Setari Cookie-uri

Probleme cu parintii lui

Sunt disperata...E viata mea la mijloc si nu as vrea sa aleg rau. Am cerut sfatul celor din jurul meu, dar de cele mai multe ori aceste sfaturi ale lor nu erau lipsite de interese ascunse, asa ca va rog pe voi sa ma certati sau sa ma aprobati, cu alte cuvinte sa-mi deschideti ochii.
Am 26 de ani, o relatie de 5 ani cu un oarecare F. Parintii acestui baiat nu m-au placut niciodata. De-a lungul celor 5 ani, relatia mea cu "socrii" a trecut prin diferite faze, ajungand ca acum sa-mi fie interzis sa merg la ei acasa. Aceasta interdictie a survenit in momentul in care eu am comentat la presiunea pe care ei o exercitau asupra relatiei noastre (ne cereau bani, imi sunau prietenul la orice ora din zi si din noapte etc...). El e intre ei si mine. Mie imi spune ca va rari vizitele la ai lui, ca vrea sa-si intemeieze o familie cu mine...Eu sunt f. nesigura pe tot. El se poate razgandi oricand, nu? Sau ma poate minti si pe mine si pe ai lui in speranta ca la un moment dat va reusi sa ne impace. In conditiile in care noi am intemeia o familie si eu nu sunt binevenita la ai lui, in ce proportie ar trebui sa mearga copii mei acolo? Eu cred ca nu ar trebui sa mearga fara mine. Ce ziceti?

Multumesc celor care-mi raspund,
Diana
kudika094914
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:41
De la: kudika094914, la data 2010-11-10 22:41:01 Sunt disperata...E viata mea la mijloc si nu as vrea sa aleg rau. Am cerut sfatul celor din jurul meu, dar de cele mai multe ori aceste sfaturi ale lor nu erau lipsite de interese ascunse, asa ca va rog pe voi sa ma certati sau sa ma aprobati, cu alte cuvinte sa-mi deschideti ochii.
Am 26 de ani, o relatie de 5 ani cu un oarecare F. Parintii acestui baiat nu m-au placut niciodata. De-a lungul celor 5 ani, relatia mea cu "socrii" a trecut prin diferite faze, ajungand ca acum sa-mi fie interzis sa merg la ei acasa. Aceasta interdictie a survenit in momentul in care eu am comentat la presiunea pe care ei o exercitau asupra relatiei noastre (ne cereau bani, imi sunau prietenul la orice ora din zi si din noapte etc...). El e intre ei si mine. Mie imi spune ca va rari vizitele la ai lui, ca vrea sa-si intemeieze o familie cu mine...Eu sunt f. nesigura pe tot. El se poate razgandi oricand, nu? Sau ma poate minti si pe mine si pe ai lui in speranta ca la un moment dat va reusi sa ne impace. In conditiile in care noi am intemeia o familie si eu nu sunt binevenita la ai lui, in ce proportie ar trebui sa mearga copii mei acolo? Eu cred ca nu ar trebui sa mearga fara mine. Ce ziceti?

Multumesc celor care-mi raspund,
Diana

Daca-ti vei intemeia o familie cu el se vor schimba multe, parintii sunt de multe ori....oricum nu conteaza...principalul e ce intre tine si el...menirea omului e sa-si lase parintii si sa-si formeze propria familie...daca te iubeste cu adevarat , totul va fi ok...barbatul mentine doar echilibrul, restul depinde de tine...bafta!
kudika195501
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:45
pana la urma o sa te accepte...mai ales daca o sa formati o familie si o sa aveti si copii...
.bunicii sunt in stare de multe pentru nepotii lor!
roz5blue6lila7
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:51
De la: kudika094914, la data 2010-11-10 22:41:01 Sunt disperata...E viata mea la mijloc si nu as vrea sa aleg rau. Am cerut sfatul celor din jurul meu, dar de cele mai multe ori aceste sfaturi ale lor nu erau lipsite de interese ascunse, asa ca va rog pe voi sa ma certati sau sa ma aprobati, cu alte cuvinte sa-mi deschideti ochii.
Am 26 de ani, o relatie de 5 ani cu un oarecare F. Parintii acestui baiat nu m-au placut niciodata. De-a lungul celor 5 ani, relatia mea cu "socrii" a trecut prin diferite faze, ajungand ca acum sa-mi fie interzis sa merg la ei acasa. Aceasta interdictie a survenit in momentul in care eu am comentat la presiunea pe care ei o exercitau asupra relatiei noastre (ne cereau bani, imi sunau prietenul la orice ora din zi si din noapte etc...). El e intre ei si mine. Mie imi spune ca va rari vizitele la ai lui, ca vrea sa-si intemeieze o familie cu mine...Eu sunt f. nesigura pe tot. El se poate razgandi oricand, nu? Sau ma poate minti si pe mine si pe ai lui in speranta ca la un moment dat va reusi sa ne impace. In conditiile in care noi am intemeia o familie si eu nu sunt binevenita la ai lui, in ce proportie ar trebui sa mearga copii mei acolo? Eu cred ca nu ar trebui sa mearga fara mine. Ce ziceti?

