Setari Cookie-uri

De ce e atat de greu sa suport singuratatea?

De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:47:57
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-18 20:45:37
De la: battleofwits, la data 2010-12-01 08:28:49
De la: Roslein, la data 2010-12-01 03:18:58... am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura ...

vezi tu, ceea ce iti doresti poate fi inocuit foarte bine si de "o perna mai mare"

eu sunt de parere ca un om care e nefericit asa cum e, chiar si in singuratate, nu va fi fericit nici alaturi de o alta persoana, cel mult se va bucura ca nu "e singur" in nefericire.

eu ador momentele de singuratate le consider printre cele mai frumoase momente din viata mea

eu am o perna mare cu care o impart cu bebe acum!sotul sa-si cumpere!

...reaua ce esti

i-am zis ca ii dau ce vrea , dar pana la perna!
roz5blue6lila7
Postat pe 19 Decembrie 2010 15:37
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 18:51:18
De la: ploidevise, la data 2010-12-18 18:33:30si daca esti singura? asta e...nu esti singura care esti singura. nici prima, nici ultima. La fel am fost si eu o perioada...si stiu ca ma obisnuisem. Aveam un pat maaaare doar al meu iar partea din dreapta era ocupata de iubitul meu, laptopul. Si incepusem sa imi doresc pe cineva si cand m-am asteptat mai putin...
...a aparut el, de nicaieri, fara sa ma gandesc macar si nu am mai fost singura. langa mine, in partea dreapta era cineva, in sufletul meu locuia cineva. telefonul imi suna mereu, mi se spunea mereu noapte buna si buna dimineata. Imparteam totul la doi. A fost ost de vis la inceput si apoi a devenit un chin.
Apoi patul a devenit iar gol. Laptopul si-a luat locul de pret. la inceput am plans, am blestemat , ma trezeam de cateva ori pe noapte si el nu era acolo.
In timp am invatat sa pretuiesc din nou singuratea si independenta. Ma simt libera si ma am pe mine :)

...mai lasa laptopul tau de pret si mai iesi pe afara...seara e feerica sub bolta fulgilor de nea ...clinchetul unui ras de copilas...o melodie ce-ti inunda sufletul de caldura...melancolia unei clipe pierdute...


offf...nu imi place iarna.
ma tot incapatanez sa nu imi cumpar haine groase cu gandul ca mai sunt 2 luni ...
ploidevise
Postat pe 19 Decembrie 2010 18:09
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-19 15:37:49
De la: kudika195501, la data 2010-12-18 20:47:57
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-18 20:45:37
De la: battleofwits, la data 2010-12-01 08:28:49
De la: Roslein, la data 2010-12-01 03:18:58... am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura ...

vezi tu, ceea ce iti doresti poate fi inocuit foarte bine si de "o perna mai mare"

eu sunt de parere ca un om care e nefericit asa cum e, chiar si in singuratate, nu va fi fericit nici alaturi de o alta persoana, cel mult se va bucura ca nu "e singur" in nefericire.

eu ador momentele de singuratate le consider printre cele mai frumoase momente din viata mea

eu am o perna mare cu care o impart cu bebe acum!sotul sa-si cumpere!

...reaua ce esti

i-am zis ca ii dau ce vrea , dar pana la perna!

inca unul care nu are nevoie de perna...inseamna ca are coloana dreapta...
BEL_AMY1
Postat pe 19 Decembrie 2010 18:11
se sacrifica pentru noi!
roz5blue6lila7
Postat pe 19 Decembrie 2010 21:53
in cazul in care iti lipseste timpul,asa am inteles eu,atunci mai ai rabdare sa termini facultatea,sa ramii doar cu serviciul,in cazul in care nu vrei s-o incepi si pe-a doua.facultate.avind doar servici vei avea mai mult timp si pt tine.rabdare,
kudika295055
Postat pe 20 Decembrie 2010 16:30
De la: Roslein, la data 2010-12-01 03:18:58Recunosc ca am acest cont doar pentru ca obisnuiesc de ani de zile sa citesc acest forum si am deci sa ma inscriu si eu,zilele acestea.In general vizualizez forum-uri doar ca sa vad diverse opinii,foarte rar ca sa vb despre mine.

