Setari Cookie-uri

insarcinata dupa avort

buna seara tuturor...
as vrea sa va pun si eu o intrebare.sunt o femeie peste 30 de ani care trece printr-o situatie foarte delicata.pe 16 decembrie am facut o intrerupere de sarcina la un medic foarte renumit,azi am fost la un control care prevestea ce e mai rau...sunt insarcinata in 13 SAPTAMANI. DE CE? PENTRU CA MEDICUL A FACUT O EROARE.a recunoscut ca nu a reusit intreruperea. m-a sfatuit sa merg totusi sa consult alt medic si sa fac o alta intrerupere..VA INTREB PE VOI...A MAI TRECUT CINEVA PRIN ASA CEVA?
Medicul celalalt m-a consultat si m-a programat pe joi, in spital pentru un chiuretaj. mi-a explicat care sunt riscurile si daca duc sarcina la bun sfarsit..copil cu malformatii,dar si celelalte de natura chirurgicala...complicatii,hemorogie...tinand cont ca acum 5 ani am nascut prin cezariana...
va rog sa-mi spuneti daca ati trecut sau ati auzit de astfel de cazuri...cum e posibil?
DATI-MI UN SFAT,VA ROG
kudika316473
Postat pe 1 Februarie 2011 23:46
...da e delicata...foarte delicata......daca erai aici sa asculti d rechin...poate...dar asta este...intotdeauna sunteti mai destepte
kudika195501
Postat pe 1 Februarie 2011 23:49
cum adica nu a reusit intreruperea sarcinii?
cristi_nne
Postat pe 1 Februarie 2011 23:49
De la: kudika316473, la data 2011-02-01 23:46:02buna seara tuturor...
as vrea sa va pun si eu o intrebare.sunt o femeie peste 30 de ani care trece printr-o situatie foarte delicata.pe 16 decembrie am facut o intrerupere de sarcina la un medic foarte renumit,azi am fost la un control care prevestea ce e mai rau...sunt insarcinata in 13 SAPTAMANI. DE CE? PENTRU CA MEDICUL A FACUT O EROARE.a recunoscut ca nu a reusit intreruperea. m-a sfatuit sa merg totusi sa consult alt medic si sa fac o alta intrerupere..VA INTREB PE VOI...A MAI TRECUT CINEVA PRIN ASA CEVA?
Medicul celalalt m-a consultat si m-a programat pe joi, in spital pentru un chiuretaj. mi-a explicat care sunt riscurile si daca duc sarcina la bun sfarsit..copil cu malformatii,dar si celelalte de natura chirurgicala...complicatii,hemorogie...tinand cont ca acum 5 ani am nascut prin cezariana...
va rog sa-mi spuneti daca ati trecut sau ati auzit de astfel de cazuri...cum e posibil?
DATI-MI UN SFAT,VA ROG


Doamne, fata draga, ti-au spus medicii ce trebuia sa stii, nu conteaza ce spun x sau y pe un forum.
Personal, n-am auzit in viata mea de asa ceva. Asemenea "erori" aveau loc inainte de 89, cu buna stiinta din partea medicului, de teama puscariei. Dar in ziua de azi???
rashela
Postat pe 1 Februarie 2011 23:52
De la: rashela, la data 2011-02-01 23:52:47
De la: kudika316473, la data 2011-02-01 23:46:02buna seara tuturor...
as vrea sa va pun si eu o intrebare.sunt o femeie peste 30 de ani care trece printr-o situatie foarte delicata.pe 16 decembrie am facut o intrerupere de sarcina la un medic foarte renumit,azi am fost la un control care prevestea ce e mai rau...sunt insarcinata in 13 SAPTAMANI. DE CE? PENTRU CA MEDICUL A FACUT O EROARE.a recunoscut ca nu a reusit intreruperea. m-a sfatuit sa merg totusi sa consult alt medic si sa fac o alta intrerupere..VA INTREB PE VOI...A MAI TRECUT CINEVA PRIN ASA CEVA?
Medicul celalalt m-a consultat si m-a programat pe joi, in spital pentru un chiuretaj. mi-a explicat care sunt riscurile si daca duc sarcina la bun sfarsit..copil cu malformatii,dar si celelalte de natura chirurgicala...complicatii,hemorogie...tinand cont ca acum 5 ani am nascut prin cezariana...
va rog sa-mi spuneti daca ati trecut sau ati auzit de astfel de cazuri...cum e posibil?
DATI-MI UN SFAT,VA ROG


