Setari Cookie-uri

Pls help feteleor!!!

De la: spookeanu, la data 2011-03-11 07:47:18Am intrat aici pentru ca m am gandit ca cele mai bune sfaturi care le pot primi sunt de la fete:) eu sunt un tip de 21 de ani si sunt intr o relatie de la 7 luni care a mers chiar bine si chiar am ajuns sa o iubesc si ea pe mine la fel.... doar ca de 2 luni a plecat in olanda cu facultatea dar se intoarce in 3 luni ceea ce nu mai e mult :) problema mea e ca in ultimu timp imi tot zice ca vorbeste cu un tip... dar spune ca doar se intelege bine cu el si ca sunt doar amici si ca nu are nimic cu el.... ea intr adevar se intelege mai bine cu baietii... de cateva ori ne am certat si am incercat sa o las mai moale... dar totusi cred ca are ceva pt tipu respectiv... cu mine e mai rece in ultimu timpp.. vorbim mai putin.. dar in acelasi timp imi spune ca ma iubeste si ca vrea sa ramanem impreuna orice ar fi:) voi a ti putea fi cu un baiat intr o relatie si in acelasi timp sa aveti un amic f bune cu care sa va intelegeti f bine sa mergeti sa va uitati cu el la un film doar voi 2???


eu i as da papucii imediat unui tip care ma comenteaza pe kudika si mi impune cat timp sa stau la film cu amicii mei ( baieti sau fete ).
Din doua una : ori ai incredere in ea, si esti matur si crezi in relatie serioasa si atunci o lasi sa iasa si cu brad pitt ca oricum stii ca la tine sa se intoarce,

ori esti imatur si instabil emotional si daca auzi ca iese undeva te pierzi cu firea si atunci mai bine gaseste o fata mai mica si mai slaba emotional ca tine pe care sa o poti controla , ca sa nu mai fii nesigur in relatie .

Dar un barbat adevarat nu va incerca sa controleze o fata ca sa se intoarca si sa se uite numai la el ca la soare ( mai ales ca la tine nu e cazul sa ti faci griji )
kudika052198
Postat pe 11 Martie 2011 18:00
De la: kudika052198, la data 2011-03-11 18:00:59
Din doua una : ori ai incredere in ea, si esti matur si crezi in relatie serioasa si atunci o lasi sa iasa si cu brad pitt ca oricum stii ca la tine sa se intoarce,

ori esti imatur si instabil emotional si daca auzi ca iese undeva te pierzi cu firea si atunci mai bine gaseste o fata mai mica si mai slaba emotional ca tine pe care sa o poti controla , ca sa nu mai fii nesigur in relatie .

Dar un barbat adevarat nu va incerca sa controleze o fata ca sa se intoarca si sa se uite numai la el ca la soare ( mai ales ca la tine nu e cazul sa ti faci griji )


desi initial vroiam sa ma iau de atitudinea asta "pe barbatul matur nu-l intereseaza cu cine iesi",
daca stau si ma gandesc mai bine, chiar ai dreptate, insa nu din perspectiva ta, ci din perspectiva ...
cand iubesti, iubesti si gata, fara sa impui reguli, fara sa incerci sa-l "modelezi" pe celalalt
insa daca vezi ca se comporta fara integritate
pur si simplu ii spui "pa" fara alte explicatii
integritatea exista sau nu, nu exista cale de mijloc
battleofwits
Postat pe 11 Martie 2011 18:16
De la: battleofwits, la data 2011-03-11 18:16:35
De la: kudika052198, la data 2011-03-11 18:00:59
Din doua una : ori ai incredere in ea, si esti matur si crezi in relatie serioasa si atunci o lasi sa iasa si cu brad pitt ca oricum stii ca la tine sa se intoarce,

ori esti imatur si instabil emotional si daca auzi ca iese undeva te pierzi cu firea si atunci mai bine gaseste o fata mai mica si mai slaba emotional ca tine pe care sa o poti controla , ca sa nu mai fii nesigur in relatie .

