Setari Cookie-uri

dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale luate o perioada indelungata

buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....
paulapau
Postat pe 26 Ianuarie 2011 09:28
De la: bebelinno, la data 2011-01-26 09:28:44buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....

tu ai luat anticonceptionale dar esti barbat?
in fine, paote este doar o greseala de profil.
stiu ca nu e bine sa iei pilule mai mult de 5 ani iar tu ai luat 7 ceea ce clar nu este bine.
cat despre acnee, incearca si tu produse pe baza de aloe, arbore de ceai, ceva usor abraziv care sa curete in profunzime si eventual schimba-ti hrana in caz ca mananci multe grasimi, dulciuri, bei sucuri, alcool etc.
OanaSun
Postat pe 28 Ianuarie 2011 01:53
Frectie...
kudika226898
Postat pe 28 Ianuarie 2011 07:03
anticonceptionale poti lua toata viata, daca le iei corect, respectiv cf sfatului medicului, in urma unor analize, mai faci si pauza din cand in cand.
visan_georgiana
Postat pe 28 Ianuarie 2011 07:58
Am citit undeva despre capsule Branca ursului( cica regleaza nivelul hormonal). Intereseaza-te si poate te va ajuta.
mimi_ca29
Postat pe 28 Ianuarie 2011 08:15
De la: TIGRA, la data 2011-01-28 07:58:29anticonceptionale poti lua toata viata, daca le iei corect, respectiv cf sfatului medicului, in urma unor analize, mai faci si pauza din cand in cand.

corect, dar pauzele tot dupa sfatul medicului ca se fac si alea la nu stiu ce perioade de timp exacte, nu dupa capul nostru..ca altfel, si pauzele care ar fi teoretic benefice pot crea probleme mari.
OanaSun
Postat pe 30 Ianuarie 2011 00:29
o parte din problema ta o am si eu...ma refer la cea cu accnea...
pana acum am luat anticonceptionale dupa sfatul medicului 8 luni cu 2-3 luni de pauza (am 28 de ani) si ocazional mai faceam pauza jumate de an
nu exista leac la accnea care iti apare cand nu esti pe tratament..eventual doar o sarcina
eu am incercat tot: creme, solutii, am fost pana si la clinici private pt terapii cu aparate de ultima generatie care iti promiteau ca te scapa de probleme...dar in cazul tulburarilor hormonale nu dau rezultate asa buna pt ca problema tot din interior vine
paula27
Postat pe 30 Ianuarie 2011 10:28
Incerca sa eviti tot ce are in compozitie zahar si toate excitantele... Eu sunt o persoana cu acnee pe spate si ceea ce-ti povestesc nu-i basm, aliminand zaharul am vazut si imbunatatiri al starii de sanatate, asta nu insemana ca dispar in totalitate, dar se reduc cantitativ. Eu nu mai consum zahar de luni bune de zile, si l-am inlocuit cu fructoza sau sirop de agave. Dar atentie, se consuma moderat, pentru ca si cele doua pot contribui la reactivarea acneei. Iti doresc din tot sufletul sa scapi de calvarul asta, pentru ca stiu cum te simti, chiar daca la mine nu-s atat de vizibile.

Sper ca sfatul meu sa te ajute.

Ps: fara cola, pepsi, tot ce-i suc din comert...
pvlcris06@yahoo.com
Postat pe 30 Ianuarie 2011 22:27
multumesc pentru raspunsuri...anticonceptionalele le am luat la sf medicului cu pauze de fiecare data...cred ca stiti si voi cum mergi la ginecolog cum iti da diane 35 eu chiar am intrebat daca nu au efecte negative pe termen lung...si mi a zs ca nu si ca nici nu se fac pauze nu m am luat dupa ea normal..."fatza spune tot diane 35"si atat .si mi a mai zis ca pt ea mult inseamna de la 16 ani la 40 :O....in fine acum mi am luat argila si am 5 zile de cand ma dau si aproape nu mai am nimic...asta doar vindeca la exterior...am baut si ceai de trei frati patati si galbenele...cel mai probabil am sa iau si argila intern am auzit ca ar fi buna
paulapau
Postat pe 31 Ianuarie 2011 12:37
aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult
paulapau
Postat pe 31 Ianuarie 2011 12:38
eu am incercat tot: creme, solutii, am fost pana si la clinici private pt terapii cu aparate de ultima generatie care iti promiteau ca te scapa de probleme



