Setari Cookie-uri

De ce e atat de greu sa suport singuratatea?

Recunosc ca am acest cont doar pentru ca obisnuiesc de ani de zile sa citesc acest forum si am deci sa ma inscriu si eu,zilele acestea.In general vizualizez forum-uri doar ca sa vad diverse opinii,foarte rar ca sa vb despre mine.

Tocmai am vazut un film:Leap Year,o comedie romantica,oarecum subiect tipic,mi-am dorit doar sa ma relaxez putin,si sa adorm la un film,dar n-a fost asa,si uite ca acum plang ca o prostuta,ca o femeie slaba,si va scriu voua,nu stiu ce astept sa-mi spuneti,nu stiu daca astept ceva,insa am simtit nevoia sa scriu.
In ultimii 3-4 ani am fost singura,dar totusi in urma cu un an am inceput o relatie,care dupa vreo ceva luni bune a inceput sa insemne ceva pt mine,sau cel putin atunci am realizat asta,mi-a luat mult timp pana sa cred ca poate avea un viitor si sa-mi deschid sufletul cu adevarat,totusi am facut-o in cele din urma...N-am sa insir aici motive de ce nu mai e nimic,insa am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura.

M-am saturat,viata mea inseamna facultate,pregatit licenta si job,plec dimineata la 10-11 de acasa si ajung seara la aceeasi ora,pur si simplu am ajuns la saturatie,mereu patul e gol,totul fac singura,si la supermarket daca merg trebuie sa-mi fac pb daca pot cara tot ce-mi iau,veti spune,da'ce,de asta vrei barbat,ca sa fie hamal?,nu,nu de asta,doar sa simt ca impart si eu viata asta cu cineva...in strada daca dormim dar sa stiu ca dorm in bratele lui

Am fost si pe punctul de a cadea in relatii nepotrivite,doar sa stiu ca e cineva acolo pt mine,si am incercat si mi-a iesit sa ma abtin sa-l astept pe cel potrivit,insa...din nou...sunt singura...

Uneori pur si simplu mi-e teama ca asa va fi viata mea mereu...stiu ca nu e cine stie ce subiect,doar una in plus care se plange aiurea,insa chiar ma doare sufletul si nu vroiam sa spun lucrurile astea cuiva cunoscut,ma doare sufletul ca vin incarcata de griji,cand fac aia,cand cealalta,si ajung acasa si nu ma asteapta nimic,nu ma asteapta un piept cald pe care sa-mi odihnesc capul...
Roslein
Postat pe 1 Decembrie 2010 03:18
Da,cunosc sentimentul, e ca si cum viata ar trece pe langa tine in fuga si privesti lumea in doua , trei culori. E un sentiment ciudat cand nu te mai asteapta nimeni acasa.
kudika195501
Postat pe 1 Decembrie 2010 08:17
De la: Roslein, la data 2010-12-01 03:18:58... am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura ...

vezi tu, ceea ce iti doresti poate fi inocuit foarte bine si de "o perna mai mare"

eu sunt de parere ca un om care e nefericit asa cum e, chiar si in singuratate, nu va fi fericit nici alaturi de o alta persoana, cel mult se va bucura ca nu "e singur" in nefericire.

eu ador momentele de singuratate le consider printre cele mai frumoase momente din viata mea
battleofwits
Postat pe 1 Decembrie 2010 08:28
Nu trebuie sa te arunci intr-o relatie doar ca sa nu mai fi singura,asa o sa pierzi timpul si tot nemultumita o sa fi.Te-ai intrebat unde gresesti de esti singura?Ai spus ca te duci la facultate,acolo sunt multi baieti,ce nu se leaga?Poate ca esti prea pretentioasa,poate ca esti complexata foarte tare de ceva si te ascunzi in "patratelul" tau,poate ca tie frica de o dezamagire,poate.....poate ...poate...Analizeaza-te si vezi unde gresesti si incearca sa schimbi sau daca consideri ca nu poti apeleaza la un psiholog.
Barbie30_
Postat pe 1 Decembrie 2010 09:10
De la: Barbie30_, la data 2010-12-01 09:10:46Nu trebuie sa te arunci intr-o relatie doar ca sa nu mai fi singura,asa o sa pierzi timpul si tot nemultumita o sa fi.Te-ai intrebat unde gresesti de esti singura?Ai spus ca te duci la facultate,acolo sunt multi baieti,ce nu se leaga?Poate ca esti prea pretentioasa,poate ca esti complexata foarte tare de ceva si te ascunzi in "patratelul" tau,poate ca tie frica de o dezamagire,poate.....poate ...poate...Analizeaza-te si vezi unde gresesti si incearca sa schimbi sau daca consideri ca nu poti apeleaza la un psiholog.



