Setari Cookie-uri

strigat de ajutor!!

Vreau sa va cer ajutorul, sa ma pot lamuri,linisti,veni din nou pe linia de plutire...
Pe scurt povestea mea suna cam asa:
M-am casatorit la 19 ani,din dragoste.Acum am aproape 21 ani de casnicie,si o fiica reusita . Sotul meu este un om bun,linistit,care-cred eu- mai iubeste inca.Si eu il mai iubesc . Il mai iubesc??asta este intrebarea . Relatia noastra a decurs oarecum linistit,in afara de micile discutii inevitabile cred eu-din orice familie.A fost atat de linistita incat acum a devenit monotona,in sensul ca nu ma mai surprinde cu nimic-nu o floare,nu un cuvant frumos sau o apreciere . Dar nu am vazut sau nu am vrut sa vad asta decat in momentul in care am cunoscut pe altcineva. E un barbat cu 5 ani mai tanar decat mine,realizat din punct de vedere profesional,si necasatorit .La inceput au fost mici discutii...nevinovate ,care insa pe parcurs au evoluat si am inceput sa flirtez cu el,chiar cu nerusinare as putea spune . Nu i-am ascuns faptul ca sunt casatorita,ca am o familie,si nici el nu vrea sa-mi strice echilibrul de acasa,dar... vrea o apropiere mai..intima,vrea sa avem o relatie . Ei bine ,nu stiu cum sa procedez,pe de o parte e familia mea,sotul meu care a fost primul si singurul barbat din viata mea,dar care nu imi mai ofera ..aproape nimic...,parca refuza sa facem dragoste,ma evita,imi spune ca nu e normal ca la varsta mea sa fiu atat de “inflacarata”, iar pe de alta parte este el,barbatul “frumos ca un diavol” care imi spune si imi promite tot ce nu am avut in toti anii mei de casnicie. Atata lucru stiu si eu,ca nu trebuie sa crezi in promisiunile barbatilor,dar, de cele mai multe ori,ma gandesc cum ar fi sa incep o relatie cu el... Nu stiu cum sa va spun, dar “ma face din cuvinte” pur si simplu... Mi-e teama sa nu ma indragostesc de el,asta daca nu am facut-o deja-am devenit dependenta de mesajele lui....Dar nu vreau nici sa-mi stric familia,daca ar afla sotul meu nu m-ar ierta... Ce sa fac??
kudika_13773
Postat pe 7 August 2012 14:18
oau ,stai ca acum vine curcubeaica,,mai ia o pauza de la munca pentru tn
kudika_13106
Postat pe 7 August 2012 14:22
acu pe bune , pe ca salariu crezi ca scrie junioru asta pentru pudika ?

Postat pe 7 August 2012 14:23
De la: kudika_12473, la data 2012-08-07 14:23:00acu pe bune , pe ca salariu crezi ca scrie junioru asta pentru pudika ?



cred ca i-au promis o crema antiacnee!!
kiss_my_ass
Postat pe 7 August 2012 14:27
De la: kiss_my_ass, la data 2012-08-07 14:21:54fu tu-i mama ei de logica!! deci ea are 21 el este cu 5 ani mai mic(adica are 16 ani dupa calculele mele) si este "realizat din punct de vedere profesional,si necasatorit"
nici nu vreau sa-mi imaginez cum va ajunge la 20 de ani!!


Daca citeai cu atentie,vedeai ca 21 de ani sunt de casnicie!
kudika_13773
Postat pe 7 August 2012 14:39
De la: kudika_13773, la data 2012-08-07 14:39:32
De la: kiss_my_ass, la data 2012-08-07 14:21:54fu tu-i mama ei de logica!! deci ea are 21 el este cu 5 ani mai mic(adica are 16 ani dupa calculele mele) si este "realizat din punct de vedere profesional,si necasatorit"
nici nu vreau sa-mi imaginez cum va ajunge la 20 de ani!!


