Setari Cookie-uri

Vreau sa ma razbun

Nu stiu cum e organizat locul vostru de munca, daca-i stil romanesc: fiecare singur in birou si angajatii raspanditi te miri unde sau stil occidental cu toata lumea la un loc. Daca e a doua varianta sau, macar ai cativa colegi de fata, eu as face asa: cand stiu ca sunt mai multe perechi de ochi care ne privesc, il opresc si-l intreb cum sta cu barfa? In functie de cum raspunde, zap o palma peste bot care sa lase urme. Si sa indrazane4asca sa intrebe de ce. Restul tine doar de nervii tai. :)
Ideea cu asemenea indivizi este sa-l invingi cu propria arma. Dar sa dai primul. In general, cei cu gura mare pe la toate urechile dispuse sa-i asculte, tac chitic cand sunt infruntati in public.

Nu stiu daca tipul e doar vulgar sau si violent, dar eu m-as asigura ca am un coleg pregatit sa intervina.

rashela
Postat pe 5 Ianuarie 2011 02:25
esti prietena cu seful ? mergi si vorbeste cu el, daca vrea, poate sa va cheme pe amandoi la el si sa aiba o discutie deschisa :) succes!
Histria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 03:22
..."razbunarea= arma prostului"(oricum daca vrei sa te razbuni exista vre-o "buba" si la tine pe undeva, ori la servici ori acasa)
kudika195501
Postat pe 5 Ianuarie 2011 04:11
Sunt de parere ca asemenea barfe pot afecta negativ relatia cu colegii de munca , din moment ce tu ai ajuns pe postul tau pe merit si nu pe acte caritabile pe canapea nu ar trebui sa fie nici o buba cu razbunarea . la fel sunt si eu de parere ca ar trebui sa il confrunti in public dar daca situatia continua sa apelezi si la superiorul tau care poate sa ii dea un avertizment pe tema asta .
Alex_Bodea
Postat pe 5 Ianuarie 2011 08:33
"Mi-e frica sa nu apare certuri si mi-e frica ca majoritatea colegilor il cred ...Vreau sa ma razbun si sa-l fac una cu pamantul "

Tie frica ca toti colegii il cred,asta inseamna ca ceva din ceea ce faceti da de banuit,altfel nu pot sa-mi dau seama cum poate sa creada cineva(vreun coleg) ca esti cu sefu` daca e o relatie strict profesionala.In firmele la care am lucrat eu stiam de fiecare cam ce ii poate capul,daca e genul care s-ar combina cu sefu` sau nu,la tine ....ori tu nu comunici deloc cu colegii si habar n-au ce fel de persoana esti,ori.....
Barbie30_
Postat pe 5 Ianuarie 2011 08:58
De la: altcineva, la data 2011-01-05 02:00:49Buna.
si foloseste foarte multe sudalme .....


ce-s alea sudalme!!??
un fel de traspiratie moldoveneasca!?
geo_resuscitat
Postat pe 5 Ianuarie 2011 10:06
De la: geo_resuscitat, la data 2011-01-05 10:06:31
ce-s alea sudalme!!??
un fel de traspiratie moldoveneasca!?

injuraturi
tzuc geo
miss_darine
Postat pe 5 Ianuarie 2011 10:11
De la: miss_darine, la data 2011-01-05 10:11:32
De la: geo_resuscitat, la data 2011-01-05 10:06:31
ce-s alea sudalme!!??
un fel de traspiratie moldoveneasca!?

injuraturi
tzuc geo


Nici yo n-am auzit de sudalme in ce zona se foloseste cuvantul asta?
Neata Darine!
Barbie30_
Postat pe 5 Ianuarie 2011 10:13
De la: miss_darine, la data 2011-01-05 10:11:32
De la: geo_resuscitat, la data 2011-01-05 10:06:31
ce-s alea sudalme!!??
un fel de traspiratie moldoveneasca!?

injuraturi
tzuc geo


tzuc si io, doamna darine!
stiu ca injuraturi, da' din ce zona ?
geo_resuscitat
Postat pe 5 Ianuarie 2011 10:16
De la: Barbie30_, la data 2011-01-05 10:13:18

Nici yo n-am auzit de sudalme in ce zona se foloseste cuvantul asta?
Neata Darine!

nu stiu d'astea
helau barbie
miss_darine
Postat pe 5 Ianuarie 2011 10:20
De la: Barbie30_, la data 2011-01-05 10:13:18
De la: miss_darine, la data 2011-01-05 10:11:32
De la: geo_resuscitat, la data 2011-01-05 10:06:31
ce-s alea sudalme!!??
un fel de traspiratie moldoveneasca!?

injuraturi
tzuc geo


Nici yo n-am auzit de sudalme in ce zona se foloseste cuvantul asta?
Neata Darine!


probabil in sud! un fel de palme sudiste!
pickard
Postat pe 5 Ianuarie 2011 10:44
Sudalma - regionalism - cred ca moldovenesc... Imi place cum suna... In general imi plac regionalismele si arhaismele
Dor_a
Postat pe 5 Ianuarie 2011 12:13
Hm! pai daca zice ca "toate femeile sunt c**e", problema nu e a ta, ci a lui... Ma rog, problema era oricum a lui, dar in cazul asta o si dovedeste - practic iti ridica mingea la fileu. E un amarat plin de complexe si plin de furie.

