Setari Cookie-uri

Infectie HPV

Buna ziua,
1. As vrea sa stiu si eu daca am fost infectata cu HPV si fac acum un tratament am voie sa am contact sexual cu partenerulpe parcursu tratamentului?
Deocamdata mi-a dat medicul isoprinosin, deci doar pe ala il iau, care din cate am inteles e pentru imunitate...acum sunt in dubii daca am voie contact sexual sau nu? si daca am voie asta poate sa influenteze in vreun fel vindecarea mea?
2.aaah si inca ceva daca se face tratament pentru HPV in urma acestuia o sa dispara virusurile respective(eu am 51,58---high risc cica)?adica pot sa ma fac bine? In viitor infectia aceasta imi poate influenta organismul?in sensul ca o sa am alte probleme din cauza acestuia, de ex. sa nu raman gravida, sau stiu eu ce alte minunatii?
Astept raspunsul cu nerabdare!
VA MULTUMESC!
stumphitza23
Postat pe 8 August 2010 11:14
Nu era mai usor sa intrebi doctorul?
Barbie30
Postat pe 8 August 2010 11:17
:D ba da, dar credema cand mia zis am ramas masca si nu am apucat sa intreb nimik, pur si simplu am ramas blocata .......
stumphitza23
Postat pe 8 August 2010 11:19
Acum daca te-ai deblocat te poti duce la el sa-l intrebi tot ce te macina,el stie cel mai bine cum sta treaba!Daca tu crezi ca e mai ok sa astepti sfaturi aici si sa le urmezi....what can i say?!
Barbie30
Postat pe 8 August 2010 11:23
search google:
Virusul Papilloma, HPV, este unul dintre cele mai raspandite virusuri cu transmitere sexuala. Studiile medicale arata ca 75 % din populatia activa sexual dezvolta la un moment dat un anumit tip al virusului HPV. Exista peste 100 de tulpini ale virusului, dintre care unele prezinta un risc mai ridicat de aparitie a cancerului de col uterin. Cu toate ca virusul papilloma se regaseste la peste 90% din femeile ce au cancer de col uterin, doar o mica parte din femeile infectate cu acest virus vor face cancer. Alti factori care, pe langa virus, au rol în evolutia spre cancer sunt: fumatul, contraceptivele orale, asocierea cu alte boli cu transmitere sexuala si dieta nesanatoasa. De multe ori, infectia dispare spontan, fara tratament, dar tratamentul medical sporeste sansele de vindecare. Pana la varsta de 30 de ani, cele mai multe dintre femeile infectate cu HPV elimina virusul datorita sistemului imunitar activ si doar 10% raman purtatoare, dintre care 3%-4% au sanse crescute de a dezvolta cancer de col uterin. Ca sa te asiguri ca problema ramane sub control, e important sa repeti testul Papanicolau o data la un an. Ca tratament, medicul ginecolog poate recomanda soluti pentru cresterea imunitatii si, uneori, interventie locala. Poate fi vorba de un tratament cu un unguent local, de cauterizare, eliminarea portiunii lezate cu laserul sau, în cazurile mai avansate, extirparea organelor afectate. Daca apare suspiciunea unor celule precanceroase, se efectueaza un test ADN cu scopul de a stabili cel mai bun tratament. Din pacate, pentru ca e vorba de o afectiune virala, chiar si atunci cand virusul nu mai este detectabil, el poate sa reapara peste o anumita perioada de timp.
La femei, exista cateva tipuri de HPV cu risc cancerigen crescut, cum sunt tipurile 16, 18, 31 si 45, care pot determina modificari importante la nivelul celulelor cervixului. Aceste modificari dispar de multe ori de la sine, în aproximativ doi ani, indiferent de tipul tulpinei. Totusi, unele dintre aceste tuplini pot evolua si pot avea un rol în aparitia cancerului cervical. De asemenea, trebuie sa stii ca testul HPV nu are o fiabilitate absoluta, chiar daca este foarte sensibil. Uneori, rezultatele pot fi fals-negative sau falspozitive. Vaccinuri împotriva diferitelor tipuri de HPV, în special a celor care pot cauza cancer cervical, sunt deja disponibile pe piata, însa sunt recomandate persoanelor inca neinfectate.
miss_darine
Postat pe 8 August 2010 11:29
Darine,acolo nu scrie daca poate sa faca sex in timpul tratamentului!
Barbie30
Postat pe 8 August 2010 11:31
poate... dar logic sa fie protejat...durex sa scrie pe ea
miss_darine
Postat pe 8 August 2010 11:34
De la: miss_darine, la data 2010-08-08 11:34:54 poate... dar logic sa fie protejat...durex sa scrie pe ea


