Setari Cookie-uri

Metin sau cum iti poate fi distrusa casnicia

daca urletele, rugamintile si tot ce am incercat au dat gres, atunci as schimba tactica radical. fara scandal si aruncatul calculatorului pe fereastra. nu as face decat sa pun si mai mult gaz pe foc astfel. m-as ocupa numai de mine: coafor, epilat, pensat, unghii, o rochie si pantofi noi. mi-as schimba stilul vestimentar si tunsoarea, as aduce o nota de prospetime, de feminitate, dragalasenie si zambete in viata mea..mi-as trimite un buchet frumos de trandafiri cu o sticla de vin eventual (serviciul online se numeste interflora, prompt si foarte profesional) si un biletel discret strecurat..as face simtita in mod ''nevinovat'' prezenta unor admiratori respectuosi si galanti. mi-as face timp sa ies la o cafea in oras cu prietenele, eventual insotite de copii..pe scurt, nu as mai fi un satelit in jurul soarelui, ci doar in jurul meu. schimbari fine, atitudine dulce, dar sagalnic indiferenta care va atrage cu siguranta atentia barbatului meu. se va dezlipi singur de la tastatura si-i va fierbe sangele.
daca nu e badaran, daca are un caracter bun si (inca) mai tine la mine si la familie, atunci el se va autosesiza.
Steauademare
Postat pe 30 Octombrie 2010 01:20
blocheazai contul de metin si gata.urmarestei conturile......
kudika171342
Postat pe 30 Octombrie 2010 07:08
Credeti sau nu cel mai bun raspuns este asta : intotdeauna si oricine va alege cea mai buna metoda de petrecere a timpului liber in spatiul oferit .Atata timp cat Metin a fost si ramane cea mai buna nu va putea exista alta alegere .Conditionarile de orice fel sant o incalcare a liberului arbitru ...o incercare de a determina pe cineva sa aleaga ca si tine fara sa tii cont de ceea ce ar vrea si acel altcineva (in acest caz sotul tau) .
Nu am un sfat pentru tine ...stiu ca vei gasi singura un raspuns dupa ce vei pune in balanta aceste sfaturi si vei reflecta .
Succes !
dangalatus
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:17
buna dimineatya ! eu am trecut prin asta ..stiu ce inseamna dependenta de un joc pe calculator ..cu cev atimp in urma(cam un an si ceva ) , aveam si eu mania jocului conquiztador ....depinde acum cat timp are sotul tau decand a descoperit acest joc ...eu zic ca se va plictisi ..dar mai dureaza ...e bine sa nu-l lasi ca pe el ...explica-i si spune-i sa stea mai putin eore ..poate va intelege ..nu-i interzice ca altfel nu ve-i obtine nimik ..eu zic ca se va satura
dumitrita70
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:22
Draga Clepsydra ,cum am oarece experienta privind comportamentul oamenilor indraznesc sa iti spun parerea mea.
Barbatii vin de pe Marte iar femeile de pe Venus .
Uitam ca suntem diferiti in gandire si comportament .Acest viciu pe care sotul tau il are este defapt caverna unde se refugiaza pentru a gasii echilibrul interior sau solutii la problemele pe care l-e are .
Niciodata nu incerca sa il schimbi ,pentru ca , chiar daca tu ai intentii bune , el va lua aceast atitudine ca dezaprovarea barbatiiei lui .Lasa-l sa faca ce vrea ,barbatii au nevoie sa indeparteze o perioada de mediul in care traiesc pentru a se regasii pe ei insusi sau pentru a gasii solutie la rezolvarea unei probleme ! Cand are solutia se va intoarce !! Iar cu cat ii vei spune sa iasa din aceasta caverna -Nu va intelege . Si va lua acest lucru ca, califiativ negativ privind barbatia lui !!!
Femeile cand au probleme sau cand vor sa se regaseasca pe ele insusi discuta se sfatuiesc se cearta etc, precum valurile de nici nu mai stii ce e cu ele !!! Dar barbatii Nu , ei se retrag pe Marte !!!
Reflecteaza ceia ce am scris si ia din text esenta . Succes !!
kudika161928
Postat pe 30 Octombrie 2010 11:43
Buna,am fost in postura sotului tau,,,,,fiind acaparat in totalitate de un joc asemanator:"Triburile",a durat mai mult de 8 luni,constientizam ca pierd teren in fata casniciei,insa reprosurile si insistentele sotiei nu au facut decat sa-mi provoace orgoliul si sa ma comport ca un copil razgaiat caruia vrei sa-i iei jucaria.Pana la urma a gasit cea mai eficienta modalitate de a ma determina sa apreciez cea ce riscam sa pierd,sa fiu constient de realitate si sa renunt la o viata virtuala - indiferenta.Daca te iubeste ,va renunta!Bafta.
kudika189077
Postat pe 30 Octombrie 2010 11:47