Dar un barbat adevarat nu va incerca sa controleze o fata ca sa se intoarca si sa se uite numai la el ca la soare ( mai ales ca la tine nu e cazul sa ti faci griji )


desi initial vroiam sa ma iau de atitudinea asta "pe barbatul matur nu-l intereseaza cu cine iesi",
daca stau si ma gandesc mai bine, chiar ai dreptate, insa nu din perspectiva ta, ci din perspectiva ...
cand iubesti, iubesti si gata, fara sa impui reguli, fara sa incerci sa-l "modelezi" pe celalalt
insa daca vezi ca se comporta fara integritate
pur si simplu ii spui "pa" fara alte explicatii
integritatea exista sau nu, nu exista cale de mijloc
ba vezi ca iar de inclini cam mult onspre latura ta feminina,,vz numele topicului
thadoogback
Postat pe 11 Martie 2011 18:19
De la: thadoogback, la data 2011-03-11 18:19:51ba vezi ca iar de inclini cam mult onspre latura ta feminina,,vz numele topicului


te derankeaza daca ma inclin catre latura mea feminina?
battleofwits
Postat pe 11 Martie 2011 18:22
De la: battleofwits, la data 2011-03-11 18:22:13
De la: thadoogback, la data 2011-03-11 18:19:51ba vezi ca iar de inclini cam mult onspre latura ta feminina,,vz numele topicului


te derankeaza daca ma inclin catre latura mea feminina?
,,,,,,,,,bravo ma bravo
thadoogback
Postat pe 11 Martie 2011 18:24
Nu vreau sa fiu pesimista, sau ceva, incerc doar sa fiu relista si trebuie sa-ti spun ca de multe ori de ce ti-e frica de aia nu scapi ! Eu, ca "oama" :-))) patita (o asa-zisa "prietena" de-a mea, dupa cum se dadea, s-a cuplat cu barbatul la care tineam, desi stia ce sentimente aveam pentru el, si desi ea imi spusese ca tine la altul) iti spun ca n-ar trebui sa faci greseala de a fi naiv. Da, o iubesti, deci e evident ca ai incredere in ea, dar pune-ti intrebarea ai incredere si in el ?
Trebuie sa fii constient de faptul ca oamenii nu-si arata intentiile reale intotdeauna, nici macar in fata prietenilor/prietenelor. Ea il numeste "my gay friend", deci probabil el i-a spus ei ca este homosexual. Totusi, ar fi putut sa o minta, ca ea, care tine la tine, si nu vrea sa te insele, sa nu banuiasca intentia lui adevarata, de a nu-i fi doar un amic, ci de a-i deveni iubit. Fa-o sa-ti spuna mai multe despre el si analizeaza cu atentie ce stii despre el si gandeste-te, de ce ar vrea el sa-i fie amic, dupa cum spune. Ca intr-o amicitie fiecare din cei implicati urmareste ceva. Unul poate vrea doar pe cineva cu care sa vorbeasca, altul pe cineva cu care sa iasa in oras, dar mai sunt altii care in spatele acestor aparente au de fapt cu totul alt scop, cum ar fi acela de a o seduce, de pilda. Oricum, nu stiu, mie imi pare dubioasa treaba, zic ca ar trebui urmarit comportamentul lui, mai ales ca ea, petrecand atata timp cu el, ar putea sa se-ndragosteasca de el fara sa vrea.
Spui ca ea s-a purtat ciudat. Ca a fost mai rece, ca v-ati certat dur si ti-a zis ca nu vrea sa va mai vedeti, dar peste doua ore a intrat pe mess si-a zis ca vrea sa va-mpacati. Imi pare ca nu prea stie ce vrea. Ar trebui sa te intrebi de ce are un asemenea comportament. Gandeste-te, in general, cand dau oamenii aceste semnale confuze? Cand sunt stresati sau cand le e frica.
Ar putea sa fie stresata ca-i este foarte dor de tine, dar, la fel de bine ar putea fi stresata ca-i este frica. I-ar putea fi frica pentru ca tine la tine, dar a fost atata timp plecata si s-ar putea gandi ca tu ai fi putut sa mai umbli si cu altcineva in acest timp. Pe de alta parte, i-ar putea fi frica pentru ca amicitia ei cu tipul ala ar fi devenit altceva sau macar ar tinde sa devina altceva, dar chiar si asa ea nu ar vrea sa te piarda, pentru ca tu, fiind cu ea de atata timp, ii oferi ceva in plus fata de tipul ala : siguranta. E obisnuita cu tine. Are siguranta ca o iubesti, are siguranta ca te cunoaste mai bine.
Oricum, sincer, este dificil sa-ti dai seama ce are ea in cap, atata timp cat nu poti purta o discutie cu ea fata in fata. Roag-o sa vina acasa intr-un week-end, ca ti-e dor de ea si atunci discuta cu ea fata in fata. Nu o lua direct, cand vine, ia-o pe ocolisuri. Vorbiti nimicuri si lanseaza subiectul exact cand se asteapta ea mai putin. Luata prin surprindere nu va avea timp sa se pregateasca pentru a minti. Adica, chiar daca va minti din gura, tot se va da de gol cu limbajul trupului. Vezi daca se inroseste, daca evita sa te priveasca in ochi, daca are vocea schimbata, daca se tot foieste (isi schimba des pozita corpului).
Daca nu poate veni, ca n-are bani, du-te tu la ea, un week-end. Sau plateste-i tu jumatate din drum, ca sa vina. Daca nici tu n-ai bani, asteapta pana vine. Dar oricum nu lua nici o decizie pana nu afli mai multe despre tipul ala si pana nu vorbesti cu ea fata in fata.


