Setari Cookie-uri

Cand fosta e cea mai frumoasa, cea mai desteapta si toti o plac

Ce fac? Cum sa ma comport cand fosta e o femeie pe care toti o plac?
Fosta iubita a actualului meu prieten e placuta de toti, de parinti, de matusi, de toti prietenii, desi ea e cea care s-a despartit de el. Se pare ca e si frumoasa, si desteapta, si arata bine, si castiga bine, si sociabila, deci cam tot ce isi poate dori un barbat, cu conditia sa -il si vrea, ceea ce a fost discutabil in cazul lor cand dupa o relatie de 12 ani, ea nu a mai vrut sa se casatoreasca cu el. Si totusi, toti tot pe ea o plac. Nu sunt de loc impresionata de faptul ca e fantastica pe toate domeniile, si nu stiu daca ar trebui sa fiu impresionata. Asta este, daca e de milioane, asa sa ramana.
Am fost recent la un eveniment la care au fost toti prietenii lor comuni, ea a lipsit, atitudinea prieteniilor mi s-a parut total lipsita de respect fata de el si fata de mine, nimeni nu a schimbat nici un cuvant cu mine, nici macar banalul salut, desi sunt despartiti de mai bine de un an, cu el atitudinea lor a fost normala. Concluzia mea e ca sunt niste inculti fara nici cele mai mici notiuni de bun simt. Nu sunt afectata daca nici pe viitor nu voi fi acceptata. Increderea mea in mine nu este afectata de neacceptarea lor, eu pot fi fericita si fara ei, doar ca atmosfera va fi tensionata. Dar ce ar trebui sa fac pe viitor? La urmator eveniment va fi si fosta invitata.

nela_nella
Postat pe 12 Iulie 2011 07:41
Ceilalti "nu au trecut peste"...a fost totusi o relatie de 12 ani...ar trebui sa le mai acorzi putin timp..cat despre bunul simt,nu-l poti impune
Spune-mi cum se comporta partenerul tau in astfel de situatii....asta e mai important de discutat..cum s-a comportat de ex la evenimentul respectiv?
_oktober_
Postat pe 12 Iulie 2011 07:46
De la: _oktober_, la data 2011-07-12 07:46:32Ceilalti "nu au trecut peste"...a fost totusi o relatie de 12 ani...ar trebui sa le mai acorzi putin timp..cat despre bunul simt,nu-l poti impune
Spune-mi cum se comporta partenerul tau in astfel de situatii....asta e mai important de discutat..cum s-a comportat de ex la evenimentul respectiv?



Corect!Atitudinea lui in aceste situatii este cea care conteaza si va definii relatia voastra
The_Exile
Postat pe 12 Iulie 2011 07:50
In niciun caz sa nu-i arati ca esti geloasa, ca asta doar ar pune paie pe foc. Nu ne-ai spus motivul pt care tipa s-a despartit de actualul tau prieten. A fost doar un capriciu sau a gasit pe altcineva...? Daca e cu altcineva acum, nu ai motive de ingrijorare... Daca e singura insa, exista posibilitatea sa incerce sa "reinvie" trecutul si nu se stie ce turnura vor lua lucrurile. Ar fi bine daca ai evita "reuniunile" astea, la care e si ea prezenta... Daca nu poti refuza insa, poarta-te cat mai prietenos si mai natural, arata ca esti sigura pe tine si ca nu te deranjeaza prezenta ei.
Micaell
Postat pe 12 Iulie 2011 10:38
De la: nela_nella, la data 2011-07-12 07:41:41Ce fac? Cum sa ma comport cand fosta e o femeie pe care toti o plac?
Fosta iubita a actualului meu prieten e placuta de toti, de parinti, de matusi, de toti prietenii, desi ea e cea care s-a despartit de el. Se pare ca e si frumoasa, si desteapta, si arata bine, si castiga bine, si sociabila, deci cam tot ce isi poate dori un barbat, cu conditia sa -il si vrea, ceea ce a fost discutabil in cazul lor cand dupa o relatie de 12 ani, ea nu a mai vrut sa se casatoreasca cu el. Si totusi, toti tot pe ea o plac. Nu sunt de loc impresionata de faptul ca e fantastica pe toate domeniile, si nu stiu daca ar trebui sa fiu impresionata. Asta este, daca e de milioane, asa sa ramana.
Am fost recent la un eveniment la care au fost toti prietenii lor comuni, ea a lipsit, atitudinea prieteniilor mi s-a parut total lipsita de respect fata de el si fata de mine, nimeni nu a schimbat nici un cuvant cu mine, nici macar banalul salut, desi sunt despartiti de mai bine de un an, cu el atitudinea lor a fost normala. Concluzia mea e ca sunt niste inculti fara nici cele mai mici notiuni de bun simt. Nu sunt afectata daca nici pe viitor nu voi fi acceptata. Increderea mea in mine nu este afectata de neacceptarea lor, eu pot fi fericita si fara ei, doar ca atmosfera va fi tensionata. Dar ce ar trebui sa fac pe viitor? La urmator eveniment va fi si fosta invitata.


