Setari Cookie-uri

Metin sau cum iti poate fi distrusa casnicia

Din experienta mea personala, care poate sau nu sa se aplice si in cazul tau, pot sa-ti spun ca jocul nu este problema reala. Jocul este doar o solutie (nu de dorit, dar care poate fi foarte eficienta) pentru niste probleme interioare ale persoanei "dependente".
De exemplu fiecare om are nevoia sa fie apreciat. Daca el sta prost ca pozitie sociala, daca se simte mediocru profesional, nu are o activitate (de exemplu sport) la care sa fie foarte bun, sau pur si simplu nu are un domeniu in care sa fie apreciat de altii pentru abilitatile sale, el poate gasi un refugiu intr-o lume virtuala, paralela. Nu ma refer la iubire neconditionata, ci la importanta sa si recunoasterea meritelor sale, apartenenta si statutul in cadrul unui grup.
Intr-un joc online poti gasi pe de o parte oameni cu care sa formezi prietenii (sau rivalitati) si pe de alta parte un mediu in care conform unor criterii obiective oferite de joc sa se stabileasca o ierarhie bazata pe merite.
Sa presupui ca un mmo este doar divertisment la fel ca o carte, un film sau chiar un joc offline este o greseala. Este doar divertisment in cazul unor persoane echilibrate, multumite de viata lor, sau a unor persoane pragmatice, pentru altii poate fi o modalitate de a-si satisface nevoile sociale. Tocmai din aceasta motiv ar trebui rezolvate mai intai problemele reale cu care se confrunta persoana in cauza.
kudika148519
Postat pe 25 Octombrie 2010 13:32

esti sigura ca nu ai si tu micul motiv de nu mai are ochi ptr tine ? daca s-a refugiat acolo e clar ca si viata voastra intima scartaia , nu cred ca peste noapte un joc l-a dat cu bocancii in sus iar pana atunci totul era super minunat .Incearca sa-l seduci , cand joaca , seara , opreste-i calc si fa-i un nr de striptease , un masaj ,,eroic '' l-ar putea face sa aibe ochii ca la melc , cred ca ar trebuii sa lupti ptr al determina sa aibe ochi si ptr tine.Fa-l sa vada si altceva la tine , poate s-a plictisit de ce vedea...
banalulanonim
Postat pe 25 Octombrie 2010 16:38
De la: Clepsydra, la data 2010-10-12 18:24:03Ne petreceam serile impreuna .Activitati casnice,teme cu copiii,urmaream emisiuni tv pana la ore tarzii.Nimic iesit din comun,dar totul foarte placut.


