Setari Cookie-uri

Cum impartim timpul liber in doi?

De aproximativ o luna,de cand sunt in vacanta, in relatia mea a intervenit o problema, o problema in gestionarea timpului liber, care este mai putin la el. Prietenul meu lucreaza pana seara, eu stau prin casa toata ziua si cand vine de la munca ( dupa ce mananca si se odihneste putin )vreau sa stam impreuna, sa iesim prin oras, sa ies si eu din casa. Nu primesc un refuz, dar mai mult de 1-2 ore nu ar sta cu mine pt ca ori il suna prietenii ori ii cauta el sa iasa pe afara ca baietii. Aceasta activitate chiar il relaxeaza si simte nevoia sa iasa cu ei. Problema e ca pt noi nu ar mai ramane decat max 2 ore pe zi si daca sunt zile in care ne certam sau are ceva de reparat la masina s-au dus toate sansele de a mai iesi undeva sau de a sta noi doi singurei. El ma intelege ca ma plictisesc toata ziua si eu il inteleg ca uneori vine stresat si obosit si nu are chef sa facem nebunii sau nu are chef de plimbari prin oras, dar in acelasi timp nu gasim o solutie. Sa facem un program de genul azi dupa serviciu stai cu mine, maine cu baietii, mi se pare ca asta nu mai e relatie . Astept pareri si idei. Merci anticipat!
kudika295584
Postat pe 26 Iulie 2010 14:55
Eu zic sa te duci si tu la munca si sa vezi ca nu te mai plictisesti!
Barbie30
Postat pe 26 Iulie 2010 14:59
De la: Barbie30, la data 2010-07-26 14:59:39Eu zic sa te duci si tu la munca si sa vezi ca nu te mai plictisesti!

no ca merge pe premiza cine-i harnic si munceste ori e prost ori nu gandeste!
size_back
Postat pe 26 Iulie 2010 15:02
De la: size_back, la data 2010-07-26 15:02:19
De la: Barbie30, la data 2010-07-26 14:59:39Eu zic sa te duci si tu la munca si sa vezi ca nu te mai plictisesti!

no ca merge pe premiza cine-i harnic si munceste ori e prost ori nu gandeste!


Imi place asta,ea sta si freaca lampa lu` aladin toata ziua si cand vine ala obosit de la munca vrea plimbata si rasfatata.Asa simte si ea pe pielea ei cum e sa muncesti 12 ore pe zi si nu o sa-i mai arda nici ei de giugiuleli si plimbari mereu!
Barbie30
Postat pe 26 Iulie 2010 15:05
De la: Barbie30, la data 2010-07-26 15:05:37
De la: size_back, la data 2010-07-26 15:02:19
De la: Barbie30, la data 2010-07-26 14:59:39Eu zic sa te duci si tu la munca si sa vezi ca nu te mai plictisesti!

no ca merge pe premiza cine-i harnic si munceste ori e prost ori nu gandeste!


Imi place asta,ea sta si freaca lampa lu` aladin toata ziua si cand vine ala obosit de la munca vrea plimbata si rasfatata.Asa simte si ea pe pielea ei cum e sa muncesti 12 ore pe zi si nu o sa-i mai arda nici ei de giugiuleli si plimbari mereu!



