Setari Cookie-uri

umilita de 8 martie

De la: adelinas62, la data 2011-03-09 11:22:02Ieri a fost cel mai urat 8 martie din viata mea.Am nevoie de parerile voaste in legatura cu ce am suferit ieri. Cele mai bune doua colege si prietene(am lucrat impreuna cu ele si la patron si acum sunt angajate la firma sotului meu,pe care le consider egalele mele),au stabilit impreuna cu o alta "prietena"sa sarbatoreasca 8 martie la o pizza...fara mine.Ce ma deranjeaza si de ce sunt furioasa e faptul ca le-am considerat prietene De fiecare data cand am fost solicitata sa le ajut le-am ajutat, sau si mai rau l-am ajutat chiar fara sa-mi fi cerut ajutorul,de multe ori m-am certat cu sotul pentru ele,iar in legatura cu "prietena"cu care atata timp cat am fost colege o vorbeau de rau si mi se plangeau de comportamentul ei, acum au decis sa ma excluda. A nu se intelege gresit nu ma deranjeaza ca au ales sa mearga impreuna la o pizza, doar ca nu pot sa cred ca nu m-au invitat si pe mine. Efectiv nu stiu cum sa abordez problema, cum sa ma comport cand o sa ma inalnesc cu ele. Pana una alta plang de ciuda pe mine ca am pus suflet in relatia cu ele.


pt ele tu esti prietena de care poate sa profite,mai ales cu job-ul daca zici k lucra la fiema sotului tau, si is prietene doar pe interes....in ziua de azi doar in momentele grele iti poti vedea adevaratii prieteni, si daca o sa le mai ti langa tine sincer mereu o sa apeleze la tine ca stiu k le poti ajuta si s anu te mire faptu k o sa vina poate o zi cand o sa se dea inclusiv la barbatutu, nu de alta dar eu am patito
Alina_Sweet
Postat pe 13 Martie 2011 10:49
Una la mana, sa nu te mai certi never cu sotul pt ele!Oricum sunt invidioase(e normal, cine n-ar fi?) si cum au spus si altii pe-aici au vrut sa iasa la o "barfa mica".Sau mai mare?Despre tine, evident.Si ce daca?Si-au pus eticheta singure.
Doi la mana:eu zic sa nu te razbuni de nici un fel.Daca le "persecuti" te cobori la nivelul lor.N-o face.Poarta-te la fel cu ele.Numai cand iti cer ajutorul referitor la ceva de la job sa le zici "pas".Nu pe fatza.Zi-le ca o sa vezi tu ce/daca poti dar de fapt nu mai misca un degetel!
Trei: sa nu pari deloc afectata!Prefa-te ca nici nu s-a intamplat.De fapt foarte vinovate nici nu-s.Poate s-au gandit ca tu ai sa iesi cu sotul tau.Ia in consideratie si varianta asta dar pe viitor fii ochii in 4! Concluzia definitiva poti s-o tragi numai daca se repeta faza.
Voyager
Postat pe 13 Martie 2011 12:09
Prietenie...e un cuvant f mare.nu stiu cat de prietene sunt ele cu tine,la fel de mult cum esti tu pt ele?dar sa stii ca nu era obligatoriu sa sarbatoreasca 8 martie cu tine.Daca te-au sunat si felicitat e bine daca nici macar asta nu au facut.....intelegi si singura.Poate simt un complex de inferioritate ca tu esti sotia patronului si ele doar niste simple salariate.Le-ai facut vreodata sa simta ca intre voi e o diferenta?
mimishor957
Postat pe 13 Martie 2011 12:27
si inca ceva:asta nu a fost umilinta ci doar te-au exclus din planurile lor,au avut ele un motiv,la asta sa te gandesti
mimishor957
Postat pe 13 Martie 2011 12:29
si inca ceva:asta nu a fost umilinta ci doar te-au exclus din planurile lor,au avut ele un motiv,la asta sa te gandesti
mimishor957
Postat pe 13 Martie 2011 12:29
Cu siguranta nu-ti sunt prietene, probabil sunt invidioase pe tine, ar fi putut sa te invite din politete...dar asta nu e un motiv sa te simti umilita.
Chiar daca tu le cosideri prietene, egale , te-ai mai si certat cu sotul tau pt.ele, se pare ca lucrurile nu stau chiar asa.
Tu ai trecut la un ''next level'' in ochii lor nu le mai esti egala, esti sotia patronului, asa ca.. comporta-te si tu ca atare.
Acum macar stii ca ai cu cine a face, nu te arata afectata...eventual fii si tu ironica, cum zicea cineva mai sus...intreaba-le cum au petrecut 8 Martie...daca s-au simtit bine...
emibus
Postat pe 13 Martie 2011 13:05
De la: adelinas62, la data 2011-03-09 11:22:02Ieri a fost cel mai urat 8 martie din viata mea.Am nevoie de parerile voaste in legatura cu ce am suferit ieri. Cele mai bune doua colege si prietene(am lucrat impreuna cu ele si la patron si acum sunt angajate la firma sotului meu,pe care le consider egalele mele),au stabilit impreuna cu o alta "prietena"sa sarbatoreasca 8 martie la o pizza...fara mine.Ce ma deranjeaza si de ce sunt furioasa e faptul ca le-am considerat prietene De fiecare data cand am fost solicitata sa le ajut le-am ajutat, sau si mai rau l-am ajutat chiar fara sa-mi fi cerut ajutorul,de multe ori m-am certat cu sotul pentru ele,iar in legatura cu "prietena"cu care atata timp cat am fost colege o vorbeau de rau si mi se plangeau de comportamentul ei, acum au decis sa ma excluda. A nu se intelege gresit nu ma deranjeaza ca au ales sa mearga impreuna la o pizza, doar ca nu pot sa cred ca nu m-au invitat si pe mine. Efectiv nu stiu cum sa abordez problema, cum sa ma comport cand o sa ma inalnesc cu ele. Pana una alta plang de ciuda pe mine ca am pus suflet in relatia cu ele.