Tocmai am vazut un film:Leap Year,o comedie romantica,oarecum subiect tipic,mi-am dorit doar sa ma relaxez putin,si sa adorm la un film,dar n-a fost asa,si uite ca acum plang ca o prostuta,ca o femeie slaba,si va scriu voua,nu stiu ce astept sa-mi spuneti,nu stiu daca astept ceva,insa am simtit nevoia sa scriu.
In ultimii 3-4 ani am fost singura,dar totusi in urma cu un an am inceput o relatie,care dupa vreo ceva luni bune a inceput sa insemne ceva pt mine,sau cel putin atunci am realizat asta,mi-a luat mult timp pana sa cred ca poate avea un viitor si sa-mi deschid sufletul cu adevarat,totusi am facut-o in cele din urma...N-am sa insir aici motive de ce nu mai e nimic,insa am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura.

M-am saturat,viata mea inseamna facultate,pregatit licenta si job,plec dimineata la 10-11 de acasa si ajung seara la aceeasi ora,pur si simplu am ajuns la saturatie,mereu patul e gol,totul fac singura,si la supermarket daca merg trebuie sa-mi fac pb daca pot cara tot ce-mi iau,veti spune,da'ce,de asta vrei barbat,ca sa fie hamal?,nu,nu de asta,doar sa simt ca impart si eu viata asta cu cineva...in strada daca dormim dar sa stiu ca dorm in bratele lui

Am fost si pe punctul de a cadea in relatii nepotrivite,doar sa stiu ca e cineva acolo pt mine,si am incercat si mi-a iesit sa ma abtin sa-l astept pe cel potrivit,insa...din nou...sunt singura...

Uneori pur si simplu mi-e teama ca asa va fi viata mea mereu...stiu ca nu e cine stie ce subiect,doar una in plus care se plange aiurea,insa chiar ma doare sufletul si nu vroiam sa spun lucrurile astea cuiva cunoscut,ma doare sufletul ca vin incarcata de griji,cand fac aia,cand cealalta,si ajung acasa si nu ma asteapta nimic,nu ma asteapta un piept cald pe care sa-mi odihnesc capul...


am uitat de mult timp senzatiile astea... nici nu vreau sa incerc sa mi le amintesc. pai sa incepem cu inceputul... ai nevoie de un sfat sau de o discutie pe tema asta? ce te impiedica sa nu gasesti un barbat, e lumea plina?
leo_
Postat pe 21 Decembrie 2010 14:35
Da asa e facultatea nu o sa dureze la nesfarsit (apropo atunci cand am dat licenta n am mai iesit cu prietenul de atunci 1 luna - cica sa nu ma abata de la invatat, si eu as fi vrut sa ma detensionez altfel ).
Te inteleg prea bine, cred ca toti avem perioade dintr acestea in care pur si simplu repetam serviciu - acasa - supermarket -acasa - ciocolata - plans (doar femeile) - revenit - serviciu - acasa. Eu tot cred ca toate se pot face in acelasi timp, cate un pic. De ce nu te intalnesti cand iesi de la facultate cu barbati? Stiu cateodata pur si simplu nu apare cel potrivit, nu e scanteia! Dar trebuie sa incerci pana il gasesti. Si mai rarut se poate dovedi mai dragut.. In weekend ce faci?
marilena22
Postat pe 21 Decembrie 2010 21:57
singuratatea este suportabila daca facem abstractie de zilele de sarbatoare cand familia se reuneste
atunci in zilele acelea este cumplit pentru cei care nu au cu cine impartasi bucuria sarbatorii;de multe ori seara cand trec prin fata unor ferestre unde se vede veselia si bucuria celor din casa,tristetea mea este si mai mare;desi iubesc sarbatorile de iarna ,astept cu nerabdare sa treaca ,sa intre totul in normalitate si asta nu o fac din rautate sau invidie ci pur si simplu pentru ca imi doresc sa-mi pastrez sanatatea psihicului
kudika083170
Postat pe 22 Decembrie 2010 08:02
De la: kudika083170, la data 2010-12-22 08:02:55singuratatea este suportabila daca facem abstractie de zilele de sarbatoare cand familia se reuneste
atunci in zilele acelea este cumplit pentru cei care nu au cu cine impartasi bucuria sarbatorii;de multe ori seara cand trec prin fata unor ferestre unde se vede veselia si bucuria celor din casa,tristetea mea este si mai mare;desi iubesc sarbatorile de iarna ,astept cu nerabdare sa treaca ,sa intre totul in normalitate si asta nu o fac din rautate sau invidie ci pur si simplu pentru ca imi doresc sa-mi pastrez sanatatea psihicului

