Setari Cookie-uri

Dilema

Am terminat de 2 ani o relatie ce a durat 15 ani.Primul barbat ,prima dragoste.Am mai avut relatii am tinut la respectivii dar mi se pare ca nici una din ele nu a fost la intensitatea primei relatii sau altfel spus nu am mai trait totul la aceeasi intensitate.(si inca fac comparatii!)Ma intreb daca intensitatea sentimentelor scad odata ce ai alte si alte experiente.Mi se pare ca implicarea nu mai e aceeasi.Sa fie de vina dezamagirea,neincrederea ,frica,sau nu am intalnit inca persoana potrivita?
kudika033765
Postat pe 27 August 2010 09:29
da, da' nu-i o regula!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 27 August 2010 10:15
De la: kudika033765, la data 2010-08-27 09:29:46Am terminat de 2 ani o relatie ce a durat 15 ani.Primul barbat ,prima dragoste.Am mai avut relatii am tinut la respectivii dar mi se pare ca nici una din ele nu a fost la intensitatea primei relatii sau altfel spus nu am mai trait totul la aceeasi intensitate.(si inca fac comparatii!)Ma intreb daca intensitatea sentimentelor scad odata ce ai alte si alte experiente.Mi se pare ca implicarea nu mai e aceeasi.Sa fie de vina dezamagirea,neincrederea ,frica,sau nu am intalnit inca persoana potrivita?


Cel mai de " vina" sunt anii Adica de la o varsta, avand experienta vietii sa zic asa, multe " merg" prin comparatie.
Daca stai asa si tot nu-ti iese din cap vechea relatie ( nu stiu, insa cred ca nu-i simplu sa o lasi uitarii, nu neaparat sa ti-o stergi din memorie) eu zic sa-mi cumperi 2 pisici. traind in trecut, sau cu trecutul, te trezesti la 45 de ani singura.

P. S. Nu mi-o lua ca pe o rautate, ci ca pe o realitate.
stem_29
Postat pe 27 August 2010 10:23
De la: kudika033765, la data 2010-08-27 09:29:46Am terminat de 2 ani o relatie ce a durat 15 ani.Primul barbat ,prima dragoste.Am mai avut relatii am tinut la respectivii dar mi se pare ca nici una din ele nu a fost la intensitatea primei relatii sau altfel spus nu am mai trait totul la aceeasi intensitate.(si inca fac comparatii!)Ma intreb daca intensitatea sentimentelor scad odata ce ai alte si alte experiente.Mi se pare ca implicarea nu mai e aceeasi.Sa fie de vina dezamagirea,neincrederea ,frica,sau nu am intalnit inca persoana potrivita?


Atata timp cat traiesti in trecut si compari toate relatiile cu cea pe care ai avut-o nu ai cum sa te bucuri de ele.Categoric toate sentimentele pe care incepi sa le ai palesc in fata celor pe care le-ai avut....A fost frumos...a fost candva....lasa trecutul acolo unde e si continua sa iti traiesti viata.
Poate ca viata a avut un sens cata vreme n-am tinut sa-i dau unul. – Octavian Paler
Barbie30
Postat pe 27 August 2010 10:33
De la: kudika033765, la data 2010-08-27 09:29:46Am terminat de 2 ani o relatie ce a durat 15 ani.Primul barbat ,prima dragoste.Am mai avut relatii am tinut la respectivii dar mi se pare ca nici una din ele nu a fost la intensitatea primei relatii sau altfel spus nu am mai trait totul la aceeasi intensitate.(si inca fac comparatii!)Ma intreb daca intensitatea sentimentelor scad odata ce ai alte si alte experiente.Mi se pare ca implicarea nu mai e aceeasi.Sa fie de vina dezamagirea,neincrederea ,frica,sau nu am intalnit inca persoana potrivita?





