Setari Cookie-uri

Dati va si voi cu parerea!

Draga mea, esti cam derutata. Am inteles...in mare. Sexul abundent nu este sinonim cu fericirea, in primul rand. Cand te indragostesti de cineva, simti in primul rand ca se intampla ceva special in sufletul tau. Sufletul nu are sex. Acesta, sexul, decurge firesc din starea de iubire si nu inseamna ca, daca este foarte mult, te si iubeste foarte tare. Aiurea... Dragostea este ca o prajitura foarte buna din care toata viata trebuie sa iei cate o bucatica, nu sa o mananci pe toata dintr-o data. Ii uiti pre arepede gustul si nici nu stii daca ti-a placut. A fost, s-a dus nici macar nu sti exaqct ce ai simtit. Tu confunzi putin sexul cu iubirea si amesteci valoarea cantitativa a actului sexual cu nivelul de iubire. Iarta-ma dar este ca la aritmetica, atunci cand aduni mere cu pere...Sunt asemanatoare, merg impreuna la un cocktail de fructe dar, sunt doua elemente distincte.
Eu sunt casatorit de 24 de ani si iubesc aceeasi femeie, la fel ca atunci cand am cunoscut-o. Ea ma strange in brate atunci cand ne despartim pentru un timp si ochii nostri spun, si dupa atata vreme, ca ne iubim. Simt durerea si dorul din sufletul ei, simt ca o iubesc dar, in nici un caz, niciunul dintre noi nu ne gandim atunci la sex.
Gandeste-te la ce ti-am scris. Cand iubesti un om, stii. Cand un om te iubeste, stii. Restul, inclusiv sexul, vine de la sine. Si nu uita ca ...orice exces, duce la...deces. Totul cu masura, sa ajunga toata viata si multa sinceritate. Ai grija de iubitul tau! Te pup...parinteste. Toate cele bune!
gigi_oprea
Postat pe 14 Noiembrie 2010 00:19
De la: Ioana_pis, la data 2010-11-12 01:21:37Uff!eu nu stiu ce sa mai 'vreau'... Mereu am fost plina de dorinte , de la cele mai banale gen o Alta geanta, pantofi, pisica,vacanta in mai stiu io ce loc sau questii Mai importante..sa iau un examen, un prieten asa si pa' dicolo(hi hi hi), acum ma gasesc in situatia sa nu stiu ce e cu adevarat important sa' mi doresc! Trec anii , incet incet realizez ce mi propun( mai greu uneori) si ajung la concluzia ca nu toate sunt nimicuri si inca n am reusit sa gasesc esenta...CEEA ce conteaza cu adevarat sau sa ma pot uita la tot si sa zic gata!sunt multumita! Nu! De fiecare data apare Ceva si altceva...questii care pe moment par importante iar dupa ,se transforma, daca nu in inutilitati...in Ceva fara o importanta deosebita( cum credeam eu) Sunt cu 'el' fericita pot spune, l-am gasit asa cum il cautam(nu exagerez) dar....uff! Dc asa cum vroiam parca nu e asa cum as vrea?! Poate ar trebuii sa mi dea mai multa atentie..de ce nu ma doreste mai des?(exul ma stresa cu doritul ,daca era dupa el ar fi fost non stop:)) )dar 'el' nu se compara cu exul din alte puncte de vedere! Niciodata nu poate fi perfect...ce mi doresc? Sa l insel n as putea( il iubesc si respect de data asta nu o sa l insel... Nu pe 'el')sa l las si sa fiu cu altul nu pot.. dupa ce l am gasit intr un final sa l las sa mi scape?!?nuu!sa traiesc trista cu speranta ca poate mai tarziu se v a schimba ceva?el.. sau poate voi incera eu sa l mai vreau atat:))ce sa fac? Nu inteleg daca imi schimb eu asteptarile sau se schimba persoanele si lucrurile in jurul meu...nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa! Dati va si voi cu parerea va rog:)

