Setari Cookie-uri

Lucrul in strainatate ..succes sau dezamagire ?

De la: ad__83, la data 2011-03-25 14:49:56mai dar nu trebuie sa cunoasteti pe cineva si pe urma sa il judecati??

Vai de mine, da' tu nu i-ai citit aberatiile?
Peste tot stie numai sa improaste cu noroi in romani, dar nu face nimic sa indrepte situatia.

Si cea mai tare declaratie a fost aia cu "nu sunt pentru violenta, dar eu as sterge parchetul cu fata asta"
kudika_pudika
Postat pe 25 Martie 2011 15:07
De la: ad__83, la data 2011-03-25 15:01:00
De la: rashela, la data 2011-03-25 14:56:07
De la: ad__83, la data 2011-03-25 14:49:56mai dar nu trebuie sa cunoasteti pe cineva si pe urma sa il judecati??


Nu neaparat. Uneori te definesti prin ceea ce spui.
Si nu-i prima data cand Leo se plange, in termeni nu tocmai frumosi, de romani si Romania. Ba si de viata mizera pe care o duce. La varsta lui, nu-i normal sa aiba atata amaraciune in el decat daca-i fin fire o persoana posaca si vesnic nemultumita.

Si da, imi lasa impresia asta. In rest n-am nimic cu nimeni. Faca fiecare ce-i place.


in fine....poate are motivele lui bine intemeiate....oricum nimeni nu este in masura sa judece...........


Sa nu uiti sa-i spui asta si lui Leo cand vorbeste despre romani ca despre niste oameni de nimic. Si despre Romania ca despre o groapa a omenirii intregi.

A spune cuiva ce parere iti lasa ca om, nu inseamna a-l judeca. Nu-i vina nimanui daca vrea sa fie perceput asa. Vina-i doar a lui.
rashela
Postat pe 25 Martie 2011 15:09
De la: kudika_pudika, la data 2011-03-25 15:07:26
De la: ad__83, la data 2011-03-25 14:49:56mai dar nu trebuie sa cunoasteti pe cineva si pe urma sa il judecati??

Vai de mine, da' tu nu i-ai citit aberatiile?
Peste tot stie numai sa improaste cu noroi in romani, dar nu face nimic sa indrepte situatia.

Si cea mai tare declaratie a fost aia cu "nu sunt pentru violenta, dar eu as sterge parchetul cu fata asta"


nu am citit nimic decat pagina asta.....ok asa o fi...eu mi am zis doar parerea....week-end placut
ad__83
Postat pe 25 Martie 2011 15:15
-DEPINDE UNDE SI IN CE CONDITI VREI SA LUCREZI...DAR AM MULTE CUNOSTINTE CARE MERG CATE 3 LUNI IN GERMANIA SI LE ESTE FFF BINE DEOARECE MERG IN ACELASI LOC LA ACEIASI FAM...SE CUNOSC...IN FINE..DEPINDE CUM NIMERESTI...DAR IN NICI UN CAZ NU AU PLECAT ...DECAT LA CEVA SIGUR...CHIAR DACA FARA CONTRACT...SUCCES CELOR CARE AU CURAJUL ...
oana_petri
Postat pe 25 Martie 2011 17:11
De la: rashela, la data 2011-03-25 14:56:07
De la: ad__83, la data 2011-03-25 14:49:56mai dar nu trebuie sa cunoasteti pe cineva si pe urma sa il judecati??


Nu neaparat. Uneori te definesti prin ceea ce spui.
Si nu-i prima data cand Leo se plange, in termeni nu tocmai frumosi, de romani si Romania. Ba si de viata mizera pe care o duce. La varsta lui, nu-i normal sa aiba atata amaraciune in el decat daca-i fin fire o persoana posaca si vesnic nemultumita.

