Setari Cookie-uri

Carduri de sanatate in sistemul privat

dar cand un medic castiga mai putin decat un muncitor dintr-o firma privata, asta ti se pare ok?[/quote]

total de acord medicii sunt o categorie de bugetari extrem de prost platita, un rezident are in jur de 900 RON salariu ceea ce este jalnic, dar ei sunt cei ce si-au ales aceasta meserie, si erau constienti de castigurile salariale ; nu este vina mea ca si pacient ca medicul meu are un salariu de mizerie, pt ca atata timp cat platesc peste 1/4 din salariu contributii la sanatate astept sa ma trateze corespunzator, nu sa mi se raspunda in scarba sau la misto pt ca nu i-am dat ceva.
visan_georgiana
Postat pe 9 Ianuarie 2011 12:28
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 11:59:01
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 11:48:38
De la: battleofwits, la data 2011-01-09 11:46:58
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 11:35:21
da, asta e realitatea, dar orice invat are si dezvat, eu i-as filma cu camera ascunsa si zboara imediat din spital, daca toti i-ar filma, nu ar mai lua asa usor spaga, sau daca ar lua i-ar trece toate transpiratiile si poate odata le sta dracului inima aia de piatra


nu e chiar asa... vorbam vara trecuta cu un polonez, la ei cica e nebunie, au ajuns sa bage doctori la puscarie pentru o spaga de 100 de euro ....e prea de tot ...totul are o masura


nu draga, e ceva normal, atata timp cat esti platit sa ti faci meseria nici nu trebuie sa te mai gandesti sa iei spaga

dar cand un medic castiga mai putin decat un muncitor dintr-o firma privata, asta ti se pare ok?


are sansa sa plece din tara, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord ca el sa pretinda spaga, asta e meseria pe care si-a ales o, nu e vina lui, dar nici a mea, dar eu nu incurajez spaga indiferent de motive ....
lover_woman
Postat pe 9 Ianuarie 2011 19:57
nici eu n-o incurajez, dar asta e scuza lor...
Lucia38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:00
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 19:57:26
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 11:59:01
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 11:48:38
De la: battleofwits, la data 2011-01-09 11:46:58
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 11:35:21
da, asta e realitatea, dar orice invat are si dezvat, eu i-as filma cu camera ascunsa si zboara imediat din spital, daca toti i-ar filma, nu ar mai lua asa usor spaga, sau daca ar lua i-ar trece toate transpiratiile si poate odata le sta dracului inima aia de piatra


nu e chiar asa... vorbam vara trecuta cu un polonez, la ei cica e nebunie, au ajuns sa bage doctori la puscarie pentru o spaga de 100 de euro ....e prea de tot ...totul are o masura


nu draga, e ceva normal, atata timp cat esti platit sa ti faci meseria nici nu trebuie sa te mai gandesti sa iei spaga

dar cand un medic castiga mai putin decat un muncitor dintr-o firma privata, asta ti se pare ok?


are sansa sa plece din tara, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord ca el sa pretinda spaga, asta e meseria pe care si-a ales o, nu e vina lui, dar nici a mea, dar eu nu incurajez spaga indiferent de motive ....


iar zic ceva! nu sunt de acord ca doctorii sa se scoleasca pe banii mei si sa tarteze straini!
sa-l impuscam pe boc si pe basexu!
pickard
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:03
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:03:56
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 19:57:26
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 11:59:01
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 11:48:38
De la: battleofwits, la data 2011-01-09 11:46:58
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 11:35:21
da, asta e realitatea, dar orice invat are si dezvat, eu i-as filma cu camera ascunsa si zboara imediat din spital, daca toti i-ar filma, nu ar mai lua asa usor spaga, sau daca ar lua i-ar trece toate transpiratiile si poate odata le sta dracului inima aia de piatra


nu e chiar asa... vorbam vara trecuta cu un polonez, la ei cica e nebunie, au ajuns sa bage doctori la puscarie pentru o spaga de 100 de euro ....e prea de tot ...totul are o masura


nu draga, e ceva normal, atata timp cat esti platit sa ti faci meseria nici nu trebuie sa te mai gandesti sa iei spaga

dar cand un medic castiga mai putin decat un muncitor dintr-o firma privata, asta ti se pare ok?


