Setari Cookie-uri

eu romanca....el italia

Eu am 25 ani,el are 33 ani.Am venit in Italia pentru a strange niste bani in plus fata de ce puteam strage in Romania.La firma unde lucram eu,lucra si el.Am observat de mai multe ori ca incearca sa intre cu mine in vorba (vb romana ft bine),dar cum stiam ca italienii sunt mereu cu ochii dupa fete,mai ales romance,nu am dat importanta.Mai ales ca inre timp aflasem ca este casatorit si are 3 copii minori.Cand a inceput sa ma sune sa iesim la un suc,i-am explicat ca nu sunt genul care sa iese cu barbati insurati.Poate chestia asta l-a intaratat si mai rau ,pt ca la doua zile dupa,seful meu m-a anuntat ca voi lucra pt echipa celui care nu intelegea ca nu voi sta cu el.Nu am putut sa zic nimic,pt ca pe o parte imi convenea,ca el avea o echipa numai de tineret,iar unde lucrau ei se muncea putin si se luau mai multi bani.Din prima zi in care am lucrat impreuna,dimineata imi cumpara corn,iar cand ne intorceam acasa o cutie de Fanta.La scurt timp am observat ca nu mai are verigheta pe mana si vb cu un prieten de-al lui,am aflat k in 11ani de cand era cu sotia,niciodata nu si-a dat jos verigheta,dar acum vrea sa divorteze.Am vb cu el si i-am explicat k si dk divorteaza eu nu voi sta cu el.A bagat actele pt divort si s-a mutat in chirie la o casa pe malul marii.M-a rugat pe mine si alte2fete sa-l ajutam sa faca putina curatenie,casa nefiind locuita de ceva timp.Nu ne-am intrebat de ce cumpara pizza si suc,in loc de detergenti pt curatat,dar cand am intrat in casa,am inteles de ce,pt k totul stralucea de curatenie.Era doar un motiv,ca eu sa vad casa (care e superba)si sa ma mut cu el.M-a convins repede si am acceptat sa locuiesc cu el,pt ca asa el platea chiria si mancarea,iar eu trimiteam banii mei acasa.Insa locuind cu el,am inceput sa tin la el.Acum sunt 6 luni de cand stam impreuna.Stiu ca ma iubeste,dar mie mi-e frica sa nu se intoarca la fosta lui sotie,desi el mi-a jurat k nu pt k e ft rea.Eu cu el acte nu pot sa fac decat peste 3 ani cand se termina divortul(asa e aici in Italia).Anticonceptionale nu ma mai lasa sa iau.Mi-e frik sa nu raman gravida,sa am un bebelus si apoi sa zik sa ne despartim si sa raman singura int-o tara straina,unde nimeni nu te ajuta.Am incercat de multe ori sa plec in Romania,dar a inceput sa planga si sa ma implore sa nu plec,pt k dk fac asta se omoara.Il cred in stare si poate de asta nu pot sa plec de langa el,pt ca nu as putea sa traiesc gandindu-ma ca cineva si-a luat viata din cauza mea.CE AS PUTEA SA FAC?ARE CINEVA VRE-O IDEE?
monica_elena
Postat pe 14 Martie 2011 15:41
uhmm.. ..Foarte delicata situatia ta. Nu trebuia sa te incurci cu un barbat casatorit..Bine acuma in curs de divort...dar pana peste 3 ani ..mai trece muuuuulta apa pe Dunare...mi se pare normal sa ai temeri...Orice se poate intampla...mai ales ca a avut curajul sa lase in urma 3 copii...ce te face sa crezi ca n-o sa faca la fel si cu tine cand o sa treaca ceva timp....?Eu iti doresc ca Cel de Sus sa te lumineze in alegerile tale..mult succes.
