Setari Cookie-uri

Lucrul in strainatate ..succes sau dezamagire ?

De la: rashela, la data 2011-03-31 12:15:49
De la: Barbie30_, la data 2011-03-31 12:08:55Sunt mai civilizati strainii decat romanii? Putem sa spunem asta daca nu am cunoscut straini si daca doar le-am privit tara in trecere.Nu putem sa generalizam,fiecare tara are uscaturile ei...O sa va dau un mic exemplu:un strain(nu stiu ce "rasa" era) intr-un restaurant din Romania,comanda o pizza si o serveste direct de pe masa,farfuria goala in fata lui si pizza direct pe masa...Nu am vazut un roman sa manance in halul ala,asa ca hai sa nu generalizam.


Nici n-am pomenit de cuvantul "civilizat". Dar da, sunt de o mie de ori mai civilizati spaniolii. DE O MIE DE ORI!

Eu doar spuneam ca-i pacat sa platesc un bilet sa ma duc sa-mi vad copilul in aceeasi mizerie, cand ii pot face o bucurie si sa-l aduc sa vada O ALTA LUME langa mine.

Barby, o fi fost strainul ala vai mama lui, dar e UNUL SINGUR. Nu poti spune ca neamul lui e necivilizat. Dar cand din 1oo de romani, 80 fura si scuipa semninte pe strada, cand injura la coltul blocului, stransi in gasca, cand fluiera si urla dis de dimineata " Pisicaaaaaa, unde esti ba, p......la mea de ga_ozar", crezand ca spaniolul nu-i stie limba si nu-l judeca, apoi, sa ma ierti romanul, n-are nimic de-a face cu civilizatia.


Rashela,cineva mai sus spunea ca strainii sunt mai civilizati,in ce ai spus tu legat de concediile in Romania sunt de aceeasi parere.Si mai sunt de parere ca legile foarte stricte fac diferenta intre civilizat si mai putin civilizat,legi pe care noi nu prea le avem sau nu prea le punem in practica.
Barbie30_
Postat pe 31 Martie 2011 13:03
Hmm, legi foarte stricte, de regula, au dictaturile. Ori nicio dictatura din lumea asta nu e buna (cu foarte mici exceptii), nu functioneaza la infinit. Ca sa nu mai spun de legile hilare (era un topic pe aici) care n-au nici in clin nici in maneca cu realitatea. Va spuneam de legea din Valencia "sa nu faci pipi in mare ca iei amenda". :) As vrea sa-l vad pe ala de sta in costum de scafandru in apa pana la genunchi si urmareste cine-si face nevoile in mediterana.

Cred ca a fi civilizat vine din tine, nu neaparat din educatia primita acasa. As spune ca asta are un rol foarte mic cand esti adult. Pentru ca, in opinia mea, pana inchizi ochii ai de invatat cum sa fii om si poti constata ca ce ti-a spus mama acasa acum 10 - 20 - x ani, nu mai functioneaza. Totusi, eu as recomanda tuturor sa-si educe copilasii pentru o lume mai buna. Si mie imi este foarte greu sa-i spun lui Vlad "tine-ti pumnii in pantaloni, nu cu pumnul rezolvi conflictele", DAR stiu ca-i mai bine asa.

Nah, am atatea povesti de spus ca m-ar prinde noaptea aici, asa ca ma opresc ca nu-i locul potrivit. :)
rashela
Postat pe 31 Martie 2011 13:34
De la: rashela, la data 2011-03-31 11:54:03
De la: Valy90, la data 2011-03-31 01:16:32
De la: rashela, la data 2011-03-31 00:44:55Sunt convinsa ca puteti avea dreptate. Niciodata nu voi pune palma'n fund romanului ca sa-l scot basma curata, e un hot si o coorva, asta e clar.
DAR in cazul povestii de mai sus, cred ca uitati un lucru: cu exceptia celor care se duc la furat, cei care ajung acolo, sunt disperati sa gaseasca un loc de munca. In tara nu aveau mare lucru, e foarte posibil ca numai de banii castigati de ei, sa depinda soarta unor copii lasati acasa, e posibil sa aiba datorii la stat si cu statul nu te joci (vezi cazul femeii care cerea ajutor pe kudika acu' vreo luna).
ASA CA daca cineva isi permite sa plece in concendiu, inseamna ca nu-i chiar asa de gol in buzunare.
Asta una.
A doua e ca, de ce trebuie neaparat sa credem ca cineva spune minciuni patronului pentru a fi pastrat? Poate e cu adevarat mai priceput in munca respectiva, inclusiv decat prietena voastra cea mai buna sau mama.

Sunt si cazuri cand omu'-i rau si te vinde. Dar e vorba de o bucata de paine, e vorba de supravietuire, e vorba de EXACT MOTIVUL pentru care pleci din Romania intr-o alta tara, acela de a avea un loc de munca. Vrei sa pleci in concendiu? Du-te! Iti asumi riscurile. Niciun patron n-o sa-si opreasca productia pentru tine. Iar daca da de un om efiecient in postul respectiv, il opreste. Nu-ti datoreaza nimic, nu exista contracte semnate, nu exista promsiuni, legaturi de rudenie s.a.m.d.


