Setari Cookie-uri

dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale luate o perioada indelungata

De la: kudika330686, la data 2011-02-07 01:41:37
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.

Dar tu de unde stii ca nu mananca sanatos? Ii controlezi zilnic dieta?
in legatura cu apa plata, o fi n-o fi, asta e. altceva nu avem. ne cumparam filtre si speram la mai bun.
ce altceva putem sa facem? caci apa de la robient cu siguranta nu este pura.
cat despre circuitul hormonal domnule, cu atat mai mult te inseli..
exista si carti cu explicatii si chiar desene pentru toate "circuitele hormonale" posibile.
de ce va place asa mult sa dezinformati lumea?


mai, voi ca popor aveti probleme cu naivitatea. ce e mai rau, ceva impur sau ceva cu siguranta cu grad de toxicitate? draga mea, am mai raspuns pe tema hormonilor, exista si desene privind spatiul cosmic si tot nu stim fiecare munte de pe marte. voi chiar asa rudimentar ganditi incat daca va pune cineva o plansa in mana, gata, s-a rezolvat totul. sa imi arati si mie desene cu circuitele hormonale, eu stiu ca sunt substante chimice, poate vei gasi desene doar ale glandelor.
hai sa iti zic o chestie, la un moment dat ma apucase nevoia de crestere in inaltime si voiam sa fac un tratament cu hormoni (aveam 16 ani sa stii, e o scuza). din 2 medici din familie niciunul nu mi-a dat voie. daca e asa de usor de lucrat cu hormonii care ar fi fost problema? doar dereglam si reglam nu? tare imi este ca voi va omorati singuri :)))
leo_
Postat pe 8 Februarie 2011 22:58
De la: kudika127260, la data 2011-02-07 09:33:08mai fetelor daca nu aveti o viata sexuala normala n-ar trebui sa folositi contraceptive,folositi alte mijloace (prezervativul)care este OK.eu una nu am folosit niciodata contraceptive si nici nu am de gand sa le folosesc ,folosindu-le binenteles ca se produc unele modificari hormonale in organism si care duc la accidente vasculare,cunosc o persoana care a avut acc.v.2005 este pensionata pe caz de boala 44 ani,atentie si cu stresul ,sanatatea pe primul loc ,aveti grija de voi ca nu are nimeni,este responsabilitatea voastra,IPS Mitropolitul Bartolomeu a spus "mai important decat viata ,este sufletul"aveti grija de suflet,intradevar este f.important

celor care sunt predispuse catre tromboflebite trombembolii normal ca nu le sunt recomandate. sunt chiar contraindicate!
e asa greu sa mergi la medic si sa vorbesti inainte cu el si sa-ti faci un set de analize?
sau doar va place sa speriati oamenii?
OanaSun
Postat pe 9 Februarie 2011 00:24
De la: kudika127260, la data 2011-02-07 09:33:08mai fetelor daca nu aveti o viata sexuala normala n-ar trebui sa folositi contraceptive,folositi alte mijloace (prezervativul)care este OK.eu una nu am folosit niciodata contraceptive si nici nu am de gand sa le folosesc ,folosindu-le binenteles ca se produc unele modificari hormonale in organism si care duc la accidente vasculare,cunosc o persoana care a avut acc.v.2005 este pensionata pe caz de boala 44 ani,atentie si cu stresul ,sanatatea pe primul loc ,aveti grija de voi ca nu are nimeni,este responsabilitatea voastra,IPS Mitropolitul Bartolomeu a spus "mai important decat viata ,este sufletul"aveti grija de suflet,intradevar este f.important

Si inca ceva: chiar si fara viata sexuala inceputa, contraceptivele hormonale pot fi luate pentru reglarea menstrei, de care foarte multe fete "sufera" in zilele noastre. astia stiai?
OanaSun
Postat pe 9 Februarie 2011 00:26
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:50:38
De la: paulapau, la data 2011-02-04 16:04:36
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.[/quot

in lumea in care traim nimic din ceea ce mancam nu mai e sanatos...nici macar legumele pe care le cumperi din piata....dar ce ar trebui sa facem?sa ne limitam la anumite produse doar pentru ca aia aia si aia au e-uri sau mai stiu eu ce?....in legatura cu apa plata....cred ca e mai ok sa beau apa plata decat apa de la robinet cum am observat ca inca se mai obisnuieste......am apelat la forumul asta pentru a primi niste raspunsuri concrete nu pentru ironii puerile!


pai si daca nimic nu e sanatos asta inseamna ca trebuie sa te apuci sa consumi totusi cat mai mult din toxine si sa te minti ca mananci sanatos. prefer virusii din apa de rau decat chimicalele din apa plata. cu virusii poate lupta organismul meu.