Unde gresesc de sunt singura? Cand aveam si eu timp sa ies macar la un suc seara,nu era deloc asa

Sunt baieti la facultate,dar crede-ma ca nici nu am timp sa-i vad ca incerc sa-mi fructific timpul in care sunt acolo si de acolo fuguta la munca...poate sunt pretentioasa,pt ca nu-mi trebuie un baietel de la scoala ca i-ar fi prea greu sa ma inteleaga,e nevoie de ceva mai matur...la serviciu nu vreau sa incurc lucrurile asa ca exclud astfel de legaturi,in totalitate
Roslein
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:18
De la: battleofwits, la data 2010-12-01 08:28:49
De la: Roslein, la data 2010-12-01 03:18:58... am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura ...

vezi tu, ceea ce iti doresti poate fi inocuit foarte bine si de "o perna mai mare"

eu sunt de parere ca un om care e nefericit asa cum e, chiar si in singuratate, nu va fi fericit nici alaturi de o alta persoana, cel mult se va bucura ca nu "e singur" in nefericire.

eu ador momentele de singuratate le consider printre cele mai frumoase momente din viata mea


Probabil ca nu m-ai inteles f bine...si eu adoram momentele de singuratate,cele in care sunt doar eu cu mine,aici e vb de cu totul altceva...
si chiar am fost fericita alaturi de altcineva ,doar ca oricine mi-ar cere timp,ceea ce-mi lipseste cu desavarsire
Roslein
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:20
De la: kudika195501, la data 2010-12-01 08:17:17Da,cunosc sentimentul, e ca si cum viata ar trece pe langa tine in fuga si privesti lumea in doua , trei culori. E un sentiment ciudat cand nu te mai asteapta nimeni acasa.


Exact,si nu as vrea sa ma trezesc peste ani ca am reusit ce mi-am propus profesional,insa pe plan sentimental sa fiu zero...sunt lucruri pe care vrei sa imparti,bucurii,sau neplaceri pe care macar sa le povestesti,si nu poti oricui...

oricum astazi sunt intr-o zi normala...si promit sa nu ma mai uit la comedii romantice inputinul timp liber:P
Roslein
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:23
De la: Roslein, la data 2010-12-01 11:18:45
De la: Barbie30_, la data 2010-12-01 09:10:46Nu trebuie sa te arunci intr-o relatie doar ca sa nu mai fi singura,asa o sa pierzi timpul si tot nemultumita o sa fi.Te-ai intrebat unde gresesti de esti singura?Ai spus ca te duci la facultate,acolo sunt multi baieti,ce nu se leaga?Poate ca esti prea pretentioasa,poate ca esti complexata foarte tare de ceva si te ascunzi in "patratelul" tau,poate ca tie frica de o dezamagire,poate.....poate ...poate...Analizeaza-te si vezi unde gresesti si incearca sa schimbi sau daca consideri ca nu poti apeleaza la un psiholog.



Unde gresesc de sunt singura? Cand aveam si eu timp sa ies macar la un suc seara,nu era deloc asa

Sunt baieti la facultate,dar crede-ma ca nici nu am timp sa-i vad ca incerc sa-mi fructific timpul in care sunt acolo si de acolo fuguta la munca...poate sunt pretentioasa,pt ca nu-mi trebuie un baietel de la scoala ca i-ar fi prea greu sa ma inteleaga,e nevoie de ceva mai matur...la serviciu nu vreau sa incurc lucrurile asa ca exclud astfel de legaturi,in totalitate


E foarte greu cand vrei sa le ai pe toate,trebuie sa alegi si orice ai alege ai ceva de pierdut.Daca alegi cariera pierzi pe plan sentimental,daca alegi sentimentele pierzi banii si asa zisa putere la care o sa visezi toata viata.In mediul in care te invarti nu ai cum sa gasesti un baiat (il vrei mai matur si nu-l gasesti la facultate si la munca nu se pune in discutie sa-ti gasesti).Trebuie sa-l cauti in alta parte si daca vrei ai timp si pentru asta,daca vrem cu adevarat avem timp pentru toate.iti spun din experienta,cu 2 joburi si o scoala am avut timp si de iubit,e greu ce-i drept da nu imposibil.
Barbie30_
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:30
Rectific:in fiecare alegere pe care o facem pe de-o parte pierdem ceva si pe de alta castigam ceva.
Barbie30_
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:31
De la: Barbie30_, la data 2010-12-01 11:31:23Rectific:in fiecare alegere pe care o facem pe de-o parte pierdem ceva si pe de alta castigam ceva.