Femeia aia are 10 sau 12 ani de cand munceste la fam.respectiva,deci
acea tipa nu avea cum sa se descurce mai bine ca ea la locul de munca.Plus de toate a tinut-o in casa ei a ajutat-o sa vina in tara respectiva.Deci?? Se poate asa ceva??? Este cu acte in regula,chiar daca este batanta,deasta are si dreptu' la concediu,cand n-ai acte nu prea se tine contu' de concedii...Doamna se ducea o data sau de doua ori pe an in tara.(nu stiu exact, mama nu o cunoaste de foarte mult timp)
Avea o femeie care ii statea mereu,(platita bineinteles) timp de-o luna cat lipsea,dar avand-o pe asta a pus-o pe ea si acum si-a ,,luat-o" urat.Ca se ducea in concediu e problema ei,dar asta nu inseamna ca doarme pe bani.Si eu daca ma duc sa-mi vizitez mama la fiecare sf. de luna,nu inseamna ca am bani,fac sacrificii.
Nu zic ca toate mint in leg.cu copii morti de foame in tara s.a.m.d,sunt care cu adevarat sunt necajite,dar mai sunt si care mint de ingheata apele.Crede-ma ca am intalnit n cazuri,care aprope ma minteau si pe mine in fata,uita ca eu o cunosc si toate cele. (un ex:gen ca nu avem televizoare si curent electric si tot felul de minciuni).Eu stiu ca sunt oameni necajiti si pt un ban ar face orice,dar chiar asa sa luam toata mana omului care ne-a dat un deget?? Sunt multe Rash,dar asta e viata cu bune si rele. Eu tot imi iubesc romansii mei si tara unde m-am nascut.


:) Da, stii vorba aia cu "fie painea cat de rea,... bla bla bla". Si eu imi iubesc tara si limba mai presus de oricare alta, dar prefer ca painea s-o mananc prin alte tari. Deocamdata. :)
Pana acum vreo doi ani, Vlad ne tot "ameninta" : La 18 ani eu ma duc in Romania, nu mai stau printre astia.
I-a trecut.

Gata cu paranteza, Valy. Acu' o sa zic altceva. Nu comentez cazul prietenei tale, asa cum am spus, sunt si situatii cand romanul vinde pe roman. Vroiam sa spun ca nu inteleg niciodata de ce X-ulescu care-i plecat din tara de nshpe ani, se duce in concendiu in RO. Adica, wtf??? Serios? Imi fac concediile in Romania? :))
Stiu, o sa-mi spuneti ca se duce sa-si vada copiii. Si eventual gainile din curte. Pai, mai fetelor, cand eu am avut dorul mare de cei de acasa, le-am dat telefon si le-am spus: "catel, purcel, la avion ca voi aveti ce vedea in Spania, eu stiu Bucurestiul ca-n palma". Si ma refer inclusiv la prietena mea cea mai buna.
Daca tot am bani pentru biletul meu, de ce nu as plati un bilet, doua, trei (ca doar n-am douazeci de copii) sa-i aduc o luna langa mine? Cred ca e de o mie de ori mai ieftin si mai senzational pentru ei, decat sa ma duc pe ulita si sa ma plimb sa ma vada tot satul: "Beiii, am venit din strainatate! Sunt smechera. Acu' o sa dorm cu bata sub cap, sa nu-mi dea vreunul in cap sa-mi fure euroii"
Mie mi se pare anormal ca cineva sa faca asa ceva. Nu se justifica cheltuiala unui bilet pentru MINE cand pot s-o aduc pe mama la mine. Ca sa nu mai zic ca ai oferte si de 1 euro, dus-intors daca stii unde sa cauti.

In fine, iar am vorbit mult. :)



Da ai dreptate in mare parte,dar acum serios,nu putem sa ne aducem chiar toate neamurile.Doar n-am sa-mi pun bunicu sau bunica pe avion la anii lor. Un ex:noi tot ne-am adus o parte din fam. in in vacante,dar a venit momentu' cand a trebuit si mama sa isi fac concediu in Rom. asta ca am avut botezul nepoatelor.De cand munceste ea in Ita. anul asta a fost prima data cand sa dus in Rom. deci pur si simplu nu mai putea de dorul tarii de dorul la toti.A trebuit sa renunt eu si sa nu ma duc ca sa se duca ea ca nu mai rezista.Deci, nu sa dus de fite si nici nu a dormit cu bata su perna. Chiar daca ii aduci pe cei dragi la tine,tot simti odata si odata nevoia sa pleci,sa pleci sa te recreezi.Asa si doamna aia,poate s-o fi dus ca mai are ramasi prin tara,acum nu stiu exact ce si care-i soarta ei. ufff,strainatatea asta..
Valy90
Postat pe 31 Martie 2011 13:47
De la: 191170, la data 2011-03-30 22:50:54o sa ma abtin sa scriu cuvinte urate, ce parere aveti despre ,,doamnele,, care fura locul de munca ,la cealalta doamna care a chemat-o sa o inlocuiasca pentru a merge si ea in tara la copilasi? vreau pareri de la toti indiferent de pozitie .

Dar n-are contract de munca? Caci ar trebui prin lege sa aiba perioada de concediu si ar trebui sa fie ilegal sa angajeze pe altcineva in loc si s-o dea pe ea afara in perioada de concediu.

Daca lucreaza la negru, atunci n-ai ce face. Astea-s riscurile. Poate doar sa raportezi (anonim) patronul ca angajeaza la negru. De aceea eu sunt mereu pentru legalitate.
kudika_pudika
Postat pe 31 Martie 2011 14:21
Si ca sa-i raspund lui Leoncito, ca ma simt datoare cu un raspuns serios.

In primul rand ma refeream l afaptul ca te plangi de romani, dar de plecat nu pleci, de ramas pe forumuri romanesti sa discuti cu romani pe care cica-i urasti, ramai.

In al doilea rand, mersul la proteste nu-l consider a face ceva. Dar asta-s doar eu. Eu prefer sa "fac ceva" fiind un angajat exemplar si un om exemplar oriunde as fi (Romania sau strainatate). Stiu sigur ca am schimbat parerea unora despre romani in bine, fiind muncitoare si vazndu-mi de treaba. Prefer sa "fac ceva" facandu-mi datoria de cetatean ca, de exemplu, a nu arunca gunoaie pe jos, a apela politia cand consider ca s-a produs o infractiune etc. Consider ca "fac ceva" zambind celor ce ma astept sa tipe la mine sau sa fie nesimtiti, desi ar trebui sa fie draguti, ca de exemplu unei vanzatoare de la coltul blocului, care e evident frustrata de viata ei si-si revarsa mania pe clienti. Si stii ce? Cu un zambet chiar se poate schimba lumea. Oamenii raspund la felul in care-i tratezi de obicei in acelasi mod.
Consider ca "fac ceva" facand voluntariat daca am timp, donand daca am ce. Consider ca "fac ceva" aratand respect profesorilor mei, doctorilor sau oricui altcuiva intru in contact; si incurajez pe toti cei din jur sa o faca.