Multumesc celor care-mi raspund,
Diana

1.Relatia ta cu parintii lui o alegi tu dar nu alege si in locul lui,nul rupe de familie.Poate sa fie si cu tine si cu parintii lui in relatii bune.
2.Vad ca nu esti prea dispusa sa ingropi securea razboiului cu socrii,tu stii mai bine de ce.El e normal sa spere ca o sa va impacati si nu o sa mai fie nevoit sa aleaga intre voi.Tie ti-ar placea ca el sa-ti spuna "Alegi,ori eu ori parintii ti!" ?
3.Nu are nici o legatura relatie pe care o au parintii lui cu tine cu relatia pe care o au ei cu nepotii lor asa ca lasa razbunarea deoparte.Copii au nevoie si de bunici asa ca nu le fura dreptul asta doar ca nu te intelegi tu cu ei.
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!
Barbie30_
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:59
Nu sunt dispusa a ingropa securea razboiului pentru ca am facut-o o data si am ajuns unde ma aflu acum. La inceput (cand doar ma vazusera mai mult in trecere) m-au facut in toate felurile (mi-e rusine sa reproduc). Dupa aproape 2 ani de relatie am zis ca pentru el trebuie sa trec peste si sa ma inteleg cu ai lui, dar am ajuns sa ma indepartez de el, ca urmare a comentariilor pe care le avea mama lui la adresa mea. Mergeam la ei, mie imi zambea si pe el il lua deoparte si ii spunea ca sunt urata, proasta, moldoveanca ... Eu provin dintr-o familie in care soacra nu a iubit-o pe mama si toata ura bunicii mele pt mama mea s-a rasfrant in buna parte asupra mea. Nu as vrea ca si alti copii (copiii mei) sa treaca prin ce am trecut eu.
El nu dicuta cu parintii lui despre aceste probleme, ci doar se supune comenzilor lor. Parintii nu sunt genul de persoana care sa poate vedea si intelege anumite nevoi ale copilului, sunt mai degraba genul :"Eu te-am facut, eu te omor!" Nu prea am cum sa ajung la o intelegere cu ei, pentru ca mereu se vor pune pe ei pe primul plan, iar prietenul meu e doar cel care trebuie sa-i asculte fara a comenta, asta in conditiile in care noi ne descurcam singuri de 5 ani (singurul ajutor pe care l-am vazut de la ei au fost o serie de promisiuni care evident nu s-au materializat). As vrea doar sa fim lasati sa ne croim un viitor...
Iese din discutie o eventuala impacare a mea cu ei!
kudika094914
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:17
De la: kudika094914, la data 2010-11-10 23:17:26Nu sunt dispusa a ingropa securea razboiului pentru ca am facut-o o data si am ajuns unde ma aflu acum. La inceput (cand doar ma vazusera mai mult in trecere) m-au facut in toate felurile (mi-e rusine sa reproduc). Dupa aproape 2 ani de relatie am zis ca pentru el trebuie sa trec peste si sa ma inteleg cu ai lui, dar am ajuns sa ma indepartez de el, ca urmare a comentariilor pe care le avea mama lui la adresa mea. Mergeam la ei, mie imi zambea si pe el il lua deoparte si ii spunea ca sunt urata, proasta, moldoveanca ... Eu provin dintr-o familie in care soacra nu a iubit-o pe mama si toata ura bunicii mele pt mama mea s-a rasfrant in buna parte asupra mea. Nu as vrea ca si alti copii (copiii mei) sa treaca prin ce am trecut eu.
El nu dicuta cu parintii lui despre aceste probleme, ci doar se supune comenzilor lor. Parintii nu sunt genul de persoana care sa poate vedea si intelege anumite nevoi ale copilului, sunt mai degraba genul :"Eu te-am facut, eu te omor!" Nu prea am cum sa ajung la o intelegere cu ei, pentru ca mereu se vor pune pe ei pe primul plan, iar prietenul meu e doar cel care trebuie sa-i asculte fara a comenta, asta in conditiile in care noi ne descurcam singuri de 5 ani (singurul ajutor pe care l-am vazut de la ei au fost o serie de promisiuni care evident nu s-au materializat). As vrea doar sa fim lasati sa ne croim un viitor...
Iese din discutie o eventuala impacare a mea cu ei!






... stii ceva ... daca te pui la mintea lor insemna ca nu esti prea departe de ei si nici nu o sa ajungi altfel decit cum erau soacra cu mama ta ... totul se rezolva in timp, cu rabdare, fara rautate ... daca crezi ca poti tipa mai tare decit ei insemna ca nu esti deloc diferita ... si nici nu iti va aduce pre amulte avantaje ...

