Setari Cookie-uri

Indragostita de cel mai bun prieten...Help !

Ce sa fac daca m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu? Am descoperit ca amicul meu are toate calitatile pe care ar trebui sa le aiba barbatul ideal pentru mine. Sentimentele mele fata de el sunt foarte puternice si evident sunt destul de confuza. Nu prea stiu cum sa reactionez?Ce sa fac?Sa-i spun?Sau sa tin totul pentru mine? Pana sa-l cunosc pe el,respingeam orice fel de relatie...deoarece am avut o relatie de 3 ani si nu s-a terminat prea frumos sa spune...de atunci au trecut 2 ani iar eu n-am reusit sa mai am o relatie...pana l-am cunoscut pe el si nu stiu cum a facut dar si-a dat seama ca am nevoie de ajutor de cineva care sa ma sprijine si sa ma ajute sa am din nou incredere in mine si in barbati...si a reusit sa ma trezeasca la realitate. Acum problema este ca nu stiu ce simte el fata de mine sau daca simte ceva?Pentru ca el spune ca suntem decat amici si ca oricum nu vrea sa-si faca nicio relatie momentan si ca nu vrea sa se grabeasca. Totusi niste gesturi de ale lui ma fac sa fiu confuza pentru ca iesim zilnic in oras doar noi doi ,ne plimbam in tot felul de locuri romantice , imi da flori , atunci cand iesim in oras nu ma lasa sa platesc nimic , ma ia tot timpul in brate , imi face complimente si imi spune ca ii pare rau ca am suferit si ca merit pe cineva care sa ma aprecieze si ca acela care va fi cu mine va fi foarte norocos.Ce sa mai cred ?Si ce ma sfatuiti sa fac? Va rog am nevoie de putin ajutor !
Deborita
Postat pe 3 August 2011 22:01
Intreaba-l intr-o doara ce simte pentru tine si cata iubre poate oferii unei prietene.
anageo25
Postat pe 3 August 2011 22:11
Spune-i ce simti... Eu cred ca el te place daca spui ca te scoate in oras, iti da flori s.a.m.d. Eu mai indoiesc, ca exista vreun om care sa faca astfel de gesturi din simpla prietenie... Poate ca-ti spune ca nu-si doreste inca o relatie, pt ca nu vrea sa te faca sa te simti presata... Oricum, cel mai bine ar fi sa dai cartile pe fata. Incearca sa-l saruti pe neasteptate, si vezi cum reactioneaza.
Micaell
Postat pe 4 August 2011 11:11
De la: Deborita, la data 2011-08-03 22:01:27Ce sa fac daca m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu? Am descoperit ca amicul meu are toate calitatile pe care ar trebui sa le aiba barbatul ideal pentru mine. Sentimentele mele fata de el sunt foarte puternice si evident sunt destul de confuza. Nu prea stiu cum sa reactionez?Ce sa fac?Sa-i spun?Sau sa tin totul pentru mine? Pana sa-l cunosc pe el,respingeam orice fel de relatie...deoarece am avut o relatie de 3 ani si nu s-a terminat prea frumos sa spune...de atunci au trecut 2 ani iar eu n-am reusit sa mai am o relatie...pana l-am cunoscut pe el si nu stiu cum a facut dar si-a dat seama ca am nevoie de ajutor de cineva care sa ma sprijine si sa ma ajute sa am din nou incredere in mine si in barbati...si a reusit sa ma trezeasca la realitate. Acum problema este ca nu stiu ce simte el fata de mine sau daca simte ceva?Pentru ca el spune ca suntem decat amici si ca oricum nu vrea sa-si faca nicio relatie momentan si ca nu vrea sa se grabeasca. Totusi niste gesturi de ale lui ma fac sa fiu confuza pentru ca iesim zilnic in oras doar noi doi ,ne plimbam in tot felul de locuri romantice , imi da flori , atunci cand iesim in oras nu ma lasa sa platesc nimic , ma ia tot timpul in brate , imi face complimente si imi spune ca ii pare rau ca am suferit si ca merit pe cineva care sa ma aprecieze si ca acela care va fi cu mine va fi foarte norocos.Ce sa mai cred ?Si ce ma sfatuiti sa fac? Va rog am nevoie de putin ajutor !



Buna ziua!