Buna, am trait o experienta similara cu cea a sotului tau, situatia a durat vreo 3 ani cu pauze de cateva luni intre jocuri, dar atunci nu aveam o familie, jucam acasa, jucam la servici(era sa fiu concediata), nu mai socializam, nu mai aveam prieteni, eram doar eu si lumea mea virtuala......pana la un momendat. ce s-a intamplat? simplu...m-am plictisit de calculator, mi-am dat seama ca nu mai pot continua, chiar daca aveam o prob nu mai aveam cu cine vb. m-am inscris intr-un club politic unde am cunoscut "n" persoane cu care am inceput sa socializez. La ora actuala am un sot, un copil, dar imi fac timp sa merg si cu vechii si noii prietenii la distractii, in multe activitati imi implic si copilul ( ex: patinoar, iesiri in parc,etc)un joc de remi, carti, etc), mai putin sotul in privinta iesirilor afara (greu il conving sa iasa din casa). Ideea este ca sotul tau nu va scapa asa usor de acest drog. Sfatul meu ca si al altor membri este urmatorul:
1. abandoneaza reprosurile (il intarati mai tare)
2. du copii in vacanta la bunici , fa rost de un calculator si joaca si tu, eventual un joc asemanator sau chiar metin, schimba impresii despre joc, cere-i ajutor, lasa treaba in casa: " dragule nu am avut timp sa termin treaba x, o termin mai tarziu, uite la ce stadiu am ajuns, e foarte interesant....., ajutama sa trec mai departe, etc."
3. invita pritenii la tine, in special un prieten bun de al lui ( la o pizza facuta in casa, o friptura, carti, etc), ar fi bine sa o faci mai des , nu doar in weekend
4. daca nimik nu merge ..............imi pare rau............dar e timpul sa-ti traiesti viata........fara el..........sau cu el.
Din patania mea am inteles ca daca eu pt mine nu exist nici pt altii nu exist.
mary1980criss
Postat pe 30 Octombrie 2010 12:57
am un frate si o sora in liceu ...si sunt intr-adevar acaparati de jocul asta nenorocit...parerea mea este ca metin sau oricare alt joc pe calculator dezvolta o dependenta...ar trebui INTERZISE
roxzy_stefan
Postat pe 30 Octombrie 2010 15:12
Recunosc ca nu am citit nici jumatate dintre raspunsurile de mai sus, care variau intre ...lasa ca o sa ii treaca pina la ..smulge-i calculatorul si pleaca la mama...
Eu ..am sa iti spun ce se intimpla ...din punctul lui de vedere ..
De unde stiu ? Stiu pentru ca eu insami traiesc de ceva timp aceasta pasiune ..
Eu nu joc Metin, ci un alt browser , cam de acelasi fel...farmecul e dat de faptul ca esti in alta lume ...si poate cauza ar trebui sa o cauti exact in asta : in loc sa il invinovatesti, ar trebui sa incerci sa intelegi ca viata si bucuria unui om nu pot fi mereu legate de indeplinirea datoriilor ...ca vine un moment cind fiecare incearca sa iasa din cercul preocuparilor sale , unii pescuiesc, altii stau pe stadion , la bere , incercind sa gaseasca o zona noua care sa il faca sa fie multumit de el insusi, si sa ii asigure o provocare , sa ii condimenteze viata ...
Ce sa faci? Sa incerci sa intelegi , pina la urma nu mai sunteti in primele luni de casnicie ca sa stati brate in brate , sa nu il faci sa se simta vinovat ...sa incerci poate sa te documentezi si tu despre ce e vorba...nu strica si nu doare ...incet , puntile se vor recladi, ...poate e pur si simplu un mod de a-si trai o criza ( de virsta, de mod de viata , de nemultumire sau neimplinire ..) . Respecta-i optiunea ...nu ai nici un drept de a fi jandarmul vietii lui ..
In comunitatea celor care joaca aceste jocuri pe internet sunt sute de mii de oameni, din toate zonele si din toate tarile, de TOATE virstele si sexele ...ai fi uimita cite lucruri frumoase si interesante se fac si se discuta...iti doresc sa ai putere sa intelegi si sa iti iubesti sotul suficient pentru a nu-l indeparta ...
MAR_DEL_SOL
Postat pe 30 Octombrie 2010 15:51
eu l-as ruga in fiecare zii sa ma lase si pe mine sa ma joc o ora,timp in care poti sa-l pui sa iasa cu copii la o prajitura sau pur si simplu sa stea .fa-ti program la calculator in fiecare zii si asa- i iei din timpul lui la calculator.cu cearta nu obtii nimic decat numai incapatzanarea lui si mai mare.
kudika319675
Postat pe 30 Octombrie 2010 16:01
Da .La acaparat cu totul.Un pic cam dependent as putea spune.Daca din jocul respectiv face si bani ,lasa-l, dar daca e doar de placere atunci ia atitundine.Poti pleca o perioada desi nu cred ca lar afecta asa tare.Cind va vedea cai va fi rau se va lasa.Dar cam, greu dupa cele descrise.Acum bine ca nu se duce cu alta.
kudika228167
Postat pe 30 Octombrie 2010 18:16
vad ca multi sunt buni la dat sfaturi necunoscand ce este a fi obsedat de un joc online.99% din sfaturile primite sunt gresite si spuse fara a se gandi la esenta problemei.Personal,am fost in asa situatie,fiind obsedat de un joc,stand in fata monitorului zi si noapte...ma trezeam la 3-5 dimineata sa pun caracterul sa lupte,sa munceasca,etc.Asta a durat 2 ani,insa erau si perioade de plictiseala.

