Setari Cookie-uri

scurgeri maronii rosiatice

Buna..De cv timp am o senzatie de mancarime,usturime jos,o secretie albicioasa uneori branzoasa...Am fost azi la ginecolog mi am facut analize de secretie complete si astept rezultatul...dar...de diminiata inainte sa merg la doctor am observat ca nu mai aveam o secretie alba ci una maronie spre rosu chiar..sange putin...ce ar putea fi? ati patit ceva de genul? menstruatia trebuie sa mi vine abea peste o sapt daca nu mai mlt.....i am spus si doctorului dar nu mi a dat un rasp concret a zs a vedem rezultatele secretiei dar mai este o sapt pana atunci si imi e f frik...
Al3xutzaa
Postat pe 17 Iunie 2011 14:35
va rog frumos o parere un sfat orice
Al3xutzaa
Postat pe 17 Iunie 2011 14:49
Alexuto, iar probleme??
Asteapta rezultatele, nu mori o saptamana.
Valy90
Postat pe 17 Iunie 2011 14:49
pai nu mi s a mai intamplat sa am aceste scurgeri gen sange :|.....initial m am gandit ca e candida la simptomele acelea de mancarime ,scurgere albicioasa abundenta chiar ..dar peste noapte sa mi se schimbe in alta culoare..
Al3xutzaa
Postat pe 17 Iunie 2011 14:51
De la: Al3xutzaa, la data 2011-06-17 14:51:40pai nu mi s a mai intamplat sa am aceste scurgeri gen sange :|.....initial m am gandit ca e candida la simptomele acelea de mancarime ,scurgere albicioasa abundenta chiar ..dar peste noapte sa mi se schimbe in alta culoare..


Te-ai interesat pe net sa vezi asa in mare despre ce ar putea fi vorba??
Stai calm, ca saptamana trece repede.
Valy90
Postat pe 17 Iunie 2011 15:05
Nu te mai agita ca nu ai nimic grav. Ai o infectie, se trateaza usor. Scurgerea maronie poate fi de la anticonceptionale( iei?)

P.S Tu esti fata cu Mimica? S-a imbolnavit Mimica?
mimi_ca29
Postat pe 17 Iunie 2011 16:08
Nu nu iau ,deocamdata ..dar mi-a spus doctorul ca trebuie sa fac niste analize de sange pt am prescrie anticonceptionale..dar asta dupa ce imi iau rezultatele la secretie si dupa ce fac testul Papanicolau...cva sigur am ...da :( mimica mea e bolnavioara
Al3xutzaa
Postat pe 17 Iunie 2011 16:16
De la: Al3xutzaa, la data 2011-06-17 16:16:37Nu nu iau ,deocamdata ..dar mi-a spus doctorul ca trebuie sa fac niste analize de sange pt am prescrie anticonceptionale..dar asta dupa ce imi iau rezultatele la secretie si dupa ce fac testul Papanicolau...cva sigur am ...da :( mimica mea e bolnavioara


Sa ne zici si noua ce ti-a iesit la rezultate cand le vei primi, bine daca vrei.
Si sa stii ca muncesti cam mult, 140re?!!
Valy90
Postat pe 17 Iunie 2011 16:22
De la: Valy90, la data 2011-06-17 16:22:33
De la: Al3xutzaa, la data 2011-06-17 16:16:37Nu nu iau ,deocamdata ..dar mi-a spus doctorul ca trebuie sa fac niste analize de sange pt am prescrie anticonceptionale..dar asta dupa ce imi iau rezultatele la secretie si dupa ce fac testul Papanicolau...cva sigur am ...da :( mimica mea e bolnavioara


Sa ne zici si noua ce ti-a iesit la rezultate cand le vei primi, bine daca vrei.
Si sa stii ca muncesti cam mult, 140re?!!