marco918
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:26
'marco918 probabil ai dreptate, dar alt mijloc de comunicare cu ei nu exista. S-o luam altfel: Sunt oameni prosti din mahala, nu pot scoate o propozitie in care subiectul sa fie acordat cu predicatul; scot n patrat injuraturi pe zi. Zi-mi tu cum pot comunica eu cu astfel de oameni si cum as putea sa-mi las coplilul in prezenta lor?
Sunt eu nebuna? Sunt ca ei? E vina mea ca le acord prea multa atentie? Cum le acord eu prea multa atentie, cand ei suna zilnic si nu ne lasa deloc in pace? Simt ca nu mai am rabdare sa vad ce va alege pana la urma prietenul meu. Simt ca nu mai pot si da cedez...si ma cobor la nivelul lor. Acum 3 sapt prietenul meu s-a dus intr-un suflet acasa pt ca tatal lui si cu fratele au batut-o/imbrancit-o pe maica-sa...Si ajuns acolo s-a intors la mine cu o groaza de planuri pe care i le facuse maica-sa. Cum sa reactionez? Sa-l las sa-i faca pe plac sau sa ma cert cu el pt a ma impune?
Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns. Apreciez sincer implicarea lor.
kudika094914
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:41
De la: kudika094914, la data 2010-11-10 23:41:30'marco918 probabil ai dreptate, dar alt mijloc de comunicare cu ei nu exista. S-o luam altfel: Sunt oameni prosti din mahala, nu pot scoate o propozitie in care subiectul sa fie acordat cu predicatul; scot n patrat injuraturi pe zi. Zi-mi tu cum pot comunica eu cu astfel de oameni si cum as putea sa-mi las coplilul in prezenta lor?
Sunt eu nebuna? Sunt ca ei? E vina mea ca le acord prea multa atentie? Cum le acord eu prea multa atentie, cand ei suna zilnic si nu ne lasa deloc in pace? Simt ca nu mai am rabdare sa vad ce va alege pana la urma prietenul meu. Simt ca nu mai pot si da cedez...si ma cobor la nivelul lor. Acum 3 sapt prietenul meu s-a dus intr-un suflet acasa pt ca tatal lui si cu fratele au batut-o/imbrancit-o pe maica-sa...Si ajuns acolo s-a intors la mine cu o groaza de planuri pe care i le facuse maica-sa. Cum sa reactionez? Sa-l las sa-i faca pe plac sau sa ma cert cu el pt a ma impune?
Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns. Apreciez sincer implicarea lor.





... si totusi ... cum de prietenul tau e altfel decit ei ? ... cred ca exagerezi putin ... si apoi sa stii ca la nunta trebuie sa dansezi cu toata lumea ... a te certa e simplu a evita scandalurile e o dovada de mare intelepciune ... cred ca exagerezi in privinta masurilor pe care trebuie sa le iei ...
marco918
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:45
Scuza-ma eu nu-ti pot da dreptate.
Eu sunt casatorita de aproape 20 de ani insa soacra mea isi suna fiul la oice ora vrea EA!
E fiul ei, poate are nevoie de ceva, poate vrea doar sa-l auda......asa ca niciodata nu m-a deranjat.
Nici pe sotul meu nu-l intereseaza cand si la ce ora si cate ore stau eu cu mama mea in telefon.....pt ca sunt mamele noastre, si culmea sunt diferite, si cu conceptii diferite.
Nu am incercat niciodata sa-mi impun eu educatia de la mama peste educatia care a primit-o el de la mama lui, si nici invers.
In primul rand cel tanar, adica TU trebuie sa fii mai indulgenta, cu cat ii fii mai tafnoasa cu atat o sa pierzi mai mult, asta sa-ti fie clar.
Da, si sotul meu vorbeste singur cu mama lui, si eu vorbesc singura cu mama mea, care-i problema?!
Sa nu-mi zici, ca orice vorbesti TU cu mama ta e si prietenul tau prezent....asa ca nu inteleg, tu vrei sa le stii pe toate si el nu?:))
Eu nu inteleg un lucru, tu spui ca mama lui te face proasta...pai daca doar prietenul tau cu ea povestesc si tu nu esti prezenta, de unde stii?:))))
Eu nu te supara.......am impresia ca tu vrei sa le stii pe toate si esti posesiva, sa stii ca oamenilor de la o varsta le place sa le intri usor sub piele, sa zic asa...nu cu bocancii:)
Adica tu trebuie sa-i demonstrezi " babei" fin ceea ce esti....
Eu dupa cum vad tu deja te gandesti cum sa nu lasi copiii care inca-s niciunde la bunici fara tine.
Pai de ce?:) eu de ex. eram la servici, sau faceam altele si sotul meu iesea in parc cu fetita noastra si trecea pe la mama lui.........care-i problema?:) trebuia sa merg si eu negresit intotdeauna?...
Oricum din cate vad eu real, virtual.......familiile care au probleme cu soacrele la fel au si copiii la randul lor, recidiva e 90%:), cuplurile care se bat ca si chiorii si ii vad copiii, la randul lor cand sunt mari le e floare la ureche sa o faca si ei.....care divorteaza din mai nimic........putini stiu sa invete din greselile altora.
Nu spun ca " baba" ar avea 100% dreptate, insa pasii, chiar daca-s multi si marunti.....aia " micii" trebuie sa la faca, orgoliile tot ei trebuie sa le lase la o parte...pt. ca ei au de castigat dupa aceea, nu cei batrani....culmea.

Insa astea trebuie copiii sa le invete de la cineva..cu mii de scuze, asta ai vazut la mama ta, asta faci si tu.

stem_29
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:46
"Eu nu inteleg un lucru, tu spui ca mama lui te face proasta...pai daca doar prietenul tau cu ea povestesc si tu nu esti prezenta, de unde stii?:))))"
Mi-a spus el. S-a scapat! Si am auzit-o si eu cand ii tipa lui in telefon....

