Setari Cookie-uri

Iubit vs Prieten (mai complicat)

Salutare tuturor!

Pe scurt: sunt intr-o relatie f serioasa de 2,5 ani...dar (mama lui de "dar") am asa un "talent" de a-mi face de lucru cu oameni cu probleme. Prin probleme spun: relatii esuate, doruri, suferinte, nefericiri... Si se intampla ca acele persoane sa fie tocmai de sex masculin. Nu pot sa stau de vorba cu un om, sa vad ca nu-i e bine, si sa nu fac nimc...
Buuuun...
Totul a fost ok pana cand am cunoscut intamplator (si accentuez "intamplator) pe net un tip la cateva sute de km distanta cu toate problemele mai sus mentionate la un loc. Ne-am vizitat reciproc (impreuna cu prietenul meu...nu-i ascund nimic) si am decis sa incepe asa-zisa "terapie". Asta dupa ce i-am deschis putin ochii si a vazut ca lumea nu e asa urata cum crede el. A prins incredere in mine si-mi accepta ajutorul.
Dar (alt dar)...am impresia ca s-a cam atasat de mine (chestie pe care incerc din rasputeri sa o evit) si insusi ajutorul meu i-a devenit "suferinta". Cauta sa stam de vorba, imi povesteste ce face si-mi cere sfaturi pe care vad ca le pune in aplicare. Dar nici nu uita sa-mi aminteasca de fiecare data cata nevoie are de mine. Asta ma cam supara si ma face sa ma simt vinovata.

Problema e ca mi-e teama din cauza acestei "vinovatii" sa nu fac vreo nefacuta si sa ma despart de prietenul meu...pentru el. Si sunt 90% sigura ca tot n-o sa fie bine.

Cum ar trebui sa fac?
Sa nu-i mai vorbesc si sa-l las scufundat in groapa lui de rahat?
Sa nu-l mai ajut si sa discut cu el despre vreme si stiri?
Sa renunt la statutul de "viitoare sotie" si sa ma angajez in meseria de a ajuta oameni?
Nu stiu...astept ceva alternative.

Multumesc!
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:11
"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:15
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:11:08

Sa renunt la statutul de "viitoare sotie" si sa ma angajez in meseria de a ajuta oameni?
Nu stiu...astept ceva alternative.

Multumesc!


Da' cin te crezi ca esti ? Mama Gasca? Fecioara Maria?

Vrei sa stii parerea mea? Eu cred ca si tie iti place de celalalt, doar ca nu vrei sa recunosti. O persoana matura, hotarata..stie foarte bine ce vrea si care-i sunt prioritatile. Eu, de explu, stiu foarte bine ca familia mea e cea mai importanta si de-ar crapa toti in mii de bucati , tot familia mea ar fi pe primul loc. Ma doare-n cot de altii
mimi_ca29
Postat pe 10 Mai 2011 09:20
Da' cin te crezi ca esti ? Mama Gasca? Fecioara Maria?

Vrei sa stii parerea mea? Eu cred ca si tie iti place de celalalt, doar ca nu vrei sa recunosti. O persoana matura, hotarata..stie foarte bine ce vrea si care-i sunt prioritatile. Eu, de explu, stiu foarte bine ca familia mea e cea mai importanta si de-ar crapa toti in mii de bucati , tot familia mea ar fi pe primul loc. Ma doare-n cot de altii SUNT IN TOTALITATE DEACORD CU TINE.
danut_za
Postat pe 10 Mai 2011 09:24
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-10 09:20:12
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:11:08

Sa renunt la statutul de "viitoare sotie" si sa ma angajez in meseria de a ajuta oameni?
Nu stiu...astept ceva alternative.

Multumesc!


Da' cin te crezi ca esti ? Mama Gasca? Fecioara Maria?