sunt intr-adevar hormoni sintetici dar nu sunt toxine! cum poti sa spui ca sunt toxine? imi este din ce in ce mai clar ca habar nu ai despre ce vorbesti..
si nu inteleg de ce dai sfaturi din moment ce nici nu stii ce vorbesti, nu ai argumente clare si mai esti si barbat!
OanaSun
Postat pe 9 Februarie 2011 00:28
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:52:43
De la: Mirela_t, la data 2011-02-07 01:36:51
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:24:09
De la: paulapau, la data 2011-01-26 09:28:44buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....


reglarea se face pe cale naturala si daca ai noroc. nici cele mai mari descoperiri ale stiintei in domeniul asta nu se joaca cu hormonii. circuitul hormonal inca nu e pe deplin cunoscut. acum nu stiu de ce unii dintre voi riscati tocmai cu asta, am mai vazut femei care iau contraceptive in prostie, oameni care iau hormoni pentru crestere si nu au probleme, altii pentru extensia unor organe. supernasoala treaba sa bagi atatia excitanti hormonali in tine dupa ce ca mai cumperi si puiul ala ingrasat cu hormoni de la supermarket.

cum poti sa spui ca nu este pe deplin cunoscut circuitul hormonal? ba este chiar foarte cunoscut!
mergi la endocrinolog daca nu esti convins.
cine ia dupa ureche ia contraceptive in prostie, restul nu intra in categoria asta!


ia du-te tu la un endocrinolog bine intentionat si intreaba-l daca e bine sa te joci cu tratamentele care afecteaza hormonii si vezi ce iti spune.

am vorbit cu mai multi si ca de la profesor-student, pentru ca intamplator anul acesta am avut stagiu de endocrinologie.
si da draga, exista desene si scheme cu reglarea hormonala in caz ca nu stiai. se studiaza de foarte multi ani chiar!
si asa cum uneori mananci prea multe dulciuri dar nu ajungi in coma hiperglicemica, asa poti sa iei si doze hormonale care sa-ti ajute organismul.
e ok? m-ai inteles?
nu mai speria lumea cu cuvinte precum "toxine"!! contraceptivele hormonale, mai ales cele microdozatee, nu sunt toxine!
OanaSun
Postat pe 9 Februarie 2011 00:31
De la: kudika330686, la data 2011-02-09 00:28:44
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:50:38
De la: paulapau, la data 2011-02-04 16:04:36
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.[/quot

in lumea in care traim nimic din ceea ce mancam nu mai e sanatos...nici macar legumele pe care le cumperi din piata....dar ce ar trebui sa facem?sa ne limitam la anumite produse doar pentru ca aia aia si aia au e-uri sau mai stiu eu ce?....in legatura cu apa plata....cred ca e mai ok sa beau apa plata decat apa de la robinet cum am observat ca inca se mai obisnuieste......am apelat la forumul asta pentru a primi niste raspunsuri concrete nu pentru ironii puerile!


pai si daca nimic nu e sanatos asta inseamna ca trebuie sa te apuci sa consumi totusi cat mai mult din toxine si sa te minti ca mananci sanatos. prefer virusii din apa de rau decat chimicalele din apa plata. cu virusii poate lupta organismul meu.

sunt intr-adevar hormoni sintetici dar nu sunt toxine! cum poti sa spui ca sunt toxine? imi este din ce in ce mai clar ca habar nu ai despre ce vorbesti..
si nu inteleg de ce dai sfaturi din moment ce nici nu stii ce vorbesti, nu ai argumente clare si mai esti si barbat!

...tu stii? (...stii ca ne afecteaza si pe noi hormonii pe care ii elimini in mediu?)
kudika195501
Postat pe 9 Februarie 2011 00:33
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:58:14
De la: kudika330686, la data 2011-02-07 01:41:37
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.

Dar tu de unde stii ca nu mananca sanatos? Ii controlezi zilnic dieta?
in legatura cu apa plata, o fi n-o fi, asta e. altceva nu avem. ne cumparam filtre si speram la mai bun.
ce altceva putem sa facem? caci apa de la robient cu siguranta nu este pura.
cat despre circuitul hormonal domnule, cu atat mai mult te inseli..
exista si carti cu explicatii si chiar desene pentru toate "circuitele hormonale" posibile.
de ce va place asa mult sa dezinformati lumea?


mai, voi ca popor aveti probleme cu naivitatea. ce e mai rau, ceva impur sau ceva cu siguranta cu grad de toxicitate? draga mea, am mai raspuns pe tema hormonilor, exista si desene privind spatiul cosmic si tot nu stim fiecare munte de pe marte. voi chiar asa rudimentar ganditi incat daca va pune cineva o plansa in mana, gata, s-a rezolvat totul. sa imi arati si mie desene cu circuitele hormonale, eu stiu ca sunt substante chimice, poate vei gasi desene doar ale glandelor.
hai sa iti zic o chestie, la un moment dat ma apucase nevoia de crestere in inaltime si voiam sa fac un tratament cu hormoni (aveam 16 ani sa stii, e o scuza). din 2 medici din familie niciunul nu mi-a dat voie. daca e asa de usor de lucrat cu hormonii care ar fi fost problema? doar dereglam si reglam nu? tare imi este ca voi va omorati singuri :)))