Solutia ???Eu am scapat de obsesie prin munca!!!!am gasit un loc de munca care imi lua mult timp,munceam in jur de 14-18 ore pe zi,acasa ajungand epuizat,nu mai voiam nimic...cu toate ca primele zile dormeam cate 1-3ore pe zi doar ca sa joc.In scurt timp am reusit sa nu ma mai gandesc la joc.
deci,gaseste-i o ocupatie!!nu il bate la cap cu prostii,cu scene de femeie rea...sau chiar buna,rezultatul va fi acelasi...mai mult il vei enerva!Sotia mea incerca mereu sa faca glume pe seama mea,cand eram cu persoane straine...asta ma enerva la culme,are noroc ca sunt calm de felul meu,pot sa ma abtin si...mai am un principiu:SA NU LOVESC NICIODATA O FEMEIE.Acasa cand imi facea scene,mai mult ma bagam in monitor,chiar de nu voiam sa mai stau in joc,altceva mai bun nu gaseam...decat sa-mi stea sotia in cap,mai bine ma faceam ca nu aud nimic.
deschideti o afacere,pune-l sa gandeasca!!!numai nu-i aduce aminte de joc si nu-i spune nici in gluma,ca te enerveaza ce face el...asta il irita foarte tare,si nu fa aluzii,comparatii,metafore referitor la joc.Te asigur ca o sa uite de joc,dar pentru inceput incearca sa nu mai discutati despre joc.Tie iti va fi foarte greu,dar si efectul se va face simtit fiindca tot ce este interzis este dorit mai tare
mihaimihaimihai
Postat pe 30 Octombrie 2010 19:37
ce vreau sa spun,aceasta obsesie nu va putea distruge casnicia,doar daca tu nu o vei distruge!
Incearca sa fii mai intelegatoare,fiindca nustiu de ce dar am impresia ca nu il cunosti,chiar de esti cu el de atatia ani.Daca l-ai cunoaste,ai sti si raspunsul,fara sa cauti ajutor pe net.Imi cer scuze daca te-am atins cumva la suflet.Sincer.Bafta
mihaimihaimihai
Postat pe 30 Octombrie 2010 19:56
Nu-i deloc bine si asta ai remarcat de mult si tu...sa-ti zic putin din povestea mea:
Ex-ul ”juca table”...de fapt statea pe site-uri de socializare de vorba cu femei...nu vreau sa te sperii...dar ”m-a agatat chiar pe mine pe neogen”!!!!!! cu intentia mea mea bineinteles.mi-am facut cont in momentul in care am gasit in calculator locurile pe unde naviga si ...juca table.Nu intru in multe amanunte...dar am divortat tinand cont ca eram casatoriti de 2 ani,doar nascusem un copil...aveam deja probleme si acest aspect a umplut paharul.Sunt multi casatoriti in cautare de aventuri.Poti verifica daca doresti asta ...fostul tinea mai multe ferestre deschise ...si era permanent cu calculatorul pozitionat de asa natura incat sa nu-l vad...A durat destu de mult si oricum am aflat din intamplare.Isi programa intalniri...etc...am ramas uimita ...unele lucruri nu dureaza desi ...am dori.Mult succes in demersurile tale!Ceva se intampla si stii...???? cred ca cel mai usor ar fi de suportat sa se joace intr-adevar si sa nu existe altceva.Sunt multe de spus ....succes!!!
aurora_boreala
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:20
hmm mai sunt si alti oameni ca mine . As avea si eu de povestit multe despre trairile mele dealungul a 5 ani intr-un joc asemanator numit world of warcraft despre cum puneam ceasul sa sune si cum imi afecta relatia cu prietena :) ,
NU IL STRESA , NU-I da peste nas despre faptul ca se joaca ii raneste orgoliul de barbat , stiu ca si tu te simti nasol fiind ignorata , omul a inceput sa gandeasca logic :)) ce-i bine doar pentru el, lasal sasi satifaca pofta aceea de timp doar pentru el, o sa se aibe perioade de plictiseala deoarece jucand aceste jocuri online ajung la un punct in care ai ajuns sa le fi facut pe toate si cucerit totul , cel putin pana la urmatorul expansion sau patch in care game developers mai adauga putina flavoare jocului cu chestii extra ,harti noi de explorat si montrii noi de omorat, pana la acele [patchuri sau expansionuri el va lua pauze in care va reveni la activitatile normale sau se va juca alt joc offline daca e maniac :P . Eu dupa 5 ani de jucat world of warcraft care este asemanator lui metin numai ca mult interesant =) , nu am regretat deloc, faptul ca pierdeam timpul stand la pc, am avut parte de multe momente mai interesante ca in viata reala .Printe acele momente ar fi feelingurile in moentele de victorii, faptul ca am cunoscut multe persoane, modul de socializare in alta limba , ai posibilitate sa fii ceva ce in viata de zi cu zi nu ai fost sau nu crezi ca vei fi (sef de grup , sa-ti conduci armata prin victorii sai organizezi sa-ti consturiesti tactici de lupta etc , armata find compusa din jucatori la fel ca si tine .Imagineazati tu ca femeie fiind intr-un grup de femei in care des sau aproape in fiecare zi va adunati si faceti ceva impreuna , mers la mall la shopping , la un teatru , sau o biblioteca , dus copii in parc . asa si el se aduna cu prietenii virtuali si are un rang de mentinut sa demonstreze ca este bun la cea ce face sefului de clan sau prietenilor lui.
Hmm ce ar vrea un gamer de la prietena/sotia lui? sa fie lasat in pace cand se joaca si mancare servita la tastatura care sa nu fie necesara folosirea ambelor maini :) . Ar prefera sa joace cu persoana iubita, sa devina la fel de buna ca si el in joc l-ar bucura enorm, cred ar petrece foarte mult timp cu tine in joc , dar daca sunt copii la mijloc care nusi pot avea singuri de grija e imposibil acest lucru. In jocul pe carel jucam am cunoscut multe cupluri care jucau impreuna, ba chiar si eu am jucat cu prietena mea unde devenise mai buna ca ceilalti membrii ai guildei eu fiind sef de clan .Am intalnit si cupluri de romani care jucau chia rimpreuna si cu copilul, tatal fiind de 42 de ani(sergent in armata in real life) ea de 38 parca si baiatul avea 16 ani ,aveau fiecare caracterul lui in joc,ei isi formase o guilda de romani care care luasem si eu parte , aici mai erau un alt cuplu prieteni de familie dea-i lor unde el 32 de ani (medic real life) si ea 28 de ani , aprope in fiecare seara ne intalneam 10-25 de persoane si vorbeam prin microfon si casti si faceam chestii impreuna, unii pentru competitie ,altii din obisnuinta dar toate variantiele ofereau o placere si relaxare dupa o zi stresanta de lucru sau scoala si ne facea sa uitam de problemele de zi cu zi.Uneori chiar intram doar sa stam de vorba pe chatul jocului .
m-am alungit cu vorba scuze :) daca tii la el lasa-l sa-si satisfaca pofta , divortul nui o obtiune si nici sa-l stresezi , aratai ca esti interesata de joc chiar daca nu te joci stai pe langa el incearca sa intelegi ce este peacolo asa mai puteti comunica, cand este concentrat fa altceva , NU cred ca are vreo femeie acolo sansele sunt slabe , doar daca acea femeie este vreun alt tip :)) pt ca 99% tipele care joaca jocuri online sunt acolo impreuna cu prietenul sau sotul .
Singurul lucru pentru care ar parasi un gamer un joc MMORPG este worlf of warcraft :)) ,Vine craciunul,apare expansionul la world of warcraft fa-il cadou , am glumit ,mai indura un pic , familia va deveni pt el pe primul loc din nou(dupa ce revine cu picioarele pe pamant "de pe marte")
Aramis1987
Postat pe 30 Octombrie 2010 23:42
Parerea mea (ca fost jucator de MULTE chestii) ar fi ca singura sansa ce s-ar putea sa functioneze ar fi asta:

