem ajunge cu brio la sf-uri...dar de asemenea de la desteptaciunea de care ne straduim sa dam dovada putem cade prada unei prostii dureroase din care sa nu mai putem iesi, o prostie de care de cele mai multe ori nici nu ne dam seama
si ca intr-un joc al ielelor, numai cei puternici stiu sa se joace cu mintile celor slabi si asa cum este si in regnul animal unde cel mai puternic domina asa se intampla si in cazul oameniilor, si desi multi spun ca daca ai bani esti la putere e o amageala, puterea sta in gandurile noastre... intr-adevar mai avem multe de invatat mult prea multe, iar o simpla carte nu le-ar putea cuprinde


Am citit foarte atenta manunchiul de observatii pe care l-ai scris ca si cum vrei sa incepi un razboi cu lumea intreaga! E doar o figura de stil pentru ca toti suntem la fel de revoltati a ceea ce ni se intampla azi dar a scrie un eseu e una si a scrie un roman e cu totul altceva. Daca oglindesti in felul acesta "starea lumii" in 300 de pagin de ex., nu ti se va citi decat frunzarind inceputuri de capitole. Cand iti faci schema unui roman de la inceput, fii sigura ca nu o sa respecti din ea decat primele dou-trei fraze pentru ca in momentul cand te apuci de scris mintea lucreaza detasat de conceptia initiala. Am pus punct pentru ca nu vreau sa te plictisesc dar nu ma pot dezobisnui sa scriu putin si numai la obiect. Ca sa te impac iti trimit flori!

ms in general cand scrii despre defectele omenirii trebuie sa folosesti mereu cuvinte alese si mai ales sa starnesti interesul cel mai frumos mod de a-i face pe oamenii sa citeasca...e acela cand scrii ceva si omul abia dupa ce a citit cu atata interes isi da seama ca intr-adevar are ceva de schimbat la el sunt cativa autori in literatura universala care au acest talent, e ceva foarte interesant sa scrii despre defectele omenirii si viitorul ei cu multa dragoste si mai ales detasare o berica sa alunece mai bine pana de scris
yumy
Postat pe 15 August 2010 08:34
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 22:09:20
De la: angelradios, la data 2010-08-14 20:45:49
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 20:08:50
De la: crsfmv, la data 2010-08-14 20:03:25as putea scrie o carte despre viata mea:)autobiografie.cred ca ar fi interesanta.
toti am putea face asta
te contrazic. Nu oricine are talentul de a scrie.

Toti am putea sa o facem


Toti vrem s-o facem dar nu "toti am putea s-o facem". Ca argument puteti sa va dovediti putinta incepand a scrie chiar de azi! Eu m-as bucura sa putem scrie toti dar sunt sigura ca dupa un text de cateva pagini, cei fara harul de a scrie, ori nu mai au ce, ori, deja s-au plictisit. Eu am participat in viata mea la multe cenacluri literare unde toti eram dornici sa ne citim "inspiratiile' si ajungeam la concluzia ca " a dori" e una si "a scrie" e cu totul altceva. Oricum eu va doresc la toti succes si as propune sa se infiinteze (sau sa se foloseasca acesta) un topic in care sa scrie fiecare cate o pagina din "productia literara" si apoi sa se vina asupra textelor cu imbunatatiri decente sau chiar cu continuarea textelor. Se cunoaste cazul lui Ch. Dickens care a scris romanul "Misterul lui Edwin Drood" ca nu a fost terminat pentru ca autorul a decedat. S-a propus continuarea romanului cu dezlegarea misterului si au aparut o groaza de manuscrise dar Editura care a propus acest test, nu a acceptat nici unul. Dar intre noi ne putem permite asa ca o dezvoltare a imaginatiei fara consecinte nefaste.
kokean
Postat pe 15 August 2010 08:48
cum spuneam toti vrem mult, dar nu facem sa avem nici macar un pic din multul dorit si oricat ne-am inspira de ici de colo chiar daca avem rabdare sa scriem tone de pagini daca nu avem si talentul de a scrie..degeaba, multi sunt cei care au scris iar cartile lor zac pline de praf in rafturile librariilor, de ce...nu au avut suficient talent sau suficienta imaginatie in a da un titlu care sa atraga atentia, si mai ales nu au avut stilul de a scrie in asa fel incat sa fascineze...
yumy
Postat pe 15 August 2010 08:54
De la: kokean, la data 2010-08-15 08:48:34
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 22:09:20
De la: angelradios, la data 2010-08-14 20:45:49
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 20:08:50
De la: crsfmv, la data 2010-08-14 20:03:25as putea scrie o carte despre viata mea:)autobiografie.cred ca ar fi interesanta.
toti am putea face asta
te contrazic. Nu oricine are talentul de a scrie.

