Setari Cookie-uri

Terapia de cuplu poate sa reinfiripe iubirea adolescentina intre soti ?

Vreau sa simt din nou fluturasi in stomac....
Am 31 de ani si sunt impreuna cu sotul meu de 14 ani. E monoton si suntem nefericiti amandoi. Mereu incerc sa revitalizez relatia, dar pare sa nu se lege nimic....
Sedintele de terapie ne pot readuce fericirea?
A facut cineva terapie de cuplu si a vazut rezultate imbucuratoare?
kudika339839
Postat pe 9 August 2011 10:18
De la: kudika339839, la data 2011-08-09 10:18:56Vreau sa simt din nou fluturasi in stomac....
Am 31 de ani si sunt impreuna cu sotul meu de 14 ani. E monoton si suntem nefericiti amandoi. Mereu incerc sa revitalizez relatia, dar pare sa nu se lege nimic....
Sedintele de terapie ne pot readuce fericirea?
A facut cineva terapie de cuplu si a vazut rezultate imbucuratoare?

pickard
Postat pe 9 August 2011 10:21
propun sa adunati niste fluturi sa ii inghititi pe nemestecate si poate o sa ii simtiti in intestine
asta este rezultatul cand va grabiti de la varste fragede sa deveniti femei, sa aveti copii, sa va inhamati deja la o casnicie, nu zic ca este un lucru rau, dar totusi ati trecut peste adolescenta, si peste libertatea si frumusetea ei!
acum incearca si terapia de cuplu, sau poate va este necesara o pauza ca sa gasiti singuri calea unul catre celalalt, si poate va funciona!
bemm
Postat pe 9 August 2011 10:28
Nu ne-am grabit sa ne casatorim si nici sa avem copii. Ne-am casatorit acum 6 ani (25, respectiv 26 de ani, varsta destul de propice intemeierii unei familii, cred eu...) iar copiii nostri au 5, respectiv 3 ani. Nu am sarit peste adolescenta. M-am bucurat de ea din plin, probabil de asta imi e dor de ea....
kudika339839
Postat pe 9 August 2011 10:51
De la: kudika339839, la data 2011-08-09 10:51:10Nu ne-am grabit sa ne casatorim si nici sa avem copii. Ne-am casatorit acum 6 ani (25, respectiv 26 de ani, varsta destul de propice intemeierii unei familii, cred eu...) iar copiii nostri au 5, respectiv 3 ani. Nu am sarit peste adolescenta. M-am bucurat de ea din plin, probabil de asta imi e dor de ea....


spui ca sunteti impreuna de 14 ani.....atunci cum te-ai bucurat de adolescenta din plin?
kiss_my_ass
Postat pe 9 August 2011 10:55
De la: kudika339839, la data 2011-08-09 10:18:56Vreau sa simt din nou fluturasi in stomac....
Am 31 de ani si sunt impreuna cu sotul meu de 14 ani. E monoton si suntem nefericiti amandoi. Mereu incerc sa revitalizez relatia, dar pare sa nu se lege nimic....
Sedintele de terapie ne pot readuce fericirea?
A facut cineva terapie de cuplu si a vazut rezultate imbucuratoare?


