Setari Cookie-uri

intrebare... pot spune ca este destul de importanta

ok... bun... vroiam sa-mi pun sterilet.... din cauza ca nu am nici o nastere "la activ" nu prea au vrut medicii.... am zis ... bine... iau pastile... yasmin.... dar.... de pe 28 tot astept sa-mi vina si nu mai imi cine CM.....gravida nu sunt... am facut teste de sarcina si nici n-am simtome.... intrebarea mea e... stiu ca pastilele trebuie sa le incepi in prima zi de CM dar daca eu le incep sa zic azi... si i-au asa pana termin folia... si dupa astept sa-mi vina CM... ce se intampla? Isi fac efectul? Fac bine sau fac mai rau??

Dati-mi si mie sfaturi cum sa-mi vina odata ca deja ma dus la exasperare


multumesc
gladiola01
Postat pe 1 Februarie 2011 23:25
Da de ce atata graba,de prezervative ai auzit?
Barbie30_
Postat pe 2 Februarie 2011 10:48
28 care draga mea? decembrie sau ianuarie? fii mai explicita....aceste pastile de iau din prima zi a CM, maaaxim a 2...daca nu, iti spun sigur ca nu-si mai fac efectul si trebuie sa folosesti metode de contraceptie suplimentara timp de 7 zile cel putin....altceva, iti recomand sa-mi mai facu un test de sarcina, dar unul diferit, de la alt producator. Intrebare: aceste pastile pe care tu te-ai hotarat sa le iei le-ai luat de capul tau sau ai consultat un medic mai intai???
matzu_2005
Postat pe 2 Februarie 2011 11:02
@barbie: nu vreau sa crezi ca fac "fite" dar nu suport prezervativul... ma jeneaza... nu am cum sa-l folsesc
@ matzu_2005: ultimul contact sexual l-am avut undeva in jur de 15-17 decembrie .... mi-a venit pe 1 decembrie si dupa pe 28 decembrie..... de atunci nu mi-a mai venit. pastilele mi le-a recomandat medicul meu. test de sarcina fac in fiecare zi cate unul, de la diferite firme, negativ, am facut si BetaHCG si nu sunt gravida....
gladiola01
Postat pe 2 Februarie 2011 19:48
graba este din cauza faptului ca stau stresata de ce nu mai vine, din moment ce este evident ca nu sunt gravida.... eu in general am avut un Cm neregulat... tocmai din cauza asta am apelat la pastile... mi l-a reglat foarte bine.
am intrebat daca se pot lua si asa... pt ca m-am gandit ca poate se poate
gladiola01
Postat pe 2 Februarie 2011 19:51
ar trebui sa astepti sa-ti vina totusi...sa merg la un consult sa vezi din ce cauza intarzie...daca totusi te decizi sa le iei...trebuie sa folosesti o metoda suplimentara de contraceptie in prima luna de administrare
_oktober_
Postat pe 2 Februarie 2011 20:01
De la: gladiola01, la data 2011-02-02 19:48:08@barbie: nu vreau sa crezi ca fac "fite" dar nu suport prezervativul... ma jeneaza... nu am cum sa-l folsesc
@ matzu_2005: ultimul contact sexual l-am avut undeva in jur de 15-17 decembrie .... mi-a venit pe 1 decembrie si dupa pe 28 decembrie..... de atunci nu mi-a mai venit. pastilele mi le-a recomandat medicul meu. test de sarcina fac in fiecare zi cate unul, de la diferite firme, negativ, am facut si BetaHCG si nu sunt gravida....


Stai sa ne intelegem!
Ti-a venit pe 1 decembrie si apoi pe 28 decembrie, nu?
Si cand ai inceput sa iei pastilele? Cand a fost 1 zi cand le-ai luat?
pinguina
Postat pe 2 Februarie 2011 20:07
@pinguina: da atunci mi=a venit... nu am inceput sa le iau in decembrie pt ca am zis ca imi pun sterilet in ianuarie... dar nu am gasit nici un medic care sa imi puna din cauza ca nu am nastere.... si am zis sa iau din luna ianuarie pastile... dar... tot astept sa-mi vina pt a incepe pastilele ... dar nu mai imi vine
gladiola01
Postat pe 3 Februarie 2011 00:31
De la: gladiola01, la data 2011-02-03 00:31:14@pinguina: da atunci mi=a venit... nu am inceput sa le iau in decembrie pt ca am zis ca imi pun sterilet in ianuarie... dar nu am gasit nici un medic care sa imi puna din cauza ca nu am nastere.... si am zis sa iau din luna ianuarie pastile... dar... tot astept sa-mi vina pt a incepe pastilele ... dar nu mai imi vine


Ok...am inteles...daca a fost protejat (contactul sexual) atunci nu prea ai de ce sa-ti faci griji, mai ales ca la tine e neregulat (dupa cum spui).
Pastilele cel mai bine ar fi sa le ai mereu in geanta...ca sa fii pregatita...ca nu se stie...cum apare
Stiu asta cu medicii ca nu vor sa puna inainte de nastere...dar sa stii ca eu cunosc cazuri care au avut sterilet si inainte de a avea copii...deci se poate...mergi la o clinica particulara...acolo fiind pe bani nu stiu daca te refuza asa usor.
pinguina
Postat pe 3 Februarie 2011 00:59
@pinguina: da, nici nu ma stresez cum ca as fi gravida ca e imposibil...dar asteptarea ma soctae din sarite

voi mai cere niste pareri.... deocamdata am zis sa incep iar cu pastile
gladiola01
Postat pe 3 Februarie 2011 02:32
Buna din nou....chiar daca nu esti insarcinata, trebuie sa mergi totusi la un medic pentru ca nu este ok sa nu-ti vina de atat de mult timp, poate ai o dereglare hormonala sau alteceva, iar sterilet eu nu-ti recomand daca nu ai avut deja un copil, mie vroia sa-mi puna o doctorita nebuna si m-am dus si la alta sa-i asclt parerea si mi-a spus ca in nici un caz...e mai ok cu pastile, dar sa faci pauza la un an de zile macar 3 luni...am luat si eu Yasmine mult timp, vreo 2 ani cu pauzele necesare si dupa un an am inceput sa iau din nou si am inceput sa ma simt rau de la ele, plus ca-ti cade parul groaznic de la ele, nu mai sunt cum erau odata...a ramas doar numele de ele...
matzu_2005
Postat pe 3 Februarie 2011 03:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 14 De la: kudika399161 13 Mai 2011 16:29
vreau un sfat,pls!!! 5 De la: franziska_eu 9 Februarie 2012 06:39
´vreau urgent un sfat va rogggg despre colon iritabil!!!!!!! 14 De la: sansan 15 Aprilie 2010 15:37
Lactatie dupa nastere 6 De la: maddy23 1 Februarie 2010 15:22
spasmofilie 3 De la: office_salinasusesi_ro 19 Martie 2010 05:56