Setari Cookie-uri

Sfaturi..

Povestea mea cred ca este una obisnuita … dar am nevoie de sfaturi.Acum cativa ani am intalnit un baiat…Ne am placut si ne am hotarat sa fim impreuna.La inceput totul era bine si se purta exemplar..dar pe parcurs i am descoperit defectele.Este genul de persoana orgolios,ambitios si cam afemeiat.In primul an de relatie s a intalnit si cu fosta prietena iar de cate ori ne certam era cu cate o fata.L am iertat de cateva ori iar acum imi dau seam ace greseala am facut.O perioada de timp parea ca se schimbase …a fost primul baiat din viata mea…iar de curand am descoperit niste mesaje de la ele pentru o multime de fete…sute de mesaje…in care vorbea cu ele si cerea intalniri.Cand i am spus de ele a negat tot spunand ca erau pentru varul lui, ca il ajuta sa si caute o prietena.Nu l am crezut.Ne am despartit.Mi a distrus toata increderea.Mi a cerut sa ne impacam si nu am acceptat.Dupa o luna m a cautat spunandu mi ca ma vrea inapoi, ca el nu concepe viatza fara mine ,cu lacrimi cu scene dramatice.N am vrut… In timpul acesta de o luna am cunoscut un baiat , il plac si el pe mine si este total diferit de fostul care crede ca vorbesc cu acest baiat doar sa ma razbun sis a l fac gelos.
Acum ,fostul ma santajeaza ca daca nu ma impact cu el o sa iasa urat … ca o faca atat de rau incat nu mi pot imagina.Profita de faptul ca a fost primul baiat din viata mea pentru a i spune mamei, ea fiind o persoana cu prejudecatii fixate , cum ca primul baiat ar trebui sa fie si viitorul sot. Mi a spus clar ca daca nu ma impac cu el se va duce la mama si ii va spune si ca poate mama ma va obliga sa raman cu el.
Nu vreau sa o dezamagesc pe mama in felul acesta dar nici sa stau din obligatie cu o persoana pe care nu o mai iubesc …
bb_sunshine
Postat pe 9 Aprilie 2011 10:09
Ffoarte trist!!
Nu te lasa condusa de santaje.Pana la urma mama ta o sa inteleaga ca asta-i rolul mamelor.
Bai, frate, ce probleme au unii!!!!
mitura
Postat pe 9 Aprilie 2011 10:16
Da ai procedat corect ca va-ti despartit.Asa o va tinea mereu.Sfatul meu e sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui tot.Mama e singura care te iubeste mult si chiar sa zic ca te va certa , dar va fi spre binele tau.Te va intelege si cred ca iti va accepta noua relatie.Ptr ca care mama doreste, raul copuilului lui? Si dinsa a fost tinara.Si a iubit la rindul sau.In felul asta fostul va inceta cu amenintarile.Ai fost un capriciu ptr. el nu te-a iubit.Fa si tu diferenta intr-e ce ai avut si ce ai acum.
kudika369633
Postat pe 9 Aprilie 2011 10:20
Baiatul cu care vorbesc acum e diferit...i am povestit situatia si chiar daca ne cunoastem de putin timp tine la mine...si mi a zis ca ma va sprijini si ca nu m ar lasa ... dar baiatul cu care am fost parca e posedat ... ma sperie...nu stiu ce as putea face... deocamdata as exclude sa i spun mamei...e o fire mai dificila si nu stiu cat de rau ar reactiona ...mi a dat termen pana la sfarsitul lunii ca sa ma impac cu el...dupa aceea a zis ca numai raspunde de el...m as impaca cu el doar sa si dea seama ca nu il mai iubesc...poate asa m ar lasa in pace.e constient ca daca m as impaca ar fi doar pentru ca ma santajeaza si mi a zis ca e de acord sa se umileasca doar ca sa ma aibe langa el.
Ma uimeste faptul ca pana acum nu a facut cu nici o fata la fel. :-<
bb_sunshine
Postat pe 9 Aprilie 2011 11:17
De la: bebits, la data 2011-04-09 11:17:58Baiatul cu care vorbesc acum e diferit...i am povestit situatia si chiar daca ne cunoastem de putin timp tine la mine...si mi a zis ca ma va sprijini si ca nu m ar lasa ... dar baiatul cu care am fost parca e posedat ... ma sperie...nu stiu ce as putea face... deocamdata as exclude sa i spun mamei...e o fire mai dificila si nu stiu cat de rau ar reactiona ...mi a dat termen pana la sfarsitul lunii ca sa ma impac cu el...dupa aceea a zis ca numai raspunde de el...m as impaca cu el doar sa si dea seama ca nu il mai iubesc...poate asa m ar lasa in pace.e constient ca daca m as impaca ar fi doar pentru ca ma santajeaza si mi a zis ca e de acord sa se umileasca doar ca sa ma aibe langa el.
Ma uimeste faptul ca pana acum nu a facut cu nici o fata la fel. :-<