Achillesluv
Postat pe 11 Martie 2011 18:56
Parerea mea e sa nu te grabesti cu concluziile si sa ai rabdare.Din proprie experienta iti spun ca daca iubesti distanta e dor un mic obstacol.E foarte greu, nimeni nu zice ca e usor, nici mie nu mi-a fost ca am avut relatie la distanta timp de 2 ani ( ne vedeam o data la 3-4 luni ) dar acum suntem impreuna ,fericiti si la fel de indragostiti ca in prima zi.E normal sa ai indoieli si din pacate nu o sa dispara pana nu va reintalniti .Pana atunci asculta-ti inima si intuitia
paulapaula
Postat pe 12 Martie 2011 15:55
si eu sunt cea mai buna prietena cu baietii :D dar paspunsul meu la intrebarea ta e...
NU! cand am iubit,si mai am un prieten bun in primul rand incerc sa.i fac sa se inteleaga ei intre ei, sa descopere acel sentiment care.l port pentru fiecare
nu vreau discutii cu iubitul dar nici nu accept ca prietenul sa ma critice,pentru asta ii tin pe fiecare la locul lor
adica: pe iubit nu.l dezapreciez in fatza prietenului iar pe prieten nu.l ridic in slavi in fata iubitului,deci nu as putea merge la film cu prietenul cand stiu ca iubitul ma asteapta acasa
iubita ta...pare mai prostuta...daca ea crede ca acel baiat o scoate la film sau in oras fara ca el sa astepte nimic ,se inseala
ce pot sa.ti zic?!
ispite sunt la tot coltul iar voi aveti in dezavantaj ca sunteti departe unul de altul.Daca o iubesti ai s.o ierti daca se culca cu respectivul dar asta sa se intample o data,a doua oara... va trebui sa.si ia zborul,parerea mea!
nu trebuie sa o acuzi pentru ce face,suntem umani iar corpul nostru cere;cateodata fara sa ne dam seama ce facem,gresim insa daca ne pare intr.adevar rau pentru ce am facut maritam sa fim iertati!
daca ea va calca stramb iar tu crezi ca ai s.o poti ierta fara sa.i reprosezi vreodata ca a iesit cu acel individ,atunci iart.o!
daca incerci si nu vei putea trece peste "tradarea" ei,atunci e mai bine sa o lasi libera ca pasarea cerului ca nu merita sa plangeti dupa ceva ce e imposibil
P.S. nu spune niciodata ca iubesti daca nu stii sa ierti!