Toti am putea sa o facem


Toti vrem s-o facem dar nu "toti am putea s-o facem". Ca argument puteti sa va dovediti putinta incepand a scrie chiar de azi! Eu m-as bucura sa putem scrie toti dar sunt sigura ca dupa un text de cateva pagini, cei fara harul de a scrie, ori nu mai au ce, ori, deja s-au plictisit. Eu am participat in viata mea la multe cenacluri literare unde toti eram dornici sa ne citim "inspiratiile' si ajungeam la concluzia ca " a dori" e una si "a scrie" e cu totul altceva. Oricum eu va doresc la toti succes si as propune sa se infiinteze (sau sa se foloseasca acesta) un topic in care sa scrie fiecare cate o pagina din "productia literara" si apoi sa se vina asupra textelor cu imbunatatiri decente sau chiar cu continuarea textelor. Se cunoaste cazul lui Ch. Dickens care a scris romanul "Misterul lui Edwin Drood" ca nu a fost terminat pentru ca autorul a decedat. S-a propus continuarea romanului cu dezlegarea misterului si au aparut o groaza de manuscrise dar Editura care a propus acest test, nu a acceptat nici unul. Dar intre noi ne putem permite asa ca o dezvoltare a imaginatiei fara consecinte nefaste.
bai da grele de cap sunteti,,am zis ca toti am putea face asta sa scriem despre viata noastra ,,,am putea,,,si cred ca e cva banal deja,,,iar eu daca as incerca sa scriu cva ,,fara doar si poate as scrie despre prostirea oameniri
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 08:54
dog toti scriu, insa nu toti sunt si cititi
yumy
Postat pe 15 August 2010 08:55
De la: yumy, la data 2010-08-15 08:55:28dog toti scriu, insa nu toti sunt si cititi
lasa ma ano noi ne citim impreuna seara in patut
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 08:57
De la: yumy, la data 2010-08-15 08:34:59
De la: kokean, la data 2010-08-14 19:08:16
De la: yumy, la data 2010-08-14 18:04:01si m-a lovit o inspiratie in mod subit...as scrie un roman despre destinul uman de nepatruns si totusi atat de usor de inteles, uneori oamenii par ca inteleg totul cand de fapt ei nu inteleg si nu cunosc nimic, aproba totul ca si cum ar fii obisnuiti cu toate ca pt ei e o noutate si as sublinia ca multi dintre oameni sunt atat de superficiali cu toate ca vor sa para critici si ancorati in realitate...la ce ajuta vorbe, care pliktisesc, acelasi amuzament caruia ii lipseste noutatea, aceleasi probleme care mereu au aceleasi intrebari aceleasi raspunsuri si la baza carora stau aceleasi necredinte
destine care se pierd de multe ori in paginile acestui forum, raman necunoscute pt miile de oamenii care-l viziteaza, caci putini sunt cei ce inteleg mare lucru din numerele ce le sfideaza privirile, si desi toti parem ca ne dam destepti nu lasam decat aparente, multi ascundem talente, personalitati si totusi ne prefacem ca zacem in aceeasi suferinta, adevarul este insa dincolo de noi, iar cel ce are puterea sa strabata si sa cunoasca este cu adevarat un om si nu un caine
imaginatia omului poate ajunge departe chiar foarte departe, de la simplele basme putem ajunge cu brio la sf-uri...dar de asemenea de la desteptaciunea de care ne straduim sa dam dovada putem cade prada unei prostii dureroase din care sa nu mai putem iesi, o prostie de care de cele mai multe ori nici nu ne dam seama
si ca intr-un joc al ielelor, numai cei puternici stiu sa se joace cu mintile celor slabi si asa cum este si in regnul animal unde cel mai puternic domina asa se intampla si in cazul oameniilor, si desi multi spun ca daca ai bani esti la putere e o amageala, puterea sta in gandurile noastre... intr-adevar mai avem multe de invatat mult prea multe, iar o simpla carte nu le-ar putea cuprinde