Si da, imi lasa impresia asta. In rest n-am nimic cu nimeni. Faca fiecare ce-i place.


sau, ai avea atata amaraciune in tine daca nu ai trai din inertie si ai constientiza ca faci parte dintr-o colonie straina unde toti sunt subiectul a tututor mofturilor popoarelor puternice. de ce sa fiu madru de romani? pentru ca analistii nostri economici au spus ca vom trai in saracie inca 15 ani? sunte economist si stiu mai multa meserie decat cativa din ei, iti spun eu ca vreo 40 de ani vom mai trai asa. as vrea sa spun ceva frumos de romani dar nu gasesc nimic. in ultimii 20 de ani nu au facut nimic care sa ii laude. singurul lucru la care pot sa ma gandesc ca l-au creat cu trebuie e casa poporului, dar sigur ca vor sa o faca mall. asta e valoarea neamului. nu stiu de ce zici ca sunt nemultumit vesnic. sunt doar obiectiv. nu am ce sa spun frumos pentru ca stam prost la orice incepand cu turismul (care culmea merge pe minus), infrastructura, banii cheltuiti inutil pe petrol pentru nave de razboi in timp ce bugetarii au salariile taiate, implicatii de pe pozitie de mercenari platiti contra unor popoare care isi apara propriul pamant etc.
leo_
Postat pe 26 Martie 2011 01:43
De la: kudika_pudika, la data 2011-03-25 15:07:26
De la: ad__83, la data 2011-03-25 14:49:56mai dar nu trebuie sa cunoasteti pe cineva si pe urma sa il judecati??

Vai de mine, da' tu nu i-ai citit aberatiile?
Peste tot stie numai sa improaste cu noroi in romani, dar nu face nimic sa indrepte situatia.

Si cea mai tare declaratie a fost aia cu "nu sunt pentru violenta, dar eu as sterge parchetul cu fata asta"


draga mea, am mers la toate protestele la care mi-am permis financiar (pentru ca te costa sa ajungi in capitala), indiferent ca era vorba de pensionari, studenti, angajati, oameni de afaceri, sindicate etc. atat pot sa fac sa indrept. daca as fi in alta pozitie as face sigur mai mult. ce faci tu insa sa schimbi situatia? faci cel putin cat fac eu sau intri in discutii "romanesti" despre cum comenteaza altii care nu se implica? sunt sigur ca tu faci mai putin decat mine ca sa indrepti situatia.

iar legat de ultima fraza sunt de acord ca la durere se raspunde cu durere. fa altfel si intr-un popor ca asta vei fi papagal. daca nu ma crezi reciteste bazmele din copilarie si mai interpreteaza cine e personajul pozitiv, zmeul sau fat-frumos. ai sa vezi tu valori romanesti neaos acolo daca o sa fii atenta.
leo_
Postat pe 26 Martie 2011 01:50
depinde de familia respectiva ....totul depinde te tine. Capul sus.
nelly_dumitru
Postat pe 26 Martie 2011 09:49
depinde de familia respectiva ....totul depinde te tine. Capul sus.
nelly_dumitru
Postat pe 26 Martie 2011 09:49
eu zica ca lucru in srainatate este un succes
kudika337259
Postat pe 26 Martie 2011 12:53
Referitor la intrebarea ta succes sau dezamagire,cred ca este cate putin din amandoua,succes daca ai nimerit intr-o familie cumsecade si te trateaza ca pe un egal plus ca ai un salariu decent,iar dezamagire atunci cand nimeresti rau,cu o persoana bolnava foarte tare si care-ti face nervii prastie,te fac sa te simti doar o sluga si in plus esti singura fara familia si prietenii ta,fapt care te marcheaza serios,indiferent de cati bani castigi.Eu merg de un an in Austria schimb la trei luni si asta este parerea mea.
nelutica
Postat pe 26 Martie 2011 17:42
usurel ca faci riduri si-ti ies si peri albi
kudika_pudika
Postat pe 26 Martie 2011 18:23
Eu am venit in Irlanda pt persoana iubita fiindca nu mai suportam distanta care ne despartea.La inceput gandeam ca stau o perioada aici si apoi impachetam bagajele si ne intoarcem aman2 in Ro, insa in timp mi-am schimbat gandurile..Mi-am gasit un job,mi-am facut prieteni si mai ales mi-am dat seama ca nu mai duc dorul de "acasa'' si ca aici in Dublin ma simt foarte bine si nu imi lipseste nimic.Ce-i drept e dezamagitor faptul ca romanii aici nu au drept de munca insa sper in timp sa se schimbe situatia...
paulapaula
Postat pe 27 Martie 2011 15:48
De la: paulapaula, la data 2011-03-27 15:48:40Eu am venit in Irlanda pt persoana iubita fiindca nu mai suportam distanta care ne despartea.La inceput gandeam ca stau o perioada aici si apoi impachetam bagajele si ne intoarcem aman2 in Ro, insa in timp mi-am schimbat gandurile..Mi-am gasit un job,mi-am facut prieteni si mai ales mi-am dat seama ca nu mai duc dorul de "acasa'' si ca aici in Dublin ma simt foarte bine si nu imi lipseste nimic.Ce-i drept e dezamagitor faptul ca romanii aici nu au drept de munca insa sper in timp sa se schimbe situatia...