quote name='spookeanu' date='2011-03-11 07:47:18']Am intrat aici pentru ca m am gandit ca cele mai bune sfaturi care le pot primi sunt de la fete:) eu sunt un tip de 21 de ani si sunt intr o relatie de la 7 luni care a mers chiar bine si chiar am ajuns sa o iubesc si ea pe mine la fel.... doar ca de 2 luni a plecat in olanda cu facultatea dar se intoarce in 3 luni ceea ce nu mai e mult :) problema mea e ca in ultimu timp imi tot zice ca vorbeste cu un tip... dar spune ca doar se intelege bine cu el si ca sunt doar amici si ca nu are nimic cu el.... ea intr adevar se intelege mai bine cu baietii... de cateva ori ne am certat si am incercat sa o las mai moale... dar totusi cred ca are ceva pt tipu respectiv... cu mine e mai rece in ultimu timpp.. vorbim mai putin.. dar in acelasi timp imi spune ca ma iubeste si ca vrea sa ramanem impreuna orice ar fi:) voi a ti putea fi cu un baiat intr o relatie si in acelasi timp sa aveti un amic f bune cu care sa va intelegeti f bine sa mergeti sa va uitati cu el la un film doar voi 2???[/quote]
lovedementa
Postat pe 12 Martie 2011 22:37
Am trecut si eu prin asta..am fost plecata pt 4 luni si reactionam ca ea.Sincer nu ai de ce sa te ingrijorezi eu cred ca te iubeste doar ca simte nevoia sa vorbeasca cu cineva,se simte singura.Tot ce poti face este sa o sustii ,sa vorbesti cu ea cat mai des,sa o asculti.Cat de faza cu celalalt ar trebui sa o pui in situatii asemanatoare,cum au mai spus si fetele sa-i spui daca i-ar conveni ca tu sa iesi cu o "amica" de a ta.
kudika339822
Postat pe 13 Martie 2011 10:03
Eu cred ca ar trebui sa ii arati ca si ea te poate pierde! Spune-i clar ce te deranjeaza! Ca nu vrei sa mai ai de-a face cu ea daca ea se imparte si cu altii. Spune-i ca nu asta e ceea ce iti doresti de la relatia cu ea.
Daca intr-adevar te iubeste, iti va demonstra acest lucru. Te va cauta disperata sa fiti din nou impreuna, nu va mai umbla cu tipul si eventual se va intoarce si acasa daca te iubeste atat de mult, incat nu poate rezista fara tine!
Sunt de parere ca numai in momentul cand pierzi pe cineva sau ceva, realizezi cat de important era pt tine!
Succes!
kudika012024
Postat pe 13 Martie 2011 15:14
si alta chestie e ca ne am certat f tare acum o saptamana si avut sa se desparta de mine...dupa mi a spus ca vrea sa luam o pauza si am zis ok luam o pauza...dupa 2 ore intra pe mess pe mine si mi spune ca nu vrea sa ia nicio pauza ca nu poate ... dupa cateva zile am rugat o sa mi zica sincer ce simte pt mine si daca mai vede un viitor in relatie... si mi a spus ca stie sigur ca ma iubeste numai pe mine si ca da vede un viitor in relatie.... adevarul e ca mi a spus ca se simte singura de multe ori pe acolo si nu prea are cu cine povestii si ca tipu ala chiar e doar un amic si ii spune "my gay friend"... adica nu stiu dupa ce ne am certat foarte tare si putea sa se desparta de mine de ce nu a facut o daca vroia?? chiar poate o fata sa i spuna unui baiat ca inca l iubeste si sa nu fie asa mai ales in cazu in care e o persoana buna la suflet care nu ar face rau??

Relatia la distanta e foarte grea ... dar trebuie rabdare si intelepciune.Eu vorbesc in cunostinta de cauza , adica am avut relatie la distanta si pana la urma ne-am despartit ca nu am mai contenit cu reprosurile, deci ceea ce faci nu-i ok.Parerea mea e ca ar trebuii sa fii dragut ,(e foarte greu printre straini)si sa lasi timpul sa decida pentru voi.Adica 3 luni nu sunt o vesnicie ,trec imediat si o sa fie bine!Incearca sa nu mai fii suspicios , si sa ai incredere in ea , daca spune ca te iubeste si isi doreste un viitor langa tine , atunci asa e! Concluzia:Ai incredere in ea si totul va fi bine!
Teorii si pareri am avea cu totii si nu ti-ar face bine.Eu sunt convinsa ca in sufletul tau stii adevarul ,asa ca , asculta-l!Bafta.
malissia
Postat pe 14 Martie 2011 08:42
De la: malissia, la data 2011-03-14 08:42:52''si alta chestie e ca ne am certat f tare acum o saptamana si avut sa se desparta de mine...dupa mi a spus ca vrea sa luam o pauza si am zis ok luam o pauza...dupa 2 ore intra pe mess pe mine si mi spune ca nu vrea sa ia nicio pauza ca nu poate ... dupa cateva zile am rugat o sa mi zica sincer ce simte pt mine si daca mai vede un viitor in relatie... si mi a spus ca stie sigur ca ma iubeste numai pe mine si ca da vede un viitor in relatie.... adevarul e ca mi a spus ca se simte singura de multe ori pe acolo si nu prea are cu cine povestii si ca tipu ala chiar e doar un amic si ii spune "my gay friend"... adica nu stiu dupa ce ne am certat foarte tare si putea sa se desparta de mine de ce nu a facut o daca vroia?? chiar poate o fata sa i spuna unui baiat ca inca l iubeste si sa nu fie asa mai ales in cazu in care e o persoana buna la suflet care nu ar face rau??
''
Relatia la distanta e foarte grea ... dar trebuie rabdare si intelepciune.Eu vorbesc in cunostinta de cauza , adica am avut relatie la distanta si pana la urma ne-am despartit ca nu am mai contenit cu reprosurile, deci ceea ce faci nu-i ok.Parerea mea e ca ar trebuii sa fii dragut ,(e foarte greu printre straini)si sa lasi timpul sa decida pentru voi.Adica 3 luni nu sunt o vesnicie ,trec imediat si o sa fie bine!Incearca sa nu mai fii suspicios , si sa ai incredere in ea , daca spune ca te iubeste si isi doreste un viitor langa tine , atunci asa e! Concluzia:Ai incredere in ea si totul va fi bine!
Teorii si pareri am avea cu totii si nu ti-ar face bine.Eu sunt convinsa ca in sufletul tau stii adevarul ,asa ca , asculta-l!Bafta.
malissia
Postat pe 14 Martie 2011 08:44
fetelor dati i o mana de ajutor la amica suferinda
rockk
Postat pe 14 Martie 2011 08:59
De la: rockk, la data 2011-03-14 08:59:31fetelor dati i o mana de ajutor la amica suferinda