Fa-ti treaba, nu-l deranja, si impaca-te cu situatia ca deocamdata e "luat" cu altceva.

Daca chiar muncesti mai mult, vii seara in pat rupta de oboseala si nu spui nimic aiurea la adresa lui, eu cred ca in curand se va simti mai prost si isi va lua incet incet cate una-alta de facut, ca sa te ajute. Dar revin FA chestiile astea, NU SPUNE nimic in directia asta. LINISTEA e cheie la un barbat prins cu TV, calculator, etc. Altfel poate o sa te ajute la repezeala ca sa scape de zgomotul pe care-l produci, dar asta iti sapa si mai mult orice urma de respect din partea lui.

Dupa cum vad ca scrii mesajele astea, mie mi se pare ca esti plina cu frustrare, ca-l consideri incompetent si insuficient ca barbat, si iti spun din experienta ca daca i-ai dat de inteles chestiile astea prin certuri cu el si zgomot constant, va continua cu Metin inaintea ta, chiar daca te-ar vedea cu un picior in groapa si cu paru' in flacari. Daca vrei sa revina la a te ajuta cu ceva, arata ca nu esti un prilej constant de nervi si zgomot, ci o zona de liniste la care ii vine si lui sa contribuie.

De asemenea, incearca si cu putina neglijare si gelozie. Nu-i mai face mancare, ocupa-te doar de copii. Iesi si tu pe afara, nu mai fi legata de el. Lasa-l cu copiii din cand in cand, se vor ocupa ei de a-l rupe de la calculator.

Eu zic ca un mic interes cu un joc online se poate rupe destul de usor daca te gandesti un pic la problema, dar daca raspunzi doar cu frustrare si zgomot, se poate si da in bara rapid de tot.

Spor, succes, sa vii sa ne spui cum a mers :)
calin_cel_groaznic
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:03
Revin, dupa ce mi-am recitit raspunsul:

E FOARTE IMPORTANT sa nu faci zgomot constant pe tema asta, si repet, tocmai pentru ca e extrem de important. NU FACE ZGOMOT pe tema asta, si NU aduce de fapt subiectul asta in discutie. De fapt nici nu face aluzie la el. Cand sotul tau va vedea nevoia de a reduce orele investite in Metin, o va face el singur si nesilit de nimeni, nu e treaba ta sa-i faci tu planuri.

lasa-i responsabilitati care chiar trebuie sa i le lasi lui, sau daca nu sunt chestii importante de care e nevoie, inseamna ca intr-adevar n-ai nevoie de timpul lui si e liber sa joace ce-o vrea.

Oricum apuca-te ca lumea de actiune, si gaseste cat mai multe solutii (ideal la toate problemele) FARA sa-l bati la cap. Ai nevoie de reparatii in casa? Intreaba-l daca poate sa rezolve azi/maine. Daca maine nu e gata cheama-l pe varu-tau, frate-tau sau vecinu de vis-a-vis. Daca intreaba ce se-ntampla zi-i ca e OK, aveai nevoie de treaba aia, el era ocupat, ai rezolvat tu. Si revin zi asta (in masura in care femeile pot asa ceva) FARA nervi, si nu ca repros, doar informeaza fain si vezi-ti de treaba. Garantez ca daca chiar vede ca tii la a face lucrurile sa mearga, si nu a-i prescrie lui viata, o sa se implice el singur in ce vrea. Adica in ce percepe ca fiind important si-i merita atentia.