Am citit foarte atenta manunchiul de observatii pe care l-ai scris ca si cum vrei sa incepi un razboi cu lumea intreaga! E doar o figura de stil pentru ca toti suntem la fel de revoltati a ceea ce ni se intampla azi dar a scrie un eseu e una si a scrie un roman e cu totul altceva. Daca oglindesti in felul acesta "starea lumii" in 300 de pagin de ex., nu ti se va citi decat frunzarind inceputuri de capitole. Cand iti faci schema unui roman de la inceput, fii sigura ca nu o sa respecti din ea decat primele dou-trei fraze pentru ca in momentul cand te apuci de scris mintea lucreaza detasat de conceptia initiala. Am pus punct pentru ca nu vreau sa te plictisesc dar nu ma pot dezobisnui sa scriu putin si numai la obiect. Ca sa te impac iti trimit flori!

ms in general cand scrii despre defectele omenirii trebuie sa folosesti mereu cuvinte alese si mai ales sa starnesti interesul cel mai frumos mod de a-i face pe oamenii sa citeasca...e acela cand scrii ceva si omul abia dupa ce a citit cu atata interes isi da seama ca intr-adevar are ceva de schimbat la el sunt cativa autori in literatura universala care au acest talent, e ceva foarte interesant sa scrii despre defectele omenirii si viitorul ei cu multa dragoste si mai ales detasare o berica sa alunece mai bine pana de scris

In primul rand: esti dulce, meriti mai multe flori si o sa te lamuresc de ce: Cand ai insiruit ce se poate scrie (vezi prima ta interventie), a aparut ca un rechizitoriu ori acum, cand dezvolti ideea aratand si felul de a-l folosi ca sa apara ca un roman bine inchegat, cu date si din realitate se poate merge mai departe. Ex: Balzac. prin toata increngatura de conflicte ne pune la curent cu starea sociala de atunci. Chiar cred ca o sa incerci sa scrii si pentru acest gest de a te darui paginilor inca goale, iti urez succes. PS: multumesc pentru bere!
kokean
Postat pe 15 August 2010 09:25
ms, nu stiu inca daca o sa ma dedic scrisului avand in vedere ca sunt o iubitoare a cifrelor cifre si cu literatura cred ca fac o combinatie exploziva si te mai invit si la niste inghetata si tort ca azi e randul meu sa fac cinste
coleeeeeeeeeeeee nu rata come here repede
yumy
Postat pe 15 August 2010 09:31
De la: yumy, la data 2010-08-15 09:31:51ms, nu stiu inca daca o sa ma dedic scrisului avand in vedere ca sunt o iubitoare a cifrelor cifre si cu literatura cred ca fac o combinatie exploziva si te mai invit si la niste inghetata si tort ca azi e randul meu sa fac cinste
coleeeeeeeeeeeee nu rata come here repede
il iubesti pe cole,,
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 09:33
oricum e bn ca ai mai invatat sa scri
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 09:34
Chiar mi-ar placea sa scriu o carte"Ce gasesc fetele interesant la baieti"...
y_magdutza1997_yahoo_com
Postat pe 15 August 2010 10:14
De la: y_magdutza1997_yahoo_com, la data 2010-08-15 10:14:00Chiar mi-ar placea sa scriu o carte"Ce gasesc fetele interesant la baieti"...
aaa esti lesby,,si you sunt,,ce nr ai
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 10:15
Nu, nu toti ar putea sa scrie despre propria viata. A povesti cuiva apropiat ce ti s-a intamplat, la un pahar de vorba sau intr-un moment cand simti ca explodezi, nu inseamna si ca poti asterne acele lucruri pe hartie intr-un mod in care sa trezesti interesul tuturor. Si evident sa si publici. Asta daca te-ai referit la a scrie ceva serios pentru ochii tuturor.
rashela
Postat pe 15 August 2010 11:40
De la: rashela, la data 2010-08-15 11:40:13Nu, nu toti ar putea sa scrie despre propria viata. A povesti cuiva apropiat ce ti s-a intamplat, la un pahar de vorba sau intr-un moment cand simti ca explodezi, nu inseamna si ca poti asterne acele lucruri pe hartie intr-un mod in care sa trezesti interesul tuturor. Si evident sa si publici. Asta daca te-ai referit la a scrie ceva serios pentru ochii tuturor.
aoleuuuuuuuuuuuu,,ipotetikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 11:44
De la: thadoogback, la data 2010-08-15 08:54:23
De la: kokean, la data 2010-08-15 08:48:34
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 22:09:20
De la: angelradios, la data 2010-08-14 20:45:49
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 20:08:50
De la: crsfmv, la data 2010-08-14 20:03:25as putea scrie o carte despre viata mea:)autobiografie.cred ca ar fi interesanta.
toti am putea face asta
te contrazic. Nu oricine are talentul de a scrie.