asa e viata..nu poti sa le ai pe toate, vezi care-ti sunt prioritatile ca sa poti decide.
kudika195501
Postat pe 14 Noiembrie 2010 00:31
pfffoooaiiii ! bai da-l dreaq ce subiecte mai pot sa deschida unele ....
ce se astepta sa i se raspunda ?mare dilema ,se plictiseste repede
Coco_2
Postat pe 14 Noiembrie 2010 06:16
Wow! Nu mi vine sa cred ca mi s a raspuns! Credeam ca o sa gesesc maxim un esti praff:)) Multumesc!am citit postarile voastre si pot spune ca aveti dreptate( fiecare in felul lui:)) )cred ca nu reusesc sa gasesc cuvintele/exemplele sa explic exact ce vreau... Poate trec doar o periada mai urata( un inceput de depresie) pt ca eu chiar am problema asta...nu reusesc sa mi gasesc obiective in care sa investesc energie si pt care sa merite sa ma ostenesc!tre sa am o motivatie, un ''ceva'' care sa merite! Exemplele pantofi,pisica,iubit:))) corespund unor perioade...nu am vrut sa incep cu cariocile fosforescente din clasa a2a:))(in timpul acela,pt mn reprezentau maximul:)) )incercam sa explic cum isi pierd din stralucire obiectivele odata obtinute...acum imi ramane sa ma 'afund' in munca incercand sa obtin(dupa decenii probabil:)) ) satisfactie in urma unei promavari sau aprecierea colegilor, questii care stiu ca si ele la randul lor nu vr avea nici o importanta dupa... Aducand mai mult stress si responsabiliate si in nici un caz implinirea dupa care alerg!atunci caut in alta parte( vazand ca munca oricum trebuie si... foloseste la altceva...)iubi!!!dar daca el(in cautarea lui de fericire) prefera sa spele in loc sa mi arate ca inca ma iubeste(daca nu mai mult,macar ca la inceput:)) ) zice ca dupa 2 ani asta SE SUBINTELEGE!!!!:((asa o fi?!cum?! Daca nu prin gesturile zilnice involuntare?!vreau sa ofer energie si sentimente !! Incerc sa caut 'un altceva' caruia sa ma dedic....caut... vre'o cutie cu 'minuni' care asteapta sa fie deschisa printre gentile din sifonierul extraplin sau poate unde se joaca pisica cu revistele lu'iubi de masini si fitness!sau poate e in pat langa el,in porbagajul masinii sau...departe si nu o sa o gasesc niciodata...sau e o iluzie?iubi se uita la tv la ceva ''interesant''' si nici nu si da seama ca eu nu gasesc 'ceva'....
Ioana_pis
Postat pe 14 Noiembrie 2010 16:40
De la: Ioana_pis, la data 2010-11-14 16:40:00) prefera sa spele exagerat de bine masina in loc sa mi arate ca inca ma iubeste
Scuze! Stersesem din greseala cateva cuvinte:)
Ioana_pis
Postat pe 14 Noiembrie 2010 16:46
Eu cred ca tu gandesti prea mult..obiective gasesti, poate ca nu iti dai seama, insa sunt atatea...pana la urma asta e viata, o provocare, o competitie....azi muncesti pe branci pt a avea reusite la locul de munca, termini, reusesti, te bucuri, dar gata, next...si chiar asa este, obiectivele, odata obtinute, isi pierd din stralucire, sau paote ca nu entuziasmul si fericirea nu sunt atat de mari, sau nu dureaza atat de mult cum te astepti tu...eu cred ca mai placut este drumul pe care il parcurgi pt a indeplini un obiectiv, decat indeplinirea lui...pt ca odata indeplinit, doar nu stai toata viata sa te agati de un moment de fericire, treci la un alt nivel, la altceva...
Eu cred ca problema ta consta in faptul ca nu ai rabdare sa ajungi la acel altceva, care nu e musai sa apara imediat dupa ce ai indeplinit ceva din urma. Eu zic ca esti ok, trebuie doar sa iti calmezi putin energia si sa vezi ansamblul, tot ceea ce faci si sa te bucuri mai mult de ceea ce e inconjoara...
Summer_
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:43
De la: Ioana_pis, la data 2010-11-14 16:46:36
De la: Ioana_pis, la data 2010-11-14 16:40:00) prefera sa spele exagerat de bine masina in loc sa mi arate ca inca ma iubeste
Scuze! Stersesem din greseala cateva cuvinte:)