va doresc multa bafta
bumbu83
Postat pe 27 Martie 2011 23:57
De la: nelutica, la data 2011-03-26 17:42:41Referitor la intrebarea ta succes sau dezamagire,cred ca este cate putin din amandoua,succes daca ai nimerit intr-o familie cumsecade si te trateaza ca pe un egal plus ca ai un salariu decent,iar dezamagire atunci cand nimeresti rau,cu o persoana bolnava foarte tare si care-ti face nervii prastie,te fac sa te simti doar o sluga si in plus esti singura fara familia si prietenii ta,fapt care te marcheaza serios,indiferent de cati bani castigi.Eu merg de un an in Austria schimb la trei luni si asta este parerea mea.


va multumesc ca ne-ati scris dumneavoastra cum ati nimerit ? rau sau bine ?
bumbu83
Postat pe 27 Martie 2011 23:59
De la: nelly_dumitru, la data 2011-03-26 09:49:37depinde de familia respectiva ....totul depinde te tine. Capul sus.


Mai incerci sa spui o data ce ai vrut sa transmiti mai sus?

Nu-i nevoie sa-mi explici si expresia "capul sus" ci doar restul.
rashela
Postat pe 28 Martie 2011 00:47
De la: rashela, la data 2011-03-28 00:47:14
De la: nelly_dumitru, la data 2011-03-26 09:49:37depinde de familia respectiva ....totul depinde te tine. Capul sus.


Mai incerci sa spui o data ce ai vrut sa transmiti mai sus?

Nu-i nevoie sa-mi explici si expresia "capul sus" ci doar restul.