Buna ziua,doamna!
Da,va pot spune ca s-au inregistrat in literatura de specialitate ,evolutii pozitive in aceste demersuri,pasi facuti de cuplurile in care apar astfel de probleme.Daca nu reusesti,impreuna cu sotul,ca prin comunicare verbala,sa va rezolvati problemele,poti cauta un psiholog cu specializare in relatii de cuplu si acesta va discuta cu ambele parti,indicandu-va,fiecaruia,ceea ce aveti de facut.Programul respectiv contine mai multe sedinte,contra cost bineinteles,in cursul carora veti face terapia specifica.Dar,intreb si eu;"Oare de ce s-a ajuns aici?"Te-ai casatorit mult prea devreme,vad!!!!!!!Sotul,ce varsta are?Sigur nu are pe altcineva?De regula,barbatii sunt cei ce cad in ispita diversificarii,dar si femeile ,insa mult mai rar!Inainte de a incepe o terapie de cuplu,cautati sa mai discutati aspectele negative ,ale familiei voastre!Doamna,acolo unde este iubire adevarata,nu exista obstacole de netrecut!Bafta!Scrie-mi,te rog,in privat,despre evolutia cazului tau!Multumesc!
kudika414141
Postat pe 9 August 2011 10:57
daca tu ai 31 de ani, si sunteti de 14 ani impreuna , rezulta ca esti cu el de la 17 ani, si l-ai cunoscut doar pe el, nu stii cum este sa te mai intalnesti cu alt tip, sa iti fure un sarut, tu ai fost doar cu el, ma insel? in 14 ani normal ca intervine monotonia, plictiseala si etc.doar nu credeai ca toate vor fi roz ca la inceput
bemm
Postat pe 9 August 2011 11:00
De la: bemm, la data 2011-08-09 11:00:11daca tu ai 31 de ani, si sunteti de 14 ani impreuna , rezulta ca esti cu el de la 17 ani, si l-ai cunoscut doar pe el, nu stii cum este sa te mai intalnesti cu alt tip, sa iti fure un sarut, tu ai fost doar cu el, ma insel? in 14 ani normal ca intervine monotonia, plictiseala si etc.doar nu credeai ca toate vor fi roz ca la inceput


domnule ati uitat de picatele!
kiss_my_ass
Postat pe 9 August 2011 11:12
De la: kiss_my_ass, la data 2011-08-09 11:12:04
De la: bemm, la data 2011-08-09 11:00:11daca tu ai 31 de ani, si sunteti de 14 ani impreuna , rezulta ca esti cu el de la 17 ani, si l-ai cunoscut doar pe el, nu stii cum este sa te mai intalnesti cu alt tip, sa iti fure un sarut, tu ai fost doar cu el, ma insel? in 14 ani normal ca intervine monotonia, plictiseala si etc.doar nu credeai ca toate vor fi roz ca la inceput


domnule ati uitat de picatele!

picatelele sunt optionale , doamna
bemm
Postat pe 9 August 2011 11:15
De la: kudika339839, la data 2011-08-09 10:51:10Nu ne-am grabit sa ne casatorim si nici sa avem copii. Ne-am casatorit acum 6 ani (25, respectiv 26 de ani, varsta destul de propice intemeierii unei familii, cred eu...) iar copiii nostri au 5, respectiv 3 ani. Nu am sarit peste adolescenta. M-am bucurat de ea din plin, probabil de asta imi e dor de ea....


Da,in familiile cu copii ,apare o astfel de stare!este indusa de plusul de responsabilitati,de multe ori nu suntem pregatiti pentru asumarea lor,care nu sunt deloc usoare in conditiile in care stim cu totii cat de greu este sa cresti nu un copil ci ,dimpotriva mai multi!Doamna,copiii ar trebui sa fie liantul din familia ta!Gasiti-va timp ,mai mult ca de obicei,sa va implicati,impreuna,in activitatile copiilor!Iesiti impreuna cu ei,la plimbare,la spectacolele pentru copii,in weekend-uri organizati mici iesiri cu ei si cu prietenii vostri care au copii.De multe ori,copiii reprezinta sursa de optimism,necesara redresarii familiei.Fiti ingenui,asemenea lor!Regasiti-va in copilaria lor,cautati sa va imbratisati cat mai des,folosindu-va de copiii vostri!Faceti intalniri in familie si discutati problemele, apoi, jucati-va!Da,exact precum niste copii!Viata este foarte grea,nemiloasa cu cei ce au copii,traiul este ingreunat de neajunsuri,copiii cer tot timpul si voi ,va trebui sa le dati tot aportul in ceea ce va priveste educatia lor!Ati uitat sa zambiti in nebunia in care ne zbatem cu totii!Gasiti in zambetul copiilor vostri,energia sa va repuneti familia pe picioare!Uitati-va unul la celalalt si spuneti-va cat de mult va iubiti si cat de dragi va sunt copiii vostri!Ei au nevoie de suport afectiv si pentru aceasta este necesara lupta cu propria persoana,cu propria apatie si neglijenta!Adolescenta a avut rolul ei de sine statator,in evolutia ta,acum esti un adult cu responsabilitati!Si ca adult te poti bucura de viata!
kudika414141
Postat pe 9 August 2011 11:33
De la: kudika414141, la data 2011-08-09 11:33:31
De la: kudika339839, la data 2011-08-09 10:51:10Nu ne-am grabit sa ne casatorim si nici sa avem copii. Ne-am casatorit acum 6 ani (25, respectiv 26 de ani, varsta destul de propice intemeierii unei familii, cred eu...) iar copiii nostri au 5, respectiv 3 ani. Nu am sarit peste adolescenta. M-am bucurat de ea din plin, probabil de asta imi e dor de ea....