eu cred ca ea ar munci...ca munca n-a omorat pe mineni...dar de ce sa te risti?
ea acum e in vacanta isi relaxeaza neuronu n-are voie ca sa munceasca!
size_back
Postat pe 26 Iulie 2010 15:12
Cine-i harnic si munceste,are tot ce vrea.Cine-i prost si leneveste,are tot asa!
Barbie30
Postat pe 26 Iulie 2010 15:15
De ce nu iesi cu o prietena ...lasa si pe el sa se odihneasca....!
tavi85
Postat pe 26 Iulie 2010 15:18
Aveti dreptate dar ideea e ca nici el nu e de acord sa ma duc la munca, nici parintii si la 19 ani ai mei stau toata ziua in casa si il astept pe el de la munca, ca sunt in vacanta. Cand eram la plecata la facultate imi ducea dorul si imi spunea ca nu are ce face cand vine de la serviciu. Acum spune ca e obosit si stresat. Chiar il inteleg, dar cand iese pe afara niciodata nu intra in casa mai devreme de 12-1 noaptea. Daca nu iese sta cu mine pana pe la 10-11 apoi se uita la filme si tot pana tarziu sta si dimineata se trezeste obosit, dar tot nu vrea sa renunte la activitatile astea nocturne.
kudika295584
Postat pe 26 Iulie 2010 15:20
Parerea ta e ca trebuie sa renunte la toate activitatile nocturne si sa ramana cu munca si cu tine,nu?
Barbie30
Postat pe 26 Iulie 2010 16:16
Nu chiar sa renunte, dar sa aiba un program ceva mai echilibrat, sa nu doarma doar 6-7 ore pe noapte, sa aiba energie si chef si de alte activitati.........nu stiu ce sa mai zic
kudika295584
Postat pe 26 Iulie 2010 16:32
Eu zic sa gasesti tu ceva de facut care sa te oboseasca bine si cand vine el acasa o sa fiti pe aceeasi lungime de unda!
Barbie30
Postat pe 26 Iulie 2010 16:34
exact, poate problema e la mine, dar ce sa fac in orasul asta mic, de lucrat nu ma angajeaza nimeni pe criza asta, mai mult ploua ca sa zici ca pot sa merg la plaja. sa incerc sa fac un sport .....
kudika295584
Postat pe 26 Iulie 2010 16:48
De la: kudika295584, la data 2010-07-26 14:55:34Sa facem un program de genul azi dupa serviciu stai cu mine, maine cu baietii,

exact asta trebuie sa faceti
timpul lui e limitat si ii este greu sa se imparta peste tot

Iar tu, iesi cu o prietena, mergi la o sala, la un strand sau fii fata desteapta si fa voluntariat pe undeva (daca gasesti exact pe ceea ce inveti la facultate, si mai bine).
kitty_krieger
Postat pe 26 Iulie 2010 19:28
De la: kudika295584, la data 2010-07-26 16:48:45exact, poate problema e la mine, dar ce sa fac in orasul asta mic, de lucrat nu ma angajeaza nimeni pe criza asta, mai mult ploua ca sa zici ca pot sa merg la plaja. sa incerc sa fac un sport .....

Nu e deloc problema la tine, stai linistita. In locul tau, i-as da papucii unui asemenea specimen. Sa-i fie de bine cu tot cu prietenii aia ai lui de baute. Daca pentru el e mai important sa stea pana la ora 0-1 la baute cu prietenii decat oriunde cu tine, atunci sa avem pardon, dar omul asta nu te iubeste.
tematoare
Postat pe 26 Iulie 2010 23:22
De la: kudika295584, la data 2010-07-26 14:55:34
Sa facem un program de genul azi dupa serviciu stai cu mine, maine cu baietii, mi se pare ca asta nu mai e relatie . Astept pareri si idei. Merci anticipat!


O, draga mea, tocmai ASTA inseamna relatie. Sa discuti si sa tii cont de preferintele amindurora pentru a ajunge la un numitor comun. Spontaneitatea are si ea rolul ei, dar, daca lasi totul pe mina spontaneitatii, te trezesti in situatii de-astea, in care situatia este nedreapta pentru unul sau pentru celalalt sau pentru amindoi.
Imi dau seama ca ti-e destul de greu sa n-ai cu cine sa vorbesti toata ziua. Mi se pare chiar ca ti s-a raspuns prea dur pe aici. Au fost si ceva raspunsuri cam acre, care nu denota fete zimbitoare si relaxate. Insa nu trebuie sa iei de bun tot ce citesti aici si cred ca tu stii asta deja.

Stii insa ce ti-ar putea fi folositor? Sa-ti gasesti o ocupatie. Nu serviciu, ca-i greu acum, iar tu ai 19 ani si esti studenta. Ai putea citi sau ai putea sa incepi sa faci bijuterii artizanale. Ai putea sa-ti iei un pisoi sau, chiar asa, sa iesi cu prietenele. Iar dupa ce n-o sa mai astepti ca el sa-ti aduca singura bucurie a zilei vei putea aduce problema pe tapet: cum facem sa si petecem timp impreuna.

