Setari Cookie-uri

vreau sa ma razbun...

Sunt trei ani in care am stat impreuna,trei ani in care l-am iubit si am renuntat la orice in favoarea lui,numai sa-l vad fericit...trei ani in care am facut orice pt el,am luptat si cu morile de vant numai sa putem fi impreuna.I-am iertat micilegreseli,pentru ca am crezut din suflet k ii pare rau si pt ca mereu juca atat de bine teatru incat ma facea sa cred k ii pare rau cu adevarat.Dar acum,dupa atata timp am vazut k am stat atata timp langa un monstru...un monstru fata de mine...nu fata de toata lumea...Inca incerc sa inteleg de ce, pt k am incercat sa ii fac pe plac pe toate planurile posibile...Si el m-a rasplatit cautandu-si alta in fiekre zi,in timp ce impartea cu mine acelasi pat,aceeasi casa...Cerandu-i explicatii nu am ajuns decat sa fiu jignita,in asa fel incat mi-am pierdut si ultimul strop de incredere de sine...Sunt 3 luni de zile de cand plang incontinuu si incerc sa vad unde am gresit de a ajuns el sa fie atat de indiferent.Se uita la mine cand plang si zambeste ironic in coltul gurii,spunand ca sunt nebuna si ca el de fapt nu a gresit cu nimic.Eu stiu ca nu e asa,i-am aratat dovezi,pe care le-a negat cu atata nerusinare de fiekre data...De o saptamana am inceput sa imi mai revin,desi durerea din suflet este inca prezenta si la fel de intensa...Dar acum ma doare mai rau faptul ca nu ii pasa cat de mult m-a facut sa sufar nu faptele sale...As vrea sa ma razbun,sau mai bine zis sa il fac sa vada tot ce mi-a facut si sa-l fac sa ii para rau cu adevarat...Oare se poate?As vrea ideile voastre,a celor care au trecut prin situatii asemanatoare...cum il pot face sa regrete?Nu in ideea sa raman cu el pt ca nu-mi mai doresc asta,doar sa regrete si sa-l doara,dupa care imi pot vedea linistita de viata,departe de el...
Fly2Freedom
Postat pe 29 Ianuarie 2011 17:42
cred ca ar trebui sa ne spui macar cateva chestii pe care le-a facut si in urma lor tu ai avut de suferit.
De asemenea nu inteleg daca inca mai stati impreuna...as fi crezut ca nu...si atunci cum te vede ca plangi totusi...
Din povestea ta inteleg ca ai facut multe lucruri (dar asta facem mereu cand suntem indragostiti si iubim...facem totul pentru celalalt, noi ramanand pe locul secund), dar nu am inteles cu ce a gresit el...si atunci normal ca nu prea se poate sa raspunzi la intrebarile si cererile tale.
Sigur multa lumea nu a primit in relatie ce a dorit sau asteptat...dar de aici pana la a suferi 3 luni e cale lunga.
pinguina
Postat pe 29 Ianuarie 2011 17:49
Ai scris in tot mesajul tau, doar ce ai facut tu pentru a avea o relatie cu el, cu buna stiinta, neobligata de nimeni.
Da-mi un singur exemplu de ce a facut el impotriva vointei tale, de ar merita pus la zid.
Te-a inselat? L-ai iertat de fiecare data, nu?
Te-a jignit? L-ai iertat din nou.
Sper ca nu ne vom referi la cele deja mentionate, de vreme ce ai iertat.