"Eu nu te supara.......am impresia ca tu vrei sa le stii pe toate si esti posesiva, sa stii ca oamenilor de la o varsta le place sa le intri usor sub piele, sa zic asa...nu cu bocancii:)"
Nu ma supar, am incercat sa las de la mine, dar nu s-a intamplat altceva decat sa se inrautatesca situatia... Sunt oameni care vorbesc mult si nu spun nimic, parinti care nu-si ajuta copii, dar astepta ca acestia sa le faca tot felul de cadouri scumpe, sa le trimita bani, sa traiasca dupa cum le dicteaza ei....Daca eu incerc sa uit sa iert si sa ii accept ei nu fac altceva decat sa profite de pe urma bunei noastre vointe. Probabil nici eu nu ma exprim bine si probabil doar cand esti intr-o astfel de situatie ajungi la limite si reactionezi nu cum ceilalti considera a fi normal...Nu stiu daca sunt posesiva, cred ca nu sunt, dar cu siguranta sunt orgoliaoasa si nu suport sa fiu tratata asa cum o fac ei.

Adica tu trebuie sa-i demonstrezi " babei" fin ceea ce esti....
Eu dupa cum vad tu deja te gandesti cum sa nu lasi copiii care inca-s niciunde la bunici fara tine.
Pai de ce?:) eu de ex. eram la servici, sau faceam altele si sotul meu iesea in parc cu fetita noastra si trecea pe la mama lui.........care-i problema?:) trebuia sa merg si eu negresit intotdeauna?...
Consider ca e un mediu nesanatos, si dupa cum am zis mai sus eu am sechele din copilarie din cauza bunicii si nu as vrea ca acest lucru sa se repete...

Nu am vauzt asta la mama. Mama e cea mai dulce si mai rabdatoare persoana de pe fata pamantului. Eu nu seman cu ea. Doar soacra ei o ura si se comporta urat, mama niciodata nu a ripostat in nici un fel si crede-ma ca nu a facut bine...a tinut in ea si acum e foarte bolnava....
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:00
"... si totusi ... cum de prietenul tau e altfel decit ei ? ... cred ca exagerezi putin ... si apoi sa stii ca la nunta trebuie sa dansezi cu toata lumea ... a te certa e simplu a evita scandalurile e o dovada de mare intelepciune ... cred ca exagerezi in privinta masurilor pe care trebuie sa le iei ... "
Aici chiar ai dreptate...exagerez putin....sunt f nervoasa. Prietenul meu a fost crescut de bunicii lui departe de mama lui si "cei 7 ani de acasa" sunt de fapt "cei 7 ani de la bunici" si probabil de aici comportamentul diferit, pe de o parte. In acelasi timp el a facut o facultate, a plecat de langa ei...s-a mai schimbat....eu l-am mai schimbat!
Si nu in ultimul rand e posibil si din cauza ca-l iubesc prea mult sa nu vad de fapt ca si el are unele chestii "de acasa"
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:04
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 00:04:46"... si totusi ... cum de prietenul tau e altfel decit ei ? ... cred ca exagerezi putin ... si apoi sa stii ca la nunta trebuie sa dansezi cu toata lumea ... a te certa e simplu a evita scandalurile e o dovada de mare intelepciune ... cred ca exagerezi in privinta masurilor pe care trebuie sa le iei ... "
Aici chiar ai dreptate...exagerez putin....sunt f nervoasa. Prietenul meu a fost crescut de bunicii lui departe de mama lui si "cei 7 ani de acasa" sunt de fapt "cei 7 ani de la bunici" si probabil de aici comportamentul diferit, pe de o parte. In acelasi timp el a facut o facultate, a plecat de langa ei...s-a mai schimbat....eu l-am mai schimbat!
Si nu in ultimul rand e posibil si din cauza ca-l iubesc prea mult sa nu vad de fapt ca si el are unele chestii "de acasa"






... multa lume uita niste lucruri elementare ... nu trebuie sa te impui cu gura, cu parul, cu minciuna sau inselatul ... nu in familie ... ci prin atitudine, caracter, vointa ... si nu in ultimul rind ... rabdare ...

marco918
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:11
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 00:04:46"... si totusi ... cum de prietenul tau e altfel decit ei ? ... cred ca exagerezi putin ... si apoi sa stii ca la nunta trebuie sa dansezi cu toata lumea ... a te certa e simplu a evita scandalurile e o dovada de mare intelepciune ... cred ca exagerezi in privinta masurilor pe care trebuie sa le iei ... "
Aici chiar ai dreptate...exagerez putin....sunt f nervoasa. Prietenul meu a fost crescut de bunicii lui departe de mama lui si "cei 7 ani de acasa" sunt de fapt "cei 7 ani de la bunici" si probabil de aici comportamentul diferit, pe de o parte. In acelasi timp el a facut o facultate, a plecat de langa ei...s-a mai schimbat....eu l-am mai schimbat!
Si nu in ultimul rand e posibil si din cauza ca-l iubesc prea mult sa nu vad de fapt ca si el are unele chestii "de acasa"