Da,in familiile cu copii ,apare o astfel de stare!este indusa de plusul de responsabilitati,de multe ori nu suntem pregatiti pentru asumarea lor,care nu sunt deloc usoare in conditiile in care stim cu totii cat de greu este sa cresti nu un copil ci ,dimpotriva mai multi!Doamna,copiii ar trebui sa fie liantul din familia ta!Gasiti-va timp ,mai mult ca de obicei,sa va implicati,impreuna,in activitatile copiilor!Iesiti impreuna cu ei,la plimbare,la spectacolele pentru copii,in weekend-uri organizati mici iesiri cu ei si cu prietenii vostri care au copii.De multe ori,copiii reprezinta sursa de optimism,necesara redresarii familiei.Fiti ingenui,asemenea lor!Regasiti-va in copilaria lor,cautati sa va imbratisati cat mai des,folosindu-va de copiii vostri!Faceti intalniri in familie si discutati problemele, apoi, jucati-va!Da,exact precum niste copii!Viata este foarte grea,nemiloasa cu cei ce au copii,traiul este ingreunat de neajunsuri,copiii cer tot timpul si voi ,va trebui sa le dati tot aportul in ceea ce va priveste educatia lor!Ati uitat sa zambiti in nebunia in care ne zbatem cu totii!Gasiti in zambetul copiilor vostri,energia sa va repuneti familia pe picioare!Uitati-va unul la celalalt si spuneti-va cat de mult va iubiti si cat de dragi va sunt copiii vostri!Ei au nevoie de suport afectiv si pentru aceasta este necesara lupta cu propria persoana,cu propria apatie si neglijenta!Adolescenta a avut rolul ei de sine statator,in evolutia ta,acum esti un adult cu responsabilitati!Si ca adult te poti bucura de viata!


toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?
Ame_ly
Postat pe 9 August 2011 11:44
De la: kudika339839, la data 2011-08-09 10:18:56Vreau sa simt din nou fluturasi in stomac....
Am 31 de ani si sunt impreuna cu sotul meu de 14 ani. E monoton si suntem nefericiti amandoi. Mereu incerc sa revitalizez relatia, dar pare sa nu se lege nimic....
Sedintele de terapie ne pot readuce fericirea?
A facut cineva terapie de cuplu si a vazut rezultate imbucuratoare?


nu stiu ce sa iti spun in legatura cu sedintele de terapie ,insa poate daca incercati sa mai mergeti in locurile unde ati fost cand inca erati copii ,sa reluati lucrurile pe care le faceati impreuna acum mult timp sau poate chestii mici, dar care sti ca ii plac, poate un cadou,mancarea preferata, ceva, care sa ii aduca aminte cat de mare a fost iubirea si sa inteleaga ca tu vrei sa readuci aceast sentiment in viata voastra.
o cina romantica ,un mic dejun,lucriurile astea nu tin de varsta si daca le-ati facut atunci cand nu era monotonia si ati uitat de ele ,poate va imbunatati relatia.succes!
hocus_pocus
Postat pe 9 August 2011 11:52
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta? [/quote]