Altceva a facut?
rashela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 17:50
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 17:42:45Sunt trei ani in care am stat impreuna,trei ani in care l-am iubit si am renuntat la orice in favoarea lui,numai sa-l vad fericit...trei ani in care am facut orice pt el,am luptat si cu morile de vant numai sa putem fi impreuna.I-am iertat micilegreseli,pentru ca am crezut din suflet k ii pare rau si pt ca mereu juca atat de bine teatru incat ma facea sa cred k ii pare rau cu adevarat.Dar acum,dupa atata timp am vazut k am stat atata timp langa un monstru...un monstru fata de mine...nu fata de toata lumea...Inca incerc sa inteleg de ce, pt k am incercat sa ii fac pe plac pe toate planurile posibile...Si el m-a rasplatit cautandu-si alta in fiekre zi,in timp ce impartea cu mine acelasi pat,aceeasi casa...Cerandu-i explicatii nu am ajuns decat sa fiu jignita,in asa fel incat mi-am pierdut si ultimul strop de incredere de sine...Sunt 3 luni de zile de cand plang incontinuu si incerc sa vad unde am gresit de a ajuns el sa fie atat de indiferent.Se uita la mine cand plang si zambeste ironic in coltul gurii,spunand ca sunt nebuna si ca el de fapt nu a gresit cu nimic.Eu stiu ca nu e asa,i-am aratat dovezi,pe care le-a negat cu atata nerusinare de fiekre data...De o saptamana am inceput sa imi mai revin,desi durerea din suflet este inca prezenta si la fel de intensa...Dar acum ma doare mai rau faptul ca nu ii pasa cat de mult m-a facut sa sufar nu faptele sale...As vrea sa ma razbun,sau mai bine zis sa il fac sa vada tot ce mi-a facut si sa-l fac sa ii para rau cu adevarat...Oare se poate?As vrea ideile voastre,a celor care au trecut prin situatii asemanatoare...cum il pot face sa regrete?Nu in ideea sa raman cu el pt ca nu-mi mai doresc asta,doar sa regrete si sa-l doara,dupa care imi pot vedea linistita de viata,departe de el...




cred ca nu ai iubit un barbat, ai iubit o imagine. sau poate un pachet de carne. revino-ti n'ai pierdut nimic. a fost un idiot care s-a servit de tine deci pe cine plangi acum, ce regrete cauti, chiar nu inteleg ?? zi mersi ca ai scapat si da-i inainte!
Histria
Postat pe 29 Ianuarie 2011 17:50
Oricum, voi aduaga ceva. Nu stiu daca pun sare pe rana sau te linisteste, dar in general, nu te poti razbuna pe oameni carora nu le pasa de tine, decat daca ajungi sa distrugi sau sa ucizi ceea ce ei iubesc mai mult. Ceea ce, sper, nu e cazul.
Asadar, intr-o situatie ca a ta nu-ti ramane decat sa-ti continui viata. Probabil asta-i cea mai buna razbunare. Sa-ti traiesti viata frumos, fara el.
Nu cred ca-i cazul sa iesi cu un alt baiat pana nu esti vindecata sufleteste, dar poti iesi cu amici, fete si baieti, sa uiti mai repede.
Si in primul rand, alunga gandul razbunarii. Oamenii care traiesc doar pentru asta, se autodistrug.
rashela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 17:58
ti se pare de ajuns ca eu i-am oferit tot iar el si-a facut de cap prin spatele meu fara nici o jena si m-a mintit fara nerusinare...?mentionez ca am aflat toate lucrurile astea de curand nu pe parcusul relatiei
Fly2Freedom
Postat pe 29 Ianuarie 2011 17:58
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 17:58:33ti se pare de ajuns ca eu i-am oferit tot iar el si-a facut de cap prin spatele meu fara nici o jena si m-a mintit fara nerusinare...?mentionez ca am aflat toate lucrurile astea de curand nu pe parcusul relatiei


Sunt nshpe mii de relatii care decurg asa. Vinovat nu e cel care face, e cel care accepta. In momentul cand ai aflat, trebuie sa spui "la revedere", nu sa ierti. A ierta inseamna a-i da liber sa greseasca din nou. Si atunci, nu mai e el vinovat.
rashela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:02
vreau sa sufere si el makr pe jumatate kt am suferit eu...de aceea incerc sa aflu parerile voastre pt k din cauza lui am ajuns o epava in termen prea scurt...a mintit,a inselat,a vorbit de mine cu alte femei (urat) , gen "e o proasta si o fac cum vreau eu"...merita sa sufere si el ....
Fly2Freedom
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:03
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 17:58:33ti se pare de ajuns ca eu i-am oferit tot iar el si-a facut de cap prin spatele meu fara nici o jena si m-a mintit fara nerusinare...?mentionez ca am aflat toate lucrurile astea de curand nu pe parcusul relatiei


Indiferent cum ar fi, razbunarea nu-ti va aduce nimic bun , iar individul trebuie uitat si ignorat.
Respecta-te pe tine si nu te mai coboari la nivelul lui golanesc.Regaseste-ti echilibrul , treci mai departe , viata iti ofera de toate si caderi si ridicari.de tine depinde sa eviti pe viitor caderile si sa nu te mai asociezi cu oameni care te trag in jos!

Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:05
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 18:03:15vreau sa sufere si el makr pe jumatate kt am suferit eu...de aceea incerc sa aflu parerile voastre pt k din cauza lui am ajuns o epava in termen prea scurt...a mintit,a inselat,a vorbit de mine cu alte femei (urat) , gen "e o proasta si o fac cum vreau eu"...merita sa sufere si el ....


Stai linistita, isi va gasi nasul cand se asteapta mai putin. Tu nu ai cum sa-l faci sa sufere pentru ca lui nu ii pasa de tine, de ceea ce faci tu.
Vrei sa-i dai cu paru' in cap? Sper ca nu.
rashela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:05
nu l-am iertat si nici nu i-am dat de inteles ca il iert,avand in vedere ca el considera ca nu a gresit cu nimic...
Fly2Freedom
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:05
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 18:03:15vreau sa sufere si el makr pe jumatate kt am suferit eu...de aceea incerc sa aflu parerile voastre pt k din cauza lui am ajuns o epava in termen prea scurt...a mintit,a inselat,a vorbit de mine cu alte femei (urat) , gen "e o proasta si o fac cum vreau eu"...merita sa sufere si el ....

de ce sa te stresezi tu sa te razbuni? exista o roata a vieti care se intoarce cand te astepti cel mai putin, daca este ceva de platit se plateste pe pamant
ipahebirowtnod
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:06
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 18:03:15vreau sa sufere si el makr pe jumatate kt am suferit eu...de aceea incerc sa aflu parerile voastre pt k din cauza lui am ajuns o epava in termen prea scurt...a mintit,a inselat,a vorbit de mine cu alte femei (urat) , gen "e o proasta si o fac cum vreau eu"...merita sa sufere si el ....


Dac te consoleaza cu ceva toate rautatile, minciunile si faptele rele in viata se platesc .Isi va gasi si el "nasa"intr-o buna zi care sa te razbune si sa-l faca sa sufere, doar ca tu probabil nu vei mai fi acolo sa vezi.
Toti platim mai devreme sau mai tarziu raul pe care il facem.Iar faptul ca i-ai daruit mai mult decat merita nu il reprosa lui, nu te-a fortat, reproseaza-l propriei tale persoane care n-a stiut cand sa se opreasca si care a uitat ca atunci cand tu nu te respecti si iubesti pe tina insati , nici altii nu te vor respecta si iubi asa cum ar trebui.

Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:10
Fly, un singur lucru iti mai spun. Tu vrei razbunare pentru ca il iubesti inca.
Cand il vei scoate din mintea si sufletul tau, vei uita si cum il cheama.
Asa ca, fa ceva DOAR in directia asta si uita-l. Nu sta singura in casa jelind (apropo, sper ca nu locuiesti cu el), iar daca tot n-ai chef sa vezi pe nimeni pune niste comedii, citeste bancuri pe net pana nu mai poti, RAZI toata ziua si pana la urma trece.
rashela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:16
intr-adevar recunosc ca i-am oferit prea multe...dar le-am oferit pt k am crezut k merita,pt k am crezut in relatia noastra,daca stiam de mai mult timp ce facea el probabil situatia se schimba...dar din pakte a jucat prea bine teatru...
Fly2Freedom
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:17
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 18:17:03intr-adevar recunosc ca i-am oferit prea multe...dar le-am oferit pt k am crezut k merita,pt k am crezut in relatia noastra,daca stiam de mai mult timp ce facea el probabil situatia se schimba...dar din pakte a jucat prea bine teatru...

insa ai gresit si tu ai dat mai mult d ecat trebuia asa a fost sa fie, trebuie sa mergi mai departe...
ipahebirowtnod
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:18
Mersi mult...o sa incerc..si da probabil ca mai simt ceva pt el,nu neg...dar nu o sa mai simt in momentul in care o sa-l vad ca se chinuie si el...ala va fi momentul in care o sa ma simt implinita....
Fly2Freedom
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:18
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 18:17:03intr-adevar recunosc ca i-am oferit prea multe...dar le-am oferit pt k am crezut k merita,pt k am crezut in relatia noastra,daca stiam de mai mult timp ce facea el probabil situatia se schimba...dar din pakte a jucat prea bine teatru...


