Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat

Nici nu stiu cum sa incep,apelez la voi,cei care cititi acest forum sa ma ajutati cu un sfat.Sufar foarte mult si simt ca pica cerul pe mine.Am o relatie de 3 ani de zile si urma sa ma casatoresc in septembrie,dar eu am dat inapoi si am facut o gramada de lume sa sufere,era totul planificat.Adevarul e ca in relatia caeasta mereu am fost indoita,am avut multe piedici...el fiind si foarte mamos si atasat de familia lui.Pe mine aceste lucruri m-au daramat,simteam de multe ori k nu am vlaoare pentru el si casatoria era un scop.Mereu imi spunea cand ne certam,k am suparat-o pe mama lui,l nu doarme mama lui din cauza noastra....poate gresesc dar mereu ma deranja cat pret punea pe relatia lui cu mama lui ,nu cumva k ea sa sufere.......desi erau zile cand eu crpam de suferinta.Era si o fire mai introvertita,m-a acuza ca sunt foarte sensibila,k nu stiu ce vreau in viata.Stiu un lucru vreau sa fiu fericita sa ma simt iubita.Ne-am pregatit de nunta,eu mereu simteam o indoiala in suflet,nu simteam siguranta,nu simteam daruire din partea lui,fiind rece de multe ori meregand tot cu ideea k trebuie sa-si faca o familie neaparat.Si asa am continuat tot mai neincrezatoare,neimplicand-ma deloc in pregatiri pt nunta pt.k sufeream si m-a acuzat ca numai el se implica,k nu vreau nimic in viata,etc.Si ma consumam tot mai mult,nu puteam gasi calea spre el,ma gandeam sa amanam si m-a asaltat transant:Daca nu va fi nunta cand am planifiat-o nu va fi niciodata.M-am suparat si plans zile,ma simteam hartuita nu inteleasa si iubita.I-am spus k sunt indoita si ma simt rau,nu ma simt pregatita pentru nunta,mi-a zis k am avut timp 3 ani si a avut destula rabdare cu mine,si in viata toate o sa le aman?I-am spus k nu pot,ne-am certat si mi-a reprosat ca am facut-o pe mama lui sa sufere,k toate rudele stiu si cum mai tine el capu sus pentru ce i-am facut.Nu m-a lasat sufletul sa fac asta,cautam intelegere.Poate nu o merit,sufar mult acum ,am slabit foarte mult,ma simt vinovata fata de ai lui,de prietenii lui,k l-am facut de rusine,dar ei nu stiau ce e in sufletul meu.Tin la el,si ma doare de ce e asa transant,de ce ma simt hartuita?Pentru mine baza unei casatorii e iubirea profunda,impartasita,intelegerea celuilalt.Gresesc eu?Gandesc aiurea?De ce nu am putut sa fac pasul?De ce nu am putut sa merg inainte,sa fim fericiti?Nu ma lasa ceva din interior,aveam nevoie de dragostea lui.
tifreaanca
Postat pe 15 August 2010 18:48
E clar ca nu esti pregatita pentru asta si ai vrut sa o faci mai mult de gura lui.Presupun ca nu te simti prea bine acum,dar decat sa continui mascarada mai bine ca ai spus stop.El e baiatul mamei si mie greu sa cred ca o sa reusesti sa schimbi tu asta,e clar ca mai are mult de stat dupa fusta mamei,asta e...la unii nu le trece niciodata.Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa asculti ce iti spune inima!
Barbie30
Postat pe 15 August 2010 19:01
Draga mea , nu gandesti aiurea deloc.Spre deosebire de alte femei ai luat hotararea corecta decat sa intri intr-o relatie impinsa de la spate mai bine deloc.
Se pare ca pentru el nu relatia voastra e importanta ci fericirea mamei iar daca mama vrea sa-si vada baiatu insurat ,se insoara.Nu sta sa se intrebe se intampla cu tine si de ce ai retineri ci de ce ii faci familia de rusine,asa gandeste si asa va gandi si cand veti fi casatoriti
iris_4_ever
Postat pe 15 August 2010 19:12
Nu te mai simti vinovata, nu ai de ce. Tu ai facut ceea ce a fost cel mai bine pentru tine si este foarte corect asa. La urma urmei vorbim despre tot restul vietii tale. Eu vad casnicia ca pe o implinire a dragostei, ca pe un perteneriat pe viata. Si de aceea este esential sa o faci cu persoana potrivita pentru tine, persoana care sa te inteleaga, sa te iubeasca, sa comunice cu tine etc. E clar ca el nu este aceasta persoana, asa ca nu-ti mai face atata sange rau.
Familia ta ar trebui sa te inteleaga, iar familia lui... mie sincer nu mi-ar pasa ce zic ei. Faptul ca zic ca i-ai facut sa sufere (sau mama lui zice asta) este o atitudine egoista.
kitty_krieger
Postat pe 15 August 2010 19:24
de ce acest topic este postat in aceasta categorie,a modei?