toti mai facem gafe uneori
bumbu83
Postat pe 28 Martie 2011 10:57
Succes si maideperte
healthy008732
Postat pe 28 Martie 2011 16:59
sunt plecata de vreo 8 luni si pot sa spun ca desi mi-a fost greu la inceput m-am acomodat intre timp si am reusit sa fac plecarea intr-un succes
ioaanna
Postat pe 29 Martie 2011 03:56
Eu am o sora care lucreaza in Anglia si sa nu va ganditi ca e "vip ".A lucrat intr-un hotel de indieni in centrul Londrei la inceput pana a invatat putin limba .Muncea de-i sareau capacele pe bani putini(curatenie,servit la masa ) ,insa dupa ce s-a obisnuit cu viata de acolo adica maxim 1 an si-a cautat agentii si merge la diferite familii si face menajul .Munceste si aici ,dar are mai mult timp liber si e mai bine platita.Intr-adevar daca munceste zi lumina castiga destul de bine chiar si din menaj .Are de munca intotdeauna si nu a intanlit oameni nemultumiti de curatenia pe care o face .In viitor are destule planuri .Cand a venit in tara a ramas putin dezamagita si a zis ''ce e frate saracia asta in tara ?''Cand i-am spus ca eu castig pe luna cam cat castiga ea in cateva zile .....a zis ca nu sant sanatoasa .Ii e dor de tara ,dar tot acolo s-ar intoarce .Sant mai civilizati ,viata e altfel .Se poate trai fara sa fii posomorat si cu capul plecat in fiecare dimineata de griji si nevoi .
Cand a aplecat nu a aplecat la noroc avea o camera asigurata si acel job la hotel prost platit .Acum e multumita de ceea ce are .
kudika005095
Postat pe 29 Martie 2011 09:37
In noiembrie 2009 am plecat la noroc prima data in Austria ca ingrijitoare,nu stiam nici limba,am nimerit cam rau dar am revenit in tara dupa 2 luni jumate am stat o luna si am plecat iarasi.De atunci sunt in acelasi loc si sunt foarte multumita,batrana este pe picioarele ei chiar pot sa spun ca sunt mai mult insotitoare,am nimerit foarte bine,am avut mult noroc a doua oara,am invatat si limba cat sa pot purta o scurta conversatie si sa ma descurc.Dar am cunoscut si fete care au fost mai putin norocoase si daca le asculti povestile te cutremuri,cu toate acestea continua sa mearga inapoi la aceeasi familie pentru ca spun ele "se poate si mai rau" si "e rau cu rau,dar mai rau e fara raul acesta"Concluzia mea este ca fiecare isi poate incerca norocul.Multa bafta!!
nelutica
Postat pe 29 Martie 2011 17:47
o sa ma abtin sa scriu cuvinte urate, ce parere aveti despre ,,doamnele,, care fura locul de munca ,la cealalta doamna care a chemat-o sa o inlocuiasca pentru a merge si ea in tara la copilasi? vreau pareri de la toti indiferent de pozitie .
191170
Postat pe 30 Martie 2011 22:50
De la: 191170, la data 2011-03-30 22:50:54o sa ma abtin sa scriu cuvinte urate, ce parere aveti despre ,,doamnele,, care fura locul de munca ,la cealalta doamna care a chemat-o sa o inlocuiasca pentru a merge si ea in tara la copilasi? vreau pareri de la toti indiferent de pozitie .


Asta a patit o prietena de-a mamii mele acum cateva zile. ori esti tu??
Nu stiu exact cum stau treburile,dar stiu ca a plecat in tara si cand sa intors,ciuciu locul ei de munca. E urat sa faci asa ceva unei pers. care te ajuta,mai ales ca saraca era acolo de foarte multi ani.
Ce-ti sunt si prietenii astia.
Valy90
Postat pe 30 Martie 2011 23:40
Valy nu as face asaceva yo, nici in ruptu capului,yo ma confrunt cu altfel de problema, si sunt cumva legata de maini,si ma deranjeaza ca nu stiu exact cum sa procedez,care yo am mereu raspunsul si solutia ,la orice.defapt patroni zic ca nu vor sa o mai schimbe pe tipa care e acum, si a fost chemata de doamna care s-a dus sa-si vada copilul acasa.da tipa e aia care a zis ,,eu caut un alt post cand vine doamna,,,si uite asa nu mai vor aia sa o lase pe asta sa-si caute in alta parte,si cealalta a ramas cu botu pe labe.
191170
Postat pe 30 Martie 2011 23:56
De la: 191170, la data 2011-03-30 23:56:21Valy nu as face asaceva yo, nici in ruptu capului,yo ma confrunt cu altfel de problema, si sunt cumva legata de maini,si ma deranjeaza ca nu stiu exact cum sa procedez,care yo am mereu raspunsul si solutia ,la orice.defapt patroni zic ca nu vor sa o mai schimbe pe tipa care e acum, si a fost chemata de doamna care s-a dus sa-si vada copilul acasa.da tipa e aia care a zis ,,eu caut un alt post cand vine doamna,,,si uite asa nu mai vor aia sa o lase pe asta sa-si caute in alta parte,si cealalta a ramas cu botu pe labe.