Da,si aici cred ca ai dreptate cu ce mi-ai zis in prima postare...si teama mea de fi dezamagita isi spune cuvantul.
Pun foarte mult suflet in orice fel de prietenii,in orice fel de relatie,inclusiv la serviciu,mereu incerc sa fac totul cat mai bine,ca noi toti de altfel,care ne dorim o viata mai buna,cu relatii frumoase etc...insa intr-o relatie asa cum am zis initial,a fost f greu sa ma convinga sa am incredere in el,dar cand am avut recunosc ca am avut maxima incredere,cand m-am dat,m-am dat cu totul si pana la urma nu a fost prea roz...probabil e o greseala sa nu-ti pastrezi anumite rezerve

Nu sunt o naiva,ba chiar din contra,dar in lucrurile care tin de suflet am o mare sensibilitate si gandesc prea mult cu inima...si am senzatia ca in general pierdem f mult in a avea atitudini,gesturi,vorbe studiate doar doar celalalt nu va fi prea sigur pe relatie si va continua sa lupte,eu in ultima relatie eram obosita de lucrurile de acest gen si am crezut ca a fi deschisa si a darui totul e singura cale de a avea ceva frumos
Roslein
Postat pe 1 Decembrie 2010 13:30
Singuratatea e grea pana inveti sa o accepti,apoi devine suportabila...dar cam atat.
visele_nu_mor
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:57
De la: zbor_frant, la data 2010-12-03 19:57:51Singuratatea e grea pana inveti sa o accepti,apoi devine suportabila...dar cam atat.


bravo..dreptate totala
extravagant
Postat pe 3 Decembrie 2010 20:24
De la: visele_nu_mor, la data 2010-12-03 19:57:51Singuratatea e grea pana inveti sa o accepti,apoi devine suportabila...dar cam atat.
samyro_condo
Postat pe 4 Decembrie 2010 01:57
incearca sa vezi partea plina a paharului? stii povestea?
un om e intrebat , ce vede , cind i s-a pus un fata un pahar de jumatate plin?
el raspunde : un pahar de jumatate gol
in momentul in care raspunsul tau o sa fie , un pahar de jumatate plin , ai sa te declari multumita de viata ta.
iti doresc sa nu ajungi sa traiesti singuratatea in doi , e si mai crunta decit cea de unul singur
kudika104791
Postat pe 4 Decembrie 2010 07:44
O cred pe d-na ce-si duce viata in singuratate , in asa situatie suntem mai multi, doar ca nu ne cunoastem. Si eu de ceva timp sunt singur, cu situatie materiala buna, da ce folos? Viata trece pe langa mine, nici o satisfactie dela viata, uneor ma gandesc ca degeaba traiesc, nu-i greu ci e foarte foarte greu, dar ce sa fac la varsta de 71 ani ce as putea face? Nu stiu cat am de trait, dar mult nici nu-mi doresc. Viata a devenit un cosmar [ ma mai ajuta calculatorul ca stau mult si citesc in 2 limbi] Poate daca as gasi pe cineva ,care sa ma inteleaga, impreuna am usura doua vieti, dar putine sperante.. Pentru un barbat cu suflet mare singuratatea e sora cu o boala foarte grea si dureroasa.....
healthy017339
Postat pe 4 Decembrie 2010 09:38
Si de fapt d-ra e studenta la psiholigie si strange material pentru o lucrare.
Daca nu ai reusit sa intelegi singura ce nu merge pana la varsta asta, e greu sa afli sfaturi care sa ti se potriveasca, pe un forum.
Ca o concluzie: cu cat depindem mai mult de cineva cu atat suferim mai mult. Cu cat depindem mai mult de noi cu atat suferim mai putin.
Parerea mea este ca nu iti doresti asta. Daca ti-ai dori ai atrage ceea ce iti doresti.
perfect_woman
Postat pe 4 Decembrie 2010 10:47
Omul este un animal de haita, ca sa zic asa.Nu suntem facuti sa traim singuri, avem nevoie de afectiune, de sprijin si de cineva cu care sa vorbim.In lumea asta moderna in care traim fugim cu totii disperati sa ne facem o viata cat mai usoara si cat mai stabila financiar dar in fuga noastra uitam sau pur si simplu nu mai avem timp pentru ceea ce ne este absolut necesar si indispensabil:afectiunea.Comunicarea dintre oameni, chiar si in familie, devine din ce in ce mai superficiala, nimeni nu mai spune ceea ce gandeste ci ceea ce stie ca interlocutorul vrea sa auda, traind astfel in minciuna.Am ajuns sa comunicam mai mult prin intermediul telefoniei mobile sau al internetului decat fata in fata si asta nu e bine deloc pentru ca un aparat nu-ti poate reda o strangere de mana, o imbratisare sau de ce nu un sarut.
diana1981
Postat pe 4 Decembrie 2010 15:35
De la: diana1981, la data 2010-12-04 15:35:13Omul este un animal de haita...