nu sunteti deloc organizati
wild_angel
Postat pe 29 August 2010 19:44
cind o iubire este taraganata 3 ani sub aspectul de prietenie sau sa ne cunoastem maibine iti spun ca se alege praful si viata devine un cosmar.........asculta-ti inima si incearca cu alt barbat care macar se pune cu un genunchi in fata ta
puiufina
Postat pe 3 Septembrie 2010 07:10
ai facut bine...ti-ar fi facut viata un chin...cu mama lui cu tot...numai bine...si asculta ti in continuare inima :)
Annett
Postat pe 3 Septembrie 2010 15:33
....ai facut bine ca ai oprit aceasta casatorie daca nu esti pregatita si mai ales daca e asa cum zici tu,daca te casatoreai toata viata traia cu sentimentul de vinovatie ca o superi pe mama lui si orice ai facut tu tot nu erai destul de buna si nu era ok...eu zic sa incerci sa iti faci o alta relatie cu cineva care stie sa te aprecieze si care ar fi pergatit sa is lasa fam.(nu ma refer de tot adica sa nu fie asa mamos) pt a avea o fam. cu tine...si nu te mai simtt vinovata inainte de toti si toate tu esti importanta tu aveai de tras daca te casatoreai nu prieteni sau rudele....mult noroc si iti doresc si sa iei decizia care ii mai buna pt. tine....
rami85
Postat pe 3 Septembrie 2010 22:30
:) Felicitari :) Sa faci dupa cum simtzi si in continuare.
Lasa-l sa se casatoreasca cu masa

De fapt el este deja casatorit cu masa, tu ai fi a doua sotzie la curte

denis_3d25
Postat pe 4 Septembrie 2010 04:50
Pentru nimic pe lumea asta nu merita sa suferi . Gandeste-te ca nu te casatoresti pentru o saptamana , o faci pentru o viata, iar daca tu crezi ca o sa rezisti o viata sa tot te gandesti ca "vai sa nu se supere soacra" nu faci nimic decat iti ingropi sentimentele si trairile. NU MERITA oricat de mult l-ai iubi. O relatie stabila se bazeaza pe incredere, comunicare , respect si multa iubire. E bine ca o poti face acu inainte de casatorie .Nu e jumatate ta. Cauta-ti jumatatea si o sa fii fericita . Sa fii iubita.
mdeeatutzu
Postat pe 6 Septembrie 2010 09:59
dacã ai plecat de la început cu îndoieli în suflet ,era normal sã ajungi în aceastã situaþie....ºtii cum se spune "mai bine mai târziu decât niciodatã"...ai luat în sfârºit decizia corectã.. acum voiai o confirmare din partea noastrã ca sã fii sigurã cã nu ai greºit....liniºteºte-te ...bine cã nu ai cãzut în capcana pe care o fac mulþi crezând cã totuºi va merge bine mai târziu...ai grijã de tine ...
Shocata
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:30
mai bine acum decat mai tarziu....toata viata ai fi fost comparata cu mama lui...felicitari ca te-ai hotarat sa pui picioru-n prag .....sa auzim de bine
angelalb
Postat pe 9 Septembrie 2010 11:15
Felicitari c-ai avut puterea sa opresti acest menaj a trois deloc placut
Inca ceva: nu te simti vinovata pentru cei pe care "i-ai facut sa sufere".Cei ce sufera cica sunt egoisti si nu le pasa de ce simti tu,altfel ar fi fost fericiti pentru alegerea ta.
blue_domes
Postat pe 9 Septembrie 2010 11:51
De la: denis_3d25, la data 2010-09-04 04:50:24:) Felicitari :) Sa faci dupa cum simtzi si in continuare.
Lasa-l sa se casatoreasca cu masa