Daca citeai cu atentie,vedeai ca 21 de ani sunt de casnicie!


si mai rau!! dupa 21 de ani de casnicie te-ai gandit sa-ti faci "inventarul"? de ce intotdeauna trebuie sa fie vorba despre un alt el ca sa-ti dai seama cat de neglijata, frustrata sexual esti dupa 21 de ami de casnicie?
kiss_my_ass
Postat pe 7 August 2012 14:42
De la: kudika_13773, la data 2012-08-07 14:18:45Vreau sa va cer ajutorul, sa ma pot lamuri,linisti,veni din nou pe linia de plutire...
Pe scurt povestea mea suna cam asa:
M-am casatorit la 19 ani,din dragoste.Acum am aproape 21 ani de casnicie,si o fiica reusita . Sotul meu este un om bun,linistit,care-cred eu- mai iubeste inca.Si eu il mai iubesc . Il mai iubesc??asta este intrebarea . Relatia noastra a decurs oarecum linistit,in afara de micile discutii inevitabile cred eu-din orice familie.A fost atat de linistita incat acum a devenit monotona,in sensul ca nu ma mai surprinde cu nimic-nu o floare,nu un cuvant frumos sau o apreciere ....................................


Facand dubla referire la manifestarea sentimentului de dragoste,deja pui familia sub semnul intrebarii!!Draga mea,atunci cand iubesti un barbat,,nu te indragostesti de altul,,asta sa iti fie clar!!!Comunica cu sotul tau si repliati-va ceea ce nutriti unul fata de celalalt!!!Sotul tau, intelege ca ai nevoie de tandretea si iubirea lui??Se pare ,ca nu!!!Pentru el conteaza sa nu mai fii asa "inflacarata",de parca iubirea este flacara de la ochiul aragazului,,unde ii dai,dupa caz,intensitatea dorita,,ea exista sau nu!!!!Discuta cu sotul tau,spune-i ce anume te nemultumeste la el,,si de-abia dupa ce clarifici motivul apatiei, existenta in casa,,poti trece la celalalt segment,legat de cel de-al doilea domn.Nu inainta in ocean,pana nu ii cunosti adancimea la tarm!!!
MissRainbow
Postat pe 7 August 2012 14:43
De la: kudika_13773, la data 2012-08-07 14:18:45Vreau sa va cer ajutorul, sa ma pot lamuri,linisti,veni din nou pe linia de plutire...
Pe scurt povestea mea suna cam asa:
M-am casatorit la 19 ani,din dragoste.Acum am aproape 21 ani de casnicie,si o fiica reusita . Sotul meu este un om bun,linistit,care-cred eu- mai iubeste inca.Si eu il mai iubesc . Il mai iubesc??asta este intrebarea . Relatia noastra a decurs oarecum linistit,in afara de micile discutii inevitabile cred eu-din orice familie.A fost atat de linistita incat acum a devenit monotona,in sensul ca nu ma mai surprinde cu nimic-nu o floare,nu un cuvant frumos sau o apreciere . Dar nu am vazut sau nu am vrut sa vad asta decat in momentul in care am cunoscut pe altcineva. E un barbat cu 5 ani mai tanar decat mine,realizat din punct de vedere profesional,si necasatorit .La inceput au fost mici discutii...nevinovate ,care insa pe parcurs au evoluat si am inceput sa flirtez cu el,chiar cu nerusinare as putea spune . Nu i-am ascuns faptul ca sunt casatorita,ca am o familie,si nici el nu vrea sa-mi strice echilibrul de acasa,dar... vrea o apropiere mai..intima,vrea sa avem o relatie . Ei bine ,nu stiu cum sa procedez,pe de o parte e familia mea,sotul meu care a fost primul si singurul barbat din viata mea,dar care nu imi mai ofera ..aproape nimic...,parca refuza sa facem dragoste,ma evita,imi spune ca nu e normal ca la varsta mea sa fiu atat de “inflacarata”, iar pe de alta parte este el,barbatul “frumos ca un diavol” care imi spune si imi promite tot ce nu am avut in toti anii mei de casnicie. Atata lucru stiu si eu,ca nu trebuie sa crezi in promisiunile barbatilor,dar, de cele mai multe ori,ma gandesc cum ar fi sa incep o relatie cu el... Nu stiu cum sa va spun, dar “ma face din cuvinte” pur si simplu... Mi-e teama sa nu ma indragostesc de el,asta daca nu am facut-o deja-am devenit dependenta de mesajele lui....Dar nu vreau nici sa-mi stric familia,daca ar afla sotul meu nu m-ar ierta... Ce sa fac??