Daca te neglijeaza pe tine personal, parerea mea e ca nu-i oferi companie foarte buna in putinele momente cand interactionati. Daca ar vrea morala, nervi si responsabilitati plictisitoare, putea sa mearga la soacra-sa ori maica-sa, sa-si faca acolo creierii varza cu discutii interminabile. Prin urmare eu te invit sa fii mai primitoare, si sa stai langa el "la bine si la rau" si lucrurile se vor rezolva.

Succes :)
calin_cel_groaznic
Postat pe 31 Octombrie 2010 01:13
Draga mea,
Povestea ta e o lectie de viata pentru multi si multe dintre noi!
Ma bucur ca ti-au raspuns multi membri kudika barbati, fiind si fosti jucatori…Intr-adevar, nu prea ii intelegem pe partenerii nostri de viata!
Asa ca, cea mai buna solutie de a intelege un barbat (atunci cind o femeie a epuizat toate posibilitatile ei de intelegere!!! (((…) este de a discuta tot cu un barbat pentru a “da de capatul” acelei probleme.
E nedrept sa-ti dam sfaturi, noi, care nu traim iadul prin care treci tu…
Dar pentru ca mi s-a parut ca ai avut o casnicie frumoasa si “ce Domnul a unit, omul sa nu desparta”, te rog, mai ai rabdare (Domnul sa te intareasca!) cu sotul tau.
Fa o sinteza a sfaturilor domnilor care ti-au raspuns pe topic (pentru a-ti construi o strategie de comportament fata de sot), apoi mergi la un preot si cere-i sfatul…. Cu rugaciunea ta si a preotului- pentru a-ti pastra casnicia si pentru indreptarea sotului, sper sa ne dai vesti bune cit de curind! E pacat sa ramii singura, sa isi vada copii tatal din cind in cind, apoi…. sa vezi cit de recunoscator va fi el dupa ce “va trece furtuna” si va intelege ca a fost atit de aproape de a pierde tot!
Viata voastra va fi mai frumoasa dupa aceasta aceasta perioada de ratacire…
*************************************************

***********************************************************
De-abia astept sa ne dai vesti bune! Doamne ajuta!
michikoro
Postat pe 31 Octombrie 2010 03:35
Draga mea,
Povestea ta e o lectie de viata pentru multi si multe dintre noi!
Ma bucur ca ti-au raspuns multi membri kudika barbati, fiind si fosti jucatori…Intr-adevar, nu prea ii intelegem pe partenerii nostri de viata!
Asa ca, cea mai buna solutie de a intelege un barbat (atunci cind o femeie a epuizat toate posibilitatile ei de intelegere!!! (((…) este de a discuta tot cu un barbat pentru a “da de capatul” acelei probleme.
E nedrept sa-ti dam sfaturi, noi, care nu traim iadul prin care treci tu…
Dar pentru ca mi s-a parut ca ai avut o casnicie frumoasa si “ce Domnul a unit, omul sa nu desparta”, te rog, mai ai rabdare (Domnul sa te intareasca!) cu sotul tau.
Fa o sinteza a sfaturilor domnilor care ti-au raspuns pe topic (pentru a-ti construi o strategie de comportament fata de sot), apoi mergi la un preot si cere-i sfatul…. Cu rugaciunea ta si a preotului- pentru a-ti pastra casnicia si pentru indreptarea sotului, sper sa ne dai vesti bune cit de curind! E pacat sa ramii singura, sa isi vada copii tatal din cind in cind, apoi…. sa vezi cit de recunoscator va fi el dupa ce “va trece furtuna” si va intelege ca a fost atit de aproape de a pierde tot!
Viata voastra va fi mai frumoasa dupa aceasta aceasta perioada de ratacire…

Sfaturile bãtrânului Dionisie pe sfaturiortodoxero

Bãtrânul Dionisie este privit în Athos ca unul dintre ultimii exponenti ai "vechii scoli" de viatã duhovniceascã din Sfântul Munte. Multi au constatat faptul cã cea mai comunã formulã de încurajare datã tovarãsilor sãi nevoitori este: "rãbdare, rãbdare si iar rãbdare".
Cum trebuie sã facã sotii ascultare de duhovnic în problemele de familie? Bine, duhovnicul nu poate fi ca la mãnãstire, tot timpul lângã tine, sã vadã cum te misti si sã-ti spunã: "Fã aia…", tu sã-i ceri: "Pãrinte, binecuvânteazã sã fac asta..."

...Nu, nu, nu! Acele chestiuni de familie între dânsii se discutã; adicã sã nu vorbeascã urât unul cu altul, ca sã se irite; sã n-ajungã în tribunale, cã de la tribunale, ce vine? De-acum despãrtire, bãtaie... Nu!... De-aceea trebuie sã fie blânzi unul cu altul. Chiar dacã a gresit sotul sau sotia, celãlalt e dator sã-l sfãtuiascã, nu sã-l ocãrascã, cã nu rabdã celãlalt sã fie ocãrât, nu-i asa? Sã aibã dreapta socotealã, sã-l sfãtuiascã, ca singur sã cunoascã greseala, si-atunci se-ndreaptã lucrurile.