De fapt el este deja casatorit cu masa, tu ai fi a doua sotzie la curte




de acord cu denis
lover_woman
Postat pe 9 Septembrie 2010 18:21
aoleu iar e vorba de mamica cea care isi iubeste cu disperare copilasul . fata draga sa nu-ti para deloc rau ca ai mers pe calea intuitiei si nu ai dat curs unui circ de toata frumusetea ,pentru ca baietii mamosi sint dezastru , o spun din experienta proprie. eu zic sa te gindesti bine.
pentru astfel de baieti mama este cuvint de ordine iar tu vei fi mereu asemuita cu ea si mereu te va compara cu ea ,iar tu nu cred vrei asa ceva .
kudika125148
Postat pe 9 Septembrie 2010 18:43
cand mam casatorit acum 6 ani iam zis sotului meu ca sa casatorit cu mine nu cu masa si ca daca o sa continue sai ceara parerea lu masa despre orice nu o sa faca nimic in viata fara ;mamicuta; o sa sfarseasca singur.;cu mine iti traiesti viata,cu mine imparti binele si raul,cu mine mananci la masa asa ca alege ori eu ori mata;si ma ales pe mine.bineinteles ca nu toti gandesc asa.poate a fost mai bine asa pentru tine.pooop
kudika320571
Postat pe 9 Septembrie 2010 22:08
mai nu ai de ce sa regreti. f bine ca nu te-ai maritat cu un barbat care se vede treaba nu il doersti si care e insurat cu familia lui. e ok sa fii familist, dar e sinucidere cuarata sa pui mai presus pe mama ta decat pe sotie. tb sa existe echilibru in toate.
kudika021451
Postat pe 10 Septembrie 2010 10:52
Se spune ca noi femeile avem al sase-lea simt, cel al intuitiei. Poate gresesc cu teoria, insa tu ai procedat cum trebuia. Daca inima iti spunea ca nu faci bine ceea ce faci, ai luat decizia corecta. Conteaza sa fii tu fericita si implinita si apoi mama lui. Mai bine renunti la 3 de relatie, decat sa intri intr-o casnicie in care aprope ca erai invizibila. Inseamna ca nu era el destinat tie !! Numai bine iti doresc si nu te mai invinovatii pentru altii.
Nimic nu conteaza pe lume decat sa fii langa persoana cate te merita, te respecta si te iubeste. O viata avem si nu merita sa ne-o irosim pentru altii !!!
quantex
Postat pe 10 Septembrie 2010 11:16
buna!! cred ca nu esti sigura de el!! relatia stransa dintre el si mama lui te-a facut probabil sa-ti fie frika de ceva..de suferintza pe viitor!! te-ai descurajat singura cu tot felu de idei:) si eu patzesc la fel ca si tine:(!!! dar am ajuns la concluzia ca daca el a simtit nevoia sa ma ceara de sotie,inseamna ca ma iubeste si isi doreste o fam cu mine!!eu m-am racit de relatia mea cu mama lui si surorile lui pt ca le intereseaza mult viatza noastra,dar cu el nu am trb;) imi vad de el si de viatza noastra si cu ele nu am tangentze,nu dau multa atentie pe tema asta:) asa a fost crescut de mic,a fost lipit de mama lui si intr-adevar noi avem de suferit(credem ca nu suntem iubite ) nu este adevarat!! iubirea de mama este diferita de ce-a de prietena sau sotie:) daca mai ti legatura cu el incerca sa-ti repari gresala,cere-ti scz la toti,si faceti-va viatza frum pt ca se merita:) succes;)
kudika320796
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:32
Bravo!Ai facut f.bine k ai pus STOP.Eu am avut parte d un baiat mamos,si numai eu stiu cat am suferit,cat am plans......Am crezut k il pot schimba dar degeaba.......... acum a ramas cu mamicuta lui. Sper s nu mai am parte d asa ,,.fenomene".Te pup bafta.
Valy90
Postat pe 10 Septembrie 2010 17:09
De la: denis_3d25, la data 2010-09-04 04:50:24:) Felicitari :) Sa faci dupa cum simtzi si in continuare.
Lasa-l sa se casatoreasca cu masa