scuze
14 ore*
Valy90
Postat pe 17 Iunie 2011 16:23
Da ..sunt f stresata din cauza serviciului ,uneori intru in stari de depresie cand ma ganddesc ca trebuie s ama duc a doua zi la munca ...o detest si deocamdata nu pot pleca de aici pna in toamna incolo....in mod normal lucrez 2 zile c 2 zile ...dar tot 14 ore...si daca as fi avut si eu o colega macar dar pe acolo nu trece nici cucu....in fine da o sa va zc ...dar mai este muult pana atunci...
Al3xutzaa
Postat pe 17 Iunie 2011 16:27
Exista un remediu f simplu ptr scurgerile vaginale,numai k f putzine persoane stiu de el..Se fierbe 1 litru de apa si apoi cand e numai buna de folosit se adauga o lingura de bicarbonat de sodiu.Se fac spalaturi intravaginale cu acea solutzie,si dupa dak ai,e bine sa foloseshti un unguent''Clotrimazol'' pe care-l gaseshti la farmacie si e f ieftin..Bafta
Arutzu28
Postat pe 25 Iunie 2011 21:06
Bunã.
O viitoare menstrã!
Nu vãd de ce te speri atât de tare dacã nu ai și alte simptome!
Poate fi o dereglare hormonalã, bea ceai de crețișoarã și nu te mai dopa cu contraceptive.
Ce vârstã ai ca sã faci testul Papanicolau?
Sãnãtate!
kudika398438
Postat pe 26 Iunie 2011 12:06
De câte ori pe zi te speli cu aceastã soluþie cu bicarbonat?
Bita68
Postat pe 29 Iunie 2011 10:52
De la: Bita68, la data 2011-06-29 10:52:46De câte ori pe zi te speli cu aceastã soluþie cu bicarbonat?

ori de cate ori este nevoie...
RUY_BLAS
Postat pe 29 Iunie 2011 10:57
Frate ai CANDITA!!!
Toate femeile fac asta si nu numai 1 data de mai multe ori ( de la piscina, jacuzzi, lenjerie care este sintetica, medicamente etc...)
Poti sa iei o creme ce se numeste TRAVOGEN , e ffff buna!!!
Hala doctorii aia, mie mi-a spus din prima ce am ce analize...Doamneee!!

Numa bine!
julyana2k
Postat pe 29 Iunie 2011 12:14
In fiecare seara pana dispare...normal ar fii k dupa 5,6 zile sa nu mai ai..asha k bafta multa
Arutzu28
Postat pe 29 Iunie 2011 17:08
De la: Arutzu28, la data 2011-06-25 21:06:04Exista un remediu f simplu ptr scurgerile vaginale,numai k f putzine persoane stiu de el..Se fierbe 1 litru de apa si apoi cand e numai buna de folosit se adauga o lingura de bicarbonat de sodiu.Se fac spalaturi intravaginale cu acea solutzie,si dupa dak ai,e bine sa foloseshti un unguent''Clotrimazol'' pe care-l gaseshti la farmacie si e f ieftin..Bafta

spalaturile cu apa fiarta si bicrbonat de sodiu sunt pt a schimba pH-ul,nu trateaza scurgerile
si inca ceva,sunt recomandate extern...asa ca mare atentie
cel mai probabil e vorba de o vaginita candidozica si poti folosi cu incredere POLYGYNAX cps intravaginale
geany_9
Postat pe 29 Iunie 2011 17:23
Mda am revenit cu rezultatele analizelor...mi-au iesit 2 infectii :Candida si Gardnerella Vaginalis....Mi s a recomandat spalaturi vaginale cu Tamtum Rosa (dar nu am sa le fac pt ca am auzit ca dauneaza..nu sunt asa indicate ) si ovule.....dar acum am alta nelamurire: atunci cand am zs ca am o scurgere maronie rosiatica a fost de fapt ciclu menstrual :|...imi venise cu aproape 2 saptamani mai devreme decat trebuia...iar acum dupa ce mi a trecut...sanii ii simt la fel de durerosi iar,sfarcurile sunt sensibile...oare mai mi-o venii din nou? :|..acum era perioada in care trebuia sa mi vina in mod normal,uneori ma dor si ovarele......tratamentul am sa incep sa l fac de maine...ati mai patit ceva asemanator?
Al3xutzaa
Postat pe 29 Iunie 2011 22:05
De la: Arutzu28, la data 2011-06-29 17:08:07In fiecare seara pana dispare...normal ar fii k dupa 5,6 zile sa nu mai ai..asha k bafta multa