La 16 ani esti la liceu, era o scuza daca aveai 13 ani! Si oricum, nimeni nu-ti cere socoteala, dar hormoni nu iei doar ca ai chef sa mai cresti in greutate. Trebuie sa ai si motive: al meu e sa ma feresc de o sarcina nedorita si sa am un ciclu menstrual regulat si nedureros.
Mirela_t
Postat pe 9 Februarie 2011 00:44
De la: kudika195501, la data 2011-02-09 00:33:56
De la: kudika330686, la data 2011-02-09 00:28:44
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:50:38
De la: paulapau, la data 2011-02-04 16:04:36
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.[/quot

in lumea in care traim nimic din ceea ce mancam nu mai e sanatos...nici macar legumele pe care le cumperi din piata....dar ce ar trebui sa facem?sa ne limitam la anumite produse doar pentru ca aia aia si aia au e-uri sau mai stiu eu ce?....in legatura cu apa plata....cred ca e mai ok sa beau apa plata decat apa de la robinet cum am observat ca inca se mai obisnuieste......am apelat la forumul asta pentru a primi niste raspunsuri concrete nu pentru ironii puerile!


pai si daca nimic nu e sanatos asta inseamna ca trebuie sa te apuci sa consumi totusi cat mai mult din toxine si sa te minti ca mananci sanatos. prefer virusii din apa de rau decat chimicalele din apa plata. cu virusii poate lupta organismul meu.

sunt intr-adevar hormoni sintetici dar nu sunt toxine! cum poti sa spui ca sunt toxine? imi este din ce in ce mai clar ca habar nu ai despre ce vorbesti..
si nu inteleg de ce dai sfaturi din moment ce nici nu stii ce vorbesti, nu ai argumente clare si mai esti si barbat!

...tu stii? (...stii ca ne afecteaza si pe noi hormonii pe care ii elimini in mediu?)

Parca am mai citit replica asta a ta pe un al topic.
Si te certai cu altcineva despre lucrurl asta dupa ce tu insusi ai declarat ca fumezi. Imi cer scuze daca-s prea dura, dar nu ai dreptul sa te iei de o persoana atata timp cat si tu afectezi sanatatea altora :)
Plus ca hormonii nu sunt nocivi decat daca ai contraindicatii sa fie administrati. Ce primesti tu din mediu este o cantitate infima.
Mirela_t
Postat pe 9 Februarie 2011 00:47
De la: kudika195501, la data 2011-02-09 00:33:56
De la: kudika330686, la data 2011-02-09 00:28:44
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:50:38
De la: paulapau, la data 2011-02-04 16:04:36
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.[/quot

in lumea in care traim nimic din ceea ce mancam nu mai e sanatos...nici macar legumele pe care le cumperi din piata....dar ce ar trebui sa facem?sa ne limitam la anumite produse doar pentru ca aia aia si aia au e-uri sau mai stiu eu ce?....in legatura cu apa plata....cred ca e mai ok sa beau apa plata decat apa de la robinet cum am observat ca inca se mai obisnuieste......am apelat la forumul asta pentru a primi niste raspunsuri concrete nu pentru ironii puerile!


pai si daca nimic nu e sanatos asta inseamna ca trebuie sa te apuci sa consumi totusi cat mai mult din toxine si sa te minti ca mananci sanatos. prefer virusii din apa de rau decat chimicalele din apa plata. cu virusii poate lupta organismul meu.

sunt intr-adevar hormoni sintetici dar nu sunt toxine! cum poti sa spui ca sunt toxine? imi este din ce in ce mai clar ca habar nu ai despre ce vorbesti..
si nu inteleg de ce dai sfaturi din moment ce nici nu stii ce vorbesti, nu ai argumente clare si mai esti si barbat!

...tu stii? (...stii ca ne afecteaza si pe noi hormonii pe care ii elimini in mediu?)

da stiu, dar nu inteleg ce cauti tu la topicurile despre ginecologie? atata timp cat nu esti medic ginecolog sau omul perfect care nu face absolut nimic care sa dauneze altora, nu inteleg de ce vii sa provoci scandal.
stii macar ceva despre contraceptivele hormonale in afara de FAC RAU sau DAUNEAZA ALTORA?
ca de astea deja m-am plictisit sa aud.
OanaSun
Postat pe 9 Februarie 2011 00:55
...si eu m-am plictisit...dati-i drumul
kudika195501
Postat pe 9 Februarie 2011 00:58
poate gasim un topic sa vb si despre toxine...radiatii...si altele
kudika195501
Postat pe 9 Februarie 2011 01:02
...mi-i sila deja de tot ce inseamna"civilizatie"
kudika195501
Postat pe 9 Februarie 2011 01:03
doamne, sper sa nu ajung la un doctor ca ea, macar din cat am invatat eu cand doream sa dau la medicina am invatat mai multe.

leo_
Postat pe 9 Februarie 2011 19:04
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:58:14
De la: kudika330686, la data 2011-02-07 01:41:37
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.