Din povestea ta,am inteles,pe langa faptul ca il placi foarte mult pe acest amic si simti ca te-ai indragostit de el si din atitudinea lui fata de tine,ca,de fapt,sunteti doi tineri ce nu aveti curajul sa va exprimati sentimentele.Sunt intalnite astfel de cazuri,in care cei doi,fiind initial,amici,parcurgand impreuna drumul relatiei lor,isi dau seama ca intre ei s-a dezvoltat o relatie de iubire,dar sunt extremi de reticenti in declararea sentimentelor reale.Deci,purcedeti la treaba,comunicati intre voi,atunci cand va intalniti,tatonarile sunt bune pana la un punct!Stati de vorba,barbatii,unii,pot fi timizi,dar fii tu cea care faci introducerea ,declarandu-i dragostea ta si vezi cum reactioneaza partenerul!Este simplu!Timpurile in care fetele stateau in umbra si isi asteptau pretendentii,au apus demult!Nu se mai poarta!Incisivitatea fetelor, in ceea ce priveste relatiile de dragoste,este binecunoscuta in ziua de azi!Deci,curaj,traiti-va iubirea,caci orice eveniment din viata noastra,nu este deloc intamplator si este irepetabil prin unicitatea lui.Bafta!
kudika414141
Postat pe 4 August 2011 12:25
De la: kudika414141, la data 2011-08-04 12:25:37
De la: Deborita, la data 2011-08-03 22:01:27Ce sa fac daca m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu?
Gandeste-te bine si actioneaza cu tact. Ar fi pacat sa pierzi o prietenie asa de mare. Mai ales ca in prezent, rareori mai exista o prietenie intre persoane de sex opus.
BabeLove4U
Postat pe 4 August 2011 12:34
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-04 12:34:27
De la: kudika414141, la data 2011-08-04 12:25:37
De la: Deborita, la data 2011-08-03 22:01:27Ce sa fac daca m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu?
Gandeste-te bine si actioneaza cu tact. Ar fi pacat sa pierzi o prietenie asa de mare. Mai ales ca in prezent, rareori mai exista o prietenie intre persoane de sex opus.



Da,este adevarat si ceea ce spui tu,dar in acest caz,se vede clar ca, cei doi empatizeaz foarte bine!

Sa nu uitam,totusi, ca iubirile profunde au la baza, prietenii puternice,trainice,iar sentimentele rezista in timp ,tocmai din acest motiv!
kudika414141
Postat pe 4 August 2011 13:06
De la: kudika414141, la data 2011-08-04 13:06:15
De la: BabeLove4U, la data 2011-08-04 12:34:27
De la: kudika414141, la data 2011-08-04 12:25:37
De la: Deborita, la data 2011-08-03 22:01:27


Da,este adevarat si ceea ce spui tu,dar in acest caz,se vede clar ca, cei doi empatizeaz foarte bine!

Sa nu uitam,totusi, ca iubirile profunde au la baza, prietenii puternice,trainice,iar sentimentele rezista in timp ,tocmai din acest motiv!

Tind sa iti dau si eu dreptate aceste prietenii pot fi baza sau pot fi legate in decursul relatiei si sa nu existe doar atractia fizica. Ceea ce am spus e pentru ca foarte foarte recent am incercat sa intru intr- rel de prietenie cu cineva si mi s-a spus exact ce presimteam ca e de fapt..atractie din partea lui, si din partea mea...zero. De aceea spuneam ce spuneam. Dar daca are parte de ceva profund si e asa de norocoasa, atunci e foarte frumos. Cum se spune.. niciodata nu stii ce iti rezerva viitorul.
BabeLove4U
Postat pe 4 August 2011 13:23
De la: Deborita, la data 2011-08-03 22:01:27Ce sa fac daca m-am indragostit de cel mai bun prieten al meu? Am descoperit ca amicul meu are toate calitatile pe care ar trebui sa le aiba barbatul ideal pentru mine. Sentimentele mele fata de el sunt foarte puternice si evident sunt destul de confuza. Nu prea stiu cum sa reactionez?Ce sa fac?Sa-i spun?Sau sa tin totul pentru mine? Pana sa-l cunosc pe el,respingeam orice fel de relatie...deoarece am avut o relatie de 3 ani si nu s-a terminat prea frumos sa spune...de atunci au trecut 2 ani iar eu n-am reusit sa mai am o relatie...pana l-am cunoscut pe el si nu stiu cum a facut dar si-a dat seama ca am nevoie de ajutor de cineva care sa ma sprijine si sa ma ajute sa am din nou incredere in mine si in barbati...si a reusit sa ma trezeasca la realitate. Acum problema este ca nu stiu ce simte el fata de mine sau daca simte ceva?Pentru ca el spune ca suntem decat amici si ca oricum nu vrea sa-si faca nicio relatie momentan si ca nu vrea sa se grabeasca. Totusi niste gesturi de ale lui ma fac sa fiu confuza pentru ca iesim zilnic in oras doar noi doi ,ne plimbam in tot felul de locuri romantice , imi da flori , atunci cand iesim in oras nu ma lasa sa platesc nimic , ma ia tot timpul in brate , imi face complimente si imi spune ca ii pare rau ca am suferit si ca merit pe cineva care sa ma aprecieze si ca acela care va fi cu mine va fi foarte norocos.Ce sa mai cred ?Si ce ma sfatuiti sa fac? Va rog am nevoie de putin ajutor !