are sansa sa plece din tara, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord ca el sa pretinda spaga, asta e meseria pe care si-a ales o, nu e vina lui, dar nici a mea, dar eu nu incurajez spaga indiferent de motive ....


iar zic ceva! nu sunt de acord ca doctorii sa se scoleasca pe banii mei si sa tarteze straini!
sa-l impuscam pe boc si pe basexu!

dar de cei obligati sa-si plateasca scoala numai pentru ca fac a doua facultate ce zici?
ca o fac pe banii lor, nu pe banii tai...
Lucia38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:05
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:05:36
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:03:56
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 19:57:26
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 11:59:01
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 11:48:38
De la: battleofwits, la data 2011-01-09 11:46:58
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 11:35:21
da, asta e realitatea, dar orice invat are si dezvat, eu i-as filma cu camera ascunsa si zboara imediat din spital, daca toti i-ar filma, nu ar mai lua asa usor spaga, sau daca ar lua i-ar trece toate transpiratiile si poate odata le sta dracului inima aia de piatra


nu e chiar asa... vorbam vara trecuta cu un polonez, la ei cica e nebunie, au ajuns sa bage doctori la puscarie pentru o spaga de 100 de euro ....e prea de tot ...totul are o masura


nu draga, e ceva normal, atata timp cat esti platit sa ti faci meseria nici nu trebuie sa te mai gandesti sa iei spaga

dar cand un medic castiga mai putin decat un muncitor dintr-o firma privata, asta ti se pare ok?


are sansa sa plece din tara, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu de acord ca el sa pretinda spaga, asta e meseria pe care si-a ales o, nu e vina lui, dar nici a mea, dar eu nu incurajez spaga indiferent de motive ....


iar zic ceva! nu sunt de acord ca doctorii sa se scoleasca pe banii mei si sa tarteze straini!
sa-l impuscam pe boc si pe basexu!

dar de cei obligati sa-si plateasca scoala numai pentru ca fac a doua facultate ce zici?
ca o fac pe banii lor, nu pe banii tai...


pentru ca e clar ca aveti intentia sa o zbughiti dincolo!strainii vor oameni competenti si specializati
ar trebui sa va ceara si banii pe prima facultate la granitza!
pickard
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:08
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:08:34br />

pentru ca e clar ca aveti intentia sa o zbughiti dincolo!strainii vor oameni competenti si specializati
ar trebui sa va ceara si banii pe prima facultate la granitza!

nu mi-ai raspuns la intrebare
Lucia38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:10
ar de cei obligati sa-si plateasca scoala numai pentru ca fac a doua facultate ce zici?
ca o fac pe banii lor, nu pe banii tai...

nuuu stiuu!eu nu stiu d-astea!
pickard
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:13
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:13:44ar de cei obligati sa-si plateasca scoala numai pentru ca fac a doua facultate ce zici?
ca o fac pe banii lor, nu pe banii tai...

nuuu stiuu!eu nu stiu d-astea!

si-atunci de ce te bagi si tu ca musca-n lapte?
Lucia38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:15
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:15:16
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:13:44ar de cei obligati sa-si plateasca scoala numai pentru ca fac a doua facultate ce zici?
ca o fac pe banii lor, nu pe banii tai...

nuuu stiuu!eu nu stiu d-astea!

si-atunci de ce te bagi si tu ca musca-n lapte?


am fost foarte clar!
DACA AI FACUT SCOALA IN ROMANIA SI PLECI (chiar si gradinita) LASA BANII LA GRANITZA CAND IESI!
si banii cu care au fost cumparate cretele!
pickard
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:19
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:19:30
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:15:16
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:13:44ar de cei obligati sa-si plateasca scoala numai pentru ca fac a doua facultate ce zici?
ca o fac pe banii lor, nu pe banii tai...

nuuu stiuu!eu nu stiu d-astea!

si-atunci de ce te bagi si tu ca musca-n lapte?


am fost foarte clar!
DACA AI FACUT SCOALA IN ROMANIA SI PLECI (chiar si gradinita) LASA BANII LA GRANITZA CAND IESI!
si banii cu care au fost cumparate cretele!