Vrei sa stii parerea mea? Eu cred ca si tie iti place de celalalt, doar ca nu vrei sa recunosti. O persoana matura, hotarata..stie foarte bine ce vrea si care-i sunt prioritatile. Eu, de explu, stiu foarte bine ca familia mea e cea mai importanta si de-ar crapa toti in mii de bucati , tot familia mea ar fi pe primul loc. Ma doare-n cot de altii

subscriu
yumy
Postat pe 10 Mai 2011 09:28
Asta e marele bai...ca nu ma doare in cot de altii si nu stiu cum sa fac sa ma doara :D
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:28
{"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.}
......................
E f serioasa, dar parca nu e ceea ce vreau eu...
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:30
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:28:38Asta e marele bai...ca nu ma doare in cot de altii si nu stiu cum sa fac sa ma doara :D


Ma faci sa rad... Si daca tot nu simti nimic pentru el ,nu poti sa-l ajuti fara sa te desparti de iubit? Si cam cum il ajuti daca te desparti de iubit,te combini cu el ca sa-l tratezi mai bine?
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:31
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:30:24{"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.}
......................
E f serioasa, dar parca nu e ceea ce vreau eu...


Hai ca incepi sa ne dai dreptate Lasa vrajeala cu vreau sa-l ajut.....mai bine schimba placa cu "il vreau si nu stiu cum sa renunt la iubitul meu"
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:33
Nu am spus ca nu simt nimic pentru el...
Mi-am luat angajamentul sa-l ajut...si m-am implicat. Cat?...nu stiu.
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:34
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:28:38Asta e marele bai...ca nu ma doare in cot de altii si nu stiu cum sa fac sa ma doara :D


Stai linistita, ca o sa inveti pe parcurs. Cand o sa vezi ca sacrificiile tale au fost in van, cand o sa vezi ca nimeni nu-ti apreciaza ajutorul, cand nimeni nu-ti intoarce favorurile, cand o sa descoperi ca 90 % din persoanele ce te inconjoara sunt egoiste, rautacioase si nerecunoscatoare......abia atunci, dupa ce ai investit timp, energie si sentimente, iti vei da seama ca TREBUIE sa te doara IN COT!
mimi_ca29
Postat pe 10 Mai 2011 09:35
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:33:34
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:30:24{"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.}
......................
E f serioasa, dar parca nu e ceea ce vreau eu...


Hai ca incepi sa ne dai dreptate Lasa vrajeala cu vreau sa-l ajut.....mai bine schimba placa cu "il vreau si nu stiu cum sa renunt la iubitul meu"


Ok. Topic inchis. Multumesc de raspunsuri...
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:37
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:34:59Nu am spus ca nu simt nimic pentru el...
Mi-am luat angajamentul sa-l ajut...si m-am implicat. Cat?...nu stiu.


Cat? Indeajuns de mult incat sa vrei sa renunti la relatia ta serioasa pentru el Ai grija ca daca isi revine si nu mai are nevoie de ajutor s-ar putea sa-ti gasesti alt ranit pe care sa-l vindeci.
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:38
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:38:45
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:34:59Nu am spus ca nu simt nimic pentru el...
Mi-am luat angajamentul sa-l ajut...si m-am implicat. Cat?...nu stiu.


Cat? Indeajuns de mult incat sa vrei sa renunti la relatia ta serioasa pentru el Ai grija ca daca isi revine si nu mai are nevoie de ajutor s-ar putea sa-ti gasesti alt ranit pe care sa-l vindeci.


Ideea e ca nu vreau sa renunt la relatia actuala, dar mi-e teaam sa nu fie nevoie.

S din motivul asta "Ai grija ca daca isi revine si nu mai are nevoie de ajutor s-ar putea sa-ti gasesti alt ranit pe care sa-l vindeci" am spus ca daca as incepe o relatie cu tipul respectiv snt 90% sanse sa nu mearga.
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:40
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:37:45
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:33:34
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:30:24{"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.}
......................
E f serioasa, dar parca nu e ceea ce vreau eu...


Hai ca incepi sa ne dai dreptate Lasa vrajeala cu vreau sa-l ajut.....mai bine schimba placa cu "il vreau si nu stiu cum sa renunt la iubitul meu"


Ok. Topic inchis. Multumesc de raspunsuri...


Atat de repede ai gasit rezolvarea?
mimi_ca29
Postat pe 10 Mai 2011 09:41
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-10 09:41:00
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:37:45
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:33:34
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:30:24{"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.}
......................
E f serioasa, dar parca nu e ceea ce vreau eu...


Hai ca incepi sa ne dai dreptate Lasa vrajeala cu vreau sa-l ajut.....mai bine schimba placa cu "il vreau si nu stiu cum sa renunt la iubitul meu"


Ok. Topic inchis. Multumesc de raspunsuri...


Atat de repede ai gasit rezolvarea?