De-abia astept sa ne dai vesti bune! Doamne ajuta!
michikoro
Postat pe 31 Octombrie 2010 03:37
eu sant barbat am 32 de ani varul meu mititel ma pus in tema cu acest joc , eu nu joc mai mult de o ora , maxim patru la inceput ma apropii de niv 23 dar lupt pentru niv 25 unde am o sabie buna , daca este acaparat inseamna ca este bun deoarece eu ma plictisesc in plus nu prea ai ce sa vorbesti (inafara de solutiile jocului) deoarece cam toti jucatoriii sant copii si copile , parerea mea este sa te mai dezbraci si tu din cand in cand prin fata calculatorului sa te apropii cu sanii pe langa el ca vina pana la urma este a ta fii multumita ca nu pierde timpul cu mandrele asa ca ai sanse ...si poti sa il mai intelegi si tu este vacanta trimite copii de acasa si dovedestei tu ca esti mai buna in lupta decat el urcate pe calculator apoi sigur ca se va plictisi dar acum daca tot va avea privirea si mainile in alta parte uitate si tu la slitul lui .....................iti asigur succes garantat si incet, incet va uita de ,,piatra bataliei ''
gigibrbr
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:25
Si eu joc Metin. Si eu am trecut si inca trec printr-o problema asemanatoare tie.
Guzzellim_Argentina
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:46
Draga mea,
ce sa zic..te inteleg intr-o oarecare masura. Prietenul meu joaca Metin dar numai cand nu e cu mie sau cand nu are ce face. Sincer, imi povestea ca a vazut casnicii destramate din cauza acestui joc idiot.
Chiar saptamana trecuta el venind la mine, si-a instalat jocul pe laptop-ul meu ca sa se joace putin ca fusese plecat din Bucuresti si nu mai jucase si i-am zis ca acel joc nu va ramane instalat la mine, dar totusi nu l-am dezinstalat. Sunt multumita ca desi avea jocul instalat, putea sta sa se joace toata noaptea, ca doar fusese plecat, dar nu...el a preferat sa stea cu mine
Intr-un fel sau altul, pot spune ca el nu este asa disperat dupa jocul ala, dar are prieteni care non-stop ar sta sa joace, imi dadea exemplu pe fratele lui care este insurat si cu 3 copii acasa si care sta noptile si joaca.
Mie sincer mi se pare un joc stupid.
Un sfat care as putea sa ti-l dau: fa in asa fel incat sa se strice calculatorul
Succes
Zana_grace
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:32
din pacate se numeste DEPENDENTA si trebuie tratata ca atare, cum ai trata un drogat sau un alcoolic sau un fumator inrait: cu ajutor de specialitate! TREBUIE SA RECUNOASTEM O DATA PENTRU TOTDEAUNA CA NU SUNTEM NEBUNI DACA APELAM LA PSIHOLOGI, SI DEPENDENTELE, NEVROZELE, DEPRESIILE SUNT BOLI CA ORICARE ALTELE DOAR CA NU DOR INTOTDEAUNA SI DE ACEEA SUNT MULT MAI PERICULOASE.
Cea mai mare problema cu sotul tau va fi sa-l faci sa constientizeze ca are o problema.
Apoi, pasul urmator: apelati la psiholog, intai pentru dependenta lui care se trateaza in 2 apropo si apoi pentru terapie de cuplu! Este evident ca nu vei putea rezolva singura aceasta problema si nici el.
springface1
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:50
Un barbat care este acaparat de astfel de provocari este unul SLAB...........FAPTUL CA NU-SI DA SEAMA SI NU INTELEGE SI ARE PRIORITATILE IN VIATA il duce pe un om in infernul fara responsabilitati si daca il accepti atunci stie ca are cine sa-si bata capul si el isi face mai cu placere dorintele goale..........

Un om ca sa fie pus la punct uneori cu binele nu se primeste si nu va intelege niciodata si pina la urma tot pe tine te va gasi vinovata.......
eu i-as strica compiuterul si as spune ESTI BARBAT IN CASA ASTA SAU CINE ESTI??????????????
COPII AU NEVOIE DE EXEMPLE PENTRU A LUA CEVA BUN IN VIATA, TU CE LE ARATI???????????

