Setari Cookie-uri

dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale luate o perioada indelungata

De la: leo_, la data 2011-02-11 10:34:53
De la: kudika364431, la data 2011-02-10 10:36:10
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:58:14
De la: kudika330686, la data 2011-02-07 01:41:37
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.

Dar tu de unde stii ca nu mananca sanatos? Ii controlezi zilnic dieta?
in legatura cu apa plata, o fi n-o fi, asta e. altceva nu avem. ne cumparam filtre si speram la mai bun.
ce altceva putem sa facem? caci apa de la robient cu siguranta nu este pura.
cat despre circuitul hormonal domnule, cu atat mai mult te inseli..
exista si carti cu explicatii si chiar desene pentru toate "circuitele hormonale" posibile.
de ce va place asa mult sa dezinformati lumea?


mai, voi ca popor aveti probleme cu naivitatea. ce e mai rau, ceva impur sau ceva cu siguranta cu grad de toxicitate? draga mea, am mai raspuns pe tema hormonilor, exista si desene privind spatiul cosmic si tot nu stim fiecare munte de pe marte. voi chiar asa rudimentar ganditi incat daca va pune cineva o plansa in mana, gata, s-a rezolvat totul. sa imi arati si mie desene cu circuitele hormonale, eu stiu ca sunt substante chimice, poate vei gasi desene doar ale glandelor.
hai sa iti zic o chestie, la un moment dat ma apucase nevoia de crestere in inaltime si voiam sa fac un tratament cu hormoni (aveam 16 ani sa stii, e o scuza). din 2 medici din familie niciunul nu mi-a dat voie. daca e asa de usor de lucrat cu hormonii care ar fi fost problema? doar dereglam si reglam nu? tare imi este ca voi va omorati singuri :)))


bai baiatule dute mai bine si joaca un poker cu baietii si lasa ne pe noi cu ale noastre ca oricum aberezi....fata zice de contraceptive tu zici de toxine...ce pm vb asa numai ca sa nu taci vezi ti de treaba....astea sunt treburi de femei!


draga mea daca urmaresti sirul mesajelor vezi foarte bine ca am spus toxine vis-a-vis de faptul ca autoarea a zis ca mananca sanatos. din ce a spus ea nu mananca sanatos. la asta m-am referit, unii aveti nevoie de traduceri.

in ce priveste hormonii sintetizati mi-am exprimat punctul de vedere avand in vedere ca aceste contraceptive pe baza de hormoni lucreaza si afecteaza circuitele hormonale din corp. pe langa faptul ca au un efect secundar asupra corpului fiind sintetizati. pana si vitamina c sintetizata este total diferita de vitamina c din fructe de exemplu, iar corpul stie asta si din aceasta cauza o sa vezi oameni care iau tone de vitamine si tot au avitaminoza. tu faci o substanta dar prin chimia noastra o legi de radicali diferiti de cei din natura si corpul ii recunoaste ca substante straine si procedeaza in consecinta. ce am vrut sa spun este ca aceste substante si radicalii lor interactioneaza in corpul nostru si trebuie folosite atunci cand este nevoie sa reglezi ceva care e dereglat nu sa devina mod de viata. sper ca acum ti-am tradus pe inteles.

nu ai avitaminoza daca iei vitamina c chiar si sintetica, pentru ca nu e sintetizata doar sa avem noi ce ingera. nu este un medicament placebo, acolo chiar ai vitamina c!
tu chiar crezi ca tot ce exista acum pe piata noastra este inutil? pai daca ar fi asa, atunci de ce unele lucruri, care sunt vitale, chiar ne sunt de folos?
si majoritatea iau contraceptive pentru a-si regla menstruatia, iti repet pt cazul in care ai ales sa ignori ceea ce am mai afirmat pana acum!
si asta presupune un mod de viata: unul fara dureri pre si menstruale!
sper ca acum ai inteles si tu!
OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 23:17
De la: kudika195501, la data 2011-02-13 23:16:42
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:12:55
De la: kudika195501, la data 2011-02-09 01:03:56 ...mi-i sila deja de tot ce inseamna"civilizatie"

oare pentru ca pentru tine civilizatia presupune sa stam docili si sa ascultam doar parerea ta si a celor care nu sunt informati si ,respectiv, de acord cu noi?
civilizat inseamna sa fii respectuos cu ceilalti si sa nu ii minti, iei peste picior etc.

...cred ca ai fost "orbita" de culoarea verde si nu ai vazut""(ghilimelele)...si app de luatul peste picior....

...crezi ca m-ar ajuta niste anticonceptionale?


am vazut ghilimelele, tocmai de-asta ti-am explicat ce reprezinta civilizatia.
n-ai decat sa ma iei in continuare peste picior, nu dovedesti ca stii mai multe astfel. :)
OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 23:20
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:17:06
de ce va place asa mult sa dezinformati lumea?..... ce am vrut sa spun este ca aceste substante si radicalii lor interactioneaza in corpul nostru si trebuie folosite atunci cand este nevoie sa reglezi ceva care e dereglat nu sa devina mod de viata. ...
si asta presupune un mod de viata: unul fara dureri pre si menstruale!
sper ca acum ai inteles si tu!

