Setari Cookie-uri

Metin sau cum iti poate fi distrusa casnicia

Sper din tot sufletul sa ai dreptate !!!
Clepsydra
Postat pe 9 Noiembrie 2010 08:25
E grav cand ai ajuns intr-o relatie (casatorie) sa ajungi sa iti ignori partenerul/a , sa iti vezi singur de viata pentru ca asa doreste el , nu se poate desprinde de aceasta dependenta, e cam egoist. ASTA NU MAI E CASATORIE . Viata e mult prea scurta ca sa ti-o petreci in fata unui calculator. Parerea mea e sa aveti o discutie pe tema asta in lipsa copiilor, iar daca nu intelege nimic din discutie ar trebui sa te gandeste bine defapt ce iti doresti tu (presupun ca un sot iubitor , nu o leguma care mai si trebuie hranita) Stiu, sunt cam dura, dar consider ca fiecare are dreptul la fericire in viata. Daca treaba cu plecatul de acasa impreuna cu copii nu functioneaza ,iti cam pierzi timpul( vei avea cel mult o viata fericita alaturi de copii , prietene dar fara sotul tau pe care l-ai ales, asa cum nu era el odata)
kudika001737
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:27
De la: Clepsydra, la data 2010-10-13 18:14:54Multumesc mult,@Dalma.Voi tine cont de sfatul tau.Viata ,pana la urma, merge mai departe ,cu sau fara pasiuni egoiste. Dezamagirea imi apleaca umerii si coturile gurii ,insa ma linisteste gandul ca eu am facut tot ce tinea de mine.Multumesc tuturor pentru sfaturi si ganduri.Pastrez discutia deschisa.Niciodata nu se stie de unde poate veni o idee,un sfat salvator.



eu te sfatuiesc sa apelezi la Cel de sus daca chiar ai incercat tot ce se putea omeneste...
sunt crestina,catolica si iti spun din proprie experienta ca rugaciunile din inima au o putere deosebita!
deci daca chiar nu mai pare nimic de facut,roaga-te si Dumnezeu nu te va lasa asa la greu:)
pana una alta,dedica-te mai mult copiilor...asta ca sa nu te mai simti atat de neajutorata,pt ca ei ne umplu viata de bucurie:)
ai grija de tine si familia ta,si mult curaj si rabdare iti doresc!
lecteurdesprit26
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:45
De la: Clepsydra, la data 2010-10-11 11:17:28 ..... Am incercat sa comunic cu el,sa-i explic ce simt.Ma considera egoista si lipsita de intelegere..........

Fiecare om ia deciziile pe care le considera potrivite, nu am in intentie sa-ti sugerez sa faci ceva anume ci doar sa-ti spun cum as proceda eu daca as fi in locul tau!
I-as spune ca eu am nevoile mele, ca vreau sa ma bucur de viata reala!
Fara sa neglijez serviciul si sarcinile de familie as cauta sa-mi gestionez timpul liber cat mai placut cu putinta!
As iesi cu prietenele la distractie (fiecare cu pasiunile lui: dans, sport, drumetii depinde ce simti ca te face fericita) as accepta compania altor barbati si i-as spune sotului ca am nevoie de o prezenta masculina, o companie in viata reala pentru a ma putea bucura de activitatile care ma fac fericita!
Si binenteles i-as povesti totul despre viata mea , ca asa este firesc: sa cunoasca realitatea!
Binenteles ca i-as spune ca as fi foarte fericita ca el sa fie prezenta masculina din viata mea.... dar ca nu vreau sa-l fortez sa renunte la placerile lui! Insa , binenteles, daca doreste sa fie alaturi de mine in activitatile recreative si distractive din viata reala este binevenit oricand!
Fa in asa fel incat sa simta el dorinta de a fi cat mai mult prezent alaturi de tine!
Sa simta ca deciziile ii apartin (inclusiv decizia de a renunta la cateva ore de joc pentru a fi cu tine!)
Libertatea este cel mai pretios dar! Daca stim sa respectam libertatea celorlalti si in acelasi timp sa ne respectam propria libertate obtinem mai mult respect, atentie si iubire decat prin conditionare si privarea libertatilor!
marceltuky
Postat pe 10 Noiembrie 2010 10:41
De la: lecteurdesprit26, la data 2010-11-09 10:45:57......
eu te sfatuiesc sa apelezi la Cel de sus .......

m-am spart de ras citind asta!
Mai incearca eventual si la mos Craciun! ....
marceltuky
Postat pe 10 Noiembrie 2010 10:48
De la: Clepsydra, la data 2010-11-09 08:25:08Sper din tot sufletul sa ai dreptate !!!