Salll
Sigur tipa le-a bagat niste vrajeli p'acolo ca sa li se faca mila de ea si s-o tina in continuare.Stii cum sunt romani nostrii,mincinosi si idioti.Asa a facut aia de care vorbeam eu,
sa plans la patroni ca copii ii moare de foame in tara,ca nu stiu ce nu stiu cum.Bineinteles ca patronilor li sa facut mila de ea,si-a tinut-o in continuare la munca,
si asa a ramas biata femeie(prietena mamei) fara servici.Crede-ma,am observat ca romanii nostrii sunt foarte periculosi,bine nu toti.Am intalnit ,,cazuri" destule, incat sa ma lamuresc ca romanul nostru e c.u.r.v.a intr-o tara straina si nu numai.
Valy90
Postat pe 31 Martie 2011 00:30
De la: Valy90, la data 2011-03-31 00:30:41
De la: 191170, la data 2011-03-30 23:56:21Valy nu as face asaceva yo, nici in ruptu capului,yo ma confrunt cu altfel de problema, si sunt cumva legata de maini,si ma deranjeaza ca nu stiu exact cum sa procedez,care yo am mereu raspunsul si solutia ,la orice.defapt patroni zic ca nu vor sa o mai schimbe pe tipa care e acum, si a fost chemata de doamna care s-a dus sa-si vada copilul acasa.da tipa e aia care a zis ,,eu caut un alt post cand vine doamna,,,si uite asa nu mai vor aia sa o lase pe asta sa-si caute in alta parte,si cealalta a ramas cu botu pe labe.


Salll
Sigur tipa le-a bagat niste vrajeli p'acolo ca sa li se faca mila de ea si s-o tina in continuare.Stii cum sunt romani nostrii,mincinosi si idioti.Asa a facut aia de care vorbeam eu,
sa plans la patroni ca copii ii moare de foame in tara,ca nu stiu ce nu stiu cum.Bineinteles ca patronilor li sa facut mila de ea,si-a tinut-o in continuare la munca,
si asa a ramas biata femeie(prietena mamei) fara servici.Crede-ma,am observat ca romanii nostrii sunt foarte periculosi,bine nu toti.Am intalnit ,,cazuri" destule, incat sa ma lamuresc ca romanul nostru e c.u.r.v.a intr-o tara straina si nu numai.


Imi cer scuze la toti,poate m-am exprimat gresit
nu generalizez(pana la urma si eu tot roman sunt).
Valy90
Postat pe 31 Martie 2011 00:34
Sunt convinsa ca puteti avea dreptate. Niciodata nu voi pune palma'n fund romanului ca sa-l scot basma curata, e un hot si o coorva, asta e clar.
DAR in cazul povestii de mai sus, cred ca uitati un lucru: cu exceptia celor care se duc la furat, cei care ajung acolo, sunt disperati sa gaseasca un loc de munca. In tara nu aveau mare lucru, e foarte posibil ca numai de banii castigati de ei, sa depinda soarta unor copii lasati acasa, e posibil sa aiba datorii la stat si cu statul nu te joci (vezi cazul femeii care cerea ajutor pe kudika acu' vreo luna).
ASA CA daca cineva isi permite sa plece in concendiu, inseamna ca nu-i chiar asa de gol in buzunare.
Asta una.
A doua e ca, de ce trebuie neaparat sa credem ca cineva spune minciuni patronului pentru a fi pastrat? Poate e cu adevarat mai priceput in munca respectiva, inclusiv decat prietena voastra cea mai buna sau mama.

