Setari Cookie-uri

Sfaturi

Incerc sa iert infidelitatile emotionale ale sotului meu(nu am dovada ca au facut dragoste cu femeia ptrc care si-a pierdut acum un an mintile), infidelitatea financiara(bani cheltuiti aiurea-citez-si-a facut toate mofturile) si minciunile pe care el le spune ptr a evita conflicte cu mine, cea care face scandal daca el nu procedeaza cum spun eu-il citez
Infidelitati ptrc am descoperit legatura cu prietena lui speciala(asa mi-a definit el relatia dintre el si cea de care imi spunea ca e mai atras fizic si psihic decat de mine)si el a continuat pe ascuns acea legatura speciala .....in timp ce eu simteam si sufeream ca un caine iar fiul ns simtea atmosfera de acasa
Cand am descoperit a doua oara mi-a spus ca nu poate rennunta la ea
Eu am luptat sa revina acasa ...a revenit(ma refer sufleteste ptrc nu a plecat de acasa sa se mute cu ea)
A trecut un an si eu nu pot sa iert si sa trec peste ce ne-a facut mie si copilului.De fapt am impresia ca l-am iertat ...ca pot sa trec peste si face ceva(spune o minciuna minora-nu ma duce cu gandul ca ar minti ptrc e in continuare cu ea ci pur si simplu sufar ptrc minte -am spus mai sus motivatia lui)
Acea minciuna imi reaminteste totul si sunt din nou o rana deschisa si el imi spune a trecut un an tot mai suferi?Imi spune deasemeni ca tot caut pretexte sa ma iau de el neintelegand ca nu o fac intentionatci tto atunci cand ma raneste ceva facut de el
Iar mi-a promis azi ca nu ma va mai minti.....dar increderea odata dusa...Vreau sa-l iert ...sa-i mai dau o sansa...de unde sa iau puterea???
Multumesc ptr sfaturi
Ma doare si ca s-a lasat sedus de o...........si perioada aceea avea incredere in ea nu in mine si ea a contat mai mult....
kudika410564
Postat pe 29 Iunie 2011 14:31
aveti probleme amandoi ....la mansarda...si e pacat de copilul ala .
Doamne cui dai tu copii pe lumea asta...
RUY_BLAS
Postat pe 29 Iunie 2011 14:38
Multumesc
kudika410564
Postat pe 29 Iunie 2011 14:57
De la: kudika410564, la data 2011-06-29 14:57:45Multumesc

cu placere.
RUY_BLAS
Postat pe 29 Iunie 2011 15:05
De la: RUY_BLAS, la data 2011-06-29 14:38:54aveti probleme amandoi ....la mansarda...si e pacat de copilul ala .
Doamne cui dai tu copii pe lumea asta...



Dat fiind faptul ca nici dupa un an nu ti-a trecut si ca situatia implica si un copil, cel mai bun sfat ti-l poate da un psiholog tie sau amandurora: psihoterapia de cuplu. Nu am trecut prin asta, insa am in inteles ca da roade... te ajuta sa tragi concluziile.
Eu personal nu iti pot spune ce e de facut deoarece cu gelozia nu e de joaca, e boala grea de care nu scapi usor.

Bafta!
geo_smn
Postat pe 29 Iunie 2011 15:11
Tu ai acceptat sa continuati casnicia, cu toate ca stiai prea bine ca te insala. Ai acceptat situatia, i-ai mai dat o sansa... Acum ce te nemultumeste? Crezi ca e vreo casnicie perfecta? In toate relatiile apar neintelegeri la un moment dat. Totul este sa ai maturitatea de a trece peste si de a ierta. Intr-adevar, el a gresit fiindca ti-a spus in acel mod brutal ce simte pt cealalta femeie... Asta denota lipsa de respect fata de partenera, fiindca nu l-a obligat nimeni in definitiv sa se insoare si sa mai faca si-un copil. Tu insa, ai ales sa mergi mai departe si nu te-ai despartit de el. Ba din contra, spui ca te-ai luptat sa-l aduci acasa. Care-i nemultumirea ta? Vrei sa dai cu piciorul la tot ce-ai realizat si sa il impingi iarasi in bratele alteia? In alta ordine de idei... Poate ca femeia aia nu era o c... Poate ca il iubea cu adevarat iar el a renuntat la acea relatie "speciala" pt a fi cu familia lui. Te-ai gandit la asta? Poate ca si el a facut niste sacrificii, ca sa fie cu tine. Asta nu vor multi sa inteleaga... Oamenii sunt liberi.... Nu poti sa obligi pe nimeni sa te iubeasca numai pe tine, sa fie numai cu tine...doar pt ca ai o verigheta pe deget. O relatie trebuie mereu intretinuta, trebuie mereu sa investesti in ea ca sa nu se aleaga praful. Partenerul nu e ca o casa; nu-ti da nimeni drept de proprietate asupra lui. El trebuie sa stea langa tine pt ca te iubeste si pt ca asta e ceea ce-si doreste, nu pt ca e legat prin niste acte. Sotul tau si-a gasit pe alta, pt ca probabil nu gasea la tine ceea ce gasea in ea. Si daca o sa continui in modul asta (sa-l tot acuzi si sa o faci pe victima) in cele din urma il vei pierde. Nu pleaca nimeni dintr-un loc in care-i este bine, tine minte asta. Daca a plecat de langa tine, inseamna ca ceva din comportamentul tau l-a facut sa se simta nefericit. Prin urmare poate ca si tu ai partea ta de vina in toata situatia asta...
Micaell
Postat pe 29 Iunie 2011 18:07
Dar nu trebuie sa il ierti. Once a cheater, always a cheater. Si, in plus, te-a si injosit pentru ca a preferat-o pe panarama aia in locul tau. Da-i papucii si vezi-ti de viata ta cu un barbat care sa te merite, chiar daca ai un copil. Lasa-l sa se duca la panarama lui si sa il asculte ea, sa il consoleze ea, sa fie ea langa el si la bine si la greu. Tu ai fost pe post de carpa de sters pe jos si meriti ceva mai bun decat maimutoiul ala.
Eva32
Postat pe 2 Iulie 2011 02:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat, va rog!!! Nu vreau sa va plictisesc... 12 De la: kudika172385 31 Mai 2010 09:44
buna vreau un sfat 58 De la: luchianramona 30 Noiembrie 2011 14:31
O parere va rog.... 87 De la: gigi_oprea 14 Decembrie 2010 20:27
Inselata, tradata , jignita si umilita 92 De la: curcubeu0 23 Mai 2011 20:02
Incotro? 17 De la: sirghea 9 Februarie 2010 15:00