Eu zic sa scrie cu marker-ul ca sa fie permanent!
Barbie30
Postat pe 8 August 2010 11:36
De la: stumphitza23, la data 2010-08-08 11:19:47:D ba da, dar credema cand mia zis am ramas masca si nu am apucat sa intreb nimik, pur si simplu am ramas blocata .......
Te deblochezi doar in urma unui raspuns corect dar daca zici ca n-ai pus intrebarea.....na, eu zic s-o pui ...de fapt puneti-o.... pe raspunderea mea.....
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 11:40
buna,eu am fost operata de displazie de col.dar virusul nu este activat si din cate stiu ar trebiu sa vorbesti cu medicul care ti-a prescris tratamentul deoarece acest tratament trebuie sa-l faca si partenerul tau deoarece este transmisibil deci si el trebuie sa-si faca un control.La Cluj,eu acolo am fost operata medicul asa ne-a explicat inainte de analize,daca eu am virusul activ si sotul meu va trebui sa-ai faca analize.Cel mai bine este sa mai vb odata cu medicul tau,pentru siguranta amandurora.
kudika312521
Postat pe 8 August 2010 12:13
Ms pentru sfaturi.... da si eu am dat search pe google la infectia aceasta si am citit mult dar nah ... in fine multam pentru raspunsuri ....
stumphitza23
Postat pe 8 August 2010 17:28
De la: stumphitza23, la data 2010-08-08 17:28:21Ms pentru sfaturi.... da si eu am dat search pe google la infectia aceasta si am citit mult dar nah ... in fine multam pentru raspunsuri ....


Fa lista cu toate intrebarile pe care le ai si la urmatoarea programare pe care o ai la medic iti satisfaci curiozitatea.Daca nu esti sigura ca ai voie sa faci sex , nu fa ca nu se sfarseste lumea daca iti tii poftele in frau o perioada
Sanatate
iris_4_ever
Postat pe 8 August 2010 17:33
Buna. Daca vrei sa iti introduci aceste vegetatii si in vagin si mai departe...poti sa intreti relatii sexuale.Repercursiunile sunt grave. pt a distruge aceste vegetatii din vagin o sa ai nevoie de internari si alte multe probleme.ASa ca, ar fi cazul sa luati o pauza.Stopeaza cauza.Va faceti rau singuri. Tu chiar nu sti ca indiferent de boala trebuie sa te tratezi si sa elimini raspandirea ei? ca sa intelegi am sa iti dau un ex care si pe mine m-a socat.
Fiind pt analize intr-un spital din Bucuresti,am stat intr-un salon cu niste doamne mai invarsta la care a sosit o doamna cam de 45 de ani.au povestit cate ceva iar dupa plecarea ei mi s-a explicat ce ii faceau,pt ce era internata. Saraca nu reusea sa isi vindece organismul de aceste vegetatii veneriene cu o tulpina destul de rezistenta.Asa ca, venea de cateva ori pe an si era supusa la niste cauterizari in interiorul vaginului.Cu toate ca era anesteziata partial,plangea de ti se rupea sufletul. Vrei sa ajungi la fel? Mai gandestete si tu putin!
te poti supara pt raspuns,chiar daca el este cam tardiv.
multa sanatate!
emiligold
Postat pe 1 Septembrie 2010 21:22
Buna ziua
Fiind noua pe forum, doresc sa salut pe toata lumea! Ma numesc Silvia si am 21 de ani.
De curand am aflat ca sunt si eu purtatoare a Virusului Papilloma Uman. Mi-au gasit o mica leziune pe col, astept sa imi vina menstruatia si sa ma duc la o cauterizare.
Am totusi o nelamurire. Mi s-a recomandat sa ma duc sa fac tipizarea pentru a sti ce trebuie sa fac in continuare. Ei bine, cei de la laborator mi-au gasit nu mai putin de 8 tulpini, si anume:
- 3 de risc crescut: 16, 18 si 45
- 2 de risc scazut: 6, 42
- 3 alte tipuri: 40, 53,73