Eu nu-s de acord cu actiunile "fizice", asa cum zice Rashela... Practic, i-ai da ocazia sa te trateze asa cum ii place lui sa trateze femeile. Eu nu ma indoiesc ca ar face-o, in special daca ar fi de fata cu altii.
Si oricum ar fi, "solutiile" de acest gen sunt de fapt pentru oameni fara argumete.

Revenind la tine si la seful tau. Eu as incepe o discutie pe sleau atunci cand toti colegii sunt in birou. Pur si simplu - la inceputul sau sfarsitul sau la pauza de pranz, cand toata lumea isi bea cafeaua, sau e gata de plecare, eu le-as cere sa ma asculte 4 minute.
Si as incepe asa, fara preambul, privindu-i pe toti pe rand in ochi: « Mi s-a adus la cunostinta ca cineva - mi s-a spus si cine, dar nu numele conteaza acum (aici ar trebui sa te uiti direct la el, fara jena dar si fara sa inisisti - te uiti 20 de secunde, si dupa, continui sa te uiti si la ceilalti, pe rand – (intodeauna 'eye-contact" cu fiecare din grup) - a inceput sa vorbeasca despre o relatie intre mine si seful (ma rog, ii dai numele). Sa ii fie rusine. Asta arata cat de murdare ii sunt LUI gandurile, nu are nimic de-a face cu mine. Daca totusi are vreo problema, e bine-venit sa deschida discutia cu mine si cu seful (iarasi, numele) oricand simte nevoia. Va multumesc pentru atentie si persoana respectiva e oricand bine-venita sa-si spuna indoielile de fata cu noi. »

Iar atunci cand mai pomeneste de cum "femeile sunt toate niste c***e" eu i-as spune atat: "Nu vreau sa ma gandesc la mediul in care ai crescut... Trebuie sa fie hidos sa nu ai nici un exemplu de femeie care nu e c**a - nici macar intre rudele apropiate" (daca ii merge cat de cat mintea, s-ar putea sa-si dea seama ca te referi la maica-sa, dar tinand seama ca e un tzoparlan, n-o sa-i pice fisa foarte curand, pentru ca in lumea lor se foloseste alta exprimare, care include referiri directe)

Treaba e ca tot ceea ce spun eu mai sus are intr-adevar fortza intr-un singur caz: Tot ce spui, trebuie spus pe ton egal, fara acute, dar foarte ferm si nelasand pe nimeni sa te intrerupa (in cazul ca cineva incearca, "Imi cer scuze, n-am terminat inca" spus tot calm si ferm dar zambind, nu agresiv (spun asta pentru ca stilul romanului e foarte agresiv, fara suparare). Fara emotii de doi lei, fara ridicat tonul, fara lacrimi sau mai stiu eu ce faze indoielnice.

Daca esti emotionala, n-ar fi rau sa exersezi - rogi o prietena, doua sa te asculte. Cu timpul, ceea ce spui va fi poezie, cuvintele n-or sa mai aiba forta de a te emotiona. Trebuie sa fie foarte scurt si foarte la obiect. Si sa nu uitam eye-contact-ul. (cursul de Leadership - am avut o profesoara super)

Cel putin e ceea ce as face eu.
Cuvintele cotite si justificarile cand la unul cand la altul mi se par inutile. La fel si sa te ciorovaiesti direct cu el. Daca faci asta, intri pe teritoriul lui, si acolo nu stiu cat esti de sigura. Vorba aceea, nu te pune la mintea prostului, ca esti pe teritoriul lui si te bate cu experienta.
Ceea ce ai tu de facut nu e sa te razboiesti cu el - el e un nimic! - ci sa le dovedesti celorlati ca nu ti-e teama si ca nici nu e adevarat ce rahat mananca el. Iar pe el trebuie sa inveti sa-l ignori. Cei de gen vor atentie, daca - dupa cele doua chestii - cea spusa in fata colegilor si cea cu familia - il eviti si-n afara de "Hello" si "Bye" inveti sa nu auzi ce zice, o sa-si gaseasca curand alta "victima" care o sa reactioneze mai mult cum vrea el. Cu timpul, lumea isi va da seama ce-i poate pielea.
Dor_a
Postat pe 5 Ianuarie 2011 13:58
De ce apare prima postare a rashelei?Unde disparu ce a scris tipa care a deschis topicul?
Barbie30_
Postat pe 5 Ianuarie 2011 15:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aveti o intamplare ce v-a marcat pe viata? 48 De la: y89 6 Ianuarie 2012 18:41
suflete pereche 9 De la: siminico30 29 Iunie 2009 16:52
Am nevoie de liniste si de un sfat 7 De la: mayya_ale 30 Martie 2015 16:45
infidelitate 39 De la: kudika499822 3 Iulie 2013 12:09
Tradarea... 33 De la: crysa_tm 1 Octombrie 2010 15:49