Dar na, se pare ca a merge la proteste e mai important decat sa te schimbi tu in primul rand. Numai asa schimbi lumea. Daca tu tratezi romanii ca pe gunoaie, pe motiv ca-s romani, nu te mira de ce nu-ti este deloc bine. Nu stii decat sa faci caracterizari, fara sa-ti dai seama cat de mult te descrii pe tine.

Vai, chiar te rog, pleaca din Romania, pleaca si munceste prin alte tari, de-abia astept sa ai un soc imens, cand ai sa observi ca sunt natii mai rele decat cea romana si ca lucrurile de care te plangi tu se intampla peste tot.... De-abia astept.

Deci, dupa cum spuneam: adio!
kudika_pudika
Postat pe 31 Martie 2011 17:54
De la: kudika_pudika, la data 2011-03-31 17:54:11Si ca sa-i raspund lui Leoncito, ca ma simt datoare cu un raspuns serios.

In primul rand ma refeream l afaptul ca te plangi de romani, dar de plecat nu pleci, de ramas pe forumuri romanesti sa discuti cu romani pe care cica-i urasti, ramai.

In al doilea rand, mersul la proteste nu-l consider a face ceva. Dar asta-s doar eu. Eu prefer sa "fac ceva" fiind un angajat exemplar si un om exemplar oriunde as fi (Romania sau strainatate). Stiu sigur ca am schimbat parerea unora despre romani in bine, fiind muncitoare si vazndu-mi de treaba. Prefer sa "fac ceva" facandu-mi datoria de cetatean ca, de exemplu, a nu arunca gunoaie pe jos, a apela politia cand consider ca s-a produs o infractiune etc. Consider ca "fac ceva" zambind celor ce ma astept sa tipe la mine sau sa fie nesimtiti, desi ar trebui sa fie draguti, ca de exemplu unei vanzatoare de la coltul blocului, care e evident frustrata de viata ei si-si revarsa mania pe clienti. Si stii ce? Cu un zambet chiar se poate schimba lumea. Oamenii raspund la felul in care-i tratezi de obicei in acelasi mod.
Consider ca "fac ceva" facand voluntariat daca am timp, donand daca am ce. Consider ca "fac ceva" aratand respect profesorilor mei, doctorilor sau oricui altcuiva intru in contact; si incurajez pe toti cei din jur sa o faca.

Dar na, se pare ca a merge la proteste e mai important decat sa te schimbi tu in primul rand. Numai asa schimbi lumea. Daca tu tratezi romanii ca pe gunoaie, pe motiv ca-s romani, nu te mira de ce nu-ti este deloc bine. Nu stii decat sa faci caracterizari, fara sa-ti dai seama cat de mult te descrii pe tine.

Vai, chiar te rog, pleaca din Romania, pleaca si munceste prin alte tari, de-abia astept sa ai un soc imens, cand ai sa observi ca sunt natii mai rele decat cea romana si ca lucrurile de care te plangi tu se intampla peste tot.... De-abia astept.

Deci, dupa cum spuneam: adio!


Nu pot decat sa zambesc la un asemenea mesaj. Pentru ca mi-a placut. Si pentru ca orice alt cuvant ar fi de prisos.
rashela
Postat pe 31 Martie 2011 18:39
Ca asa injuri tu......pobabil ca iti place....
Mirella1
Postat pe 31 Martie 2011 19:42
Nu exista succes in a lucra in strainatate!
Chiar daca cariera iti da o boare ca ai avea succes, in adancurile sufletului tau se instaleaza o tristete: DEZRADACINAREA!
Nu cred ca exista cineva care sa spuna:" m am potrivit perfect locului unde am plecat"!
Sunt diferente de cultura, de etica, de acceptie...care nu te lasa sa simti o normalitate.
Adevarul este ca trebuie sa fii foarte stabil psihic sa faci fata unui soc ca acesta, iar stabilitatea ti o mentii pe parcursul sederii in strainatate traind intr o comunitate care sa te reprezinte cat de cat. Oricum viata in strainatate te modifica, devii suspicios, acceptant, poate egoist, rautacios cateodata...
Mai depinde si de realul motiv pentru care ai plecat, acesta te " imbarbateaza" si te intareste de cate ori simti ca nu mai poti.
Si nu uitati ca fiecare are o poveste a sa care l a determinat sa plece la lucru, sau sa si gaseasca un drum in viata!
valibilic
Postat pe 31 Martie 2011 20:24
De la: valibilic, la data 2011-03-31 20:24:51Oricum viata in strainatate te modifica, devii suspicios, acceptant, poate egoist, rautacios cateodata...
kudika_pudika
Postat pe 31 Martie 2011 22:08
Bleah, kudika asta
Ideea era ca nu sunt de acord.
kudika_pudika
Postat pe 31 Martie 2011 22:16
De la: valibilic, la data 2011-03-31 20:24:51Nu exista succes in a lucra in strainatate!
Chiar daca cariera iti da o boare ca ai avea succes, in adancurile sufletului tau se instaleaza o tristete: DEZRADACINAREA!
Nu cred ca exista cineva care sa spuna:" m am potrivit perfect locului unde am plecat"!
Sunt diferente de cultura, de etica, de acceptie...care nu te lasa sa simti o normalitate.
Adevarul este ca trebuie sa fii foarte stabil psihic sa faci fata unui soc ca acesta, iar stabilitatea ti o mentii pe parcursul sederii in strainatate traind intr o comunitate care sa te reprezinte cat de cat. Oricum viata in strainatate te modifica, devii suspicios, acceptant, poate egoist, rautacios cateodata...
Mai depinde si de realul motiv pentru care ai plecat, acesta te " imbarbateaza" si te intareste de cate ori simti ca nu mai poti.
Si nu uitati ca fiecare are o poveste a sa care l a determinat sa plece la lucru, sau sa si gaseasca un drum in viata!