Avand in vedere ca medicul meu nu e inca venit din concediu, pentru a-mi analiza fisa respectiv pentru a ma lamuri, vreau si eu sa va intreb...cam cate tipuri de HPV poti avea in organism pana ti se pune eticheta "ai sa mori", sau ceva in genul... Mai e cineva intr-o situatie similara, cu mai multe tulpini identificate?
Inca o chestie, vazusem o parte dintr-un interviu cu un medic ginecolog, in care acesta spune ca nu ai cum sa fii infectata cu mai multe tulpini de risc crescut, decar in proportie de 1%...mult noroc tre' sa ai,nu?
Silvia21
Postat pe 2 Septembrie 2010 18:05
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:05:28Buna ziua
Fiind noua pe forum, doresc sa salut pe toata lumea! Ma numesc Silvia si am 21 de ani.
De curand am aflat ca sunt si eu purtatoare a Virusului Papilloma Uman. Mi-au gasit o mica leziune pe col, astept sa imi vina menstruatia si sa ma duc la o cauterizare.
Am totusi o nelamurire. Mi s-a recomandat sa ma duc sa fac tipizarea pentru a sti ce trebuie sa fac in continuare. Ei bine, cei de la laborator mi-au gasit nu mai putin de 8 tulpini, si anume:
- 3 de risc crescut: 16, 18 si 45
- 2 de risc scazut: 6, 42
- 3 alte tipuri: 40, 53,73

Avand in vedere ca medicul meu nu e inca venit din concediu, pentru a-mi analiza fisa respectiv pentru a ma lamuri, vreau si eu sa va intreb...cam cate tipuri de HPV poti avea in organism pana ti se pune eticheta "ai sa mori", sau ceva in genul... Mai e cineva intr-o situatie similara, cu mai multe tulpini identificate?
Inca o chestie, vazusem o parte dintr-un interviu cu un medic ginecolog, in care acesta spune ca nu ai cum sa fii infectata cu mai multe tulpini de risc crescut, decar in proportie de 1%...mult noroc tre' sa ai,nu?







... atentie ... totul se poate ... mai ales la tineretze cind ''toata'' lumea te indeamna spre cistigarea de ''experientza'' ... barbatii care penduleaza printre femei si ''relatii'' sint purtatori tacuti ale majoritatii tulpinilor de HPV ... si nu numai ... cronicizarea unei leziuni provocate de HPV poate avea cele mai neasteptate urmari ... in timp ... fidelitatea si stabilitatea este una dintre cheile sanatatii ...

marco918
Postat pe 2 Septembrie 2010 18:15
De la: marco918, la data 2010-09-02 18:15:58
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:05:28Buna ziua
Fiind noua pe forum, doresc sa salut pe toata lumea! Ma numesc Silvia si am 21 de ani.
De curand am aflat ca sunt si eu purtatoare a Virusului Papilloma Uman. Mi-au gasit o mica leziune pe col, astept sa imi vina menstruatia si sa ma duc la o cauterizare.
Am totusi o nelamurire. Mi s-a recomandat sa ma duc sa fac tipizarea pentru a sti ce trebuie sa fac in continuare. Ei bine, cei de la laborator mi-au gasit nu mai putin de 8 tulpini, si anume:
- 3 de risc crescut: 16, 18 si 45
- 2 de risc scazut: 6, 42
- 3 alte tipuri: 40, 53,73

Avand in vedere ca medicul meu nu e inca venit din concediu, pentru a-mi analiza fisa respectiv pentru a ma lamuri, vreau si eu sa va intreb...cam cate tipuri de HPV poti avea in organism pana ti se pune eticheta "ai sa mori", sau ceva in genul... Mai e cineva intr-o situatie similara, cu mai multe tulpini identificate?
Inca o chestie, vazusem o parte dintr-un interviu cu un medic ginecolog, in care acesta spune ca nu ai cum sa fii infectata cu mai multe tulpini de risc crescut, decar in proportie de 1%...mult noroc tre' sa ai,nu?







... atentie ... totul se poate ... mai ales la tineretze cind ''toata'' lumea te indeamna spre cistigarea de ''experientza'' ... barbatii care penduleaza printre femei si ''relatii'' sint purtatori tacuti ale majoritatii tulpinilor de HPV ... si nu numai ... cronicizarea unei leziuni provocate de HPV poate avea cele mai neasteptate urmari ... in timp ... fidelitatea si stabilitatea este una dintre cheile sanatatii ...