...(eu nu am inteles)
kudika195501
Postat pe 13 Februarie 2011 23:24
De la: leo_, la data 2011-02-12 22:31:56
De la: kudika364431, la data 2011-02-12 14:18:47
bine atunci spune mi daca ar fi ok sa iau vitex agnus niste vitamine care sunt si pt dereglari hormonale produse de anticoncept luate mult timp ca sunt in aceeasi situatie ca ea daca stii daca nu e ok!


nu te baga. nu e parerea mea asta pentru ca sunt economist ci a ambilor mei parinti, care sunt medici destul de respectati. dereglarile hormonale se lucreaza doar la endocrinologie cu teste complicate, nu acasa. adica, pana la urma faci pe propria ta raspundere. o data dereglat organismul nu il mai reglezi la loc, nici d-zeu nu te salveaza. si apoi, vezi si tu de cand sunt create vitaminele alea. de obicei pentru ca un medicament sa fie ultracunoscut ca efect trebuie sa fi fost creat acum 10-15 ani.

poftim? medicina evolueaza in fiecare zi, unele medicamente au fost imbunatatite, cum sa le luam pe cele de acum 10 ani daca au aparut variante mai bune, mai sanatoase?
ca tot vorbim aici de anticonceptionale: eu am luat pastile si apoil am trecut la inelul vaginal tocmai pentru ca are o doza mai mica de hormoni.
era ok sa iau in continuare pilule doar pt ca au fost facut acum 10-15 ani? nu stii ce vorbesti!
OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 23:26
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:20:30
De la: kudika195501, la data 2011-02-13 23:16:42
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:12:55
De la: kudika195501, la data 2011-02-09 01:03:56 ...mi-i sila deja de tot ce inseamna"civilizatie"

oare pentru ca pentru tine civilizatia presupune sa stam docili si sa ascultam doar parerea ta si a celor care nu sunt informati si ,respectiv, de acord cu noi?
civilizat inseamna sa fii respectuos cu ceilalti si sa nu ii minti, iei peste picior etc.

...cred ca ai fost "orbita" de culoarea verde si nu ai vazut""(ghilimelele)...si app de luatul peste picior....

...crezi ca m-ar ajuta niste anticonceptionale?


am vazut ghilimelele, tocmai de-asta ti-am explicat ce reprezinta civilizatia.
n-ai decat sa ma iei in continuare peste picior, nu dovedesti ca stii mai multe astfel. :)

..tu inca traiesti cu imaginea omului de Neanderthal...cu bata pe spate si o blana de urs peste umeri?...crezi ca in timpuri de mult apuse nu exista respect(nu exista acuma poate)...a nu minti(nu stiu in care timpuri s-a mintit mai mult decat acum)...cu "luatul peste picior"...bine...asta era nevoie...sa se mai refuleze lumea din orice timpuri
kudika195501
Postat pe 13 Februarie 2011 23:30
De la: kudika195501, la data 2011-02-13 23:30:45
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:20:30
De la: kudika195501, la data 2011-02-13 23:16:42
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:12:55
De la: kudika195501, la data 2011-02-09 01:03:56 ...mi-i sila deja de tot ce inseamna"civilizatie"

oare pentru ca pentru tine civilizatia presupune sa stam docili si sa ascultam doar parerea ta si a celor care nu sunt informati si ,respectiv, de acord cu noi?
civilizat inseamna sa fii respectuos cu ceilalti si sa nu ii minti, iei peste picior etc.

...cred ca ai fost "orbita" de culoarea verde si nu ai vazut""(ghilimelele)...si app de luatul peste picior....

...crezi ca m-ar ajuta niste anticonceptionale?


am vazut ghilimelele, tocmai de-asta ti-am explicat ce reprezinta civilizatia.
n-ai decat sa ma iei in continuare peste picior, nu dovedesti ca stii mai multe astfel. :)

..tu inca traiesti cu imaginea omului de Neanderthal...cu bata pe spate si o blana de urs peste umeri?...crezi ca in timpuri de mult apuse nu exista respect(nu exista acuma poate)...a nu minti(nu stiu in care timpuri s-a mintit mai mult decat acum)...cu "luatul peste picior"...bine...asta era nevoie...sa se mai refuleze lumea din orice timpuri

pai tocmai, ca nu cred ca eu sunt omul neanderthalian avad in vedere ca eu stiu cu ce se mananca hormonii si voi nu :) corect? civilizatie nu inseamna doar sa stii sa folosesti internetul ca sa jignesti lumea pe un forum.. si nu inteleg ce treaba are civilizatia de care vorbesti tu cu cea de care vorbesc eu: respectul de sine si fata de ceilalti.
in fine, cu tine nu mai vorbesc ca tu denaturezi totul si imi rastalmacesti cuvintele.
OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 23:38
personal mi se pare ca totul era mai simplu inainte de tot circul asta numit societate moderna, planul era simplu:

pasu` 1: la vanat mamuti

pasu 2: dupa jum de zi rupti de oboseala ducem carnea de mamut la genul feminin, spre a fi gatit...

pasu 3: ne uitam laun meci de box, in timp ce ea gateste, pe atunci probabil doi care si dadeau in cap cu ciomage, nu f diferit de ce azi, f palpitant oricum macar era live , pe bune

pasu 4: la culcare, putin sex, daca se poate, daca nu, vecina mai tanara ori niste ciuperci mai ciudate, iar a doua zi pasul 1 din nou..

nu tu drame, certuri, totul simplu,clar.
rockk
Postat pe 13 Februarie 2011 23:38
De la: rockk, la data 2011-02-13 23:38:59personal mi se pare ca totul era mai simplu inainte de tot circul asta numit societate moderna, planul era simplu:

pasu` 1: la vanat mamuti

pasu 2: dupa jum de zi rupti de oboseala ducem carnea de mamut la genul feminin, spre a fi gatit...

pasu 3: ne uitam laun meci de box, in timp ce ea gateste, pe atunci probabil doi care si dadeau in cap cu ciomage, nu f diferit de ce azi, f palpitant oricum macar era live , pe bune

pasu 4: la culcare, putin sex, daca se poate, daca nu, vecina mai tanara ori niste ciuperci mai ciudate, iar a doua zi pasul 1 din nou..

nu tu drame, certuri, totul simplu,clar.