marturiseste-i ce simti si gata....nu rezolvi nimic daca tii pt tine....cu timpul si eu am invatzat ca nu prea exista relatii de prietenie intre un baiat si o fata(asta dupa ce mi-am pierdut 2 buni prieteni ffff buni din aceasta cauza)....eu nu simteam nimic,si am preferat sa ma indepartez ...e posibil sa faca si el la fel,insa daca nu risti nu vei afla ce gandeste el succes
steffy91
Postat pe 4 August 2011 13:27
Eu nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus. Nu ai tras destul in trecut? Mai vrei o umilinta in plus? Nu-i spune nimic, indeparteaza-te. Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el. Daca te iubeste ( all inclusive) atunci nu te va lasa sa "pleci" de langa el. Nu v-ati saturat sa tot umblati in limba dupa barbati????
ilumax_76
Postat pe 4 August 2011 14:13
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27Eu nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus. Nu ai tras destul in trecut? Mai vrei o umilinta in plus? Nu-i spune nimic, indeparteaza-te. Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el. Daca te iubeste ( all inclusive) atunci nu te va lasa sa "pleci" de langa el. Nu v-ati saturat sa tot umblati in limba dupa barbati????


Nu nervoza draga.

Cate romane pe kudik.
doi_ochi_caprui
Postat pe 4 August 2011 14:52
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-04 14:52:56
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27Eu nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus. Nu ai tras destul in trecut? Mai vrei o umilinta in plus? Nu-i spune nimic, indeparteaza-te. Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el. Daca te iubeste ( all inclusive) atunci nu te va lasa sa "pleci" de langa el. Nu v-ati saturat sa tot umblati in limba dupa barbati????


Nu nervoza draga.

Cate romane pe kudik.


Nu te*
doi_ochi_caprui
Postat pe 4 August 2011 14:53
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27Eu nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus. Nu ai tras destul in trecut? Mai vrei o umilinta in plus? Nu-i spune nimic, indeparteaza-te. Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el. Daca te iubeste ( all inclusive) atunci nu te va lasa sa "pleci" de langa el. Nu v-ati saturat sa tot umblati in limba dupa barbati????

pitic,daca ii marturisesti unui baiat ca il placi nu inseamna k umbli in limba dupa el,ci inseamna ca ai curajul de a-ti recunoaste adevaratele sentimente...nu e o rusine sa arati ce simti,ci un mare curaj!!!
steffy91
Postat pe 4 August 2011 14:55
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-04 14:52:56
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27Eu nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus. Nu ai tras destul in trecut? Mai vrei o umilinta in plus? Nu-i spune nimic, indeparteaza-te. Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el. Daca te iubeste ( all inclusive) atunci nu te va lasa sa "pleci" de langa el. Nu v-ati saturat sa tot umblati in limba dupa barbati????


Nu nervoza draga.

Cate romane pe kudik.


Te referi la 141?
ilumax_76
Postat pe 4 August 2011 14:56
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:56:21
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-04 14:52:56
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27Eu nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus. Nu ai tras destul in trecut? Mai vrei o umilinta in plus? Nu-i spune nimic, indeparteaza-te. Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el. Daca te iubeste ( all inclusive) atunci nu te va lasa sa "pleci" de langa el. Nu v-ati saturat sa tot umblati in limba dupa barbati????


Nu nervoza draga.

Cate romane pe kudik.


Te referi la 141?


doi_ochi_caprui
Postat pe 4 August 2011 15:12
De la: steffy91, la data 2011-08-04 14:55:34
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27Eu nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus. Nu ai tras destul in trecut? Mai vrei o umilinta in plus? Nu-i spune nimic, indeparteaza-te. Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el. Daca te iubeste ( all inclusive) atunci nu te va lasa sa "pleci" de langa el. Nu v-ati saturat sa tot umblati in limba dupa barbati????

pitic,daca ii marturisesti unui baiat ca il placi nu inseamna k umbli in limba dupa el,ci inseamna ca ai curajul de a-ti recunoaste adevaratele sentimente...nu e o rusine sa arati ce simti,ci un mare curaj!!!


Piticul esti tu, eu sunt Alba ca Zapada No, nu e o rusine sa spui ce simti dar e o mare umilinta sa fii respinsa.
ilumax_76
Postat pe 4 August 2011 15:13
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27 Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el.

Asta e cel mai bun sfat daca vrei sa scapi de el.

