Setari Cookie-uri

despartire dupa avort ? so

o buna zi pentru discutii ! amramas insarcinata acum 3 luni. sunt la facultate, el la fel . cand am auzit amandoi ne am speriat putin. el cand a aflat a zis " lasa ca o vom rezolva ... " . totul era liniste . au urmat subiecte cu mama lui care era Pro !!! . El s a schimbat brusc cand a aflat si a spus ca nu avem bani , nu avem ce ii oferi , dar si faptul ca nu este pregatit ca TATIC ... vrea sa se distreze , sa isi termine facultatea si sa aiba un loc de munca . stabilitate ?! desigur. in viata ai nevoie de stabilitate, chiar daca ea nu va putea fii vreodata stabila ! am inteles si partea cu banii , dar si partea cu nepregatirea spirituala . eu am zis sa ma echilobrez putin ca intram in depresie .. am discutat cu mama care m a sfatuit sa renunt, pentru ca nu voi ramane cu acest baiat nefiind casatorita si care viseaza la masini , e imatur total si care nu va putea avea grija nici de el , dar mai mult, DE UN COPIL ! Am inteles opiniile l toti din jur . rational , nu era timpul pentru un copil. il iubeam foarte mult si i am spus ca eu vreau acel copil. vorbesc la trecut pentru ca am decurs la ... nici nu pot pronunta numele , caci regret ca am facut asta . am ramas cu o urma urata in suflet.. pentru ca am ramas gravida cu un barbat care mi a spus ca se va schimba fata de mine ,doar ca imi va fii alaturi orice voi alege pentru ca nu poate renunta la mine . acum simt ca nu il mai iubesc ,nu la fel cel putin .. daca ma despart de el mie frica ca nu voi putea da ochii ptr ca am facut un avort cu acest barbat . a platit el cheltuielile si dupa s a linistit ...plus de asta la 2 luni dupa m a cerut de nevasta .. nu am mai inteles nimic ?! parca mi s a intunecat mintea . nu il pot ierta ca nu a vrut atunci si am trecut prin atatea suferinte si inca plang si imi amintesc.. i am zis ca nu mai simt acelasi lucru si ca vreau sa ne despartim .. dar iubirea pe care i am purtat o atunci si cand a pus mana pe burtica nu o pot uita si parca traiesc cu speranta ca poate intr o zi voi avea un copil cu el ... doar k poate sa nu mai pot avea , dar mi am sacrificat ptr cariera si ptr gura lumii . acum ce sa fac ? a trecut cineva prin asta , care dupa cativa ani a putut ramane cu acel barbat si sa facaun copil , dupa ce a facut avort pentru ca a vrut el ? va multumesc celor care ati citit , daca se poate putina sinceritate si respect, m ar bucura mult sa ies din acest suferinte .
kudika_595
Postat pe 14 Mai 2016 23:24
In ziua de azi exista atatea metode de protectie , atat tu cat si el ati fi putut evita aparitia unei sarcini surpriza si mai putin dorita.
Decizia de a avea un copil , se ia in doi ...lipsa comunicarii si neglijenta se imparte tot la doi in mod egal ! Din pacate
faptul este consumat , iar aceasta greseala poate ca v-a maturizat .
Ceea ce ma mira e ca tu dai vina doar pe el , ati discutat inainte de aparitia sarcinii surpriza , ca tu iti doresti un copil cu el , iar el a fost de acord ? Sigur ca NU :)n-ai luat in calcul acest fapt .
Fii corecta si maturizeaza-te in gandire ,el si-a recunoscut partea lui de vina , chiar daca nu ati recurs la cea mai buna decizie , ci una de moment , cuprinsi de panica.
Daca poti sa accepti consecintele greselii voastre , ramaneti impreuna ,nu e atat de grav ceea ce s-a intamplat.
Daca stii ce vrei de la viata , este imposibil sa nu poti lua o decizie de una singura , iar asta pt ca alegerile din viata ta , nu se potrivesc cu alegerile altora :)
kudika_988778
Postat pe 15 Mai 2016 15:15
stiu un caz la fel ca al tau, el nu vroia copilul, pentru ca, al fel, erau foarte tineri, asadar ea a facut avort dar au ramas impreuna. acum sunt casatoriti si au un bebe!
monnikbluflame
Postat pe 25 Mai 2016 01:18
De la: kudika_595, la data 2016-05-14 23:24:19o buna zi pentru discutii ! amramas insarcinata acum 3 luni. sunt la facultate, el la fel . cand am auzit amandoi ne am speriat putin. el cand a aflat a zis " lasa ca o vom rezolva ... " . totul era liniste . au urmat subiecte cu mama lui care era Pro !!! . El s a schimbat brusc cand a aflat si a spus ca nu avem bani , nu avem ce ii oferi , dar si faptul ca nu este pregatit ca TATIC ... vrea sa se distreze , sa isi termine facultatea si sa aiba un loc de munca . stabilitate ?! desigur. in viata ai nevoie de stabilitate, chiar daca ea nu va putea fii vreodata stabila ! am inteles si partea cu banii , dar si partea cu nepregatirea spirituala . eu am zis sa ma echilobrez putin ca intram in depresie .. am discutat cu mama care m a sfatuit sa renunt, pentru ca nu voi ramane cu acest baiat nefiind casatorita si care viseaza la masini , e imatur total si care nu va putea avea grija nici de el , dar mai mult, DE UN COPIL ! Am inteles opiniile l toti din jur ..................................................................................