Acum, din pacate, nimic nu mai este asa de simplu.
Nici macar cand ai internetul in fata care sa te ajute sa cauti detalii si informatii despre lucrurile pe care le utilizezi.
Revenind la topic: un anticonceptional luat o perioada indelungata nu poate face rau decat daca de la inceput te-ai simtit rau in timp ce-l administrai. Iar atunci singura solutie era sa mergi la medic si ori sa incepi alt tratament ori sa le intrerupi de tot.
Cat despre medicina veche de 15 ani, multe s-au schimbat de atunci. Cu exceptia faptului ca la noi in tara e mai rau pentru ca suntem saraci, medicamentele nu sunt neaparat mai rele si ele, pentru nu e ca si cand noi am ramas in urma sau importam ceea ce altii arunca.
Orice medicament, absolut orice medicament, mai ales contraceptivele, au si frati/surori/variante mai bune si mai studiate.
Mirela_t
Postat pe 13 Februarie 2011 23:50
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:26:03
De la: leo_, la data 2011-02-12 22:31:56
De la: kudika364431, la data 2011-02-12 14:18:47
bine atunci spune mi daca ar fi ok sa iau vitex agnus niste vitamine care sunt si pt dereglari hormonale produse de anticoncept luate mult timp ca sunt in aceeasi situatie ca ea daca stii daca nu e ok!


nu te baga. nu e parerea mea asta pentru ca sunt economist ci a ambilor mei parinti, care sunt medici destul de respectati. dereglarile hormonale se lucreaza doar la endocrinologie cu teste complicate, nu acasa. adica, pana la urma faci pe propria ta raspundere. o data dereglat organismul nu il mai reglezi la loc, nici d-zeu nu te salveaza. si apoi, vezi si tu de cand sunt create vitaminele alea. de obicei pentru ca un medicament sa fie ultracunoscut ca efect trebuie sa fi fost creat acum 10-15 ani.

poftim? medicina evolueaza in fiecare zi, unele medicamente au fost imbunatatite, cum sa le luam pe cele de acum 10 ani daca au aparut variante mai bune, mai sanatoase?
ca tot vorbim aici de anticonceptionale: eu am luat pastile si apoil am trecut la inelul vaginal tocmai pentru ca are o doza mai mica de hormoni.
era ok sa iau in continuare pilule doar pt ca au fost facut acum 10-15 ani? nu stii ce vorbesti!


draga mea, tu dai exemple personale, te referi la o piesa de puzzle si nu vezi toata poza mare cu sute si mii de piese.
orice substanta chimica pe care tu o faci in laborator are niste rezultate probabile. tu prin teste pe oameni si animale vezi daca lucrurile respective se materializeaza, nu mergi niciodata la sigur ca nu e integrama. pe cate persoane o sa testezi? pe 10 mii sa zicem... din 10000 se imparte, la 8000 merge bine, la 1000 are reactii adverse, la 200 provoaca reactii adverse puternice, la 300 a reactionat deja cu o banala aspirina luata pentru raceala, la alti 400 a provocat niste reactii pe care nu le poti determina de unde vin, la 50 a afectat grav, 50 nu au avut nici un avantaj. ei, pe cateva sute de oameni care au avut probleme tu nu poti diagnostica mare lucru. iti trebuie mai multe informatii deci dupa lansarea pe piata tu tot strangi date si imbunatatesti produsul. mai exista si cazuri in care aparent nu provoaca nimic si te trezesti dupa 2 ani ca ai descoperit ca o serie de infarcturi au fost provocate de medicamentul respectiv, sau ca una din substantele din el s-a strans asa de mult in organism incat nu mai scapa subiectul toata viata de ea.
ai facut vreodata programare de calculatoare (e putin in comparatie cu ce inseamna a testa pe oameni)? uneori faci programul perfect, rezista la teste iar cand ajungi la examen cu el crapa inexplicabil doar pentru ca sa descoperi mai tarziu ca pc-ul respectiv avea un dll de alta versiune. la fel si la oameni... interactioneaza corpul lui altfel cu medicamentul si il termina.

acum presupun ca stii cum se testeaza dupa noua metoda medicamentele? pe creduli ca tine. acum e interzis in multe cazuri sa testezi pe animale (de asta nu cumpar eu produse pe care scrie netestat pe animale, vor sa spuna ca le testezi pe tine) iar oamenii in tarile de origine (noi nu mai producem nici polidin) cer mult pentru ca stiu riscurile. asa ca marile laboratoare gasesc o tara cu locuitori cu o cantitate destul de mare de prostie ca sa se lase gratuit testati, pe baza ca vine din luna nu stiu ce medicament si ca e extraordinar. lor le trebuie semnaturi ca medicamentul e ok, asa ca merg frumos la cateva zeci de mii de oameni din sistem si iau semnatura ca este util si poate fi pus pe piata. si asa apare un medicament pe piata care poate fi bun de nimic sau nociv. multe zeci la suta din medicamentele din farmacii nu au nici o treaba cu ce trateaza.
leo_
Postat pe 13 Februarie 2011 23:54
De la: leo_, la data 2011-02-13 23:54:09
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:26:03
De la: leo_, la data 2011-02-12 22:31:56
De la: kudika364431, la data 2011-02-12 14:18:47
bine atunci spune mi daca ar fi ok sa iau vitex agnus niste vitamine care sunt si pt dereglari hormonale produse de anticoncept luate mult timp ca sunt in aceeasi situatie ca ea daca stii daca nu e ok!


