Setari Cookie-uri

Probleme cu iubitul

Buna! Am o problema si va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi!!! Am 17 ani si am un iubit care are 19 ani. Suntem impreuna de 2 ani. La inceput nu imi placea absolut deloc de el(il cunosteam cu mult timp inainte sa fim impreuna) si stiam ca vrea sa fie cu mine.Pana la urma am acceptat sa fiu cu el,pur si simplu pentru distractie,pentru ca am observat ca e un tip mai nebunatic,asa ca mine. Nu am avut o pasiune pentru el,pur si simplu m-am combinat "la vrajeala",la sfatul prietenelor care imi ziceau ca e bun pentru o distractie de vara. La inceput eram foarte foarte orgolioasa si rece cu el.Indiferenta la maximum. Sunt(eram)o fire mai nelinistita,imi place sa dansez,sa tip,sa fregventez cluburile,bla bla. La inceput el era foarte bun,era idealul meu,avea toate calitatile,dar nu ma simteam atrasa de el. Am continuat doar pentru ca ma simteam iubita,admirata,rasfatata de el. Cu timpul ne-am apropiat si nu stiu cand am inceput sa-l iubesc. Mi-am inceput si viata sexuala cu el si nu pentru ca il iubeam atunci,ci pentru ca voiam sa scap de virginitate. S-a intamplat sa fie cu el. Pentru el a fost ceva extraordinar.E foarte mandru ca a fost primul si asta ma enerveaza la culme. Mai tarziu,dupa vreo 6 luni de relatie am simtit ca il iubesc enorm. El ma implora sa ma schimb,sa fiu mai buna cu el, mai dulce,sa fiu altfel.Prietenele ma bateau la cap sa fiu mai indulgenta cu el pentru ca merita,bla bla. Pana la urma am lasat garda jos si am inceput sa fiu asa cum isi dorea el .Blestem clipa aceea!! Am inceput sa il iubesc si mai mult si aveam pentru ce.Avea toate calitatie pe care mi le doream de la un baiat.Familia mea,care e foarte dura,l-a accepata, a stiut sa se bage pe sub pielea lor si a reusit. Era perfect. Pna acum cateva luni,cand totul a luat-o descendent. A inceput sa acorde mult timp prietenilor,sa iasa des cu ei,sa plece cu clasa in excursie,etc.Vi se pare ca sunt nebuna,dar ma oftic,pentru inainte eu ii propuneam sa faca astea si zicea ca nu are nevoie de libertati si dimn cauza lui eu n-am putut face nimic.Nu puteam pleca in excursi,nu ma puteam imbraca sexy,nu puteam avea amici baieti,nu avea deloc libertate pentru ca era foarte foarte gelos. Si nici el nu facea nimic din toate astea.Si deodata asa,gata,si-a luat libertate singur.Si cu timpul meu cum ramane?De asta ma oftic.Pentru ca am dat totul pentru el si acum el face ceea ce mie nu mia- permis. Mai mult,a inceput sa se ia dupa prieteni si sa bea. Chiuleste foarte mult de la scoala,influientat de ei. Ceea ce doare cel mai tare e ca e indiferent cu mine. A devenit orgolios,asa cum eram eu odata. El nu stia ce sunt raceala,orgoliul,indifetenta. Cine stie ce l-au influientat aia. De vreo 6 luni e tot asa. M-ma despartit de vreo 3 ori din cauza asta si nu s-a schimbat. Mi-e ciuda ca el e un om de milioane si aia il targ in jos. Nu vede ca eu ii vreu binele,lui si relatiei noastre. Discut mult cu el .Recunoaste ca a gresit,e constient,ii pare rau,el "ma considera tot pe mine pe locul1,e consient de tot ce face rau,dar parca e posedat. De exemplu,aseara am avuta alta discutie de asta si a zis ca nu mai face un lucru si azi iar l-a facut. Isi face rau si lui,dar mai ales noua si mie nu mai zic...plang aproape in fiecare seara. I-am zis ca il vreau ca la inceput si a zis ca se va schimba,sa il astept,dar nu mai pot. Il iubesc enorm si nu stiu ce m-as face fara el,dar nici asa nu mai pot! Poate daca nu lasam garda jos nu ajungea el acum sa fie cel dur,dar ce sa fac. I-am zis ca voi fi iar ca la inceput si mi-a zis ca daca va fi asa pot sa-mi iau adio de la el.Dar nu asta ma intereseaza,ce zice el,stiu ca nu are curaj sa ma parasesca de-adevaratelea. V rog sa imi ziceti ce sa fac sa il schimb. Stiu ca a fost altfel si mai poate fi,dar nu stiu ce sa fac. Cum sa reactionez,cum sa fiu,CE SA FAAAAAAAC?