Fii sincera cu tine, intreaba-te daca il mai iubesti pe acel domn!Multi barbati se opun unor sarcini nedorite, dar culpa este comuna, nu trebuia sa ajungi la avort, exista metode de contraceptie!Daca partenerul tau este un barbat imatur, de ce continui sa iti pierzi timpul cu el?Daca doreste, NUMAI sa se distreze, da-i aceasta posibilitate!!!Draga mea, nu iti consuma viata cu oameni, care nu te iubesc!Un barbat, care isi iubeste partenera, nu ii va propune, NICIODATA, sa recurga la avort!!
kudika_15804
Postat pe 26 Mai 2016 07:38
Avem amandoi 20 de ani. nu aveam cu ce sa il crestem ce i drept . s a referit sa se distreze pentru ca este tanar si nu a venit timpul de asa ceva . ma doare ca s a intamplat si ca nu am avut de ales, un copil mi ar fii blocat posibilitatea sa termin cu bine aceasta facultate . nu stiam daca o sa raman cu el. mi a spus ca ma va ajuta si ma va sprijini , ca nu vrea sa ne despartim . imi este rusine de mine ca am facut asta , il iubeam pe acel om foarte mult , insa acest incident a dat peste cap situatia de atunci . incerc inca sa trec peste , insa comportamentul lui lasa de dorit uneori . eu trebuia sa fiu cea rece in pat , insa el este cu gandul in alta parte si imi spune " dar s a intamplat acum ... nu a fost mereu asa " . totul pentru mine este in ceata la acest moment si ma zbat , dar as vrea sa inchid usa sibsa plec
kudika_595
Postat pe 30 Mai 2016 23:30
Avem amandoi 20 de ani. nu aveam cu ce sa il crestem ce i drept . s a referit sa se distreze pentru ca este tanar si nu a venit timpul de asa ceva . ma doare ca s a intamplat si ca nu am avut de ales, un copil mi ar fii blocat posibilitatea sa termin cu bine aceasta facultate . nu stiam daca o sa raman cu el. mi a spus ca ma va ajuta si ma va sprijini , ca nu vrea sa ne despartim . imi este rusine de mine ca am facut asta , il iubeam pe acel om foarte mult , insa acest incident a dat peste cap situatia de atunci . incerc inca sa trec peste , insa comportamentul lui lasa de dorit uneori . eu trebuia sa fiu cea rece in pat , insa el este cu gandul in alta parte si imi spune " dar s a intamplat acum ... nu a fost mereu asa " . totul pentru mine este in ceata la acest moment si ma zbat , dar as vrea sa inchid usa sibsa plec
kudika_595
Postat pe 30 Mai 2016 23:30
De la: kudika_595, la data 2016-05-30 23:30:52Avem amandoi 20 de ani. nu aveam cu ce sa il crestem ce i drept . s a referit sa se distreze pentru ca este tanar si nu a venit timpul de asa ceva . ma doare ca s a intamplat si ca nu am avut de ales, un copil mi ar fii blocat posibilitatea sa termin cu bine aceasta facultate . nu stiam daca o sa raman cu el. mi a spus ca ma va ajuta si ma va sprijini , ca nu vrea sa ne despartim . imi este rusine de mine ca am facut asta , il iubeam pe acel om foarte mult , insa acest incident a dat peste cap situatia de atunci . incerc inca sa trec peste , insa comportamentul lui lasa de dorit uneori . eu trebuia sa fiu cea rece in pat , insa el este cu gandul in alta parte si imi spune " dar s a intamplat acum ... nu a fost mereu asa " . totul pentru mine este in ceata la acest moment si ma zbat , dar as vrea sa inchid usa sibsa plec