Foarte adevarat.
Eu mi-am inceput viata sexuala anul acesta. Ma gandeam ca, totusi, la 20 de ani e ok sa iti faci "debutul". Partea nasoala e ca primul meu partener sexual este un barbat care, intradevar, mi-a recunoscut ca a avut foarte multe partenere(ori din exces de zel si orgoliu,dupa cum ai subliniat, ori din nevoia de a fi sincer cu mine, ori amandoua). Asta dupa deflorare,binenteles...eh,asta e,unii oameni au ceva mai mult ghinion decat altii. Si da, imi asum vina pentru ca nu am fost suficient de precauta sa-i cer "palmaresul"...
Silvia21
Postat pe 2 Septembrie 2010 18:24
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:24:28
De la: marco918, la data 2010-09-02 18:15:58
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:05:28Buna ziua
Fiind noua pe forum, doresc sa salut pe toata lumea! Ma numesc Silvia si am 21 de ani.
De curand am aflat ca sunt si eu purtatoare a Virusului Papilloma Uman. Mi-au gasit o mica leziune pe col, astept sa imi vina menstruatia si sa ma duc la o cauterizare.
Am totusi o nelamurire. Mi s-a recomandat sa ma duc sa fac tipizarea pentru a sti ce trebuie sa fac in continuare. Ei bine, cei de la laborator mi-au gasit nu mai putin de 8 tulpini, si anume:
- 3 de risc crescut: 16, 18 si 45
- 2 de risc scazut: 6, 42
- 3 alte tipuri: 40, 53,73

Avand in vedere ca medicul meu nu e inca venit din concediu, pentru a-mi analiza fisa respectiv pentru a ma lamuri, vreau si eu sa va intreb...cam cate tipuri de HPV poti avea in organism pana ti se pune eticheta "ai sa mori", sau ceva in genul... Mai e cineva intr-o situatie similara, cu mai multe tulpini identificate?
Inca o chestie, vazusem o parte dintr-un interviu cu un medic ginecolog, in care acesta spune ca nu ai cum sa fii infectata cu mai multe tulpini de risc crescut, decar in proportie de 1%...mult noroc tre' sa ai,nu?







... atentie ... totul se poate ... mai ales la tineretze cind ''toata'' lumea te indeamna spre cistigarea de ''experientza'' ... barbatii care penduleaza printre femei si ''relatii'' sint purtatori tacuti ale majoritatii tulpinilor de HPV ... si nu numai ... cronicizarea unei leziuni provocate de HPV poate avea cele mai neasteptate urmari ... in timp ... fidelitatea si stabilitatea este una dintre cheile sanatatii ...



Foarte adevarat.
Eu mi-am inceput viata sexuala anul acesta. Ma gandeam ca, totusi, la 20 de ani e ok sa iti faci "debutul". Partea nasoala e ca primul meu partener sexual este un barbat care, intradevar, mi-a recunoscut ca a avut foarte multe partenere(ori din exces de zel si orgoliu,dupa cum ai subliniat, ori din nevoia de a fi sincer cu mine, ori amandoua). Asta dupa deflorare,binenteles...eh,asta e,unii oameni au ceva mai mult ghinion decat altii. Si da, imi asum vina pentru ca nu am fost suficient de precauta sa-i cer "palmaresul"...








... in marea majoritate barbatii sint cam imbecili cind e vorba de sanatate sexuala ... in afara de chestiile vizibile si dure (BTS, HIV, ...) multi nu par sa se intereseze prea mult ... doar placerile lor personale ... dar UITA ca femeia care va fi sotia lor va primi o paleta ''completa'' de scirbosenii iar el va fi cel care se va considera batut de soarta ... ''relatiile'' nu reprezinta o ''evolutie'' ... ci o ''involutie'' foarte paguboasa pentru toti ... bomba tacuta a vremurilor noastre sint BTS-urile si efectele lor in timp asupra populatiei ...