nu te baga. nu e parerea mea asta pentru ca sunt economist ci a ambilor mei parinti, care sunt medici destul de respectati. dereglarile hormonale se lucreaza doar la endocrinologie cu teste complicate, nu acasa. adica, pana la urma faci pe propria ta raspundere. o data dereglat organismul nu il mai reglezi la loc, nici d-zeu nu te salveaza. si apoi, vezi si tu de cand sunt create vitaminele alea. de obicei pentru ca un medicament sa fie ultracunoscut ca efect trebuie sa fi fost creat acum 10-15 ani.

poftim? medicina evolueaza in fiecare zi, unele medicamente au fost imbunatatite, cum sa le luam pe cele de acum 10 ani daca au aparut variante mai bune, mai sanatoase?
ca tot vorbim aici de anticonceptionale: eu am luat pastile si apoil am trecut la inelul vaginal tocmai pentru ca are o doza mai mica de hormoni.
era ok sa iau in continuare pilule doar pt ca au fost facut acum 10-15 ani? nu stii ce vorbesti!


draga mea, tu dai exemple personale, te referi la o piesa de puzzle si nu vezi toata poza mare cu sute si mii de piese.
orice substanta chimica pe care tu o faci in laborator are niste rezultate probabile. tu prin teste pe oameni si animale vezi daca lucrurile respective se materializeaza, nu mergi niciodata la sigur ca nu e integrama. pe cate persoane o sa testezi? pe 10 mii sa zicem... din 10000 se imparte, la 8000 merge bine, la 1000 are reactii adverse, la 200 provoaca reactii adverse puternice, la 300 a reactionat deja cu o banala aspirina luata pentru raceala, la alti 400 a provocat niste reactii pe care nu le poti determina de unde vin, la 50 a afectat grav, 50 nu au avut nici un avantaj. ei, pe cateva sute de oameni care au avut probleme tu nu poti diagnostica mare lucru. iti trebuie mai multe informatii deci dupa lansarea pe piata tu tot strangi date si imbunatatesti produsul. mai exista si cazuri in care aparent nu provoaca nimic si te trezesti dupa 2 ani ca ai descoperit ca o serie de infarcturi au fost provocate de medicamentul respectiv, sau ca una din substantele din el s-a strans asa de mult in organism incat nu mai scapa subiectul toata viata de ea.
ai facut vreodata programare de calculatoare (e putin in comparatie cu ce inseamna a testa pe oameni)? uneori faci programul perfect, rezista la teste iar cand ajungi la examen cu el crapa inexplicabil doar pentru ca sa descoperi mai tarziu ca pc-ul respectiv avea un dll de alta versiune. la fel si la oameni... interactioneaza corpul lui altfel cu medicamentul si il termina.

acum presupun ca stii cum se testeaza dupa noua metoda medicamentele? pe creduli ca tine. acum e interzis in multe cazuri sa testezi pe animale (de asta nu cumpar eu produse pe care scrie netestat pe animale, vor sa spuna ca le testezi pe tine) iar oamenii in tarile de origine (noi nu mai producem nici polidin) cer mult pentru ca stiu riscurile. asa ca marile laboratoare gasesc o tara cu locuitori cu o cantitate destul de mare de prostie ca sa se lase gratuit testati, pe baza ca vine din luna nu stiu ce medicament si ca e extraordinar. lor le trebuie semnaturi ca medicamentul e ok, asa ca merg frumos la cateva zeci de mii de oameni din sistem si iau semnatura ca este util si poate fi pus pe piata. si asa apare un medicament pe piata care poate fi bun de nimic sau nociv. multe zeci la suta din medicamentele din farmacii nu au nici o treaba cu ce trateaza.

Domnule draga, daca tot ai atatea informatii de ce nu le asimilezi cum trebuie?
Testele se fac inainte de a lansa medicamentul pe piata, iar asta spune multe.
Testele se fac pe oameni voluntari sau pe animale!
Tu cand cumperi un medicamt, intotdeauna acel medicament va avea un prospect, foarte important, pe care trebuie sa-l citesti ca sa vezi ce tip de efecte secundare poate avea, ce recomandari are si mai ales cui ii este contraindicat.
Daca tu continui sa-l iei, o faci pe propria raspundere! Intelegi?
Nu merge cu semnaturi ca nu este o petitie.
Exista intr-adevar sponsori dar daca ceva nu merge ok, nu se lanseaza medicamentul. Punct.
Si eu sunt la medicina ca si kudika330686 si probabil si ea iti poate confirma ca in primii ani avem o materie numita: Metodologia cercetãrii ºtiinþifice medicale, care te invata chestiile astea.
Dar se pare ca omul de rand prefera sa creada ce spune vanzatoare buticului care a auzit probabil de la Pro tv.
Nu e ok. Si sa stii ca un contraceptiv de noua generatie nu are atatea efecte secundare incat ca este nociv.
Nici pe departe.
Mirela_t
Postat pe 14 Februarie 2011 00:04
De la: Mirela_t, la data 2011-02-14 00:04:37
Domnule draga, daca tot ai atatea informatii de ce nu le asimilezi cum trebuie?
Testele se fac inainte de a lansa medicamentul pe piata, iar asta spune multe.
Testele se fac pe oameni voluntari sau pe animale!
Tu cand cumperi un medicamt, intotdeauna acel medicament va avea un prospect, foarte important, pe care trebuie sa-l citesti ca sa vezi ce tip de efecte secundare poate avea, ce recomandari are si mai ales cui ii este contraindicat.
Daca tu continui sa-l iei, o faci pe propria raspundere! Intelegi?
Nu merge cu semnaturi ca nu este o petitie.
Exista intr-adevar sponsori dar daca ceva nu merge ok, nu se lanseaza medicamentul. Punct.
Si eu sunt la medicina ca si kudika330686 si probabil si ea iti poate confirma ca in primii ani avem o materie numita: Metodologia cercetãrii ºtiinþifice medicale, care te invata chestiile astea.
Dar se pare ca omul de rand prefera sa creada ce spune vanzatoare buticului care a auzit probabil de la Pro tv.
Nu e ok. Si sa stii ca un contraceptiv de noua generatie nu are atatea efecte secundare incat ca este nociv.
si tu chiar crezi ca tot ce zboara se mananca? daca ai stii cate gogosi am primit si eu in domeniul meu de la materiile studiate... pai daca eu credeam comparatiile pe care le faceam la economie intre economia de acum si cea din 1939 trebuia sa fiu idiot. de ce nu o compara cu anii `70? pentru ca atunci era superioara si nu convine actualului sistem.