E foarte probabil sa fie cum spune Geo si sa-i treaca supararea. Daca e un om echilibrat, daca e un familist, daca are un job unde se duce cu placere s.a.m.d. Cu alte cuvinte daca in real exista ceva mult mai puternic decat in virtual.

Este foarte greu pentru cineva care nu a jucat si nu a fost dependent de un asemena joc sa inteleaga ce se intampla. E similar unui drog. Si asa cum eu nu-l inteleg pe cel care-si da ultimul ban pe cocaina sau tuica, asa nici unii dintre voi nu puteti intelege ce inseamna un asemenea joc. Acolo se nasc prietenii, iubiri, tradari, acolo lumea se comporta ca in viata reala. As spune, mai degraba, acolo se comporta cum ar vrea sa fie in viata reala.

Kudika nu-mi permite sa inserez poze, dar as fi vrut sa va arat discutii sau imagini despre ceea ce vorbesc.

Revenind la povestea ta, sper sa-si dea seama ce poate pierde. Pentru ca, indiferent de ceea ce faci tu, solutia tot la el se afla.
rashela
Postat pe 10 Noiembrie 2010 10:57
o sa se plictiseasca si eu am fost dependenta de mess nu dormeam decat 4-5 ore pe noapte acum mi-a trecut m-am pictisit
nik0l
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:25
De la: rashela, la data 2010-11-10 10:57:55
De la: Clepsydra, la data 2010-11-09 08:25:08Sper din tot sufletul sa ai dreptate !!!


E foarte probabil sa fie cum spune Geo si sa-i treaca supararea. Daca e un om echilibrat, daca e un familist, daca are un job unde se duce cu placere s.a.m.d. Cu alte cuvinte daca in real exista ceva mult mai puternic decat in virtual.

Este foarte greu pentru cineva care nu a jucat si nu a fost dependent de un asemena joc sa inteleaga ce se intampla. E similar unui drog. Si asa cum eu nu-l inteleg pe cel care-si da ultimul ban pe cocaina sau tuica, asa nici unii dintre voi nu puteti intelege ce inseamna un asemenea joc. Acolo se nasc prietenii, iubiri, tradari, acolo lumea se comporta ca in viata reala. As spune, mai degraba, acolo se comporta cum ar vrea sa fie in viata reala.

Kudika nu-mi permite sa inserez poze, dar as fi vrut sa va arat discutii sau imagini despre ceea ce vorbesc.

Revenind la povestea ta, sper sa-si dea seama ce poate pierde. Pentru ca, indiferent de ceea ce faci tu, solutia tot la el se afla.

asa e solutia e la el...toata problema e sa-si dea seama di timp...pana nu iei o hotarare drastica...Doamne ajuta!
kudika195501
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:29
De la: kudika195501, la data 2010-11-10 22:29:36....... asa e solutia e la el...toata problema e sa-si dea seama din timp...pana nu iei o hotarare drastica.....

Sunt perfect de acord cu inceputul.... dar nu si cu "hotararea drastica"
In relatia lor sunt necesare deciziile drastice!
DAR CORECTE!
marceltuky
Postat pe 12 Noiembrie 2010 08:33
O prietena de a mea avea aceeasi problema, recent nu s-a mai plans, dar e ciudat cu acapareaza jocul acela barbatii...am sa o intreb daca i-a trecut prietenului ei si cum si am sa iti zic. Tin minte ca imi spunea ca atunci cand nu era curent avea ..baterii sau ceva de genu asta, scuzati-mi ignoranta, la laptop si tot se juca.
barbie_is_a_bitch
Postat pe 12 Noiembrie 2010 18:56
de disperare isi cumpara altul
playboy
Postat pe 13 Noiembrie 2010 09:16
De la: playboy, la data 2010-11-13 09:16:29de disperare isi cumpara altul
in caz ca pateste iubitul lui calculator ceva!
playboy
Postat pe 13 Noiembrie 2010 09:17
De la: marceltuky, la data 2010-11-12 08:33:59
De la: kudika195501, la data 2010-11-10 22:29:36....... asa e solutia e la el...toata problema e sa-si dea seama din timp...pana nu iei o hotarare drastica.....

