Setari Cookie-uri

Ce principii vi-ati stabilit pentru noul an?

Tocmai am citit o carte , si atentia mi-a fost atrasa de un subiect anume: personajul principal avea niste principii, de la care nu se abatea niciodata. Principii personale :

- sa nu cer parerea nimanui despre problemele personale
- sa nu revin niciodata asupra deciziilor, etc.

Ce principii aveti voi, dupa care va ghidati, sau sunteti capabile sa respectati cu sfintenie niste principii, doua, trei, daca va prouneti asta? Eu mi-am stabilit cateva, si anume :

CA SA CASTIG, TREBUIE SA RISC.DACA NU RISTI NIMIC, RISCUL ESTE SI MAI MARE..

SUNTEM CEEA CE GANDIM. GANDURILE SE MATERIALIZEAZA . CU GANDUL PUTEM CONDUCE LUMEA. - va recomand "The secret" -

NU SPUNE "TE IUBESC" , DACA NU SIMTI CU ADEVARAT ACEST LUCRU.AM S-O SPUN CAND O SA SIMT CU TOATA FIINTA. DE IUBIT< IUBESTI ODATA-N VIATA.

SA NU FIU CURIOASA< SA MA INTERESEZE CE SE INTAMPLA IN CURTEA VECINULUI.

SA NU DISCUT CU ALTII PROBLEMELE PERSONALE, SPERANTELE MELE, VISELE MELE. EU TREBUIE SA ARD PENTRU ELE, SA SE IMPLINEASCA CU ADEVARAT.

Cam atat. Sunt multe , dar vreau sa tin cu dintii de ele.

kudika180218
Postat pe 1 Ianuarie 2011 14:21
De la: kudika180218, la data 2011-01-01 14:21:30Tocmai am citit o carte , si atentia mi-a fost atrasa de un subiect anume: personajul principal avea niste principii, de la care nu se abatea niciodata. Principii personale :

- sa nu cer parerea nimanui despre problemele personale
- sa nu revin niciodata asupra deciziilor, etc.

Ce principii aveti voi, dupa care va ghidati, sau sunteti capabile sa respectati cu sfintenie niste principii, doua, trei, daca va prouneti asta? Eu mi-am stabilit cateva, si anume :

CA SA CASTIG, TREBUIE SA RISC.DACA NU RISTI NIMIC, RISCUL ESTE SI MAI MARE..

SUNTEM CEEA CE GANDIM. GANDURILE SE MATERIALIZEAZA . CU GANDUL PUTEM CONDUCE LUMEA. - va recomand "The secret" -

NU SPUNE "TE IUBESC" , DACA NU SIMTI CU ADEVARAT ACEST LUCRU.AM S-O SPUN CAND O SA SIMT CU TOATA FIINTA. DE IUBIT< IUBESTI ODATA-N VIATA.

SA NU FIU CURIOASA< SA MA INTERESEZE CE SE INTAMPLA IN CURTEA VECINULUI.

SA NU DISCUT CU ALTII PROBLEMELE PERSONALE, SPERANTELE MELE, VISELE MELE. EU TREBUIE SA ARD PENTRU ELE, SA SE IMPLINEASCA CU ADEVARAT.

Cam atat. Sunt multe , dar vreau sa tin cu dintii de ele.



''NU SPUNE "TE IUBESC" , DACA NU SIMTI CU ADEVARAT ACEST LUCRU.AM S-O SPUN CAND O SA SIMT CU TOATA FIINTA. DE IUBIT< IUBESTI ODATA-N VIATA.''

Da`cu ce unitate se masoara iubirea?
Editzu
Postat pe 5 Ianuarie 2011 00:03
DOAR pentru anul asta?
Pai, avand in vedere ca ala cu minciuna a fost pentru anul trecut, anul asta tot ce-mi iese pe gura va fi o gogoasa...
Ala cu capra vecinului a fost acum doi ani, deci il bag si anul asta.
Ala cu preacurvia am uitat de el din tinerete, cred ca-i timpul sa-l scot la lumina.