Da asta e un subiect "vopsit" ca sa para nou.E de cel putin 2 ani .
MAMAITA
Postat pe 7 August 2012 15:00
asa crezi??din pacate e cat se poate de recenta situatia...
kudika_13773
Postat pe 8 August 2012 15:48
Cred ca te joci cu focul Uite de-asta nu e bine sa te casatoresti la varste de-astea fragede, inainte de a apuca sa incerci mai multe "variante". E ciudat ca sotul tau considera ca esti prea "inflacarata". De obicei este exact pe invers... Probabil ca nu prea se mai simte atras dpdv sexual de tine. Ce poti sa faci e sa stai de vorba cu el si sa-i spui ca tu nu esti multumita de relatia voastra. Nu te-as sfatui sa sari in bratele amantului pt ca minciuna are picioare scurte. Si daca sotul tau afla, se duce naibii casnicia. Iar iubi ce e cu 5 ani mai tanar probabil ca o sa-si gaseasca o scumpi cu 5 ani mai tanara ca el si-o sa te lase singura. De ce nu incerci sa reaprinzi focul, sa experimentezi ceva nou impreuna cu sotul tau? Cred ca e mai simplu, decat sa-ti risti casnicia pt o aventura.
Micaell
Postat pe 9 August 2012 10:01
De la: Micaell, la data 2012-08-09 10:01:28Cred ca te joci cu focul Uite de-asta nu e bine sa te casatoresti la varste de-astea fragede, inainte de a apuca sa incerci mai multe "variante". E ciudat ca sotul tau considera ca esti prea "inflacarata". De obicei este exact pe invers... Probabil ca nu prea se mai simte atras dpdv sexual de tine. Ce poti sa faci e sa stai de vorba cu el si sa-i spui ca tu nu esti multumita de relatia voastra. Nu te-as sfatui sa sari in bratele amantului pt ca minciuna are picioare scurte. Si daca sotul tau afla, se duce naibii casnicia. Iar iubi ce e cu 5 ani mai tanar probabil ca o sa-si gaseasca o scumpi cu 5 ani mai tanara ca el si-o sa te lase singura. De ce nu incerci sa reaprinzi focul, sa experimentezi ceva nou impreuna cu sotul tau? Cred ca e mai simplu, decat sa-ti risti casnicia pt o aventura.


Ai dreptate,e un joc cu focul dar... incerc singura sa gasesc motive sa nu o fac..si nu prea gasesc..asta e problema.Cu sotul meu am discutat,dar el e de parere ca e normal ce nu se intampla(adica "raceala" dintre noi)spune ca nu mai avem cum sa fim ca la 20 de ani.E adevarat,dar nici batrani nu suntem.Nu vreau sa ma laud,dar inca mai intorc barbatii capul dupa mine pe strada,deci nu sunt chiar de aruncat... In fiecare zi simt ca ma doare din ce in ce mai tare distanta pe care sotul meu o pune intre noi.Iar el spune ca asta e normal??!!Sunt constienta ca inca mai am sentimente pt sotul meu,altfel ma aruncam in bratele celuilalt din prima...La inceput am crezut ca sotul meu are o amanta..altfel nu se explica.. Ori se ascunde atat de bine,ori chiar nu are,altfel cum sa imi explic ca pot trece si 6-7 saptamani fara sa se apropie de mine?Sa cred ca eu sunt problema?
kudika_13773
Postat pe 9 August 2012 15:58
De la: kudika_13773, la data 2012-08-09 15:58:28[Ai dreptate,e un joc cu focul dar... incerc singura sa gasesc motive sa nu o fac..si nu prea gasesc..asta e problema.Cu sotul meu am discutat,dar el e de parere ca e normal ce nu se intampla(adica "raceala" dintre noi)spune ca nu mai avem cum sa fim ca la 20 de ani.E adevarat,dar nici batrani nu suntem.Nu vreau sa ma laud,dar inca mai intorc barbatii capul dupa mine pe strada,deci nu sunt chiar de aruncat... In fiecare zi simt ca ma doare din ce in ce mai tare distanta pe care sotul meu o pune intre noi.Iar el spune ca asta e normal??!!Sunt constienta ca inca mai am sentimente pt sotul meu,altfel ma aruncam in bratele celuilalt din prima...La inceput am crezut ca sotul meu are o amanta..altfel nu se explica.. Ori se ascunde atat de bine,ori chiar nu are,altfel cum sa imi explic ca pot trece si 6-7 saptamani fara sa se apropie de mine?Sa cred ca eu sunt problema?