Eu sunt in asentimentul celorlalti: spune-i. Ti s-a explicat de ce.
kudika_pudika
Postat pe 4 August 2011 15:18
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 15:13:46
De la: steffy91, la data 2011-08-04 14:55:34
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27Eu nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus. Nu ai tras destul in trecut? Mai vrei o umilinta in plus? Nu-i spune nimic, indeparteaza-te. Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el. Daca te iubeste ( all inclusive) atunci nu te va lasa sa "pleci" de langa el. Nu v-ati saturat sa tot umblati in limba dupa barbati????

pitic,daca ii marturisesti unui baiat ca il placi nu inseamna k umbli in limba dupa el,ci inseamna ca ai curajul de a-ti recunoaste adevaratele sentimente...nu e o rusine sa arati ce simti,ci un mare curaj!!!


Piticul esti tu, eu sunt Alba ca Zapada No, nu e o rusine sa spui ce simti dar e o mare umilinta sa fii respinsa.

Respingerea face parte din viata. Eu una nu o consider o umilinta, mai ales cand vine vorba de oameni. Nu poti fi pe placul tuturor mereu...
kudika_pudika
Postat pe 4 August 2011 15:22
De la: kudika_pudika, la data 2011-08-04 15:18:12
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27 Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el.

Asta e cel mai bun sfat daca vrei sa scapi de el.

Eu sunt in asentimentul celorlalti: spune-i. Ti s-a explicat de ce.


Adevarat ca sfatul meu e exagerat si cu o doza de agresivitate dar de ce sa spuna ea prima? Oare nu ar face el primul pas daca ar simti ceva mai mult pt ea? Incerc sa-mi imaginez cum s-ar simti fata daca i-ar spune lui: "stii, eu nu te vad ca pe un amic, sunt nebuneste indragostita de tine", iar el, dupa aceasta declaratie ar tace si apoi s-ar indeparta de ea. Sau mai rau, i-ar spune in fata ca el o vede DOAR ca pe o amica si sa nu spere la nimic mai mult. Oare cum s-ar simti daca s-ar intampla asta?
ilumax_76
Postat pe 4 August 2011 15:28
De la: kudika_pudika, la data 2011-08-04 15:22:15
Respingerea face parte din viata. Eu una nu o consider o umilinta, mai ales cand vine vorba de oameni. Nu poti fi pe placul tuturor mereu...


Adevarat, nu poti fi pe placul tuturor dar imi imaginez ca doare al naibii de tare sa NU fii pe placul omului pe care il iubesti. E deja ranita, voiam sa o scutesc de inca o "lovitura".
ilumax_76
Postat pe 4 August 2011 15:32
De la: anageo25, la data 2011-08-03 22:11:15Intreaba-l intr-o doara ce simte pentru tine si cata iubre poate oferii unei prietene.




Imi e frica de reactia lui ,oricum iti multumesc frumos pt sfat il iau in considereare sper sa am si curaj sa fac asta....
Deborita
Postat pe 4 August 2011 16:27
De la: Micaell, la data 2011-08-04 11:11:19Spune-i ce simti... Eu cred ca el te place daca spui ca te scoate in oras, iti da flori s.a.m.d. Eu mai indoiesc, ca exista vreun om care sa faca astfel de gesturi din simpla prietenie... Poate ca-ti spune ca nu-si doreste inca o relatie, pt ca nu vrea sa te faca sa te simti presata... Oricum, cel mai bine ar fi sa dai cartile pe fata. Incearca sa-l saruti pe neasteptate, si vezi cum reactioneaza.


In legatura cu sarutul...eu momentan am plecat din tara dar cu o seara inainte sa plec eram noi doi cu inca 2 prieteni sa cumparam ceva de la un magazin si brusc asa m-a luat in brate si ma tinea foarte strans si uitandu-se in ochii mei m-a intrebat : " Ce s-ar intampla daca m-ar saruta acum? " Iar eu nu am putut sa-i raspund nimic pentru reactia asta a lui m-a luat prin surprindere si efectiv ramasesem fara cuvinte si tremuram toata...:( Apoi el s-a apropiat usor de mine pana la milimetru de buzele mele si a zis ca : "Mai bine nu ! " nici pana acum nu reusesc sa-mi dau seama ce a vrut sa faca defapt...:(
Deborita
Postat pe 4 August 2011 16:33
quote]


Buna ziua!