Of, Vali, draga, nu-mi place deloc acel "nu exista". Ba exista succes in a lucra in strainatate si inca cum. NUMAI CA sunt atat de multi "dar" care iti stau in cale incat cei mai multi abandoneaza dupa doi - trei ani. Ar trebui sa iei in calcul nu numai pregatirea ci si varsta celui care pleaca acolo.
Diferente de cultura sunt si intre Ardeal si Muntenia, intre Oltenia si Moldova, nu-i bai.

Viata in strainatate NU te modifica in sensul pe care l-ai spus tu, Dumnezeule! Din contra. Dupa parerea mea, TOATE modificarile care survin in interiorul tau, in comportament, in atitudine, in stil de viata, toate sunt in bine. Daca e cazul dezvolt, desi cred ca cea mai buna dovada este acea uimitoare reactie pe care o are orice om de buna credinta care, plecat afara sa munceasca, revine dupa o perioada mai lunga in tara. Este oripilat nu de ceea ce a devenit el ci de ceea ce gaseste acasa.

Sunt de acord ca trebuie sa existe o motivatie sa pleci, sa rezisti, sa te zbati.
rashela
Postat pe 31 Martie 2011 23:29
De la: valibilic, la data 2011-03-31 20:24:51Nu exista succes in a lucra in strainatate!
Chiar daca cariera iti da o boare ca ai avea succes, in adancurile sufletului tau se instaleaza o tristete: DEZRADACINAREA!
Nu cred ca exista cineva care sa spuna:" m am potrivit perfect locului unde am plecat"!
Sunt diferente de cultura, de etica, de acceptie...care nu te lasa sa simti o normalitate.
Adevarul este ca trebuie sa fii foarte stabil psihic sa faci fata unui soc ca acesta, iar stabilitatea ti o mentii pe parcursul sederii in strainatate traind intr o comunitate care sa te reprezinte cat de cat. Oricum viata in strainatate te modifica, devii suspicios, acceptant, poate egoist, rautacios cateodata...
Mai depinde si de realul motiv pentru care ai plecat, acesta te " imbarbateaza" si te intareste de cate ori simti ca nu mai poti.
Si nu uitati ca fiecare are o poveste a sa care l a determinat sa plece la lucru, sau sa si gaseasca un drum in viata!


In mare parte ai dreptate,dar in leg. cu ,,nu exista succes in a lucra in strainatate",nu prea sunt de acord.Asta cu ,,dezradacinarea",crede-ma,am cateva neamuri care sunt plecate de foarte mult timp,
sau integrat asa de bine in starinatate incat nici nu vor sa auda de Rom. Cand vb cu o parte din ei, eu le vb in romana si ei imi vb in italiana si franceza(,,noroc" ca germana n-o stiu ) .Nu vor sa mai auda de tara lor natala.Dar de ce nu stiu(?) Au avut un trai destul de bun si in tara,deasta nu-i inteleg.Bu,fiecare cu gandurile lui,ce sa mai zic.
Valy90
Postat pe 31 Martie 2011 23:55
De la: kudika_pudika, la data 2011-03-31 17:54:11Si ca sa-i raspund lui Leoncito, ca ma simt datoare cu un raspuns serios.

In primul rand ma refeream l afaptul ca te plangi de romani, dar de plecat nu pleci, de ramas pe forumuri romanesti sa discuti cu romani pe care cica-i urasti, ramai.

In al doilea rand, mersul la proteste nu-l consider a face ceva. Dar asta-s doar eu. Eu prefer sa "fac ceva" fiind un angajat exemplar si un om exemplar oriunde as fi (Romania sau strainatate). Stiu sigur ca am schimbat parerea unora despre romani in bine, fiind muncitoare si vazndu-mi de treaba. Prefer sa "fac ceva" facandu-mi datoria de cetatean ca, de exemplu, a nu arunca gunoaie pe jos, a apela politia cand consider ca s-a produs o infractiune etc. Consider ca "fac ceva" zambind celor ce ma astept sa tipe la mine sau sa fie nesimtiti, desi ar trebui sa fie draguti, ca de exemplu unei vanzatoare de la coltul blocului, care e evident frustrata de viata ei si-si revarsa mania pe clienti. Si stii ce? Cu un zambet chiar se poate schimba lumea. Oamenii raspund la felul in care-i tratezi de obicei in acelasi mod.
Consider ca "fac ceva" facand voluntariat daca am timp, donand daca am ce. Consider ca "fac ceva" aratand respect profesorilor mei, doctorilor sau oricui altcuiva intru in contact; si incurajez pe toti cei din jur sa o faca.

Dar na, se pare ca a merge la proteste e mai important decat sa te schimbi tu in primul rand. Numai asa schimbi lumea. Daca tu tratezi romanii ca pe gunoaie, pe motiv ca-s romani, nu te mira de ce nu-ti este deloc bine. Nu stii decat sa faci caracterizari, fara sa-ti dai seama cat de mult te descrii pe tine.

Vai, chiar te rog, pleaca din Romania, pleaca si munceste prin alte tari, de-abia astept sa ai un soc imens, cand ai sa observi ca sunt natii mai rele decat cea romana si ca lucrurile de care te plangi tu se intampla peste tot.... De-abia astept.

