Setari Cookie-uri

CE TI-AI DORI SA FACI, SI N-AI AVUT CURAJUL DACA IN 2012 AR VENI APOCALIPSA

De la: contesina, la data 2011-02-21 09:18:08
iertarea nu este un semn de slabiciune, de neputinta, de naivitate, dimpotriva, numai un om cu adevarat puternic poate sa-l ierte cu adevarat pe cel care i-a gresit, dusmanul.....

desi ai dreptate, iertarea e cu adevarat pentru tine un pas inainte ...
insa nu trebuie sa se faca greseala de a confunda iertarea faptelor deja intamplate, cu acceptarea pe viitor a aceluias tip de comportament, asta e prostie
battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 10:24
ar fi fost fain un topic ce ai face daca ai sti ca mai ai 1 ora de trait...

normal toata lumea ar fi zis sex... in afara de contesina care ar mai fi incercat sa converteasca 101 arabi la crestinism
rockk
Postat pe 21 Februarie 2011 10:28
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 10:24:50
De la: contesina, la data 2011-02-21 09:18:08
iertarea nu este un semn de slabiciune, de neputinta, de naivitate, dimpotriva, numai un om cu adevarat puternic poate sa-l ierte cu adevarat pe cel care i-a gresit, dusmanul.....

desi ai dreptate, iertarea e cu adevarat pentru tine un pas inainte ...
insa nu trebuie sa se faca greseala de a confunda iertarea faptelor deja intamplate, cu acceptarea pe viitor a aceluias tip de comportament, asta e prostie


tu nu ai repetat niciodata aceeasi greseala?
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 10:38
De la: rockk, la data 2011-02-21 10:28:30ar fi fost fain un topic ce ai face daca ai sti ca mai ai 1 ora de trait...

normal toata lumea ar fi zis sex... in afara de contesina care ar mai fi incercat sa converteasca 101 arabi la crestinism


chiar este sexul cel mai important lucru din viata unui om ?

hmmmm...chiar nu incerc sa convertesc pe nimeni....insa am o problema, m-am plictisit de chestiuni puse superficial....


contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 10:44
De la: contesina, la data 2011-02-21 10:44:58
De la: rockk, la data 2011-02-21 10:28:30ar fi fost fain un topic ce ai face daca ai sti ca mai ai 1 ora de trait...

normal toata lumea ar fi zis sex... in afara de contesina care ar mai fi incercat sa converteasca 101 arabi la crestinism


chiar este sexul cel mai important lucru din viata unui om ?

hmmmm...chiar nu incerc sa convertesc pe nimeni....insa am o problema, m-am plictisit de chestiuni puse superficial....


te yubesc contesinooo,,,so macheress youuuuuuuuu
thadoogback
Postat pe 21 Februarie 2011 10:46
De la: contesina, la data 2011-02-21 10:38:43
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 10:24:50
De la: contesina, la data 2011-02-21 09:18:08
iertarea nu este un semn de slabiciune, de neputinta, de naivitate, dimpotriva, numai un om cu adevarat puternic poate sa-l ierte cu adevarat pe cel care i-a gresit, dusmanul.....

desi ai dreptate, iertarea e cu adevarat pentru tine un pas inainte ...
insa nu trebuie sa se faca greseala de a confunda iertarea faptelor deja intamplate, cu acceptarea pe viitor a aceluias tip de comportament, asta e prostie


tu nu ai repetat niciodata aceeasi greseala?

normla,
insa tocmai in asta consta maturizarea ...sa stii cand sa spui "nu" si cand sa spui "da"
battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 10:47
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 10:47:42
De la: contesina, la data 2011-02-21 10:38:43
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 10:24:50
De la: contesina, la data 2011-02-21 09:18:08
iertarea nu este un semn de slabiciune, de neputinta, de naivitate, dimpotriva, numai un om cu adevarat puternic poate sa-l ierte cu adevarat pe cel care i-a gresit, dusmanul.....