Doamne, fata draga, ti-au spus medicii ce trebuia sa stii, nu conteaza ce spun x sau y pe un forum.
Personal, n-am auzit in viata mea de asa ceva. Asemenea "erori" aveau loc inainte de 89, cu buna stiinta din partea medicului, de teama puscariei. Dar in ziua de azi???


sora-mea a patit asa ceva,dar asta pentru ca "desteptul" ala de doctor nu a vazut ca avea gemeni.
asta se intampla prin '99
cristi_nne
Postat pe 1 Februarie 2011 23:57
ce vrei sa spui? nu am inteles!!!
kudika316473
Postat pe 2 Februarie 2011 14:25
De la: kudika316473, la data 2011-02-02 14:25:09ce vrei sa spui? nu am inteles!!!


Cred ca te referi la "domnul Rechin". Nu-ti bate capul cine e, zi mersi c-ai scapat de mustruluiala lui. Ma rog, nu bag mana in foc, dar cui ii pasa?!

Tu ai grija de tine!
rashela
Postat pe 2 Februarie 2011 14:40
poate ca asa a fost sa fie, nu ca nu a reusit doctorul ci copilasul ala chiar vrea sa vina pe lume!!!
ar trebui sa te gandesti si asa!!!
blondye24
Postat pe 2 Februarie 2011 14:41
Ce oroare!

Ma rog, vorba Rashelei (si a mamei, care a fost intodeauna genul care a preferat actiunea plansului de mila propriei persoane): O mie de vorbe un ban nu fac.

Cam ce ai vrea sa auzi aici? E hidos, e adevarat, dar crezi ca daca ne apucam sa-l balacarim pe bou' de doctor, situatia ta va fi mai usoara? Sau chiuretajul mai putin dureros?

... acum, fara sa fiu rautacioasa, stau si ma gandesc ca si capsomanii aia de striga din toti rarunchii "avort=crima" au putina dreptate...
Evident, eu sunt de partea dreptului de a alege al femeii, si impotriva copiilor abandonati, infometati, la indemana abuzului sexual al oricarui descreierat dar un pic de atentie si palnficare nu ar strica.
Asa se evita situatiile de gen... Dar si la asta se aplica aceeasi zicala: Acum, o mie de vorbe tot un ban nu fac...
Dor_a
Postat pe 2 Februarie 2011 14:41
De la: blondye24, la data 2011-02-02 14:41:07poate ca asa a fost sa fie, nu ca nu a reusit doctorul ci copilasul ala chiar vrea sa vina pe lume!!!
ar trebui sa te gandesti si asa!!!


Ai citit si opinia celui de-al doilea medic? Ce ar insemna daca ar duce sarcina pana la capat? TU te-ai incumeta la asa ceva? VOI, cele care recomandati pastrarea unei sarcini nedorite, v-ati incumeta la asa ceva? In cazul in care nu intelegeti la ce ma refer, vorbesc de posibilitatea (as numi-o, mai degraba, certitudinea) de a naste un copil cu malformatii. Asta putand insemna lipsa unei maini, a unui picior, a amandurora si asa mai departe.