Cu iubitul meu si eu am avut recent o asemenea discutie. Cum ca nu trebuie sa stau lipita de el mereu cind vine acasa, pentru ca asta-i face pe barbati sa se simta sufocati fara sa vrea si, inconstient, sa aiba tendinta sa fuga de ceea ce-i sufoca. Iubitul meu nu iese cu baietii, insa, ca urmare a faptului ca eram mereu pe capul lui , ii lipsea initiativa in ceea ce priveste activitatile de petrecere a timpului liber. Am discutat si mi-am dat seama ca, daca nu-l las si eu sa vina spre mine, daca nu-i las spatiu de miscare, sigur o sa ramina in carapacea lui. Intelegi?

Succes si poate ne tii la curent.
soraderazboi
Postat pe 28 Iulie 2010 00:41
Pare interesat ce spui si tu, sa nu ii mai propun mereu alternative, sa nu il pun sa aleaga, sa il las pe el sa hotarasca ce vrea sa faca, bineinteles cu o limita . merci frumos de sfat, sper sa functioneze.
kudika295584
Postat pe 28 Iulie 2010 15:39
Hahahahahaaa...deci cum??? el munceste si tu nu? si apoi ai pretentia ca el sa fie plin de energie??? get a life!!!!!!!!!! in loc sa te plangi, ce-ar fi sa iti aduci aportul la rel voastra facandu-te utila, muncind ceva sau whatever! crezi k lui ii place sa aiba scaiul dupa el-adica tu-care vine zilnic cu reprosuri k vai nu sta sa iti sufle tie in bors? e clar ca omul vrea sa se relaxeze si prietenii lui il ajuta, caci ei nu ii reproseaza nimik. si ce daca esti studenta? pune mana si invata mai multe chestii, ca in ziua de azi te p*si pe dipl de facultate si ii dai foc, fara un pic de experienta nu te baga nimeni in seama... sau invata sa gatesti din mom c nu iti place sa muncesti..macar sa fii o casnica veritabila, cu diploma de facultate pusa in rama pe perete, hahahah. sunt dura dar asta e realitatea, esti f naiva si nu ai habar cu ce se mananca viata, normal ca prietenul tau se simte sufocat.
anemma2002
Postat pe 28 Iulie 2010 18:57
Si las-o pe-asta cu ''nici el nici parintii nu ma lasa sa muncesc''...e o scuza penibila...pt cineva care nu vrea sa munceasca...daca tu ai avea o pasiune pt ceva si ai mai face si bani din asta, ar fi mandri de tine, nu e ca tre sa tii tu casa la varsta asta, dar fa-ti macar bani de iesiri in oras...munciti de tine...o astfel de atitudine e mai de apreciat decat vai, nu ma lasa sa muncesc si eu ma urc pe pereti de plictiseala. uite un sfat, eu in studentie dadeam meditatii la 2 lb straine si copiii aia au invatat ceva si si-au luat examenele, iar acum sunt mandra de asta...pe langa asta colaboram cu firme si faceam si din asta bani, ca sa nu imi constrang iubitul sa-mi plateasca iesirile in oras sau distractiile noastre...iar ai mei imi dadeau oricum bani, dar ma simteam inutila sa stau degeaba, stiind ca toata lumea in jurul meu munceste si eu nu, sub scuza ca sunt studenta. wake up, girl, daca vrei sa faci ceva cu viit tau, incepe de acum, caci altfel nu ai sanse, indif cate facultati faci tu, caci in Ro totul e teorie, practica lipseste cu desavarsire si degeaba ai invatat ani de zile teorii care nu te ajuta la nimik, iar in practica esti zero. ar fi bine de asemeni sa faci si sa inveti pe langa fac si ALTCEVA, un alt domeniu, sa ai habar, sa stii cat mai multe pt k nu se stie daca la terminarea facultatii chiar ai o sansa in domeniul in care si inveti acum. hai, go learn smth new si nu te mai plange de plictiseala pe-aici
anemma2002
Postat pe 28 Iulie 2010 19:06
Duritatea exagerata, de genul celei din raspunsurile de mai sus, arata doar problemele persoanei care da asemenea raspunsuri. De-aia iti spuneam sa nu bagi in seama tot ce ti se spune pe aici. E bine sa invatam sa separam din spusele oamenilor ceea ce tine de propriile lor probleme si nemultumiri si parerile cu adevarat argumentate, spuse pentru a fi de folos.
soraderazboi
Postat pe 28 Iulie 2010 22:05
Offff...ma scuzi..si tu faci parte din categoria femeilor intretinute??? Sunt curioasa din ce traiesti tu, daca nu din banii celui cu care stai sau ai parintilor...se vede ca la fel ca si initiatoarea topicului nu ai mare dorinta sau putere de munca... eu sunt f multumita cu viata mea pt ca am ajuns destul de departe prin forte proprii, sunt independenta chiar daca intr-o relatie si ff fericita din ambele pct de ved...pt ca am stiut sa separ distractia de munca si nu am stat sa ma plictisesc acasa, ci am inceput de undeva...pt ca am vrut nu obligata de circumstante!
am vrut s-o trezesc pe d-soara in cauza care se plange ca vai iubitul nu are timp de ea... caci dupa parerea voastra ei tre sa munceasca si voi tre sa stati in puf...ca doar a face o facultate e atat atat de greu...te spetesti atata cu viata de student ca nu mai ai timp de nimic... GET A LIFE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anemma2002
Postat pe 28 Iulie 2010 23:01
De la: soraderazboi, la data 2010-07-28 22:05:26Duritatea exagerata, de genul celei din raspunsurile de mai sus, arata doar problemele persoanei care da asemenea raspunsuri. De-aia iti spuneam sa nu bagi in seama tot ce ti se spune pe aici. E bine sa invatam sa separam din spusele oamenilor ceea ce tine de propriile lor probleme si nemultumiri si parerile cu adevarat argumentate, spuse pentru a fi de folos.