Toti am putea sa o facem


Toti vrem s-o facem dar nu "toti am putea s-o facem". Ca argument puteti sa va dovediti putinta incepand a scrie chiar de azi! Eu m-as bucura sa putem scrie toti dar sunt sigura ca dupa un text de cateva pagini, cei fara harul de a scrie, ori nu mai au ce, ori, deja s-au plictisit. Eu am participat in viata mea la multe cenacluri literare unde toti eram dornici sa ne citim "inspiratiile' si ajungeam la concluzia ca " a dori" e una si "a scrie" e cu totul altceva. Oricum eu va doresc la toti succes si as propune sa se infiinteze (sau sa se foloseasca acesta) un topic in care sa scrie fiecare cate o pagina din "productia literara" si apoi sa se vina asupra textelor cu imbunatatiri decente sau chiar cu continuarea textelor. Se cunoaste cazul lui Ch. Dickens care a scris romanul "Misterul lui Edwin Drood" ca nu a fost terminat pentru ca autorul a decedat. S-a propus continuarea romanului cu dezlegarea misterului si au aparut o groaza de manuscrise dar Editura care a propus acest test, nu a acceptat nici unul. Dar intre noi ne putem permite asa ca o dezvoltare a imaginatiei fara consecinte nefaste.
bai da grele de cap sunteti,,am zis ca toti am putea face asta sa scriem despre viata noastra ,,,am putea,,,si cred ca e cva banal deja,,,iar eu daca as incerca sa scriu cva ,,fara doar si poate as scrie despre prostirea oameniri


atunci cand ai cu ce argumenta vorbeste, pana atunci stai in banca ta si eventual pe alte topicuri pentru cei ca tine care folosesc un limbaj de maidan asa cum folosesti tu.
angelradios
Postat pe 15 August 2010 11:53
De la: thadoogback, la data 2010-08-15 09:34:11oricum e bn ca ai mai invatat sa scri


eu te as sfatui (nu esti si obligat s o faci) ca inainte de a posta ceva citeste gramatica limbii romane, ortografie, si verifica ti greselile. una e sa gresesti pt ca scrii repede(ceea ce se intampla oricui), alta e sa nu sti sa scrii.
ex. sa scri sa scrie cu ii la conjunctiv prezent, forma afirmativa si cu i la forma negativa.
angelradios
Postat pe 15 August 2010 12:00
De la: angelradios, la data 2010-08-15 11:53:57
De la: thadoogback, la data 2010-08-15 08:54:23
De la: kokean, la data 2010-08-15 08:48:34
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 22:09:20
De la: angelradios, la data 2010-08-14 20:45:49
De la: thadoogback, la data 2010-08-14 20:08:50
De la: crsfmv, la data 2010-08-14 20:03:25as putea scrie o carte despre viata mea:)autobiografie.cred ca ar fi interesanta.
toti am putea face asta
te contrazic. Nu oricine are talentul de a scrie.

Toti am putea sa o facem


Toti vrem s-o facem dar nu "toti am putea s-o facem". Ca argument puteti sa va dovediti putinta incepand a scrie chiar de azi! Eu m-as bucura sa putem scrie toti dar sunt sigura ca dupa un text de cateva pagini, cei fara harul de a scrie, ori nu mai au ce, ori, deja s-au plictisit. Eu am participat in viata mea la multe cenacluri literare unde toti eram dornici sa ne citim "inspiratiile' si ajungeam la concluzia ca " a dori" e una si "a scrie" e cu totul altceva. Oricum eu va doresc la toti succes si as propune sa se infiinteze (sau sa se foloseasca acesta) un topic in care sa scrie fiecare cate o pagina din "productia literara" si apoi sa se vina asupra textelor cu imbunatatiri decente sau chiar cu continuarea textelor. Se cunoaste cazul lui Ch. Dickens care a scris romanul "Misterul lui Edwin Drood" ca nu a fost terminat pentru ca autorul a decedat. S-a propus continuarea romanului cu dezlegarea misterului si au aparut o groaza de manuscrise dar Editura care a propus acest test, nu a acceptat nici unul. Dar intre noi ne putem permite asa ca o dezvoltare a imaginatiei fara consecinte nefaste.
bai da grele de cap sunteti,,am zis ca toti am putea face asta sa scriem despre viata noastra ,,,am putea,,,si cred ca e cva banal deja,,,iar eu daca as incerca sa scriu cva ,,fara doar si poate as scrie despre prostirea oameniri


