Setari Cookie-uri

Dilema foarte mare. Oscilez intre 2 barbati.

De 8 luni ma chinui sa raspund la o intebare. Care dintre ei ma poate face impacata? O sa incerc sa fiu cat mai concisa.
Acum 2 ani cunosc un baiat. Eu licentiata in litere, el jandarm. Atractie fizica puternica, eu visatoare, romantica, el practic, de casa. Eu cu menajul defectuos, adica in limitele normalului, el foarte deranjat de asta. Certurile se indesesc pe zii ce trece. Imi spune ca treb sa imi revizuiesc comportametul sau punct apoi pleaca 2 sapt din Bucuresti cu treaba. In timpul asta cunost un barbat, era idealul meu masculin din toate pdv. Decid sa ma despart de cel plecat insa dupa ce ii spun ca s-a terminat nu-mi da pace si nu pot sa imi continuu relatia cu cel pe care il l-am intalnit in lipsa lui. Am continuat sa ma gandesc la el, si inca mai tin legatura cu el, un telefon la 2 luni, ca amici. Am cununia peste o luna. Insa ne certam ca inainte. Celalalt, e inca student, sta in province cu parintii si vine in Bucuresti in reprize. Am fost fericita cu el. Insa sentimentele pentru celalalt, actualul, nu mi-au dat pace. Ne certam mereu, si, in ultima perioada, colac peste pupaza, nu mai avem o viata sexuala care sa-i multumeasca pe amandoi, ci doar pe el. Raman mereu cu ochii in soare, daca ma intelegeti.Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, pareri?
lilianda
Postat pe 30 Iulie 2008 14:19
care face sex mai bine?

Postat pe 30 Iulie 2008 14:23
Cred ca intrebarea nu e care e mai bun la pat, ci cu care comunici mai bine! Daca ai comunica foarte bine ati ajunge sa invatati sa va satisfaceti reciproc. Nu astepta o armonie "nativa" sa iti pice din cer. Lupta pt rezolvare. Si ai cununia peste o luna??

Postat pe 1 August 2008 11:02
poi daca urmeaza sa te casatoresti cu el de ce te mai gandesti la altceva?cred ca de fapt nu stii ce sa faci!!!
aurrorandreea
Postat pe 15 August 2008 14:49
draga mea,nu esti pregatita pentru casatorie........de aici intrebarile si dilemele!si vreau sa stii ca oamenii nu se schimba decit in aparenta si pentru scurt timp!regret si nu vreau sa te intristezi dar mai reflecteaza.....e aiurea sa te casatoresti ca sa divortezi!

Postat pe 15 August 2008 15:00
Pana la urma ce ai facut ? esti casatorita deja ?
iris_4_ever
Postat pe 15 August 2008 16:17
nu stiu in ce stadiu esti acum, insa incearca sa te gandesti de doua ori inainte sa faci un pas atat de important precum casatoria, din experienta iti spun ca sufletul nu o sa iti dea pace niciodata, incearca sa iti dai seama pt cine iti bate inima mai tare succes!
roxete
Postat pe 15 August 2008 18:38
Buna. Scuzati-ma pt ca am lipsit. Nu am avut acces la internet. Am amanat casatoria, pe termen nelimitat. Acum cel cu care trebuia sa ma casatoresc se comporta normal. Dilema insa continua. Mi-e frica sa renunt la stailitatea pe care mi-o ofera aceasta relatie, chiar daca ea, relatia, nu este satisfacatoare. Voi ce ati face? Ati risca? Unul imi ofera stabilitate. Celalalt mi-ar putea oferi incantare in fiecare zi, si tot ce vreau de la un barbat. Mi-e frica insa sa , stiti voi, sa dau vrabia din mana pe cea de pe gard. E destul de complicat nu?
lilianda
Postat pe 18 August 2008 09:51
alta vrabie!!!? alta cioara!!!?

Postat pe 18 August 2008 10:09
De la: geo32, la data 2008-08-18 10:09:47alta vrabie!!!? alta cioara!!!?


asa se pare geo ....
iris_4_ever
Postat pe 18 August 2008 16:51
hai sa iti spun eu ceva despre stabilitate ... bunica mea lua bataie de la bunicu ... de 4 ori in fiecare saptamana ... si a stat langa el toata viata ... de ce oare ? ... din stabilitate.

stabilitatea si cei n ani petrecuti impreuna nu sunt un argument ...mai ales ca nu aveti nici o legatura oficiala sau copii.

parerea mea este ca iti este teama de viitor ... de necunoscut... iar teama asta trebuie neaparat invinsa ...daca iti doresti o viata frumoasa.

aici nu e vorba de care ti-o trage mai bine ... e vorba ca trebuie sa ai langa tine un om care sa te inteleaga si pe care sa-l intelegi.

nu e vorba de stabilitate ci de compatibilitate.

sfatul meu ... este sa te gandesti asupra compatibilitatii dintre voi si daca te vezi langa el si peste 20 de ani. (cu mentiunea ca el va ramane la fel cum e acum.)

si in functie de raspuns ... iti iei decizia ... daca nu ai puterea sa ti-o indeplinesti ...inseamna ca iti meriti soarta ...

succes
florinbb
Postat pe 14 Octombrie 2008 22:40
mai bine cu nici unul...asteapta altul