SUNT IN SITUATIA TA, NUMAI CA SOTULUI MEU II PLAC MULT DISTRACTIILE SI ARE SLABICIUNEA FEMEILOR........AM SPERAT, AM FACUT TOT PENTRU A-L READUCE IN FAMILIE, INSA DIN PACATE ODATA CALCAT IN PACAT NU SE MAI RIDICA INNAPOI....AM ACCEPTAT IDEEA SI CIND MI-AM DAT SEAMA CE PROASTA SUNT, FAC TOTUL SI FINANCIR SI FIZIC SI INTELECTUAL PENTRU CA IMI DORESC FAMILIE SI L-AM IUBIT SI IMI DORESC COPII SA AIBA TATA. dARCIND AM REALIZAT CA CUIVA II CONVINE ACEASTA SITUATIE SA SE LASE PE UMARUL CUIVA, DAR EL SA-SI CAUTE DE PLACERILE LUI. MI-AM DAT SEAMA CA UN ASEMENEA OM NU MERITA SACRIFICIUL SI DRAGOSTEA MEA SI AM CERUT DIVORTUL....SUNTEM INTR-UN COSMAR....NU VREA SA DIVORTEZE........MA INTREB DE UNDE IA APARUT GRIJA FATA DE FAMILIE, DORINTA DE A FACE DRAGOSTE........, INSA ATITUDINEA DE CELE MAI IMPORTANTE SARCINI INTR-O FAMILIE NU S-A SCHIMBAT....ESTE O FATARIE PENTRU A NU PIERDE CE ARE, DAR NU ESTE O SCHIMBARE...MA BUCUR CA AM INTELES ACEST LUCRU SI ACUM EU SUNT ACEA CARE IMI ESTE MILA DE EL...........................TREC PRIN ZILE NEGRE, DAR VOI MERGE PINA LA URMA, DEOARECE CU UN ASEMENEA BARBAT NU VOI AJUNGE DEPARTE...ESTE SI VA RAMINE TATAL COPIILOR SI VOI FACE ASA SA AIBA O RELATIE CALDA CU EI, DAR COPILUL SA TE RESPECTE, TREBUIE SA OFERI TIMP, ATENTIE, INTELEGERE....SINGUR VA PUTEA SA DEZVOLTE RELATIA NU VA FI CAPABIL TOT EL VA AVEA DE PIERDUT...IL VOI AJUTA, DAR TREBUIE SA VREA IN PRIMUL RIND EL, NU SA-L TRAGI DE MINA SI DE TOT PENTRU CE ESTE NECESAR...........
kudika323919
Postat pe 31 Octombrie 2010 11:04
Imi pare rau ca treci prin chestia asta si vreau sa iti spun ca te inteleg extraordinar de bine pentru ca si prietenul meu s-a jucat 1 an Metin...sincer, eu nu inteleg ce a vazut la jocul asta dar ma rog... Cand nu ne intalneam statea toata ziua in fata calculatorului si uita sa manance, sa bea apa sa faca orice altceva ce trebuia sa faca. Pur si simplu nu ii pasa decat de jocul ala...iar cand ma duceam la el acasa stateam sa ma uit la tv si el se juca spunandu-mi ca "mai am putin"
Concluzia este urmatoarea: cand a realizat ca a slabit 7 kg si ca nu il mai suna niciun prieten si ca eu nu mai dau semne de viata si prefer sa stau cu prietenele mele, s-a lasat de joc pentru ca a realizat ca viata lui se desfasoara intre el si calculator si cam atat... Parerea mea este ca ar trebui sa il tratezi pe sotul tau cu mai multa raceala, poate poate se prinde si el ca ceva e in neregula.
kori_free
Postat pe 31 Octombrie 2010 11:54
Nu spera asa repede la o plictiseala a lui pt acest joc.... eu sint sotul unei femei care a avut aceasta boala a jocurilor On-line.....intr-adevar, depinde de joc...se va plictisi, depinde de firea fiecaruia, insa plictiseala va interveni foarte...foarte...foarte tirziu, cind va realiza ca a pierdut totul...sau poate nu, depinde de cea care-i este alaturi, si care tine sincer la el.....trebuie sa-i arati tot timpul ca greseste, chiar daca asta il va irita la culme... cind e obosit si va da intr-o boala, la fel, arata-i de unde i se trage....o conexiune proasta de net, fara ca el sa stie, si faultarea in a intra pe joc la momente cruciale, gaseste un joc On-line mai simplut, care nu ocupa asa mult timp, implicandu-te si tu in a juca jocul acela...la inceput, dar fa in asa fel, ca pe parcurs sa va pierdeti amindoi interesul.....initiaza o partida amoroasa cind el este concentrat la joc si nu te lasa batuta, INSISTA, nu te simti jignita, daca el te respinge si devine nervos, INSISTA, chiar fa un joc erotic sau ceva inedit sa stiumulezi dorinta lui de a-ti da atentie, ceva ce de obicei, cind faceti dragoste nu faceti acel lucru...surprinde-l cu ceva nou, fii smechera tupeista si inventiva, nu-ti fie jena de acel lucru:) , ...si nu in ultimul rind si multe altele,pe care capusorul tau le debiteaza(niciodata nu-i vei distrage atentia de la joc daca-l pui sa faca diverse treburi prin casa).....daca copii sunt mai marisori, invata-i sa se duca la el si sa-i ceara sa se joace cu ei...porneste tu aceasta initiativa (insa cea mai eficienta e aia cu dragostea:) .........toate astea il var face sa abandoneze jocul in cele din urma , numa depinde de tine acuma, cum abordezi problemele, cum insisti, cum il atragi, si tactul si diplomatia cu care-l abordezi (La mine a functionat, si acuma sint foarte fericit si LIBER).
Scuze limbajul, modul de a scrie, insa ti-am citat din modul cum m-a abordat pe mine sotia de am scapat de viciul asta.
Scuze ca dau sfaturi pe topicul lu nevastamea :)
pincku07
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:02
De la: mihaimihaimihai, la data 2010-10-30 19:37:19vad ca multi sunt buni la dat sfaturi necunoscand ce este a fi obsedat de un joc online.99% din sfaturile primite sunt gresite si spuse fara a se gandi la esenta problemei.Personal,am fost in asa situatie,fiind obsedat de un joc,stand in fata monitorului zi si noapte...ma trezeam la 3-5 dimineata sa pun caracterul sa lupte,sa munceasca,etc.Asta a durat 2 ani,insa erau si perioade de plictiseala.