marco918
Postat pe 2 Septembrie 2010 18:33
Nu cred ca e neaparat vorba de latura lui "imbecila". A fost locul potrivit in momentul potrivit. Nu a fost viol,a fost o chestie pe care o vroiam si eu si nu cred ca as fi putut proceda mai bine, din punct de vedere al contextului...a,bun, HPV-ul a fost premiu special.
Am observat ca foarte putina lume stie cu adevarat ce anume este acest virus...virus foarte bine evoluat: il iei usor si nu te mai scapi de el. Nu ma astept ca respectivul individ cu care am fost atunci (cu care nu am nici un fel de legatura acum), are un minim de cunostinte vis-a-vis BTS-uri. Trist...
Silvia21
Postat pe 2 Septembrie 2010 18:54
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:54:25Nu cred ca e neaparat vorba de latura lui "imbecila". A fost locul potrivit in momentul potrivit. Nu a fost viol,a fost o chestie pe care o vroiam si eu si nu cred ca as fi putut proceda mai bine, din punct de vedere al contextului...a,bun, HPV-ul a fost premiu special.
Am observat ca foarte putina lume stie cu adevarat ce anume este acest virus...virus foarte bine evoluat: il iei usor si nu te mai scapi de el. Nu ma astept ca respectivul individ cu care am fost atunci (cu care nu am nici un fel de legatura acum), are un minim de cunostinte vis-a-vis BTS-uri. Trist...








... daca ... ''A fost locul potrivit in momentul potrivit'' ... ??? ... gindesti mult prea ''relaxat'' ... urmatorul loc si moment potrivit ... CE O SA ITI ADUCA ? ... un barbat as intelege sa spuna asta ... din ignorantza ... dar tu ? ...


marco918
Postat pe 2 Septembrie 2010 19:02
De la: marco918, la data 2010-09-02 19:02:30
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:54:25Nu cred ca e neaparat vorba de latura lui "imbecila". A fost locul potrivit in momentul potrivit. Nu a fost viol,a fost o chestie pe care o vroiam si eu si nu cred ca as fi putut proceda mai bine, din punct de vedere al contextului...a,bun, HPV-ul a fost premiu special.
Am observat ca foarte putina lume stie cu adevarat ce anume este acest virus...virus foarte bine evoluat: il iei usor si nu te mai scapi de el. Nu ma astept ca respectivul individ cu care am fost atunci (cu care nu am nici un fel de legatura acum), are un minim de cunostinte vis-a-vis BTS-uri. Trist...








... daca ... ''A fost locul potrivit in momentul potrivit'' ... ??? ... gindesti mult prea ''relaxat'' ... urmatorul loc si moment potrivit ... CE O SA ITI ADUCA ? ... un barbat as intelege sa spuna asta ... din ignorantza ... dar tu ? ...




Gandesc relaxat pentru ca fapta e deja consumata.
Nu ai cum sa traiesti intr-o stare perpetua de stres si paranoia. Da,sunt de acord sa fii precaut si recunosc ca voi fi mai precauta pe viitor, dar asta nu inseamna ca urmatorul loc si moment potrivit va fi neaparat unul cu buclucuri. Va fi doar mai bine analizat.
Silvia21
Postat pe 2 Septembrie 2010 19:26
De la: stumphitza23, la data 2010-08-08 11:14:47Buna ziua,
1. As vrea sa stiu si eu daca am fost infectata cu HPV si fac acum un tratament am voie sa am contact sexual cu partenerulpe parcursu tratamentului?
Deocamdata mi-a dat medicul isoprinosin, deci doar pe ala il iau, care din cate am inteles e pentru imunitate...acum sunt in dubii daca am voie contact sexual sau nu? si daca am voie asta poate sa influenteze in vreun fel vindecarea mea?
2.aaah si inca ceva daca se face tratament pentru HPV in urma acestuia o sa dispara virusurile respective(eu am 51,58---high risc cica)?adica pot sa ma fac bine? In viitor infectia aceasta imi poate influenta organismul?in sensul ca o sa am alte probleme din cauza acestuia, de ex. sa nu raman gravida, sau stiu eu ce alte minunatii?
Astept raspunsul cu nerabdare!
VA MULTUMESC!