Sa revenim totusi la titlul topicului, ca aici nu-i vorba de plecare din tara. Voi chiar credeti ca acele carduri vor rezolva ceva? Nici vorba! Serviciile medicale vor fi la fel, in spitale vor fi tratati si pacienti neasigurati... Pentru ca asa e-n Romania. Iar vina nu e acelui care primeste ci a celui care da spaga...
Lucia38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:26
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:26:18
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:19:30
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:15:16
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:13:44ar de cei obligati sa-si plateasca scoala numai pentru ca fac a doua facultate ce zici?
ca o fac pe banii lor, nu pe banii tai...

nuuu stiuu!eu nu stiu d-astea!

si-atunci de ce te bagi si tu ca musca-n lapte?


am fost foarte clar!
DACA AI FACUT SCOALA IN ROMANIA SI PLECI (chiar si gradinita) LASA BANII LA GRANITZA CAND IESI!
si banii cu care au fost cumparate cretele!

Sa revenim totusi la titlul topicului, ca aici nu-i vorba de plecare din tara. Voi chiar credeti ca acele carduri vor rezolva ceva? Nici vorba! Serviciile medicale vor fi la fel, in spitale vor fi tratati si pacienti neasigurati... Pentru ca asa e-n Romania. Iar vina nu e acelui care primeste ci a celui care da spaga...


exact, gata cu spaga bre daca vrei sa fii respectat cand mergi la medic, trebuie sa te ingrijeasca ca om, apoi ca pacient, nu sa te considere un aducator de venit suplimentar ...vreau sa ma duc la medic si sa ma trateze frumos, nu sa se uite chioras la mine ca am venit cu mana goala, eu am venit sa ma tratez nu sa fac fericit medicul cu vreo atentie, daca imi face placere o sa-i aduc flori, ca gest de multumire ...
lover_woman
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:31
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 20:31:52
exact, gata cu spaga bre daca vrei sa fii respectat cand mergi la medic, trebuie sa te ingrijeasca ca om, apoi ca pacient, nu sa te considere un aducator de venit suplimentar ...vreau sa ma duc la medic si sa ma trateze frumos, nu sa se uite chioras la mine ca am venit cu mana goala, eu am venit sa ma tratez nu sa fac fericit medicul cu vreo atentie, daca imi face placere o sa-i aduc flori, ca gest de multumire ...

sunt de acord cu tine, dar din pacate, pe langa tine mai sunt 10 care dau acea spaga...
Lucia38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:34
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:34:17
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 20:31:52
exact, gata cu spaga bre daca vrei sa fii respectat cand mergi la medic, trebuie sa te ingrijeasca ca om, apoi ca pacient, nu sa te considere un aducator de venit suplimentar ...vreau sa ma duc la medic si sa ma trateze frumos, nu sa se uite chioras la mine ca am venit cu mana goala, eu am venit sa ma tratez nu sa fac fericit medicul cu vreo atentie, daca imi face placere o sa-i aduc flori, ca gest de multumire ...

sunt de acord cu tine, dar din pacate, pe langa tine mai sunt 10 care dau acea spaga...


pentru ca se cere si esti ignorat daca nu ai plicu gros
raman la ideea ca boc si basexu trebuiesc impuscati. nu ca idiotu ala labil psihic care s-a aruncat in ca la parlament!
pickard
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:39
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:39:02
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:34:17
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 20:31:52
exact, gata cu spaga bre daca vrei sa fii respectat cand mergi la medic, trebuie sa te ingrijeasca ca om, apoi ca pacient, nu sa te considere un aducator de venit suplimentar ...vreau sa ma duc la medic si sa ma trateze frumos, nu sa se uite chioras la mine ca am venit cu mana goala, eu am venit sa ma tratez nu sa fac fericit medicul cu vreo atentie, daca imi face placere o sa-i aduc flori, ca gest de multumire ...

sunt de acord cu tine, dar din pacate, pe langa tine mai sunt 10 care dau acea spaga...


pentru ca se cere si esti ignorat daca nu ai plicu gros
raman la ideea ca boc si basexu trebuiesc impuscati. nu ca idiotu ala labil psihic care s-a aruncat in ca la parlament!

de parca ei au inventat spaga...
Lucia38
Postat pe 9 Ianuarie 2011 20:44
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:44:18
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:39:02
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:34:17
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 20:31:52
exact, gata cu spaga bre daca vrei sa fii respectat cand mergi la medic, trebuie sa te ingrijeasca ca om, apoi ca pacient, nu sa te considere un aducator de venit suplimentar ...vreau sa ma duc la medic si sa ma trateze frumos, nu sa se uite chioras la mine ca am venit cu mana goala, eu am venit sa ma tratez nu sa fac fericit medicul cu vreo atentie, daca imi face placere o sa-i aduc flori, ca gest de multumire ...