nici macar familia te nu te poate scoate din starea ta de spirit? prietenii uneori mai tin locul unui iubit/a!
tavi85
Postat pe 22 Decembrie 2010 11:28
Sa stii ca are dreptate Barbie: undeva cu siguranta si tu gresesti... In primul rand e nevoie sa iti recunosti tie acest lucru, apoi cauta raspunsul la aceasta intrebare, si vei constata ca de fapt nu timpul e problema ta... Stiu, cu toti invocam acest argument comod de adus in fata, dar in spatele acestui argument se ascund foarte multe. Ne vom face timp DOAR pt lucrurile pe care le consideram importante

Singuratatea are si ea farmecul ei, cu conditia sa te impaci cu tine, sa fii multumit de tine... Dar e o anomalie aici, caci deindata ce vei fi impacat(a) cu tine, automat vei avea incredere in tine, si deasemeni vei incepe sa atragi persoane potrivite energiei si nevoilor tale.
doca
Postat pe 23 Decembrie 2010 02:19
Incepusem sa cred ca nu exista femeia perfecta, dar uite ca am citit ce spune “Perfect_Woman” si incep sa am sperante  Cert e ca are dreptate si o sustin in parerea ei: “ ... Ca o concluzie: cu cat depindem mai mult de cineva cu atat suferim mai mult. Cu cat depindem mai mult de noi cu atat suferim mai putin (n.r. sau pur si simplu nu mai suerim). Parerea mea este ca nu iti doresti asta. Daca ti-ai dori ai atrage ceea ce iti doresti (n.r exact: atragem fix ceea ce ne dorim... iar ceea ce ne dorim estede fapt fix ceva de care ne temem...). Invata sa-ti folosesti frica ca pe un aliat, s iti va fi de mare ajutor.
doca
Postat pe 23 Decembrie 2010 02:21
De la: tarta_anamaria, la data 2010-12-18 20:22:18
De la: BluOndA, la data 2010-12-18 20:18:13
De la: Roslein, la data 2010-12-01 03:18:58Recunosc ca am acest cont doar pentru ca obisnuiesc de ani de zile sa citesc acest forum si am deci sa ma inscriu si eu,zilele acestea.In general vizualizez forum-uri doar ca sa vad diverse opinii,foarte rar ca sa vb despre mine.

Tocmai am vazut un film:Leap Year,o comedie romantica,oarecum subiect tipic,mi-am dorit doar sa ma relaxez putin,si sa adorm la un film,dar n-a fost asa,si uite ca acum plang ca o prostuta,ca o femeie slaba,si va scriu voua,nu stiu ce astept sa-mi spuneti,nu stiu daca astept ceva,insa am simtit nevoia sa scriu.
In ultimii 3-4 ani am fost singura,dar totusi in urma cu un an am inceput o relatie,care dupa vreo ceva luni bune a inceput sa insemne ceva pt mine,sau cel putin atunci am realizat asta,mi-a luat mult timp pana sa cred ca poate avea un viitor si sa-mi deschid sufletul cu adevarat,totusi am facut-o in cele din urma...N-am sa insir aici motive de ce nu mai e nimic,insa am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura.

M-am saturat,viata mea inseamna facultate,pregatit licenta si job,plec dimineata la 10-11 de acasa si ajung seara la aceeasi ora,pur si simplu am ajuns la saturatie,mereu patul e gol,totul fac singura,si la supermarket daca merg trebuie sa-mi fac pb daca pot cara tot ce-mi iau,veti spune,da'ce,de asta vrei barbat,ca sa fie hamal?,nu,nu de asta,doar sa simt ca impart si eu viata asta cu cineva...in strada daca dormim dar sa stiu ca dorm in bratele lui

Am fost si pe punctul de a cadea in relatii nepotrivite,doar sa stiu ca e cineva acolo pt mine,si am incercat si mi-a iesit sa ma abtin sa-l astept pe cel potrivit,insa...din nou...sunt singura...