la fel este si la voi, cerne si tu informatia nu o prelua cu titlu de adevar. ce spui tu este normal sa se intample. ce se intampla in lumea asta este total altceva decat ce studiezi tu.
Nici pe departe.
leo_
Postat pe 14 Februarie 2011 12:31
De la: rockk, la data 2011-02-13 23:38:59personal mi se pare ca totul era mai simplu inainte de tot circul asta numit societate moderna, planul era simplu:

pasu` 1: la vanat mamuti

pasu 2: dupa jum de zi rupti de oboseala ducem carnea de mamut la genul feminin, spre a fi gatit...

pasu 3: ne uitam laun meci de box, in timp ce ea gateste, pe atunci probabil doi care si dadeau in cap cu ciomage, nu f diferit de ce azi, f palpitant oricum macar era live , pe bune

pasu 4: la culcare, putin sex, daca se poate, daca nu, vecina mai tanara ori niste ciuperci mai ciudate, iar a doua zi pasul 1 din nou..

nu tu drame, certuri, totul simplu,clar.
puiut_77
Postat pe 14 Februarie 2011 12:40
Ia tratrament de la herbalife ca e si plin de vitamine si am auz ca te scapa de acnee.
Andreea_eea
Postat pe 14 Februarie 2011 15:56
De la: leo_, la data 2011-02-14 12:31:15
De la: Mirela_t, la data 2011-02-14 00:04:37
Domnule draga, daca tot ai atatea informatii de ce nu le asimilezi cum trebuie?
Testele se fac inainte de a lansa medicamentul pe piata, iar asta spune multe.
Testele se fac pe oameni voluntari sau pe animale!
Tu cand cumperi un medicamt, intotdeauna acel medicament va avea un prospect, foarte important, pe care trebuie sa-l citesti ca sa vezi ce tip de efecte secundare poate avea, ce recomandari are si mai ales cui ii este contraindicat.
Daca tu continui sa-l iei, o faci pe propria raspundere! Intelegi?
Nu merge cu semnaturi ca nu este o petitie.
Exista intr-adevar sponsori dar daca ceva nu merge ok, nu se lanseaza medicamentul. Punct.
Si eu sunt la medicina ca si kudika330686 si probabil si ea iti poate confirma ca in primii ani avem o materie numita: Metodologia cercetãrii ºtiinþifice medicale, care te invata chestiile astea.
Dar se pare ca omul de rand prefera sa creada ce spune vanzatoare buticului care a auzit probabil de la Pro tv.
Nu e ok. Si sa stii ca un contraceptiv de noua generatie nu are atatea efecte secundare incat ca este nociv.
si tu chiar crezi ca tot ce zboara se mananca? daca ai stii cate gogosi am primit si eu in domeniul meu de la materiile studiate... pai daca eu credeam comparatiile pe care le faceam la economie intre economia de acum si cea din 1939 trebuia sa fiu idiot. de ce nu o compara cu anii `70? pentru ca atunci era superioara si nu convine actualului sistem.

la fel este si la voi, cerne si tu informatia nu o prelua cu titlu de adevar. ce spui tu este normal sa se intample. ce se intampla in lumea asta este total altceva decat ce studiezi tu.
Nici pe departe.