Sunt si cazuri cand omu'-i rau si te vinde. Dar e vorba de o bucata de paine, e vorba de supravietuire, e vorba de EXACT MOTIVUL pentru care pleci din Romania intr-o alta tara, acela de a avea un loc de munca. Vrei sa pleci in concendiu? Du-te! Iti asumi riscurile. Niciun patron n-o sa-si opreasca productia pentru tine. Iar daca da de un om efiecient in postul respectiv, il opreste. Nu-ti datoreaza nimic, nu exista contracte semnate, nu exista promsiuni, legaturi de rudenie s.a.m.d.
rashela
Postat pe 31 Martie 2011 00:44
De la: rashela, la data 2011-03-31 00:44:55Sunt convinsa ca puteti avea dreptate. Niciodata nu voi pune palma'n fund romanului ca sa-l scot basma curata, e un hot si o coorva, asta e clar.
DAR in cazul povestii de mai sus, cred ca uitati un lucru: cu exceptia celor care se duc la furat, cei care ajung acolo, sunt disperati sa gaseasca un loc de munca. In tara nu aveau mare lucru, e foarte posibil ca numai de banii castigati de ei, sa depinda soarta unor copii lasati acasa, e posibil sa aiba datorii la stat si cu statul nu te joci (vezi cazul femeii care cerea ajutor pe kudika acu' vreo luna).
ASA CA daca cineva isi permite sa plece in concendiu, inseamna ca nu-i chiar asa de gol in buzunare.
Asta una.
A doua e ca, de ce trebuie neaparat sa credem ca cineva spune minciuni patronului pentru a fi pastrat? Poate e cu adevarat mai priceput in munca respectiva, inclusiv decat prietena voastra cea mai buna sau mama.

Sunt si cazuri cand omu'-i rau si te vinde. Dar e vorba de o bucata de paine, e vorba de supravietuire, e vorba de EXACT MOTIVUL pentru care pleci din Romania intr-o alta tara, acela de a avea un loc de munca. Vrei sa pleci in concendiu? Du-te! Iti asumi riscurile. Niciun patron n-o sa-si opreasca productia pentru tine. Iar daca da de un om efiecient in postul respectiv, il opreste. Nu-ti datoreaza nimic, nu exista contracte semnate, nu exista promsiuni, legaturi de rudenie s.a.m.d.


Femeia aia are 10 sau 12 ani de cand munceste la fam.respectiva,deci
acea tipa nu avea cum sa se descurce mai bine ca ea la locul de munca.Plus de toate a tinut-o in casa ei a ajutat-o sa vina in tara respectiva.Deci?? Se poate asa ceva??? Este cu acte in regula,chiar daca este batanta,deasta are si dreptu' la concediu,cand n-ai acte nu prea se tine contu' de concedii...Doamna se ducea o data sau de doua ori pe an in tara.(nu stiu exact, mama nu o cunoaste de foarte mult timp)
Avea o femeie care ii statea mereu,(platita bineinteles) timp de-o luna cat lipsea,dar avand-o pe asta a pus-o pe ea si acum si-a ,,luat-o" urat.Ca se ducea in concediu e problema ei,dar asta nu inseamna ca doarme pe bani.Si eu daca ma duc sa-mi vizitez mama la fiecare sf. de luna,nu inseamna ca am bani,fac sacrificii.
Nu zic ca toate mint in leg.cu copii morti de foame in tara s.a.m.d,sunt care cu adevarat sunt necajite,dar mai sunt si care mint de ingheata apele.Crede-ma ca am intalnit n cazuri,care aprope ma minteau si pe mine in fata,uita ca eu o cunosc si toate cele. (un ex:gen ca nu avem televizoare si curent electric si tot felul de minciuni).Eu stiu ca sunt oameni necajiti si pt un ban ar face orice,dar chiar asa sa luam toata mana omului care ne-a dat un deget?? Sunt multe Rash,dar asta e viata cu bune si rele. Eu tot imi iubesc romansii mei si tara unde m-am nascut.
Valy90
Postat pe 31 Martie 2011 01:16
De la: Valy90, la data 2011-03-31 01:16:32
De la: rashela, la data 2011-03-31 00:44:55Sunt convinsa ca puteti avea dreptate. Niciodata nu voi pune palma'n fund romanului ca sa-l scot basma curata, e un hot si o coorva, asta e clar.
DAR in cazul povestii de mai sus, cred ca uitati un lucru: cu exceptia celor care se duc la furat, cei care ajung acolo, sunt disperati sa gaseasca un loc de munca. In tara nu aveau mare lucru, e foarte posibil ca numai de banii castigati de ei, sa depinda soarta unor copii lasati acasa, e posibil sa aiba datorii la stat si cu statul nu te joci (vezi cazul femeii care cerea ajutor pe kudika acu' vreo luna).
ASA CA daca cineva isi permite sa plece in concendiu, inseamna ca nu-i chiar asa de gol in buzunare.
Asta una.
A doua e ca, de ce trebuie neaparat sa credem ca cineva spune minciuni patronului pentru a fi pastrat? Poate e cu adevarat mai priceput in munca respectiva, inclusiv decat prietena voastra cea mai buna sau mama.