sunt de acord cu tine, dar din pacate, pe langa tine mai sunt 10 care dau acea spaga...


pentru ca se cere si esti ignorat daca nu ai plicu gros
raman la ideea ca boc si basexu trebuiesc impuscati. nu ca idiotu ala labil psihic care s-a aruncat in ca la parlament!

de parca ei au inventat spaga...


trebuia sa dea salarii decente si sa nu incurajeze hotia in toate domeniile
basescu trebuie lichidat de urgenta si boc ca bonus!
pickard
Postat pe 9 Ianuarie 2011 21:40
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:39:02
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:34:17
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 20:31:52
exact, gata cu spaga bre daca vrei sa fii respectat cand mergi la medic, trebuie sa te ingrijeasca ca om, apoi ca pacient, nu sa te considere un aducator de venit suplimentar ...vreau sa ma duc la medic si sa ma trateze frumos, nu sa se uite chioras la mine ca am venit cu mana goala, eu am venit sa ma tratez nu sa fac fericit medicul cu vreo atentie, daca imi face placere o sa-i aduc flori, ca gest de multumire ...

sunt de acord cu tine, dar din pacate, pe langa tine mai sunt 10 care dau acea spaga...


pentru ca se cere si esti ignorat daca nu ai plicu gros
raman la ideea ca boc si basexu trebuiesc impuscati. nu ca idiotu ala labil psihic care s-a aruncat in ca la parlament!

in ochii acelui om se citea disperarea!,entru ca nu putea sa isi cresca copii bolnavii!
roz5blue6lila7
Postat pe 9 Ianuarie 2011 21:50
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-09 21:50:01
De la: pickard, la data 2011-01-09 20:39:02
De la: Lucia38, la data 2011-01-09 20:34:17
De la: lover_woman, la data 2011-01-09 20:31:52
exact, gata cu spaga bre daca vrei sa fii respectat cand mergi la medic, trebuie sa te ingrijeasca ca om, apoi ca pacient, nu sa te considere un aducator de venit suplimentar ...vreau sa ma duc la medic si sa ma trateze frumos, nu sa se uite chioras la mine ca am venit cu mana goala, eu am venit sa ma tratez nu sa fac fericit medicul cu vreo atentie, daca imi face placere o sa-i aduc flori, ca gest de multumire ...

sunt de acord cu tine, dar din pacate, pe langa tine mai sunt 10 care dau acea spaga...


pentru ca se cere si esti ignorat daca nu ai plicu gros
raman la ideea ca boc si basexu trebuiesc impuscati. nu ca idiotu ala labil psihic care s-a aruncat in ca la parlament!

in ochii acelui om se citea disperarea!,entru ca nu putea sa isi cresca copii bolnavii!