atunci cand ai cu ce argumenta vorbeste, pana atunci stai in banca ta si eventual pe alte topicuri pentru cei ca tine care folosesc un limbaj de maidan asa cum folosesti tu.
scuza ma,,,iarta ma stapana,,indurareeee,,esa este sunt un adevarat maidanez,,tu deja stralucesti stapana,,,iarta ma
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 12:02
De la: angelradios, la data 2010-08-15 12:00:36
De la: thadoogback, la data 2010-08-15 09:34:11oricum e bn ca ai mai invatat sa scri


eu te as sfatui (nu esti si obligat s o faci) ca inainte de a posta ceva citeste gramatica limbii romane, ortografie, si verifica ti greselile. una e sa gresesti pt ca scrii repede(ceea ce se intampla oricui), alta e sa nu sti sa scrii.
ex. sa scri sa scrie cu ii la conjunctiv prezent, forma afirmativa si cu i la forma negativa.
bravo stapana ,,,esti desteaptaaa,,eu nu am zis ca stiu,,am zis ca nu prea stia yumi innainte,,iartama stapana iarta maaaaa
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 12:03
Doog vad ca ti-ai gasit "nasa" pe ziua de azi!
Barbie30
Postat pe 15 August 2010 12:04
esti atat de desteapta incat imi este si rusine sa iti mai dau replika ,,indurare stapana
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 12:05
De la: Barbie30, la data 2010-08-15 12:04:35Doog vad ca ti-ai gasit "nasa" pe ziua de azi!
daaaaaa,,,e nasa noastra gonflabilo,,zi cand ne zbenguim
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 12:06
Te-a facut varza frate! Ti-a dat cu gramatica fix in moalele capului
Barbie30
Postat pe 15 August 2010 12:08
De la: Barbie30, la data 2010-08-15 12:04:35Doog vad ca ti-ai gasit "nasa" pe ziua de azi!

mai degraba nasoaica
yumy
Postat pe 15 August 2010 12:09
De la: Barbie30, la data 2010-08-15 12:08:31Te-a facut varza frate! Ti-a dat cu gramatica fix in moalele capului

si faza e ca doare rau
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammm
yumy
Postat pe 15 August 2010 12:09
De la: Barbie30, la data 2010-08-15 12:08:31Te-a facut varza frate! Ti-a dat cu cartea de romana fix in moalele capului
daa mi a dat direct in ooo gonflabilo,,,eu sunt tigan de unde vrei sa stiu limba ramana ,,am fost crescut in caruta
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 12:10
Asta este Doog ai parte doar de gonflabile....asta e soarta ....oameni ca tine de regula au parte doar de ce isi cumpara....
sophya
Postat pe 15 August 2010 12:10
De la: yumy, la data 2010-08-15 12:09:37
De la: Barbie30, la data 2010-08-15 12:08:31Te-a facut varza frate! Ti-a dat cu gramatica fix in moalele capului

si faza e ca doare rau
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammm
daaa doare rau prostia ta ,,ai facut cursuri de gramatica sa nu mai rada lumea de tn
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 12:11
De la: sophya, la data 2010-08-15 12:10:21Asta este Doog ai parte doar de gonflabile....asta e soarta ....oameni ca tine de regula au parte doar de ce isi cumpara....
da tu cn mai esti ,,alt6a gonflabila
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 12:12
nu am mai vazut pasarika de la gradita,,imi arati si mie
thadoogback
Postat pe 15 August 2010 12:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carte cu teste de cultura generala 9 De la: LiveFromHell 15 Iulie 2010 06:03
HARTUIRE 3 De la: Nolwenn 30 Septembrie 2009 08:35
cartea mea preferata 162 De la: 20 Ianuarie 2017 12:53
Ofer celor interesati: Colectia ,,VIATA IN POADURE", Ed. Atlas 1 De la: mary_27blue 16 August 2010 23:38
Cartea 10 De la: iulia069834 21 Februarie 2010 16:58