... ABSOLUT ... multi nu inteleg asta ... si se trezesc ca au trecut prin viata ca gisca prin apa ...


marco918
Postat pe 27 August 2010 10:48
intrebare: se poate sa idealizezi relatia ta trecuta? sa fi uitat motivele pt care nu a mers?
madutzN
Postat pe 27 August 2010 16:49
De la: madutzN, la data 2010-08-27 16:49:39intrebare: se poate sa idealizezi relatia ta trecuta? sa fi uitat motivele pt care nu a mers?





... sigur ... mai ales daca motivele au fost puerile ...

marco918
Postat pe 27 August 2010 16:52
Ai plecat greºit din start....faci comparaþie ...normal cã nu te regãseºti ... relaþia de 15 a fost ºi prima dragoste ..altfel ai înþeles ºi trãit dragostea atunci ºi altfel acum...dar nu mai compara pentru cã nu v a mai fi ce a fost... fii deschisã ..relaxeazã-te...de fiecare datã ai alte trãiri intense... dacã le compari strici plãcerea... nu mai simti fiorul dragostei...acele furnicãturi în stomãcel care te fac sã te înãlþi spre o plãcere sublimã ce þi-o oferã doar dragostea...carpe diem.. :sml-s ign0199:
Shocata
Postat pe 7 Septembrie 2010 14:32
Dezamagirea e de vina draga mea+frica de implicare,probabil ai dat totul si te simti cam pustiita intrebandu-te cand vor mai invia fluturasii tai.Cred ca asta se poate reconstrui cu timpul dar fiecare iubire e diferita in felul ei,asta pentru ca si persoana e alta,incearca totusi sa nu mai compari ca atunci ai sa raportezi totul la trecut.Gandeste-te de fel de persoana ai nevoie de fapt,ce te-ar face pe tine fericita...o sa fie mai bine
Lady_Gaga9
Postat pe 7 Septembrie 2010 17:44
U2,are o melodie semnificativã,With or Without you,din moment ce sa terminat o relație,sa terminat,dar încã amintirile te vor bântui,totuși 15 ani,nu se uitã așa repede,însã din ceea ce știu și din experiența personalã,prima iubire nu se uitã.E greșit cred eu sã raportezi totul la prima iubire,înseamnã cã nu poți sã te detașezi,ar trebui sã cauți în tine ceea ce vrei cu adevãrat!Eu aș pleca singur într-o vacanțã,aș trage aer în piept,adânc și aș face orice sã mã detașez de lume.....sã uit de toate .
romulus_lazy
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:22
De la: kudika033765, la data 2010-08-27 09:29:46Am terminat de 2 ani o relatie ce a durat 15 ani.Primul barbat ,prima dragoste.Am mai avut relatii am tinut la respectivii dar mi se pare ca nici una din ele nu a fost la intensitatea primei relatii sau altfel spus nu am mai trait totul la aceeasi intensitate.(si inca fac comparatii!)Ma intreb daca intensitatea sentimentelor scad odata ce ai alte si alte experiente.Mi se pare ca implicarea nu mai e aceeasi.Sa fie de vina dezamagirea,neincrederea ,frica,sau nu am intalnit inca persoana potrivita?


Niciodata nu o sa te mai simti ca la 16 - 18 ani. Niciodata nu o sa te mai simti ca la 10 cand te jucai in parc.
Daca oamenii de 50 de ani ar incepe sa compare "intensitatile" s-ar spanzura toti. Nu ar mai exista pensionari

Accepta realitatea si nu mai compara "intensitatea". Nu esti la lectia de fizica!

Daca toata lumea ar visa cu ochii deschisi la perioada cand erau copii si mergeau la bunici si mirosea a cozonac.
Desteapta-te femeie!
ilovethisgame
Postat pe 8 Septembrie 2010 10:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 15 De la: Barbie30_ 1 Iunie 2011 10:55
Situatzie naspa 69 De la: marco918 21 Ianuarie 2010 12:57
Trist. 173 De la: kudika042667 27 Iulie 2019 10:41
ce e dragostea? 45 De la: touch_me 25 Mai 2010 20:28
ce sa faac?:(( 25 De la: florinbb 3 August 2009 14:06