Setari Cookie-uri

candidoza

Am o problema.acum 2 zile am facut-o cu prietenul meu fara prezervativ.Tind sa va spun ca abia ne-am inceput viata sexuala,acesta fiind al doilea contact sexual.Dupa primul contact sexual mi-au aparut niste pete maronii.M-am speriat,crezand ca sunt insarcinata,dar nu a fost asa.Acum au trecut 2 zile de la al doilea contact sexual, iar mi-au aparut petele acelea.Prietenul meu a spus ca penisul lui a fost uscat de tot si nu avea cum sa elimine ceva, deci sa nu imi fac probleme.Insa eu sunt foarte speriata.Am uitat sa mentionez ca himenul meu nu s-a rupt inca.Am citit pe internet ca petele acelea ar putea fi din cauza candidozei.Voi ce parere aveti?credeti ca sunt insarcinata?
tokadisco
Postat pe 4 August 2010 18:44
Candidoza se manifesta prin mancarimiea labiilor mici si senzatia de arsura, poti sa ai o secretie alba in abundenta.Trebuie sa eviti lenjeria sintetica si igiena intima si sa nu folosit pe timp indelungat antibioticele.Dupa cum ai descris tu simptomele nu as zice ca ei candidoza dar ar trebui sa mergi la un medic ginecolog avand in vedere ca ti-ai inceput viata sexuala ca sa iti ofere niste sfaturi care sa le urmezi pe viitor.
Sanndy
Postat pe 8 August 2010 14:08
eu am o scurgere care nu a trecut cu niciun tratament...am luat tratamente pt candidoza pe care am facut-o de la antibiotice acum mai multi ani...dar am ramas cu secretie care nu trece deloc...ce sa mai fac?
corina_night
Postat pe 17 August 2010 16:45
Am si eu o problema.Timp de vreo 2 luni nu am facut sex cu prietenul meu.Acum am fost plecati in vacanta vreo 3 zile si am facut destul de mult sex dupa perioada aceea de pauza.Imediat dupa ultimul contact sexual am observat o secretie ciudata,maronie.Acuma au trecut vreo 2-3 zile de atunci si scurgerea a devenit tot mai abundenta.Acum parca sunt din nou la menstruatie,doar ca are o culoare mai inchisa decat menstruatia obisnuita.Luna aceasta am mai avut menstruatie odata.Oare e vreo infectie?Nu am mai patit asta niciodata si mi-am inceput viata sexuala de cativa ani.
carliontz88
Postat pe 18 August 2010 11:01
corina_night ar trebui sa mergi la un medic ginecolog si sa iti faci dinou niste analize sar putea sa nu fie candidoza, daca secretia respectiva miroase urat ( a peste )sar putea sa fie gardnerella.Dar trebuie sa te duci la un control neaparat.
Sanndy
Postat pe 18 August 2010 19:53
carliontz88 poate ai o dereglare hormonala daca spui ca ti-ai venit menstruatia de 2 ori pe luna, dar pentru asta trebuie sa consulti medicul ginecolog si sa eviti sa te speli in zona genitala cu geluri de dus, samponuri si orice care are un miros puternic pentru ca iti poti deregla PH-ul si pot sa apara infectii.
Sanndy
Postat pe 18 August 2010 19:58
De la: tokadisco, la data 2010-08-04 18:44:03Am o problema.acum 2 zile am facut-o cu prietenul meu fara prezervativ.Tind sa va spun ca abia ne-am inceput viata sexuala,acesta fiind al doilea contact sexual.Dupa primul contact sexual mi-au aparut niste pete maronii.M-am speriat,crezand ca sunt insarcinata,dar nu a fost asa.Acum au trecut 2 zile de la al doilea contact sexual, iar mi-au aparut petele acelea.Prietenul meu a spus ca penisul lui a fost uscat de tot si nu avea cum sa elimine ceva, deci sa nu imi fac probleme.Insa eu sunt foarte speriata.Am uitat sa mentionez ca himenul meu nu s-a rupt inca.Am citit pe internet ca petele acelea ar putea fi din cauza candidozei.Voi ce parere aveti?credeti ca sunt insarcinata?