Cum sa iti fie prietene unele care iti sunt inferioare? Te-ai nascut ieri, esti credula sau care-i problema ta? Tu nu stii ca nu exista prieteneie intre cei de statut diferit? Vai de capul meu. prietene? Angajatele tale? poate dar numai POATE sa iti fi fost aproape prietene cand imparteati aceeasi soarta! cauta-ti prietene situate social ca tine! Inainte sa fie prea tarziu! ! Grija mare cu inferioarele!!!!
kudika355543
Postat pe 13 Martie 2011 22:10
De la: Voyager, la data 2011-03-13 12:09:56Una la mana, sa nu te mai certi never cu sotul pt ele!Oricum sunt invidioase(e normal, cine n-ar fi?) si cum au spus si altii pe-aici au vrut sa iasa la o "barfa mica".Sau mai mare?Despre tine, evident.Si ce daca?Si-au pus eticheta singure.
Doi la mana:eu zic sa nu te razbuni de nici un fel.Daca le "persecuti" te cobori la nivelul lor.N-o face.Poarta-te la fel cu ele.Numai cand iti cer ajutorul referitor la ceva de la job sa le zici "pas".Nu pe fatza.Zi-le ca o sa vezi tu ce/daca poti dar de fapt nu mai misca un degetel!
Trei: sa nu pari deloc afectata!Prefa-te ca nici nu s-a intamplat.De fapt foarte vinovate nici nu-s.Poate s-au gandit ca tu ai sa iesi cu sotul tau.Ia in consideratie si varianta asta dar pe viitor fii ochii in 4! Concluzia definitiva poti s-o tragi numai daca se repeta faza.


I-au pus gand rau sotului tau! Sau amandurora!
kudika355543
Postat pe 13 Martie 2011 22:11
De la: kudika135154, la data 2011-03-13 12:29:22si inca ceva:asta nu a fost umilinta ci doar te-au exclus din planurile lor,au avut ele un motiv,la asta sa te gandesti