Iesi si trage usa dupa tine, nu are rost sa traiesti intr-o stare de permanenta nemultumire!!Nu te mai zbate, plangi daca simti nevoia, caci, in acest mod, te vei elibera de angoase, dar remonteaza-te!Termina-ti studiile, este tot ce conteaza in acest moment! Treci peste incidentul respectiv, caci, oricum, nu mai poti repara ceva!!Daca nu ai fost prevazatoare, asuma-ti actul respectiv si vezi-ti de viata ta, nu esti singura femeie, care a trecut printr-o astfel de experienta neplacuta! A iubi un barbat nu inseamna a renunta la tot ce insemni, ca femeie vorbind, aceasta este, din pacate, greseala capitala, pe care o fac femeile, care iubesc, in conditiile in care barbatul nu renunta la nimic in favoarea femeii din viata lui!
kudika_15804
Postat pe 31 Mai 2016 07:21
De la: kudika_595, la data 2016-05-30 23:30:45Avem amandoi 20 de ani. nu aveam cu ce sa il crestem ce i drept . s a referit sa se distreze pentru ca este tanar si nu a venit timpul de asa ceva . ma doare ca s a intamplat si ca nu am avut de ales, un copil mi ar fii blocat posibilitatea sa termin cu bine aceasta facultate . nu stiam daca o sa raman cu el. mi a spus ca ma va ajuta si ma va sprijini , ca nu vrea sa ne despartim . imi este rusine de mine ca am facut asta , il iubeam pe acel om foarte mult , insa acest incident a dat peste cap situatia de atunci . incerc inca sa trec peste , insa comportamentul lui lasa de dorit uneori . eu trebuia sa fiu cea rece in pat , insa el este cu gandul in alta parte si imi spune " dar s a intamplat acum ... nu a fost mereu asa " . totul pentru mine este in ceata la acest moment si ma zbat , dar as vrea sa inchid usa sibsa plec


Ai de gand sa dramatizezi toata viata in felul asta ? Terminati-va scoala , apoi un loc de munca , stabilitate ,construieste-ti un viitor frumos.. dar pana atunci ia-ti masuri de precautie si nu repeta aceeasi greseala ! Esti inca un copil , bucura-te de anii tineretii , aveti tot viitorul in fata sa aveti copii mai tarziu . Maturuzeaza-te ...alte fete de varsta ta, aleg sa fie puternice , isi asuma consecintele unei greseli nevinovate :) iar tu faci o tragedie de parca s-ar fi sfarsit pamantul...inchide usa dupa tine si lasa incidentul cu pricina sa apartina trecutului !
Ai de ales : ramai o smiorcaita sau devii puternica ?
kudika_988778
Postat pe 1 Iunie 2016 21:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai merita un astfel de baiat sa ii spui "te iubesc "? 6 De la: maramalos 5 August 2009 22:50
Nu ma mai suna nu-mi raspunde 104 De la: kudika_17048 10 Noiembrie 2012 13:12
cum sa trec peste durerea din suflet????? 18 De la: Just_M3_bv 16 Mai 2009 23:55
pls ajutati-ma!!!!! 25 De la: kudika193514 6 Iunie 2010 14:20
mi-am gasit jumatatea ...da e insurat 142 De la: kudika182838 30 August 2010 01:29