Razbunarea consuma prea multa energie.Daca vrei mai bine foloseste aceasta energie in a incerca sa faci ceva bun pentru tine.Ura si furia la fel.Detaseaza-te incet , incet de ele si revino-ti si cauta sa-l uiti , asa cum ai mai fost sfatuita.

Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:19
Voi spuneti k e pierdere de timp sa incerc sa ma razbun...poate k daca i-as intoarce spatele si as pleca ar fi cea mai buna razbunare...sau poate nu-i va pasa nici de asta,dar sigur isi va gasi nasul one day ...
Fly2Freedom
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:20
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 18:20:09Voi spuneti k e pierdere de timp sa incerc sa ma razbun...poate k daca i-as intoarce spatele si as pleca ar fi cea mai buna razbunare...sau poate nu-i va pasa nici de asta,dar sigur isi va gasi nasul one day ...


Calca-ti pe inima si ignora-l .Indiferentza doare mai tare ca razbunarea.

Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:21
deci inca mai stai cu el asa cum am dedus de la inceput ?!?
urmeaza sa ne spui ca inca ii gatesti, ii speli si ii calci hainele ?!?
pinguina
Postat pe 29 Ianuarie 2011 18:27
Cel mai frumos mod de a te razbuna e iubirea, cel mai crunt blestem sa fie bine binecuvantarea...teoretic...dar e foarte greu de pus in practica
kudika195501
Postat pe 29 Ianuarie 2011 19:25
De la: pinguina, la data 2011-01-29 18:27:37deci inca mai stai cu el asa cum am dedus de la inceput ?!?
urmeaza sa ne spui ca inca ii gatesti, ii speli si ii calci hainele ?!?


exact asta vroiam sa intreb si io!
se pare ca inca mai sta cu el.


geo_resuscitat
Postat pe 29 Ianuarie 2011 20:24
da mai stam in aceeasi casa...dar avand in vedere ca stam cu chirie iar eu platesc jumatate din chirie si intretinere,nu ma pot muta asa oricand,nu-mi permite nici salariul,dar de un timp tot imi pun in cap sa ma mut cat de repede imi permite bugetul :) ...pentru ca el ar avea posibilitatea sa plece dar nu vrea ...ce as putea sa fac mai mult?mentionez ca nu mai am parinti de 3 ani de zile,rudele mele sunt la ceva departare si nu ma pot muta din kuza job-ului
Fly2Freedom
Postat pe 29 Ianuarie 2011 20:32
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 18:20:09Voi spuneti k e pierdere de timp sa incerc sa ma razbun...poate k daca i-as intoarce spatele si as pleca ar fi cea mai buna razbunare...sau poate nu-i va pasa nici de asta,dar sigur isi va gasi nasul one day ...

cu ce crezi ca te va incalzi "nasul" lui,peste cativa ani cand tu oricum vei fi fericita, intr-o alta relatie?...iti spun eu, ca va fi un capitol inchis si cu toate invatamintele trase dintr-un esec
miss_darine
Postat pe 29 Ianuarie 2011 20:39
De la: Fly2Freedom, la data 2011-01-29 18:20:09Voi spuneti k e pierdere de timp sa incerc sa ma razbun...poate k daca i-as intoarce spatele si as pleca ar fi cea mai buna razbunare...sau poate nu-i va pasa nici de asta,dar sigur isi va gasi nasul one day ...