desi ai dreptate, iertarea e cu adevarat pentru tine un pas inainte ...
insa nu trebuie sa se faca greseala de a confunda iertarea faptelor deja intamplate, cu acceptarea pe viitor a aceluias tip de comportament, asta e prostie


tu nu ai repetat niciodata aceeasi greseala?

normla,
insa tocmai in asta consta maturizarea ...sa stii cand sa spui "nu" si cand sa spui "da"


stiu eu cum vrem noi : cand gresim, ne dorim sa fim iertati, cand ni se greseste, aplicam "dinte pentru dinte".........

noi avem voie sa repetem greselile, altii, daca o fac, sa fie aspru pedepsiti ! si noi sa contribuim, daca se poate, la pedepsirea lor, sa se invete minte, mama lor de banditi !!!!
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 11:32
De la: thadoogback, la data 2011-02-21 10:46:10
De la: contesina, la data 2011-02-21 10:44:58
De la: rockk, la data 2011-02-21 10:28:30ar fi fost fain un topic ce ai face daca ai sti ca mai ai 1 ora de trait...

normal toata lumea ar fi zis sex... in afara de contesina care ar mai fi incercat sa converteasca 101 arabi la crestinism


chiar este sexul cel mai important lucru din viata unui om ?

hmmmm...chiar nu incerc sa convertesc pe nimeni....insa am o problema, m-am plictisit de chestiuni puse superficial....


te yubesc contesinooo,,,so macheress youuuuuuuuu


iubeste-ma, frate.......
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 11:33
contesinooo ,,chaijaxx moooooooooo
thadoogback
Postat pe 21 Februarie 2011 11:34
De la: contesina, la data 2011-02-21 11:32:34
stiu eu cum vrem noi : cand gresim, ne dorim sa fim iertati, cand ni se greseste, aplicam "dinte pentru dinte".........

noi avem voie sa repetem greselile, altii, daca o fac, sa fie aspru pedepsiti ! si noi sa contribuim, daca se poate, la pedepsirea lor, sa se invete minte, mama lor de banditi !!!!


nu ai inteles ...
vreau sa spun ca e bine si e chiar sanatos sa ierti,
insa trebuie sa stii cand sa spui NU unui comportament care nu va face decat sa te raneasca

poate o sa vi sa-mi spui povestea cu "sa intorci si cealalt obraz", intr-o lume ideala poate ca e ceea ce trebuie sa facem, insa in lumea asta pe care o traim, nu spun sa-l troznesti si tu pe el (desi asta e primul instinct egoist) insa macar sa ai puterea sa-i spui OPRESTE-TE

intelegi ce vreau sa spun?
battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 11:39
De la: kudika195501, la data 2011-01-05 03:54:51
De la: Alex_Bodea, la data 2011-01-05 01:46:19eu , in ultima zi ,as face curatie printre " prietenii " mei , ar ramane printre ei doar cei ce intradevar imi sunt prieteni , si as avea niste conturi de rezolvat cu cativa ( scorpionii si razbunarile lor ) , i-as ajuta sa scape mai repede de apocalipsa . Apoi mi-as petrece ultimele clipe in desfrau total ...
...da ce?...vrei sa te ineci ca tiganul la mal?


adica ???
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 12:09
De la: thadoogback, la data 2011-02-21 11:34:43contesinooo ,,chaijaxx moooooooooo



mai citet, te rog...
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 12:10
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 11:39:19
De la: contesina, la data 2011-02-21 11:32:34
stiu eu cum vrem noi : cand gresim, ne dorim sa fim iertati, cand ni se greseste, aplicam "dinte pentru dinte".........

noi avem voie sa repetem greselile, altii, daca o fac, sa fie aspru pedepsiti ! si noi sa contribuim, daca se poate, la pedepsirea lor, sa se invete minte, mama lor de banditi !!!!