cristiana84
Postat pe 14 Martie 2011 15:51
Esti constienta e ce se poate intampla si totusi risti Intrebarea e : esti pregatita pt a fi mama singura? Daca nu, atunci nu-i permite sa-ti hotarasca el soarta. Ia-ti masuri de precautie si traieste-ti povestea. Iti urez noroc si intelepciune!
mimi_ca29
Postat pe 14 Martie 2011 15:56
Chiar nu stiu ce sa fac?E un om bun,fosta lui sotie l-a facut mult sa sufere,dar stiti cum se zice,de ce ti-e frica,de asta nu scapi.Daca ar fi sa o iau de la capat,nu as mai alege sa stau cu el,nu pt k nu-l iubesc,ci pt ca sunt prea multe care nu-mi plac in aceasta relatie.As pleca oricand de langa el,dar sunt o persoana miloasa si nu pot suporta sa-l vad plangand.Eu sunt singura care l-a ajutat cand a avut probleme,am fost singura care a fost langa el.Aici ,in Italia nici parintii,nici fratii nu se ajuta intre ei.(un mic ex.daca un fiu sta in casa parintilor,le plateste acestora chirie,la fel ca si cum ar fi un strain).Oricat mi-as dori sa plec,inima nu ma lasa.Sper ca Dumnezeu va vedea ca ma sacrific pt a-i fi altei persoane bine si va avea grija si de mine.
monica_elena
Postat pe 14 Martie 2011 16:35
Chiar nu stiu ce sa fac?E un om bun,fosta lui sotie l-a facut mult sa sufere,dar stiti cum se zice,de ce ti-e frica,de asta nu scapi.Daca ar fi sa o iau de la capat,nu as mai alege sa stau cu el,nu pt k nu-l iubesc,ci pt ca sunt prea multe care nu-mi plac in aceasta relatie.As pleca oricand de langa el,dar sunt o persoana miloasa si nu pot suporta sa-l vad plangand.Eu sunt singura care l-a ajutat cand a avut probleme,am fost singura care a fost langa el.Aici ,in Italia nici parintii,nici fratii nu se ajuta intre ei.(un mic ex.daca un fiu sta in casa parintilor,le plateste acestora chirie,la fel ca si cum ar fi un strain).Oricat mi-as dori sa plec,inima nu ma lasa.Sper ca Dumnezeu va vedea ca ma sacrific pt a-i fi altei persoane bine si va avea grija si de mine.
monica_elena
Postat pe 14 Martie 2011 16:50
De la: monica_elena, la data 2011-03-14 16:50:54 Chiar nu stiu ce sa fac?E un om bun,fosta lui sotie l-a facut mult sa sufere,dar stiti cum se zice,de ce ti-e frica,de asta nu scapi.Daca ar fi sa o iau de la capat,nu as mai alege sa stau cu el,nu pt k nu-l iubesc,ci pt ca sunt prea multe care nu-mi plac in aceasta relatie.As pleca oricand de langa el,dar sunt o persoana miloasa si nu pot suporta sa-l vad plangand.Eu sunt singura care l-a ajutat cand a avut probleme,am fost singura care a fost langa el.Aici ,in Italia nici parintii,nici fratii nu se ajuta intre ei.(un mic ex.daca un fiu sta in casa parintilor,le plateste acestora chirie,la fel ca si cum ar fi un strain).Oricat mi-as dori sa plec,inima nu ma lasa.Sper ca Dumnezeu va vedea ca ma sacrific pt a-i fi altei persoane bine si va avea grija si de mine.