Dar tu de unde stii ca nu mananca sanatos? Ii controlezi zilnic dieta?
in legatura cu apa plata, o fi n-o fi, asta e. altceva nu avem. ne cumparam filtre si speram la mai bun.
ce altceva putem sa facem? caci apa de la robient cu siguranta nu este pura.
cat despre circuitul hormonal domnule, cu atat mai mult te inseli..
exista si carti cu explicatii si chiar desene pentru toate "circuitele hormonale" posibile.
de ce va place asa mult sa dezinformati lumea?


mai, voi ca popor aveti probleme cu naivitatea. ce e mai rau, ceva impur sau ceva cu siguranta cu grad de toxicitate? draga mea, am mai raspuns pe tema hormonilor, exista si desene privind spatiul cosmic si tot nu stim fiecare munte de pe marte. voi chiar asa rudimentar ganditi incat daca va pune cineva o plansa in mana, gata, s-a rezolvat totul. sa imi arati si mie desene cu circuitele hormonale, eu stiu ca sunt substante chimice, poate vei gasi desene doar ale glandelor.
hai sa iti zic o chestie, la un moment dat ma apucase nevoia de crestere in inaltime si voiam sa fac un tratament cu hormoni (aveam 16 ani sa stii, e o scuza). din 2 medici din familie niciunul nu mi-a dat voie. daca e asa de usor de lucrat cu hormonii care ar fi fost problema? doar dereglam si reglam nu? tare imi este ca voi va omorati singuri :)))


bai baiatule dute mai bine si joaca un poker cu baietii si lasa ne pe noi cu ale noastre ca oricum aberezi....fata zice de contraceptive tu zici de toxine...ce pm vb asa numai ca sa nu taci vezi ti de treaba....astea sunt treburi de femei!
kudika364431
Postat pe 10 Februarie 2011 10:36
De la: leo_, la data 2011-02-11 10:34:53
De la: kudika364431, la data 2011-02-10 10:36:10
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:58:14
De la: kudika330686, la data 2011-02-07 01:41:37
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.

Dar tu de unde stii ca nu mananca sanatos? Ii controlezi zilnic dieta?
in legatura cu apa plata, o fi n-o fi, asta e. altceva nu avem. ne cumparam filtre si speram la mai bun.
ce altceva putem sa facem? caci apa de la robient cu siguranta nu este pura.
cat despre circuitul hormonal domnule, cu atat mai mult te inseli..
exista si carti cu explicatii si chiar desene pentru toate "circuitele hormonale" posibile.
de ce va place asa mult sa dezinformati lumea?


mai, voi ca popor aveti probleme cu naivitatea. ce e mai rau, ceva impur sau ceva cu siguranta cu grad de toxicitate? draga mea, am mai raspuns pe tema hormonilor, exista si desene privind spatiul cosmic si tot nu stim fiecare munte de pe marte. voi chiar asa rudimentar ganditi incat daca va pune cineva o plansa in mana, gata, s-a rezolvat totul. sa imi arati si mie desene cu circuitele hormonale, eu stiu ca sunt substante chimice, poate vei gasi desene doar ale glandelor.
hai sa iti zic o chestie, la un moment dat ma apucase nevoia de crestere in inaltime si voiam sa fac un tratament cu hormoni (aveam 16 ani sa stii, e o scuza). din 2 medici din familie niciunul nu mi-a dat voie. daca e asa de usor de lucrat cu hormonii care ar fi fost problema? doar dereglam si reglam nu? tare imi este ca voi va omorati singuri :)))


bai baiatule dute mai bine si joaca un poker cu baietii si lasa ne pe noi cu ale noastre ca oricum aberezi....fata zice de contraceptive tu zici de toxine...ce pm vb asa numai ca sa nu taci vezi ti de treaba....astea sunt treburi de femei!


draga mea daca urmaresti sirul mesajelor vezi foarte bine ca am spus toxine vis-a-vis de faptul ca autoarea a zis ca mananca sanatos. din ce a spus ea nu mananca sanatos. la asta m-am referit, unii aveti nevoie de traduceri.

in ce priveste hormonii sintetizati mi-am exprimat punctul de vedere avand in vedere ca aceste contraceptive pe baza de hormoni lucreaza si afecteaza circuitele hormonale din corp. pe langa faptul ca au un efect secundar asupra corpului fiind sintetizati. pana si vitamina c sintetizata este total diferita de vitamina c din fructe de exemplu, iar corpul stie asta si din aceasta cauza o sa vezi oameni care iau tone de vitamine si tot au avitaminoza. tu faci o substanta dar prin chimia noastra o legi de radicali diferiti de cei din natura si corpul ii recunoaste ca substante straine si procedeaza in consecinta. ce am vrut sa spun este ca aceste substante si radicalii lor interactioneaza in corpul nostru si trebuie folosite atunci cand este nevoie


sa reglezi ceva care e dereglat nu sa devina mod de viata. sper ca acum ti-am tradus pe inteles.