cand esti fata in fata cu un om, ii spui anumite lucruri mai mult cu limbajul corpului (gestica, ton) asta pe langa cuvintele alese, in asa fel incat sa ajunga la tinta.

Pe internet comunicarea este mult saracita asa ca, daca vrei ca mesajul sa ajunga la tinta, poti alege sa fii mai dur, mai neortodox. Pentru ca, daca sochezi, vei capta atentia acelei persoane. Si dupa socul initial si reactia (normala) de respingere, intervine judecata (sau ar trebui) care te intreaba "dar daca are dreptate?"
Aici, bineinteles, intervine continutul mesajului; iar eu sunt de acord cu ceea ce spune anemma. Tu nu? Sau nu poti vedea dincolo de "soc"?
kitty_krieger
Postat pe 28 Iulie 2010 23:14
Adica, dupa tine, kitty, pe internet agresivitatea este motivata de faptul ca lipseste partea de comunicare neverbala? Nu cumva este chiar faptul ca iti permiti sa te porti asa, sa fii dur si nepoliticos cu un interlocutor strain, doar pentru ca esti pe internet si nu vezi omul si asta ti se urca la cap?
Daca zici ca duritatea ei a fost motivata doar pentru ca ar fi vrut s-o "trezeasca" pe initiatoarea topicului (cine i-a acordat, totusi, rolul de Mesia cu sabia in mina? cine i-a dat dreptul de a judeca?), spune-mi ce anume motiveaza toate presupunerile ei la adresa mea. Eu vorbeam, in postarea mea catre initiatoarea topicului, despre un fenomen prezent pe internet, care duce de multe ori la agresivitate exagerata. Nu am facut presupuneri personale legate de viata cuiva. Insa asta am primit in schimb.
Imi poti explica argumentele pe baza carora eu as fi o intretinuta si nu am dorinta si putere de munca?
As putea si eu sa disec foarte clar acele parti ale raspunsului respectivei care n-au nici o legatura cu contextul de aici, ci cu ceea ce, probabil, o macina si o framinta pe ea. As putea aduce si argumentele psihologice clare pentru analiza mea pe text. Insa mi-e teama ca ar fi pierdere de timp.
soraderazboi
Postat pe 29 Iulie 2010 10:04
De la: soraderazboi, la data 2010-07-29 10:04:45Adica, dupa tine, kitty, pe internet agresivitatea este motivata de faptul ca lipseste partea de comunicare neverbala? Nu cumva este chiar faptul ca iti permiti sa te porti asa, sa fii dur si nepoliticos cu un interlocutor strain, doar pentru ca esti pe internet si nu vezi omul si asta ti se urca la cap?