Si sotul meu a fost departe de parinti de la 14 ani, liceu si facultate prin gazda....deci, irelevant, la fel a crescut si cu bunicii in casa, eu la fel.
Deci, irelevant.
Referitor la mama ta, daca tu crezi ca e bolnava pt. ca a urat-o soacra ei.....atunci eu tac! plus ca a fost deajuns sa-i vezi " complexele" ei si nervii babei.
Nici pe mama mea nu a placut-o soacra ei, insa eu asta nu am vazut niciodata, pt. ca pana eu am crescut ca sa pot sa pricep...ea deja-i demonstrase ca-i mai buna decat ea de 1000 de ori:).si culmea ca bunica mi-a povestit asta, nu mama:)
Tu asta trebuie sa intelegi..trebuie sa demonstrezi ca nu-i cum zice ea! ( adica mama prietenului tau)
Insa vad ca de la putina ura si mers la ei acasa..asa cum era, ai ajuns sa nu te primeasca la ei.
Oare de ce, aici e problema?
Aici trebuie tu sa meditezi....asa sa ne aprindem si sa explodam, toti o putem face.
Am intrebat cum ai aflat tu ca-ti zice proasta...nu ai zis, deci?!
mi-e clar ca insisti sa afli tot ce vorbeste el cu mama lui.....nu e bine:) cu cat stii mai multe cu atata " mori" mai repede, plus ca o sa-l plictisesti si pe el, si nefiindu i sotie o sa-i fie simplu sa te lase mai repede pe tine decat pe familia lui.

Tu spui ca pe el l-au crescut bunicii:)) pai nu tot bunicii au educat-o pe soacra ta cand a fost copil?! doar sunt parintii lor.......nu-i asa, educatia are rolul ei insa e si gena:))
Daca pretenul tau nu face niciun pas in a va impaca.....parerea mea este ca niciodata nu are sa te ia de sotie.
Daca el nu-i impacat sufleteste ca a impacat si " capra" si " varza" nu o sa faca pasul asta niciodata.
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:18
Eu nu ma cert cu ei. Nu ne-am certat niciodata cu tipete si chestii de astea. Doar am ales sa nu ne mai vorbim/vizitam si ne-am transmis unele mesaje. Sunt nervoasa acum, si in general in interior sunt un vulcan, dar exteriorul e mereu diplomat. Ma gandeam, si de asta am si scris, cum sa fac sa-l indepartez pe el de ei...oricum suna pentru voi, pentru viitorul nostru consider ca e mai bine sa fim doar noi 2! Alta problema mare e ca eu nu pot discta cu el toate chestiile astea si de aici atatea probleme...
Multumesc mult elor care ma cearta si celor care ma inteleg (daca exista cineva), pentru ca doar asa cred ca-mi voi putea pune ordine in ganduri ...
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:19
"Referitor la mama ta, daca tu crezi ca e bolnava pt. ca a urat-o soacra ei.....atunci eu tac! plus ca a fost deajuns sa-i vezi " complexele" ei si nervii babei."
Probabil ca nu ai cum sa intelegi, dar chestiile astea te macina incet si sigur si ajungi sa ai probleme cu inima, cu glanda tiroida si tot asa...e studit si demonstrat ca stresul si problemele te omoara incet si sigur. Nu te supara, dar crede-ma ca stiu ce zic. Probabil ai avut o viata prea lipsita de griji ca sa poti intelege unele lucruri...
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:22
Uitai sa zic....
Nici eu nu seaman cu mama, si a mea-i dulce si tacuta, inteleapta.
Eu sunt mai vulcanica, mai acra....insa-mi asum responsabilitatea si am stiut intotdeauna unde mi-e lungul nasului referitor la parinti....ai mei, ai sotului, si cat am fost de anii tai, si la fel sunt si acum....si oamenii invarsta.
Insa o sa vezi si tu, cu trecerea anilor o da devi mult mai inteleapta.
Eu cand eram furioasa pt. ceva, orice....il sunam si intrebam pe tata ce sa fac, ma tempera si-mi demonstra si argumenta concret cu fapte din viata, ca sa realizez ca n-am dreptate, sau chiar daca am..in unele cazuri chiar nu merita sa fii motz:)
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:27
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 00:19:35Eu nu ma cert cu ei. Nu ne-am certat niciodata cu tipete si chestii de astea. Doar am ales sa nu ne mai vorbim/vizitam si ne-am transmis unele mesaje. Sunt nervoasa acum, si in general in interior sunt un vulcan, dar exteriorul e mereu diplomat. Ma gandeam, si de asta am si scris, cum sa fac sa-l indepartez pe el de ei...oricum suna pentru voi, pentru viitorul nostru consider ca e mai bine sa fim doar noi 2! Alta problema mare e ca eu nu pot discta cu el toate chestiile astea si de aici atatea probleme...
Multumesc mult elor care ma cearta si celor care ma inteleg (daca exista cineva), pentru ca doar asa cred ca-mi voi putea pune ordine in ganduri ...





... auzi ... cred ca ai o parere muuult prea buna despre tine ... exteriorul e mereu diplomat !!! ... iai transmis niste mesaje (adica maica-sa aia nebuna ti le-a inteles, deci ginditi cam la fel) !!! ... si tot ce iti doresti e sa il indepartezi de ei ... esti la fel ca si ei ... pentru ca faci exact ceea ce fac si ei ... gindesti la fel ca si ei ... mai mult te crezi cu buna decit ei ... si deja cred ca vorbim degeaba (cel putin tu cu mine) ... am pierdut timpul degeaba ... gaseste pe altcineva care sa te sfatuiasca cum sa ii faci viata amara si cum sa te feresti de viata amara pe care ti-o pregateste soacra-ta ... ce cauti asta o sa gasesti ... vrei sa controlezi totul ... incepund cu prietenul tau si terminind cu familia lui ... nu merge ... indiferent cit ar fi de prosti ... si nu trebuie sa il rupi de ei ...



