Setari Cookie-uri

Una dintre sursele problemelor

Cind oamenii nu stiu sa relationeze unii cu altii, se nasc lucruri care pot parea mici, dar care, mergind pe principiul bulgarelui de zapada, pot distruge totul in calea lor.
Credeti ca romanii se pricep foarte bine sa relationeze? Ar fi o discutie buna, pentru ca nu toate problemele pot fi analizate din exterior sau "din avion".
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 02:35
Intrebarea e oarecum prost pusa..pt. ca si romanii sunt tot oameni..daca nu ar sti sa relationeze nu ar fi din cauza faptului ca sunt romani, ci ar putea fi din multe alte cauze.
Deci o sa trec cu vederea si o sa ma refer la oameni in general, nu la 'romani'. Pt. ca nu depinde de nationalitatea ta chestia asta. Daca ai si tu o educatie, daca stii sa iti folosesti gandirea in asa fel incat sa poti intretine o relatie de orice fel, daca stii sa comunici, sa-ti cauti cuvintele potrivite, daca chiar vrei sa interactionezi in armonie cu oamenii...este imposibil sa nu poti face asta ;)
Asta e parerea mea..astept si altele >:)
Kidutsa
Postat pe 1 August 2010 11:37
Tocmai ca eu sustin ca exista o educatie care priveste relationarea cu alti oameni, capitol la care romanii stau jalnic. Dupa cum se stie, relationarea la romani se conduce dupa principiul "sa moara si capra vecinului". Iar asta nu este deloc sanatos. Si de aici ni se trag majoritatea problemelor, din punctul meu de vedere. Societatea romaneasca este foarte scindata, nu are forta de coeziune, de aceea romanii, ca popor, pot fi "vinturati" in orice directie de mai marii zilei.
Asta e parerea mea, astept si eu altele.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 12:06
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 12:06:38Tocmai ca eu sustin ca exista o educatie care priveste relationarea cu alti oameni, capitol la care romanii stau jalnic. Dupa cum se stie, relationarea la romani se conduce dupa principiul "sa moara si capra vecinului". Iar asta nu este deloc sanatos. Si de aici ni se trag majoritatea problemelor, din punctul meu de vedere. Societatea romaneasca este foarte scindata, nu are forta de coeziune, de aceea romanii, ca popor, pot fi "vinturati" in orice directie de mai marii zilei.
Asta e parerea mea, astept si eu altele.


Am si eu o intrebare: Ai fost in stranatate?
Eu am impresia ca tu nu stii cum sta treaba dincolo de granitele Romaniei..pentru ca ti-ai da seama ca nu suntem singurul popor care se ia dupa cele spuse de 'mai marii conducatori'
Inca o chestie...este destul de posibil sa ai dreptate cu ce zici dar nu e cazul sa generalizam..pt. ca nu toti oamenii sunt la fel..unii chiar pot relationa foarte bine ;)
Kidutsa
Postat pe 1 August 2010 12:21
Stii care este problema ta? Ca nu faci diferenta dintre real si virtual, dintre acest forum si restul lumii. Aici este o lume aparte, pentru mine este poate singurul loc din lume in care imi permit luxul de a nu ma stresa daca ma place lumea sau nu, de a nu ma stresa ce cred ceilalti despre mine. Este al naibii de eliberator.

Bine si faptul ca-ti lipseste total simtul umorului.
Si ca improsti cu noroi intr-o societate din care faci si tu parte.
Si ca te crezi mult mai buna decat restul.

Sau tu nu esti romanca?
kitty_krieger
Postat pe 1 August 2010 12:25
Nu ma cred mai buna decit altii, si pe mine m-au afectat toate acestea, la fel ca pe toti ceilalti.
Improsc cu noroi, zici. Pentru ca remarc niste probleme? Dar ceilalti care remarca probleme nu fac acelasi lucru?
Si nu ma refeream la acest forum, nu se reduce totul la acest forum. Si nici la a discuta despre persoanele de pe forum.
Tu nu poti sa te implici decit in discutii foarte personale, spunindu-le unora si altora care sint problemele lor?
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 12:31
Ah! Am uitat ceva. Tu ai probleme cu cei de pe acest forum, dar cu cine le discuti? Nu tot cu ei? Spui ca romanii au probleme de relationare (implicit de comunicare), dar cu cine dezbati acest lucru? Nu cu romanii?
kitty_krieger
Postat pe 1 August 2010 12:32
Nu am probleme cu userii acestui forum.
Si da, cred ca problemele de relationare ne afecteaza pe toti si ca ar putea fi folositor sa le constientizam si sa mergem mai departe. Sa ne gindim ce am putea schimba.