Sunt perfect de acord cu inceputul.... dar nu si cu "hotararea drastica"
In relatia lor sunt necesare deciziile drastice!
DAR CORECTE!

...drastic ma refeream la o ruptura, care cu greu mai poate fi sudata, pentru ca fisura exista, daca a postat pentru parerile altora.
kudika195501
Postat pe 14 Noiembrie 2010 10:48
cu aceeasi problema ma confrunt si eu, numai ca noi nu avem copii.toata ziua ar sta pe acest joc:| nu stam impreuna ,dar macar cand ma duc la el as vea sa renunte la metin.ma simt ca un accesoriu am stat de vb cu el si tot imi zice ca nu il inteleg, ca nu ii ofer libertate si in ianuarie ar trebuii sa ne mutam impreuna..Cand nu se joaca, parca nu se simte bine..e plictisit nu stiu ce sa mai fac
Kittyloi
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:44
Si la noi exista aceeasi problema,avem si copil,o fetita de 3 luni.Cand eram insarcinata,sotul statea in bucatarie cu laptop-ul in fata,jucand acest joc,iar eu stateam ore in sir in dormitor.Mai mult,tot eu faceam efortul de-a merge in bucatarie,unde nu puteam sta intinsa,asa cum trebuia,si mai ales stateam in fum de tigara,doar pt ca simteam ca innebunesc singura in dormitor.Am sperat ca odata cu nasterea copilului lucrurile se vor schimba.Nope...Bineinteles ca si eu am incercat sa stau de vb cu el,i-am explicat clar ce simt,a mai redus putin din timpul alocat jocului pe timpul zilei,dar se prelungeste noaptea.Chiar daca a doua zi trebuie sa se trezeasca la 8,30 sa plece la serviciu,tot sta pana laora 3 la calculator.E bine ca totusi iese cu noi afara la plimbare,la cumparaturi,il pun sa mai stea cu fata sa-mi fac eu treaba,din cand in cand ma ajuata la gatit,etc.Dar asta dupa ce i-am batut apropos ca s-ar putea sa ramana singur cu jocul lui,daca e atat de important pt el si i-am reprosat ca prefera sa petreaca timpul jucandu-se acest joc decat cu propriul copil.L aproape 33 de ani e chiar rusinos si imatur sa te comporti altfel.Intr-una din seri cand el a venit de la serviciu,m-a gasit la cal c,jucandu-ma.Nu metin,dar m-am comportat ca si el.Adica,l-am ignorat total,ii raspundeam din doi in doi,ma faceam ca nu-l aud,pana cand s-a enervat,s-a plictisit si-a spus ca lui ii este somn si se duce in pat sa se culce.Ha ha ha.
La tine se pare ca lucrurile stau mult mai rau,nu stiu exact ce sfat sa-ti dau pt ca fiecare om reactioneaza in felul lui.Vroiam sa stii doar ca nu esti singura in situatia asta,am o prietena care pateste la fel,si ei au copil,a mai cunscut pe cineva in joc,un barbat tot de vreo 30 de ani cu copil,care si cand a plecat cu familia in spania 2 saptamani sa se recreeze,statea toata ziua pe metin.Deci e mai rau ca o amanta.:P Glumesc,desigur,facem haz de necaz,caci altfel o luam razna.
adina_12ro
Postat pe 23 Noiembrie 2010 11:54
Am avut si eu aceeasi problema. Sotul meu joaca metin deja de cand a aparut, situatia a degenerat grav, a ajuns sa traiasca total in aceasta lume virtuala, cu sotia lui virtuala si mintind ca pleaca intr-o delegatie sa-si cunoasca acea "sotie" sa petraca 4 zile la munte impreuna. Eu am incercat de-a lungul acestor ani totul, ignorare, suparare, intelegere si discutie cu el sa constientizez eu ce-i lipseste si ce-i aduce in plus acest joc. Am inteles clar ca acolo totul este foarte frumos: "sotia il iubeste neconditionat" nu cere nimic, orgoliul prin "bataliile castigate" si stima celorlalti jucatori ii este stimulat la maxim si astfel se rupe de orice problema din viata reala.Este mult mai bine acolo. Sper ca macar pentru tine sa se fi terminat cosmarul si sotul tau sa fi renuntat la joc. Singurul mod in care am putut sa-mi recapat increderea in mine si sa nu ajung la depresie, sa le ofer copiilor un mediu linistit in care sa creasca, a fost renuntarea mea la el, sa-mi vad de viata mea alaturi de copii.