pentru unele persoane sa faca activitatile astea seara de seara e foarte placut, cum spui tu, dar pentru altele e iadul pe pamant....probabil ca se plictisea ingrozitor si avea nevoie de altceva....de ce nu incerci sa iesiti mai mult din casa, sa mergetzi toti la iarba verde, la un film cu copiii, sa vizitati alt oras, sau cateodata sa lasati copiii la bunici si sa mergeti numai voi amandoi undeva chiar si numai pentru o zi sau macar sa dormitzi singuri in casa ...eu sunt femeie si am si doi copii dar cred ca as innebuni sa ma uit numai la TV si sa stau in casa toate serile la teme si treaba casnica, darmite un barbat...
DayC
Postat pe 25 Octombrie 2010 18:37
Si eu sint casatorit si ma joc pe calculator, ideea e sa separi viata reala de cea virtuala, altfel odata prins foarte greu te mai rupi de cea reala. cand eram in facultate ma jucam excesiv, uneori stateam si 17 ore pe zi, dar zielele alea erau rare. mmorpg urile sint f daunatoare, cu cat te joci mai mult cu atat vrei si mai mult, ajungi sa crezi ca viata reala e cea imaginara, imi amintesc ca umblam pe strada si strangeam pumnul in geaca la fiecare colt de strada asteptand sa ma atace niste mobi din clanul advers. era ciudat pt ca legi prietenii mult mai trainice decat in realitate, practic oamenii aia au aceeasi viata ca si tine, sint acolo intotdeauna, la ora x te intalnesti cu ei pt un raid, nu conta ca in romania era 3 noaptea a doua zi de craciun sau ca aveai probleme la serviciu/scoala.
e o parte a vietii mele pe care nu o regret, ideea e ca la un moment dat evoluezi si incep sa te plictiseasca intai 20% din mmorpg apoi 50% si in final cu greu mai gasesti unul in care sa nu vezi chestii foarte similare cu ce ai jucat, cel putin asa a fost in cazul meu, cu greu mai gasesc ceva care sa ma captiveze mai mult de o jumatate de ora pe zi. nu inteleg de ce nu se joaca seara cand voi ati adormit, ala e cel mai bun compormis, o ora doua pe seara nu e mare lucru, tinind cont ca cel mai probabil nu are alte vicii cum ar fi iesitul excesiv la bere si pipait buci pana dimineata, holbat la meciuri toata seara, fumat doar in grup etc.
stii cum se zice:suma viciilor e constanta. eu asa am facut, seara ma joc maxim 2 ore dar cand nu afectez programul familiei, la mine nu mai e un drog dar a fost o perioada in care si cand dormeam visam ca ma joc, prin anul 3 de facultate ma jucam impreuna cu prietena/actuala sotie Gothic pe calculator :))
ce vremuri..
mus_kee_too
Postat pe 26 Octombrie 2010 09:09
cum vad eu solutia : intri peste el si-i inchizi calculatorul sau macar monitorul , ii spui ce ai de spus , si daca continua urmatoarele zile , iei copii si pleci de acasa , fara scandal , fara cearta .
daca nici asa nu se trezeste , cu regret iti spun nimic nu-l va trezi
tonim69
Postat pe 26 Octombrie 2010 09:16
nu trebuie last in pace. insista si vorbeste cu el pt ca te vei consuma de un lucru care se poate rezolva. daca vezi ca nu merge incearca pt o scurta perioada de timp sa faci si tu acelasi lucru adica nu-l mai baga in seama. sper sa-ti poti rezolva problema cat mai repede.
kudika326813
Postat pe 26 Octombrie 2010 22:06
prefa-te ca vrei sa joci si tu si incearca sa pierzi la fel de mult timp ca el pe calculator. vei ramane socata de rezultat. impune-te ca ,la calculator sa ai si tu acces dar prefa-te ca filtrezi nevinovat ,chiar cu vre-o fata. fa-l sa vada ce face el toata ziua, sau ignora-l total iar cand va vrea sa vorbiti trimite-l pe calculator. functioneaza.
kompus
Postat pe 26 Octombrie 2010 22:49
se va plictisi cu siguranta in cele din urma, gaseste ti si tu o pasiune si apoi lasa-l in plata Domnului s avada ce inseamna sa fii singur in...doi ! cu siguranta se va autosesiza isi va da seama ca a gresit si va reveni totul la normal. Dar pentru asta e nevoie d erabdare sper s aai !mult succes!
negrul_de_serviciu
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:28
cam nasol sta treaba...dar nu te-ai gandit ca poate are p alcineva in joc,ca doar e online?
ar fii si asta o posibilitate,si destul de mare!!!
cel mai bine ar fii sa intri si tu o perioada in joc,sa vezi cumstau lucrurile.
poate e cu alcineva in joc...ca doar s-au intalnit destule cazuri de genu!!!
ai grija doar :)
I_feel_sexy___
Postat pe 27 Octombrie 2010 10:51
cu sigurantza....crede-ma cunosc foarte multe cazuri in care sau format sau destramat relatii din cauza jocurilor online!!!
ai grija...poate deja are pe alcineva in joc....
I_feel_sexy___
Postat pe 27 Octombrie 2010 11:02
De la: I_feel_sexy___, la data 2010-10-27 11:02:01cu sigurantza....crede-ma cunosc foarte multe cazuri in care sau format sau destramat relatii din cauza jocurilor online!!!
ai grija...poate deja are pe alcineva in joc....