Deci, dupa cum spuneam: adio!


nu neg ca sunt natii mai rele decat romanii, insa mai bine sa fii injosit de un strain decat de un compatriot. si injosiri aflu in fiecare zi aici, chiar daca sunt angajatul exemplar (nu doar tu te chinuiesti sa iti faci datoria, sunt si altii care considera ca sarcinile ce le revin sunt datorie de onoare) chiar daca si eu fac voluntariat si cand pot donatii (apropo cand ai facut ultima actiune de voluntariat?). insa toate astea draga mea sunt lucruri care te fac sclav. poate lumea o schimbi tu schimbandu-te, tara asta nu, iar daca vrei exemple din istorie iti dau destule. tocmai participarea la proteste demonstreaza calitatea ta ca om si la nivel mare ca popor. esti oaie, pastor sau lup? ai vazut ca in anglia studentii au mers la mitingurile profesorilor? de ce crezi tu? pentru ca daca profesorul traieste prost si tu inveti mai prost. pentru ca daca functionarul public traieste prost in loc de un zambet vei primi un ranjet. pentru ca daca patronul traieste prost nu mai angajeaza. totul e un lant. da, protestele sunt democratice si reprezinta a face ceva, mai ales in tari salbatice ca romania.

vezi de ce vreau eu sa plec? simplu, cu oameni ca tine nu voi trai niciodata sa am un salariu de 2000 de euro pentru o slujba de nivel mediu. am mai mare sansa sa fiu platit cu 50 de euro pentru slujba cu care un strain e platit cu 2000. lasa, zambeste tu, ca sunt altii pregatiti sa ia si ce mai pot de la tine in timp ce zambesti. iti raspund si la intrebare, de ce nu plec inca. pregatesc terenul, doar nu crezi ca o sa merg in constructii sau la ingrijit babe, pot mai mult decat atat. mult mai mult.
leo_
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:28
De la: Valy90, la data 2011-03-31 23:55:47
In mare parte ai dreptate,dar in leg. cu ,,nu exista succes in a lucra in strainatate",nu prea sunt de acord.Asta cu ,,dezradacinarea",crede-ma,am cateva neamuri care sunt plecate de foarte mult timp,
sau integrat asa de bine in starinatate incat nici nu vor sa auda de Rom. Cand vb cu o parte din ei, eu le vb in romana si ei imi vb in italiana si franceza(,,noroc" ca germana n-o stiu ) .Nu vor sa mai auda de tara lor natala.Dar de ce nu stiu(?) Au avut un trai destul de bun si in tara,deasta nu-i inteleg.Bu,fiecare cu gandurile lui,ce sa mai zic.


iti spun eu de ce nu vor sa auda de tara asta pentru ca si eu traiesc lucrurile astea. si la fel si eu traiesc destul de bine, chiar nu am probleme cu nivelul de trai.
prima problema ar fi bataia de joc a institutiilor statului indiferent ca lucrezi in ele sau nu, a doua mentalitatea de ev mediu care se instituie continuu, ma simt jignit cand un amarat cu o masina de mana a zecea circula pe strada cu mine si imi pune viata in pericol, ori cand un taran ma clacsoneaza la semafor ca sa ii fac loc sa treaca la dreapta cand legea spune ca este valabila regula doar cand este posibil, ori ca trebuie sa fiu atent la carosabil sa nu intru in 10 gropi la rand, ori ca la meci bosnia urla la echipa romaniei "tiganii", ori ca de fiecare data cand negociem ceva cu alt stat pierdem, ori ca exista coruptie, birocratie, lasitate in natiunea mea, ori ca oriunde te uiti cainii merg pe strazi alaturi de tine si totul e plin de mizerie, ori ca in fiecare an se mai inventeaza o taxa daca se poate platita a doua sau a treia oara, ori ca statul romana are de dat 4,5 mil de euro si 1 milion de euro pentru a plimba vapoare in razboaie ce nu ne apartin si pentru care vom plati scump sau pentru a achita crime ale altora dar nu are 25% pentru salariile propriilor angajati, ori ca la TV toate stirile din interior si exterior arata cat de nenorociti sunt romanii. mai spun? as putea scrie un roman... de ce as vrea sa fac parte dintr-o natiune ca asta?

zilele trecute vorbeam cu o cunostinta care lucreaza in ungaria si se va muta in austria cu serviciul. imi spunea ca toti fug de romania, nu exista loc mai rau decat aici. cum pot sa ma simt eu bine ca roman? sa stii ca ii inteleg pe cei de care vorbesti. s-au saturat sa fie jigniti, mai ales ca romania ca stat nu a facut nimic pentru ei in mod sigur, cum nu a facut nici pentru mine. doar a pus piedici.
leo_
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:43
De la: leo_, la data 2011-04-01 00:43:56
De la: Valy90, la data 2011-03-31 23:55:47
In mare parte ai dreptate,dar in leg. cu ,,nu exista succes in a lucra in strainatate",nu prea sunt de acord.Asta cu ,,dezradacinarea",crede-ma,am cateva neamuri care sunt plecate de foarte mult timp,
sau integrat asa de bine in starinatate incat nici nu vor sa auda de Rom. Cand vb cu o parte din ei, eu le vb in romana si ei imi vb in italiana si franceza(,,noroc" ca germana n-o stiu ) .Nu vor sa mai auda de tara lor natala.Dar de ce nu stiu(?) Au avut un trai destul de bun si in tara,deasta nu-i inteleg.Bu,fiecare cu gandurile lui,ce sa mai zic.


iti spun eu de ce nu vor sa auda de tara asta pentru ca si eu traiesc lucrurile astea. si la fel si eu traiesc destul de bine, chiar nu am probleme cu nivelul de trai.
prima problema ar fi bataia de joc a institutiilor statului indiferent ca lucrezi in ele sau nu, a doua mentalitatea de ev mediu care se instituie continuu, ma simt jignit cand un amarat cu o masina de mana a zecea circula pe strada cu mine si imi pune viata in pericol, ori cand un taran ma clacsoneaza la semafor ca sa ii fac loc sa treaca la dreapta cand legea spune ca este valabila regula doar cand este posibil, ori ca trebuie sa fiu atent la carosabil sa nu intru in 10 gropi la rand, ori ca la meci bosnia urla la echipa romaniei "tiganii", ori ca de fiecare data cand negociem ceva cu alt stat pierdem, ori ca exista coruptie, birocratie, lasitate in natiunea mea, ori ca oriunde te uiti cainii merg pe strazi alaturi de tine si totul e plin de mizerie, ori ca in fiecare an se mai inventeaza o taxa daca se poate platita a doua sau a treia oara, ori ca statul romana are de dat 4,5 mil de euro si 1 milion de euro pentru a plimba vapoare in razboaie ce nu ne apartin si pentru care vom plati scump sau pentru a achita crime ale altora dar nu are 25% pentru salariile propriilor angajati, ori ca la TV toate stirile din interior si exterior arata cat de nenorociti sunt romanii. mai spun? as putea scrie un roman... de ce as vrea sa fac parte dintr-o natiune ca asta?