Ba da, se poate si asta
De la: soraderazboi, la data 2010-07-29 10:04:45Daca zici ca duritatea ei a fost motivata doar pentru ca ar fi vrut s-o "trezeasca" pe initiatoarea topicului (cine i-a acordat, totusi, rolul de Mesia cu sabia in mina? cine i-a dat dreptul de a judeca?), spune-mi ce anume motiveaza toate presupunerile ei la adresa mea.

Poate faptul ca nu ai dat nici o importanta continutului mesajului, ci numai formei, ca ai vorbit superior, facand presupuneri nefondate doar pe seama formei si nu a continutului
De la: soraderazboi, la data 2010-07-29 10:04:45Eu vorbeam, in postarea mea catre initiatoarea topicului, despre un fenomen prezent pe internet, care duce de multe ori la agresivitate exagerata. Nu am facut presupuneri personale legate de viata cuiva. Insa asta am primit in schimb.

Pentru ca ai facut presupuneri despre viata personala a cuiva
Si nu, nu vorbeai despre un fenomen, ci ai emis o judecata despre cei ce au comentat la acest topic (cel putin asa s-a vazut de aici).
De la: soraderazboi, la data 2010-07-29 10:04:45Imi poti explica argumentele pe baza carora eu as fi o intretinuta si nu am dorinta si putere de munca?
As putea si eu sa disec foarte clar acele parti ale raspunsului respectivei care n-au nici o legatura cu contextul de aici, ci cu ceea ce, probabil, o macina si o framinta pe ea. As putea aduce si argumentele psihologice clare pentru analiza mea pe text. Insa mi-e teama ca ar fi pierdere de timp.

Ai putea, dar ai avea dreptate?
De argumente, intreab-o pe anemma, nu-s cititor de ganduri.... doar fac deductii

Sper ca te-am lamurit.

Iar cand faci comentarii expres pentru a "lovi" in alti utilizatori, pentru a-ti arata superioritatea, ai macar putina coloana vertebrala si asuma-ti si consecintele negative (cine stie, cunoaste... adica io).
kitty_krieger
Postat pe 29 Iulie 2010 12:06
Nu am facut comentariul respectiv pentru a-mi arata superioritatea, ci pentru a o sustine pe initiatoarea acestui topic. Care nu a facut nimic incit sa merite sa fie "lovita".
Ai putea, te rog frumos, sa-mi explici care au fost presupunerile facute de mine despre viata personala a cuiva care a postat la acest topic?

Argumentele psihologice nu inseamna, asa cum ai putea crede, sa zic: "x este nu stiu cum", ci "faptul ca reactioneaza asa la problema adusa in discutie de y arata ca acea problema o atinge undeva". Lamurit?