Nici poveste, bicarbonatul de sodiu este baza, usuca acel mediu, nu este OK:)
Eventual intercalat o zi baza( bicarbonatul o lingurita in litru de apa) a doua zi o lingurita de otet alimentat:)
Insa aceasta metoda nu trateaza nimic, se foloseste de cand lumea pt. igiena mai rar, pt. ca vaginul este ca ochiul se autocurata ca sa zic asa......
Daca e candida, trebuie tratament medicamentos, nicidecum nu trece asa, trece pt. timp scurt.
stem_29
Postat pe 29 Iunie 2011 22:15
De la: Al3xutzaa, la data 2011-06-29 22:05:49Mda am revenit cu rezultatele analizelor...mi-au iesit 2 infectii :Candida si Gardnerella Vaginalis....Mi s a recomandat spalaturi vaginale cu Tamtum Rosa (dar nu am sa le fac pt ca am auzit ca dauneaza..nu sunt asa indicate ) si ovule.....dar acum am alta nelamurire: atunci cand am zs ca am o scurgere maronie rosiatica a fost de fapt ciclu menstrual :|...imi venise cu aproape 2 saptamani mai devreme decat trebuia...iar acum dupa ce mi a trecut...sanii ii simt la fel de durerosi iar,sfarcurile sunt sensibile...oare mai mi-o venii din nou? :|..acum era perioada in care trebuia sa mi vina in mod normal,uneori ma dor si ovarele......tratamentul am sa incep sa l fac de maine...ati mai patit ceva asemanator?



Draga mea, n-am patit insa pot sa-ti spun ca daca medicul ti-a dat sa faci spalaturi, e OK, fa-le, pt. ca se fac probabil a doua zi dupa ce ai introdus ovulul. Acolo trebuie curatat ca sa poti pune altul.......asta-i logic:)
Iar daca te dor sanii chiar si dupa ciclu, asta e, exista schimbari hormonale care asa se manifesta:)

Daca n-ai sa urmezi tratamentul care l-ai primit in maxim o luna iar ai acelasi probleme:)
Stii, e ca raceala netratata, trece cu indiferenta dar revine cand ti-e lumea mai draga:)
stem_29
Postat pe 29 Iunie 2011 22:20
Am inteles ca oricum vaginul se curata singur...in principiu doctorul mi-a zs sa fac spalaturile acestea pt ca imi mai amelioreaza si din senzatia de usturime,mancarime etc..dar eu nu le mai am de cand mi a trecut ciclul nu mai ma ustura si mananca deloc....
Al3xutzaa
Postat pe 29 Iunie 2011 22:25
De la: Al3xutzaa, la data 2011-06-29 22:25:33Am inteles ca oricum vaginul se curata singur...in principiu doctorul mi-a zs sa fac spalaturile acestea pt ca imi mai amelioreaza si din senzatia de usturime,mancarime etc..dar eu nu le mai am de cand mi a trecut ciclul nu mai ma ustura si mananca deloc....


O sa reinceapa:)
Nimic nu trece de la sine.
Da probabil ca amelioreaza, insa folosind ovulele din tratament trebuie sa si cureti acolo pt. a introduce alta.
Astfel de probleme apar si de la tratamant cu antibiotic.
Sunt femei mai sensibile, si probabil e vorba si de imunitatea intr-o anumita perioada.......uneori fiind obosite, stresate, scade si imunitatea, atunci " izbucnesc" fel si fel de probleme de sanatate.
stem_29
Postat pe 29 Iunie 2011 22:31
De la: Al3xutzaa, la data 2011-06-29 22:25:33Am inteles ca oricum vaginul se curata singur...in principiu doctorul mi-a zs sa fac spalaturile acestea pt ca imi mai amelioreaza si din senzatia de usturime,mancarime etc..dar eu nu le mai am de cand mi a trecut ciclul nu mai ma ustura si mananca deloc....