V-ati incumeta sa dati nastere unui asemenea "copil" desi nu l-ati dorit de la bun inceput?
rashela
Postat pe 2 Februarie 2011 14:46
Iar dam sfaturi necerute. Va reamintesc ca intrebarea acestei femei era daca ati intalnit asemenea cazuri, nu ce sa faca mai departe.

ps. Dora :)
rashela
Postat pe 2 Februarie 2011 14:47
va multumesc pentru comentarii,va inteleg daca vreti sa ma blamati..merit orice..
as fi dorit sa stiu cam la ce sa ma astept maine...
sunt foarte nelinistita...va rog un pic de incurajare
kudika316473
Postat pe 2 Februarie 2011 14:48
De la: kudika316473, la data 2011-02-02 14:48:35va multumesc pentru comentarii,va inteleg daca vreti sa ma blamati..merit orice..
as fi dorit sa stiu cam la ce sa ma astept maine...
sunt foarte nelinistita...va rog un pic de incurajare


Inteleg ca vei face intreruperea de sarcina. Sanatate iti doresc. Si multa grija pe viitor ca nu-i deloc o joaca.
rashela
Postat pe 2 Februarie 2011 14:51
Cred ca ar trebui sa faci un ecograf eventual 4d asa vezi daca are toate membrele si eventuale malformatii plus niste analize aia daca vrei sal pastrezi...si ziceai ca,acum 5 ani ai facut cezariana asta nu ar trebui sa fie o problema(cunosc femei care dupa 5 luni de la cezariana au ramas insarcinate au pastrat sarcina si nu au patit nimic..).Oricum doctorul stie cel mai bine....
kudika360590
Postat pe 2 Februarie 2011 14:56
De la: rashela, la data 2011-02-02 14:47:45Iar dam sfaturi necerute. Va reamintesc ca intrebarea acestei femei era daca ati intalnit asemenea cazuri, nu ce sa faca mai departe.

ps. Dora :)


Rashela

Ontopic: Nu are rost sa te gandesti acum la cum ar putea - sau nu - sa fie maine. Ai luat o hotarare, nu mai exista cale de intoarcere. In rest, vorba englezilor, ca tare e inteleapta: Treci podurile cand ajungi la ele.

Azi incearca sa nu te mai gandesti. Maine te duci, si faci ce e de facut.

Pentru poimaine, as recomanda mai multa atentie. Prezervativ, pilule, sterilet, etc. Sfatuieste-te cu doctorul care ar fi cea mai buna varianta pentru tine.
Dor_a
Postat pe 2 Februarie 2011 15:02
De la: kudika360590, la data 2011-02-02 14:56:35Cred ca ar trebui sa faci un ecograf eventual 4d asa vezi daca are toate membrele si eventuale malformatii plus niste analize aia daca vrei sal pastrezi...si ziceai ca,acum 5 ani ai facut cezariana asta nu ar trebui sa fie o problema(cunosc femei care dupa 5 luni de la cezariana au ramas insarcinate au pastrat sarcina si nu au patit nimic..).Oricum doctorul stie cel mai bine....



Multa lume nacajita!
Dor_a
Postat pe 2 Februarie 2011 15:04
Fa avortul si da-l in judecata pe medicul numarul 1.
Spanish_Dancer
Postat pe 2 Februarie 2011 15:07
va multumesc ...
chiar daca un sentiment de rusine ma copleseste ,credinta mea este in dumnezeu si cred ca pentru copilul meu pe care il cresc singura, ma va ajuta sa merg mai departe.
sunt o fire tare joviala de felul meu,optimista si care nu se lasa doborata prea usor de greutati.
acum insa cred ca trebuie sa-mi gasesc puterea in primul rand in mine sa merg mai departe...
kudika316473
Postat pe 2 Februarie 2011 15:18
De la: kudika316473, la data 2011-02-02 15:18:26va multumesc ...
chiar daca un sentiment de rusine ma copleseste ,credinta mea este in dumnezeu si cred ca pentru copilul meu pe care il cresc singura, ma va ajuta sa merg mai departe.
sunt o fire tare joviala de felul meu,optimista si care nu se lasa doborata prea usor de greutati.
acum insa cred ca trebuie sa-mi gasesc puterea in primul rand in mine sa merg mai departe...



