Setari Cookie-uri

O tara plina de frustrate:-j

Folosesti cu foarte mare usurinta cuvantul vagabond, Pick. Eu nu vorbesc de cei care ajung la stirile astora de aici sau la cele de acasa ca au facut nu stiu ce mizerie. Eu vorbesc de oameni ca mine si ca tine (inclusiv ca varsta, ca de-aia vorbim de copii si familii mai sus), oameni plecati din disperare nu din spirit de aventura. Si astia formeaza aici comunitati intregi de romani (vezi zona Castellon unde exista primarita romanca) sau Valencia unde dai nas in nas cu romanii la tot pasul.
Cine a hotarat sa ramana aici, si-a adus si copilul. Cine sta zi lumina la vreo batrana, nu-i de condamnat ca-si tine copilul in tara. Nici n-are alta varianta.
Tinerii stau fie pe unde apuca, fie claie peste gramada si muncesc, asa cum spuneam mai sus, cand au ce. Sunt romani care si-au cumparat aici apartamente (ma refer la BCN, dar sunt sigura ca-s peste tot asemenea cazuri) si acum trag sa plateasca ratele la banca.
Am un amic care, intamplarea face sa-mi fi fost vecin de cartier, doar ca e generatia mamei mele. E de 12 ani in Spania si si-a adus pana si cuscru de cumatru vitreg aici. Cu exceptia fetitei (studenta in tara la medicina) care prefera sa traiasca in RO. In fond, isi face fiecare vacanta aici, de ce nu?

Nu vreau sa comentez ce se intampla cu copiii ramasi fara mama acasa (fara tata-i mai usor :) ) pentru ca situatiile sunt foarte diferite de la caz la caz. Dar sunt sigura ca de-ar putea sa-i aduca langa ele, ar face-o. NU se poate in 99% din cazuri.

rashela
Postat pe 26 Septembrie 2011 07:11
Rashela, iti racesti gura de pomana, cel putin in ceea ce-l priveste pe Pickard. Daca el vede TOTI romanii care emigreaza drept tigani, atunci.....
Ce sa zic, sa-i spuna cineva ca in toate popoarele lumii exista emigranti. Suntem o Terra numai de tigani atunci


Maimai, da, ai dreptate, cred ca de aceea nu ti-a raspuns nimeni, nu e nimic de adaugat.
kudika_pudika
Postat pe 26 Septembrie 2011 13:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti? 9 De la: kudika_13913 2 Septembrie 2012 21:41
In care din cele 2 cazuri preferati casnicia? 66 De la: pamela_1 25 Iunie 2009 11:39
eu capricorn el sagetator 6 De la: kudika071195 27 Septembrie 2009 14:31
Relatie parinte - copil 20 De la: _iluzie_ 18 Septembrie 2009 08:53
Realitate cruda!31 mai,cea mai nefericita zi din viata mea! 5 De la: ela_ella 29 August 2011 18:28