Uneori pur si simplu mi-e teama ca asa va fi viata mea mereu...stiu ca nu e cine stie ce subiect,doar una in plus care se plange aiurea,insa chiar ma doare sufletul si nu vroiam sa spun lucrurile astea cuiva cunoscut,ma doare sufletul ca vin incarcata de griji,cand fac aia,cand cealalta,si ajung acasa si nu ma asteapta nimic,nu ma asteapta un piept cald pe care sa-mi odihnesc capul...



Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca!


Si pana la urma sa stii ca si cea mai mica dorinta devine realitate!



cu ce abureli o luati! ce sa se-mplineasca ?? nu auzi ca de 4 ani e tot asa !? Multi inainte! nu-i nimic mai clar ca daca nu schimbi ceva, ai tot viitorul inainte. adica la fel ca pana acum, ce crezi ca coboara ingerii pe pamant sa te ia de sotie ? ce nu intelegi e ca in plus de a fi singura, te insingurezi: devii o persoana din ce in ce mai greu de abordat. NU-I normal sa traiesti asa. sa inteleg ca nu ai o prietena cu care sa iesi seara la o terasa si sa arunci 2-3 priviri la baiatul de langa. nu vorbesc de cluburi aici. si nunti, petreceri si mai rar. singura solutie, astepti "minunea" la sevici ... de acum stii deja ce inseamna sa "astepti".. sau, cel mai bine, intrebi ceva banal pe un baiat in autobuz, sau lasi sa-ti cada o caciula ceva... si deschizi o discutie. e cel mai simplu lucru din lume, si cel mai amuzant. o sa razi probabil, dar in afara de cercul de prieteni daca il ai destul de larg, nu sint multe alte optiuni...
Histria
Postat pe 23 Decembrie 2010 03:32
De la: hystria1, la data 2010-12-23 03:32:41
De la: tarta_anamaria, la data 2010-12-18 20:22:18
De la: BluOndA, la data 2010-12-18 20:18:13
De la: Roslein, la data 2010-12-01 03:18:58Recunosc ca am acest cont doar pentru ca obisnuiesc de ani de zile sa citesc acest forum si am deci sa ma inscriu si eu,zilele acestea.In general vizualizez forum-uri doar ca sa vad diverse opinii,foarte rar ca sa vb despre mine.

Tocmai am vazut un film:Leap Year,o comedie romantica,oarecum subiect tipic,mi-am dorit doar sa ma relaxez putin,si sa adorm la un film,dar n-a fost asa,si uite ca acum plang ca o prostuta,ca o femeie slaba,si va scriu voua,nu stiu ce astept sa-mi spuneti,nu stiu daca astept ceva,insa am simtit nevoia sa scriu.
In ultimii 3-4 ani am fost singura,dar totusi in urma cu un an am inceput o relatie,care dupa vreo ceva luni bune a inceput sa insemne ceva pt mine,sau cel putin atunci am realizat asta,mi-a luat mult timp pana sa cred ca poate avea un viitor si sa-mi deschid sufletul cu adevarat,totusi am facut-o in cele din urma...N-am sa insir aici motive de ce nu mai e nimic,insa am ajuns intr-un punct in care sa-mi doresc si eu sa am ceva frumos cu cineva,sa nu mai dorm singura.

M-am saturat,viata mea inseamna facultate,pregatit licenta si job,plec dimineata la 10-11 de acasa si ajung seara la aceeasi ora,pur si simplu am ajuns la saturatie,mereu patul e gol,totul fac singura,si la supermarket daca merg trebuie sa-mi fac pb daca pot cara tot ce-mi iau,veti spune,da'ce,de asta vrei barbat,ca sa fie hamal?,nu,nu de asta,doar sa simt ca impart si eu viata asta cu cineva...in strada daca dormim dar sa stiu ca dorm in bratele lui

Am fost si pe punctul de a cadea in relatii nepotrivite,doar sa stiu ca e cineva acolo pt mine,si am incercat si mi-a iesit sa ma abtin sa-l astept pe cel potrivit,insa...din nou...sunt singura...

Uneori pur si simplu mi-e teama ca asa va fi viata mea mereu...stiu ca nu e cine stie ce subiect,doar una in plus care se plange aiurea,insa chiar ma doare sufletul si nu vroiam sa spun lucrurile astea cuiva cunoscut,ma doare sufletul ca vin incarcata de griji,cand fac aia,cand cealalta,si ajung acasa si nu ma asteapta nimic,nu ma asteapta un piept cald pe care sa-mi odihnesc capul...



Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca!


Si pana la urma sa stii ca si cea mai mica dorinta devine realitate!



cu ce abureli o luati! ce sa se-mplineasca ?? nu auzi ca de 4 ani e tot asa !? Multi inainte! nu-i nimic mai clar ca daca nu schimbi ceva, ai tot viitorul inainte. adica la fel ca pana acum, ce crezi ca coboara ingerii pe pamant sa te ia de sotie ? ce nu intelegi e ca in plus de a fi singura, te insingurezi: devii o persoana din ce in ce mai greu de abordat. NU-I normal sa traiesti asa. sa inteleg ca nu ai o prietena cu care sa iesi seara la o terasa si sa arunci 2-3 priviri la baiatul de langa. nu vorbesc de cluburi aici. si nunti, petreceri si mai rar. singura solutie, astepti "minunea" la sevici ... de acum stii deja ce inseamna sa "astepti".. sau, cel mai bine, intrebi ceva banal pe un baiat in autobuz, sau lasi sa-ti cada o caciula ceva... si deschizi o discutie. e cel mai simplu lucru din lume, si cel mai amuzant. o sa razi probabil, dar in afara de cercul de prieteni daca il ai destul de larg, nu sint multe alte optiuni...


apoi, biblia spunea ca odata ingerii au coborat pe pamant si si-au luat ficele oamenilor de sotie....
leo_
Postat pe 23 Decembrie 2010 21:50
adevarul e ca ar trebui sa incerci sa iesi mai des....sa iesi ori de cate ori ti se propune si ia si tu initiativa.
ploidevise
Postat pe 30 Decembrie 2010 15:37
De la: ploidevise, la data 2010-12-30 15:37:00adevarul e ca ar trebui sa incerci sa iesi mai des....sa iesi ori de cate ori ti se propune si ia si tu initiativa.

uite eu nu sunt de acord cu "iesitul de dragul de a iesi", sunt atatia retardati si retardate, ca sincer nici macar la un suc nu as iesi cu ei/ele.

cel mai bine e sa stii ce vrei de la viata, de la partener de la job
si in functie de ceea ce vrei, iti organizezi viata sa se invarta in jurul acelor lucruri pe care TU le pretuiesti.
in felul asta nu trebuie sa mai faci nimic din ce nu ti-ar place sa faci.
ai un hobby? apucate de el si fal in asa fel incat sa dai tot ce e mai bun, si tot asa si in viata ... nu trebuie sa faci nimic de dragul de a face
battleofwits
Postat pe 30 Decembrie 2010 16:13
De la: battleofwits, la data 2010-12-30 16:13:59
De la: ploidevise, la data 2010-12-30 15:37:00adevarul e ca ar trebui sa incerci sa iesi mai des....sa iesi ori de cate ori ti se propune si ia si tu initiativa.

uite eu nu sunt de acord cu "iesitul de dragul de a iesi", sunt atatia retardati si retardate, ca sincer nici macar la un suc nu as iesi cu ei/ele.

cel mai bine e sa stii ce vrei de la viata, de la partener de la job
si in functie de ceea ce vrei, iti organizezi viata sa se invarta in jurul acelor lucruri pe care TU le pretuiesti.
in felul asta nu trebuie sa mai faci nimic din ce nu ti-ar place sa faci.
ai un hobby? apucate de el si fal in asa fel incat sa dai tot ce e mai bun, si tot asa si in viata ... nu trebuie sa faci nimic de dragul de a face



ia uite aici cat adevar graieste omul asta, pup, de acord cu toi
lover_woman
Postat pe 30 Decembrie 2010 17:52
De la: lover_woman, la data 2010-12-30 17:52:35...pup...

si eu ... bine te-am regasit, vad ca te-ai resuscitat
battleofwits
Postat pe 30 Decembrie 2010 18:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
injuratul la copii mici 19 De la: iris_4_ever 24 Iunie 2010 07:29
Intalnire doar in week-end 35 De la: kudika331034 22 Noiembrie 2010 23:59
Nu mai suport!!! 19 De la: andr004 31 August 2011 12:56
ea 24, el 20 7 De la: Micael 8 Decembrie 2010 11:20
school time...... 22 De la: cinderella 18 Mai 2009 00:58