Solutia ???Eu am scapat de obsesie prin munca!!!!am gasit un loc de munca care imi lua mult timp,munceam in jur de 14-18 ore pe zi,acasa ajungand epuizat,nu mai voiam nimic...cu toate ca primele zile dormeam cate 1-3ore pe zi doar ca sa joc.In scurt timp am reusit sa nu ma mai gandesc la joc.
deci,gaseste-i o ocupatie!!nu il bate la cap cu prostii,cu scene de femeie rea...sau chiar buna,rezultatul va fi acelasi...mai mult il vei enerva!Sotia mea incerca mereu sa faca glume pe seama mea,cand eram cu persoane straine...asta ma enerva la culme,are noroc ca sunt calm de felul meu,pot sa ma abtin si...mai am un principiu:SA NU LOVESC NICIODATA O FEMEIE.Acasa cand imi facea scene,mai mult ma bagam in monitor,chiar de nu voiam sa mai stau in joc,altceva mai bun nu gaseam...decat sa-mi stea sotia in cap,mai bine ma faceam ca nu aud nimic.
deschideti o afacere,pune-l sa gandeasca!!!numai nu-i aduce aminte de joc si nu-i spune nici in gluma,ca te enerveaza ce face el...asta il irita foarte tare,si nu fa aluzii,comparatii,metafore referitor la joc.Te asigur ca o sa uite de joc,dar pentru inceput incearca sa nu mai discutati despre joc.Tie iti va fi foarte greu,dar si efectul se va face simtit fiindca tot ce este interzis este dorit mai tare
kudika171801
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:18
Daca mai baga si ceva bani in joc e si mai si.....credeam ca sunt singura enervata de jocul asta...... desi sa recunosc chiar incepuse sa imi placa acum cateva luni,,,dar am constatat ca e chiar pierdere de timp:-))
mada_em
Postat pe 31 Octombrie 2010 14:30
Buna....si sotul meu era obsedat de acest joc.La fel erau si la noi certuri si nemultumiri din cauza acestui joc,din partea mea evident.Mereu am considerat ca e un timp pierdut statul la calculator asa ore intregi.....pt nivele. Din fericire a renuntat singur.Isi facuse mai multe adrese de email,dar pana la urma unul mai smecher ca el i-a spart unul dintre conturi,cel mai important si i-a furat absolut tot ce avea: bani si tot ce pusese pe contul respectiv pana la nivelul 85.Era foarte mult.Toata munca lui de pana atunci,vreo 2 ani sau mai bine,nici nu mai stiu.S-a suparat atat de tare ca nu a vrut sa mai auda niciodata de Metin,chiar daca il sunau prietenii virtuali sa il intrebe ce se intampla.El nu si nu.A avut multa incredere in serverul asta. Poti face la fel: vb cu cineva destept sa-i sparga contul si sa il faca sa renunte singur,sigur nu se va apuca sa o ia de la capat. Iti doresc mult succes si rabdare.
kudika007897
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:29
De la: calin_cel_groaznic, la data 2010-10-31 01:13:47Revin, dupa ce mi-am recitit raspunsul:

E FOARTE IMPORTANT sa nu faci zgomot constant pe tema asta, si repet, tocmai pentru ca e extrem de important. NU FACE ZGOMOT pe tema asta, si NU aduce de fapt subiectul asta in discutie. De fapt nici nu face aluzie la el. Cand sotul tau va vedea nevoia de a reduce orele investite in Metin, o va face el singur si nesilit de nimeni, nu e treaba ta sa-i faci tu planuri.

lasa-i responsabilitati care chiar trebuie sa i le lasi lui, sau daca nu sunt chestii importante de care e nevoie, inseamna ca intr-adevar n-ai nevoie de timpul lui si e liber sa joace ce-o vrea.

Oricum apuca-te ca lumea de actiune, si gaseste cat mai multe solutii (ideal la toate problemele) FARA sa-l bati la cap. Ai nevoie de reparatii in casa? Intreaba-l daca poate sa rezolve azi/maine. Daca maine nu e gata cheama-l pe varu-tau, frate-tau sau vecinu de vis-a-vis. Daca intreaba ce se-ntampla zi-i ca e OK, aveai nevoie de treaba aia, el era ocupat, ai rezolvat tu. Si revin zi asta (in masura in care femeile pot asa ceva) FARA nervi, si nu ca repros, doar informeaza fain si vezi-ti de treaba. Garantez ca daca chiar vede ca tii la a face lucrurile sa mearga, si nu a-i prescrie lui viata, o sa se implice el singur in ce vrea. Adica in ce percepe ca fiind important si-i merita atentia.

Daca te neglijeaza pe tine personal, parerea mea e ca nu-i oferi companie foarte buna in putinele momente cand interactionati. Daca ar vrea morala, nervi si responsabilitati plictisitoare, putea sa mearga la soacra-sa ori maica-sa, sa-si faca acolo creierii varza cu discutii interminabile. Prin urmare eu te invit sa fii mai primitoare, si sa stai langa el "la bine si la rau" si lucrurile se vor rezolva.

Succes :)


da, foarte bine punctata ideea.
Bafta!(si ma rog lui Dumnezeu sa-i dea si lui mintea cea de pe urama:)
kudika195501
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Compatibilitate : eu taur, el berbec ;) 4 De la: yrtdssdd 12 Iulie 2009 22:56
trashy jeans... blugi rupti 3 De la: iulia069834 23 Martie 2010 10:36
Tricotul 6 De la: cata_june 3 Mai 2010 23:59
Extensiile de par....fitza sau necesitate? 1 De la: extensii4u 8 Septembrie 2009 21:57
Ochelari de vedere 1 De la: kudika471710 11 Martie 2012 21:13