Un raspuns la topic ai? Sau doar comentarii la adresa mea si intrebari personale?
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 12:34
Eu zic sa nu va mai certati..nu ajungeti oricum niciunde.. :-??
Kidutsa
Postat pe 1 August 2010 12:34
Kidutsa, eu am propus o tema de discutie. Tu ai raspuns frumos. Cui nu-i place, nu inteleg de ce se baga in seama. Chiar sint necesare toate aceste discutii la nivel personal?
Si, apoi, ce pot eu sa-i fac cuiva care crede ca l-am injurat pentru ca eu vad anumite probleme specifice romanilor? Cu atit mai mult cu cit n-am afirmat ca romanii sint lasi sau prosti sau mai stiu eu cum, asa cum am citit in postarile altor useri.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 12:38
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 12:31:48
Tu nu poti sa te implici decit in discutii foarte personale, spunindu-le unora si altora care sint problemele lor?

Ma implic in tot felul de discutii, dar n-ai vedea tu asta nici cu lupa.
Nu stiu de ce incerca lumea cu disperare sa separe cuvintele lor de cine sunt ei, ca nu merge asa.

Oricum, nu te mai da victima si nestiutoare, ca nu merge nici asa. Atitudinea ta atat fata de romani, cat si fata de cei de pe acest forum, este jignitoare, dar na, se pare ca tu ai voie sa zici orice iti pofteste inima fara nici un fel de urmari. Am si eu problemele mele cu metalitatea romaneasca, insa nu deschid topicuri sa ma plang de ele, ci incerc sa le rezolv pe plan personal si individual. Cand ai sa intelegi ceea ce tocmai am spus, sa ma anunti.
kitty_krieger
Postat pe 1 August 2010 12:42
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 12:38:23Kidutsa, eu am propus o tema de discutie. Tu ai raspuns frumos. Cui nu-i place, nu inteleg de ce se baga in seama. Chiar sint necesare toate aceste discutii la nivel personal?
Si, apoi, ce pot eu sa-i fac cuiva care crede ca l-am injurat pentru ca eu vad anumite probleme specifice romanilor? Cu atit mai mult cu cit n-am afirmat ca romanii sint lasi sau prosti sau mai stiu eu cum, asa cum am citit in postarile altor useri.


Nu mai baga in seama..
Poate s-a trezit cu fatsa la perna.. :-??
Urasc discutiile astea personale. Iar romanii ar fi un popor excelent daca u am mai avea animale la conducere ;;)
Cine e de acord cu cei care 'ne conduc' [undeva in jos..] sa se duca cu ei ;)..cine nu..sa ramana la suprafata ..sa-si expuna punctele de vedere si sa RELATIONEZE cu oamenii..in final asta e subiectul threadului
App..ar fi draguts sa nu mai deviem de la subiect doar ca ni se pare noua ca ne-a jignit cineva..[nu ma refer la tine sora.. ;) ]. Daca chiar vrem sa raspundem..sa o facem pe tema topicului ;)
Kidutsa
Postat pe 1 August 2010 12:44
Daca te simti jignita este problema ta. Poate ar fi cazul sa te simti asa doar cind iti voi face personari caracterizate... asta, caracterizari personale . Cit despre modul in care tot sari sa-mi dai lectii nesolicitate... mai gindeste-te.
De obicei eu ignor persoanele care-mi displac in asemenea hal. Tu de ce-mi dai atita importanta daca sint atit de nesuferita si cum mai zici tu pe acolo?
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 12:46
De la: kitty_krieger, la data 2010-08-01 12:42:24
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 12:31:48
Tu nu poti sa te implici decit in discutii foarte personale, spunindu-le unora si altora care sint problemele lor?