1. nu ai voie sa faci sex, si ambii parteneri trebuie sa se trateze;
2. cu virusul asta vei ramane toata viata numai ca se va manifesta daca organismul are o imunitate scazuta deci in fiecare an vreo 3 luni sa iei echinaceea, sa faci anual un papanicolau (de preferat in mediu lichid) obligatoriu
3. acum va trebuii sa faci un test ADN pt virus sa vezi exact cu cce tulpini esti infectat, so o colposcopie ca sa elimini existenta unei rani pe col
4 eu iti recomand vaporizarea cu laser pt leziunile existente, costa dar este sigura, iar daca exista leziuni si in interiorul vaginului aplicarea de podofilina
nu te speria si nu mai citi toate rahaturile pe net poti tine virusul sub control, si peste ceva timp sa uiti ca ai trecut prin asa ceva, poti face copii linistita, a si inca un aspect daca fumezi sa te lasi de fumat



succes
visan_georgiana
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:55

Pericolul va fi de a-l transmite la fat in momentul nasterii....
kudika226898
Postat pe 3 Septembrie 2010 22:57
De la: kudika226898, la data 2010-09-03 22:57:31
Pericolul va fi de a-l transmite la fat in momentul nasterii....


asta da este posibil daca exista leziuni in vagin si avem o nastere normala, daca nu mai exista leziuni riscul este destul de mic, oricum in decirs de cativa ani virusul se negativeaza,
visan_georgiana
Postat pe 6 Septembrie 2010 14:26
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 19:26:42
De la: marco918, la data 2010-09-02 19:02:30
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:54:25Nu cred ca e neaparat vorba de latura lui "imbecila". A fost locul potrivit in momentul potrivit. Nu a fost viol,a fost o chestie pe care o vroiam si eu si nu cred ca as fi putut proceda mai bine, din punct de vedere al contextului...a,bun, HPV-ul a fost premiu special.
Am observat ca foarte putina lume stie cu adevarat ce anume este acest virus...virus foarte bine evoluat: il iei usor si nu te mai scapi de el. Nu ma astept ca respectivul individ cu care am fost atunci (cu care nu am nici un fel de legatura acum), are un minim de cunostinte vis-a-vis BTS-uri. Trist...








... daca ... ''A fost locul potrivit in momentul potrivit'' ... ??? ... gindesti mult prea ''relaxat'' ... urmatorul loc si moment potrivit ... CE O SA ITI ADUCA ? ... un barbat as intelege sa spuna asta ... din ignorantza ... dar tu ? ...




Gandesc relaxat pentru ca fapta e deja consumata.
Nu ai cum sa traiesti intr-o stare perpetua de stres si paranoia. Da,sunt de acord sa fii precaut si recunosc ca voi fi mai precauta pe viitor, dar asta nu inseamna ca urmatorul loc si moment potrivit va fi neaparat unul cu buclucuri. Va fi doar mai bine analizat.


poate ma insel eu, dar din ce-am inteles, tu regreti faptul ca nu stiai ca respectivul avea un palmares destul de bogat. Totusi, crezi ca asta te-ar fi ajutat cu ceva? ok, poate alegeai sa nu mai faci sex cu el. Dar daca stiai ca a avut una singura (presupunand ca era si adevarat), probabil ca ai fi facut-o, nu? Si totusi, ia-te pe tine ca exemplu. Te-ai infectat de la primul barbat, n-a fost nevoie de mai mult. Nici macar de mult sex nu e nevoie. Se ia de la primul contact, nu dupa multi ani. Deci el ar fi putut sa fie la fel de bine infectat chiar daca ar fi avut o singura partenera. Asa ca regretul tau ar trebui sa tina mai mult de faptul ca nu te-ai protejat. Si ma refer, desigur, la pezervativ. N-am luat in discutie varianta analizelor pentru ca rar mai intalnesti un barbat dispus sa le faca iar HPV-ul nu intra in setul clasic de analize BTS, deci nici macar doctorii n-o sa-l recomande. Se face la cerere si costa cam mult, deci putini or sa fie dispusi sa faca si analiza asta.

Iar de-acum incolo va trebui sa folosesti protectie cu toti partenerii (mai putin cu barbatul cu care vei vrea sa ai copii). Cinstit ar fi sa-i si avertizezi in legatura cu virusul. O sa observi cu mirare ca multi or sa-si asume riscul si ar face-o chiar neprotejat. In acel moment, gandeste-te la doua lucruri:

1. chiar daca esti infectata deja cu HPV, poti oricand sa iei alte tulpini iar cercetarile au aratat ca un cancer apare in momentul re-infectarii cu HPV, adica atunci cand tot aduni tulpini, de la diversi parteneri

2. gandeste-te la viitoarele partenere ale barbatilor dispusi sa se infecteze. Nu stii cum va reactiona organismul fiecareia, poate ca una va avea ceva probleme cu imunitatea si HPV-ul luat de la fostul tau gaseste teren prielnic si dezvolta un minunat cancer. Chiar vrei s-o ai pe constiinta pe femeia aia?