Vai, fetita, se vede ca esti tinerica. Nu te lasa intimidata de el.Si inca ceva: nu-ti mai fie atat de frica de mama ta. De ce te temi? De vreo doua palmute? Ce-ai facut atat de grav? Ai omorat pe cineva? In ce secol traiti? Repet: nu te lasa intimidata de animalul ala, e viata ta in joc, sentimentele tale, sanatatea ta mentala. Nu te lasa dominata de la varsta asta de barbati si de restul lumii. Invata sa stai dreapta in fata provocarilor.

P.S Vaiii, ce m-ai suparat!
mimi_ca29
Postat pe 9 Aprilie 2011 12:39
A venit adineauri dupa mine ... ma disperaaaa .nu e vorba ca mi e frica dar o sa si schimbe total atitudinea fata de mine...si o sa pierd si incredere si tot... alta solutie care sa o excluda pe mama ?:D
bb_sunshine
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:04
Draga mea in general astia cu gura mare sunt niste lasi cand vine vorba de fapte, asa ca nu cred ca ii va zice la mama ta.Te simte ca esti mai slaba decat el si deaia te santajeaza.Crezi ca daca te impaci cu el si o sa vada ca nu il mai iubesti o sa te lase in pace ?nici gand o sa vrea altceva si altceva de la tine si o sa contiune sa te santajeze cu chestia asta la nesfarsit.Mama ta va fi pe moment dezamagita de tine sa zic asa dar ii va trece ca doar nu e sfarsitul lumii.Uite aveam o colega care era intr-o familie destul de stricta si a ramas insarcinata( avea 17 ani), de frica nu a zis nimic pana a fost prea tarziu pentru un avort, cand au aflat ai ei stii ce au facut ? au ajutat-o cu bebe ca sa reuseasca sa isi termine studiile si acum sunt bunici tineri si sunt mandri de fica lor.
witcher
Postat pe 9 Aprilie 2011 13:58
pffff cate cazuri am auzit ...al naibi daca s-a sinucis vreunu ...toti au gura mare ..dar dupaia s satura ...
frenchiegirl
Postat pe 11 Aprilie 2011 12:24
Multumesc tuturor pentru sfaturi dar mamei nu pot sa i zic.Aseara a aflat de o poza in care ma pupam cu actualul prieten si a facut un scandal monstru ... ea nu stia de faptul ca mi am facut un alt prieten ...i am povestit cate ceva dar nu tot... si mi a zis ca nu i vine sa creada ca am putut face asa ceva ... ca am facut o de ras .. ca avea incredere in mine ... ei i se pare un lucru grav... i am si explicat ca mie nu mi se pare asa o fapta rusinoasa ,dar o tine pe a ei .Ma gandeam ca daca de la o poza a reactionat asa,cand va afla mi e frica sa mi imaginez cum va face.Chiar sunt o fata linistita...nu i am facut niciodata probleme ... invat bine...vreau sa dau la medicina ... si chiar nu inteleg de ce are conceptiile astea.
bb_sunshine
Postat pe 12 Aprilie 2011 11:03
De la: bebits, la data 2011-04-12 11:03:59Multumesc tuturor pentru sfaturi dar mamei nu pot sa i zic.Aseara a aflat de o poza in care ma pupam cu actualul prieten si a facut un scandal monstru ... ea nu stia de faptul ca mi am facut un alt prieten ...i am povestit cate ceva dar nu tot... si mi a zis ca nu i vine sa creada ca am putut face asa ceva ... ca am facut o de ras .. ca avea incredere in mine ... ei i se pare un lucru grav... i am si explicat ca mie nu mi se pare asa o fapta rusinoasa ,dar o tine pe a ei .Ma gandeam ca daca de la o poza a reactionat asa,cand va afla mi e frica sa mi imaginez cum va face.Chiar sunt o fata linistita...nu i am facut niciodata probleme ... invat bine...vreau sa dau la medicina ... si chiar nu inteleg de ce are conceptiile astea.

Daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca pe aici suntem o multime care te sustinem. Iar Mimi_ca are dreptate: nu-ti distruge linistea ta sufleteasca pentru nimeni. Sa nu faci niciodata compromisuri din astea, nici macar pentru mama ta. Pentru ca, pana la urma, e vorba de viata ta si de fericirea ta. Nu mama ta va sta cu el ci tu. Nu mama ta va trage toata viata alaturi de un nenorocit ci tu. Ti-e teama ca nu te va mai sustine in facultate? Sa nu te sperii ca nu e asa. Stii, noi in Ardeal avem o vorba: mama-i mama, nu muiere. Va fi suparata pe tine o vreme, dar are sa-i treaca. Bine, tu nu esti mama si n-ai de unde sa stii ce simte o mama, dar eu pot sa-ti spun pentru ca si eu am o fiica.
In concluzie, fruntea sus si fa-ti viata asa cum iti cade tie bine, nu ca sa-i bucuri pe altii.
Lucia38
Postat pe 12 Aprilie 2011 11:11
Stiu dar cand aud "Eu muncesc pentru tine sa nu ti lipseasca nimic , ti am facut toate poftele " si multe altele mi se rupe sufletul...chiar ma face sa ma gandesc ca am gresit dar spre deosebire de alte fete care sunt cum sunt, nu e un capat de tara ce am facut eu...l am iubit .. m a dezamagit... a trecut pentru mine..dar pentru el nu si nu stiu ce sa fac sa ma lase in pace :( mai ales sa o implice pe mama in treaba asta ...stie felul ei si se foloseste ...
bb_sunshine
Postat pe 12 Aprilie 2011 11:44
De la: bb_sunshine, la data 2011-04-12 11:44:37Stiu dar cand aud "Eu muncesc pentru tine sa nu ti lipseasca nimic , ti am facut toate poftele " si multe altele mi se rupe sufletul...chiar ma face sa ma gandesc ca am gresit dar spre deosebire de alte fete care sunt cum sunt, nu e un capat de tara ce am facut eu...l am iubit .. m a dezamagit... a trecut pentru mine..dar pentru el nu si nu stiu ce sa fac sa ma lase in pace :( mai ales sa o implice pe mama in treaba asta ...stie felul ei si se foloseste ...


De ce nu il anunti ca mama ta deja stie si nu mai are rost sa se oboseasca?
Barbie30_
Postat pe 12 Aprilie 2011 11:55
M am gandit si la asta dar mama e de moda veche ca primul baiat trb sa fie si sotul tau si o sa vrea sa discute cu ea ... si m ar prinde cu minciuna ...
bb_sunshine
Postat pe 12 Aprilie 2011 11:57
De la: bb_sunshine, la data 2011-04-12 11:57:36M am gandit si la asta dar mama e de moda veche ca primul baiat trb sa fie si sotul tau si o sa vrea sa discute cu ea ... si m ar prinde cu minciuna ...


In cazul asta ii spui mamei tale "Vrei sa stau langa un barbat care ma bate si care mai e si afemeiat doar pentru ca am facut greseala sa ma ....cu el?" Daca raspunsul ei e DA atunci scuza-ma da mama ta chiar are probleme la mansarda.
Barbie30_
Postat pe 12 Aprilie 2011 12:05
Mi a zis ca pana nu intru la facultate imi interzice sa mai am vreun prieten ...si chiar daca ar afla nu m ar mai lasa dar imi va reprosa zi de zi lucrurile astea si sunt dureroase..
bb_sunshine
Postat pe 12 Aprilie 2011 12:25
De la: bb_sunshine, la data 2011-04-12 12:25:44Mi a zis ca pana nu intru la facultate imi interzice sa mai am vreun prieten ...si chiar daca ar afla nu m ar mai lasa dar imi va reprosa zi de zi lucrurile astea si sunt dureroase..


