Setari Cookie-uri

am nevoie de o trezire sau incurajare?..ce ziceti

Am cunoscut un baiat acum un an jumate. Ne am placut din prima si relatia a avansat foarte repede. Desi stiam ca va pleca din oras definitiv peste cateva luni, am hotarat sa traim clipa. M am indragostit de el si am suferit enorm dupa ce a plecat. Am incercat sa fim amici, lui i a fost usor, mie nu. Peste vreo 2 luni am decis sa i pun capat si sa luam o pauza, el a acceptat desi nu i a picat bine.
Peste inca o luna m am razgandit, credeam ca am trecut peste si nu mi placuse cum incheiasem, si am zis ca nu mai e nevoie de o bariera, daca vrea putem sa vorbim. Apoi a revenit in oras pentru cateva zile si eu nu i am spus nici ca vreau, nici ca nu vreau sa l vad ( din mandrie), iar el a intepretat ca nu vroiam si nu ne am vazut. Am suferit iar ca un caine. Apoi am zis ca a fost o neintelegere si sa ne vedem de viata.
Peste vreo 6 luni fara contact mi a dat mesaj de ziua mea, ca a trecut suficient timp si acum sa fim prieteni. I am raspuns si am incercat chiar sa l vad, ca ma nimerisem sa trec prin orasul lui, dar tocmai in weekendul ala a fost plecat. Am schimbat cateva urari de Craciun, dar dupa anul nou m am hotarat din nou sa l scot din viata mea, realizand ca eu tot n am reusit sa l uit. L am sters de pe FB si tot, dar el se comporta ca si cum asta a fost un accident si vrea sa stie ce mai fac. Eu iar nu mai stiu ce sa fac, pur si simplu nu ma pot rupe de el, nu i pot fi amica dar nici nu vreau sa tai orice legatura cu el....ok, vreau sa stiu doar niste pareri.. sa discut cu el sa vad daca mai e ceva acolo sau sa nu i mai raspund pur si simplu? Singura chestie care ma pune pe ganduri e ca eu sincer n as insista sa ramanem amici dupa ce m am despartit de cineva decat daca as avea de fapt alte intentii.. nu cred in prietenia intre un barbat si o femeie. inteleg eu gresit?
eineKatze
Postat pe 5 Februarie 2011 00:44
De la: eineKatze, la data 2011-02-05 00:44:20Am cunoscut un baiat acum un an jumate. Ne am placut din prima si relatia a avansat foarte repede. Desi stiam ca va pleca din oras definitiv peste cateva luni, am hotarat sa traim clipa. M am indragostit de el si am suferit enorm dupa ce a plecat. Am incercat sa fim amici, lui i a fost usor, mie nu. Peste vreo 2 luni am decis sa i pun capat si sa luam o pauza, el a acceptat desi nu i a picat bine.
Peste inca o luna m am razgandit, credeam ca am trecut peste si nu mi placuse cum incheiasem, si am zis ca nu mai e nevoie de o bariera, daca vrea putem sa vorbim. Apoi a revenit in oras pentru cateva zile si eu nu i am spus nici ca vreau, nici ca nu vreau sa l vad ( din mandrie), iar el a intepretat ca nu vroiam si nu ne am vazut. Am suferit iar ca un caine. Apoi am zis ca a fost o neintelegere si sa ne vedem de viata.
Peste vreo 6 luni fara contact mi a dat mesaj de ziua mea, ca a trecut suficient timp si acum sa fim prieteni. I am raspuns si am incercat chiar sa l vad, ca ma nimerisem sa trec prin orasul lui, dar tocmai in weekendul ala a fost plecat. Am schimbat cateva urari de Craciun, dar dupa anul nou m am hotarat din nou sa l scot din viata mea, realizand ca eu tot n am reusit sa l uit. L am sters de pe FB si tot, dar el se comporta ca si cum asta a fost un accident si vrea sa stie ce mai fac. Eu iar nu mai stiu ce sa fac, pur si simplu nu ma pot rupe de el, nu i pot fi amica dar nici nu vreau sa tai orice legatura cu el....ok, vreau sa stiu doar niste pareri.. sa discut cu el sa vad daca mai e ceva acolo sau sa nu i mai raspund pur si simplu? Singura chestie care ma pune pe ganduri e ca eu sincer n as insista sa ramanem amici dupa ce m am despartit de cineva decat daca as avea de fapt alte intentii.. nu cred in prietenia intre un barbat si o femeie. inteleg eu gresit?