De fapt el este deja casatorit cu masa, tu ai fi a doua sotzie la curte



din pacate, cu majuscule chiar, Denis are dreptate. si o spun deopotriva cu parere de rau, dar mai ales din experienta. am facut prostia sa cred ca iau un barbat, si am "divortat" un idiot de mama, cu care traieste in continuare, desi in case diferite.
Asta nu e viata; cel putin nu viata de cuplu cum ar trebui ea sa fie. numai sa stea par nu ii spune ma-sa (desi, mai stii?), dar in rest, niciodata un mameluc de asta nu poate fi barbat in si la casa lui.
Daca il mai iei si niscaiva onanist si cu alte interese decat persoana ta, relatia voastra si satisfactia voastra in relatia respectiva, chiar ai facut-o lata!
Ai procedar cat se poate de corect! mereu am considerat ca barbatul caruia ii e de o femeie tre sa stea si in cap si in fund pentru ea... fara excese, dar asta e ideea. regards
amor_amor
Postat pe 11 Septembrie 2010 20:07
draga mea fa orice dar nimai inima nu ti-o asculta pentru ca o sa te intoeci din nou la el
si nu merita. Stai singura un timp sa iti revii si apoi cauta-ti un barbat care te iubeste cu adevarat. Si eu mi-am ascultat inima la un moment dat in viata mea si nu am avut decat de suferit, alaturi de un barbat care tinea mai mult la mama lui decat la mine.
georgik07
Postat pe 13 Septembrie 2010 20:11
dragilor, apropo de sfaturi in chestiuni asa de delicate, por favor raspundeti-mi si mie la ceva, pana nu imi sta mintea si imi stau si restul: cum zici, mai voalat sau mai putin voalat, unui mameluc de asta, dar fara sa il iei la bataie, desi nu e exclus, ca ai o problema cu faptul ca nu mai ...cotizeaza la fondul de sanatate?
ma exprim eufemistic, ca sa nu zic "nu mai ...mute".

aduc in discutie aici, fiind vorba de un specimen ca si al de mai sus. candva cu mama in sus, mama in jos, desi nu verbal, ci practic.
a trecut si asta, a ramas doar specimenul. la intelegere de nici un soi nu ajungi, sa il lasi, e chestiune de timp (desi luat in calcul aspectul), sa ...muti, nimic.
si sa fii si viu, si intreg, si langa un onanist prost, e cocteil Molotov.
explicatia lui: e prea pretios si tre sa te zbati sa il meriti...
o, Daaa!!!!
admitand ca iti iei gandul de la bull-shit de asta, iti cauti scurt si la obiect amant sau ce faci?
inainte sa o iei razna, pentru ca nu vrei sa iti urci sculele in pod...
wtf...
amor_amor
Postat pe 14 Septembrie 2010 10:13
De la: amor_amor, la data 2010-09-14 10:13:45dragilor, apropo de sfaturi in chestiuni asa de delicate, por favor raspundeti-mi si mie la ceva, pana nu imi sta mintea si imi stau si restul: cum zici, mai voalat sau mai putin voalat, unui mameluc de asta, dar fara sa il iei la bataie, desi nu e exclus, ca ai o problema cu faptul ca nu mai ...cotizeaza la fondul de sanatate?
wtf...