Au avut un motiv ca tu esti de acolo, manacti aceleasi laturi de aceea va aflatai acolo unde va e locul! In cocina!
kudika355543
Postat pe 13 Martie 2011 22:41
De la: adelinas62, la data 2011-03-09 11:22:02Ieri a fost cel mai urat 8 martie din viata mea.Am nevoie de parerile voaste in legatura cu ce am suferit ieri. Cele mai bune doua colege si prietene(am lucrat impreuna cu ele si la patron si acum sunt angajate la firma sotului meu,pe care le consider egalele mele),au stabilit impreuna cu o alta "prietena"sa sarbatoreasca 8 martie la o pizza...fara mine.Ce ma deranjeaza si de ce sunt furioasa e faptul ca le-am considerat prietene De fiecare data cand am fost solicitata sa le ajut le-am ajutat, sau si mai rau l-am ajutat chiar fara sa-mi fi cerut ajutorul,de multe ori m-am certat cu sotul pentru ele,iar in legatura cu "prietena"cu care atata timp cat am fost colege o vorbeau de rau si mi se plangeau de comportamentul ei, acum au decis sa ma excluda. A nu se intelege gresit nu ma deranjeaza ca au ales sa mearga impreuna la o pizza, doar ca nu pot sa cred ca nu m-au invitat si pe mine. Efectiv nu stiu cum sa abordez problema, cum sa ma comport cand o sa ma inalnesc cu ele. Pana una alta plang de ciuda pe mine ca am pus suflet in relatia cu ele.


asa se intampla cand ajuti...si eu patit chestii de astea cu prietenele.....dupa ce le ajuti te vorbesc pe la spate
kudika174208
Postat pe 13 Martie 2011 22:55
De la: adelinas62, la data 2011-03-09 11:22:02Ieri a fost cel mai urat 8 martie din viata mea.Am nevoie de parerile voaste in legatura cu ce am suferit ieri. Cele mai bune doua colege si prietene(am lucrat impreuna cu ele si la patron si acum sunt angajate la firma sotului meu,pe care le consider egalele mele),au stabilit impreuna cu o alta "prietena"sa sarbatoreasca 8 martie la o pizza...fara mine.Ce ma deranjeaza si de ce sunt furioasa e faptul ca le-am considerat prietene De fiecare data cand am fost solicitata sa le ajut le-am ajutat, sau si mai rau l-am ajutat chiar fara sa-mi fi cerut ajutorul,de multe ori m-am certat cu sotul pentru ele,iar in legatura cu "prietena"cu care atata timp cat am fost colege o vorbeau de rau si mi se plangeau de comportamentul ei, acum au decis sa ma excluda. A nu se intelege gresit nu ma deranjeaza ca au ales sa mearga impreuna la o pizza, doar ca nu pot sa cred ca nu m-au invitat si pe mine. Efectiv nu stiu cum sa abordez problema, cum sa ma comport cand o sa ma inalnesc cu ele. Pana una alta plang de ciuda pe mine ca am pus suflet in relatia cu ele.


nu are rost sa te superi, acelea nu sunt prietene, eventual amice. folosestele in continuare ca amice, dar nu te mai implica atat de tare in relatia cu ele.
adyna2905
Postat pe 14 Martie 2011 06:50
De la: rockk, la data 2011-03-12 07:19:54
De la: adyna2905, la data 2011-03-12 06:10:28
De la: Ame_ly, la data 2011-03-09 12:41:25
De la: rockk, la data 2011-03-09 12:19:42am ars orezul


fa altul


mie mie foame.cum ai indraznit sa-l arzi?


credeam ca ti plac arse



rautate mica. las k te prind eu sápoi vezi tu cukm nu mai arzi mancarea altadata
adyna2905
Postat pe 14 Martie 2011 06:52
umiste le inapoi ,na. Fa in pijama party singura si trimite le poze dupa sa vada cat de mult te ai distrat fara ele, na!
rockk
Postat pe 14 Martie 2011 07:22
De la: adyna2905, la data 2011-03-14 06:52:19
De la: rockk, la data 2011-03-12 07:19:54
De la: adyna2905, la data 2011-03-12 06:10:28
De la: Ame_ly, la data 2011-03-09 12:41:25
De la: rockk, la data 2011-03-09 12:19:42am ars orezul


fa altul


mie mie foame.cum ai indraznit sa-l arzi?


credeam ca ti plac arse



rautate mica. las k te prind eu sápoi vezi tu cukm nu mai arzi mancarea altadata


nu s mic
rockk
Postat pe 14 Martie 2011 07:22
ah si pana nu uit, ca tot vad aici sute de mii de fete cu nick uri l "sweet", bonbonika, draguta, etc. alea s insusiri, eventual ti le spune cineva ca un compliment, iar daca esti fraiera, pui botu... si ghici ce NU E CEVA DRAGUT. e doar al naibii de WRONG.