Sunt si cazuri cand omu'-i rau si te vinde. Dar e vorba de o bucata de paine, e vorba de supravietuire, e vorba de EXACT MOTIVUL pentru care pleci din Romania intr-o alta tara, acela de a avea un loc de munca. Vrei sa pleci in concendiu? Du-te! Iti asumi riscurile. Niciun patron n-o sa-si opreasca productia pentru tine. Iar daca da de un om efiecient in postul respectiv, il opreste. Nu-ti datoreaza nimic, nu exista contracte semnate, nu exista promsiuni, legaturi de rudenie s.a.m.d.


Femeia aia are 10 sau 12 ani de cand munceste la fam.respectiva,deci
acea tipa nu avea cum sa se descurce mai bine ca ea la locul de munca.Plus de toate a tinut-o in casa ei a ajutat-o sa vina in tara respectiva.Deci?? Se poate asa ceva??? Este cu acte in regula,chiar daca este batanta,deasta are si dreptu' la concediu,cand n-ai acte nu prea se tine contu' de concedii...Doamna se ducea o data sau de doua ori pe an in tara.(nu stiu exact, mama nu o cunoaste de foarte mult timp)
Avea o femeie care ii statea mereu,(platita bineinteles) timp de-o luna cat lipsea,dar avand-o pe asta a pus-o pe ea si acum si-a ,,luat-o" urat.Ca se ducea in concediu e problema ei,dar asta nu inseamna ca doarme pe bani.Si eu daca ma duc sa-mi vizitez mama la fiecare sf. de luna,nu inseamna ca am bani,fac sacrificii.
Nu zic ca toate mint in leg.cu copii morti de foame in tara s.a.m.d,sunt care cu adevarat sunt necajite,dar mai sunt si care mint de ingheata apele.Crede-ma ca am intalnit n cazuri,care aprope ma minteau si pe mine in fata,uita ca eu o cunosc si toate cele. (un ex:gen ca nu avem televizoare si curent electric si tot felul de minciuni).Eu stiu ca sunt oameni necajiti si pt un ban ar face orice,dar chiar asa sa luam toata mana omului care ne-a dat un deget?? Sunt multe Rash,dar asta e viata cu bune si rele. Eu tot imi iubesc romansii mei si tara unde m-am nascut.


:) Da, stii vorba aia cu "fie painea cat de rea,... bla bla bla". Si eu imi iubesc tara si limba mai presus de oricare alta, dar prefer ca painea s-o mananc prin alte tari. Deocamdata. :)
Pana acum vreo doi ani, Vlad ne tot "ameninta" : La 18 ani eu ma duc in Romania, nu mai stau printre astia.
I-a trecut.