Revenind la topic: vrei sa-mi spui ca iti schimbi principiile de la an la an?
rashela
Postat pe 5 Ianuarie 2011 00:30
Principiile se schimba de la an la an (vorba rashelei)?
Barbie30_
Postat pe 5 Ianuarie 2011 11:38
De la: Barbie30_, la data 2011-01-05 11:38:23 Principiile se schimba de la an la an (vorba rashelei)?


poate vrea sa spuna ca de anu asta se apuca sa le si respecte!
pickard
Postat pe 5 Ianuarie 2011 11:41
De la: pickard, la data 2011-01-05 11:41:16
De la: Barbie30_, la data 2011-01-05 11:38:23 Principiile se schimba de la an la an (vorba rashelei)?


poate vrea sa spuna ca de anu asta se apuca sa le si respecte!


mda...cine stie ce a vrut sa zica tipa?! Ale mele sunt batuie in cuie
Barbie30_
Postat pe 5 Ianuarie 2011 11:44
Isi schimba principiile in sensul ca le mai updateaza, mai adauga cate ceva !
Summer_
Postat pe 5 Ianuarie 2011 11:57
De la: kudika180218, la data 2011-01-01 14:21:30Tocmai am citit o carte , si atentia mi-a fost atrasa de un subiect anume: personajul principal avea niste principii, de la care nu se abatea niciodata. Principii personale :

- sa nu cer parerea nimanui despre problemele personale
- sa nu revin niciodata asupra deciziilor, etc.

Ce principii aveti voi, dupa care va ghidati, sau sunteti capabile sa respectati cu sfintenie niste principii, doua, trei, daca va prouneti asta? Eu mi-am stabilit cateva, si anume :

CA SA CASTIG, TREBUIE SA RISC.DACA NU RISTI NIMIC, RISCUL ESTE SI MAI MARE..

SUNTEM CEEA CE GANDIM. GANDURILE SE MATERIALIZEAZA . CU GANDUL PUTEM CONDUCE LUMEA. - va recomand "The secret" -

NU SPUNE "TE IUBESC" , DACA NU SIMTI CU ADEVARAT ACEST LUCRU.AM S-O SPUN CAND O SA SIMT CU TOATA FIINTA. DE IUBIT< IUBESTI ODATA-N VIATA.

SA NU FIU CURIOASA< SA MA INTERESEZE CE SE INTAMPLA IN CURTEA VECINULUI.

SA NU DISCUT CU ALTII PROBLEMELE PERSONALE, SPERANTELE MELE, VISELE MELE. EU TREBUIE SA ARD PENTRU ELE, SA SE IMPLINEASCA CU ADEVARAT.

Cam atat. Sunt multe , dar vreau sa tin cu dintii de ele.




principii nu ai cum sa iti stabilesti, poate target-uri ; eu vreau sa ma las de fumat, sa fiu mai flexibila, sa nu ma mai enervez usor, sa intru in Barou, altele nu imi mai vin in minte; sanatosi sa fim ca restul le facem
visan_georgiana
Postat pe 5 Ianuarie 2011 12:58
De la: TIGRA, la data 2011-01-05 12:58:15
De la: kudika180218, la data 2011-01-01 14:21:30Tocmai am citit o carte , si atentia mi-a fost atrasa de un subiect anume: personajul principal avea niste principii, de la care nu se abatea niciodata. Principii personale :

- sa nu cer parerea nimanui despre problemele personale
- sa nu revin niciodata asupra deciziilor, etc.

Ce principii aveti voi, dupa care va ghidati, sau sunteti capabile sa respectati cu sfintenie niste principii, doua, trei, daca va prouneti asta? Eu mi-am stabilit cateva, si anume :

CA SA CASTIG, TREBUIE SA RISC.DACA NU RISTI NIMIC, RISCUL ESTE SI MAI MARE..

SUNTEM CEEA CE GANDIM. GANDURILE SE MATERIALIZEAZA . CU GANDUL PUTEM CONDUCE LUMEA. - va recomand "The secret" -

NU SPUNE "TE IUBESC" , DACA NU SIMTI CU ADEVARAT ACEST LUCRU.AM S-O SPUN CAND O SA SIMT CU TOATA FIINTA. DE IUBIT< IUBESTI ODATA-N VIATA.

SA NU FIU CURIOASA< SA MA INTERESEZE CE SE INTAMPLA IN CURTEA VECINULUI.

SA NU DISCUT CU ALTII PROBLEMELE PERSONALE, SPERANTELE MELE, VISELE MELE. EU TREBUIE SA ARD PENTRU ELE, SA SE IMPLINEASCA CU ADEVARAT.