Multa imaginatie ai
_Cryssa_
Postat pe 27 Octombrie 2010 11:03
Nu te supara pe mine dar nu te inteleg ce ai fi vrut sa se duca la bautura sa bea sa vina acasa beat sa te jigneasca sa te bata sa umble dupa alte femei sa nu iti aduca bani acasa sa nu aiba grije de familie lasal si pe el cu pasiunea lui pe calculator cu jocurile lui ca mult nu o sa il tina si se va plictisi sunt multe femei care sar dori sa isi vada sotul ca sta toata ziua la calculator numai sa fie linga ele si lina copii vezi ca e un proverb (nemultumitului ii ia dumnezeu darul) fie ca asta sa nu se intimple stai de vorba cu il si intreabal ce altceva sar dori inafara de calculator si apoi vezi ce poti sa faci pentru ai indeplini dorinta eu iti doresc numai bine tie si familiei tale si sa auzim numai de bine
kudika171801
Postat pe 27 Octombrie 2010 15:44
Ia ameninta-l ca bagi divort,ca nu are rost sa stai langa o persoana care e prezenta doar fizic prin casa si vezi cum reactioneaza.Si sotul meu are o obsesie legata de jocul"fifa".Are momente cand in weekend sta toata noaptea in fata calculatorului si eu parca nici nu mai exist.Dar dupa ce termina de jucat si vede ca nici eu nu-i dau nicio atentie si ma comport exact ca el,isi da seama ca a gresit si incearca sa ma impace in cele mai frumoase moduri.Dar eu sincer nu as mai sta langa cineva pe care nu-l intereseaza propria familie.Si eu am o fetita...
ravyoana
Postat pe 27 Octombrie 2010 16:14
it s abanaliti.something else have to say?solve it alone you are a smart women.
jraluca23
Postat pe 27 Octombrie 2010 16:36
divortzeazaaaaaaaaaaaaa.pai la ce mai stai cu el daca nu are grija de voi.sa fii sclava lui?
gina39graz
Postat pe 27 Octombrie 2010 16:42
Cred ca toate femeile trecem la un moment dat in viata prin aceasta problema. Cate certuri nu am avut si eu din cauza ca ma simteam ignorata, pana am inceput sa ma joc si eu acelasi joc on-line cu prietenul meu. In foarte multe privinte ne-a apropiat, in unele a inceput sa fie discutii, oricum a fost o experienta benefica. Vin imediat sarbatorile si incearca sa-l rupi de lumea virtuala, daca ramane in urma pe joc, o sa inceapa sa se lase
Crede-ma ca nu regret ca mi-am pierdut 2-3 luni din viata jucand acelasi joc cu el. Eu am inceput sa inteleg ca jocul nu-i ,,un rival, un spargator de familii,, iar el a invatat sa fie mai cumpatat dupa aia si sa vada cum e sa fii ignorat. Poate alege si altfel de jocuri, care nu-ti solicita atat de mult timp petrecut on-line.
Bafta si rabdare multa.
kudika181837
Postat pe 27 Octombrie 2010 16:43
De la: Clepsydra, la data 2010-10-11 11:17:28 Sunt casatorita de 12 ani,avem doi copii minunati si o viata linistita (pana in primavara acestui an ) .Un inceput banal,nimic iesit din normalitate,veti spune.Citind pe forum ,am remarcat ca problemele fiecarui cuplu sunt diverse insa raman in acele tipare : gelozie,alcool,adulter.Acesta reprezinta motivul pentru care am ales sa va cer sfatul.Desi am o problema,ea nu face parte din tiparele mai sus amintite. Iata cum stau lucrurile : in urma cu sase luni,sotul meu a descoperit un joc on -line , aparent inofensiv. Acest Metin ,de care poate multa lume are habar.N-am dat importanta ,initial, incantarii ce i-o provoca,dragului meu ,acest joc. Cu timpul,aceasta pasiune l-a acaparat total, ajungand acum sa joace aproape non-stop,privandu-se de somn sau dormind foarte putin si privandu-ne pe noi de atentia lui. Activitatile lui din casa au devenit aproape inexistente,iar cele pe care le desfasoara la insistentele mele sunt superficiale. Relatia de cuplu ? Nu mai exista.Nici nu vad cum ar exista intre un om care are mereu in fata o tastarura si un monitor si un altul care e incarcat cu frustrare,dezamagire si disperare. Am incercat sa comunic cu el,sa-i explic ce simt.Ma considera egoista si lipsita de intelegere.Cat despre faptul ca acest abuz al lui ii afecteaza sanatatea,nici nu poate sa accepte. As vrea sa stiu parerea vostra despre acest subiect si care credeti voi ca ar fi solutia ? Va multumesc


