Setari Cookie-uri

vai de cine pateste ce nu se asteapta...

acum 5 ani m-am casatorit din dragoste , nu ma interesau bani ci doar fericirea, am aflat ulterior ca viitorul meu sot are o casa inceputa si ca noi o v-om termina, ceea ce s-a si intamplat. am lucrat la casa in toti acesti ani si rodul muncii noastre se cunoaste . dar in acest timp am ramas insarcinata si am nascut o fetita minunata, pe cat ere de minunata fetita pe atat de mult m-am ingrasat eu si nu am reusit sa mai dau jos kg acumulate . ceea ce a adus in caminul nostru cearta si stresul . el reprosul eu nervii, si tot asa in cat ar ajun la concluzia sa divortam. Aici incepe panica mea , am drept la casa daca pe acte nu-s trecuta, am sanse sa iau fetita , deoarece o pot intretine si ea nu ar rezista fara mine da nici eu fara ea/ ajutati-ma sunt disperata.
kudika086888
Postat pe 21 Martie 2011 18:26
Conform legii 319/2006 art. 43
de drept iti apartine atat casa cat si copilul
battleofwits
Postat pe 21 Martie 2011 18:29
multumesc pt raspuns.
kudika086888
Postat pe 21 Martie 2011 18:36
Nu ai motive sa fii disperata!!

Tot ce ati dobandit in timpul casatoriei este bun comun.Prin urmare el trebuie sa imparta cu tine tot ce ati facut impreuna la casa aia. Daca nu te poate despagubi pecuniar (adica in bani) atunci va fi obligat sa imparta casa in 2 (da...trage un zid si se imparte). Nu o sa ai drept la terenul pe care este construita casa iar pentru asta el ar putea sa-ti ceara chirie. Cea mai buna solutie evident este sa te despagubeasca pentru investitia cu care ai participat si tu la constuirea casei. Si nu numai...Absolut toate bunurile cumparate in timpul casatoriei se impart (aragaz, frigider...etc).

Fetita in mod sigur va ramane la tine iar el va fi obligat sa plateasca 1/3 din venituri pensie alimentara. Daca nu plateste il poti da in judecata si legea il obliga la plata pensiei sau i se intocmeste dosar penal. Pe scurt..va infunda puscaria.

Nu e capat de lume. Imi pare rau ca sotul tau este atat de magar incat sa divorteze de tine pentru ca i-ai daruit un copil si nu mai poti scapa de kilogramele in plus. Dar...ai putea sa ai mai multa grija de tine. Asta nicidecum pentru el. Pentru tine..ca esti femeie si meriti sa fii frumoasa.

_Cryssa_
Postat pe 21 Martie 2011 18:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SA LUPT SAU SA-L UIT? 36 De la: skylight 13 Noiembrie 2009 23:35
Sa-l inteleg sau nu? 13 De la: steffy91 4 Septembrie 2010 22:13
Durere... 16 De la: everything_for_you 29 Martie 2009 22:08
sa raman sau nu? 2 De la: kudika_976619 19 Noiembrie 2014 09:22
ce greu e...:( 4 De la: fante_de_dorobanti 27 Septembrie 2010 14:51