ce razbunare vrei sa-i faci unui individ care nu are valoare. de ce te incapatanezi. a-i acorda inca atentie inseamna a continua sa te agati de ceva insignifiant. IGNORA-L. ce-ti pasa tie de tipii care fura din geanta de pe strada. daca chiar nu poti pune un afis, la vedere cu "porcul de.." sau alt animal care-ti place tie
Histria
Postat pe 30 Ianuarie 2011 02:45
singurul lucru destept pe care ai putea sa-l faci e sa-ti gasesti cat mai repede pe alcineva si sa-l dai uitarii repede, nu toti sunt ca el ... sfideaza-l si o sa vezi ca nu o sa-i cada bine ... daca inca mai stai impreuna ar fi bine sa te muti ... si lui o sa-i dea Dumnezeu dupa inima ... stii vorba aia "da-i doamne dupa inima dar fa in asa fel incat sa aud si eu" asa ca mergi inainte ... viata e prea scurta sa avem timp de regrete ... se spune ca mai bine regreti ca ai facut ceva decat ca nu ai facut, asa ca mergi inainte ... cauta si tu activitati care sa iti ocupe timpul ... mergi la sala ca sa scapi de energiile negative care le ai si ... cel mai important ... gandeste pozitiv ... ca negativ gandesti negativ atragi ... esti tanara ai toata viata inainte ... si viata nu neasteapta sa ne dezmeticim ... si eu spun ca indiferenta "ucide" asa ca daca te vede ca plangi ii dai satisfactie ... fi indiferenta si nu lasa un bou sa isi bata joc de tine ... daca s-a purtat asa cu tne inseamna ca nu te merita ... suntem prea pretioase ca sa lasam pe altii sa rada de noi, prin unicitatea pe care o are fiecare om ... asa ca iesi mai mult in lume ... si sa auzim de bine
valitecuci
Postat pe 30 Ianuarie 2011 08:28
Hmm...el profita de faptul ca tu nu ai pe nimeni si ca nici cu banii nu o duci bine...razbunarea nu e buna, concentreaza-te pe tine, fa ceva PENTRU TINE, ce-ti place tie mai mult si foarte important, aranjeaza-te, imbraca-te frumos, arata-i ca poti sa-ti traiesti viata frumos, ca esti o femeie irezistibila unui barbat si ca POTI si fara el, dar toate astea sa le faci pentru tine, nu ca sa se simta el prost...incearca sa iesi cu prietenii foarte mult, sa citesti o carte...sa mergi la biblioteca pe jos...eu doar asa am reusit sa trec peste fosta relatie . Succes!!!
matzu_2005
Postat pe 30 Ianuarie 2011 08:49
Da,profita foarte mult,alt lucru care ma doare al draq de tare...sunt momente in care imi zice ca nu am pe nimeni si ca ce e in capul meu,k el mi-a fost alaturi 3 ani de zile si ca unde am de gand sa ma duc...am o prietena care e plekta de cativa ani in Cippru,e casatorita acolo si duce o viatza destul de buna.Mi-a sugerat sa ma duc la ea,k pot lucra unde lucreaza si ea si o pot lua de la zero.Stie situatia si are acelasi pareri ca si voi,ma compatimeste stiind k sufar foarte mult si ma suna zilnic sa ma intrebe daca m-am hotarat,daca vreau sa ma duc la ea,k imi face rezervare pt avion cand o sa fiu pregatita.I-am spus si lui lucrul asta si ba imi spune sa fac ce vreau ba imi spune ca nu vrea sa plec,k sa mai dau o sansa relatiei.Nu stiu ce sa fac,daca raman o sa fie destul de greu pt k stiu ca nu se va schimba,dar nu stiu nici daca sunt pregatita sa plec asa dintr-o data,nu e vorba de el,e vorba ca as vrea sa pot face cumva sa nu mai stam impreuna...
Fly2Freedom
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:22
Chiar crezi ca daca il vei rani,te vei simti tu mai bine?
greierash_is_back
Postat pe 30 Ianuarie 2011 20:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard??? 24 De la: MiaMz 6 Septembrie 2009 19:58
de ce nu iubesc soacrele nepotii de la nora? 29 De la: MONSENIORUL 7 Ianuarie 2012 14:56
Doresc si eu un sfat cu privire la viitorul relatiei mele ! 38 De la: annes_kola 2 Octombrie 2009 18:16
a iubi o persoana casatorita 1118 De la: 6262 27 Iunie 2012 08:08
Fabrica.. de oameni frumosi ! 18 De la: crysis 9 Martie 2011 17:13