Raspunsul la intrebarea pusa de tine,,este NU,nu tu esti problema,in schimb aparitia dorintei tale,vis-a-vis de celalalt barbat,venind drept consecinta a indiferentei sotului tau,da,aceasta este problema ta,pe care trebuie sa o rezolvi intr-un fel!!!

Daca scaderea libidoului sotului tau,nu are cauze medicale,,explicatia ,pentru ceea ce ti se intampla,se afla la sotul tau!!!Niciun caine nu pleaca de la macelarie!!!!
MissRainbow
Postat pe 9 August 2012 16:26
De la: kudika_13773, la data 2012-08-09 15:58:28
De la: Micaell, la data 2012-08-09 10:01:28Cred ca te joci cu focul Uite de-asta nu e bine sa te casatoresti la varste de-astea fragede, inainte de a apuca sa incerci mai multe "variante". E ciudat ca sotul tau considera ca esti prea "inflacarata". De obicei este exact pe invers... Probabil ca nu prea se mai simte atras dpdv sexual de tine. Ce poti sa faci e sa stai de vorba cu el si sa-i spui ca tu nu esti multumita de relatia voastra. Nu te-as sfatui sa sari in bratele amantului pt ca minciuna are picioare scurte. Si daca sotul tau afla, se duce naibii casnicia. Iar iubi ce e cu 5 ani mai tanar probabil ca o sa-si gaseasca o scumpi cu 5 ani mai tanara ca el si-o sa te lase singura. De ce nu incerci sa reaprinzi focul, sa experimentezi ceva nou impreuna cu sotul tau? Cred ca e mai simplu, decat sa-ti risti casnicia pt o aventura.


Ai dreptate,e un joc cu focul dar... incerc singura sa gasesc motive sa nu o fac..si nu prea gasesc..asta e problema.Cu sotul meu am discutat,dar el e de parere ca e normal ce nu se intampla(adica "raceala" dintre noi)spune ca nu mai avem cum sa fim ca la 20 de ani.E adevarat,dar nici batrani nu suntem.Nu vreau sa ma laud,dar inca mai intorc barbatii capul dupa mine pe strada,deci nu sunt chiar de aruncat... In fiecare zi simt ca ma doare din ce in ce mai tare distanta pe care sotul meu o pune intre noi.Iar el spune ca asta e normal??!!Sunt constienta ca inca mai am sentimente pt sotul meu,altfel ma aruncam in bratele celuilalt din prima...La inceput am crezut ca sotul meu are o amanta..altfel nu se explica.. Ori se ascunde atat de bine,ori chiar nu are,altfel cum sa imi explic ca pot trece si 6-7 saptamani fara sa se apropie de mine?Sa cred ca eu sunt problema?


Atunci intreaba-l pe sot daca ar fi ok cu o relatie deschisa in care fiecare face ce vrea. Nu-s de acord cu inselatoriile pt ca nu aduc nimic bun. pana la urma, risti sa te trezesti singura cuc, cand ai deja o varsta si e mai greu sa gasesti ceva serios.
Micaell
Postat pe 9 August 2012 18:08
Dar cine te-a pus sa te mariti la 19 ani cu un barbat care nu iti place, nici nu face dragoste cu tine si sa traiesti si atatia ani cu el ?
Nu puteai astepta pana gaseau unul care iti place ?
Baiat_virgin
Postat pe 9 August 2012 18:16
De la: kudika_13773, la data 2012-08-09 15:58:28
De la: Micaell, la data 2012-08-09 10:01:28Cred ca te joci cu focul Uite de-asta nu e bine sa te casatoresti la varste de-astea fragede, inainte de a apuca sa incerci mai multe "variante". E ciudat ca sotul tau considera ca esti prea "inflacarata". De obicei este exact pe invers... Probabil ca nu prea se mai simte atras dpdv sexual de tine. Ce poti sa faci e sa stai de vorba cu el si sa-i spui ca tu nu esti multumita de relatia voastra. Nu te-as sfatui sa sari in bratele amantului pt ca minciuna are picioare scurte. Si daca sotul tau afla, se duce naibii casnicia. Iar iubi ce e cu 5 ani mai tanar probabil ca o sa-si gaseasca o scumpi cu 5 ani mai tanara ca el si-o sa te lase singura. De ce nu incerci sa reaprinzi focul, sa experimentezi ceva nou impreuna cu sotul tau? Cred ca e mai simplu, decat sa-ti risti casnicia pt o aventura.