Ioana trebuie sa intelegi ca viata pur si simplu nu reprezinta o destinatie , ca destinatia o stim cu totii, nemuritorii..ea reprezinta o calatorie , iar daca tu intotdeauna cauti sa ajungi undeva sau sa gasesti "ceva" uiti sa te bucuri de placerile cautarii, nu?
daca intr-adevar ai nevoie de un obiectiv care sa te trezeasca , sa-ti dea intelesul tau pe lumea asta , incearca sa te implici intr-o actiune de caritate , sau pur si simplu incearca sa-i ajuti pe cei nevoiasi din jurul tau , o sa intelegi atunci mai mult ..valorile vietii...
ionelaela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:20

Ce am inteles eu din amalgamul de ganduri din capul tau? Ca de fapt esti frustrata ca el nu te **** mai des!
Trec peste primele randuri care te descriu ca o fetita de bani gata tinuta in puf (impresia asta o dai, daca nu e asa, imi pare rau) si trec la relatia cu "el". In primul rand cuvintele ca esti fericita cu el "poti spune" nu arata prea multa fericire, dupa care tu spui ca e asa cum il cautai, dar parca nu. N-am priceput ce inseamna "il iubesc si respect de data asta nu o sa-l insel" si ma intreb unde era virgula acolo: il iubesc si respect de data asta (adica in sfarsit te-ai hotarat sa-l respecti saracul?) sau il iubesc si de data asta nu o sa-l insel? (adica l-ai inselat cu fiecare ocazie pana acum?) Si dupa aia ne dai direct o palma peste impresia noastra asupra fericirii tale descrise mai sus si zici ca traiesti trista cu speranta ca el se schimba....WTF?? Nu stiu in ce ritm se schimba persoanele si lucrurile din jurul tau, dar e clar ca tu te schimbi cum isi schimba altii ciorapii. Si te intrebi daca te iubeste. Pai nu stiu de ce ar mai sta cu tine dupa 2 ani daca nu te-ar iubi. Oricum omul e de apreciat pentru nervii de otel. Intrebarea este: tu il iubesti? Ca nu prea pare. Dar, din nou, o fi doar o impresie.
Lasand la o parte criticile, daca chiar vrei sex mai mult, spune-i omului pe fata, nu-ti fa tot felul de scenarii din plictiseala.
Si poate ar trebui sa meditezi la ce ti s-a scris mai sus, se pare ca tu, intr-adevar confunzi dragostea cu sexul.
P.S. Dupa cum se observa, lipsa fetei de sex mi-a provocat mie o avalansa de ganduri, deci ce sa ne mai miram de cate i-a provocat ei? :))
tripper
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:44

Ionela, exact asta am vrut si eu sa-i scriu, dar pana i-am analizat relatia si personalitatea, am uitat :))
Am vrut sa-i sugerez sa faca voluntariat, dat fiind ca valorile materiale nu ii dau satisfactie pe termen lung. Teoretic voluntariatul ar trebui s-o faca sa se simta bine si sa ramana cu ceva multumiri sufletesti peste ceva vreme. Desi nu prea o vad implicandu-se in asa ceva :)
tripper
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:50
De la: tripper, la data 2010-11-15 01:50:02
Ionela, exact asta am vrut si eu sa-i scriu, dar pana i-am analizat relatia si personalitatea, am uitat :))
Am vrut sa-i sugerez sa faca voluntariat, dat fiind ca valorile materiale nu ii dau satisfactie pe termen lung. Teoretic voluntariatul ar trebui s-o faca sa se simta bine si sa ramana cu ceva multumiri sufletesti peste ceva vreme. Desi nu prea o vad implicandu-se in asa ceva :)