marco918
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:27
"Nici pe mama mea nu a placut-o soacra ei, insa eu asta nu am vazut niciodata, pt. ca pana eu am crescut ca sa pot sa pricep...ea deja-i demonstrase ca-i mai buna decat ea de 1000 de ori:).si culmea ca bunica mi-a povestit asta, nu mama:)"
Vorbim de oameni diferiti cu perceptii diferite. Bunica ta a fost genul de om care a putut realiza ca a gresit judecand-o pe mama ta, dar nu toti oamenii au taria de a-si recunoaste greselile si multi nici nu au cum sa vada ca au gresit...prima lor impresie a fost buna si indiferent de ce ar urma nu vor da inapoi.
Si nu mama mi-a inspirat ura pt bunica mea, nu am zis niciodata asta. Bunica mea mi-a demonstrat ca ma "iubeste". Stii cum e sa fii acuzatata de bunica ta ca i-ai furat anumite sume de bani? Si asta cand aveam mai putin de 10 ani? Crezi ca si-a cerut scuze vreodata? Nu! M-a acuzat si a doua oara si chiar si a treia....
Stii cum e s-o auzi pe bunica ta barfind-o cu vecinele pe mama ta?
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:29
te inteleg foarte bine...am sa-ti spun si eu parerea mea...
NICIODATA sa nu-i vorbesti familia de rau...si cand vorbesti cu el despre ei, vorbeste calm si sincer...ii poti spune absolut tot ce ai pe suflet...crede-ma ca ai de castigat mult daca nu-i vorbesti de rau...lasa-i pe ei sa se exprime cum vor, chiar daca te jignesc, stiu ca doare si ca nu stii ce au cu tine concret, dar daca vrei sa fii cu prietenul tau apropie-l de tine...am fost si eu intr-o situatie mai dificila, dar nu i-am zis sotului meu decat ca nu pot accepta asa ceva, discutie doar intre noi, si ca trebuie sa existe o solutie sa fie toata lumea multumita...niciodata nu i-am zis sa nu se duca sa-i vada...la mine si-au dat seama ca au gresit, dar eu nu i-am jignit si nici sotului meu nu i-am vorbit de rau...oricum ar fi, sunt parintii lui...cat despre relatia nepoti - bunici...nu trebuie sa depinda de relatia ta cu ei...fiul meu a stat cu bunicii, si cu mine ca intre timp s-au linistit toate, si sincer iti spun ca nu am uitat...dar nu are rost sa imi aduc aminte...
ce cred eu...prietenul tau ar trebui sa poarte o discutie cu parintii lui...chiar daca ei nu te plac, el te vrea si parintii lui ar trebui sa accepte asta pentru binele lui, ca e copilul lor...si chiar daca pe tine nu te pot vedea in ochi, nu-i nici o problema, dar nu e nevoie sa te jigneasca...
si sa stii ca lucrurile se vor schimba foarte mult cand vor aparea copiii...si socrii tai se vor schimba...si atunci nu va conta cum se comporta ei cu tine, prioritatea ta va fi copilul, nu te vei mai gandi la comportamentul socrilor fata de tine...
sper sa faci ce e mai bine pentru voi
fluffy
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:32
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 00:22:51"Referitor la mama ta, daca tu crezi ca e bolnava pt. ca a urat-o soacra ei.....atunci eu tac! plus ca a fost deajuns sa-i vezi " complexele" ei si nervii babei."
Probabil ca nu ai cum sa intelegi, dar chestiile astea te macina incet si sigur si ajungi sa ai probleme cu inima, cu glanda tiroida si tot asa...e studit si demonstrat ca stresul si problemele te omoara incet si sigur. Nu te supara, dar crede-ma ca stiu ce zic. Probabil ai avut o viata prea lipsita de griji ca sa poti intelege unele lucruri...