Nici macar nu ma citezi corect, ce sa mai inteleg din ce spui tu.
Si tu ma sfatuiesti sa nu preiau cu titlu de adevar? Corect! nu fac asta in cazul tau pentru ca mi se pare ca vorbesti din carti, dar din niste carti foarte vechi, de pe vremea cand manipularea se facea fara o alternativa care sa-ti ofere si adevarul si ai ramas cu preconceptia ca tot ce afli nou despre un produs etc este gresit, ilegal sau nesanatos.
actualul sistem a adus si imbunatatiri. ti-am explicat cu date concrete.
daca vrei sa vin si cu numere pot sa fac si asta.
eu vorbesc aici strict de medicina si contraceptivele hormonale, care de-a lungul timpului au fost imbunatatite.
daca vrei sa intelegi asta bine, daca nu, inseamna ca pur si simplu nu ai o minte deschisa catre noi informatii.
OanaSun
Postat pe 14 Februarie 2011 20:10
De la: kudika330686, la data 2011-02-14 20:10:09
Nici macar nu ma citezi corect, ce sa mai inteleg din ce spui tu.
Si tu ma sfatuiesti sa nu preiau cu titlu de adevar? Corect! nu fac asta in cazul tau pentru ca mi se pare ca vorbesti din carti, dar din niste carti foarte vechi, de pe vremea cand manipularea se facea fara o alternativa care sa-ti ofere si adevarul si ai ramas cu preconceptia ca tot ce afli nou despre un produs etc este gresit, ilegal sau nesanatos.
actualul sistem a adus si imbunatatiri. ti-am explicat cu date concrete.
daca vrei sa vin si cu numere pot sa fac si asta.
eu vorbesc aici strict de medicina si contraceptivele hormonale, care de-a lungul timpului au fost imbunatatite.
daca vrei sa intelegi asta bine, daca nu, inseamna ca pur si simplu nu ai o minte deschisa catre noi informatii.


mai, stiu ca s-au adus imbunatatiri insa stiu, dar nu voi spune aici si care, ca exista si medicamente de uz curent care nu au treaba cu ce trateaza, uneori chiar produc ce trateaza.
iar legat de tratamente hormonale luate dupa ureche, fara vizite la endocrionolog, in putina mea interactiune cu spitalele si nu numai (eu voiam sa dau la medicina si am invatat destul cat sa stiu ceva despre ea iar ai mei ambii sunt medici, iar in prezent eu am lucrat tot background-ul cabinetelor dupa ce nu au mai fost in sistemul de stat si crede-ma ca am vazut mai multe diagnostice in ultimii ani decat ai vazut tu - sunt de acord ca poate nu le inteleg la fel de bine ca tine), am vazut si cazuri in care in urma unui tratament de genul asta hormonii se reglau dar boala ramanea acolo si nimeni nu stia ce o provoaca. pur si simplu nu trecea desi toate semnalele indicau ca omul e sanatos.
fara teste serioase e bine sa nu ne bagam in asta.
leo_
Postat pe 14 Februarie 2011 21:06
De la: Andreea_eea, la data 2011-02-14 15:56:16Ia tratrament de la herbalife ca e si plin de vitamine si am auz ca te scapa de acnee.

ooo, da! Tratamentul asta de la herbalife e un soi de leac universal! Dac-ar fi asa, spitalele, farmaciile si producatorii de medicamente ar da faliment rapid!
puiut_77
Postat pe 15 Februarie 2011 10:26
De la: puiut_77, la data 2011-02-15 10:26:58
De la: Andreea_eea, la data 2011-02-14 15:56:16Ia tratrament de la herbalife ca e si plin de vitamine si am auz ca te scapa de acnee.

ooo, da! Tratamentul asta de la herbalife e un soi de leac universal! Dac-ar fi asa, spitalele, farmaciile si producatorii de medicamente ar da faliment rapid!


da, a explodat piata de lucruri "naturale" si benefice incat ma intreb de ce le mai pun pe piata si nu le pastreaza doar pentru sefii de stat. parca ultima data directia era sa se scada populatia...

nici un leac cat e de natural nu poate sa salveze fara medicamente un corp care baga cola si alte substante chimice zi de zi in el. se adapteaza si corpul nostru sa le distruga si la fel distruge si substantele din ceaiul ala amarat care sunt foarte bune insa in cantitate infima. astea mergeau pe bunicii nostri.
leo_
Postat pe 15 Februarie 2011 23:56
De la: leo_, la data 2011-02-15 23:56:58
De la: puiut_77, la data 2011-02-15 10:26:58
De la: Andreea_eea, la data 2011-02-14 15:56:16Ia tratrament de la herbalife ca e si plin de vitamine si am auz ca te scapa de acnee.

ooo, da! Tratamentul asta de la herbalife e un soi de leac universal! Dac-ar fi asa, spitalele, farmaciile si producatorii de medicamente ar da faliment rapid!


da, a explodat piata de lucruri "naturale" si benefice incat ma intreb de ce le mai pun pe piata si nu le pastreaza doar pentru sefii de stat. parca ultima data directia era sa se scada populatia...

nici un leac cat e de natural nu poate sa salveze fara medicamente un corp care baga cola si alte substante chimice zi de zi in el. se adapteaza si corpul nostru sa le distruga si la fel distruge si substantele din ceaiul ala amarat care sunt foarte bune insa in cantitate infima. astea mergeau pe bunicii nostri.

perfect de acord!
puiut_77
Postat pe 17 Februarie 2011 13:15
ce-ar fi sa lasi porcariile de creme si alte alea si sa ceri parerea specilaistilor...daca sunt dereglari sa le rezolve endocrinologu/ginecologu dupa caz si nu mai pleca urechea la leacuri 'celebre"......si totusi si eu am luat o per f lunga anticonceptionale...recomandate de dr si inca mai traiesc si nu am probleme dastea de-ale tale....
parerea mea e sa cauti sa tratezi cauza si nu efectul.
mult succes si sanatate
kristine991
Postat pe 17 Februarie 2011 17:00
de unde ai dedus tu ca nu am fost la endocrinolog si la ginecolog?ca asta se intelege..unii vb numai ca sa nu taceti:-j...mai ia vreo 2 ani si ai sa vezi!
hai pa subiect inchis ca deviati ce intreb eu si ce raspund unii...uneori ma intreb ce a fost in mintea mea cand am cautat un raspuns aici!
kudika364431
Postat pe 18 Februarie 2011 10:40
De la: kudika364431, la data 2011-02-18 10:40:00de unde ai dedus tu ca nu am fost la endocrinolog si la ginecolog?ca asta se intelege..unii vb numai ca sa nu taceti:-j...mai ia vreo 2 ani si ai sa vezi!
hai pa subiect inchis ca deviati ce intreb eu si ce raspund unii...uneori ma intreb ce a fost in mintea mea cand am cautat un raspuns aici!