Da, se autocurata insa dupa ce incepi viata sexuala e indicat mai rar ce e drept....sa folosesti irigatorul:)
iar cand e vorba despre ce ai tu, este chiar necesar:)
stem_29
Postat pe 29 Iunie 2011 22:33
..ms mlt...prin urmare ..ceea ce simt eu acum iar ca am sanii umflati si durerosi ,sfarcyurile la fel sa fie de la o delegrare hormonala ?
Al3xutzaa
Postat pe 29 Iunie 2011 22:37
De la: Al3xutzaa, la data 2011-06-29 22:37:55..ms mlt...prin urmare ..ceea ce simt eu acum iar ca am sanii umflati si durerosi ,sfarcyurile la fel sa fie de la o delegrare hormonala ?


Nu neaparat dereglare hormonala, mai " circula" hormonii:)).....se mai intampla, fa-ti tratamentul ala si nu o baga in seama;)
stem_29
Postat pe 29 Iunie 2011 22:52
Mulþam de rãspuns.

Eºti sigur?
Tu aºa te speli cu bicarbonat? Ori de câte ori e nevoie?
Bita68
Postat pe 30 Iunie 2011 17:26
De la: RUY_BLAS, la data 2011-06-29 10:57:48
De la: Bita68, la data 2011-06-29 10:52:46De câte ori pe zi te speli cu aceastã soluþie cu bicarbonat?

ori de cate ori este nevoie...




Eºti sigur?
Tu aºa procedezi? Te speli de câte ori e nevoie?
Bita68
Postat pe 30 Iunie 2011 17:32
De la: Bita68, la data 2011-06-30 17:26:39Mulþam de rãspuns.

Eºti sigur?
Tu aºa te speli cu bicarbonat? Ori de câte ori e nevoie?



Daca pe mine ma intrebi, raspunsul este nu:)
Eu mai rar cu cate un pliculet de septovag intr-un litru de apa:) intravaginal:) sau ceai de musetel.
Iar extern, tot rar cu hipermanganat de potasiu.:) ( sunt granule mici, in apa coloreaza usor rosiatic, se pun 2, 3 granule.
stem_29
Postat pe 30 Iunie 2011 17:35
Buna draga mea! Am patit si eu ceea ce spui tu ca se intampla cu tine! Rezultat anexita cronica bilaterala in cazul meu. Scurgerile maronii sunt de la infectia ovarului- ovarelor si se numeste anexita. primele scurgeri pot fi de la candida si/sau trichomonas. Stai linistita, se rezolva cu antibiotice dar luate dupa sfatul medicului. Bafta multa si nu te speria dar de acum in colo trebuie sa ai multa grija de tine, problemele se pot repeta !
kudika080369
Postat pe 4 Iulie 2011 10:34
De la: Bita68, la data 2011-06-30 17:32:26
De la: RUY_BLAS, la data 2011-06-29 10:57:48
De la: Bita68, la data 2011-06-29 10:52:46De câte ori pe zi te speli cu aceastã soluþie cu bicarbonat?

ori de cate ori este nevoie...




Eºti sigur?
Tu aºa procedezi? Te speli de câte ori e nevoie?

DA.
RUY_BLAS
Postat pe 4 Iulie 2011 10:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intelegerea dintre femeia pesti si barbatul berbec ? 5 De la: Georgi_Miha 20 August 2015 17:40
Eu in zodia pesti si el capricorn...ce parere aveti? 6 De la: Full_Metal_Jacket 3 Decembrie 2009 19:50
buna yumy 3 De la: anastasia_m 8 August 2010 20:11
FWMEIA RAC 3 De la: kudika_978777 4 Ianuarie 2015 20:36
eu gemeni el pesti???? 15 De la: izuu91 29 Aprilie 2011 11:13