Daca voua vi se pare ca simplul motiv ca analizez anumite lucruri inseamna ca ma dau superioara, nu pot decit sa ma intreb ce anume din mecanismele voastre interioare va impinge spre asta.
Sau orice om care analizeaza fenomene psihologice si sociale face pe superiorul?
soraderazboi
Postat pe 29 Iulie 2010 12:33
Tu esti singura care face pe superioara pe aici! Eu am vazut in initiatoarea topicului o fata naiva care pretinde prea mult de la iubitul ei fara a avea propria ei viata, propriile interese si vreo motivatie de a iesi din sit in care se afla. Aceste persoane devin sufocante, neinteresante, arata ca nu au coloana vertebrala si ca traiesc prin altii...si depind de altii. E parerea mea si nu ai decat sa ii sufli in continuare in bors fetiscanei de 19 ani care moare de plictiseala, dar nu ma ataca pe mine ca mi-am spus parerea. E un forum, am dreptul sa confirm sau sa infirm, sa imi dau cu parerea la un subiect deschis pt toata lumea, sa contrazic si sa zic orice ma mai taie capul. Nu am toleranta pt miorlaieli de genul celor postate de voi pe aici. Kitty are un fel de gandire mai apropiat de al meu, asa ca ea a inteles mai bine c vroiam sa spun si vice-versa!
anemma2002
Postat pe 29 Iulie 2010 21:03
De la: kudika295584, la data 2010-07-26 16:48:45exact, poate problema e la mine, dar ce sa fac in orasul asta mic, de lucrat nu ma angajeaza nimeni pe criza asta, mai mult ploua ca sa zici ca pot sa merg la plaja. sa incerc sa fac un sport .....


Nu pot sa dau sfaturi cu privire la timpul liber

Dar daca nu are chef de "nebunii" asta nu mai inteleg. De obicei barbatul are mai mult chef.

Daca s-ar ruga prietena de mine sa facem "nebunii" si eu nu as avea chef ... m-as duce la doctor sa ma tratez ... sau m-as duce sa ma calugaresc.
ilovethisgame
Postat pe 29 Iulie 2010 22:38
De la: soraderazboi, la data 2010-07-28 22:05:26Duritatea exagerata, de genul celei din raspunsurile de mai sus, arata doar problemele persoanei care da asemenea raspunsuri. ... E bine sa invatam sa separam din spusele oamenilor ceea ce tine de propriile lor probleme si nemultumiri ...


kitty_krieger
Postat pe 29 Iulie 2010 22:51
De la: kudika295584, la data 2010-07-26 14:55:34De aproximativ o luna,de cand sunt in vacanta, in relatia mea a intervenit o problema, o problema in gestionarea timpului liber, care este mai putin la el. Prietenul meu lucreaza pana seara, eu stau prin casa toata ziua si cand vine de la munca ( dupa ce mananca si se odihneste putin )vreau sa stam impreuna, sa iesim prin oras, sa ies si eu din casa. Nu primesc un refuz, dar mai mult de 1-2 ore nu ar sta cu mine pt ca ori il suna prietenii ori ii cauta el sa iasa pe afara ca baietii. Aceasta activitate chiar il relaxeaza si simte nevoia sa iasa cu ei. Problema e ca pt noi nu ar mai ramane decat max 2 ore pe zi si daca sunt zile in care ne certam sau are ceva de reparat la masina s-au dus toate sansele de a mai iesi undeva sau de a sta noi doi singurei. El ma intelege ca ma plictisesc toata ziua si eu il inteleg ca uneori vine stresat si obosit si nu are chef sa facem nebunii sau nu are chef de plimbari prin oras, dar in acelasi timp nu gasim o solutie. Sa facem un program de genul azi dupa serviciu stai cu mine, maine cu baietii, mi se pare ca asta nu mai e relatie . Astept pareri si idei. Merci anticipat!