cand ai sa afli raspunsul sa ne anunti si pe noi!!!
puiut_77
Postat pe 18 Februarie 2011 15:46
De la: kudika364431, la data 2011-02-18 10:40:00de unde ai dedus tu ca nu am fost la endocrinolog si la ginecolog?ca asta se intelege..unii vb numai ca sa nu taceti:-j...mai ia vreo 2 ani si ai sa vezi!
hai pa subiect inchis ca deviati ce intreb eu si ce raspund unii...uneori ma intreb ce a fost in mintea mea cand am cautat un raspuns aici!


pai si daca ai fost de ce mai intrebi? aia stiu mai multe decat noi. fa ce zic ei
leo_
Postat pe 18 Februarie 2011 20:09
De la: leo_, la data 2011-02-18 20:09:20
De la: kudika364431, la data 2011-02-18 10:40:00de unde ai dedus tu ca nu am fost la endocrinolog si la ginecolog?ca asta se intelege..unii vb numai ca sa nu taceti:-j...mai ia vreo 2 ani si ai sa vezi!
hai pa subiect inchis ca deviati ce intreb eu si ce raspund unii...uneori ma intreb ce a fost in mintea mea cand am cautat un raspuns aici!


pai si daca ai fost de ce mai intrebi? aia stiu mai multe decat noi. fa ce zic ei[/quoteba leoo ,,,lasa ma fetele n paca,,veziti ma de ale talee,,aoleee aolee
thadoogback
Postat pe 18 Februarie 2011 20:13
De la: leo_, la data 2011-02-14 21:06:08
De la: kudika330686, la data 2011-02-14 20:10:09
Nici macar nu ma citezi corect, ce sa mai inteleg din ce spui tu.
Si tu ma sfatuiesti sa nu preiau cu titlu de adevar? Corect! nu fac asta in cazul tau pentru ca mi se pare ca vorbesti din carti, dar din niste carti foarte vechi, de pe vremea cand manipularea se facea fara o alternativa care sa-ti ofere si adevarul si ai ramas cu preconceptia ca tot ce afli nou despre un produs etc este gresit, ilegal sau nesanatos.
actualul sistem a adus si imbunatatiri. ti-am explicat cu date concrete.
daca vrei sa vin si cu numere pot sa fac si asta.
eu vorbesc aici strict de medicina si contraceptivele hormonale, care de-a lungul timpului au fost imbunatatite.
daca vrei sa intelegi asta bine, daca nu, inseamna ca pur si simplu nu ai o minte deschisa catre noi informatii.


mai, stiu ca s-au adus imbunatatiri insa stiu, dar nu voi spune aici si care, ca exista si medicamente de uz curent care nu au treaba cu ce trateaza, uneori chiar produc ce trateaza.
iar legat de tratamente hormonale luate dupa ureche, fara vizite la endocrionolog, in putina mea interactiune cu spitalele si nu numai (eu voiam sa dau la medicina si am invatat destul cat sa stiu ceva despre ea iar ai mei ambii sunt medici, iar in prezent eu am lucrat tot background-ul cabinetelor dupa ce nu au mai fost in sistemul de stat si crede-ma ca am vazut mai multe diagnostice in ultimii ani decat ai vazut tu - sunt de acord ca poate nu le inteleg la fel de bine ca tine), am vazut si cazuri in care in urma unui tratament de genul asta hormonii se reglau dar boala ramanea acolo si nimeni nu stia ce o provoaca. pur si simplu nu trecea desi toate semnalele indicau ca omul e sanatos.
fara teste serioase e bine sa nu ne bagam in asta.

pentru asta exista endocrinologii, ca sa-ti citeasca analizele si sa-ti recomande ce ti se potriveste, daca ti se potriveste ceva, ca sa nu iei hormoni ca pe bomboane.
si sincer, fara suparare, dar am incredere mai mare intr-un medic, intr-un om de stiinta, decat in tine, care tocmai afirmai ca nu sunt cunoscute pe deplin circuitele hormonale.
daca era asa, atunci nu cred ca mai lua nimeni contraceptive combinate vreodata.
OanaSun
Postat pe 20 Februarie 2011 21:59
De la: leo_, la data 2011-02-15 23:56:58
De la: puiut_77, la data 2011-02-15 10:26:58
De la: Andreea_eea, la data 2011-02-14 15:56:16Ia tratrament de la herbalife ca e si plin de vitamine si am auz ca te scapa de acnee.

ooo, da! Tratamentul asta de la herbalife e un soi de leac universal! Dac-ar fi asa, spitalele, farmaciile si producatorii de medicamente ar da faliment rapid!


da, a explodat piata de lucruri "naturale" si benefice incat ma intreb de ce le mai pun pe piata si nu le pastreaza doar pentru sefii de stat. parca ultima data directia era sa se scada populatia...

nici un leac cat e de natural nu poate sa salveze fara medicamente un corp care baga cola si alte substante chimice zi de zi in el. se adapteaza si corpul nostru sa le distruga si la fel distruge si substantele din ceaiul ala amarat care sunt foarte bune insa in cantitate infima. astea mergeau pe bunicii nostri.