daca ii dau o mana, eu raman cu una si aia goala daca ii dau doua eu raman fara nimic, deci nu e bine, sa se ajute singura
ipahebirowtnod
Postat pe 14 Martie 2011 09:04
De la: ipahebirowtnod, la data 2011-03-14 09:04:25
De la: rockk, la data 2011-03-14 08:59:31fetelor dati i o mana de ajutor la amica suferinda

daca ii dau o mana, eu raman cu una si aia goala daca ii dau doua eu raman fara nimic, deci nu e bine, sa se ajute singura


big girls dont cry .




si nu ma refer la greutate
rockk
Postat pe 14 Martie 2011 09:08
De la: rockk, la data 2011-03-14 09:08:43
big girls dont cry .




si nu ma refer la greutate

deja parca o aud pe madonna
like a virgin
ipahebirowtnod
Postat pe 14 Martie 2011 09:12
De la: spookeanu, la data 2011-03-11 08:00:21si de ce continua sa si faca planuri cu mine gen ca vrea cand se intoarce sa locuim impreuna si ea nu e genul de persoana sa se lase usor la un baiat....el e si mai mic ca ea cu 2 ani... si nu pot sa zic ca e nici prea frumos... ce as putea sa fac sa o recastig... sa fiu mai indiferent ?


sa pui piciorul in prag.
leo_
Postat pe 14 Martie 2011 23:59
De la: spookeanu, la data 2011-03-11 08:00:21si de ce continua sa si faca planuri cu mine gen ca vrea cand se intoarce sa locuim impreuna si ea nu e genul de persoana sa se lase usor la un baiat....el e si mai mic ca ea cu 2 ani... si nu pot sa zic ca e nici prea frumos... ce as putea sa fac sa o recastig... sa fiu mai indiferent ?


prietene, nu isi face planuri cu tine deloc. doar "te orbeste" cu planuri. sau are un interes in ce te priveste si vrea sa se distreze cu respectivul iar tu sa ii alimentezi nevoia.
eu deja cred sa s-a culcat cu respectivul.

acum sa te intreb ceva... daca in viata ta ar fi 10 femei te-ai mai intreba ce trebuie sa faci ca sa o recastigi? nu cred... deci acum stii ce sa faci
leo_
Postat pe 15 Martie 2011 00:02
noua ne o trebuit 2 luni sa ne culcam...de ce ar face o cu unu pe care l cunoaste de 2 saptamani si nici macar nu e cu el....??? si nu o sa l mai vada niciodata...si pe langa asta e si urat si imi zice asta... nu stiu ce sa mai cred ...de aia am cerut ajutor... si am vazut o conversatie intre ea si prietena ei cea mai buna in care i spune ca e urat si ca nu place de el doar ca se intelege bine cu el....
spookeanu
Postat pe 15 Martie 2011 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma place? 23 De la: kudikao1 13 Octombrie 2009 23:10
PURA PRIETENIE INTRE DOAMNE... 28 De la: _curly 31 Octombrie 2009 18:29
Noi prietenii de la o varsta in sus 41 De la: GABYTA13 30 Octombrie 2009 18:35
Prietenie intre cupluri 5 De la: alinageomax 18 Martie 2015 13:22
discutiile virtuale 19 De la: dandanaua_reloaded 28 Februarie 2011 16:50