Ma implic in tot felul de discutii, dar n-ai vedea tu asta nici cu lupa.
Nu stiu de ce incerca lumea cu disperare sa separe cuvintele lor de cine sunt ei, ca nu merge asa.

Oricum, nu te mai da victima si nestiutoare, ca nu merge nici asa. Atitudinea ta atat fata de romani, cat si fata de cei de pe acest forum, este jignitoare, dar na, se pare ca tu ai voie sa zici orice iti pofteste inima fara nici un fel de urmari. Am si eu problemele mele cu metalitatea romaneasca, insa nu deschid topicuri sa ma plang de ele, ci incerc sa le rezolv pe plan personal si individual. Cand ai sa intelegi ceea ce tocmai am spus, sa ma anunti.


Daca nu deschizi topicuri sa te plangi de problemele legate de mentalitatea romaneasca asta nu inseamna ca nici ea nu ar trebui sa deschida.. ok?!
Fiecare are anumite drepturi si libertati..iar dreptul la opinie il are toata lumea ;)
Daca vrei sa comentezi civilizat e ok daca nu..nu :-??
Punct..si de la capat. ;)
Kidutsa
Postat pe 1 August 2010 12:47
De la: Kidutsa, la data 2010-08-01 12:21:35
Am si eu o intrebare: Ai fost in stranatate?
Eu am impresia ca tu nu stii cum sta treaba dincolo de granitele Romaniei..pentru ca ti-ai da seama ca nu suntem singurul popor care se ia dupa cele spuse de 'mai marii conducatori'
Inca o chestie...este destul de posibil sa ai dreptate cu ce zici dar nu e cazul sa generalizam..pt. ca nu toti oamenii sunt la fel..unii chiar pot relationa foarte bine ;)


Uite ca am pierdut acest raspuns al tau, imi cer scuze.
Am locuit un an in America si citeva luni in Danemarca, deci am vazut si alte sisteme. Nu cred insa ca e cazul sa mergem pe comparatii, pentru ca pe mine nu ma "doare" ce fac americanii intre ei. Iar in Danemarca exista o extraordinara coeziune sociala, am avut ocazia sa observ la fata locului.
Oricum, asa cum ai observat si tu, eu am adus in discutie o problema de mentalitate care bintuie constientul, dar mai ales subconstientul colectiv romanesc. Si sint sigura ca intelegi ce zic acum.
soraderazboi
Postat pe 1 August 2010 13:51
exista doua tipuri de relationare (cel putin la noi ) , prima (mai rara) ar fi aceea civilizata, o conversatie normala , in care cunosti oameni, faci schimb de impresi etc etc , iti faci prieteni si orice tip de relatie ce ar putea decurge de aici , cea de a doua este un fenomen mult raspandit pe aste plaiuri mioritice,o injuratura, un branci, o piedica, o mama zdravana de bataie, si exemplele pot continua, pana la urma sa recunoastem si asta tot relationare este in mentalitatea unora.............. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
bombonik_babardik
Postat pe 1 August 2010 14:16
De la: kitty_krieger, la data 2010-08-01 12:25:47Stii care este problema ta? Ca nu faci diferenta dintre real si virtual, dintre acest forum si restul lumii. Aici este o lume aparte, pentru mine este poate singurul loc din lume in care imi permit luxul de a nu ma stresa daca ma place lumea sau nu, de a nu ma stresa ce cred ceilalti despre mine. Este al naibii de eliberator.

Bine si faptul ca-ti lipseste total simtul umorului.
Si ca improsti cu noroi intr-o societate din care faci si tu parte.
Si ca te crezi mult mai buna decat restul.

Sau tu nu esti romanca?


Si eu sunt romanca, dar niciodata nu imi voi lauda poporul si semenii pt ceea ce nu sunt ! Asta ar insemna sa refuz sa vad adevaratele probleme ( in general ) si sa nu iau nicio masura ! De ce as face asta ?
Eu sunt genul de persoana care se audodepaseste, mereu, nu ma raportez la cel inferior mie, niciodata ! Daca as face asta nu as evolua deloc, daca nu mi-as recunoaste mie defectele sau problemele, nu le voi corecta niciodata !
Asa este si cu poporul roman, in general cu orice populatie, sa nu zic roman !