daca il impusca pe basescu era un erou si ii cresteam eu copii si altii
pickard
Postat pe 9 Ianuarie 2011 22:00
mie mi-a placut cand tribunu' a iesit la balcon cu oprtavocea si vorba in trombe.
de fapt mi-a placut ca nu era nimeni p-acolo.......da' el vorbea la portavoce. credea ca vorbeste unei tari intregi, ca-l aud si cei din constanta daca folosea portavocea.
geo_resuscitat
Postat pe 9 Ianuarie 2011 22:20
Firmele vor incepe sa apara incepand din 15 ianuarie si le veti gasi postate pe www.medaliat.ro
Acum sunt negocieri contractuale cu mai multe clinici. Daca doriti sa fiti informati de toate noutatile care vor aparea puteti sa va abonati la newsletter. Si avantajul din sistemul medical este ca orice medic care are statut juridic poate sa iti ofere chitanta si factura chiar si pentru asa zisa "spaga". Oare un medic bun dupa atata munca si invatatura accepta sa munceasca pe bani putini? Si sa stiti ca in general aici in ardeal sunt cei mai buni medici recunoscuti pe plan national si nu numai... Iar daca vrei sa te operezi in conditii decente, toata lumea stie ca asta costa. Cine s-a tratat la o clinica din Tgt.Mures sau Cluj stie ce inseamna profesionalismul. Nu intamplator aceasta firma a luat nastere in Cluj. Ca sa nu mai vorbim de istoria SMURD care doar in cativa ani a ajuns sa fie sinonim cu serviciul de urgenta national. Este adevarat ca sunt si multe probleme in sistemul sanitar. Cine vrea sa vada doar partea goala a paharului are profilul tipic de angajat la stat sau la privat, care nu concepe sub nici o forma sa aiba propria afacere care pe langa cele mai mari riscuri ii ofera si cele mai mari oportunitati.
calutul
Postat pe 10 Ianuarie 2011 14:04
De la: calutul, la data 2011-01-10 14:04:54Firmele vor incepe sa apara incepand din 15 ianuarie si le veti gasi postate pe www.medaliat.ro
Acum sunt negocieri contractuale cu mai multe clinici. Daca doriti sa fiti informati de toate noutatile care vor aparea puteti sa va abonati la newsletter. Si avantajul din sistemul medical este ca orice medic care are statut juridic poate sa iti ofere chitanta si factura chiar si pentru asa zisa "spaga". Oare un medic bun dupa atata munca si invatatura accepta sa munceasca pe bani putini? Si sa stiti ca in general aici in ardeal sunt cei mai buni medici recunoscuti pe plan national si nu numai... Iar daca vrei sa te operezi in conditii decente, toata lumea stie ca asta costa. Cine s-a tratat la o clinica din Tgt.Mures sau Cluj stie ce inseamna profesionalismul. Nu intamplator aceasta firma a luat nastere in Cluj. Ca sa nu mai vorbim de istoria SMURD care doar in cativa ani a ajuns sa fie sinonim cu serviciul de urgenta national. Este adevarat ca sunt si multe probleme in sistemul sanitar. Cine vrea sa vada doar partea goala a paharului are profilul tipic de angajat la stat sau la privat, care nu concepe sub nici o forma sa aiba propria afacere care pe langa cele mai mari riscuri ii ofera si cele mai mari oportunitati.


mai calutule! eu te cred ca in ardeal e bine si fug cainii cu covrigii in coada dar de ce clujanul ala idiot de boc nu face ceva si aici!?
pickard
Postat pe 10 Ianuarie 2011 14:31
mai calutule,eu nu te cred.Si-apoi smurdu-n Bucuresti e un mare fas cu multe dotari si multi tampiti.Treaba tot ai vechi o fac,doar ca astia ajung primii si-i cheama p'aia sa rezolve.Asa ca....
nicossia
Postat pe 10 Ianuarie 2011 14:44
1) Boc face treaba dar sunt multi pomanagii la care a taiat craca
2) Oare de ce bucurestiul este luat ca reper? Am stat 3 ani in Bucuresti, dar mai multa tiganie , poluare si viata infernala eu nu am mai vazut.
calutul
Postat pe 10 Ianuarie 2011 23:39
Mda, abia astept sa plece Basescu sa-si vada de batranete, sa va umpleti de bani si de feiricire si voi odata.
Si tot asa, abia astept sa vina altul sa schimbati doar numele, dar sa continuati sa injurati ca si pana acum. Sau nu va suna cunoscuta atitudinea asta de a injura incontinuu de vreo 20 de ani incoace?
rashela
Postat pe 11 Ianuarie 2011 00:19
De la: rashela, la data 2011-01-11 00:19:25Mda, abia astept sa plece Basescu sa-si vada de batranete, sa va umpleti de bani si de feiricire si voi odata.
Si tot asa, abia astept sa vina altul sa schimbati doar numele, dar sa continuati sa injurati ca si pana acum. Sau nu va suna cunoscuta atitudinea asta de a injura incontinuu de vreo 20 de ani incoace?