Acestea fiind zise, iti urez si eu succes in lupta cu infectia. Ai grija sa monitorizezi colul cu Papanicolau periodic si colposcopii. Incearca sa ajungi la una din doctoritele specialiste pe probleme pe col pentru colposcopii. Ar fi dr. Dinca de la Sanador, dr Tarlea la Medsana, dr Badea la Micomi.
Narcisa_tesfio
Postat pe 9 Septembrie 2010 22:29
Saru'mana pentru sfaturi.

Si la chestiunea cu palmaresul, am avut totusi o idee la mijloc. Sansele ca partenerul sa fi avut HPV in momentul in care a avut multe femei in pat cresc simtitor, spre deosebire de unul care n-a avut decat una. Recunosc, e adevarat ca nu stiam nimic in detaliu despre Virusul Papilloma Uman...
Vis-a-vis de partenerele viitoare ale unui posibil fost-partener, da, m-as simti vinovata pentru ca stiu ce inseamna sa ai un sistem imunitar scazut si sa suferi pe chestia asta.

In alta ordine de idei...sa-mi tineti pumnii, ca merg la cauterizare saptamana viitoare! Yaaay!
Silvia21
Postat pe 10 Septembrie 2010 11:53
De la: marco918, la data 2010-09-02 18:33:27
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:24:28
De la: marco918, la data 2010-09-02 18:15:58
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:05:28Buna ziua
Fiind noua pe forum, doresc sa salut pe toata lumea! Ma numesc Silvia si am 21 de ani.
De curand am aflat ca sunt si eu purtatoare a Virusului Papilloma Uman. Mi-au gasit o mica leziune pe col, astept sa imi vina menstruatia si sa ma duc la o cauterizare.
Am totusi o nelamurire. Mi s-a recomandat sa ma duc sa fac tipizarea pentru a sti ce trebuie sa fac in continuare. Ei bine, cei de la laborator mi-au gasit nu mai putin de 8 tulpini, si anume:
- 3 de risc crescut: 16, 18 si 45
- 2 de risc scazut: 6, 42
- 3 alte tipuri: 40, 53,73

Avand in vedere ca medicul meu nu e inca venit din concediu, pentru a-mi analiza fisa respectiv pentru a ma lamuri, vreau si eu sa va intreb...cam cate tipuri de HPV poti avea in organism pana ti se pune eticheta "ai sa mori", sau ceva in genul... Mai e cineva intr-o situatie similara, cu mai multe tulpini identificate?
Inca o chestie, vazusem o parte dintr-un interviu cu un medic ginecolog, in care acesta spune ca nu ai cum sa fii infectata cu mai multe tulpini de risc crescut, decar in proportie de 1%...mult noroc tre' sa ai,nu?







... atentie ... totul se poate ... mai ales la tineretze cind ''toata'' lumea te indeamna spre cistigarea de ''experientza'' ... barbatii care penduleaza printre femei si ''relatii'' sint purtatori tacuti ale majoritatii tulpinilor de HPV ... si nu numai ... cronicizarea unei leziuni provocate de HPV poate avea cele mai neasteptate urmari ... in timp ... fidelitatea si stabilitatea este una dintre cheile sanatatii ...



Foarte adevarat.
Eu mi-am inceput viata sexuala anul acesta. Ma gandeam ca, totusi, la 20 de ani e ok sa iti faci "debutul". Partea nasoala e ca primul meu partener sexual este un barbat care, intradevar, mi-a recunoscut ca a avut foarte multe partenere(ori din exces de zel si orgoliu,dupa cum ai subliniat, ori din nevoia de a fi sincer cu mine, ori amandoua). Asta dupa deflorare,binenteles...eh,asta e,unii oameni au ceva mai mult ghinion decat altii. Si da, imi asum vina pentru ca nu am fost suficient de precauta sa-i cer "palmaresul"...








... in marea majoritate barbatii sint cam imbecili cind e vorba de sanatate sexuala ... in afara de chestiile vizibile si dure (BTS, HIV, ...) multi nu par sa se intereseze prea mult ... doar placerile lor personale ... dar UITA ca femeia care va fi sotia lor va primi o paleta ''completa'' de scirbosenii iar el va fi cel care se va considera batut de soarta ... ''relatiile'' nu reprezinta o ''evolutie'' ... ci o ''involutie'' foarte paguboasa pentru toti ... bomba tacuta a vremurilor noastre sint BTS-urile si efectele lor in timp asupra populatiei ...