kudika383856
Postat pe 17 Noiembrie 2011 15:52
hai sa va spun eu ce e metin2,eu joc metin2.ro(oficial) de 4 ani server Pegasus regatul galben caracter XOLONELUM(am si pe youtube video),acest joc mi-a provocat dependenta psihica,in urma cu 4 ani am cazut intr-o depresie din cauza unei femei,am vrut sa ma insor etc,aveam servici bun,ffemeia a stricat ,m-a inselat a fugit etc,nu discut,la sfatul psiholugului meu care mi-a oferit si tratament si sfatul acesta:,,gaseste-ti o ocupatie spere exemplu jocuri online" problem mea era de anxietate,nu sufeream sa vad cupluri de indragostiti pe strada,am fost intrenat de 2 ori la Obregia ca o luasem razna da nu incepusem s joc metin2 sa nu o luati ca atare,acolo am intalnit o persoan care mi-a propus acest joc metin2,la inceput am zis ca nu joc asa ceva,eu mai eram si obsedat de o gagica pe hi5 era atunci da pe hi5 si sunt obsedat si acum,suna prosteste da metinu ma face sa uit totul,auzisem ca acea fata joaca si ea metin da nu stiam ce e la metin2 si am intrat pe oficial pe srverul romanesc dela gameforce,am inceput so caut....treceau zilele si nu-mi explicam unde e acea fata,a veni cineva la mine ram map1 si stam ca prostu singur si scriam pe chat (in joc)a venit acel cineva la mine si mi-a zis tin minte si acum:,,iaaaa vino putin fratele meu pan incoa sa-ti arat ceva tare"EU NU JUCAM HABAR NU AVEAM ERAM PT ALTCINEVA ACOLO! am vazut ca dadea cu magii in monstrii,wwooo i staia s ca e tare ce faci tu?a inceput sa-mi explice jocul cu detalii incat in acea seara nu mam mai dus sa mananc am uitat si de tratamentul de depresie,nu mai exista nimic,niciun atac de panica,dar nu a fost bine nu e o metodajocul m-a prins in sa zic asa i n jocul si tactica lui facuta TOT DE PSIHOLOGI CARE ATRAG ASUPRA LUI MULTI OAMENI,MULTI COPIIam inceput sa joc in fiecare zi cate 8 ore pe zi,intersant era faptul ca pe zi ce trece imi placea mai mu;t si mai mult,la vreo 24 de ani acest joc m-a rupt complet de realitate,eram distant,nu aveam simtul a ce vine maine sau sa ma plang ca nu am bani,fumam si jucam p[utea s vina cutremur nu ma miscai de la pc,nefericit e faptul ca ma cautam multe femei si n le dam nicio atentie in viata reala!mi=-a murit un unchi in mod tragic l-au gasit pe camp far capatana dupa 1 ani doar osemintele si ca s vezi chestie eu tineam la el da nu mi-a pasat,de fapt mi-a pasat da eram ocupat cu orku sef si cu batut pentru fms,m-am ds la control ca mama nu stia ce sa-mi mai faca stam la pc tot timpul,mi-a zisd ca am o deviatie rupt de realitate la granita dintre ireal si patologic,adica la mine nu ami exista nimic,eram gol pe dinauntru,m-am exteriorizat de societate pur si simplu de tot ,definitiv!NUMAI ACOLO IN METIN SCAP DE STRES,MA BAT CU TOTI,AM O URA IN METIN GREU DE INTELES dar acre nu se manifesta in viata reala ca oameni nu au legatura cu cei din joc,ma panicam cand mi se strica pc-ul,ma panicam cand imi esuau sabiile armurile,si din pacate si acu o fac,dupa 4 ani de metin inca il joc da parca s-a