Gata cu paranteza, Valy. Acu' o sa zic altceva. Nu comentez cazul prietenei tale, asa cum am spus, sunt si situatii cand romanul vinde pe roman. Vroiam sa spun ca nu inteleg niciodata de ce X-ulescu care-i plecat din tara de nshpe ani, se duce in concendiu in RO. Adica, wtf??? Serios? Imi fac concediile in Romania? :))
Stiu, o sa-mi spuneti ca se duce sa-si vada copiii. Si eventual gainile din curte. Pai, mai fetelor, cand eu am avut dorul mare de cei de acasa, le-am dat telefon si le-am spus: "catel, purcel, la avion ca voi aveti ce vedea in Spania, eu stiu Bucurestiul ca-n palma". Si ma refer inclusiv la prietena mea cea mai buna.
Daca tot am bani pentru biletul meu, de ce nu as plati un bilet, doua, trei (ca doar n-am douazeci de copii) sa-i aduc o luna langa mine? Cred ca e de o mie de ori mai ieftin si mai senzational pentru ei, decat sa ma duc pe ulita si sa ma plimb sa ma vada tot satul: "Beiii, am venit din strainatate! Sunt smechera. Acu' o sa dorm cu bata sub cap, sa nu-mi dea vreunul in cap sa-mi fure euroii"
Mie mi se pare anormal ca cineva sa faca asa ceva. Nu se justifica cheltuiala unui bilet pentru MINE cand pot s-o aduc pe mama la mine. Ca sa nu mai zic ca ai oferte si de 1 euro, dus-intors daca stii unde sa cauti.

In fine, iar am vorbit mult. :)
rashela
Postat pe 31 Martie 2011 11:54
Sunt mai civilizati strainii decat romanii? Putem sa spunem asta daca nu am cunoscut straini si daca doar le-am privit tara in trecere.Nu putem sa generalizam,fiecare tara are uscaturile ei...O sa va dau un mic exemplu:un strain(nu stiu ce "rasa" era) intr-un restaurant din Romania,comanda o pizza si o serveste direct de pe masa,farfuria goala in fata lui si pizza direct pe masa...Nu am vazut un roman sa manance in halul ala,asa ca hai sa nu generalizam.
Barbie30_
Postat pe 31 Martie 2011 12:08
De la: Barbie30_, la data 2011-03-31 12:08:55Sunt mai civilizati strainii decat romanii? Putem sa spunem asta daca nu am cunoscut straini si daca doar le-am privit tara in trecere.Nu putem sa generalizam,fiecare tara are uscaturile ei...O sa va dau un mic exemplu:un strain(nu stiu ce "rasa" era) intr-un restaurant din Romania,comanda o pizza si o serveste direct de pe masa,farfuria goala in fata lui si pizza direct pe masa...Nu am vazut un roman sa manance in halul ala,asa ca hai sa nu generalizam.


Nici n-am pomenit de cuvantul "civilizat". Dar da, sunt de o mie de ori mai civilizati spaniolii. DE O MIE DE ORI!

Eu doar spuneam ca-i pacat sa platesc un bilet sa ma duc sa-mi vad copilul in aceeasi mizerie, cand ii pot face o bucurie si sa-l aduc sa vada O ALTA LUME langa mine.

Barby, o fi fost strainul ala vai mama lui, dar e UNUL SINGUR. Nu poti spune ca neamul lui e necivilizat. Dar cand din 1oo de romani, 80 fura si scuipa semninte pe strada, cand injura la coltul blocului, stransi in gasca, cand fluiera si urla dis de dimineata " Pisicaaaaaa, unde esti ba, p......la mea de ga_ozar", crezand ca spaniolul nu-i stie limba si nu-l judeca, apoi, sa ma ierti romanul, n-are nimic de-a face cu civilizatia.
rashela
Postat pe 31 Martie 2011 12:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O fapta buna de Craciun! 1 De la: daniela2008_healthy 5 Decembrie 2010 10:22
O primavara minunata ! 8 De la: angelblue_67 26 Martie 2009 22:30
Craciun fericit! 31 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:57
Cum se numeste modelul? 19 De la: denis_roxana 4 Martie 2011 08:34
salut 2 De la: kudika506371 29 Februarie 2012 15:07