Cati anisori ai?
Barbie30_
Postat pe 12 Aprilie 2011 12:27
peste vreo 2 sapt-3...18 ani...
bb_sunshine
Postat pe 12 Aprilie 2011 12:30
De la: bb_sunshine, la data 2011-04-12 12:30:42peste vreo 2 sapt-3...18 ani...


aha..nici nu ma mira ca te sperie mama ta si ca prostu ala te ameninta ca ii spune.

Stii ceva? Cel mai important este sa scapi de idiotul ala. Si daca ii spune mamei tale care-i problema? Ce...tu nu stii sa negi? "Nu-i domle adevarat, minte". Pe cine o sa creada? Pe tine sau pe el? si la urma urmei...sa-ti mai zic ceva...mama tot mama ramane, se va supara, te va pedepsi...si o sa uite. Promit eu
_Cryssa_
Postat pe 12 Aprilie 2011 12:38
E in stare sa ma duca la control sa vada daca e adevarat sau nu...mama e in stare de multe...eu caut solutii sa scap de el pe cale pasnica ...
bb_sunshine
Postat pe 12 Aprilie 2011 19:50
De la: bb_sunshine, la data 2011-04-09 10:09:10Povestea mea cred ca este una obisnuita … dar am nevoie de sfaturi.Acum cativa ani am intalnit un baiat…Ne am placut si ne am hotarat sa fim impreuna.La inceput totul era bine si se purta exemplar..dar pe parcurs i am descoperit defectele.Este genul de persoana orgolios,ambitios si cam afemeiat.In primul an de relatie s a intalnit si cu fosta prietena iar de cate ori ne certam era cu cate o fata.L am iertat de cateva ori iar acum imi dau seam ace greseala am facut.O perioada de timp parea ca se schimbase …a fost primul baiat din viata mea…iar de curand am descoperit niste mesaje de la ele pentru o multime de fete…sute de mesaje…in care vorbea cu ele si cerea intalniri.Cand i am spus de ele a negat tot spunand ca erau pentru varul lui, ca il ajuta sa si caute o prietena.Nu l am crezut.Ne am despartit.Mi a distrus toata increderea.Mi a cerut sa ne impacam si nu am acceptat.Dupa o luna m a cautat spunandu mi ca ma vrea inapoi, ca el nu concepe viatza fara mine ,cu lacrimi cu scene dramatice.N am vrut… In timpul acesta de o luna am cunoscut un baiat , il plac si el pe mine si este total diferit de fostul care crede ca vorbesc cu acest baiat doar sa ma razbun sis a l fac gelos.
Acum ,fostul ma santajeaza ca daca nu ma impact cu el o sa iasa urat … ca o faca atat de rau incat nu mi pot imagina.Profita de faptul ca a fost primul baiat din viata mea pentru a i spune mamei, ea fiind o persoana cu prejudecatii fixate , cum ca primul baiat ar trebui sa fie si viitorul sot. Mi a spus clar ca daca nu ma impac cu el se va duce la mama si ii va spune si ca poate mama ma va obliga sa raman cu el.
Nu vreau sa o dezamagesc pe mama in felul acesta dar nici sa stau din obligatie cu o persoana pe care nu o mai iubesc …



kudika...feel sexy.

daca atata minte n ai incat sa ti iei destinul in propriile ti maini la18 ani si nu poti judeca intr atat incat sa ti dai seama ca in felu asta intr un an doi vei fi o epava, poate ti o meriti.

ghici ce... maica ta nu e o sfanta. iar daca refuza sa vada cat rau iti face idiotul ala, si ti mai face si ea rau pe deasupra in loc sa te ajute, poate ar fi mai bine sa pleci de acasa cat mai rpd si sa uiti de mami , ca nu mai ai 10 ani, esti majora. poate e timpul sa faci cativa pasi singura n viata fara sa te tina mami d emanute.
rockk
Postat pe 12 Aprilie 2011 20:01
Nu sunt majora...si deja nu e cazul cu plecatul ...
bb_sunshine
Postat pe 12 Aprilie 2011 20:04
De la: bb_sunshine, la data 2011-04-12 19:50:56E in stare sa ma duca la control sa vada daca e adevarat sau nu...mama e in stare de multe...eu caut solutii sa scap de el pe cale pasnica ...


nu poti, e o lipitoare. sau nu ti e clar nici acum? un barbat nu s ar injosi niciodata la asa ceva. e un chiwawa in calduri , care se freaca de picioru omului sau de covor.