Stresul il acumulam in ani, asta e, ia ceea ce zici tu nu e vina bunicii tale.....sau nu doar vina ei.
Eu am mai zis-o pe aici cred ca de N ori.....
In viata noi ne facem si desfacem problemele.
Noi ne complicam viata....uite de ex: cum esti tu, tu tre' sa stii neaparat ca vorbeste mama lui cu el despre tine, de ce? la ce-ti foloseste?
La nimic, dar vrei sa te complici, sa atati, sa te enervezi, sa te stresezi.
In viata doar bolilor nu le putem face fata, in rest.....toate-s floare la ureche, crede-ma.
Avem putin, traim cu putin, avem mult.....la fel.....tot intre' patru scanduri mergem toti, de ce sa ne certam, stresam si complicam cu lucruri care efectiv nu ne ajuta la nimic?!
Eu seara cand ma pun la somn inafara de sanatate, nimic nu cer.
Da, nu am o viata " complicata" pt. ca ignor ceea ce nu ma ajuta la nimic.
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:34
Multumesc mult 'fluffy' ! Ai dreptate! SI ceilalti au partial! Multumesc mult! Sper sa pot trece peste...
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:38
"Noi ne complicam viata....uite de ex: cum esti tu, tu tre' sa stii neaparat ca vorbeste mama lui cu el despre tine, de ce? la ce-ti foloseste?
La nimic, dar vrei sa te complici, sa atati, sa te enervezi, sa te stresezi."
Ai dreptate! Probabil sunt si eu prea tanara si prea lipsita de experienta. Trebuie sa am mai multa rabdare si categorit trebuie sa incerc sa-i ignor pe ai lui...macar o perioada. Am considerat ca daca stiu ce vb cu mama lui despre mine atunci voi fi pregatita pt ce va urma. Oricum momentan suntem certati...astept sa vad daca face el primul pas catre miine...
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:42
Niciodata nora nu o sa fie ca fiica sau ca fiul, voi trebuie sa intelegeti asta.....si nici sa nu aveti pretentia.
Pt. ca nici noi la randul nostru nu le iubim pe soacre ca si pe mamele noastre, insa trebuie sa-i respectam!
sotii nostri la fel tre' sa ne respecte parintii.
Si soacra mea se mai trezea ea dand ordine dar eu niciodata nu am zis." taci tu baba si mergi si te culca".....am ascutat-o si am facut tot cum am vrut eu, ca doar am facut cu banii nostri si cu mintea noastra.
Insa tre' sa recunosc......si mama mea s-a mai trezit fiindu-ne sefa
Adevaru-i ca am avut un socru intelept......si un tata pe care-l mai am, la fel.
Ei le ziceau....." voi la cratitele voastre" au cap, sa-l foloseasca, cum si-or sara asa or manca"
Femeile sunt mai rautacioase, pana si alea tacute au " apucaturile" lor, nimeni nu-i perfect.
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:44
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 00:38:30Multumesc mult 'fluffy' ! Ai dreptate! SI ceilalti au partial! Multumesc mult! Sper sa pot trece peste...


nu ai pentru ce!
au dreptate si stem si marco...
daca vrei sa mearga relatia, fii diplomata...poate acum ti se pare imposibil sa te comporti frumos cu unii cate te jignesc, dar ai de castigat mai tarziu...si mai mult, prietenul tau nu-ti va putea reprosa ca la jignirile mamei lui tu ai raspuns la fel...
fluffy
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:44
".. auzi ... cred ca ai o parere muuult prea buna despre tine ... exteriorul e mereu diplomat !!! ... iai transmis niste mesaje (adica maica-sa aia nebuna ti le-a inteles, deci ginditi cam la fel) !!! ... si tot ce iti doresti e sa il indepartezi de ei ... esti la fel ca si ei ... pentru ca faci exact ceea ce fac si ei ... gindesti la fel ca si ei ... mai mult te crezi cu buna decit ei ... si deja cred ca vorbim degeaba (cel putin tu cu mine) ... am pierdut timpul degeaba ... gaseste pe altcineva care sa te sfatuiasca cum sa ii faci viata amara si cum sa te feresti de viata amara pe care ti-o pregateste soacra-ta ... ce cauti asta o sa gasesti ... vrei sa controlezi totul ... incepund cu prietenul tau si terminind cu familia lui ... nu merge ... indiferent cit ar fi de prosti ... si nu trebuie sa il rupi de ei ... "
Te inseli. Eu iti multumesc mult ca ai pierdut ceva timp pt a ma ajuta. Crede-ma ca mi-am muscat de milte ori limba si-am tacut. Mi-am calcat de multe ori pe suflet si am mers mai departe fara a reactiona, cand probabil majoritatea ar fi facut-o. Eu iti multumesc sincer pt timpul acordat!
kudika094914
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:45
De la: stem_29, la data 2010-11-11 00:44:26Niciodata nora nu o sa fie ca fiica sau ca fiul, voi trebuie sa intelegeti asta.....si nici sa nu aveti pretentia.
Pt. ca nici noi la randul nostru nu le iubim pe soacre ca si pe mamele noastre, insa trebuie sa-i respectam!
sotii nostri la fel tre' sa ne respecte parintii.
Si soacra mea se mai trezea ea dand ordine dar eu niciodata nu am zis." taci tu baba si mergi si te culca".....am ascutat-o si am facut tot cum am vrut eu, ca doar am facut cu banii nostri si cu mintea noastra.
Insa tre' sa recunosc......si mama mea s-a mai trezit fiindu-ne sefa
Adevaru-i ca am avut un socru intelept......si un tata pe care-l mai am, la fel.
Ei le ziceau....." voi la cratitele voastre" au cap, sa-l foloseasca, cum si-or sara asa or manca"
Femeile sunt mai rautacioase, pana si alea tacute au " apucaturile" lor, nimeni nu-i perfect.


cata dreptate ai...la mine se trezeau amandoua cu ordine, mama si soacra, dar noi le spuneam frumos ce anume aveam de gand sa facem...vorba ta, cu banii nostri...si s-au invatat sa nu-si mai dea cu parerea decat daca le cerem vreun sfat
fluffy
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:48
De la: kudika094914, la data 2010-11-11 00:42:23"Noi ne complicam viata....uite de ex: cum esti tu, tu tre' sa stii neaparat ca vorbeste mama lui cu el despre tine, de ce? la ce-ti foloseste?
La nimic, dar vrei sa te complici, sa atati, sa te enervezi, sa te stresezi."
Ai dreptate! Probabil sunt si eu prea tanara si prea lipsita de experienta. Trebuie sa am mai multa rabdare si categorit trebuie sa incerc sa-i ignor pe ai lui...macar o perioada. Am considerat ca daca stiu ce vb cu mama lui despre mine atunci voi fi pregatita pt ce va urma. Oricum momentan suntem certati...astept sa vad daca face el primul pas catre miine...