bine atunci spune mi daca ar fi ok sa iau vitex agnus niste vitamine care sunt si pt dereglari hormonale produse de anticoncept luate mult timp ca sunt in aceeasi situatie ca ea daca stii daca nu e ok!
kudika364431
Postat pe 12 Februarie 2011 14:18
De la: Mirela_t, la data 2011-02-07 01:36:51
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:24:09
De la: paulapau, la data 2011-01-26 09:28:44buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....


reglarea se face pe cale naturala si daca ai noroc. nici cele mai mari descoperiri ale stiintei in domeniul asta nu se joaca cu hormonii. circuitul hormonal inca nu e pe deplin cunoscut. acum nu stiu de ce unii dintre voi riscati tocmai cu asta, am mai vazut femei care iau contraceptive in prostie, oameni care iau hormoni pentru crestere si nu au probleme, altii pentru extensia unor organe. supernasoala treaba sa bagi atatia excitanti hormonali in tine dupa ce ca mai cumperi si puiul ala ingrasat cu hormoni de la supermarket.

cum poti sa spui ca nu este pe deplin cunoscut circuitul hormonal? ba este chiar foarte cunoscut!
mergi la endocrinolog daca nu esti convins.
cine ia dupa ureche ia contraceptive in prostie, restul nu intra in categoria asta!

Este foarte cunoscut.Uite :Eu am avut probleme mari cu acneea de pe la 16 ani pana la 20 ani cam asa mi-a chinuit viata.Dupa incercari nereusite cu Skinoren,Zynerit,solutii creeme firme cunoscute,branduri renumite si solutii naturiste,m-am dus iarasi la alt dermatolog ,care m-a trimis la endocrinolog cauza fiind de natura hormonala, deci degeaba tratam eu doar efectele la suprafata. Mi-a prescris dupa niste analize Diane-35 !tin sa va spun ca rezultatele nu au venit instant..dupa 2-3 luni.Dar de atunci am scapat si de acnee complet(!), dar si de pilozitatea excesiva :DDe 3 ani le iau,cu verificari regulate la medic si pauzele cam odata pe an de cate 2-3 luni.Ma simt foarte bine,si la analizele de acum o luna,mi-au iesit f ok.Aaa,ca sfat "Vichy" m-au ajutat in ameliorare(gama Normaderm).multa bafta!
ROXXY4
Postat pe 12 Februarie 2011 16:07
Papusica nu ai acnee de la anticonceptionale.Daca ai citi cu atentie prospectul ai constata ca aparitia acneei nu se incadreaza in efectele adverse ale acestui medicament.dimpotriva.Contraceptivele sunt chiar recomandate ptr combaterea acneii sau a pilozitatii in exces.Nu provoaca dereglari hormonale,efectul lor fiind acela de apune ovarele in repaus.Ptr.acnee ce ar fi sa te demachiezi corect si sa folosesti farduri de buna calitate?
kudika138362
Postat pe 12 Februarie 2011 19:06
Aplic extensii unghii cu gel diverse modele, french, strasuri, desene pe unghii, model in relief, culori deosebite, orice model, la domiciliul meu sau al clientei, prefefrabil zona Militari.

Aplicare tips + gel...............................80 ron
Aplicare tips+gel+model permanent ................90 ron
Intretinere unghii gel+inlocuire model perm.......50 ron
Protectie gel pe unghii naturale..................40 ron
Gel pe unghii nat.+french permanent...............50 ron
Aplicare gel cu tipsuri french....................90 ron
Constructie din gel+ french permanent.............90 ron
Constructie unghii din gel model natural..........80 ron
Inlocuire o unghie.................................8 ron
Nail Art (pictura sau model unghie) 1 bUC..........3 ron
Pictura unghii din oja sau culori pe baza de apa..10 ron
Strasuri,flori uscate,paiete 1 buc.................3 ron
Realizare french din glitter,flitter,paiete etc...15 ron

ID mess: moldoveanu.mirella
Programari la tel: 0748.029.078
sm1r3
Postat pe 12 Februarie 2011 19:16
De la: kudika138362, la data 2011-02-12 19:06:44 Papusica nu ai acnee de la anticonceptionale.Daca ai citi cu atentie prospectul ai constata ca aparitia acneei nu se incadreaza in efectele adverse ale acestui medicament.dimpotriva.Contraceptivele sunt chiar recomandate ptr combaterea acneii sau a pilozitatii in exces.Nu provoaca dereglari hormonale,efectul lor fiind acela de apune ovarele in repaus.Ptr.acnee ce ar fi sa te demachiezi corect si sa folosesti farduri de buna calitate?