asa a fost sa fie........mergi si rezolvi exact ceea ce ti-ai propus.
O sa-ti ajute Dumnezeu, ai sa vezi.
Succes!......eu iti tin pumnii, sincer!
stem_29
Postat pe 2 Februarie 2011 15:27
sa ii ajute Dzeu sa ce? sa ii reuseasaca avortul? cred ca nu ar trebui sa Il implici pe El in problema asta!!
eu am fost nascuta la 36 de ani (mama), a-l 4 lea copil, dupa 3 baieti, mama-mea vroia sa ma avorteze, i-a zis doctorita ca poate face o fata cee ce si-a dorit dintotdeauna! asa a fost!
Eu is cea mai mica dintre toti 4 si acum eu ii sunt sprijin la branete!!!
motto-ul meu este : totul se intampla dintr-un motiv pentru un scop!!!
era 100% sigura ca va fi malformat? nu cred!!!
trebuia sa aiba grija sa nu ajunga aici, cel mai bine!!
sanatate sa aiba indiferent de decizie...
blondye24
Postat pe 3 Februarie 2011 10:31
De la: blondye24, la data 2011-02-03 10:31:05sa ii ajute Dzeu sa ce? sa ii reuseasaca avortul? cred ca nu ar trebui sa Il implici pe El in problema asta!!
eu am fost nascuta la 36 de ani (mama), a-l 4 lea copil, dupa 3 baieti, mama-mea vroia sa ma avorteze, i-a zis doctorita ca poate face o fata cee ce si-a dorit dintotdeauna! asa a fost!
Eu is cea mai mica dintre toti 4 si acum eu ii sunt sprijin la branete!!!
motto-ul meu este : totul se intampla dintr-un motiv pentru un scop!!!
era 100% sigura ca va fi malformat? nu cred!!!
trebuia sa aiba grija sa nu ajunga aici, cel mai bine!!
sanatate sa aiba indiferent de decizie...


NU! Sa-i ajute Dumnezeu sa ramana in viata, sa nu apara complicatii, sa se intoarca acasa pe picioarele ei. Despre asta era vorba.
Si nu, n-o fi 100% sigur (ca de medic e vorba, nu de ea) dar exista aceasta sansa pe care ea nu vrea sa si-o asume. O impuscam, nu?
Pfuai!!
rashela
Postat pe 3 Februarie 2011 11:11
De la: blondye24, la data 2011-02-03 10:31:05sa ii ajute Dzeu sa ce? sa ii reuseasaca avortul? cred ca nu ar trebui sa Il implici pe El in problema asta!!
eu am fost nascuta la 36 de ani (mama), a-l 4 lea copil, dupa 3 baieti, mama-mea vroia sa ma avorteze, i-a zis doctorita ca poate face o fata cee ce si-a dorit dintotdeauna! asa a fost!
Eu is cea mai mica dintre toti 4 si acum eu ii sunt sprijin la branete!!!
motto-ul meu este : totul se intampla dintr-un motiv pentru un scop!!!
era 100% sigura ca va fi malformat? nu cred!!!
trebuia sa aiba grija sa nu ajunga aici, cel mai bine!!
sanatate sa aiba indiferent de decizie...