Nu...atat de repede mi-am dar seama ca nu o pot gasi aici. :(
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:42
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:37:45
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:33:34
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:30:24{"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.}
......................
E f serioasa, dar parca nu e ceea ce vreau eu...


Hai ca incepi sa ne dai dreptate Lasa vrajeala cu vreau sa-l ajut.....mai bine schimba placa cu "il vreau si nu stiu cum sa renunt la iubitul meu"


Ok. Topic inchis. Multumesc de raspunsuri...


Mda...adevarul doare,mai ales cand nu vrei sa-l vezi...
Tu ai spus singurica unele lucruri:
"am sentimente pentru el" - pentru mine inseamna "il vreau"
"relatia nu e ceea ce vreau" - pentru mine inseamna "vreau sa renunt la iubitul meu"
Ce te-a deranjat?
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:43
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:37:45
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:33:34
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:30:24{"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.}
......................
E f serioasa, dar parca nu e ceea ce vreau eu...


Hai ca incepi sa ne dai dreptate Lasa vrajeala cu vreau sa-l ajut.....mai bine schimba placa cu "il vreau si nu stiu cum sa renunt la iubitul meu"


Ok. Topic inchis. Multumesc de raspunsuri...


gata iti iei jucariile si fugi...nu poti sa asculti si parerea altora..dc naibi mai ceri sfaturi fata daca nu esti in stare sa le asculti? habar nu ai ce vrei
ad__83
Postat pe 10 Mai 2011 09:44
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:40:48
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:38:45
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:34:59Nu am spus ca nu simt nimic pentru el...
Mi-am luat angajamentul sa-l ajut...si m-am implicat. Cat?...nu stiu.


Cat? Indeajuns de mult incat sa vrei sa renunti la relatia ta serioasa pentru el Ai grija ca daca isi revine si nu mai are nevoie de ajutor s-ar putea sa-ti gasesti alt ranit pe care sa-l vindeci.


Ideea e ca nu vreau sa renunt la relatia actuala, dar mi-e teaam sa nu fie nevoie.

S din motivul asta "Ai grija ca daca isi revine si nu mai are nevoie de ajutor s-ar putea sa-ti gasesti alt ranit pe care sa-l vindeci" am spus ca daca as incepe o relatie cu tipul respectiv snt 90% sanse sa nu mearga.


Cred ca nu stii ce vrei cu adevarat,altfel nu ai fi avut atatea dileme.
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:47
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:43:32
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:37:45
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:33:34
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:30:24{"Sa renunt la statutul de "viitoare sotie""
Una e sa te intrebi cum sa-ti luminezi prietenul sa vada roz si fara tine si alta e sa te intrebi daca sa renunti la iubitul tau.De aici eu nu inteleg decat ca relatia ta nu e atat de serioasa pe cat spui.}
......................
E f serioasa, dar parca nu e ceea ce vreau eu...


Hai ca incepi sa ne dai dreptate Lasa vrajeala cu vreau sa-l ajut.....mai bine schimba placa cu "il vreau si nu stiu cum sa renunt la iubitul meu"


Ok. Topic inchis. Multumesc de raspunsuri...


Mda...adevarul doare,mai ales cand nu vrei sa-l vezi...
Tu ai spus singurica unele lucruri:
"am sentimente pentru el" - pentru mine inseamna "il vreau"
"relatia nu e ceea ce vreau" - pentru mine inseamna "vreau sa renunt la iubitul meu"
Ce te-a deranjat?



Am uitat sa specific csa nu e deloc potrivit pentru mine...dar cateodata uit sa mai gandesc.
Relatia actuala nu mai e ceea ce vreau pentru ca nu mai am ce sa "ajut" in ea...
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:47
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:47:28
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:40:48
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:38:45
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:34:59Nu am spus ca nu simt nimic pentru el...
Mi-am luat angajamentul sa-l ajut...si m-am implicat. Cat?...nu stiu.


Cat? Indeajuns de mult incat sa vrei sa renunti la relatia ta serioasa pentru el Ai grija ca daca isi revine si nu mai are nevoie de ajutor s-ar putea sa-ti gasesti alt ranit pe care sa-l vindeci.


Ideea e ca nu vreau sa renunt la relatia actuala, dar mi-e teaam sa nu fie nevoie.