nu ai inteles ...
vreau sa spun ca e bine si e chiar sanatos sa ierti,
insa trebuie sa stii cand sa spui NU unui comportament care nu va face decat sa te raneasca

poate o sa vi sa-mi spui povestea cu "sa intorci si cealalt obraz", intr-o lume ideala poate ca e ceea ce trebuie sa facem, insa in lumea asta pe care o traim, nu spun sa-l troznesti si tu pe el (desi asta e primul instinct egoist) insa macar sa ai puterea sa-i spui OPRESTE-TE

intelegi ce vreau sa spun?


sigur ca inteleg....
mereu aud expresia asta : "in lumea asta pe care o traim"....adica asteptam sa se schimbe "lumea" si dupa aia sa ne schimbam si noi, "lumea" asteapta sa ne schimbam noi mai intai, lumea asteapta sa se schimbe lumea.....si pana la urma ramane la fel, nu se schimba nimic, ba se inraieste si mai si

aici e smecheria, fiecare sa-si faca ordine in propria ograda, ca in viata de zi cu zi nu facem curatenie in casa, doar atunci cand face vecinul nostru !!!

numai ca e foarte greu sa recunoastem si fata de noi meschinariile si micimea sufletului nostru ! adica preferem sa bagam sub pres gunoiul, decat sa-l dam afara, unde ii este locul ! ar insemna sa facem un efort si daca tot nu-l vede nimeni, ca-i ascuns bine, ajungem sa ne obisnuim cu el, sa-l inmultim si chiar sa ne amuzam si lauda altora cu el.......

"intelegi ce vreau sa spun? "
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 12:27
De la: contesina, la data 2011-02-21 12:27:36..."intelegi ce vreau sa spun? "


inteleg, insa eu am luat hotararea ca pentru moment sa traiesc in lumea asta ... poate mai tarziu sa vreau sa fac un pas mai "in fata", insa pana atunci, incerc sa dau tot ce am mai bun in conditiile date.
battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 12:38
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 12:38:14
De la: contesina, la data 2011-02-21 12:27:36..."intelegi ce vreau sa spun? "


inteleg, insa eu am luat hotararea ca pentru moment sa traiesc in lumea asta ... poate mai tarziu sa vreau sa fac un pas mai "in fata", insa pana atunci, incerc sa dau tot ce am mai bun in conditiile date.




sa nu uiti ca teluri marunte si mici, rezultate pe masura....

insa, nimic mai adevarat, fiecare avem acele "momente" in viata cand suntem pregatiti cu adevarat sa mai facem cate "un pas mai in fata"....
dar, pregatirea presupune un cat de mic exercitiu, un antrenament ; in nici un caz asteptarea, imobilitatea in situatii caldute (deci comode) sau cautarea ratacind aiurea.....pentru ca atunci intervin alte lucruri - cu cat ratacirea e mai indelungata, cu atat zbaterea, durerea, frustrarile sunt mai mari; exista si varianta impietririi in nesimtire ....
e ca si cum as vrea sa-mi imbunatatesc interpretarea artistica si as merge la sala ca sa fac "muschi", ca si aia sunt buni si m-or ajuta la ceva pana la urma......

iti inteleg foarte bine pozitia in care te afli in acest moment ...... si ma opresc aici

contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 13:19
De la: contesina, la data 2011-02-21 13:19:52
sa nu uiti ca teluri marunte si mici, rezultate pe masura....

insa, nimic mai adevarat, fiecare avem acele "momente" in viata cand suntem pregatiti cu adevarat sa mai facem cate "un pas mai in fata"....
dar, pregatirea presupune un cat de mic exercitiu, un antrenament ; in nici un caz asteptarea, imobilitatea in situatii caldute (deci comode) sau cautarea ratacind aiurea.....pentru ca atunci intervin alte lucruri - cu cat ratacirea e mai indelungata, cu atat zbaterea, durerea, frustrarile sunt mai mari; exista si varianta impietririi in nesimtire ....
e ca si cum as vrea sa-mi imbunatatesc interpretarea artistica si as merge la sala ca sa fac "muschi", ca si aia sunt buni si m-or ajuta la ceva pana la urma......