Eu iti dau un sfat.......
Urmeaza sarbatorile de iarna, fa cumva si apropie-te de " scorpie" e imposibil sa nu poti.
Chiar daca n-are dreptate, da-i-o, oricum generatiile diferite nu au cum sa fie compatibile 100%, plus ca nu stai cu ea in casa.
Cere-ti scuze, spune-i ca ai inteles-o gresit..fa cumva sa fie bine, si daca vor sa susoteasca, lasa-i, iar daca prietenul tau vrea sa te informeze despre ce au vorbit e ok, daca nu, la fel.
Eu sa fiu in locul tau, chiar daca ar vrea sa-mi zica ce au povestit i-as zice ca nu ma intereseaza decat daca-s lucruri pozitive, daca-s negativa va exploda el si ii va zice mamai sale sa-l scuteasca de tampenii..asta cu trecerea timpului.
Intr-o casa ( si asta am zis-o de multe ori) femeia face armonia, bine aici ma refer la oamenii normali la cap.
Cu betivii si cu prostii gramada .n-ai cum...insa asta-i intr-o paranteza, nu-i cazul tau.
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:54

Te inseli. Eu iti multumesc mult ca ai pierdut ceva timp pt a ma ajuta. Crede-ma ca mi-am muscat de milte ori limba si-am tacut. Mi-am calcat de multe ori pe suflet si am mers mai departe fara a reactiona, cand probabil majoritatea ar fi facut-o. Eu iti multumesc sincer pt timpul acordat![/quote]


ai facut bine ca nu le-ai raspuns cu aceeasi moneda...in primul rand nu te cobori la nivelul jignirilor lor si le dai dreptate...in al2lea rand, nu cred era bine sa raspunzi tot cu jigniri avand in vedere ca e familia prietenului tau si deja implica mult mai multe...
rabdare sa ai...si nu te mai gandi la ce ii spune prietenului tau, nu mai intreba ce discuta mama lui cu el, pur si simplu comporta-te calm...daca vrea sa-ti povesteasca asculta-l...ti-am spus, apropie-l de tine...si cred ca cea mai buna solutie este sa poarte o discutie cu ei...asta daca intr-adevar vrea o relatie serioasa cu tine, nu zic ca nu ar vrea, pur si simplu nu stiu ce simte el
fluffy
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:54
De la: fluffy, la data 2010-11-11 00:48:35
De la: stem_29, la data 2010-11-11 00:44:26Niciodata nora nu o sa fie ca fiica sau ca fiul, voi trebuie sa intelegeti asta.....si nici sa nu aveti pretentia.
Pt. ca nici noi la randul nostru nu le iubim pe soacre ca si pe mamele noastre, insa trebuie sa-i respectam!
sotii nostri la fel tre' sa ne respecte parintii.
Si soacra mea se mai trezea ea dand ordine dar eu niciodata nu am zis." taci tu baba si mergi si te culca".....am ascutat-o si am facut tot cum am vrut eu, ca doar am facut cu banii nostri si cu mintea noastra.
Insa tre' sa recunosc......si mama mea s-a mai trezit fiindu-ne sefa
Adevaru-i ca am avut un socru intelept......si un tata pe care-l mai am, la fel.
Ei le ziceau....." voi la cratitele voastre" au cap, sa-l foloseasca, cum si-or sara asa or manca"
Femeile sunt mai rautacioase, pana si alea tacute au " apucaturile" lor, nimeni nu-i perfect.


cata dreptate ai...la mine se trezeau amandoua cu ordine, mama si soacra, dar noi le spuneam frumos ce anume aveam de gand sa facem...vorba ta, cu banii nostri...si s-au invatat sa nu-si mai dea cu parerea decat daca le cerem vreun sfat


Pia NOI eram tineri si fraieri, ca le ziceam ce vrem sa facem nu ceea ce deja am facut!
Tata meu ne-a zis la acea vreme asa:" mai copii, voi nu ne mai ziceti ceea ce vreti sa faceti( noi dadeam raportul la ambele familii, socrii, parinti ) faceti si veniti si ne spuneti ca ati facut!, voi nu vedeti ca in loc sa va ajutam, va dam ideile peste cap!, ia intelegeti-va voi doi si luati hotarari, noi le-am luat la vremea noastra"
stem_29
Postat pe 11 Noiembrie 2010 00:57
intelept sfat...pai ne-am dat si noi seama la un moment dat ca e mai bine sa facem si sa anuntam, nu sa cerem voie...nu prea le placea, dar nu mai aveau incotro...
fluffy
Postat pe 11 Noiembrie 2010 01:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copilul meu si copilul lui 22 De la: mipotop 9 Decembrie 2013 12:34
tot referitor la nopti fierbinti.. 3 De la: louiza 26 Iulie 2010 16:38
despre oameni si iubire 18 De la: bella_ghe 30 Iulie 2009 21:47
Invitatie Workshop 3 De la: thadoogback 4 Aprilie 2011 09:28
Ce fac fetele singure maine pe 14 feb.? 43 De la: Ame_ly 15 Februarie 2011 17:35