Cam atat. Sunt multe , dar vreau sa tin cu dintii de ele.




principii nu ai cum sa iti stabilesti, poate target-uri ; eu vreau sa ma las de fumat, sa fiu mai flexibila, sa nu ma mai enervez usor, sa intru in Barou, altele nu imi mai vin in minte; sanatosi sa fim ca restul le facem
Tigra,daca reusesti sa te lasi de fumat,poate ma ajuti si pe mine La naiba cu tigarile astea
Valy90
Postat pe 5 Ianuarie 2011 13:01
De la: kudika180218, la data 2011-01-01 14:21:30

SUNTEM CEEA CE GANDIM. GANDURILE SE MATERIALIZEAZA . CU GANDUL PUTEM CONDUCE LUMEA. - va recomand "The secret" -

nu ne mai recomanda...doar sa ne anunti cand ti s-au materializat gandurile...pt ca atunci cand am vazut acest "mare documentar", m-am gandit la schizofrenici...oare aia devin napoleoni peste noapte?
miss_darine
Postat pe 5 Ianuarie 2011 13:19
Principiile se schimba anual? Mai, sa fie!

Ceea ce enumeri tu acolo sunt teorii. Principiile cred ca-s alea de baza - sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu te "incurci" cu femeia altuia (ori barbatul, depinde de preferinte )

Nu am nimic impotriva teoriilor de viata cu o conditie: sa fie flexibile.
Cele absolut rigide, fara urma de flexibilitate depinzand de context sunt apanajul capetelor patrate. In fond, de ce am materie cenusie, nu sa judec fiecare situatie in parte si sa decid daca se aplica teoria au ba?

Am, insa o teorie de viata pe care sper sa n-o schimb: Sa am incredere in oameni.
Sansa de a nu rata sansa de a intalni un singur om minunat merita riscul de a intalni si multe lichele in proces... As zice ca teoria asta a functionat, am cunoscut oameni minunati de-a lungul timpului si pentru asta ii multumesc Celui-de-Sus.
Dor_a
Postat pe 5 Ianuarie 2011 14:45
De la: valy90, la data 2011-01-05 13:01:21
De la: TIGRA, la data 2011-01-05 12:58:15
De la: kudika180218, la data 2011-01-01 14:21:30Tocmai am citit o carte , si atentia mi-a fost atrasa de un subiect anume: personajul principal avea niste principii, de la care nu se abatea niciodata. Principii personale :

- sa nu cer parerea nimanui despre problemele personale
- sa nu revin niciodata asupra deciziilor, etc.

Ce principii aveti voi, dupa care va ghidati, sau sunteti capabile sa respectati cu sfintenie niste principii, doua, trei, daca va prouneti asta? Eu mi-am stabilit cateva, si anume :

CA SA CASTIG, TREBUIE SA RISC.DACA NU RISTI NIMIC, RISCUL ESTE SI MAI MARE..

SUNTEM CEEA CE GANDIM. GANDURILE SE MATERIALIZEAZA . CU GANDUL PUTEM CONDUCE LUMEA. - va recomand "The secret" -

NU SPUNE "TE IUBESC" , DACA NU SIMTI CU ADEVARAT ACEST LUCRU.AM S-O SPUN CAND O SA SIMT CU TOATA FIINTA. DE IUBIT< IUBESTI ODATA-N VIATA.

SA NU FIU CURIOASA< SA MA INTERESEZE CE SE INTAMPLA IN CURTEA VECINULUI.

SA NU DISCUT CU ALTII PROBLEMELE PERSONALE, SPERANTELE MELE, VISELE MELE. EU TREBUIE SA ARD PENTRU ELE, SA SE IMPLINEASCA CU ADEVARAT.

Cam atat. Sunt multe , dar vreau sa tin cu dintii de ele.




principii nu ai cum sa iti stabilesti, poate target-uri ; eu vreau sa ma las de fumat, sa fiu mai flexibila, sa nu ma mai enervez usor, sa intru in Barou, altele nu imi mai vin in minte; sanatosi sa fim ca restul le facem
Tigra,daca reusesti sa te lasi de fumat,poate ma ajuti si pe mine La naiba cu tigarile astea

da la naiba cu tigarile astea , m-am saturat sa simt miros de tigara in bucatarie si scumiera plina de scrum si nucuri de tigara ... daca stiti un secret sa-mi spuneti si mie sa-l aplic la sot!
roz5blue6lila7
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:52
io, nu mai vreau sa aud de principii
anastasia_m
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:53
De la: anastasia_m, la data 2011-01-05 18:53:47 io, nu mai vreau sa aud de principii

mai ai rabdare cale de o generatie, doua
miss_darine
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:56
De la: miss_darine, la data 2011-01-05 18:56:43
De la: anastasia_m, la data 2011-01-05 18:53:47 io, nu mai vreau sa aud de principii

mai ai rabdare cale de o generatie, doua



daca mai apuc
anastasia_m
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:57
De la: anastasia_m, la data 2011-01-05 18:57:50
De la: miss_darine, la data 2011-01-05 18:56:43
De la: anastasia_m, la data 2011-01-05 18:53:47 io, nu mai vreau sa aud de principii