Cola nu are substante chimice, are doar foarte mult zahar! si asta dauneaza pancreasului, oricat de sanatos e. asta nu inseamna ca e toxic.
cat despre "produsele naturiste", de care zicea cineva mai devreme, sincer..prefer hormoni sintetici, ca macar stiu actiunea lor, decat parabenii din produsele de la plafar, care nu sunt chiar 100% bio asa cum se cere.
OanaSun
Postat pe 20 Februarie 2011 22:02
De la: kristine991, la data 2011-02-17 17:00:21ce-ar fi sa lasi porcariile de creme si alte alea si sa ceri parerea specilaistilor...daca sunt dereglari sa le rezolve endocrinologu/ginecologu dupa caz si nu mai pleca urechea la leacuri 'celebre"......si totusi si eu am luat o per f lunga anticonceptionale...recomandate de dr si inca mai traiesc si nu am probleme dastea de-ale tale....
parerea mea e sa cauti sa tratezi cauza si nu efectul.
mult succes si sanatate

si eu la fel, si le folosesc deja de vreo 4 ani :) ca sa vezi!
si la inceput nici mie nu mi-au priit, pentru ca mi-au fost prescrise fara analize.
dupa analize si dupa ce m-am informat mai bine am descoperit ceva care nu mi-a mai cauzat probleme si am ramas doar cu beneficiile.
OanaSun
Postat pe 20 Februarie 2011 22:05
De la: kudika330686, la data 2011-02-20 21:59:20
pentru asta exista endocrinologii, ca sa-ti citeasca analizele si sa-ti recomande ce ti se potriveste, daca ti se potriveste ceva, ca sa nu iei hormoni ca pe bomboane.
si sincer, fara suparare, dar am incredere mai mare intr-un medic, intr-un om de stiinta, decat in tine, care tocmai afirmai ca nu sunt cunoscute pe deplin circuitele hormonale.
daca era asa, atunci nu cred ca mai lua nimeni contraceptive combinate vreodata.


pai imi spui exact ce am spus si eu pana acum, inainte te duci la endocrinolog, faci teste si dupa iei tratamentele, nu te bagi asa la orice medicament gasit pe piata doar pentru ca iti inchipui tu ca e modern si deci e bun.
leo_
Postat pe 22 Februarie 2011 00:39
De la: kudika330686, la data 2011-02-20 22:02:29
Cola nu are substante chimice, are doar foarte mult zahar! si asta dauneaza pancreasului, oricat de sanatos e. asta nu inseamna ca e toxic.
cat despre "produsele naturiste", de care zicea cineva mai devreme, sincer..prefer hormoni sintetici, ca macar stiu actiunea lor, decat parabenii din produsele de la plafar, care nu sunt chiar 100% bio asa cum se cere.


aoleo draga dar scuze ca iti spun, nu prea am obiceiul, tu stai rau de tot cu multe. cola nu are substante chimice... ce sa spun am o lucrare de 400 de pagini cu efectele pe care le creaza. presupun ca le provoaca prin substante naturale. si nu are zahar draga, zaharul e mai scump decat produsul daca nu ai observat inca. are maltul ala de il dadeam noi in socialism la vite si ala crede-ma e foarte periculos pentru pancreas.

leo_
Postat pe 22 Februarie 2011 00:42
De la: leo_, la data 2011-02-22 00:42:50
De la: kudika330686, la data 2011-02-20 22:02:29
Cola nu are substante chimice, are doar foarte mult zahar! si asta dauneaza pancreasului, oricat de sanatos e. asta nu inseamna ca e toxic.
cat despre "produsele naturiste", de care zicea cineva mai devreme, sincer..prefer hormoni sintetici, ca macar stiu actiunea lor, decat parabenii din produsele de la plafar, care nu sunt chiar 100% bio asa cum se cere.


aoleo draga dar scuze ca iti spun, nu prea am obiceiul, tu stai rau de tot cu multe. cola nu are substante chimice... ce sa spun am o lucrare de 400 de pagini cu efectele pe care le creaza. presupun ca le provoaca prin substante naturale. si nu are zahar draga, zaharul e mai scump decat produsul daca nu ai observat inca. are maltul ala de il dadeam noi in socialism la vite si ala crede-ma e foarte periculos pentru pancreas.


bine cum zici tu, dar in cazul in care tu chiar nu observi, asta e un topic legat de dereglarile hormonale nu despre coca cola.
si nu cred ca ma mai poti contrazice cu foarte multe din moment ce iti repet, habar nu ai cum stam cu reglarea hormonilor caci tu inca ai senzatia ca este o mare necunoscuta pentru om.
beneficiile estrogenului sunt foarte multe, si daca esti sanatos si nu ai contraindicatii nu ai de ce sa nu iei daca vrei, mai ales cand esti fata si ai nevoie de el.
tu nu esti fata si nu cred ca ai nevoie deci nu inteleg de ce te bagi in discutie.
OanaSun
Postat pe 28 Februarie 2011 19:46
buna!am auzit ca luand anticonceptionale iti trec durerile menstruale !este adevarat!
kudika372692
Postat pe 28 Februarie 2011 23:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
polipi 4 De la: Simply_i 22 Noiembrie 2009 15:54
Operatie de reductie mamara 17 De la: Rainbow_healthy 28 Ianuarie 2014 21:15
anticonceptionale 2 De la: eleain 19 Martie 2010 18:30
pt mame purtatoare 4 De la: asteraki1973 4 August 2013 12:22
Ma poate ajuta cineva? 4 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 7 August 2010 11:06