il lasi sa descopere singurel citatia de divort in cutia postala
miss_darine
Postat pe 14 Septembrie 2010 10:26
De la: amor_amor, la data 2010-09-14 10:13:45dragilor, apropo de sfaturi in chestiuni asa de delicate, por favor raspundeti-mi si mie la ceva, pana nu imi sta mintea si imi stau si restul: cum zici, mai voalat sau mai putin voalat, unui mameluc de asta, dar fara sa il iei la bataie, desi nu e exclus, ca ai o problema cu faptul ca nu mai ...cotizeaza la fondul de sanatate?
ma exprim eufemistic, ca sa nu zic "nu mai ...mute".

aduc in discutie aici, fiind vorba de un specimen ca si al de mai sus. candva cu mama in sus, mama in jos, desi nu verbal, ci practic.
a trecut si asta, a ramas doar specimenul. la intelegere de nici un soi nu ajungi, sa il lasi, e chestiune de timp (desi luat in calcul aspectul), sa ...muti, nimic.
si sa fii si viu, si intreg, si langa un onanist prost, e cocteil Molotov.
explicatia lui: e prea pretios si tre sa te zbati sa il meriti...
o, Daaa!!!!
admitand ca iti iei gandul de la bull-shit de asta, iti cauti scurt si la obiect amant sau ce faci?
inainte sa o iei razna, pentru ca nu vrei sa iti urci sculele in pod...
wtf...
daca vreti, fac afirmatiile de mai sus si ca o aplicatie a principiului "muti, nu muti, vremea ...ii trece".
nu e lamentare de persoana fara ocupatie, ci de om care din prea mult fair play si respect fata de figurile celuilalt ajunge la afectiuni organice, somatice si restul. si sigur veti fi de acord ca nu e cazul sa se intample asa ceva.
deci, sfatuiti-ma, please, ce e de facut in atare conjunctura? mersi
amor_amor
Postat pe 14 Septembrie 2010 10:27
miss darine, multumesc pentru raspuns.
propunerea e pe "to do" list.
pana si pe asta a primit-o cu indolenta, in stilul personal.
pana una alta, ramane frustrarea: aceea ca stai cu un prost. nici libera sa pleci la ...agatat (e o metafora), nici ocupata, cu "treaba" acasa.
acuma, vorba lui Moromete, adaptata la situatie: ca de "mutat", se muta si vitele, dar cine te mangaie, cu cine vorbesti?

mai tragic e ca sa se nasc situatiile neplacute: uite-o si pe asta, frustrata!
sau uite-o si pe asta, e in cautare de ... nadragi!
nu cauta nimeni nadragi, dar cred ca multi care nu sunt calugari, onanisti sau pustnici pur si simplu, isi pun intrebarea "ce faci?" cand ajung la a fi solo in doi (si te deranjeaza), dar nu vrei sa recurgi la paliative.
zic si eu
amor_amor
Postat pe 14 Septembrie 2010 12:43
cu placere amorule...in general le zici amar si frustrarile sunt normale atata timp cat ai alaturi un " lemn tanase"( tot ne omoara topicul ala cu animale si chinezarii)...ideea este sa pui in practica "to do" list'ul, pt ca altfel vei ajunge peste cativa ani...doamna cu tz pisici (asta apropos de dorinta de comunicare si mangaiere)
miss_darine
Postat pe 14 Septembrie 2010 13:09
am un bebe sub un anisor, deci no pisici for me...
dar ma gandesc, in sinea mea, sa nu ajung vreo entitate dintr-acelea care traiesc "pentru copii, nenica!", sa fie bine!
si sa vina o varsta cand, logic si firesc, copiii isi vad de ale lor, ca doar nu si-or vedea de ale mele, si sa ma intreb: ce pana mea am facut, frate, pentru fericirea mea, pentru MINE?
in plus, suna aiurea si e bad example, oricum ai lua-o: fie mama e o mare tampita, s-a ratat personal, fie mama e o "gioarsa", o plimba la greu prin alte parti, deci tot o belea.