in medici nu am incredere...am fost de n ori la dermatologie...intr o zi m am dus la un cabinet privat unde am platit un puhoi de bani "consultatia" la o doctorita putin spus isterica...era jale cu tenul meu in perioada aceea si ea imi spune "da ce s a skimbat axa pamantului din cauza asta?"mi a dat un tratament de toti banii si n am vazut nici cea mai mica ameliorare...am fost chiar si la un laborator sa mi ia probe de pe fata si nu a iesit nimic vreo bacterie ceva...
paulapau
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:02
Atentie o dura ta mai inelungata duce la dereglari hormonale ( ovare polichistice ) dereglari de ciclu etc. Sau doamne fereste mai nou cazul deputaei de la etnia macedona liliana dumitrescu .
mysulica
Postat pe 2 Februarie 2011 14:38
De la: mysulica, la data 2011-02-02 14:38:50 Atentie o dura ta mai inelungata duce la dereglari hormonale ( ovare polichistice ) dereglari de ciclu etc. Sau doamne fereste mai nou cazul deputaei de la etnia macedona liliana dumitrescu .


esti un pic in eroare anticonceptionalele se prescriu pt eliminarea chisturilor, si pt reglarea ciclului menstrual, in schimb pot avea efecte nedorite asupra fibromului uterin, la persoanele care au asa ceva, iar deputata care a decedat , Dumnezeu sa o ierte, a decedat din cauza unor pastile de slabit pe care le lua in combinatie cu anticonceptionalele, ceea ce este total contraindicat.
visan_georgiana
Postat pe 2 Februarie 2011 14:50
De la: mysulica, la data 2011-02-02 14:38:50 Atentie o dura ta mai inelungata duce la dereglari hormonale ( ovare polichistice ) dereglari de ciclu etc. Sau doamne fereste mai nou cazul deputaei de la etnia macedona liliana dumitrescu .





pentru ovare polichistice le luam...repet nu le luam de capul meu ci cu reteta de la medic
paulapau
Postat pe 2 Februarie 2011 16:19
De la: TIGRA, la data 2011-02-02 14:50:03
De la: mysulica, la data 2011-02-02 14:38:50 Atentie o dura ta mai inelungata duce la dereglari hormonale ( ovare polichistice ) dereglari de ciclu etc. Sau doamne fereste mai nou cazul deputaei de la etnia macedona liliana dumitrescu .


esti un pic in eroare anticonceptionalele se prescriu pt eliminarea chisturilor, si pt reglarea ciclului menstrual, in schimb pot avea efecte nedorite asupra fibromului uterin, la persoanele care au asa ceva, iar deputata care a decedat , Dumnezeu sa o ierte, a decedat din cauza unor pastile de slabit pe care le lua in combinatie cu anticonceptionalele, ceea ce este total contraindicat.

exact!
paulapau
Postat pe 2 Februarie 2011 16:20
De la: paulapau, la data 2011-01-26 09:28:44buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....


reglarea se face pe cale naturala si daca ai noroc. nici cele mai mari descoperiri ale stiintei in domeniul asta nu se joaca cu hormonii. circuitul hormonal inca nu e pe deplin cunoscut. acum nu stiu de ce unii dintre voi riscati tocmai cu asta, am mai vazut femei care iau contraceptive in prostie, oameni care iau hormoni pentru crestere si nu au probleme, altii pentru extensia unor organe. supernasoala treaba sa bagi atatia excitanti hormonali in tine dupa ce ca mai cumperi si puiul ala ingrasat cu hormoni de la supermarket.
leo_
Postat pe 3 Februarie 2011 13:24
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.
leo_
Postat pe 3 Februarie 2011 13:26
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.[/quot

in lumea in care traim nimic din ceea ce mancam nu mai e sanatos...nici macar legumele pe care le cumperi din piata....dar ce ar trebui sa facem?sa ne limitam la anumite produse doar pentru ca aia aia si aia au e-uri sau mai stiu eu ce?....in legatura cu apa plata....cred ca e mai ok sa beau apa plata decat apa de la robinet cum am observat ca inca se mai obisnuieste......am apelat la forumul asta pentru a primi niste raspunsuri concrete nu pentru ironii puerile!
paulapau
Postat pe 4 Februarie 2011 16:04
De la: paulapau, la data 2011-01-26 09:28:44buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....