Postat pe 19 Octombrie 2008 22:16
Viata nu te asteapta sa te pregatesti tu , ea trece pe langa tine si de cele mai multe ori ne batem joc chiar noi de ea cu bunastiinta , din prostie , frica sau alte motive ...Ti-e frica de fericire ...Imagineaza-te peste 30 -40 de ani si gandeste-te ca in final nu ramai cu nimic , decat franturi , amintiri, cenusa ..Oare daca tot nu ne ramane nimic nu e mai bine sa ne luam noi cand putem ce e mai bun din viata ???Bucura-te de fiecare moment , fiecare clipa pierduta nu se mai intoarce ! fa ceea ce iti dicteaza inima , ea stie cel mai bine ! Eu am stat intr-o relatie 5 ani de zile , din cauza stabilitatii si fricii de schimbare si acum regret enorm , am pierdut 5 ani din viata pe care nu ii voi mai recupera niciodata . Ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut taria sa ii pun capat pana nu ar fi fost prea tarziu ! Pacat ca nu am facut-o mai devreme ! Am pierdut cei mai frumosi ani ! Gendeste-te bine ! Tu esti cea care trebuie sa decida ce e mai bine pt tine ! Succes ! Sa fii iubita !
kenyaa
Postat pe 21 Octombrie 2008 03:41
sincera sa fiu, nici unul nu mi se pare o optiune viabila...esti inca tanara iar viata nu ti-a defilat pe sub nas toata frisca. in locul tau as avea rabdare si cu siguranta te vei impiedica de un barbat innebunit dupa stangacia ta in bucatarie. (stiinta sarmalutelor este optionala zilele astea). iar sexuuuuul SEXUL este vital cu V mare si subliniat. altfel risti ca in doi ani sa calci stramb cu colegul de birou...si ar fi pacat de ora aia plina da sudoare din fata preotului
lorelay_me
Postat pe 26 Octombrie 2008 19:17
Pai dac te casatoresti dc te mai intrebi... e normal sa mai intervina si certuri... nu tot timpul e roz.... alege-l pe cel cu care te simti cel mai bine... si care te face sa radiezi iar dac crezi ca niciunul din cei 2 nu te face fericita mai bine te desparti de ei si gasesti altul care sa fie cum vrei tu... nu totul se rezuma la sex... mai pot fi si pauze... conteaza comunicarea
_dulcik_
Postat pe 15 Februarie 2009 12:00
barbatii astia.....
romanticbabe
Postat pe 19 Februarie 2009 13:26
De la: lilianda, la data 2008-08-18 09:51:18Buna. Scuzati-ma pt ca am lipsit. Nu am avut acces la internet. Am amanat casatoria, pe termen nelimitat. Acum cel cu care trebuia sa ma casatoresc se comporta normal. Dilema insa continua. Mi-e frica sa renunt la stailitatea pe care mi-o ofera aceasta relatie, chiar daca ea, relatia, nu este satisfacatoare.


Mai asteapta o vreme, si lucrurile vor veni de la sine. Poate i-a dat de gandit faptul ca ai amanat casatoria :)
leona_l
Postat pe 27 Martie 2009 01:01
__LL__
Postat pe 27 Martie 2009 03:37
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-27 03:37:08


soro,asteau au cate 2 si noi niciunu.... baiiiiiiii naneeeeeeeee
SweetHappyButterfly
Postat pe 27 Martie 2009 03:50
De la: SweetHappyButterfly, la data 2009-03-27 03:50:14
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-27 03:37:08


soro,asteau au cate 2 si noi niciunu.... baiiiiiiii naneeeeeeeee




noi suntem in criza sisule !!!!
__LL__
Postat pe 27 Martie 2009 04:02
Cred ca ar trebui sa te distantezi de amandoi si sa-ti dai seama ce vrei tu de fapt. E nedrept si fata de ei sa-i compari si sa-i alegi astfel. Evident tu nu esti sigura pe nici unul dintre ei asa ca ai putea sa incepi cu sinceritate si sa le spui amandurora ca nu sunt "suficienti" pentru tine. Apoi ar trebui sa petreci un timp cu tine insati si abia apoi sa te gandesti la vreo relatie care de data asta sa fie "aceea".
kudika003986
Postat pe 27 Martie 2009 10:52
De la: leona_l, la data 2009-03-27 01:01:08
De la: lilianda, la data 2008-08-18 09:51:18Buna. Scuzati-ma pt ca am lipsit. Nu am avut acces la internet. Am amanat casatoria, pe termen nelimitat. Acum cel cu care trebuia sa ma casatoresc se comporta normal. Dilema insa continua. Mi-e frica sa renunt la stailitatea pe care mi-o ofera aceasta relatie, chiar daca ea, relatia, nu este satisfacatoare.


Mai asteapta o vreme, si lucrurile vor veni de la sine. Poate i-a dat de gandit faptul ca ai amanat casatoria :)


Pai totusi daca iti e frica sa renunti macar fa ceva ca sa merga acea relatie
_dulcik_
Postat pe 27 Martie 2009 22:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa procedeze prietena mea ? 7 De la: 19 Aprilie 2012 13:08
PORUMBEI PENTRU NUNTA 3 De la: POrumbei_Nunta 10 Februarie 2011 08:42
vreau sa ma casatoresc 7 De la: kudika_23911 21 Decembrie 2012 20:28
domnisoara de onoare 22 De la: oportunity 8 Iunie 2014 22:31
Judetul Valcea 3 De la: ankris 17 Mai 2010 16:55