Roaga pe cineva apropiat familiei voastre , de preferat cineva mai invarsta(eventual nasul daca aveti relatii si este o persoana potrivita) , pe care il respecta, sa vorbeasca cu el despre asta. Sau pe cineva care are o oarecare autoritate asupra lui. A picat intr-o capcana.
Dimitra26
Postat pe 27 Octombrie 2010 19:14
Jocurile pe net sunt droguri.....cineva spunea ca o sa se plictiseasca,GRESIT,n-o s-o faca.....Dar poti tu sa dai timpul inapoi si sa vezi cum,prin cine a ajuns la acest joc.....si eu am in familie pe cineva care joaca un joc,acelasi joc,la alte nivele de 5-6 ani....Nu e de gluma...nu trece.....Trebuie sa stai serios,dar serios de vorba cu el,mai ales ca exista 2 copii la mijloc,niste responsabilitati ale lui care au trecut in plan secund,o casa ,o sotie....e greu,incearca....Nu-ti garantez ca vei reusi,dar daca vrei sa lupti pentru casnicia ta,lupta mai intii cu el,cu viciul care-l are...ofera-i la schimb ceva la fel de interesant....
kudika227120
Postat pe 27 Octombrie 2010 21:31
dak incepi sa joci metin poate te va cuprinde si pe tine febra jocului.nu cred ca e bine nici asa.ce vor face copii atunci?mai lasa-l un pic,poate ii trece....sau....fa-i timp de net,timp de copii, timp de casa, timp de tine....organizeaza-i timpul.
gabytzoi
Postat pe 28 Octombrie 2010 13:56
Buna iubita!
ceea ce spui despre sotul tau e ff serios.
Se numeste dependenta de jocurile video si trebuie sa mearga sa consulte un psiholog dupa care sa inceapa psihoterapia.
nu e o gluma; sunt psiholog de profesie si nu mi-as permite sa vorbesc aiurea.
iti doresc o rezolvare cat mai grabinica a situatiei
kty_inge
Postat pe 28 Octombrie 2010 14:17
si eu am fost in situatia asta ...si sotul meu a inceput sa joace metin,pierdea ore bune cu jocul asta .am inceput sa-l amenint ca sterg jocul ....dar el a continuat ,neglijand copiii,in timp ce eu eram la servici ...asa ca am trecut la fapte ...am sters jocul....si gata cu metinul care mi-a distrus nervii cateva luni....
kudika325264
Postat pe 28 Octombrie 2010 18:14
o greseala fatidica nu e un joc e o boala ascultatima nu scapi usor de acest,,hobi",e o boala care o ai in sange si foarte greu se trateaza ,ca si la fumatori,daca aveti remediu va rog sa mi-l spuneti si mie.
raduv
Postat pe 28 Octombrie 2010 20:01
eu nu pot sa scap de HALF-LIFE CUM PRIND TIMP LIBER...asta e...tratament? e singurul mod in care scap de stresul din ziua s-au saptamana respectiva.
raduv
Postat pe 28 Octombrie 2010 20:19
De la: valy90, la data 2010-10-11 11:42:23
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-10-11 11:40:16O sa se plictiseasca.
Sau poate nu?