Din povestea ta,am inteles,pe langa faptul ca il placi foarte mult pe acest amic si simti ca te-ai indragostit de el si din atitudinea lui fata de tine,ca,de fapt,sunteti doi tineri ce nu aveti curajul sa va exprimati sentimentele.Sunt intalnite astfel de cazuri,in care cei doi,fiind initial,amici,parcurgand impreuna drumul relatiei lor,isi dau seama ca intre ei s-a dezvoltat o relatie de iubire,dar sunt extremi de reticenti in declararea sentimentelor reale.Deci,purcedeti la treaba,comunicati intre voi,atunci cand va intalniti,tatonarile sunt bune pana la un punct!Stati de vorba,barbatii,unii,pot fi timizi,dar fii tu cea care faci introducerea ,declarandu-i dragostea ta si vezi cum reactioneaza partenerul!Este simplu!Timpurile in care fetele stateau in umbra si isi asteptau pretendentii,au apus demult!Nu se mai poarta!Incisivitatea fetelor, in ceea ce priveste relatiile de dragoste,este binecunoscuta in ziua de azi!Deci,curaj,traiti-va iubirea,caci orice eveniment din viata noastra,nu este deloc intamplator si este irepetabil prin unicitatea lui.Bafta![/quote]


El spune ca nu vrea nicio relatie momentan ca vrea sa fie cu cineva dar sa nu se grabeasca pt ca vrea sa fie convins de sentimentele ei fata de el si invers.Dar mie nu mi se par normale unele gesturi ale lui din moment ce spune ca suntem decat prieteni foarte buni si atat .Spre exemplu...Eu momentan am plecat din tara dar cu o seara inainte sa plec eram noi doi cu inca 2 prieteni sa cumparam ceva de la un magazin si brusc asa m-a luat in brate si ma tinea foarte strans si uitandu-se in ochii mei m-a intrebat : " Ce s-ar intampla daca m-ar saruta acum? " Iar eu nu am putut sa-i raspund nimic pentru reactia asta a lui m-a luat prin surprindere si efectiv ramasesem fara cuvinte si tremuram toata...:( Apoi el s-a apropiat usor de mine pana la milimetru de buzele mele si a zis ca : "Mai bine nu ! " Prin asta ce a vrut sa faca? Ca eu numai reusesc sa-l inteleg ....
Deborita
Postat pe 4 August 2011 16:38
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 15:28:06
De la: kudika_pudika, la data 2011-08-04 15:18:12
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 14:13:27 Spune-i ca timpul trece si ca ai nevoie de un iubit, nu poti sa mai pierzi timpul cu "amici". Rareste iesirile cu el.

Asta e cel mai bun sfat daca vrei sa scapi de el.

Eu sunt in asentimentul celorlalti: spune-i. Ti s-a explicat de ce.


Adevarat ca sfatul meu e exagerat si cu o doza de agresivitate dar de ce sa spuna ea prima? Oare nu ar face el primul pas daca ar simti ceva mai mult pt ea? Incerc sa-mi imaginez cum s-ar simti fata daca i-ar spune lui: "stii, eu nu te vad ca pe un amic, sunt nebuneste indragostita de tine", iar el, dupa aceasta declaratie ar tace si apoi s-ar indeparta de ea. Sau mai rau, i-ar spune in fata ca el o vede DOAR ca pe o amica si sa nu spere la nimic mai mult. Oare cum s-ar simti daca s-ar intampla asta?


Da oricum ar fi....daca ma respinge asa e ar fi ceva foarte urat dar cred ca as putea trece peste cu timpul nu sunt la prima abatere de genu...viata merge inainte...iar lucrurile acestea consider ca fac parte din viata ...uneori trebuie sa ne asumam niste riscuri. Nu? Iar daca nu ii spun poate ca o sa regret mereu si o sa ma intreb : " Ce s-ar fi intamplat daca i-as fi spus ? " Mai am ceva timp de gandire pana vin din nou in tara si voi vedea...oricum va multumesc tuturor pentru sfaturi...e de apreciat ca mai exista si lumea care vrea sa ajute o persoana...:)
Deborita
Postat pe 4 August 2011 16:48
De la: Deborita, la data 2011-08-04 16:38:47quote]


Buna ziua!

Din povestea ta,am inteles,pe langa faptul ca il placi foarte mult pe acest amic si simti ca te-ai indragostit de el si din atitudinea lui fata de tine,ca,de fapt,sunteti doi tineri ce nu aveti curajul sa va exprimati sentimentele.Sunt intalnite astfel de cazuri,in care cei doi,fiind initial,amici,parcurgand impreuna drumul relatiei lor,isi dau seama ca intre ei s-a dezvoltat o relatie de iubire,dar sunt extremi de reticenti in declararea sentimentelor reale.Deci,purcedeti la treaba,comunicati intre voi,atunci cand va intalniti,tatonarile sunt bune pana la un punct!Stati de vorba,barbatii,unii,pot fi timizi,dar fii tu cea care faci introducerea ,declarandu-i dragostea ta si vezi cum reactioneaza partenerul!Este simplu!Timpurile in care fetele stateau in umbra si isi asteptau pretendentii,au apus demult!Nu se mai poarta!Incisivitatea fetelor, in ceea ce priveste relatiile de dragoste,este binecunoscuta in ziua de azi!Deci,curaj,traiti-va iubirea,caci orice eveniment din viata noastra,nu este deloc intamplator si este irepetabil prin unicitatea lui.Bafta!