Daca o sa vada o slabiciune din partea ta mai devreme sau mai tarziu o sa se foloseasca de ea...daca nu o face deja...
cristiana84
Postat pe 14 Martie 2011 16:53
De la: monica_elena, la data 2011-03-14 16:35:13Sper ca Dumnezeu va vedea ca ma sacrific pt a-i fi altei persoane bine si va avea grija si de mine.

tu te sacrifici ca sa te vada d-nezeu?
si cum adica nu te mai lasa sa iei anticonceptionale?
ironia
Postat pe 14 Martie 2011 16:59
Nu vreau ca cineva sa sufere din cauza mea.Poate mai tarziu voi realiza ca am facut bine ca stau langa el.Eu sunt rac,el e pesti,ne potrivim foarte bine.Cat despre anticonceptionale,atunci cand a trebuit sa le iau,mi le-a pus pe masa in fata mea si mi-a spus:ele sunt in stanga,eu sunt in dreapta.Ce alegi?Mi-a spus ca eu sunt femeia cu care vrea sa stea toata viata si ca vrea un copil cu mine.Si prin aceasta dorinta a lui,imi voi da seama k vrea o relatie serioasa cu mine.Si-a parasit cei 3 copii,dar a asteptat sa creasca mai mari,pt a nu suferi prea mult,pt a intelege ca el nu poate sa mai traiasca langa mama copiilor.Poate asa cum citeam intr-un articol KUDIKA,il iubesc prea mult si nu vad si defectele,nu vad realitatea asa cum e ea si ma mint singura ca este bine.Inainte de a sta cu acest italian,am stat aici in Italia cu un roman,Claudiu.Dar cu el a fost o iubire interzisa pt ca urma sa se casatoreasca,iar viitoarea lui sotie urma sa nasca.Atunci cand am aflat i-am spus sa mearga in Romania la sotie si sa uite de mine.Cu el insa pot spune ca am cunoscut fericirea.Si el a spus acelasi lucru.Cand a plecat am plans amandoi si desi imi trimite si acum mesaje ca ma iubeste si nu ma va uita niciodata,eu nu-i raspund.Am stat cu acest italian poate si din cauza k intr-un fel ma razbunam pe Clau k nu a avut curajul sa renunte la ce era in Romania.Stiam k va afla cu cine sunt si-l va durea asa cum m-a durut pe mine plecarea lui.Acum sunt intr-o relatie care nu stiu dk va avea un viitor si asta pt k am vrut sa ma razbun pe cineva care nu a inteles cat de mult l-am iubit.
monica_elena
Postat pe 14 Martie 2011 18:01
corn cu fanta. sa nu uit metoda sigura de seductie daca merg in italia.
rockk
Postat pe 14 Martie 2011 18:09
De la: monica_elena, la data 2011-03-14 18:01:36si-a parasit cei 3 copii,dar a asteptat sa creasca mai mari,pt a nu suferi prea mult,pt a intelege ca el nu poate sa mai traiasca langa mama copiilor.

ce te face sa crezi ca nu acelasi lucru nu l-a simtit si pt sotie la inceput?poate ca mai devreme sau mai tarziu te va parasi si pe tine....
si cel mai tragic este ca el si-a parasit copii...cum poti sa il vrei ca barbat?oare stii si varianta ei?
si cum te-a santajat el cu anticonceptionalele asa poti sa il santajezi si tu,nu?anticonceptionale si eu...sau tu sigur?
ironia
Postat pe 14 Martie 2011 18:17
De la: rockk, la data 2011-03-14 18:09:22corn cu fanta. sa nu uit metoda sigura de seductie daca merg in italia.

ieftin,nu?
ironia
Postat pe 14 Martie 2011 18:17
rockk- era un gest pe care nici un roman in ziua de azi nu-l face.Nu m-a cucerit cu asta ci cu inima si sufletul lui bun.El nu e ca romanii sa ofere ceva ca sa ajunga in pat.El ofera fara a cere ceva in schimb,fara a astepta un multumesc
ironia-da stiu si varianta ei,pt k am vb si cu ea,a spus k e de acord sa divorteze pt ca s-a maritat devreme si nu si-a trait viata.Si-o traieste acum,la 30 de ani schimband ft des barbatii si neglijand copii.Am lucrat la aceeasi firma cu prietenul meu si stiu la ce ora pleca acasa,facand ore suplimentare pt a lua mai multi bani sa le ofere lor tot ce vor,iar cand ajungea acasa ea stetea pe facebook si nu o interesa de el si nu de putine ori ii arunca mancarea in fata pt ca ajungea tarziu acasa,DAR BANI VROIA CAT MAI MULTI.Ducea copiii la mama ei si ea pleca in oras pt k avea femeia masina noua cumparata de cel caruia nici mancare nu-i facea.Cate crezi ca poate suporta un om?Crede-ma ca eu nu as fi stat nici macar o zi cu persoana asta.Stiu multe lucruri despre ea si nu de la el,pt k pe el nu-l intreb,k nu vreau sa-i stric ziua amintindu-i prin ce a trecut.Aici barbatii sunt tratati mai rau decat animalele,de aceea majoritatea se casatoresc cu romance.
monica_elena
Postat pe 14 Martie 2011 18:39
De la: monica_elena, la data 2011-03-14 18:39:23rockk- era un gest pe care nici un roman in ziua de azi nu-l face.Nu m-a cucerit cu asta ci cu inima si sufletul lui bun.El nu e ca romanii sa ofere ceva ca sa ajunga in pat.El ofera fara a cere ceva in schimb,fara a astepta un multumesc
ironia-da stiu si varianta ei,pt k am vb si cu ea,a spus k e de acord sa divorteze pt ca s-a maritat devreme si nu si-a trait viata.Si-o traieste acum,la 30 de ani schimband ft des barbatii si neglijand copii.Am lucrat la aceeasi firma cu prietenul meu si stiu la ce ora pleca acasa,facand ore suplimentare pt a lua mai multi bani sa le ofere lor tot ce vor,iar cand ajungea acasa ea stetea pe facebook si nu o interesa de el si nu de putine ori ii arunca mancarea in fata pt ca ajungea tarziu acasa,DAR BANI VROIA CAT MAI MULTI.Ducea copiii la mama ei si ea pleca in oras pt k avea femeia masina noua cumparata de cel caruia nici mancare nu-i facea.Cate crezi ca poate suporta un om?Crede-ma ca eu nu as fi stat nici macar o zi cu persoana asta.Stiu multe lucruri despre ea si nu de la el,pt k pe el nu-l intreb,k nu vreau sa-i stric ziua amintindu-i prin ce a trecut.Aici barbatii sunt tratati mai rau decat animalele,de aceea majoritatea se casatoresc cu romance.