hai caramba cum va indragostiti voi in halul asta de fiecare data si cand o sa intalniti chiar un tip cu care aveti chimia aia speciala cum o sa fie
Histria
Postat pe 5 Februarie 2011 00:49
tocmai ca am avut chimia asta speciala. eu ma indragostesc extrem de rar, si de asta mi e greu sa i dau drumul. of. daca nu pleca si nu eram eu impotriva unei relatii la distanta nu ne desparteam :(
eineKatze
Postat pe 5 Februarie 2011 01:01
Mai ''pisicutza'' (iti traduc nick-ul sa nu inteleaga românu'' prostii), din cate dai tu de inteles aici, intre voi a existat doar o relatie pasagera si in ciuda ''planurilor'' voastre tu nu ai reusit sa te detasezi complet emotional asa cum intentionai la inceput. Nu o sa-ti dau sfaturi despre cum sa faci si sa dregi ci iti pun in vedere niste aspecte care cred eu ca te vor ajuta sa iei o decizie in final.
1. Ce simti tu pentru acest EL?
2. E o pasiune neimpartasita (sau nu in totalitate) sau e ceva mai profund?
3. Care e situatia lui actuala?
4. Esti o ''amintire'' de-a lui sau isi doreste mai mult de la tine?
Relatie intre un barbat si o femeie, poate exista fara vre-o conotatie sentimentala sau sexuala, dar nu in contextul in care intre voi s-au intamplat deja anumite lucruri.
Eu iti doresc mult succes in deciziile tale si eventual o discutie deschisa cu EL te poate ajuta mult mai mult.
Pentru orice alte intrebari sunt tot aici!
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 01:01
De la: eineKatze, la data 2011-02-05 01:01:45tocmai ca am avut chimia asta speciala. eu ma indragostesc extrem de rar, si de asta mi e greu sa i dau drumul. of. daca nu pleca si nu eram eu impotriva unei relatii la distanta nu ne desparteam :(

Ce te-a determinat (sau te determina inca) sa fii impotriva unei relatii la distanta?
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 01:03
eu zic, fa cum simti. sigur nu-i raspunsul pe care-l asteptai dar, pe de alta parte, tipul nu pare prea afectat - faptul ca revine nu inseamna poate decat ca mai vrea din nou la pat.. uneori poti sa-i si ceri sa nu mai revina, ca tu ai intors pagina
Histria
Postat pe 5 Februarie 2011 01:13
De la: Histria, la data 2011-02-05 01:13:47eu zic, fa cum simti. sigur nu-i raspunsul pe care-l asteptai dar, pe de alta parte, tipul nu pare prea afectat - faptul ca revine nu inseamna poate decat ca mai vrea din nou la pat.. uneori poti sa-i si ceri sa nu mai revina, ca tu ai intors pagina

Cred ca varianta cu o ''amintire'' tinde sa fie valabila in cazul ei. Dovada ar putea fi detasamentul emotional de care da dovada. Unei asemenea persoane nu cred ca iar fi greu sa se ''detaseze'' din nou. Acuma depinde de ''pisicutza'' daca se multumeste cu noi amintiri amoroase sau vrea ceva mai mult...
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 01:19
buna,pisicuto.ce anume va retine de a incepe o relatie frumoasa?
liutzaa
Postat pe 5 Februarie 2011 01:21
De la: liutzaa, la data 2011-02-05 01:21:24buna,pisicuto.ce anume va retine de a incepe o relatie frumoasa?

Se pare ca ne-a 'întãrâtat'' la o dicutie si fugit...
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 01:27
Asta i problema ca eu nu stiu ce simte si ce vrea el de fapt. Dupa tot ce a fost nu stiu cum de poate/vrea el sa mi fie doar un amic, eu clar nu i pot fi amica. O fi varianta cu patul..nu pot exclude. El a tot calatorit intre timp deci nu cred sa fi intrat nici el in vreo alta relatie mai "serioasa" pana acum.. iar eu am crezut ca o sa fie mai greu sa l vad o data la 2 luni decat sa o terminam, da n a fost bine nici asa :( Acum ne cautam amandoi de lucru si o sa avem niste situatii mai stabile, si eu am calatorit intre timp. De asta nu stiu daca sa o las balta si sa o iau de la zero sau...
eineKatze
Postat pe 5 Februarie 2011 01:28
De la: eineKatze, la data 2011-02-05 01:28:35Asta i problema ca eu nu stiu ce simte si ce vrea el de fapt. Dupa tot ce a fost nu stiu cum de poate/vrea el sa mi fie doar un amic, eu clar nu i pot fi amica. O fi varianta cu patul..nu pot exclude. El a tot calatorit intre timp deci nu cred sa fi intrat nici el in vreo alta relatie mai "serioasa" pana acum.. iar eu am crezut ca o sa fie mai greu sa l vad o data la 2 luni decat sa o terminam, da n a fost bine nici asa :( Acum ne cautam amandoi de lucru si o sa avem niste situatii mai stabile, si eu am calatorit intre timp. De asta nu stiu daca sa o las balta si sa o iau de la zero sau...