Ai dreptate,e un joc cu focul dar... incerc singura sa gasesc motive sa nu o fac..si nu prea gasesc..asta e problema.Cu sotul meu am discutat,dar el e de parere ca e normal ce nu se intampla(adica "raceala" dintre noi)spune ca nu mai avem cum sa fim ca la 20 de ani.E adevarat,dar nici batrani nu suntem.Nu vreau sa ma laud,dar inca mai intorc barbatii capul dupa mine pe strada,deci nu sunt chiar de aruncat... In fiecare zi simt ca ma doare din ce in ce mai tare distanta pe care sotul meu o pune intre noi.Iar el spune ca asta e normal??!!Sunt constienta ca inca mai am sentimente pt sotul meu,altfel ma aruncam in bratele celuilalt din prima...La inceput am crezut ca sotul meu are o amanta..altfel nu se explica.. Ori se ascunde atat de bine,ori chiar nu are,altfel cum sa imi explic ca pot trece si 6-7 saptamani fara sa se apropie de mine?Sa cred ca eu sunt problema?


E timpul sa decizi daca vrei sa-ti reactivezi sotul si sa-ti mentii viata de familie linistita si sigura sau te arunci in valtoarea unei experiente extraconjugale. Poate fi tentanta, dar este extrem de periculoasa pentru tine, sub toate aspectele. Nu cred ca vei reusi sa ai doar o aventura, cu orice alt barbat vei face sex, vei ajunge sa te indragostesti de el, te vei implica trup si suflet. Orice femeie casatorita si fidela sotului ei atatia ani, cand decide sa se ofere altui barbat, nu o face doar sexual. S-ar putea sa devii imposibila ca sotie si mama dupa ce incepi sa tii la alt barbat, linistea casei tale va disparea pentru totdeauna. Poate chiar vei divorta si-ti vei urma noua iubire. Sau poate nu, poate vei trai doar calvarul dualitatii vinovate.
Poate e timpul sa organizezi o a doua luna de miere cu sotul tau...o vacanta a voastra, de regasire a pasiunii amortite.
A venit timpul sa decizi ce alegi, pentru ca, fiziologic esti vulnerabila. Iti doresc sa treci cu bine aceasta etapa a maturitatii depline.
maybe
Postat pe 11 August 2012 02:09
multumesc pt mesaje si incurajari,si tie si celorlalti o sa ma gandesc la tot ceea ce mi-ati zis,pentru a evita orice greseala ireparabila.
kudika_13773
Postat pe 13 August 2012 10:00
De la: kudika_13773, la data 2012-08-13 10:00:24multumesc pt mesaje si incurajari,si tie si celorlalti o sa ma gandesc la tot ceea ce mi-ati zis,pentru a evita orice greseala ireparabila.



Ia in calcul dorinta de a fi fericita alaturi de cel drag,,nimic altceva nu conteaza,,caci daca nu o vei face,,,vei ajunge la ziua in care vei constata faptul ca este mult prea tarziu pentru a fi astfel,iar regretele te vor coplesi!!!Casnicia ,fara acel izvor de liniste si stare de bine,,este un surghiun autoimpus,,in propria inima,,si nimeni nu va veni sa te sustina in durere,,vei fi singura,cine afirma contrariul,,minte!!! Ne nastem singuri,,traim singuri ,suferim singuri si trecem in nefiinta,,tot singuri!!!Un adevar crud ,dar realist,pragmatic,,visele sunt destinate noptilor,pe cand ,,viata trebuie traita in fiecare secunda!!
MissRainbow
Postat pe 13 August 2012 10:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubitul meu si prietena mea 4 De la: Shhh 12 Mai 2010 10:45
sotia/partenera me /ma anselat cu fratelemeu cred eu 10 De la: kudika_18422 16 Octombrie 2012 15:20
despre scuze patetice si necesitatea de a cunoaste adevarul (si altele) 44 De la: kudika076975 7 Martie 2010 14:17
de 2 ori tradare 17 De la: creatzacreatza 11 Septembrie 2009 18:32
am nevoie de un sfat... 9 De la: kudika_19976 4 Noiembrie 2012 10:25