Uite ca aici sunt total de acord cu tine marco dar din pacate nu toti barbatii gandesc ca tine ...
lover_woman
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:58
Singurul im masura sa-ti raspunda la intrebarile tale e doar medicul.Poti sa-ti faci cont pe sfatul medicului.
kudika228167
Postat pe 10 Septembrie 2010 17:04

1. Isoprinosinul este doar ptr imunitate si da, poti avea activitatea sexuala cu partenerul, mai ales ptr ca ti l-a dat in mai multe doze pe o perioada mai lunga (3-6 luni) (cel putin asa ar trebui)
2. faptul ca ai tulpinile 51 si 58 de high risc nu e bine, ptr ca in timp acestea pot evolua in cancer de col uterin de aceea o monitorizare foarte atenta este imperios necesara (PAP la fiecare 6 luni ptr a vedea daca au aparut anumite anomalii)
3. iti sugerez sa te informezi mult mai mult de riscurile pe care le presupune prezenta acestor tulpini si sa tratezi acest subiect cu maxim interes, un site ff ajutator este aici www.micomi.ro. Daca aveai acele tulpini de low risk, nu era bai, 80 % din femei le-au avut macar o data in viata, insa cu acestea de high risk nu e de gluma.
ffbianca85
Postat pe 4 Noiembrie 2010 11:52
De la: Silvia21, la data 2010-09-02 18:05:28Buna ziua
Fiind noua pe forum, doresc sa salut pe toata lumea! Ma numesc Silvia si am 21 de ani.
De curand am aflat ca sunt si eu purtatoare a Virusului Papilloma Uman. Mi-au gasit o mica leziune pe col, astept sa imi vina menstruatia si sa ma duc la o cauterizare.
Am totusi o nelamurire. Mi s-a recomandat sa ma duc sa fac tipizarea pentru a sti ce trebuie sa fac in continuare. Ei bine, cei de la laborator mi-au gasit nu mai putin de 8 tulpini, si anume:
- 3 de risc crescut: 16, 18 si 45
- 2 de risc scazut: 6, 42
- 3 alte tipuri: 40, 53,73

Avand in vedere ca medicul meu nu e inca venit din concediu, pentru a-mi analiza fisa respectiv pentru a ma lamuri, vreau si eu sa va intreb...cam cate tipuri de HPV poti avea in organism pana ti se pune eticheta "ai sa mori", sau ceva in genul... Mai e cineva intr-o situatie similara, cu mai multe tulpini identificate?
Inca o chestie, vazusem o parte dintr-un interviu cu un medic ginecolog, in care acesta spune ca nu ai cum sa fii infectata cu mai multe tulpini de risc crescut, decar in proportie de 1%...mult noroc tre' sa ai,nu?


Draga mea, acele vegetatii (care de fapt se numesc condiloame) sunt generate de tulpinile de low risk, nu ce are ea. O data infectata cu niste tulpini (low sau high) ea nu mai poate fi reinfectata daca are acelasi partener (ceea ce eu am presupus) deci poate sa-si continue relatiile sexuale cu acesta. Problemele apar daca schimba partenerul si daca celalalt ii mai face cadou niste tulpini pe care ea nu le are. Fie vb intre noi, deja le are pe alea 'nasoale' deci in cel mai rau caz mai ia niste tulpini generatoare de condiloame. Oricum eu ii sugerez sa-si faca vaccinul, acesta nu actioneaza asupra celor deja existente dar cel putin stopeaza aparitia unora noi. Multa sanatate
ffbianca85
Postat pe 4 Noiembrie 2010 11:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va roog ajutati-ma si pe mine! 4 De la: lorelei_surdu 16 Octombrie 2009 14:13
deformarea sanilor 21 De la: kudika315705 21 August 2010 11:56
ovare micropolichistice 8 De la: aurora2085ro 26 Martie 2010 17:30
studiu de piata pt bolnavi diagnosticati cu hepatita C 9 De la: kudika316084 18 Octombrie 2010 20:27
Buna 3 De la: kudika464475 20 Noiembrie 2013 09:49