o_alta_fata
Postat pe 5 August 2010 01:06
prima data sa te calmezi
eu cred ca ai facut ce se putea. Iai explicat in n-shpe mii de feluri ca nu iti place comportamentul lui, ca te raneste. pune punct relatiei, din ce zici inca sunteti la scoala, deci esti tanara, nu e capat de lume. Ii va parea lui rau dupa ce vei pleca. odata dusa dusa ramai, nici gand sa te intorci la el. E greu la inceput, dar odata si-odata toti trecem prin asa ceva, si inca de mai multe ori.
Vorbeste cu el pt ultima oara, asa serios. Spunei ca daca nu se linisteste si devine baiatul ce era va despartiti, daca pe o ureche intra, si pe alta iese nu are rost sa iti bati capul.
Mai bine suferi odata si pe urma esti fericita, zambesti.. Corect?!
clau19
Postat pe 5 August 2010 01:19
Fata mea, ai doar 17 ani si deja "tragi" de un alt copil sa-si puna ordine in viata. Si iti inchipui ca lumea incepe si se sfarseste cu el. Ultima parte nu-i asa de grava, toate am crezut asa la varsta voastra. Prima parte insa e grava. Bautura si lipsa interesului pentru scoala pot fi inceputul unei vieti ratate. De care te vei satura mai devreme sau mai tarziu, in cazul fericit cand nu intri in acelasi vartej, tot in numele iubirii.
Sigur ca poti jeli pe la prieteni, pe umarul lui, mult si bine. Bautura in combinatie cu un anturaj aiurea, inseamna imbatranire inainte de vreme. Daca asta iti doresti de la viata, atunci sufera alaturi de el si pentru el. Sa nu-mi spui ca iti doresti deja sa te mariti si ca asta e tot ce mai ai de facut cu viata ta, ca nu cred.
Ce as face eu? M-as retrage. Daca baiatul asta mai are un dram de "ceva" bun in el va intelege si isi va reveni. Daca nu, nu pierzi nimic. Dimpotriva, castigi un timp pe care l-ai petrece cu perna in brate, uda de lacrimi.
rashela
Postat pe 5 August 2010 01:21
M-am despartit azi de el(azi am implinit 2 ani ). Sunt distusa. Eu am vrut pentru ca nu mai pot,dar si el a fost de acord,ca niciodata. A zis ca nu stie de ce nu se poate schimba,sa fie ca la inceput si mai bine ne despartima acum,iar daca se poate schimba si nu ma poate uita, o sa ma caute. Sie eu sa fac la fel. I-am zis ca nu mai exista cale de intoarcere,dar eu si acum m-as intoarce la el,daca mi-ar demonstra ca merita. Acum i-am zis ca doar de mi-ar aduce soarele de pe cer mi-ar demonstra ca s-a schimbat,ca nu il mai cred. El mi-a zis ca nu am poate uita asa usor si ca se roaga sa se schimbe. A zis ca ma iubeste,ca nu s-a plictisit,ca eu nu am gresit cu nimic,dar nu stie de ce s-a schimbat. Eu i-am zis ca influienta prietenilor,dar nu ma crede. Acum ne-am despartit,chiar de ziua noastra. A ramas ca daca reuseste sa se schimbe,ma cauta,dar eu i-am zis sa-si ia gandul .La naiba,sunt prea orgolioasa sau am facut bine?Eu il vreau inapoi!!!! Doamne,parca mintea imi zice ceva si sufletul altceva!!! ce ma fac? ajutati-ma cu un sfat,un gand,o parere....
o_alta_fata
Postat pe 5 August 2010 22:34
Lasa-l sa plece,daca te iubeste se intoarce...daca nu mai bine ca a plecat!
Barbie30
Postat pe 5 August 2010 22:37
ai facut foarte bine, bravo tie . Am aceeasi varsta ca si tine, dar de ce sa te stresezi?? la 17 nici o relatie nu e sigura, sunt iubiri ale adolescentei. Mai ai ani de liceu, apoi vine facultatea, persoane noi etc. Asa ca relax ca nu e asa grav
clau19
Postat pe 5 August 2010 22:39
De la: clau19, la data 2010-08-05 22:39:41ai facut foarte bine, bravo tie . Am aceeasi varsta ca si tine, dar de ce sa te stresezi?? la 17 nici o relatie nu e sigura, sunt iubiri ale adolescentei. Mai ai ani de liceu, apoi vine facultatea, persoane noi etc. Asa ca relax ca nu e asa grav