rockk
Postat pe 14 Martie 2011 07:27
De la: rockk, la data 2011-03-14 07:22:58
De la: adyna2905, la data 2011-03-14 06:52:19
De la: rockk, la data 2011-03-12 07:19:54
De la: adyna2905, la data 2011-03-12 06:10:28
De la: Ame_ly, la data 2011-03-09 12:41:25
De la: rockk, la data 2011-03-09 12:19:42am ars orezul


fa altul


mie mie foame.cum ai indraznit sa-l arzi?


credeam ca ti plac arse



rautate mica. las k te prind eu sápoi vezi tu cukm nu mai arzi mancarea altadata


nu s mic

demonstreaza-mi opusul

si orezul acela unde e...?
adyna2905
Postat pe 14 Martie 2011 16:29
Eu te inteleg perfect. si eu am patit acelasi lucru, dar nu de 8 martie.
Si eu am plans, si nu mi venea sa cred ca am fost tradata de prietenele mele vechi de 15 ani pentru o fata care se afla in grupul nostru doar de 5, si pe care nu o prea suportau , dar pentru care eu am depus eforturi sa fie acceptata fiindca mi-era mila de ea, pentru ca tot avea ghinion in dragoste, si ma gandeam ca noi fetele ar trebui sa fim unite si sa ne sprijinim la greu.
Eu organizam intalnirile lunare. Intamplarea face ca tipei respective i s-a pus pata pe mine, nu stiu de ce ca a refuzat sa spuna.Probabil pentru ca eram singura din grup care aveam curajul sa-i spun in fata, nu pe la spate , lucrurile care nu mi placeau la ea.
Celelalte fete au vazut si ele ca relatia dintre mine si ea nu mai era una de prietenie.
Eu am devenit mamica pentru a doua oara si nu am mai putut organiza intalniri. A organizat in schimb " dusmanca", iar pe mine nu m-a invitat. Toate fetele s-au dus fara sa ma anunte si pe mine. Cand s-au vazut la restaurant si si-au dat seama ca pe mine nu ma anuntase niciuna, si-au dat seama ca o sa ma supar si se intrebau daca sa mi spuna sau nu de intalnire. Eu am aflat de intalnire,de la alta prietene care nu reusise sa ajunga si nu stia de problema.

Stii ce mi au zis cand le-am intrebat de ce nu m-au invitat? Ca au crezut ca nu ma pot duce.
As fi facut orice pentru ele. M-am certat si eu cu familia pentru ele. Una dintre ele este chiar nasa copiilor mei. De atunci le-am exclus din cercul meu de prieteni. Mi am dat seama ca doar pe familie te poti baza, ca ea este cea care nu te tradeaza.

Particip doar la reuniunile unde sunt implicati copiii, pentru ca ei s-au imprietenit si consider ca nu au de ce sa sufere din cauza certurilor celor mari.
Am suferit mult. Daca mi ar fi spus cineva ca imi vor face asa ceva, bagam mana in foc ca nu. Acum m-am resemnat, consider ca nu am pierdut nimic. A trecut 1 an de atunci.

ele sunt bine mersi, isi vad in continuare de intalnirile lor, la care nu au facut efortul sa ma mai cheme niciodata, pentru ca au luat de buna ce le-am zis, ca sa nu ma mai cheme ca nu mai vin.

Cand dusmanca s-a suparat pe noi, ca am uitat sa i spunem la multi ani de ziua ei, si ne-a spus acelasi lucru, eu am fost cea care a cumparat un buchet imens de flori si i-l-am dus la birou , cu scuze din partea intregului grup, eu am continuat sa o anunt de intalnirile noastre, cu toate ca celelalte imi spuneau sa nu o mai chem ca s-au saturat de fitele ei.
happycorazon
Postat pe 21 Martie 2011 01:23
u suck! mimoza vietii
felixcat
Postat pe 29 Martie 2011 10:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau parerea voastra 3 De la: kudika_12486 21 Iulie 2012 08:59
Prietena mea... sau umbra mea? 15 De la: rashela 27 Februarie 2009 22:23
barbatul adevarat 34 De la: felixcat 8 Decembrie 2009 00:48
eu femeie....el barbat.... 34 De la: jenesaispas 28 Aprilie 2009 23:35
prietena cea mai buna 146 De la: kudika359176 12 Martie 2011 22:13