parerea mea:
iesi din combinatia asta, malefica pentru tine. iti va omora personalitatea. daca nu cantati pe aceeasi vioara, relatia nu va merge.
100101
Postat pe 29 Iulie 2010 23:04
De la: anemma2002, la data 2010-07-28 23:01:15Offff...ma scuzi..si tu faci parte din categoria femeilor intretinute??? Sunt curioasa din ce traiesti tu, daca nu din banii celui cu care stai sau ai parintilor...se vede ca la fel ca si initiatoarea topicului nu ai mare dorinta sau putere de munca... eu sunt f multumita cu viata mea pt ca am ajuns destul de departe prin forte proprii, sunt independenta chiar daca intr-o relatie si ff fericita din ambele pct de ved...pt ca am stiut sa separ distractia de munca si nu am stat sa ma plictisesc acasa, ci am inceput de undeva...pt ca am vrut nu obligata de circumstante!
am vrut s-o trezesc pe d-soara in cauza care se plange ca vai iubitul nu are timp de ea... caci dupa parerea voastra ei tre sa munceasca si voi tre sa stati in puf...ca doar a face o facultate e atat atat de greu...te spetesti atata cu viata de student ca nu mai ai timp de nimic... GET A LIFE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Tipa avea o nelamurire cu privire la petrecerea timpului liber in doi si s-a ajuns la o mare polemica...puteai sa ii sugerezi modalitati de a-si petrece timpul liber, mi se pare aberant sa te legi de faptul ca este o intretinuta la 19 ani, nu multi au posibilitatea sa isi gaseasca de munca mai ales in vremurile astea de criza, fara experienta, fara studii finalizate...iar impartirea fluturasilor nu mi se pare o ,,meserie'' tocmai ok...poate dai tu sugestii ? Pt ca intr-un oras mic oricum nu ai cine stie ce posibilitati de munca !
Mi se pare deranjanta aversiunea ta fata de cineva care studiaza si este intretinut...uite ca si eu sunt intretinuta, de tatal meu, rude, nu de iubit ! In timpul facultatii in cea mai mare a timpului, 8 ore pe zi sunt pe drumuri, stau in picioare, sunt atenta, beau cafea multa, vin acasa, citesc/invat si ajung sa dorm maxim 5-6 ore pe noapte ! In vacante muncesc la cineva, asist, ajut, pt a aplica de am invatat si nu sunt platita...
Ma simt utila atunci cand un mare profesionist imi zice ,,bravo'', pt ca stiu ca efortul meu timp de 6 ani va fi rasplatit si voi fi utila pt lumea asta,candva...din acest motiv nu imi permit sa muncesc in alte domenii pt a fi o mare femeie, idependenta financiar, asta este optiunea fiecaruia si trebuie sa ramana cu ea...

Cat despre impartirea timpului liber, ce sa zic, nu merge sa urmezi niste sfaturi, totul vine de la sine, nu exista o reteta cum sa faci sa iti petreci timpul cu prietenul tau ! Trebuie sa profiti de acele momente in care sunteti impreuna..

Iar ca sa scapi de plictiseala, nu stiu, nu aisi tu hobby-uri ? Citeste o carte, vezi un film sau serial ca dureaza mai mult...invata o limba straina, in general decopera chestii care te intereseaza si la care nu ai acces in mod obisnuit...

Anemma, nu vreau sa crezi ca ti-am raspuns urat, insa sa stii ca sunt destui care ar vrea si ei acolo un ban al lor insa nu pot sa il faca !
Summer_
Postat pe 29 Iulie 2010 23:24
De la: Summer_, la data 2010-07-29 23:24:41uite ca si eu sunt intretinuta, de tatal meu, rude, nu de iubit ! In timpul facultatii in cea mai mare a timpului, 8 ore pe zi sunt pe drumuri, stau in picioare, sunt atenta, beau cafea multa, vin acasa, citesc/invat si ajung sa dorm maxim 5-6 ore pe noapte ! In vacante muncesc la cineva, asist, ajut, pt a aplica de am invatat si nu sunt platita...

pai vezi care e marea diferenta dintre tine si cea care a deschis topicul? Ea doar se plange, tu chiar faci ceva si faci bine!
Adevarat ca stilul anemmei de a comunica nu e prea placut. Dar tot cam asta e mesajul. Cea care a deschis topicul nu stie ce este munca platita sau neplatita, tu stii. Ea nu-i cunoaste valoarea si de aceea nu-si intelege prietenul. Tu da.
kitty_krieger
Postat pe 30 Iulie 2010 00:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Prietena adevarata"?? 15 De la: Delyi 7 August 2010 16:45
buna 10 De la: Titanika 23 Februarie 2012 18:18
cum faci sa fii mai indiferent ca sa poti supravietui ? 15 De la: kudika072175 20 Noiembrie 2015 10:58
Iubitul meu a avut o relatie cu alt barbat. 36 De la: kudika_934107 26 Septembrie 2013 19:57
El imi lipseste enorm, iar eu nu exist pentru el... 24 De la: razz 30 Iulie 2011 01:06