trebuie sa mergi la un dermatolog bun, care sa iti faca cateva analize, si sa determine cauza exacta a acneei, sora fostului meu prieten avea perioade cand se umplea, si a fost la Bioderm sau Biomedica , nu mai stiu, i-au facut analize i-au spus sa foloseasca numai produse Ivatherm (crema, demachiant, lotiune tonica, apa termala), dar i-au dat si o reteta pt o solutie care se face in farmacii, si solutia aia usca bubitele. Problema cea mai nasoala la acnee este ca daca scoti cosurile risti sa ramai cu gauri si la astea nu prea ai ce sa le faci (nici cu laser nu se scot definitiv , cunosc pe cineva care a dat 4000 EUR s-au mai ameliorat dar tot se vad semnele lasate de acnee), si daca nu le scoti unele se pot transforma in adevarate chisturi, deci mergi cat mai repede la un medic.
visan_georgiana
Postat pe 4 Februarie 2011 16:47
eu sant sub tratament cu anticonceptionale(prescrise pt chisturi ovariene) si ma confrunt cu aceeasi pb-plina de acnee, peste tot. si chiar nu stiu cum sa scapt de ea, am incercat tot felul de solutii, dar degeaba, acneea isi vede de treaba apare in cascade.
Mutumesc si astept solutii de la voi? sa intrerup tratamentul. voi vb si cu medicul in acest sens.
kudika360108
Postat pe 6 Februarie 2011 21:37
dar in combinatie cu ceaiul de slabit/antiadipos?
kudika360108
Postat pe 6 Februarie 2011 21:40
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:24:09
De la: paulapau, la data 2011-01-26 09:28:44buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....


reglarea se face pe cale naturala si daca ai noroc. nici cele mai mari descoperiri ale stiintei in domeniul asta nu se joaca cu hormonii. circuitul hormonal inca nu e pe deplin cunoscut. acum nu stiu de ce unii dintre voi riscati tocmai cu asta, am mai vazut femei care iau contraceptive in prostie, oameni care iau hormoni pentru crestere si nu au probleme, altii pentru extensia unor organe. supernasoala treaba sa bagi atatia excitanti hormonali in tine dupa ce ca mai cumperi si puiul ala ingrasat cu hormoni de la supermarket.

cum poti sa spui ca nu este pe deplin cunoscut circuitul hormonal? ba este chiar foarte cunoscut!
mergi la endocrinolog daca nu esti convins.
cine ia dupa ureche ia contraceptive in prostie, restul nu intra in categoria asta!
Mirela_t
Postat pe 7 Februarie 2011 01:36
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.

Dar tu de unde stii ca nu mananca sanatos? Ii controlezi zilnic dieta?
in legatura cu apa plata, o fi n-o fi, asta e. altceva nu avem. ne cumparam filtre si speram la mai bun.
ce altceva putem sa facem? caci apa de la robient cu siguranta nu este pura.
cat despre circuitul hormonal domnule, cu atat mai mult te inseli..
exista si carti cu explicatii si chiar desene pentru toate "circuitele hormonale" posibile.
de ce va place asa mult sa dezinformati lumea?
OanaSun
Postat pe 7 Februarie 2011 01:41
De la: kudika360108, la data 2011-02-06 21:37:43 eu sant sub tratament cu anticonceptionale(prescrise pt chisturi ovariene) si ma confrunt cu aceeasi pb-plina de acnee, peste tot. si chiar nu stiu cum sa scapt de ea, am incercat tot felul de solutii, dar degeaba, acneea isi vede de treaba apare in cascade.
Mutumesc si astept solutii de la voi? sa intrerup tratamentul. voi vb si cu medicul in acest sens.

acneea poate sa fie sau poate sa nu fie cauzata de contraceptiv.
cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog sa-ti dea ceva pt ea caci este cauzata de bacterii care pot fi combatute foarte usor sau de excesul de sebum care cu anumite produse cosmetice la fel, poate fi controlat.
incearca un contraceptiv cu doza hormonala mai mica daca te deranjeaza actualul.
OanaSun
Postat pe 7 Februarie 2011 01:44
ps: kudika360108 sa nu-l intrerupi fara sa vorbesti cu medicul inainte ca sa nu-ti faci mai mult rau decat bine, mai ales ca nu ai de unde sti daca estee vina lor.
OanaSun
Postat pe 7 Februarie 2011 01:46
De la: mysulica, la data 2011-02-02 14:38:50 Atentie o dura ta mai inelungata duce la dereglari hormonale ( ovare polichistice ) dereglari de ciclu etc. Sau doamne fereste mai nou cazul deputaei de la etnia macedona liliana dumitrescu .