ameninta l la randu tau cu ceva, suni la politie, hartuire, etc. sunt mii de cai. sau suni un prieten, sigur e un pitic frustrat asta din cate l ai descris, daca atata poate, sa santajeze o fetita.
rockk
Postat pe 12 Aprilie 2011 20:04
Pare posedat asa... nu intelege ...i am explicat cu frumosul....am tipat la el...degeaba....i am zis ca mai vorbim peste 3 saptamani dar pana atunci sa nu ma mai caute...
bb_sunshine
Postat pe 12 Aprilie 2011 20:10
Revenind cu aceiasi problema...pana ieri nu a mai dat niciun semn de viata...credeam ca i a trecut si m a uitat...dar aseara mi a spus ca luni o sa vina sa discute cu mama ...si ca dupa aceea nu ma va mai deranja...imi este foarte frica de reactia mamei si chiar nu stiu ce sa fac sa l conving sa renunte la ideea asta.
Am discutat cu el si i-am explicat ca mi va face rau si nu ii pasa ....i am explicat cum am putut eu mai bine ca nu trebuie sa o implice pe mama in problemele pe care le avem si nu intelege...pur si simplu nu stiu ce sa mai fac ...
bb_sunshine
Postat pe 8 Mai 2011 11:28
nu fa nimic ca nici el nu o sa vina luni sa vorbeasaca cu ea, sunt aproape sigura.
witcher
Postat pe 8 Mai 2011 19:15
Nu pot fii asa sigura....daca i-ar spune dupa o luna 2 sa zicem...poate m as obisnui cu gandul .... ce se poate intampla asa grav...fara calculator telefon si alte chestii....o vara intreaga nu m ar putea tine in casa...dar ma doare asa faptul ca unii oameni sunt atat de egoisti incat ar calca peste altcineva ...fiind constient ca i-ar provoca o suferinta doar ca sa le fie lor bine...nu inteleg ce bine i ar fii lui in conditiile astea...
bb_sunshine
Postat pe 8 Mai 2011 19:39
De la: bb_sunshine, la data 2011-05-08 11:28:34Revenind cu aceiasi problema...pana ieri nu a mai dat niciun semn de viata...credeam ca i a trecut si m a uitat...dar aseara mi a spus ca luni o sa vina sa discute cu mama ...si ca dupa aceea nu ma va mai deranja...imi este foarte frica de reactia mamei si chiar nu stiu ce sa fac sa l conving sa renunte la ideea asta.
Am discutat cu el si i-am explicat ca mi va face rau si nu ii pasa ....i am explicat cum am putut eu mai bine ca nu trebuie sa o implice pe mama in problemele pe care le avem si nu intelege...pur si simplu nu stiu ce sa mai fac ...


Tocmai d`asta continua sa te santajeze emotional,tu ii arati ca iti este foarte frica de mama ta si el profita de asta.La varsta lui e putin probabil sa aiba tupeul sa vorbeasca cu mama ta
Barbie30_
Postat pe 8 Mai 2011 20:01
Ce o fi o fi .... deja ma consum destul de mult si nu ma simt deloc bine...
bb_sunshine
Postat pe 8 Mai 2011 20:55
De la: bb_sunshine, la data 2011-05-08 20:55:59Ce o fi o fi .... deja ma consum destul de mult si nu ma simt deloc bine...


Arata-i ca nu-ti m-ai pasa, si invita-l chiar tu sa vorbeasca cu mama ta.Sa vezi daca m-ai are curajul pe urma.
Valy90
Postat pe 8 Mai 2011 21:08
i am zis ca nu e nevoie sa vina el sa i spuna ...ca o fac eu ...si mi a zis ca ii spunem amandoi atunci..
bb_sunshine
Postat pe 8 Mai 2011 21:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce vrea el de la mine??? 22 De la: kudika382678 17 Aprilie 2011 16:14
Cum sa imi uit fostul iubit? 30 De la: lazar7 24 Octombrie 2011 08:35
buna,buna 3 De la: rahella 18 Iulie 2009 10:59
Va salut 20 De la: justforfun84 26 Septembrie 2011 10:08
il iubesc dar nu-l mai suport in acelasi timp... 7 De la: cherry_pie 26 Iulie 2009 22:08