mai ai rabdare cale de o generatie, doua



daca mai apuc

apuci maica...si dupa aia incepi si tu sa pui placa...peeeee vremeaaaaaaaaaa meaaaaaaaaa
miss_darine
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:59
De la: miss_darine, la data 2011-01-05 18:59:45
De la: anastasia_m, la data 2011-01-05 18:57:50
De la: miss_darine, la data 2011-01-05 18:56:43
De la: anastasia_m, la data 2011-01-05 18:53:47 io, nu mai vreau sa aud de principii

mai ai rabdare cale de o generatie, doua



daca mai apuc

apuci maica...si dupa aia incepi si tu sa pui placa...peeeee vremeaaaaaaaaaa meaaaaaaaaa

bine astept

anastasia_m
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:15
De la: anastasia_m, la data 2011-01-05 19:15:45
bine astept


cumitica lu' mama, cumintica
miss_darine
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:21
Sa ma marit cu un tip bogat ca de munca nu mi mai gasesc si am multe datorii
CE ZICETI totusi nu cred ca este o idee buna ma mai gaddesc
kudika347006
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:31
De la: kudika347006, la data 2011-01-05 19:31:29Sa ma marit cu un tip bogat ca de munca nu mi mai gasesc si am multe datorii
CE ZICETI totusi nu cred ca este o idee buna ma mai gaddesc



bravo ...un gand bun
anastasia_m
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:33
De la: kudika347006, la data 2011-01-05 19:31:29Sa ma marit cu un tip bogat ca de munca nu mi mai gasesc si am multe datorii
CE ZICETI totusi nu cred ca este o idee buna ma mai gaddesc
ia-l pe bote
Valy90
Postat pe 5 Ianuarie 2011 20:27
De la: kudika347006, la data 2011-01-05 19:31:29Sa ma marit cu un tip bogat ca de munca nu mi mai gasesc si am multe datorii
CE ZICETI totusi nu cred ca este o idee buna ma mai gaddesc


Si eu care credeam ca ai deja unu pe care il zapacesti la pat(parca asa spuneai in topicul pe care l-ai deschis..)M-am inselat,tu vorbesti din carti
Barbie30_
Postat pe 6 Ianuarie 2011 03:19
De la: valy90, la data 2011-01-05 20:27:08
De la: kudika347006, la data 2011-01-05 19:31:29Sa ma marit cu un tip bogat ca de munca nu mi mai gasesc si am multe datorii
CE ZICETI totusi nu cred ca este o idee buna ma mai gaddesc
ia-l pe bote


Ce-i aia? Botele?
Dor_a
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:07
Principiile cred ca ti le stabilesti in timp si le respecti mereu.....Nu cred ca exista principii pt un an sau altul.....Aaaa,pot fi planuti,teluri pe care vrei sa le atingi,sa le implinesti intr-un an.....
kudika033765
Postat pe 7 Ianuarie 2011 10:41
principiile sunt ceva ce se formeaza in timp...acum ce mai adaugam la ele sau mai updatam an de an, astea pot fi numite mai degraba planuri, deoarece ele devin principii numai dak reusim sa le punem in aplicare
Ca teluri de atins pt anul 2011 : sa nu mai fiu asa sacaitoare pt cei din jur, asta insemnand sa lucrez la tonul vocii, ce scot pe gura si ce gandesc cand vb cu anumite persoane etc, sa nu mai judec oamnenii dupa coperta, sunt multi oamneni care poarta o masca pt a se proteja de influentele exterioare .........
sa trec de prima sesiune cu bien si sa iau note mari:)....sa ies sefa de promotie la sfarsitul celor 4 ani de faculta ( ce naiba, dak nu mi-a iesit pana acum, macar acuma)
Domnisoara_Christina
Postat pe 8 Ianuarie 2011 08:12

Cum sa ramai vesnic tanar !
Principiile mele au ca obiectiv mentinerea unui optimism sanatos care iti asigura si succesul necesar in tot ceea ce faci.Meditati,nu ma respingeti imediat,intrucat succesul este garantat:


Sfatul unui om de stiinta:
" Nu devii batran pentru ca ai implinit un anumit numar de ani, ci pentru ca ai renuntat la idealul tau "(C.M.)

1. Ignorati numerele ne-esentiale. Inclusiv varsta, greutatea si inaltimea.Lasati doctorii sa-si faca griji in legatura cu astea. De asta ii platim.