ehm.. asta poate fii pentru oricine dispus sa se simta util cu adevarat in viata
ionelaela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:56
Tripper:)))))))))))) multumesc pt raspuns si ca ai avut rabdarea sa citesti si sa incerci sa si intelegi ce incerc eu sa spun!iar ideea ionelei mi a trecut prin cap de multe ori si cred ca m ar ajuta!nu sa exagerez sa ma duc in Africa sa fac voluntariat sau sa salvez balenele dar cu siguranta daca as reusii sa ma implic in vreo asociatie de pe la noi m as simti utila(senzatie care mi lipseste n ultimul timp)n as mai lasa atata spatiu liber pe care sa fiu nevoita sa l umplu cu prostii si ganduri neproductive si ce l Mai important cum spuneati voi as gasi o multumire sufleteasca!
Ioana_pis
Postat pe 15 Noiembrie 2010 02:09
Nu mi se pare corect sa fiu judecata drept o 'piti' cu un eventual nume andreea etc. pt ca asa presupune respectivul ca oi fi, dar citesc cu placere parerile (Asa cum credeti)legate de ceea ce am scris...pt ca intr un final asta cautam..pareri!probabil problema sunt eu si incerc sa descopar unde gresesc...poate ca lucrurile nesemnificative(in mintea mea importante)nu vor putea niciodata sa mi ofere nimic mai mult decat ceea ce reprezinta-ceva nesemnificativ-indiferent in ce lumina le privesc!asta legat de lucrurile materiale dar cu sentimentele cum fac?am nevoie de dragoste/atentie/afectiune/sex...odata erau!Asa cum e normal sa fie in 'tabloul fericirii'..apoi si au pierdut din intensitate si cantitate(asa simteam eu)si cautandu le sau departat mai mult...acu'cica suntem in relatie serioasa,gata cu artificiile si fluturasii...pai si atunci cu ce mai desenez tabloul?!?!!pantofii multi sunt inutili,sentimentele se dau cu portia,munca 'de placere' nu exista...voi depasi curand faza asta?la30, 40 ,50 de ani...ce probleme si preocupari voi avea?!sport sa nu mi se lase fundul:)) ?!??doamne,sper sa nu mi irosesc toata viata in cautare de nimicuri ,sa traiesc doar sa zic ca am trait...Mult sentiment ca sa simt ca traiesc sau...totul e goana dupa vant?!?
Ioana_pis
Postat pe 15 Noiembrie 2010 03:16
'Cautandu le' am scris din neatentie:)))daca or mai fi..scuze!
Ioana_pis
Postat pe 15 Noiembrie 2010 03:22