stem_29
Postat pe 11 Ianuarie 2011 01:00
Referitor la cum ne trateaza medicii.......adevarul e undeva la mijloc.
In strainatate, un medic oncolog, de ex. nu trateaza 200 de pacienti.......aici in Ro, da, asta-i sistemul.
Ceea ce zice pikard, da, asa era pe vremea lui Ceausescu, placai sa profesezi din Ro, afara, iti cerea banii pt. scoala facuta in tara......nu stiu daca acum ar fi corect sau nu sa o faca statul Ro si acum........
Cu spaga nu-s deacord si inca nu pot sa ma " plang" ca am dat.......desii am avut in familie om cu probleme majore de sanatate, efectiv ( zic eu) am dat peste medici adevarati, nici macar nu au schitat ca ar vrea ceva....
La noi in Ro, de ex. un sofer incadrat in munca, care are un salariu de 1200 lei, are in intretinete pe mama lui, tata, pe sotia casnica si inca o matusa, de la care evident mosteneste casa, vi se pare normal ca 1 sa contribuie la sanatate si sa beneficieze 4-5, adulti?.......(tatal lui habar nu am de ce-i in intretinerea lui, mama lui stiu ca a fost si ea casnica o viata).....si culmea, ca toti sa avem parte de aceleasi servicii medicale, adica eu platesc 1/4 dintr-un salatiu bun, si am conditii, (aici ma refer la confort, nu la medicamente, doamne fereste, pt. ca toti suntem oameni)......in spital?
Ei afara nu e asa.....conditiile si tratamentele le ai dupa cat contribui.
Aici noi avem o problema.......mare.
Am vazut ca Lucia a scis de a 2-a facultate, da, imi pare normal sa o platim, statul ne da posibilitatea gratis la o facultate, afara doar cei cu bani si cei foarte destepti fac facultati.
A doua, daca nu ne-am orientat bine prima oara, imi pare normal( cum ziceam) sa o platim.
Oricum in viitorul apropiat locurile la buget vor fi cateva si porbabil asa si Romania se va gandi ca nu toti trebuie sa aiba facultati, vor face din nou scolile de meserii........orice tara isi scolarizeaza si oameni care sa faca meserii, productie.
Nu toti sunt manageri si nu mai produce nimeni. Datoria faptului ca facultatile la noi sunt ieftine, toti le fac.....afara e cam greu sa platesti pt. un copil sa-l ti prin scoli..iar cei cu burse sunt eminenti.
Afara, ( in Belgia) o scoala de patiser de ex. o face un copil vreo 4 ani, ala-i meserias cand iese de acolo.....aici toate-s varza, cu un curs toti is cei mai " tari"....cu o facultate privata, cursuri luate de pe net, examane date pe net....is cei mai tari in CV-uri, si cand ii pui la treaba, constati ca abia stiu scrie romaneste....dar la " gura" nu-i ia nimeni.......nu generalizez, mai sunt si exceptii, insa deja devin din ce in ca mai rare.
stem_29
Postat pe 11 Ianuarie 2011 01:18
Mare dreptate ai Stem, aici se va ajunge si la noi, dar cat timp lumea barfeste si comenteaza fiecare miscare a celor din jur , fara sa actioneze va fi la fel in continuare. Toti se feresc sa recunoasca ca prefera sa fie tratati la medici privati
calutul
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:17
De la: calutul, la data 2011-01-11 17:17:57Mare dreptate ai Stem, aici se va ajunge si la noi, dar cat timp lumea barfeste si comenteaza fiecare miscare a celor din jur , fara sa actioneze va fi la fel in continuare. Toti se feresc sa recunoasca ca prefera sa fie tratati la medici privati


eu merg de 10 ani la privat si nu am ce reprosa
visan_georgiana
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:23
din cauza polemicilor, uitati o conditie esesntiala....si medicii din privat si cei de la stat trateaza pacientii dupa concepte invechite, deoarece au studiat in acelas sistem batran si bolnav, sistemul de invatamant sanitar din romania, care este cu 30 ani in urma medicinei moderne !!!!
4Life
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:25
De la: calutul, la data 2011-01-11 17:17:57... Toti se feresc sa recunoasca ca prefera sa fie tratati la medici privati


eu nu ma feresc...si din cauza asta nu-mi arunc banii pe carduri de sanatate ii tin sa platesc serviciile medicilor, cu comisioane pentru "internauti"
battleofwits
Postat pe 11 Ianuarie 2011 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
In cat timp se plictisesc barbatii de o femeie 8 De la: anderson 22 Octombrie 2008 11:15
Relatie 64 De la: Ioana_pisica 14 Noiembrie 2012 13:18
dupa ce iti dai seama ca iubesti pe cineva . . . ? 7 De la: _dulcik_ 6 Iulie 2009 13:40
Sa ii sarbatorim pe EI de 9 martie? 1 De la: Veenman 8 Martie 2011 15:05
Ce faci cand ¨fostele¨ sunt ......in prezent ...¨prietene¨? 17 De la: nocturnalia 10 Iunie 2009 16:26