zilele trecute vorbeam cu o cunostinta care lucreaza in ungaria si se va muta in austria cu serviciul. imi spunea ca toti fug de romania, nu exista loc mai rau decat aici. cum pot sa ma simt eu bine ca roman? sa stii ca ii inteleg pe cei de care vorbesti. s-au saturat sa fie jigniti, mai ales ca romania ca stat nu a facut nimic pentru ei in mod sigur, cum nu a facut nici pentru mine. doar a pus piedici.



Hai bre,daca ne-ar fi viata prea roz,ar fi totul perfect si ne-am plictisi.
Valy90
Postat pe 1 Aprilie 2011 12:54
De la: leo_, la data 2011-04-01 00:28:31
De la: kudika_pudika, la data 2011-03-31 17:54:11Si ca sa-i raspund lui Leoncito, ca ma simt datoare cu un raspuns serios.

In primul rand ma refeream l afaptul ca te plangi de romani, dar de plecat nu pleci, de ramas pe forumuri romanesti sa discuti cu romani pe care cica-i urasti, ramai.

In al doilea rand, mersul la proteste nu-l consider a face ceva. Dar asta-s doar eu. Eu prefer sa "fac ceva" fiind un angajat exemplar si un om exemplar oriunde as fi (Romania sau strainatate). Stiu sigur ca am schimbat parerea unora despre romani in bine, fiind muncitoare si vazndu-mi de treaba. Prefer sa "fac ceva" facandu-mi datoria de cetatean ca, de exemplu, a nu arunca gunoaie pe jos, a apela politia cand consider ca s-a produs o infractiune etc. Consider ca "fac ceva" zambind celor ce ma astept sa tipe la mine sau sa fie nesimtiti, desi ar trebui sa fie draguti, ca de exemplu unei vanzatoare de la coltul blocului, care e evident frustrata de viata ei si-si revarsa mania pe clienti. Si stii ce? Cu un zambet chiar se poate schimba lumea. Oamenii raspund la felul in care-i tratezi de obicei in acelasi mod.
Consider ca "fac ceva" facand voluntariat daca am timp, donand daca am ce. Consider ca "fac ceva" aratand respect profesorilor mei, doctorilor sau oricui altcuiva intru in contact; si incurajez pe toti cei din jur sa o faca.

Dar na, se pare ca a merge la proteste e mai important decat sa te schimbi tu in primul rand. Numai asa schimbi lumea. Daca tu tratezi romanii ca pe gunoaie, pe motiv ca-s romani, nu te mira de ce nu-ti este deloc bine. Nu stii decat sa faci caracterizari, fara sa-ti dai seama cat de mult te descrii pe tine.

Vai, chiar te rog, pleaca din Romania, pleaca si munceste prin alte tari, de-abia astept sa ai un soc imens, cand ai sa observi ca sunt natii mai rele decat cea romana si ca lucrurile de care te plangi tu se intampla peste tot.... De-abia astept.

Deci, dupa cum spuneam: adio!


nu neg ca sunt natii mai rele decat romanii, insa mai bine sa fii injosit de un strain decat de un compatriot. si injosiri aflu in fiecare zi aici, chiar daca sunt angajatul exemplar (nu doar tu te chinuiesti sa iti faci datoria, sunt si altii care considera ca sarcinile ce le revin sunt datorie de onoare) chiar daca si eu fac voluntariat si cand pot donatii (apropo cand ai facut ultima actiune de voluntariat?). insa toate astea draga mea sunt lucruri care te fac sclav. poate lumea o schimbi tu schimbandu-te, tara asta nu, iar daca vrei exemple din istorie iti dau destule. tocmai participarea la proteste demonstreaza calitatea ta ca om si la nivel mare ca popor. esti oaie, pastor sau lup? ai vazut ca in anglia studentii au mers la mitingurile profesorilor? de ce crezi tu? pentru ca daca profesorul traieste prost si tu inveti mai prost. pentru ca daca functionarul public traieste prost in loc de un zambet vei primi un ranjet. pentru ca daca patronul traieste prost nu mai angajeaza. totul e un lant. da, protestele sunt democratice si reprezinta a face ceva, mai ales in tari salbatice ca romania.

vezi de ce vreau eu sa plec? simplu, cu oameni ca tine nu voi trai niciodata sa am un salariu de 2000 de euro pentru o slujba de nivel mediu. am mai mare sansa sa fiu platit cu 50 de euro pentru slujba cu care un strain e platit cu 2000. lasa, zambeste tu, ca sunt altii pregatiti sa ia si ce mai pot de la tine in timp ce zambesti. iti raspund si la intrebare, de ce nu plec inca. pregatesc terenul, doar nu crezi ca o sa merg in constructii sau la ingrijit babe, pot mai mult decat atat. mult mai mult.

Daca tu crezi ca a face voluntariat, a dona, a-ti face meseria pentru care esti platit, te face sclav.... atunci draga leoncitooo.... n-ai sa te schimbi in vecii vecilor....
Si esti prost informat, studentii din Anglia nu au iesit in strada pentru profesorii lor, ci pentru ei, pentru ca le-au crescut taxele. Si au recurs la violenta si au fost blamati pentru asta. Daca au reusit ceva, a fost sa atraga opinia publica de partea guvernantilor. Dar asta e alta mancare de peste.


Bun, si de ce inca mai stai pe un forum romanesc? Esti masochist cumva?
kudika_pudika
Postat pe 1 Aprilie 2011 13:23
Si inca ceva leutule. Cu oameni ca mine se mai rezolva cate ceva. Cu omani ca tine, invata lumea sa se planga ca-n povestea cu drobu' de sare.