Se va plictisi de acest joc, se va apuca de altul... am mai auzit de aceasta problema la o prietena de-a mea, dar ea cu sotul ei nu s-a casatorit din dragoste adevarata si practic era obisnuta cu "raceala" lui. In plus, de la inceputul relatiei nu prea il pasiona nimic. Ca o concluzie, este egoist, si probabil s-ar trezi daca si tu ti-ai gasi o ocupatie extra familiala, lasandu-l si pe el sa se zbata cu lucrurile casnice... adica posibil sa il fi obisnuit cu un program de tipul: femeia face totul, barbatul vine de la munca, mananca, se joaca, se culca.
DRAGOMIR_ALEXANDRA
Postat pe 29 Octombrie 2010 08:56
De la: Clepsydra, la data 2010-10-11 11:17:28 Sunt casatorita de 12 ani,avem doi copii minunati si o viata linistita (pana in primavara acestui an ) .Un inceput banal,nimic iesit din normalitate,veti spune.Citind pe forum ,am remarcat ca problemele fiecarui cuplu sunt diverse insa raman in acele tipare : gelozie,alcool,adulter.Acesta reprezinta motivul pentru care am ales sa va cer sfatul.Desi am o problema,ea nu face parte din tiparele mai sus amintite. Iata cum stau lucrurile : in urma cu sase luni,sotul meu a descoperit un joc on -line , aparent inofensiv. Acest Metin ,de care poate multa lume are habar.N-am dat importanta ,initial, incantarii ce i-o provoca,dragului meu ,acest joc. Cu timpul,aceasta pasiune l-a acaparat total, ajungand acum sa joace aproape non-stop,privandu-se de somn sau dormind foarte putin si privandu-ne pe noi de atentia lui. Activitatile lui din casa au devenit aproape inexistente,iar cele pe care le desfasoara la insistentele mele sunt superficiale. Relatia de cuplu ? Nu mai exista.Nici nu vad cum ar exista intre un om care are mereu in fata o tastarura si un monitor si un altul care e incarcat cu frustrare,dezamagire si disperare. Am incercat sa comunic cu el,sa-i explic ce simt.Ma considera egoista si lipsita de intelegere.Cat despre faptul ca acest abuz al lui ii afecteaza sanatatea,nici nu poate sa accepte. As vrea sa stiu parerea vostra despre acest subiect si care credeti voi ca ar fi solutia ? Va multumesc


Offf!!!...da, cunosc foarte bine problema,imi pare foarte rau ca trebuie sa treci prin asta si imi pare si mai rau pentru faptul ca sotia mea a fost intr-o situatie similara. Pur si simplu nu am realizat cat de meult gresesc,totul mi se parea firesc, nu am constientizat faptul ca fac o foarte mare greseala. Acum stiu, dar pentru mine e putin cam tarziu, nu mai joc, dar toata viata mea sa transformat intr-un calvar.
Va fi greu sa-l faci sa constientizeze faptul ca face o mare greseala, mai ales ca jocurile acestea creeaza dependenta, plus esti ca intr-un cerc de prieteni la o bere, numai ca mult mai incitant din cauza actiunii.
Eu zic ca cea mai simpla metoda ar fi sa-i zici pe sleau ce simti, daca nu intelege pune-l sa aleaga intre joc si tine, eventual pleaca de acasa cateva zile(daca nu merge cu vb buna)
Important sa nu aluneci pe panta: Nu mai ma iubeste sau nu mai tine la mine si de ce?...asta ar putea fi periculos si sa-ti distruga relatia, sa deschizi o intreaga cutie a Pandorei.
Stiu ca te simti neglijata, dar el in acest stadiu nu realizeaza, problema e faptul ca te simti neglijata poate aduce dupa sine o serie de probleme reale, grave.
Fa-l sa constientizeze cumva faptul ca nu e bine ce face, oricum, prin orice mijloace pana nu e prea tarziu si pentru voi.