vorgeste pentru tine
battleofwits
Postat pe 4 Decembrie 2010 16:30
Poti face un pas in a fi acolo unde sunt si ceilalti,si nu numai "ei"..un pub,o sala de escalada,un spectacol. Poti sa faci un pas si sa nu descoperi la ora 22 ca esti singura ci la ora 19, lucrurile vor arata altfel. Am parasit cindva singuratatea alegind sa vorbesc cu on home-less. nu betiv,nu paranoic doar home-less. il vedeam la fiecare 2 zile si il mai intrebam despre vreme,despre piciorul sau bolnav,nimicuri. te simti diferit,esti in "curtea" lumii din jur nu in masina de rostogolit ginduri care zace in capul fiecaruia. well, bafta.
kudika143020
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:34
De la: kudika143020, la data 2010-12-04 20:34:22Poti face un pas in a fi acolo unde sunt si ceilalti,si nu numai "ei"..


in felul asta o sa fie "singura" in grup ...dar decat singura acasa poate ca e mai bine asa ...nu stiu
battleofwits
Postat pe 4 Decembrie 2010 20:38
buna!chiar daca nu mai sunt tanara,te inteleg.singuratatea e grea si apasatoare,ai senzatia ca nici nu traiesti si ca esti un robot dar nu dispera.decat in strada ,fara munca,fara un viitor si o cariera si sa mai ai si o relatie nereusita mai bine singura,pana se va ivi un suflet adevarat si cald care sa nu-ti fie si mai mare povara ci de ajutor.niciodata sa nu spui niciodata!ai viata in fata eu la anii mei ma gandesc cu groaza sa-mi pierd barbatul as vrea sa mor eu prima asa cum si el se teme daca as muri eu inaintea lui.nu mi-as gasi rostul pe lumea asta ,chiar daca am copii si un nepotel.dar pt ca esti inca tanara si pt ca speranta moare ultima,capul sus,nu privi inapoi si nu inceta sa speri si sa crezi ,pt ca Dzeu are grija de noi toti,el nu numai ca nu doarme ,nici macar nu atipeste.bafta multa si...sa fii iubita!
mimishor957
Postat pe 4 Decembrie 2010 23:53
De la: battleofwits, la data 2010-12-01 08:28:49
De la: Roslein, la data 2010-12-01 03:18:58... am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura ...

vezi tu, ceea ce iti doresti poate fi inocuit foarte bine si de "o perna mai mare"

eu sunt de parere ca un om care e nefericit asa cum e, chiar si in singuratate, nu va fi fericit nici alaturi de o alta persoana, cel mult se va bucura ca nu "e singur" in nefericire.

eu ador momentele de singuratate le consider printre cele mai frumoase momente din viata mea


Ma bucur ca nu sunt singura care gandeste asa...Si eu ii ziceam la mama intr-o zi ca mi-as dori un apartament sa stau de capul meu singura,sa plec la servici ,sa vin si poate aksa sa ma astepte o pisica de exemplu...:)))si pur si simplu nu ma intelege..E frumos sa dormi cu cineva dar intai sa-l ai pe acel cineva si sa fie potrivit...Pt persoana in cauza:tu zici ca nu mai vrei sa dormi singura...okay sunt de acord..dar ce te faci cand chiar ai nevoie de putina liniste si persoana de langa nu ti-o ofera?Si eu am dormit un an jumatate cu fostu si de atunci mai tot timpul singurica,a fost greu la inceput dar acum ma simt bine si asa...E foarte adevarat cum se zicea mai sus...intai trebuie sa fii multumita cu tine in singuratate nu sa cauti tot timpul un suflet cald...el poate veni cand te astepti mai putin
Lady_Gaga9
Postat pe 5 Decembrie 2010 14:24
De la: Lady_Gaga9, la data 2010-12-05 14:24:57..el poate veni cand te astepti mai putin


acum stau ascuns in debara,
dar o sa ies deseara cand ploapele o sa-ti atarne greu ...