A, si inca ceva: Adio!
kudika_pudika
Postat pe 1 Aprilie 2011 13:32
imi place acest toping. il urmaresc mereu, citesc, citesc, cu regret, intreb ceva. DACA ajungi sa te stabilesti in strainatate, de ce vei mai dori sa te intorci?
-simti ca te desradacinezi? dor de tara? numai noi, romanii gandim asa....ptr. ca asa am fost educati.avem in subconstientul nostru o mentalitate prea greu de uitat.Omul, prin natura lui, este adaptabil,are in schimb, nevoia de siguranta , de familie...
-doresc tuturor care au taria de caracter sa faca un pas in afara, si norocul, sa poate avea si copii langa ei(sunt cei mai importanti stalpi ai unei familii), atunci ,uitati de tara....sincer sa muncesti si sa vii sa aici sa arunci bani, pe case si alte chestii minore, aici in tara, nu se merita...
kudika114608
Postat pe 2 Aprilie 2011 09:04
"imi place acest toping"
Barbie30_
Postat pe 2 Aprilie 2011 11:56
De la: Barbie30_, la data 2011-04-02 11:56:33"imi place acest toping"


Sorry, m-a pufnit rasul instantaneu si cu greu m-am oprit ..
mimi_ca29
Postat pe 2 Aprilie 2011 13:01
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-01 13:32:53Si inca ceva leutule. Cu oameni ca mine se mai rezolva cate ceva. Cu omani ca tine, invata lumea sa se planga ca-n povestea cu drobu' de sare.

A, si inca ceva: Adio!


auzi tu, cum indraznesti sa te iei de leoncitoo al meu? nu stiai ca el le stie pe toate? chiar si pe ale "nestiute"!
vitamina_c
Postat pe 2 Aprilie 2011 13:37
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-01 13:23:48
Daca tu crezi ca a face voluntariat, a dona, a-ti face meseria pentru care esti platit, te face sclav.... atunci draga leoncitooo.... n-ai sa te schimbi in vecii vecilor....
Si esti prost informat, studentii din Anglia nu au iesit in strada pentru profesorii lor, ci pentru ei, pentru ca le-au crescut taxele. Si au recurs la violenta si au fost blamati pentru asta. Daca au reusit ceva, a fost sa atraga opinia publica de partea guvernantilor. Dar asta e alta mancare de peste.


Bun, si de ce inca mai stai pe un forum romanesc? Esti masochist cumva?


depinde doar cu cat esti platit pentru ce faci. de exemplu daca esti un negru care culege un cos de cafea care valoreaza 190 de euro si esti platit cu 100 de euro, nu esti un sclav. daca esti platit asa cum se plateste real, adica 2 - 3 euro atunci esti un sclav. daca faci voluntariat pentru unul care castiga bani si imagine din asta esti un sclav.
pai stau pe un forum romanesc ca sa ma conving pe viitor de ce e bine sa invat rusa.
leo_
Postat pe 3 Aprilie 2011 03:43
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-01 13:32:53Si inca ceva leutule. Cu oameni ca mine se mai rezolva cate ceva. Cu omani ca tine, invata lumea sa se planga ca-n povestea cu drobu' de sare.

A, si inca ceva: Adio!