Multa bafta!
kudika195501
Postat pe 29 Octombrie 2010 09:55
De la: raduv, la data 2010-10-28 20:01:05o greseala fatidica nu e un joc e o boala ascultatima nu scapi usor de acest,,hobi",e o boala care o ai in sange si foarte greu se trateaza ,ca si la fumatori,daca aveti remediu va rog sa mi-l spuneti si mie.


Remediul?...constientizarea faptului ca pierzi toata frumusetea vietii reale, e greu sa te trezesti daca ai un vis interesant, dar merita, incearca!
Cand vei realiza ca-ti pierzi toata viata uitandu-te la un monitor si impingand niste butoane, esti pe calea cea buna.

Bafta!
kudika195501
Postat pe 29 Octombrie 2010 10:03
Crede-ma ca de revenit nu-si poate reveni decat singur...mai lasa-l o perioada in pace in lumea lui virtuala..nu ii spune absolut nimic.. am avut si eu probleme de genul...insa cu filmele..s-a lasat totul cu reprosuri..certuri..pana cand m-am saturat sa tot insist..si a venit tot el la mine..in cazurile astea.. persoana respectiva nu trebuie pistonata...tu incearca sa incerci sa iti vezi de preocuparile tale..fa abstractie de el ca si cum nu ar exista... stiu ca doare dar..stii ca indiferenta este cea mai buna arma..de aparare..succes.:)
kudika082778
Postat pe 29 Octombrie 2010 12:48
fratele meu de 16 ani joaca jocul asta...nu mereu..nu e dependent..dar intradevar..unele jocuri sunt o prb!succes
kudika146002
Postat pe 29 Octombrie 2010 17:04
De la: kudika148519, la data 2010-10-25 13:32:19Din experienta mea personala, care poate sau nu sa se aplice si in cazul tau, pot sa-ti spun ca jocul nu este problema reala. Jocul este doar o solutie (nu de dorit, dar care poate fi foarte eficienta) pentru niste probleme interioare ale persoanei "dependente".
De exemplu fiecare om are nevoia sa fie apreciat. Daca el sta prost ca pozitie sociala, daca se simte mediocru profesional, nu are o activitate (de exemplu sport) la care sa fie foarte bun, sau pur si simplu nu are un domeniu in care sa fie apreciat de altii pentru abilitatile sale, el poate gasi un refugiu intr-o lume virtuala, paralela. Nu ma refer la iubire neconditionata, ci la importanta sa si recunoasterea meritelor sale, apartenenta si statutul in cadrul unui grup.
Intr-un joc online poti gasi pe de o parte oameni cu care sa formezi prietenii (sau rivalitati) si pe de alta parte un mediu in care conform unor criterii obiective oferite de joc sa se stabileasca o ierarhie bazata pe merite.
Sa presupui ca un mmo este doar divertisment la fel ca o carte, un film sau chiar un joc offline este o greseala. Este doar divertisment in cazul unor persoane echilibrate, multumite de viata lor, sau a unor persoane pragmatice, pentru altii poate fi o modalitate de a-si satisface nevoile sociale. Tocmai din aceasta motiv ar trebui rezolvate mai intai problemele reale cu care se confrunta persoana in cauza.


Da, frumos raspuns.
kudika195501
Postat pe 29 Octombrie 2010 19:34
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-10-11 11:48:58 ia cei doi copii si mergi la mama sau la alta persoana la fel de apropiata vreo 2 saptamani! lasa-l singur , doar el si "pasiunea" lui!

Solutia perfecta
The_Exile
Postat pe 29 Octombrie 2010 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac?.... 13 De la: ObuburuzaRoz 2 Septembrie 2011 17:42
buna iar:D 6 De la: one_size 6 Ianuarie 2010 10:21
curiozitate...si asta e e o moda, una noua;))) 11 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 23 Februarie 2010 14:15
Superpromotie AMAFASHION !!! 1 De la: kudika002399 13 Martie 2009 18:15
metropolitan 1 De la: kudika112693 9 Martie 2010 19:07