Relationarea intr-o comunitate virtuala ar trebui sa fie aceeasi ca si in viata reala, dar nu se poate din anumite puncte de vedere pe care nu le dezvolt pt ca nu imi place sa scriu pagini intregi...Unii aleg de ex sa fie altfel decat in viata reala...altii isi varsa nervii, frustrarile...sau isi arata o fata pe care o ascund in viata de zi cu zi...Pana la urma asta este problema cu relationarea...atata timp cat nu stii cine esti, degeaba incerci sa comunici cu ceilalti !

Cred ca este mult spus sa atribuim romanilor aceste probleme de relationare, insa eu stiu ca poporul roman are anumite probleme vechi, inca din trecut si care se agraveaza si datorita vremurilor curente : lipsa educatiei este crunta, nu numai in randul celor nevoiasi ci si in randul celor presupusi educati !
Atata timp cat in Romania adevaratele valori nu se recunosc, nu putem avea prea mari pretentii de la poporul nostru !
Summer_
Postat pe 1 August 2010 14:37
De la: soraderazboi, la data 2010-08-01 13:51:24
De la: Kidutsa, la data 2010-08-01 12:21:35
Am si eu o intrebare: Ai fost in stranatate?
Eu am impresia ca tu nu stii cum sta treaba dincolo de granitele Romaniei..pentru ca ti-ai da seama ca nu suntem singurul popor care se ia dupa cele spuse de 'mai marii conducatori'
Inca o chestie...este destul de posibil sa ai dreptate cu ce zici dar nu e cazul sa generalizam..pt. ca nu toti oamenii sunt la fel..unii chiar pot relationa foarte bine ;)


Uite ca am pierdut acest raspuns al tau, imi cer scuze.
Am locuit un an in America si citeva luni in Danemarca, deci am vazut si alte sisteme. Nu cred insa ca e cazul sa mergem pe comparatii, pentru ca pe mine nu ma "doare" ce fac americanii intre ei. Iar in Danemarca exista o extraordinara coeziune sociala, am avut ocazia sa observ la fata locului.
Oricum, asa cum ai observat si tu, eu am adus in discutie o problema de mentalitate care bintuie constientul, dar mai ales subconstientul colectiv romanesc. Si sint sigura ca intelegi ce zic acum.


Da. Evident. inteleg
Ma gandeam ca, de exemplu, in Italia oamenii sunt mult mai pasnici..cel putin 'marea majoritate'. Au rabdare sa te asculte..te ajuta..stiu oarecum sa comunice si sa intretina o relatie. [Cu toate ca ei au multe alte defecte :)) ]
Sa lasam asta la o parte.. cum am mai zis romanii ar putea sa se inteleaga intre ei ..sa interactioneze in armonie si intelegere deplina.. daca ar gandii cu creierul..nu cu altceva :-?? orice ar fi acel 'altceva'. Dar ce pretentii sa avem cand cei care ne conduc si nu numai..majoritatea oamenilor care ne inconjoara nu pot fi modele demne de urmat si mai mult..chiar..noi avem tendinta sa luam in general ce este rau de la o persoana. Intr-o lume ca a noastra ies in evidenta caracterele negative.. am ajuns sa ne fie rusine daca facem ceva bun.. ceea ce este grav.. Sunt multe de precizat ..si pentru o schimbare radicala avem extrem de mult de munca.. asta e..
Kidutsa
Postat pe 1 August 2010 14:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfat..va rog..:( 18 De la: diana_franch 28 Septembrie 2009 19:56
casatorita dar indragostita de altu 26 De la: bea79 25 Iunie 2011 18:49
Jocurile de noroc m-au nenorocit. Cum scap de patima asta? 48 De la: Novomatic 30 Ianuarie 2017 03:44
Infidelitate 53 De la: BEL_AMY1 25 Aprilie 2011 16:07
Ce este de facut? 18 De la: alexia_9 2 Septembrie 2012 21:26