cu oameni ca tine exact asta se rezolva, forta de munca ieftina, docila si calcabila in picioare. poate ca e bine pe undeva. poporul asta nu a disparut de pe harta datorita faptului ca toti l-au pus la munca pentru ei. romanii, turcii, ungurii, bulgarii, alti migratori, rusii, americanii, toti chiar. si asta pentru ca unii insistati sa fiti in pozitia de unelte prost intretinute.
cu oameni ca mine ar trebui sa se invete lumea nu sa se planga ci sa aiba coloana vertebrala.
leo_
Postat pe 3 Aprilie 2011 03:48
Eu am fost la lucru inafara.am muncit la o ferma,foarte greu la inceput deaftel nefiind obisnuita cu genul asta de munci,cate am tras doar eu stiu,si poate nu ar fi fost atat de greu daca nu ma loveam si de niste oameni cam aiurea care au incercat sa mi puna bete in roate si sa ma faca sa ma intorc acasa,cu toate astea nu am renuntat, am stat o vacanta de vara,m-am intors,am terminat facult,mi-am gasit un job pe o perioada nedeterminata,la care am fost nevoita sa renunt zilele astea.Acum am inchiat un contract pentru a pleca din nou,in Anglia,unde fusesem si anterior,tot la munca in agricult.Acum voi pleca singura si sper sa nu mai intampin atat de multe greutati ca data trecuta,important e sa-ti placa munca sa vrei sa faci ceva si cred ca cel mai important e ca daca aici nu putem face prea multe lucruri,chiar si cu o diploma de absolvire,sa nu lasam greul pe umerii parintilor si sa riscam orice,nu neaparat pentru bani ci pentru fi multumiti ca aveam capacitatea de a ne descurca singuri si in astfel de situatii
roxyiristina
Postat pe 3 Aprilie 2011 09:56
Ma cheama elena am o varst destul de mare si eu lucrez in Italia de 5 ani parerea mea este ca:daca esti serioasa si-ti vezi de treaba acolo unde lucrezi este o cinste pt. tine si un respect al tau pt ca daca nu te respecti tu nu te poate respecta nimen.Iubeste florile si viata este frumoasa te salut si bun lucru :
elenatalianu
Postat pe 3 Aprilie 2011 10:29
Sint Elisabeta din Arad am lucrat in Germania 6 luni am avut viata grea batrina a fost hitlerista eu soldat am facut mincare romineasca pentru bani am suferit mult si totusi asi mai incerca inca o data dar batrina a decedat asi vrea sami iasa din cap ca nui toata lumea lafel dar greu in 10 martie am ajuns in romania Iuliana Nif ma dus ca sclav in 6 luni nu am primit un telefon de la ia dar iam dat mita lunar miau condus viata cum or vrut iele am ajuns sa pun gresie si tapet ca asa or vrut iele mau tinut dupa deces 1 saptamina sa fiu sluga fara bani motivindumi ca nu ieste autocar imi cer scuze ca scriu adevaru de Iuliana NIF ieste o comisionara fara tupeu si sclavagista cu femeile din romania fara acte legale daca doriti mai multe informati vile pun la disp ozitie 0049689842906 Iuliana Nief 0040730251965 Elisabeta nr telefon
kudika377155
Postat pe 3 Aprilie 2011 10:39
buna ma numesc andra si am lucrat 2 ani in spania.acolo am lucrat intr-o fabrica de fructe mi-a placut foarte mult avand in vedere ca acei straini se purtau foarte bine cu noi , multi romani pe care i-am intalnit acolo ne spuneau ca nu le merg deloc bine ca sunt tratati ca niste sclavi dar sa stiti ca nu toata lumea este la fel. acum ca am ramas insarcinata nu ma mai pot duce si sa stiti ca imi pare rau ca acolo ma simteam bine imi facusem si prietene din spania si inca mai tin legatura cu ei .eu zic ca munca in strainatate nu este o dezamagire, depinde de norocul pe care il ai ......
kudika379096
Postat pe 3 Aprilie 2011 12:42
PE PLAN FINANCIAR, BINE...PE CEL SENTIMENTAL, RAU...
corneliaP
Postat pe 3 Aprilie 2011 13:21
Que tal? Si eu am fost in Spania. A fost bine, cu banii, oamenii sunt altfel acolo, si eu pastrez si acum relatiile de prietenie cu cei de acolo, amici si amice, am fost intr-o casa asistenta unei doamne in varsta foarte de treaba, care mi-a fost ca o a doua mama, insa am avut de suferit pe plan sentimental, cu iubitul meu de atunci, actualul meu sot in prezent...unele probleme...In fine, eu as dorii sa mai merg, insa nu singura, iar sotul meu nu prea vrea acest lucru.BAFTA in tot ce faci, si plimba-te prin tara, e SUPERBA, eu din pacate nu prea am facut-o.
corneliaP
Postat pe 3 Aprilie 2011 13:28
Succesul sau insuccesul în strãinãtate depinde foarte mult de ce laºi în þarã ªi am sã explic ceea ce am zis: dacã în þarã laºi familie, copii mici, bãtrîni dependenþi de tine, un job bun la care þii ºi unde faci ceea ce îþi place, ai toate ºansele sã dai chix în strãinãtate. Asta mi s-a întîmplat mie: m-am dus în Anglia sã lucrez ca infirmierã într-un azil, dar dupã doar 4 luni m-am întors în þarã hotãrîtã sã nu mai plec niciodatã. De ce? Mi-am lãsat în þarã copiii mici, bunica vãduvã ºi singurã ºi slujba visurilor mele, unde chiar fac ceea ce îmi place (lucrez la un laborator de anatomie patologicã), iar munca în Anglia, chiar dacã nu era grea, mã solicita psihic enorm, ºi nu m-am adaptat. Deºi cînd m-am întors mulþi români au zis cã-s nebunã (chiar cînd începuse ''criza'' m-am întors...), tocmai obþinusem yelow cardul, alþi romani ar fi fãcut orice sã îl obþinã ºi eu îi dãdeam cu piciorul... Dar acei români care nu puteau sã înþeleagã de ce mã întorceam eu în România veniserã din þarã de la slujbe mai rele, lor munca în Anglia li se pãrea raiul pe pãmînt... Cei mai mulþi aveau ºi copiii cu ei, sau îi lãsaserã în þarã în grija pãrinþilor lor, oameni tineri, încã în putere, ºi stãtea liniºtiþi cã copiii lor erau pe mîini bune, ceea ce la mine nu era cazul... Aºa cã m-am întors cu drag la vechea mea slujbã, unde merg dimineaþa cu plãcere, unde îmi beau cafeaua relaxatã cînd vreau eu, cã programul mi-l fac singurã, unde mã simt respectatã ºi apreciatã, chiar dacã am fabulosul salariu de 300 euro... Dar nu pot zice cã sunt pe deplin mulþumitã ºi cã voi rãmîne aici: copiii mei cresc, ºi eu nu le pot oferi mai nimic: de unde bani de ore suplimentare, de unde bani de cursuri extraºcolare, de unde bani de tabere ºi vacanþe? Aºa cã îmi voi cãlca din nou pe inimã ºi voi pleca iar, de data asta cu copiii. Asta e realitatea în România: cei care ne conduc ar face orice sã ne alunge cãci nu sunt capabili sã administreze ºi conducã aceastã þarã frumoasã ºi plinã de potenþial! Sunt niºte incapabili gata sã ne arunce bunicii în azile doar ca sã-i taie de pe listã mai repede, care sunt gata sã dea sistemul sanitar pe mîna unora care în mod vãdit doresc distrugerea lui, doar ca sã aibã sprijin la guvernare, sunt gata sã vîndã învãþãmîntul, viitorul þãrii, pentru ca sã nu poatã fi alungaþi de la guvernare! Þin cu dinþii de scaune, chiar dacã distrug cu bunã ºtiinþã þara... ªi se pare cã noi acceptãm.
Alina_Ml
Postat pe 3 Aprilie 2011 17:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De la ce varsta trecem un bebelus la intretinere? 18 De la: cuba_libre 21 Octombrie 2013 18:31
Comercializam seifuri (antifoc, antiefractie), cutii postale (individuale, ptr asociatii), sisteme inchidere, clasificatoare pentru dosare 1 De la: metallotechnica 24 Noiembrie 2011 13:35
SPUNE NU TESTELOR PE ANIMALE! 6 De la: pisti2004 19 Iulie 2009 21:02
Webkinz 1 De la: kaya 25 Iulie 2009 21:43
Reclama de la Gilette ma scoate din sarite 7 De la: Ame_ly 28 Aprilie 2011 19:32