iti inteleg foarte bine pozitia in care te afli in acest moment ...... si ma opresc aici



as avea mai multe de spus pe subiectul asta...dar e prea rusinos si ne-barbatesc asa ca ma oopresc aici

battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 13:35
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 13:35:51
De la: contesina, la data 2011-02-21 13:19:52
sa nu uiti ca teluri marunte si mici, rezultate pe masura....

insa, nimic mai adevarat, fiecare avem acele "momente" in viata cand suntem pregatiti cu adevarat sa mai facem cate "un pas mai in fata"....
dar, pregatirea presupune un cat de mic exercitiu, un antrenament ; in nici un caz asteptarea, imobilitatea in situatii caldute (deci comode) sau cautarea ratacind aiurea.....pentru ca atunci intervin alte lucruri - cu cat ratacirea e mai indelungata, cu atat zbaterea, durerea, frustrarile sunt mai mari; exista si varianta impietririi in nesimtire ....
e ca si cum as vrea sa-mi imbunatatesc interpretarea artistica si as merge la sala ca sa fac "muschi", ca si aia sunt buni si m-or ajuta la ceva pana la urma......

iti inteleg foarte bine pozitia in care te afli in acest moment ...... si ma opresc aici



as avea mai multe de spus pe subiectul asta...dar e prea rusinos si ne-barbatesc asa ca ma oopresc aici



rusinos pentru mine sau .....

pacatosule !!! ....
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 13:45
De la: contesina, la data 2011-02-21 13:45:34
rusinos pentru mine sau .....

pacatosule !!! ....


rusinos pentru mine ...
battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 13:53
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 13:53:50
De la: contesina, la data 2011-02-21 13:45:34
rusinos pentru mine sau .....

pacatosule !!! ....


rusinos pentru mine ...



na, ca acum m-am rusinat si eu, prin simpatie....
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 14:07
De la: contesina, la data 2011-02-21 14:07:09
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 13:53:50
De la: contesina, la data 2011-02-21 13:45:34
rusinos pentru mine sau .....

pacatosule !!! ....


rusinos pentru mine ...



na, ca acum m-am rusinat si eu, prin simpatie....

preferam prin compasiune
battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 14:08
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 14:08:15
De la: contesina, la data 2011-02-21 14:07:09
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 13:53:50
De la: contesina, la data 2011-02-21 13:45:34
rusinos pentru mine sau .....

pacatosule !!! ....


rusinos pentru mine ...



na, ca acum m-am rusinat si eu, prin simpatie....

preferam prin compasiune


adica preferi sa starnesti mila, in loc de afectiune, afinitate, o legãturã care face ca atunci când unul este atins, sã sufere și celãlalt ? .... ....he,he,he....limba romana si capcanele ei....glumesc...

sa fi iubit, battleofwits !!!!
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 14:29
De la: contesina, la data 2011-02-21 14:29:13...adica preferi sa starnesti mila, in loc de afectiune, afinitate, o legãturã care face ca atunci când unul este atins, sã sufere și celãlalt ? .... ....he,he,he....limba romana si capcanele ei....glumesc...

sa fi iubit, battleofwits !!!!


bueyyy,
compasiunea nu e mila, DA!!!!

ca sa fi capabil de compasiune trebuie sa stii sa iubesti,
asa zicea nenea buda: el nu iubeste, el are compasiune
battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 14:32
De la: thadoogback, la data 2011-02-21 11:34:43chaijaxx moooooooooo

o traducere se poate?
miss_darine
Postat pe 21 Februarie 2011 14:40
De la: battleofwits, la data 2011-02-21 14:32:06
De la: contesina, la data 2011-02-21 14:29:13...adica preferi sa starnesti mila, in loc de afectiune, afinitate, o legãturã care face ca atunci când unul este atins, sã sufere și celãlalt ? .... ....he,he,he....limba romana si capcanele ei....glumesc...

sa fi iubit, battleofwits !!!!


bueyyy,
compasiunea nu e mila, DA!!!!