Elegant si nedureros e in felul urmator: lasi "sotul" cu ale lui, taci si o a arzi la mare arta fara sa stie nimeni, scurt si cuprinzator.
Dar ce faci daca nu ai caracter destul de perfid si duplicitar, ca s-o poti duce asa?
daca era doar "iubit", mai mergea. dar din pacate, e "sot", adica o afurisita de institutie pe care ma incapatanez s-o respect. nu pentru el, ci pentru mine.
Pentru ca l-am luat voluntar si liber consimtit.
Si elegant e sa il lasi tot asa.
Dar pana atunci?
Pana atunci, intri pe Kudika si vorbesti cu oameni draguti si iti mai trece de off...
multumesc pentru spatiu si timp.
merg sa imi caut amant anyone???
salutari!

ps. pastrand tema topicului, pt ca am fost destul de digresiva, ma exprim pentru autoare:
du-te, fata draga, si ca tine, noi toti, si cauta o relatie in care sa iti fie tie bine, de la A la Z!
ce nu e bine de la inceput, nu o sa fie niciodata, believe us!
Unde e dubiu si disconfort pentru femeie, e disconfort pentru toata lumea.

amor_amor
Postat pe 14 Septembrie 2010 16:03
De la: amor_amor, la data 2010-09-14 10:13:45dragilor, apropo de sfaturi in chestiuni asa de delicate, por favor raspundeti-mi si mie la ceva, pana nu imi sta mintea si imi stau si restul: cum zici, mai voalat sau mai putin voalat, unui mameluc de asta, dar fara sa il iei la bataie, desi nu e exclus, ca ai o problema cu faptul ca nu mai ...cotizeaza la fondul de sanatate? ...


Nu stiu, dar eu in situatii de genul asta cred ca as spune-o pe sleau. Ceva similar am facut in tinerete dupa ce 6 luni am dormit spate in spate. Fiind pe teritoriul meu, l-am asteptat si cu zambetul pe buze am spus: hai, sa te ajut sa-ti strangi bagajelul! Esti liber!
Spuneai mai sus ca e vorba de satanatea ta. Si tot ce implica asta. In acest caz, trebuie doar sa-ti cauti cuvintele de ramas bun. Metoda e una singura. Cat despre consecinte, gura lumii, supararea neamurilor, reactia lui x sau y la aflarea vestii, ar trebui sa te lase rece (la figurat ). Te-a intrebat cineva pana acum daca ti-e bine? Nu. Nici de acum incolo nu te vor intreba. Fa-o pentru tine.
rashela
Postat pe 14 Septembrie 2010 16:07
daca as fi fost vreo proasta care a deschis ochii pe el, mai ziceam, dar mi-e a naibii de ciuda pe mine. si asta ma infurie la culme!!!
am fost genul care abia scapam de masculi si barbati, nu mai stiam cum sa ii usuiesc si ajungi sa stai cu un penibil insurat cu Manuela, frate cu Manuela si vecin cu Manuela si orice, cu Manuela si te detesti pe tine insati, pt ca astepti atentie de unde stii clar ca nu vei avea vreodata feed-back.
acum, dincolo de nota predominant sexuala a frustrarii, si o recunosc deschis, e si conflictul cu mine, cred.
un gen de retorica de aia tampita: ce am avut si ce pana mea am putut ca ... ajung sa am.
iertati-mi limbajul trivial, va rog!
cred ca merg la sala, pana nu ma apuc de batut barbati pe strada, in cinstea lor...
l-am anuntat azi ca imi caut pe altcineva, neavand alternativa, si a fost de acord, "daca mi-e bine mie si bebelui". de parca iau bebele la promenada...
de rude, ma doare la marea indiferenta. singuri traiesti, singuri iubesti, singuri te dai de ceasu mortii si tot singur raspunzi pentru tot, cand va fi sa fie....
amor_amor
Postat pe 14 Septembrie 2010 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna!!! 8 De la: Calandrinon 12 Decembrie 2009 21:11
vreau niste sfaturi bune!!! 16 De la: mc_pici_condo 3 August 2010 11:55
cum iti dai seama daca te iubeste? 4 De la: danaeu 12 Iulie 2010 14:06
MILA 5 De la: florida2009 4 Martie 2010 18:16
Povestea nuntii mele 11 De la: oxo_White_Rose_oxo 12 Aprilie 2010 17:53