rupt ceva acolo,totusi dependenta exista iar psihologi no pot rezolva,mie egal cu zero dac imi spui ca imi dai 4 gagici sau ca-mi dai 1 miliard de euro,trist pt cei care au sotie sau invers,pentru ca am vazut om la 40 de ani care isi punea femeia la farmat si la dat buff(este pe joc asta)si o injura de fata cu mine,acesti 2 oameni au bagat bani in joc,au mancat paine acopiilor lor incat cand ai vad ma doare:(((((am avzut si situati in care sotia a intrat pe server ca s se ia de gagicute pe acolo ca era geloasa,s-a luat de un copil de 12 ani care eu ca o la 28 de ani am sfatuit-o s se lase naiba odata dar ea radea,acel copil nu strica cu nimic ca omu la 40 de ani se pupa cu ea,era un abuz si am simtit asta;(ma durea sufletul in cat am inceput sa-i umplu frigideru cu de toate sa aibe,si am gresit iar ca m-am descarcat pe familia lui si ranitii lui;((( culmea era ca ala mi-a facut jocul si in loc sa-si vad de casnicia lui a inceput sa ma ia la injuraturi pe unde apuca ca de ce i-am zis eu lu navasta-s ca el are sotoie si ca ai stric planurile da el nu vorbea de planurile din casnicia reala ci de cel din casnicia de pe metin,era trsit acest fapt ca eu macar nu aveam femeie si copii da el avea,erau 3 regate,in fiecare sera se imbata de nervi si omoara la rosii,cel care isi pune a nevasta sa farmeze sarac decie ra jalnic,o vedeam la minerit zi de zi iar cand el venea langa ea si ai da munca el nu era multumit,el am aflat ca juca in spania iar nevasta din fericire juca in romania da tot beleau e ca dac pe joc se ceratu nu ma gandesc in realitate cum iesea ca de fiecar edat se delogau,posibil cearta mare la telefon,asta provoaca dependenta,cum sa-i spui familist aluia cer pune femeia la farmat?la facut bani pe metin?e pedant domne,eu unu de cand joc sunt total rupt de toate,poti sa-mi zici orice ma bag la metin si nam treaba,uni imi spun ca sa-mi iau o viat da pe mine nu ma pasioneaza ce spun ei sunt prins in vraja metinului si e greu si pentru mine si pentru multi alti sa se lase,imi apre rau ca aveti un sot care joaca in tampenie acest joc,sper sa-si apstreze calmul cand ai buseste vreun item si sa nu faca ravagii in casa
Colonelu_Morteni_1
Postat pe 26 Iunie 2014 18:21
Am jucat metin timp de 5 ani ,practic e un drog devii dependent cu fiecare secunda în plus adãugatã pe acest joc.De 1 an jumate m-am lãsat din ambitia mea, cu toate rugamintile celor dragi timp de 5 ani nu am putut.Eu nu iti dau sfat ce sa faci pt ca sincer nu ai dar sub orice fel de pretext i-al din fata calculatorului ,cunosc prieteni care au divorțat ca sa se cãsãtoreascã cu cei pe care ii întâlnesc acolo.Nu trebuie sa te cerți cu el ca mai rãu face,gaseste scuza ca ai treaba cu el,orice :ca trebuie sa scoti covorul,ca treb sa muți frigiderul...orice .Daca ati ajuns la faza ca voi doi numai sunteți ca di un cuplu e grav,nu vreau sa te speri, dar totul depinde de tine.nu il lasa sa facã ce vrea.nu pleca de acasa el o sa zicã mersi
kudika_995357
Postat pe 24 Octombrie 2015 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rugagiune catre PRUNCUL ISUS 12 De la: one_size 15 Decembrie 2009 09:32
ce am?:D 17 De la: Pestishor_auriu 10 Iunie 2010 15:40
Piercing Industrial 10 De la: kudika_973445 11 Septembrie 2014 09:43
Rochie in stil militar 1 De la: AlexandraB 10 Decembrie 2010 18:38
Piscine indoors si accesibile in Bucuresti? 5 De la: speranta1 9 Aprilie 2010 13:50