Il cresti tu daca-i malformat? Asa, crestineste.
Spanish_Dancer
Postat pe 3 Februarie 2011 16:03
BUNA SEARA
am trecut intr-adevar printr-o experienta trista,cruda si care m-a marcat pentru restul vietii cred.
vreau sa le multumesc acelora care mi-au scris cateva randuri ;i care poate cu gandul au fost alaturi de mine. e foarte important ca in momente grele sa simti ca cineva este langa tine.
AM INVATAT MULTE...
Prea multe cuvinte azi nu pot spune, sper ca nu vor aparea alte complicatii.
experienta mea m-a invatat ceva....uneori intr-un spital public,daca ai parte de un medic bun poti fi tratat mult mai bine decat intr-un cabinet particular unde dai bani ,,la greu".
aveti grija de voi.....va pup..
kudika316473
Postat pe 3 Februarie 2011 20:13
...sa ai grija de tine...sa fii iubita....si sa ai multa pace, in primul rand in suflet...si nu in ultimul rand ,sa percepi aceasta experienta ca pe o lectie...sa nu te pedepsesti singura(nici un lucru nu e intamplator in viata)
kudika195501
Postat pe 3 Februarie 2011 20:29
:( e trist ca se poate intampla asa ceva. efectiv nu-mi dau seama cum a putut sa faca medicul o asemenea greseala. o greseala care te poate costa viata.
e destul de dificil dar trebuie sa pui in balanta riscurile si mai ales ceea ce vei face dupa..dupa orice decizie.
daca vei putea ingriji un copil probabil deformat (mai mult ca sigur de fapt pentru ca acea interventie e imposibil sa nu-l fi chinuit in vreun fel) sau daca esti dispusa sa-ti risti viata.
daca vei merge la un medic care s-a mai ocupat de assa ceva e foarte posibil sa iti rezolve problema si sa nu fii nevoita sa suferi toata viata in urma interventiei.
cel mai bine e sa te interesezi de un medic la care lumea a fost si care nu are in "palmares" asemenea intamplari.
mai gandeste-te si la varianta in care te decizi sa duci sarcina la capat dar copilul poate pati ceva si sa fii nevoita sa faci avort mai tarziu cand va fi si mai riscant.
sa fii sanatoasa si muuult mult succes!!!!
OanaSun
Postat pe 7 Februarie 2011 02:02
De la: kudika330686, la data 2011-02-07 02:02:06:( e trist ca se poate intampla asa ceva. efectiv nu-mi dau seama cum a putut sa faca medicul o asemenea greseala. o greseala care te poate costa viata.
e destul de dificil dar trebuie sa pui in balanta riscurile si mai ales ceea ce vei face dupa..dupa orice decizie.
daca vei putea ingriji un copil probabil deformat (mai mult ca sigur de fapt pentru ca acea interventie e imposibil sa nu-l fi chinuit in vreun fel) sau daca esti dispusa sa-ti risti viata.
daca vei merge la un medic care s-a mai ocupat de assa ceva e foarte posibil sa iti rezolve problema si sa nu fii nevoita sa suferi toata viata in urma interventiei.
cel mai bine e sa te interesezi de un medic la care lumea a fost si care nu are in "palmares" asemenea intamplari.
mai gandeste-te si la varianta in care te decizi sa duci sarcina la capat dar copilul poate pati ceva si sa fii nevoita sa faci avort mai tarziu cand va fi si mai riscant.
sa fii sanatoasa si muuult mult succes!!!!


Nu stiu daca cea care a deschis topicul mai intra pentru a-ti raspunde. Eu iti dau un sfat, insa: pe viitor citeste tot ce s-a scris intr-un topic, altfel risti ca postarea ta sa fie de-a dreptul ridicola. Doamna in cauza, cu nu mai mult de doua postari inaintea ta, a revenit de la spital unde a rezolvat chestiunea in cauza, asa cum se hotarase. Daca ai fi citit mai mult decat prima postare, acum i-ai fi urat insanatosire grabnica si cam atat.
rashela
Postat pe 7 Februarie 2011 02:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
elevi indisciplinati 3 De la: healthy003074 13 Februarie 2010 15:24
cine stie cat e de grav??? 11 De la: tarot 10 Iunie 2010 18:17
Disfunctii sexuale 2 De la: fericire 7 Decembrie 2009 17:37
buna 1 De la: healthy011283 16 Ianuarie 2010 12:19
Pirule contraceptive 13 De la: kudika_nikole 22 Decembrie 2011 17:52