"papusica"anticoncept functioneaza cat le iei dupa aia adio ten curat!!eu am acnee din cauza dereglarilor hormonale n are legatura cu fardurile si demakierea si crede ma ca imi ingrijesc tenul ft bine si folosesc farduri de ft buna calitate ...cand e vb de tenul meu am grija ce pun p el...tine cont ca am luat 7 ani!!!!!!mult...cum nu iau pastile cum gata incepe calvarul...si cum nu am voie si nici nu vreau sa le mai iau caut ceva pentru reglare dupa anticoncept si am auz ca vitexul ar fi bun daca a folosit cineva ast pareri
kudika364431
Postat pe 12 Februarie 2011 21:37
De la: kudika364431, la data 2011-02-12 14:18:47
bine atunci spune mi daca ar fi ok sa iau vitex agnus niste vitamine care sunt si pt dereglari hormonale produse de anticoncept luate mult timp ca sunt in aceeasi situatie ca ea daca stii daca nu e ok!


nu te baga. nu e parerea mea asta pentru ca sunt economist ci a ambilor mei parinti, care sunt medici destul de respectati. dereglarile hormonale se lucreaza doar la endocrinologie cu teste complicate, nu acasa. adica, pana la urma faci pe propria ta raspundere. o data dereglat organismul nu il mai reglezi la loc, nici d-zeu nu te salveaza. si apoi, vezi si tu de cand sunt create vitaminele alea. de obicei pentru ca un medicament sa fie ultracunoscut ca efect trebuie sa fi fost creat acum 10-15 ani.
leo_
Postat pe 12 Februarie 2011 22:31
De la: leo_, la data 2011-02-12 22:31:56
De la: kudika364431, la data 2011-02-12 14:18:47
bine atunci spune mi daca ar fi ok sa iau vitex agnus niste vitamine care sunt si pt dereglari hormonale produse de anticoncept luate mult timp ca sunt in aceeasi situatie ca ea daca stii daca nu e ok!


nu te baga. nu e parerea mea asta pentru ca sunt economist ci a ambilor mei parinti, care sunt medici destul de respectati. dereglarile hormonale se lucreaza doar la endocrinologie cu teste complicate, nu acasa. adica, pana la urma faci pe propria ta raspundere. o data dereglat organismul nu il mai reglezi la loc, nici d-zeu nu te salveaza. si apoi, vezi si tu de cand sunt create vitaminele alea. de obicei pentru ca un medicament sa fie ultracunoscut ca efect trebuie sa fi fost creat acum 10-15 ani.