De obicei incerc sa vad lucrurile si din perspectiva celuilalt. Inca nu mi-am dat seama sigur daca ti se indeplinesc dorintele din cauza ca te iubesc cei din jur foarte mult sau ca sa compenseze lipsa afectiunii. Si nu ma refer la iubit acum. Asta tu stii. Oricum ar fi bine sa vorbesti serios cu prietenul tau si sa va spuneti pasurile. La urma urmei, nu se merita sa ramai intr-o relatie care nu te face fericita ( si nu "fericita, pot spune" )
tripper
Postat pe 15 Noiembrie 2010 04:00
bai..nu-l iubesti!! cum naiba e toat varza aia in capul tau..acum pe bune...nu stii ce vrei!! cati ani ai?
ossarina
Postat pe 15 Noiembrie 2010 10:03
Fii mai realista, lasand dorintele f. sofisticate deoparte! INCEARCA SA TRAIESTI "CU PICIOARELE PE PAMANT", poate iti rezolvi probl.
P.s. : daca nu te iubeste indeajuns, cauta-ti altul! Ai tot timpul la dispozitie ca sa gasesti ceea ce iti doresti. Pina la batranete poate...
Succes!
Elly_Whitesoul
Postat pe 15 Noiembrie 2010 14:04
De la: Ioana_pis, la data 2010-11-12 01:21:37Uff!eu nu stiu ce sa mai 'vreau'... Mereu am fost plina de dorinte , de la cele mai banale gen o Alta geanta, pantofi, pisica,vacanta in mai stiu io ce loc sau questii Mai importante..sa iau un examen, un prieten asa si pa' dicolo(hi hi hi), acum ma gasesc in situatia sa nu stiu ce e cu adevarat important sa' mi doresc! Trec anii , incet incet realizez ce mi propun( mai greu uneori) si ajung la concluzia ca nu toate sunt nimicuri si inca n am reusit sa gasesc esenta...CEEA ce conteaza cu adevarat sau sa ma pot uita la tot si sa zic gata!sunt multumita! Nu! De fiecare data apare Ceva si altceva...questii care pe moment par importante iar dupa ,se transforma, daca nu in inutilitati...in Ceva fara o importanta deosebita( cum credeam eu) Sunt cu 'el' fericita pot spune, l-am gasit asa cum il cautam(nu exagerez) dar....uff! Dc asa cum vroiam parca nu e asa cum as vrea?! Poate ar trebuii sa mi dea mai multa atentie..de ce nu ma doreste mai des?(exul ma stresa cu doritul ,daca era dupa el ar fi fost non stop:)) )dar 'el' nu se compara cu exul din alte puncte de vedere! Niciodata nu poate fi perfect...ce mi doresc? Sa l insel n as putea( il iubesc si respect de data asta nu o sa l insel... Nu pe 'el')sa l las si sa fiu cu altul nu pot.. dupa ce l am gasit intr un final sa l las sa mi scape?!?nuu!sa traiesc trista cu speranta ca poate mai tarziu se v a schimba ceva?el.. sau poate voi incera eu sa l mai vreau atat:))ce sa fac? Nu inteleg daca imi schimb eu asteptarile sau se schimba persoanele si lucrurile in jurul meu...nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa! Dati va si voi cu parerea va rog:)


stiu reteta minune pentru tine... munca, de dimineata pana seara. nu o sa mai ai timp sa te gandesti la prostii.
leo_
Postat pe 16 Noiembrie 2010 10:38
Posibil...macar Asa mi as ascunde problema...nu as rezolva o...
Ioana_pis
Postat pe 16 Noiembrie 2010 15:25
complicata treaba...siincer....kiar asha...cum s dam cu parerea dak tu nu jtii c vrei???oriqm...dupa parerea mea actualul nu trebuie sa.ti prezinte dorinta de a fii cu tn non.stop...cred k devine monotonie intr.o zi...eu eu iubitul meu n vd odata la saptamana sau d 2 ori....de fiecare data e cv nou...facem kestii diferite..e moolt mai tare dupa parerea mea...aqu nush...incearca s t skimbi tu...dak simti k trebuie s skimbi cv....sa.l skimbi pe el cred k ar fii km complikt...shi e posibil sa.i displaca asta
anylssa_reyna
Postat pe 16 Noiembrie 2010 16:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde o fi lumea asta care deschide un topic si/l lasa asha?? 16 De la: soraderazboi 7 Aprilie 2010 01:55
Ce reprezinta femeia pentru mine! 581 De la: fante_de_dorobanti 16 Mai 2012 14:32
Specia baiatul singur la parinti si mama lui! 1 De la: kudika_1021772 29 Decembrie 2016 18:10
Relatiile cu veciinii din bloc. 10 De la: Summer_ 1 Aprilie 2010 14:47
Cafenea fara restrictii... 1646 De la: miss_darine 2 Februarie 2010 20:30