esti doar plina de misiuni si cocosata de sarcini.
Tazmanian
Postat pe 18 August 2010 20:00
De la: Sanndy, la data 2010-08-18 19:58:16carliontz88 poate ai o dereglare hormonala daca spui ca ti-ai venit menstruatia de 2 ori pe luna, dar pentru asta trebuie sa consulti medicul ginecolog si sa eviti sa te speli in zona genitala cu geluri de dus, samponuri si orice care are un miros puternic pentru ca iti poti deregla PH-ul si pot sa apara infectii.


acum imi dau seama ca acum cand am fost plecata am folosit niste servetele umede intime pe care nu le-am mai folosit inainte....oare sa fie si din cauza lor?
carliontz88
Postat pe 18 August 2010 20:02
acum imi dau seama ca acum cand am fost plecata am folosit niste servetele umede intime pe care nu le-am mai folosit inainte....oare sa fie si din cauza lor?

Nu stiu sar putea depinde ce fel de servetele umede ai folosit.Daca vrei sa folosesti servetele umede incearca sa folosesti cele pentru bebelusi.
Sanndy
Postat pe 18 August 2010 20:06
Ms pentru sfat Sanndy .O sa fiu mai atenta de acum incolo.
carliontz88
Postat pe 18 August 2010 20:08
De la: carliontz88, la data 2010-08-18 20:02:26
De la: Sanndy, la data 2010-08-18 19:58:16carliontz88 poate ai o dereglare hormonala daca spui ca ti-ai venit menstruatia de 2 ori pe luna, dar pentru asta trebuie sa consulti medicul ginecolog si sa eviti sa te speli in zona genitala cu geluri de dus, samponuri si orice care are un miros puternic pentru ca iti poti deregla PH-ul si pot sa apara infectii.


acum imi dau seama ca acum cand am fost plecata am folosit niste servetele umede intime pe care nu le-am mai folosit inainte....oare sa fie si din cauza lor?


daca acele servetele umede le-ai folosit dupa ce te-ai sters pe ele pentru ca ai desfundat wc-ul...s-ar putea
Tazmanian
Postat pe 18 August 2010 20:09
Cu multa placere
Sanndy
Postat pe 18 August 2010 20:09
Fetelor,observ ca pe multe de aici le deranjeaza secretia vaginala...ea este absolut normala vaginul se curata singur cu ajurul ei.Ce sa va spun candidoza apare nu numai din cauza antibioticelor,ci si din cauza anticonceptionalelor,spalaturilor intravaginaledese folosirea deodorantelor intime cat si a sapunurilor cu ph necorespunzator..pentru a scapa de candidoza trebuie sa eliminati cauzele nu ciuperca..pentru ca ea exista mereu in corpul nostru....acum sa va spun niste sfaturi pe care le-am primit si eu:
iaurtul este foare bun...cat timp aveti candidoza va puteti spala in vagin cu apa calda cu degetul sau cu ceai de musetel sau galbenele sau chiar de pelin iar apoi cu o seringa sa baati 5 ml de iaurt sau sa va bagati un ob inmuiat in iaut deoarece iaurtul contine lactobacili care restabilesc flora vaginala...daca luati tratament cu gynozol nu faceti aceste spalaturi.o pastila in doza unica(una pe luna) de fucovim(costa 7-8 lei bucata) este foarte buna...nu mancati dulciuri,fructe dulci,bauturi acidulate sau orice aliment acid...mancati alimente alcaline..(gasiti o lista pe internet),crema de galbenele este foarte buna,folositi-o extern odata cu unguentul dat impreuna cu ovulele.NU va spalati cu sapun cand inca aveti candidoza ve-ti irita zona


renuntati la spalaturile intravaginale maxim 2 3 pe luna.


purtati pantaloni mai larguti sau fuste si rochii si lenjerie de bumbac si nu tanga !

spalati-va dupa fiecare scaun cu apa calda

pe timpul tratamentului FARA SEX!

fierbeti-va chilotii asternuturil si prosoapele folosite cand aveati candidoza


tratati-va si partenerul cu o pastiluta de flucovim si unguent clotrimazol,canesten sau orice alceva chiar daca acesta nu are simptome
cretsss
Postat pe 20 August 2010 00:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
medic ginecolog in constanta 15 De la: elenutza87 24 Martie 2014 18:05
TIROIDA 14 De la: laviniaN 3 Martie 2010 18:00
O parere!!! 6 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 10:05
am nevoie de un sfat !! 8 De la: healthy017299 12 Octombrie 2010 11:41
SEXUL 4 De la: healthy010635 21 Martie 2010 03:47