El spune ca nu vrea nicio relatie momentan ca vrea sa fie cu cineva dar sa nu se grabeasca pt ca vrea sa fie convins de sentimentele ei fata de el si invers.Dar mie nu mi se par normale unele gesturi ale lui din moment ce spune ca suntem decat prieteni foarte buni si atat .Spre exemplu...Eu momentan am plecat din tara dar cu o seara inainte sa plec eram noi doi cu inca 2 prieteni sa cumparam ceva de la un magazin si brusc asa m-a luat in brate si ma tinea foarte strans si uitandu-se in ochii mei m-a intrebat : " Ce s-ar intampla daca m-ar saruta acum? " Iar eu nu am putut sa-i raspund nimic pentru reactia asta a lui m-a luat prin surprindere si efectiv ramasesem fara cuvinte si tremuram toata...:( Apoi el s-a apropiat usor de mine pana la milimetru de buzele mele si a zis ca : "Mai bine nu ! " Prin asta ce a vrut sa faca? Ca eu numai reusesc sa-l inteleg ....[/quote]


Buna ziua,din nou!

Da,draga mea ,am inteles ce se intampla.El, inca ,nu este hotarat in ceea ce doreste si cred ca ii si place sa se joace cu tine!Nu ai spus ce varsta aveti?Cred ca sunteti foarte tineri!Nu este nimic rau in asta!Tanarul sta in expectativa,testeaza ,aplica strategia celui care "pipaie" intai ,aici in sensul metaforic,iti observa limitele,mai mult ca sigur ti-a observat tremurul!Acest tanar,ori este prea patit de alte legaturi compromise si nu vrea sa mai sufere,ori este un priceput manipulator de femei.Ii place jocul seductiei,mai mult,cred eu,decat relatia in sine.Spui ca ai plecat din tara!Este un bun prilej pentru amandoi;tu,pentru a te linisti si a lasa ca tot ceea ce simti pentru el,sa se limpezeasca,iar pentru el,este acea pauza in care ,se va dovedi ulterior ca asa este,va hotari ce va face pe viitor.Cand vei sosi in tara,nu-l cauta,lasa-l sa fiarba in sucul propriu,lasa-l cateva zile in pace, vezi daca insista sa te vada.iti recomand sa nu-i spui cand te intorci!Fii mai stapana pe reactiile tale,barbatii simt "prada usoara",controleaza-ti instinctele,fii,un pic,indiferenta,stiu ca este greu!si nu-l mai presa caci este clar!nu este hotart in luarea deciziilor!Traieste-ti viata normal ,fara sa sa te cramponezi in ceea ce va face el! Pentru inceput,in urma spuselor de tine,mi se pare ca este un mic-mare actor,ii place joaca ,flirtul!Lasa-l un pic in pace si vei vedea ce hotarare iei in functie de modul in care evolueaza lucrurile!
kudika414141
Postat pe 4 August 2011 17:14
De la: kudika414141, la data 2011-08-04 17:14:33
De la: Deborita, la data 2011-08-04 16:38:47quote]


Buna ziua!

Din povestea ta,am inteles,pe langa faptul ca il placi foarte mult pe acest amic si simti ca te-ai indragostit de el si din atitudinea lui fata de tine,ca,de fapt,sunteti doi tineri ce nu aveti curajul sa va exprimati sentimentele.Sunt intalnite astfel de cazuri,in care cei doi,fiind initial,amici,parcurgand impreuna drumul relatiei lor,isi dau seama ca intre ei s-a dezvoltat o relatie de iubire,dar sunt extremi de reticenti in declararea sentimentelor reale.Deci,purcedeti la treaba,comunicati intre voi,atunci cand va intalniti,tatonarile sunt bune pana la un punct!Stati de vorba,barbatii,unii,pot fi timizi,dar fii tu cea care faci introducerea ,declarandu-i dragostea ta si vezi cum reactioneaza partenerul!Este simplu!Timpurile in care fetele stateau in umbra si isi asteptau pretendentii,au apus demult!Nu se mai poarta!Incisivitatea fetelor, in ceea ce priveste relatiile de dragoste,este binecunoscuta in ziua de azi!Deci,curaj,traiti-va iubirea,caci orice eveniment din viata noastra,nu este deloc intamplator si este irepetabil prin unicitatea lui.Bafta!