In cazul asta se pare (desi ma pot insela) ca pentru el esti o ''amica'' de genul la care mai poate face un ''popas'' din cand in cand ca sa se mai ''destinda'' de stresul vietii lui ''incarcate''...
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 01:32
buna romw4ld.pisicuto,trebuie sa discutati serios,sa va exprimati sentimentele,sa stiti ce e de facut.ori incepeti o relatie solida,frumoasa si stabila.....sau ...amici.
liutzaa
Postat pe 5 Februarie 2011 01:40
De la: liutzaa, la data 2011-02-05 01:40:54buna romw4ld.pisicuto,trebuie sa discutati serios,sa va exprimati sentimentele,sa stiti ce e de facut.ori incepeti o relatie solida,frumoasa si stabila.....sau ...amici.

buna liutzaaa!
As continua fraza ta cu: ...sau deloc.
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 01:43
Mm...sa fie el asa machiavelic. Oricum suntem la distanta si acum si nu i asa la ndemana sa faca el "popasuri" de astea..Ar fi cam mult efort doar pentru o noapte doua, si doar sa ma aiba acolo pentru orice eventualitate mi se pare prea mult, totusi.. si n plus, nici el nu stie exact ce simt eu, ca nu i am spus cat am tinut la el cu adevarat (da, regret asta acum). uf, complicat.
eineKatze
Postat pe 5 Februarie 2011 01:44
Oricum, mersi mult de sfaturi tuturor, m ati ajutat sa pun lucrurile mai bine in perspectiva. De detasarea asta a lui mi e teama si mie. O sa mai astept pana sa i raspund, daca o sa o fac. Daca nu mai insista deloc si el poate chiar nu merita.
eineKatze
Postat pe 5 Februarie 2011 01:51
daca nu te superi,ce inseamna departe???????exista telefon,internet...voi tineti legatura?simte nevoia sa stie ce faci,daca esti bine...chestii maruntele din care iti poti da seama daca ii pasa de tine.o relatie la distanta nu e imposibila.uite,eu cand l-am cunoscut pe iubitul meu,el era in germania,eu in romania...acum de 1 an sunt cu el in germania si ne e super bine.concluzia,comunicarea e solutia
liutzaa
Postat pe 5 Februarie 2011 01:54
De la: eineKatze, la data 2011-02-05 01:51:00Oricum, mersi mult de sfaturi tuturor, m ati ajutat sa pun lucrurile mai bine in perspectiva. De detasarea asta a lui mi e teama si mie. O sa mai astept pana sa i raspund, daca o sa o fac. Daca nu mai insista deloc si el poate chiar nu merita.

Mult succes ''pisicutzã''' germanã
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 01:54
ne-a parasit pisicuta
liutzaa
Postat pe 5 Februarie 2011 02:03
De la: liutzaa, la data 2011-02-05 01:54:27daca nu te superi,ce inseamna departe???????exista telefon,internet...voi tineti legatura?simte nevoia sa stie ce faci,daca esti bine...chestii maruntele din care iti poti da seama daca ii pasa de tine.o relatie la distanta nu e imposibila.uite,eu cand l-am cunoscut pe iubitul meu,el era in germania,eu in romania...acum de 1 an sunt cu el in germania si ne e super bine.concluzia,comunicarea e solutia

Daca ei doi comunica de craciun si nu mai stiu la cate luni nu o pot numi o relatie. Faptul ca se mai intereseaza unbul de celalalt nu denota un interes aparte. Cum s-a mai zis.. o discutie deschisa ar raspunde multor intrebari.
Mult succes pisicutzo!!!
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 02:03
De la: liutzaa, la data 2011-02-05 02:03:50ne-a parasit pisicuta

Sa-i fie intr-un ceas bun!
Am ramas noi dar cum nu am probleme de genul asta subiectul e inchis deocamdata!
R0MW4LD
Postat pe 5 Februarie 2011 02:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sufera cel ce iubeste cel iubit isi bate joc 23 De la: ubitzika_tha 13 Iulie 2010 05:54
imi plac iubitii prietenelor mele.... 130 De la: Re_becca 6 Mai 2011 21:01
mi-am batut joc singura de tineretea mea! 29 De la: ioana_cristina 4 Mai 2009 16:18
Ce sa aleg?:( 15 De la: kudika_12538 10 August 2012 20:56
a 3 a despartire..mai are rost? 13 De la: camelusha83 10 Aprilie 2009 12:33