ca sa fi capabil de compasiune trebuie sa stii sa iubesti,
asa zicea nenea buda: el nu iubeste, el are compasiune


din care strat al burtii spunea asta budha ???
pacat, Iisus Hristos i-a iubit pana si pe cei care l-au batjocorit, chinuit si omorat ! e o mica diferenta, intre un om si insusi Dumnezeu !

dar, sa nu incepem, ca nu mai terminam ......ce inseamna si simpatia asta, dom'le !!!
contesina
Postat pe 21 Februarie 2011 14:44
De la: contesina, la data 2011-02-21 14:44:52
din care strat al burtii spunea asta budha ???
pacat, Iisus Hristos i-a iubit pana si pe cei care l-au batjocorit, chinuit si omorat ! e o mica diferenta, intre un om si insusi Dumnezeu !

dar, sa nu incepem, ca nu mai terminam ......ce inseamna si simpatia asta, dom'le !!!


e vorba de acelasi lucru, nu se contrazic,
numai ca sunt vazute din perspective diferite, intelegi tu


battleofwits
Postat pe 21 Februarie 2011 14:51
Hmmm... sincer .. cred ca as ramane insarcinata :) imi plac copiii la nebunie si mi-as dori sa stiu ce senzatie ai atunci cand il stii ca e acolo al tau ..
MadaCrisu
Postat pe 21 Februarie 2011 23:23
daa si eu
Al3xutzaa
Postat pe 21 Februarie 2011 23:28
De la: MadaCrisu, la data 2011-02-21 23:23:24Hmmm... sincer .. cred ca as ramane insarcinata :) imi plac copiii la nebunie si mi-as dori sa stiu ce senzatie ai atunci cand il stii ca e acolo al tau ..

OK pana la un punct.Zice clar in titlu ca mori.Adica ori nu nasti...ori bebe....stii tu.Si-atunci?
nicossia
Postat pe 22 Februarie 2011 17:03
sincer, desi suna a ipocrizie, eu nu mi-as dori nimic si nici n-as regreta ceva din ce am facut. Am trait dupa propriile-mi reguli si am incercat sa nu ratez nimic din ceea ce mi-am dorit. Pana acum, lucruri au iesit, in mare, asa cum mi-am dorit. Sigur exista si regrete ptr ceea ce nu a iesit dupa cum am preconizat, insa nu regret ca am procedat asa. Eu m-am ghidat intotdeauna dupa: "In viata, vei regreta mai mult ce nu ai incercat decat ceea ce ai facut!".
puiut_77
Postat pe 23 Februarie 2011 15:50
De la: Alex_Bodea, la data 2011-02-20 22:50:02Scopionii nu au intuitie , asta ar trebui sa sti deja , scorpionii au capacitate marita de regenerare ... asa ca noi ne permitem greselile , ptr ca ne refacem mult mai rapid decat oricine in urma lor .


O mai mare prostie nici ca am auzit.Daca tu stai prost cu intuitia si se vede dupa faptele tale, nu vorbi si in numele altora , baiete.Si asta cu ne permitem greseli e inca o tampenie.Tu faci geseala dupa greseala doar pentru ca te regenerezi rapid? Dar sa-ti folosesti creierul si sa gandesti inainte de a face tampenii ti-a zis careva ca e mult mai bine? Ca poate tampeniile tale ranesc prea multi oameni in jur si poate ca aia nu merita sa sufere in urma greselilor tale.
Repet ai cam trait degeaba pana acum.N-ai invatat nimic de la viata.

Postat pe 27 Februarie 2011 19:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marturisire 55 De la: iacinta 3 Martie 2010 16:53
Cu silicoane sau fara...? 22 De la: kudika_pudika 24 Noiembrie 2011 16:29
cateva sfaturi 5 De la: licuriciul_zapacit 8 Mai 2010 01:09
Proaspat divorțată dar însărcinată cu altcineva 4 De la: izabela_92 23 Mai 2021 13:45
barbatii trec prin crize existentiale?vor sa fie liberi, cu una si cu alta? 48 De la: kudika181837 10 August 2010 17:09