El spune ca nu vrea nicio relatie momentan ca vrea sa fie cu cineva dar sa nu se grabeasca pt ca vrea sa fie convins de sentimentele ei fata de el si invers.Dar mie nu mi se par normale unele gesturi ale lui din moment ce spune ca suntem decat prieteni foarte buni si atat .Spre exemplu...Eu momentan am plecat din tara dar cu o seara inainte sa plec eram noi doi cu inca 2 prieteni sa cumparam ceva de la un magazin si brusc asa m-a luat in brate si ma tinea foarte strans si uitandu-se in ochii mei m-a intrebat : " Ce s-ar intampla daca m-ar saruta acum? " Iar eu nu am putut sa-i raspund nimic pentru reactia asta a lui m-a luat prin surprindere si efectiv ramasesem fara cuvinte si tremuram toata...:( Apoi el s-a apropiat usor de mine pana la milimetru de buzele mele si a zis ca : "Mai bine nu ! " Prin asta ce a vrut sa faca? Ca eu numai reusesc sa-l inteleg ....



Buna ziua,din nou!

Da,draga mea ,am inteles ce se intampla.El, inca ,nu este hotarat in ceea ce doreste si cred ca ii si place sa se joace cu tine!Nu ai spus ce varsta aveti?Cred ca sunteti foarte tineri!Nu este nimic rau in asta!Tanarul sta in expectativa,testeaza ,aplica strategia celui care "pipaie" intai ,aici in sensul metaforic,iti observa limitele,mai mult ca sigur ti-a observat tremurul!Acest tanar,ori este prea patit de alte legaturi compromise si nu vrea sa mai sufere,ori este un priceput manipulator de femei.Ii place jocul seductiei,mai mult,cred eu,decat relatia in sine.Spui ca ai plecat din tara!Este un bun prilej pentru amandoi;tu,pentru a te linisti si a lasa ca tot ceea ce simti pentru el,sa se limpezeasca,iar pentru el,este acea pauza in care ,se va dovedi ulterior ca asa este,va hotari ce va face pe viitor.Cand vei sosi in tara,nu-l cauta,lasa-l sa fiarba in sucul propriu,lasa-l cateva zile in pace, vezi daca insista sa te vada.iti recomand sa nu-i spui cand te intorci!Fii mai stapana pe reactiile tale,barbatii simt "prada usoara",controleaza-ti instinctele,fii,un pic,indiferenta,stiu ca este greu!si nu-l mai presa caci este clar!nu este hotart in luarea deciziilor!Traieste-ti viata normal ,fara sa sa te cramponezi in ceea ce va face el! Pentru inceput,in urma spuselor de tine,mi se pare ca este un mic-mare actor,ii place joaca ,flirtul!Lasa-l un pic in pace si vei vedea ce hotarare iei in functie de modul in care evolueaza lucrurile![/quote]

Eu am 18 si el 23.Da ai dreptate si el a avut o relatie mai urata din care a suferit, nu pare genul manipulator sincera sa fiu...in schimb am observat ca ii place foarte mult sa cunoasca persoana foarte bine...si analizeaza...si se gandeste la o relatie ca la ceva special care nu trebuie grabit si trebuie sa treci prin toate etapele cu trairi intense, cu emotii ...nu stiu cat ajuta asta cu zodiile ca eu nu prea cred ..dar o sa precizez ca e leu...daca ajuta cu ceva...
Deborita
Postat pe 4 August 2011 19:10
De la: Deborita, la data 2011-08-03 22:01:27Ce sa mai cred ?Si ce ma sfatuiti sa fac? Va rog am nevoie de putin ajutor !

Daca el chiar te vede doar o amica, atunci il vei pierde. Dar eu mi-as asuma riscul asta. I-as spune direct ca simt si altceva pentru el.
"Tu esti singurul vinovat ca m-am indragostit de tine, ca nu dorm noptile, ca nu-mi sta gandul la altceva. Esti vinovat pentru ca esti dulce, romantic, tandru, ca esti mereu langa mine cand am nevoie de o vorba buna etc etc!.

Nah, nici nu stiu de unde mi-au iesit vorbele astea. :)) Parca-i o melodie ieftina.