:(....off nu stiu ce sa mai fac...acneea mea e hormonala daca nu iau anticoncept adio ten curat...la mine nu functioneaza cremele si toate chestiile antiacneice...totusi am luat pastile la sfaturile medicilor(ovar polichistic acnee mentruatie neregulata) nu de capul meu...si pt mastoza fibrochistica mi s a recomandat mastodynon reglator cica si ala...am fost la o mie de medici se uita la mine ca la felul 14 cu orez ...si n am acnee de aia grava...am asa ca niste borbonele sub piele mici...daca mai afli ceva anunta ma si p mn
kudika364431
Postat pe 12 Februarie 2011 23:50
greu de rezolvat aaceasta problema uneori
eu ma confrunt cu aceste dereglari de ani de zile si mergeam la doctor ginecolog ,endocrinolog ,faceam analizele care mi se cereau si ieseau bn ,dar nici unul din ei nu-mi explicau mai nimic .din pct lor de vedere nu aveam ovulatie si imi venea ciclul la fix o luna si 3 sapt(spuneau ca e ceva normal) .ciudat ,nu? asta am patit-o dupa ce am avut un soc emotional cand s-a imbolnavit piciul meu si am slabit 5 kg intr-o sapt . cele 3 sapt de intarziere erau un chin vis a vis de acnee .imi ieseau acele cosuri pe sub piele dureroase plus mici firicele de par pe fata in zona barbi si a obrajilor .aveam tensiune intracraniana ,nervozitate ,chin ce sa va mai zic .am luat vestitul duphaston dar la incetarea tratamentului reluam problema .intr-adevar pentru inceput alimentatia joaca un rol important eliminarea carnii (mai ales de porc ) a sucurilor din comert si cel mai bn un tratament pe baza de hormoni naturali ,dar consultat un medic bun naturist si luat dupa o schema -individualizat .
am observat o mare schimbare la o fetita adolescenta care a plecat in tabara .acolo aveau meniul pe baza de produse de soia fara pic de carne (nu garantez ca nu erau ceva chimicale in toate cele ),dar in principiu era o alimentatie fara produse animale .ei stiti cum avea fata dupa o saptamana de stat la munte acolo in tabara ? impecabila ,zau am ramas uimita .
asa ca daca vreti o rezolvare aveti grija si la alimentatie si mai ales analize ale hormonilor (si cei tiroidieni ).
kudika005095
Postat pe 13 Februarie 2011 09:00
greu de rezolvat aaceasta problema uneori
eu ma confrunt cu aceste dereglari de ani de zile si mergeam la doctor ginecolog ,endocrinolog ,faceam analizele care mi se cereau si ieseau bn ,dar nici unul din ei nu-mi explicau mai nimic .din pct lor de vedere nu aveam ovulatie si imi venea ciclul la fix o luna si 3 sapt(spuneau ca e ceva normal) .ciudat ,nu? asta am patit-o dupa ce am avut un soc emotional cand s-a imbolnavit piciul meu si am slabit 5 kg intr-o sapt . cele 3 sapt de intarziere erau un chin vis a vis de acnee .imi ieseau acele cosuri pe sub piele dureroase plus mici firicele de par pe fata in zona barbi si a obrajilor .aveam tensiune intracraniana ,nervozitate ,chin ce sa va mai zic .am luat vestitul duphaston dar la incetarea tratamentului reluam problema .intr-adevar pentru inceput alimentatia joaca un rol important eliminarea carnii (mai ales de porc ) a sucurilor din comert si cel mai bn un tratament pe baza de hormoni naturali ,dar consultat un medic bun naturist si luat dupa o schema -individualizat .
am observat o mare schimbare la o fetita adolescenta care a plecat in tabara .acolo aveau meniul pe baza de produse de soia fara pic de carne (nu garantez ca nu erau ceva chimicale in toate cele ),dar in principiu era o alimentatie fara produse animale .ei stiti cum avea fata dupa o saptamana de stat la munte acolo in tabara ? impecabila ,zau am ramas uimita .
asa ca daca vreti o rezolvare aveti grija si la alimentatie si mai ales analize ale hormonilor (si cei tiroidieni ).
kudika005095
Postat pe 13 Februarie 2011 09:00
Iti recomand din tot sufletul sotret!
Eu am urmat acest tratament timp de 10 luni si nu mai am absolut nicio problema de atunci....nu este un tratament dureros doar ca vei avea anumite restrictii pe perioada urmarii acestuia, nu ai voie la mare de ex. si va trebui sa iti faci analize de sange in mod regulat; sub nicio forma nu ai voie sa ramai insarcinata deoarece se pot provoca malformatii fatului....citeste mai multe pe net despre acest tratament; sunt niste pastilute usor digerabile.....consulta si un dermatalog in privinta asta....este super eficient si sincer eu l-as recomanda tuturor celor care au probleme cu acneea....vor cunoaste o alta viata, mai frumoasa, dupa acest tratament! Multa sanatate si iubire!
coatina
Postat pe 13 Februarie 2011 11:38
te rog mult intra pe site'ul asta: http://concurs.eza.ro/concurent-kara47.html apoi apasa butonul "voteaza" .. raman datoare. ms mult de tot.
baby_r
Postat pe 13 Februarie 2011 22:05
De la: kudika138362, la data 2011-02-12 19:06:44 Papusica nu ai acnee de la anticonceptionale.Daca ai citi cu atentie prospectul ai constata ca aparitia acneei nu se incadreaza in efectele adverse ale acestui medicament.dimpotriva.Contraceptivele sunt chiar recomandate ptr combaterea acneii sau a pilozitatii in exces.Nu provoaca dereglari hormonale,efectul lor fiind acela de apune ovarele in repaus.Ptr.acnee ce ar fi sa te demachiezi corect si sa folosesti farduri de buna calitate?

EXACT! in sfarsit inca o persoana care poate confirma, asta ca sa nu mai apara un nene sa ma ia pe mine peste picior ca nu voi fi un medic bun. asta vom vedea...asa cum vom vedea de exemplu daca stii tu care-s circuitele hormonale ale corpului uman.
indraznesc sa te rog sa-mi numesti macar 3 si abia apoi sa mai zici ceva de contraceptivele hormonale despre care oricum vad ca nu ai habar.
acneea si pilozitatea sunt tratate, nu cauzte, de contraceptivele hormonale.
OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 23:06
De la: ROXXY4, la data 2011-02-12 16:07:26
De la: Mirela_t, la data 2011-02-07 01:36:51
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:24:09
De la: paulapau, la data 2011-01-26 09:28:44buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....


reglarea se face pe cale naturala si daca ai noroc. nici cele mai mari descoperiri ale stiintei in domeniul asta nu se joaca cu hormonii. circuitul hormonal inca nu e pe deplin cunoscut. acum nu stiu de ce unii dintre voi riscati tocmai cu asta, am mai vazut femei care iau contraceptive in prostie, oameni care iau hormoni pentru crestere si nu au probleme, altii pentru extensia unor organe. supernasoala treaba sa bagi atatia excitanti hormonali in tine dupa ce ca mai cumperi si puiul ala ingrasat cu hormoni de la supermarket.

cum poti sa spui ca nu este pe deplin cunoscut circuitul hormonal? ba este chiar foarte cunoscut!
mergi la endocrinolog daca nu esti convins.
cine ia dupa ureche ia contraceptive in prostie, restul nu intra in categoria asta!