hai sa nu generalizam..nu toti romanii sunt asa...
cum isi traieste viata este problema ei..trist este ca , copii vor suferi cel mai mult...si de ce nu ii ia la el/voi?
multi barbatii pentru copii suporta multe...nu crede ca este unicat...dar problema este ca tu nu ai prea multe sentimente pt el..si mai tarziu vei pleca...daca nu esti sigura de sentimentele tale..mai bine lasa-l sa sufere acum...parerea mea
ironia
Postat pe 14 Martie 2011 18:47
De la: ironia, la data 2011-03-14 18:47:48...parerea mea


de femeia matura sau pustoaica indragostita?
battleofwits
Postat pe 14 Martie 2011 19:04
@Monica...e posesiv si autoritar! O sa plangi in pumni dupa ce vei avea copii cu el( sa nu spui ca nu te-am avertizat)
mimi_ca29
Postat pe 14 Martie 2011 19:36
De la: monica_elena, la data 2011-03-14 16:50:54 Chiar nu stiu ce sa fac?E un om bun,fosta lui sotie l-a facut mult sa sufere,dar stiti cum se zice,de ce ti-e frica,de asta nu scapi.Daca ar fi sa o iau de la capat,nu as mai alege sa stau cu el,nu pt k nu-l iubesc,ci pt ca sunt prea multe care nu-mi plac in aceasta relatie.As pleca oricand de langa el,dar sunt o persoana miloasa si nu pot suporta sa-l vad plangand.Eu sunt singura care l-a ajutat cand a avut probleme,am fost singura care a fost langa el.Aici ,in Italia nici parintii,nici fratii nu se ajuta intre ei.(un mic ex.daca un fiu sta in casa parintilor,le plateste acestora chirie,la fel ca si cum ar fi un strain).Oricat mi-as dori sa plec,inima nu ma lasa.Sper ca Dumnezeu va vedea ca ma sacrific pt a-i fi altei persoane bine si va avea grija si de mine.


1.Ai pleca oricand de langa el da stai din mila si te mai si gandesti ce sa faci daca ramai insarcinata?O sa ramai tot din mila langa el si atunci o sa spui replica "stau pentru copil"...
2.Nu te lasa sa iei anticonceptionale cu toate ca nu ati hotarat impreuna sa aveti un copil,da nici tu nu prea spui ca nu vrei un copil cu el...
3."Sacrificiul" asta al tau nu o sa faca sa-i fie lui bine ci dimpotriva,oricum o sa pleci mai devreme sau mai tarziu pentru ca nu vad sa spui de cine stie ce sentimente pe care sa le ai fata de el si o sa-i fie mult mai rau(asta daca te iubeste sau o sa te iubeasca)...
4."Sacrificiul" asta de care vorbesti are legatura cu faptul ca el plateste chiria si tot ce trebuie in casa iar tu poti sa trimiti bani acasa?
Ai pus pe "tapet" povestea asa cum ai vrut tu sa fie vazuta,indiferent ce scriem noi aici,raspunsul tot la tine il gasesti.
Barbie30_
Postat pe 15 Martie 2011 03:07
kudika226898
Postat pe 16 Martie 2011 07:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu sunt scorpion el e gemeni ce ziceti?iese foc? 7 De la: aandaa 25 August 2009 19:43
un sfat va rog 13 De la: Barbie30_ 12 Martie 2011 21:55
Inselata la 3 luni dupa nunta!!!! 112 De la: aimmee 25 Octombrie 2010 22:29
iubire imposibila??? 22 De la: geo_resuscitat 18 Ianuarie 2011 21:04
ce sa fac..? 10 De la: Eliza_T 4 Mai 2010 23:59