In fine, spune-i ce simti. :)
rashela
Postat pe 4 August 2011 19:31
Stii bine ca-s doar doua variante. S-o lalaiti asa pana cand unul dintre voi (cel mai probabil el) isi gaseste o fata si se rupe de tine sau sa se aleaga orzul de neghina. E posibil ca el sa nu simta nimic sau sa nu stie ca simte si sa aiba o perioada de tacere dupa ce-i marturisesti adevarul. Oricum, daca-i un tip de calitate asa cum il descrii tu, atunci o sa fie sincer cu tine si macar vei sti pe ce drum o apuci. In niciun caz nu va disparea fara un cuvant.
rashela
Postat pe 4 August 2011 19:34
De la: Deborita, la data 2011-08-04 16:38:47si brusc asa m-a luat in brate si ma tinea foarte strans si uitandu-se in ochii mei m-a intrebat : " Ce s-ar intampla daca m-ar saruta acum? " Iar eu nu am putut sa-i raspund nimic pentru reactia asta a lui m-a luat prin surprindere si efectiv ramasesem fara cuvinte si tremuram toata...:( Apoi el s-a apropiat usor de mine pana la milimetru de buzele mele si a zis ca : "Mai bine nu ! " ....


Uite, faza asta ma face sa fiu de acord cu d-na 141( ca pare un manipulator). Repet, eu nu i-as marturisi ce simt pt el ci l-as intreba direct( dupa o faza ca cea descrisa de tine): Tu ce vrei de fapt de la mine? De-a ce te joci aici? Suntem amici sau ne sarutam ca doi iubiti? Tu faci cum doresti dar cred ca e timpul sa nu mai tremuri in prezenta lui pt ca el observa. Si ca o paranteza, leii sunt cuceritori din fire, fermecatori si cu un apetit sexual destul de mare. Stiu ca a suferi face parte din viata, bla bla bla dar mergi cu grija prin aceasta relatie. De ce sa treci prin balta cand o poti ocoli?!
ilumax_76
Postat pe 4 August 2011 20:07
De la: rashela, la data 2011-08-04 19:34:56Stii bine ca-s doar doua variante. S-o lalaiti asa pana cand unul dintre voi (cel mai probabil el) isi gaseste o fata si se rupe de tine sau sa se aleaga orzul de neghina. E posibil ca el sa nu simta nimic sau sa nu stie ca simte si sa aiba o perioada de tacere dupa ce-i marturisesti adevarul. Oricum, daca-i un tip de calitate asa cum il descrii tu, atunci o sa fie sincer cu tine si macar vei sti pe ce drum o apuci. In niciun caz nu va disparea fara un cuvant.


Mi-e teama sa-i spun pt ca nu stiu ce reactie va avea.Si n-as vrea sa-l pierd....prefer sa-l am ca amic si sa sufar in tacere decat sa nu-l mai vad deloc...Si da chiar este un tip foarte diferit fata de majoritatea si vorbeste foarte frumos...parca stie exact ce sa-ti spuna ca sa te simti mai bine...nu stiu cum reuseste...poate influenteaza si religia la el, nu stiu, deoarece este penticostal...
Deborita
Postat pe 4 August 2011 20:42
De la: ilumax_76, la data 2011-08-04 20:07:51
De la: Deborita, la data 2011-08-04 16:38:47si brusc asa m-a luat in brate si ma tinea foarte strans si uitandu-se in ochii mei m-a intrebat : " Ce s-ar intampla daca m-ar saruta acum? " Iar eu nu am putut sa-i raspund nimic pentru reactia asta a lui m-a luat prin surprindere si efectiv ramasesem fara cuvinte si tremuram toata...:( Apoi el s-a apropiat usor de mine pana la milimetru de buzele mele si a zis ca : "Mai bine nu ! " ....


Uite, faza asta ma face sa fiu de acord cu d-na 141( ca pare un manipulator). Repet, eu nu i-as marturisi ce simt pt el ci l-as intreba direct( dupa o faza ca cea descrisa de tine): Tu ce vrei de fapt de la mine? De-a ce te joci aici? Suntem amici sau ne sarutam ca doi iubiti? Tu faci cum doresti dar cred ca e timpul sa nu mai tremuri in prezenta lui pt ca el observa. Si ca o paranteza, leii sunt cuceritori din fire, fermecatori si cu un apetit sexual destul de mare. Stiu ca a suferi face parte din viata, bla bla bla dar mergi cu grija prin aceasta relatie. De ce sa treci prin balta cand o poti ocoli?!


Pai el spune ca astea sunt tachinari sau glume nevinovate....
Deborita
Postat pe 4 August 2011 20:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa procedeze prietena mea ? 7 De la: 19 Aprilie 2012 13:08
De ceva vreme ma simt tot mai singura 57 De la: kudika125543 22 Martie 2014 21:08
Porumbei albi la nunta !!! 12 De la: kudika347699 3 Ianuarie 2011 18:49
ce e de facut??? 21 De la: annna_larysssa 6 Decembrie 2009 14:58
ideei de cadou pt.nasii!! 3 De la: ghelase_any 19 Iulie 2012 13:04