Mersi ca incerci sa ma ajuti! Chiar imi este de folos sfaturile cuiva...si incurajarile...vreau sa te intreb,pt ca ai zis ca esti de acceai varsta cu mine,ai trait asa ceva? ai trecut peste asemenea relatie? daca da,cum ai reusit?
o_alta_fata
Postat pe 6 August 2010 01:13
De la: clau19, la data 2010-08-05 22:39:41ai facut foarte bine, bravo tie . Am aceeasi varsta ca si tine, dar de ce sa te stresezi?? la 17 nici o relatie nu e sigura, sunt iubiri ale adolescentei. Mai ai ani de liceu, apoi vine facultatea, persoane noi etc. Asa ca relax ca nu e asa grav





... claulino, nu vorbi ca o baba acra ... stiu ca vrei sa ajuti dar prima iubire nu se uita niciodata ... cu o singura conditie (dar se realizeaza mai greu) ... intr-un fel e pacat de adolescentii astia care se descopera pe ei insisi intr-un mod prostesc si nu sint prea multi oameni in jur capabili sa ii ajute ... genul asta de relatii, daca sint suficient de capabile sa se muleze unul pe altul la greu au cele mai mari sanse sa devina exemple ... liceul, facultatea, persoanele noi nu vor atenua sentimentul ca ai pierdut ...

... fata isi povesteste mai mult sentimentele si nu da detalii ca sa ii poti da mai multe sfaturi decit cele standard ... las ca trece , vine liceul, facultatea ... bla, bla, bla ... poate ar fi bine sa fie atenta la ce greseli va face prietenul ei din cauza prietenilor si sa speculeze discret in favoarea ei situatia ...

marco918
Postat pe 6 August 2010 02:16
CE SA FAC DACA NU SANTETI IN STARE DE NIMIC
nebunatic_rau
Postat pe 6 August 2010 02:18
De la: nebunatic_rau, la data 2010-08-06 02:18:10CE SA FAC DACA NU SANTETI IN STARE DE NIMIC


Ce sa faci daca tu nu esti in stare decat de masturbare in parc?!
Barbie30
Postat pe 6 August 2010 13:59
De la: Barbie30, la data 2010-08-06 13:59:57
De la: nebunatic_rau, la data 2010-08-06 02:18:10CE SA FAC DACA NU SANTETI IN STARE DE NIMIC


Ce sa faci daca tu nu esti in stare decat de masturbare in parc?!


nu fi rea ca poate si in alte locuri publice!!!!!!!!!
anastasia_m
Postat pe 6 August 2010 14:07
Mai era un dobitoc care agata la metrou dimineata la 7,dar macar ala avea pantalonii pe el!
Barbie30
Postat pe 6 August 2010 14:10

ai pierdut 2 ani din viata ...vrei sa mai pierzi alti 2 ani ? sa patesti acelasi lucru....nu cred k ai vrea sa se repete povestea
kudika20_03
Postat pe 6 August 2010 14:33
capul sus....mergi inainte...vor mai veni palme ale vietii...dar trebuie sa treci peste ele,pentru ca omul este facut sa lupte,sa aibe aspiratii si sa le atinga.daca te lasi doborata nu vei reusi in viata,fericirea si iubirea e undeva in viitorul tau si te asteapta.dar trebuie sa continui cu fruntea sus ca sa le gasesti.felicitari pt alegerea luata .mult succes pe viitor!!
kudi_kami
Postat pe 6 August 2010 14:45
De la: o_alta_fata, la data 2010-08-06 01:13:20
De la: clau19, la data 2010-08-05 22:39:41ai facut foarte bine, bravo tie . Am aceeasi varsta ca si tine, dar de ce sa te stresezi?? la 17 nici o relatie nu e sigura, sunt iubiri ale adolescentei. Mai ai ani de liceu, apoi vine facultatea, persoane noi etc. Asa ca relax ca nu e asa grav



Mersi ca incerci sa ma ajuti! Chiar imi este de folos sfaturile cuiva...si incurajarile...vreau sa te intreb,pt ca ai zis ca esti de acceai varsta cu mine,ai trait asa ceva? ai trecut peste asemenea relatie? daca da,cum ai reusit?

Nu am trecut chiar prin asa ceva pt ca eu nu am asteptat sa se ajunga pana acolo. La primele chestii de genul asta, bautul cu prietenii l-am lasat cu prietenii lui.
Nu are rost sa te rogi asa de nimeni, mai ales de un baiat...banuiesc ca esti o fata frumoasa, toate suntem asai fetelor? asa ca va veni un alt galan si iti va cucerii inima Mai este putin si incepe scoala, acolo iti vei ocupa mintea cu altceva, glume cu colegii, chiuleli la o cafeluta , mai vine cate un examen etc. Deci stai linistita, asa a fost sa fie In dragoste iubesti, daruiesti, respecti
clau19
Postat pe 6 August 2010 17:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRIETEN SAU IUBIT? 4 De la: kudika011757 24 Iunie 2009 15:44
buna tuturor fetelor dupa forum Imi caut Si eu O prietena 42 De la: oana84onutza 14 Martie 2010 00:57
o relatie cu un barbat casatorit 37 De la: kudika075831 11 Noiembrie 2009 05:56
cand 1+1 este egal cu 3! 345 De la: mara_andrei 27 Mai 2011 01:04
De ce mintim? 93 De la: battleofwits 14 Ianuarie 2011 17:29