S din motivul asta "Ai grija ca daca isi revine si nu mai are nevoie de ajutor s-ar putea sa-ti gasesti alt ranit pe care sa-l vindeci" am spus ca daca as incepe o relatie cu tipul respectiv snt 90% sanse sa nu mearga.


Cred ca nu stii ce vrei cu adevarat,altfel nu ai fi avut atatea dileme.



Ceea ce vreau eu e o adevarata utopie....tocmai de aia caut solutii tangibile...
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:50
Didicule, te-ai intrebat vreodata daca nu cumva ai neste probleme psihice? Asta cu "ajutatul" ma face sa cred ca esti putin dusa cu pluta.
mimi_ca29
Postat pe 10 Mai 2011 09:51
Sau gandesc/analizez prea mult?
Ar trebui sa las lucrurile in bataia vantului?
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:52
Din triunghiul Agresor-Victima-Salvator,tu ti-ai ales rolul de salvator si se pare ca-l duci la extrem.Revin cu intrebarea:ce te faci daca in urmatoarea relatie apare iar o victima pe care trebuie sa o salvezi?
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:53
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-10 09:51:57Didicule, te-ai intrebat vreodata daca nu cumva ai neste probleme psihice? Asta cu "ajutatul" ma face sa cred ca esti putin dusa cu pluta.


Nu, Mimi...dptv psihologic/psihiatric, neurologic si altele, sunt perfect sanatoasa.
Faptul ca atunci cand vrei sa ajuti esti luat drept fraier sau nebun, e o alta problema...
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:54
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-10 09:51:57Didicule, te-ai intrebat vreodata daca nu cumva ai neste probleme psihice? Asta cu "ajutatul" ma face sa cred ca esti putin dusa cu pluta.


Nu cred ca e dusa cu pluta,cred ca i se trage de undeva asta cu salvatul.Oare pe cine a salvat prima data?
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:55
De la: Barbie30_, la data 2011-05-10 09:53:20Din triunghiul Agresor-Victima-Salvator,tu ti-ai ales rolul de salvator si se pare ca-l duci la extrem.Revin cu intrebarea:ce te faci daca in urmatoarea relatie apare iar o victima pe care trebuie sa o salvezi?


Mi-as dori sa pot renunta mai usor la "pacientii insanatositi" si sa pot trece la urmatoarea victima...
De ar intelege si prietenul meu asta...
Deja o dam in eroisme si nu-mi place :D
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:56
da cu ce dumnezeu l ai ajutat atat de mult ???observ ca esti dependenta de cuvantul asta...........
ad__83
Postat pe 10 Mai 2011 09:57
De la: Didicu, la data 2011-05-10 09:54:11
De la: mimi_ca29, la data 2011-05-10 09:51:57Didicule, te-ai intrebat vreodata daca nu cumva ai neste probleme psihice? Asta cu "ajutatul" ma face sa cred ca esti putin dusa cu pluta.


Nu, Mimi...dptv psihologic/psihiatric, neurologic si altele, sunt perfect sanatoasa.
Faptul ca atunci cand vrei sa ajuti esti luat drept fraier sau nebun, e o alta problema...


Da-mi voie sa te contrazic,dpdv psihologic nu stai prea bine,asta rezulta din:
-lasi totul balta ca sa-ti salvezi victima.
-stai in relatii de care nu te simti multumita.
-esti nesigura pe tine si ti-e greu sa iei decizii.
Barbie30_
Postat pe 10 Mai 2011 09:57
De la: ad__83, la data 2011-05-10 09:57:02da cu ce dumnezeu l ai ajutat atat de mult ???observ ca esti dependenta de cuvantul asta...........


Nu gasesc alt cuvant mai potrivit acum.
Faptul ca a reusit sa vada cum e el cu adevarat, m-a facut sa ma simt bine...Acum nu trebuie decat sa-si schimbe si atitudinea.
Didicu
Postat pe 10 Mai 2011 09:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt foarte derutata 12 De la: yumalai 20 Mai 2009 18:41
sfaturi va rog:( nu stiu ce sa fac...o sa nebunesc daca va continua asa:( 13 De la: alexa1234 5 Aprilie 2010 10:11
Nu mai am incredere 9 De la: oana84onutza 8 Februarie 2010 17:40
OMG-help 7 De la: ella_c 9 Aprilie 2009 21:07
dragoste dulce-amaruie 38 De la: Black___White 16 Ianuarie 2011 21:21