Este foarte cunoscut.Uite :Eu am avut probleme mari cu acneea de pe la 16 ani pana la 20 ani cam asa mi-a chinuit viata.Dupa incercari nereusite cu Skinoren,Zynerit,solutii creeme firme cunoscute,branduri renumite si solutii naturiste,m-am dus iarasi la alt dermatolog ,care m-a trimis la endocrinolog cauza fiind de natura hormonala, deci degeaba tratam eu doar efectele la suprafata. Mi-a prescris dupa niste analize Diane-35 !tin sa va spun ca rezultatele nu au venit instant..dupa 2-3 luni.Dar de atunci am scapat si de acnee complet(!), dar si de pilozitatea excesiva :DDe 3 ani le iau,cu verificari regulate la medic si pauzele cam odata pe an de cate 2-3 luni.Ma simt foarte bine,si la analizele de acum o luna,mi-au iesit f ok.Aaa,ca sfat "Vichy" m-au ajutat in ameliorare(gama Normaderm).multa bafta!

da, dianele rezolva acneea multor persoane, dar din pacate au o doza hormonala uriasa, de aceea provoaca atatea neajunsuri.
OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 23:08
De la: leo_, la data 2011-02-08 22:58:14
De la: kudika330686, la data 2011-02-07 01:41:37
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.

Dar tu de unde stii ca nu mananca sanatos? Ii controlezi zilnic dieta?
in legatura cu apa plata, o fi n-o fi, asta e. altceva nu avem. ne cumparam filtre si speram la mai bun.
ce altceva putem sa facem? caci apa de la robient cu siguranta nu este pura.
cat despre circuitul hormonal domnule, cu atat mai mult te inseli..
exista si carti cu explicatii si chiar desene pentru toate "circuitele hormonale" posibile.
de ce va place asa mult sa dezinformati lumea?


mai, voi ca popor aveti probleme cu naivitatea. ce e mai rau, ceva impur sau ceva cu siguranta cu grad de toxicitate? draga mea, am mai raspuns pe tema hormonilor, exista si desene privind spatiul cosmic si tot nu stim fiecare munte de pe marte. voi chiar asa rudimentar ganditi incat daca va pune cineva o plansa in mana, gata, s-a rezolvat totul. sa imi arati si mie desene cu circuitele hormonale, eu stiu ca sunt substante chimice, poate vei gasi desene doar ale glandelor.
hai sa iti zic o chestie, la un moment dat ma apucase nevoia de crestere in inaltime si voiam sa fac un tratament cu hormoni (aveam 16 ani sa stii, e o scuza). din 2 medici din familie niciunul nu mi-a dat voie. daca e asa de usor de lucrat cu hormonii care ar fi fost problema? doar dereglam si reglam nu? tare imi este ca voi va omorati singuri :)))

te contraziceai cu cineva ca tu n-ai zis ca ar fi toxice contraceptivele hromonale, dar uita-te in citat ca sa vezi ce-ai scris cu manuta ta.
si da, nu sunt toxice! nu mai speriati lumea fara motiiiiv!
OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 23:10
De la: kudika195501, la data 2011-02-09 01:03:56 ...mi-i sila deja de tot ce inseamna"civilizatie"

oare pentru ca pentru tine civilizatia presupune sa stam docili si sa ascultam doar parerea ta si a celor care nu sunt informati si ,respectiv, de acord cu noi?
civilizat inseamna sa fii respectuos cu ceilalti si sa nu ii minti, iei peste picior etc.
OanaSun
Postat pe 13 Februarie 2011 23:12
De la: kudika330686, la data 2011-02-13 23:12:55
De la: kudika195501, la data 2011-02-09 01:03:56 ...mi-i sila deja de tot ce inseamna"civilizatie"

oare pentru ca pentru tine civilizatia presupune sa stam docili si sa ascultam doar parerea ta si a celor care nu sunt informati si ,respectiv, de acord cu noi?
civilizat inseamna sa fii respectuos cu ceilalti si sa nu ii minti, iei peste picior etc.

...cred ca ai fost "orbita" de culoarea verde si nu ai vazut""(ghilimelele)...si app de luatul peste picior....

...crezi ca m-ar ajuta niste anticonceptionale?

kudika195501
Postat pe 13 Februarie 2011 23:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
contraceptie 7 De la: darksukkubus69 23 Februarie 2009 21:00
ALEGE SCHIMBAREA ! 1 De la: ioanabobocea 21 Noiembrie 2009 07:26
BUNA TUTUROR! AS VREA SA AFLU UNDE IMI POT FACE UN TEST PAPANICOLAU? 13 De la: healthy009146 18 Martie 2010 20:13
fertilizare in vitro 214 De la: crinam_healthy 21 Iulie 2015 16:28
insuficienta venoasa clasa 5 2 De la: beella 16 Octombrie 2009 15:25