ai grija, ca vin!!!
battleofwits
Postat pe 5 Decembrie 2010 14:28
am uitat sa mentionez .... sa ai cizmele curate si sa miroasa frumos in camera
ca altfel ma duc la vecina
battleofwits
Postat pe 5 Decembrie 2010 14:29
Imi cer scuze ca am "disparut",dupa cum am spus,timpul este dusmanul meu...va multumesc pt parerile de bun simt primite...v-am si zis ca eram intr-o pasa proasta care in mod neasteptat se prelungeste,dar asta e vom vedea ce va fi ...

eu am avut ceva timp in care m-am obisnuit cu singuratatea,si asta a deevenit stilul meu de viata,si poate ca acum uneori imi doresc o schimbare ...

mi-e doar teama uneori ca voi roboti asa la nesfarsit si voi deveni doar o sclava a muncii si a unei noi reusite,si ma voi trezi la un moment dat ca de fapt nu am nimic din ce-mi doresc cu adevarat!
Roslein
Postat pe 5 Decembrie 2010 17:07
Vin cu o chestie rasuflata dar adevarata:ce e al tau e pus deoparte! E adevarat....si eu am trait intre serviciu si casa,nu aveam timp sa ies,nu aveam timp de nimic.....si l-am intalnit pe tren,faceam naveta zilnic...lui i s-a stricat masina si a fost suficient sa vina o singura data cu trenul...apoi a last intentionat masina acasa sa ne putem cunoaste...
_oktober_
Postat pe 5 Decembrie 2010 17:22
De la: _oktober_, la data 2010-12-05 17:22:26Vin cu o chestie rasuflata dar adevarata:ce e al tau e pus deoparte! E adevarat....si eu am trait intre serviciu si casa,nu aveam timp sa ies,nu aveam timp de nimic.....si l-am intalnit pe tren,faceam naveta zilnic...lui i s-a stricat masina si a fost suficient sa vina o singura data cu trenul...apoi a last intentionat masina acasa sa ne putem cunoaste...

si mai faci naveta...?
BEL_AMY1
Postat pe 5 Decembrie 2010 17:27
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-12-05 17:27:04
De la: _oktober_, la data 2010-12-05 17:22:26Vin cu o chestie rasuflata dar adevarata:ce e al tau e pus deoparte! E adevarat....si eu am trait intre serviciu si casa,nu aveam timp sa ies,nu aveam timp de nimic.....si l-am intalnit pe tren,faceam naveta zilnic...lui i s-a stricat masina si a fost suficient sa vina o singura data cu trenul...apoi a last intentionat masina acasa sa ne putem cunoaste...

si mai faci naveta...?


Nu ma mai lasa el cu trenul ..de peste zece ani ma duce el cu masina....desi am permis
_oktober_
Postat pe 5 Decembrie 2010 17:30
De la: _oktober_, la data 2010-12-05 17:22:26Vin cu o chestie rasuflata dar adevarata:ce e al tau e pus deoparte! E adevarat....si eu am trait intre serviciu si casa,nu aveam timp sa ies,nu aveam timp de nimic.....si l-am intalnit pe tren,faceam naveta zilnic...lui i s-a stricat masina si a fost suficient sa vina o singura data cu trenul...apoi a last intentionat masina acasa sa ne putem cunoaste...


eeeeeee ,acum ai masina sa nu te mai prind in tren
Ame_ly
Postat pe 5 Decembrie 2010 17:32
De la: Ame_ly, la data 2010-12-05 17:32:36
De la: _oktober_, la data 2010-12-05 17:22:26Vin cu o chestie rasuflata dar adevarata:ce e al tau e pus deoparte! E adevarat....si eu am trait intre serviciu si casa,nu aveam timp sa ies,nu aveam timp de nimic.....si l-am intalnit pe tren,faceam naveta zilnic...lui i s-a stricat masina si a fost suficient sa vina o singura data cu trenul...apoi a last intentionat masina acasa sa ne putem cunoaste...


eeeeeee ,acum ai masina sa nu te mai prind in tren


doar impreuna....seara buna amely
_oktober_
Postat pe 5 Decembrie 2010 17:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Definitia unui sentiment unic 7 De la: kudika_988778 19 Iulie 2015 15:54
need your opinion... 24 De la: r_girl 20 Mai 2009 16:57
Cursuri de radio si televiziune acreditate 1 De la: college_media 15 Martie 2010 13:44
Ce cadou luati iubitului de Craciun? 18 De la: dulcyka 15 Noiembrie 2009 13:59
Relatii noi in haine vechi 6 De la: _Rori_ 24 Martie 2013 07:45