2. Inconjurati-va de prieteni veseli. Aia mohorati sau vaicareti va deprima.

3. Cititi,invatati , studiati computerul, mestesugurile, gradinaritul, orice.Nu lasati creierul sa leneveasca. "O minte inceata este atelieruldiavolului." Si numele diavolului este Alzheimer

.4. Nu mergeti cu capul in pamant,nici o problema dificila nu merita sa va ganditi la ea,pana la urma se mai rezolva si singure,le mai rezolva si timpul.

5.Savurati lucrurile simple sau neinsemnate; sunt atatea lucruri,apparent marunte,care va pot bucura.

6. Radeti des, mult si din toata inima. Radeti pana nu mai puteti siva trebuie aer.

7. Mai apar si lacrimi. Indurati, suferiti si treceti mai departe. Singura persoana care va insoteste toata viata, suntem noi insine.
Fiti "vii" , cat sunteti in viata.

8. Inconjurati-va cu dragoste, indiferent ca asta inseamna familia, animalutele dragi, muzica, plante, hobbi-uri, ce-o fi. Casa voastraeste refugiul vostru.

9. Pretuiti-va sanatatea. Daca este buna, pastrati-o. Daca mai are "hibe",reparati-o. Daca nu tine de voi "reparatia", cautati sprijin.

10. Nu va cautati vina pentru ca nu-i a voastra;voi vreti ca totul sa fie bine,voi faceti bine chiar daca nu intotdeauna lucrurile ies bine. Incercati sa uitati neplacerile facand vizite pe la prieteni, in alt judet, in alta tara,dar NU unde este vina.

11. Spuneti-le oamenilor pe care ii iubiti, ca ii iubiti, cu orice ocazie;iubiti-va prietenii pana cand vedeti ca si ei va iubitiesc.Daca nu,abandonati-i ca va cred prosti.

12.Ignorati acei prieteni care uita multe,uita clipele frumoase din trecut; nu va mai puneti nici o speranta in ei;daca nu mai pot beneficia de serviciile voastre va ignora:daca o duceti rau nu vor sa va ajute,daca o duceti bine va invidiaza , iar invidia se transforma in a va umili, a va face rau.Lasati-i in plata Domnului ca are el grija.

13. Fiti mandri si multumiti de voi,fiti destepti si nu va subapreciati,fiti tari si demni in orice imprejurare,nu va lasati barfiti, jigniti,umiliti,apostrofati.Nu suntetiinferiori si datori nimanui .Nu iertati pe nimeni pentru ca nici ei nu v-ar ierta,dar va considera fraier.

14.Multumiti-va cu ce aveti,mult sau putin,nu incercati sa-i pacaliti pe altii pentru ca nu mai aveti timp sa beneficiati de asta.

15.In tot ce faceti fiti multumiti si multumiti lui Dumnezeupentru ca ati ajuns aici si sunteti multumiti de voi!.
Nu uitati ca viata este una singura si nu se mai intoarce pentru a o lua de la inceput!.


SI NU UITATI NICIODATA:
1. Viata nu se masoara prin numarul de respiratii pe zi, ci prin acele momente care zilnic iti taie rasuflarea ! "

2. Cartea de identitate nu serveste pentru a va citi mereu varsta,data de nastere,ci doar pentru a va legitima !

08.01.11 - "Cainele optimist"- Clubul Oamenilor de Stiinta
euroleul
Postat pe 8 Ianuarie 2011 09:00
Cum sa ramai vesnic tanar !
Principiile mele au ca obiectiv mentinerea unui optimism sanatos care iti asigura si succesul necesar in tot ceea ce faci.Meditati,nu ma respingeti imediat,intrucat succesul este garantat:

foarte tare!
pickard
Postat pe 8 Ianuarie 2011 09:11
v-ati stabilit
grace006712
Postat pe 8 Ianuarie 2011 09:31
Principiile ca principiile dar daca mai invatam sa si scriem...asta sugerez pentru urmatorul topic. numai bine!
raven05
Postat pe 8 Ianuarie 2011 09:48
Si de ce ma rog,nu iti poti stabili principii?Tu nu te ghidezi in viata decat dupa targeturi?hm,asta nu i prea bine!Sau poate nu stii care e definitia acestui cuvant?
aruall
Postat pe 8 Ianuarie 2011 10:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat... 9 De la: kudika_19976 4 Noiembrie 2012 10:25
heyy !! 11 De la: candygirl_cora3 14 Martie 2011 13:53
S-a culcat cu alta :( vreau sa mor 422 De la: karlabruneta 12 Mai 2011 01:42
OARE? 18 De la: johanita09 30 Septembrie 2011 20:51
Dragoste IMPOSIBILA 11 De la: kudika197746 20 Iunie 2010 21:25