of doamne ce face presa din cei care nu se informeaza.
1. ovarele sunt tratate cu contraceptive hormonale nu apar din cauza lor!
2. Liana Dumitrescu a murit din alte cauze nu strict din cauza contraceptivelor. A facut nistee combinatii care nu trebuiau facute. Plus ca inainte sa iei contrceptive te uiti si tu la contraindicatii, efecte adverse etc.
Daca stii ca exista riscul sa faci tromebolii, AVC etc nu le iei si gata.
ati auzit de un caz nefericit si gata, ati condamnat repede cevace poate fi util
OanaSun
Postat pe 7 Februarie 2011 01:50
cautati in formula AS leacuri pentru acnee,in cel de saptamana aceasta am vazut ceva,e bine de incercat
kudika127260
Postat pe 7 Februarie 2011 09:24
mai fetelor daca nu aveti o viata sexuala normala n-ar trebui sa folositi contraceptive,folositi alte mijloace (prezervativul)care este OK.eu una nu am folosit niciodata contraceptive si nici nu am de gand sa le folosesc ,folosindu-le binenteles ca se produc unele modificari hormonale in organism si care duc la accidente vasculare,cunosc o persoana care a avut acc.v.2005 este pensionata pe caz de boala 44 ani,atentie si cu stresul ,sanatatea pe primul loc ,aveti grija de voi ca nu are nimeni,este responsabilitatea voastra,IPS Mitropolitul Bartolomeu a spus "mai important decat viata ,este sufletul"aveti grija de suflet,intradevar este f.important
kudika127260
Postat pe 7 Februarie 2011 09:33
De la: paulapau, la data 2011-02-04 16:04:36
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:26:51
De la: paulapau, la data 2011-01-31 12:38:58aaa si mananc sanatos....nu mai beau de jumatate de an sucuri doar apa plata si ceaiuri neindulcite...:) ar trebui sa renunt si la fumat desi nu fumez mult


a da... bea, bea, apa plata dar inainte afla si cum se face apa asta. sper ca nu crezi povestile pentru copii cu apa de la izvor. si vezi si ce inseamna sa mananci sanatos ca sunt sigur ca nu mananci asa sanatos.[/quot

in lumea in care traim nimic din ceea ce mancam nu mai e sanatos...nici macar legumele pe care le cumperi din piata....dar ce ar trebui sa facem?sa ne limitam la anumite produse doar pentru ca aia aia si aia au e-uri sau mai stiu eu ce?....in legatura cu apa plata....cred ca e mai ok sa beau apa plata decat apa de la robinet cum am observat ca inca se mai obisnuieste......am apelat la forumul asta pentru a primi niste raspunsuri concrete nu pentru ironii puerile!


pai si daca nimic nu e sanatos asta inseamna ca trebuie sa te apuci sa consumi totusi cat mai mult din toxine si sa te minti ca mananci sanatos. prefer virusii din apa de rau decat chimicalele din apa plata. cu virusii poate lupta organismul meu.
leo_
Postat pe 8 Februarie 2011 22:50
De la: Mirela_t, la data 2011-02-07 01:36:51
De la: leo_, la data 2011-02-03 13:24:09
De la: paulapau, la data 2011-01-26 09:28:44buna!am luat anticonceptionale foarte mult timp 7 ani!m am simtit intotdeauna foarte bine mi au fost prescrise pentru ovar polichistic si acnee....acum nu le mai pot lua pentru ca am facut mastoza fibrochistica de la ele....ideea e ca le am terminat de o luna si deja am fata spatele si pieptul invadate de acnee si nu stiu ce sa fac am folosit toate cremele si lotiunile posibile si imposibile sikinoren brevoxyl zynerit etc...daca stie cineva cum se regleaza organismul...sau macar tratamente interne care dau rezultate rapid in afara de antibiotice va rog sa ma ajutati....


reglarea se face pe cale naturala si daca ai noroc. nici cele mai mari descoperiri ale stiintei in domeniul asta nu se joaca cu hormonii. circuitul hormonal inca nu e pe deplin cunoscut. acum nu stiu de ce unii dintre voi riscati tocmai cu asta, am mai vazut femei care iau contraceptive in prostie, oameni care iau hormoni pentru crestere si nu au probleme, altii pentru extensia unor organe. supernasoala treaba sa bagi atatia excitanti hormonali in tine dupa ce ca mai cumperi si puiul ala ingrasat cu hormoni de la supermarket.

cum poti sa spui ca nu este pe deplin cunoscut circuitul hormonal? ba este chiar foarte cunoscut!
mergi la endocrinolog daca nu esti convins.
cine ia dupa ureche ia contraceptive in prostie, restul nu intra in categoria asta!


ia du-te tu la un endocrinolog bine intentionat si intreaba-l daca e bine sa te joci cu tratamentele care afecteaza hormonii si vezi ce iti spune.
leo_
Postat pe 8 Februarie 2011 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Coafura 1 De la: healthy013349 25 Aprilie 2010 22:47
Anticonceptionale Yaz 5 De la: alexnails 29 Septembrie 2011 19:39
posibila sarcina? 30 De la: lovekudika 5 Februarie 2011 22:37
STERILET 4 De la: KIMIK 7 Ianuarie 2011 12:10
pitiriazis versicolor! 1 De la: healthy009442 29 Aprilie 2010 15:36