De unde stii ca fosta e desteapta, frumoasa si devreme-acasa? Din descrierea rudelor ´´binevoitoare´´? Eu nu le-as mai da nici buna-ziua daca sunt atat de codosi si i-as informa ca nici la nunta n-au ce cauta. Fa-le cadou un sac de Murexin, sa aiba cu ce-i face statuie fantasticei! Oricum, n-ar trebui sa te intereseze parerea lor, ca nu cu ei imparti patul si farfuria.
Partenerul tau ar fi trebuit sa te prezinte prietenilor, iar daca acestia nu te trateaza cu respect, ar trebui sa-i puna la punct, sa te apere, ca d-aia e mascul! Daca nu le impune sa te respecte, inseamna ca ori e un papa-lapte las, ori nu te iubeste si nu-l intereseaza.
mika76
Postat pe 12 Iulie 2011 18:47
Dar voi de cat timp sunteti impreuna? Caci daca sunteti doar de vreo lunita asa poate nimeni nu crede ca e ceva serios intre voi.

Nu trebuie sa fii geloasa ca toti o plac pe fosta prietenului tau, doar a facut parte din viata lor timp de 12 ani. Nu se poate sterge asa usor cu buretele. Iar ea o fi avut motivele ei sa renunte la relatie. Si inainte sa cataloghezi niste oameni pe care nu-i cunosti foarte bine, intreaba-l pe prietenul tau de ce s-a comportat asa: de ce nu te-a prezentat si nu a incercat sa te faca sa te simti inclusa? Comportamentul prietenilor poate nu este decat reflexia comportamentului lui.
kudika_pudika
Postat pe 12 Iulie 2011 19:38
bitch pune si tu poza cu tine ca ma enerveaza poza aia cand stai pe veceu
animallover
Postat pe 12 Iulie 2011 19:49
De la: animallover, la data 2011-07-12 19:49:54bitch pune si tu poza cu tine ca ma enerveaza poza aia cand stai pe veceu

Hai mai du-te la naiba si nu te mai intoarce!!! Enervantule.
kudika_pudika
Postat pe 12 Iulie 2011 20:02
eu sunt o fosta care fac parte din familia lui acum....sunt prietena cea mai buna a surorii lui (ne-am cunoscut datorita lui). nu sunt cea mai cea....dar...toate pretenele lui s-au simtit "atacate" de mine...chiar daca noi nu am mai avut nici un sentiment unul pentru celalalt. conteaza foarte mult si legatura dintre ei de acum.
tu incearca sa fii prietenoasa, gelozia nu o sa te ajute deloc...
nu intotdeauna "fosta" reprezinta o amenintare!!
mishkaela
Postat pe 13 Iulie 2011 17:00
De la: nela_nella, la data 2011-07-12 07:41:41Ce fac? Cum sa ma comport cand fosta e o femeie pe care toti o plac?

. Dar ce ar trebui sa fac pe viitor? La urmator eveniment va fi si fosta invitata.


Nu este o situatie prea grozava, dar este posibil sa fie si doar o impresie... Pana la urma nu este decizia prietenilor cu ce femeie alege sa fie iubitul tau. Din cate spui, fosta a iesit din ecuatie de buna voie.
Sfatul meu este sa nu o aduci in vreo discutie pe fosta si daca se vorbeste despre ea sa zambesti, fara sa comentezi
Daca esti draguta, amabila, prietenoasa nu au de ce sa nu te accepte... Daca voi va iubiti , se vor obisnui toti cu situatia.Da-le putin timp...
Cat despre evenimentul la care care va fi si fosta... Daca ar fi un barbat asa cum trebuie, nu te-ar pune intr-o situatie jenanta, mai ales ca a vazut atitudinea prietenilor. Dar...

_vio_
Postat pe 13 Iulie 2011 19:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 16 De la: franziska_eu 15 Februarie 2012 11:31
4Femina pãreri 2 De la: Madallina16 8 Februarie 2015 13:41
imi este dor de mama!!!! 22 De la: adina_black 20 Octombrie 2009 23:03
Buna! As avea o intrebare. help 4 De la: danamaria13 27 August 2009 12:58
iubesk 2 baietii ...am sentimente ptr ei 23 De la: valy90 15 Noiembrie 2010 15:15