La varsta maturitatii,dupa ani de convietuire,"fluturasii"se transforma in trairi de o intensitate mult mai mica,dar mai profunda decat la varsta adolescentei,cand infantilismul se joaca cu protagonistii.
"Fluturii" se metamorfozeaza in dureri pricinuite de iubirea adevarata,consistenta!Fiecare etapa de dezvoltare, din viata noastra, este unica,irepetabila,sunt modificari de gandire,de comportament,nu ne putem limita doar in a avea "fluturi" in stomac,nu ne putem opri din evolutie doar pentru ca vrem sa fim aerieni!Depinde de fiecare persoana in parte,cum simte, odata cu trecerea anilor!Cand intervine in relatia familiala,o alta persoana,alta decat sotul sau sotia,este clar ca ,apar "fluturii",dar acestia sunt de teama,ingrijorare,rusine,nu au nimic in comun cu iubirea adolescentina.Oricum,in orice cuplu,intervine liberul arbitru,discernamantul personal,singurele in masura sa-i conduca destinul propriu.
kudika414141
Postat pe 9 August 2011 12:03
De la: kudika414141, la data 2011-08-09 12:03:41toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?


La varsta maturitatii,dupa ani de convietuire,"fluturasii"se transforma in trairi de o intensitate mult mai mica,dar mai profunda decat la varsta adolescentei,cand infantilismul se joaca cu protagonistii.
"Fluturii" se metamorfozeaza in dureri pricinuite de iubirea adevarata,consistenta!Fiecare etapa de dezvoltare, din viata noastra, este unica,irepetabila,sunt modificari de gandire,de comportament,nu ne putem limita doar in a avea "fluturi" in stomac,nu ne putem opri din evolutie doar pentru ca vrem sa fim aerieni!Depinde de fiecare persoana in parte,cum simte, odata cu trecerea anilor!Cand intervine in relatia familiala,o alta persoana,alta decat sotul sau sotia,este clar ca ,apar "fluturii",dar acestia sunt de teama,ingrijorare,rusine,nu au nimic in comun cu iubirea adolescentina.Oricum,in orice cuplu,intervine liberul arbitru,discernamantul personal,singurele in masura sa-i conduca destinul propriu.[/quote]

nu eram eu cea care avea nevoie de asa un discurs,nu ma dadacii pe mine
fata cu topicul vroia fluturasi sa-i spunem ca dupa 14 ani poate sa-i uite
Ame_ly
Postat pe 9 August 2011 12:12
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 11:44:18
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?

nu ii vezi?
bemm
Postat pe 9 August 2011 12:34
De la: bemm, la data 2011-08-09 12:34:15
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 11:44:18
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?

nu ii vezi?


nu ca de insistenti ce sunt mi-au intrat in ochi fluturasii astia! acum sa vad pe unde or sa mai iasa ca am strans pleoapele tare!
kiss_my_ass
Postat pe 9 August 2011 12:49
De la: kiss_my_ass, la data 2011-08-09 12:49:49
De la: bemm, la data 2011-08-09 12:34:15
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 11:44:18
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?

nu ii vezi?


nu ca de insistenti ce sunt mi-au intrat in ochi fluturasii astia! acum sa vad pe unde or sa mai iasa ca am strans pleoapele tare!

sa tii si gura inchisa si mainile la urechi, si sigur or sa ajunga in stomac! cum o lasi tu pe fata asta fara fluturasi!
bemm
Postat pe 9 August 2011 12:53
De la: bemm, la data 2011-08-09 12:53:19
De la: kiss_my_ass, la data 2011-08-09 12:49:49
De la: bemm, la data 2011-08-09 12:34:15
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 11:44:18
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?

nu ii vezi?


nu ca de insistenti ce sunt mi-au intrat in ochi fluturasii astia! acum sa vad pe unde or sa mai iasa ca am strans pleoapele tare!

sa tii si gura inchisa si mainile la urechi, si sigur or sa ajunga in stomac! cum o lasi tu pe fata asta fara fluturasi!


ce sa-i fac eu daca n-a cascat bine ochii!!
kiss_my_ass
Postat pe 9 August 2011 12:55
De la: bemm, la data 2011-08-09 12:34:15
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 11:44:18
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?

nu ii vezi?


nuuuuuuuuu,cred ca i-am ratat
Ame_ly
Postat pe 9 August 2011 13:45
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 13:45:51
De la: bemm, la data 2011-08-09 12:34:15
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 11:44:18
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?

nu ii vezi?


nuuuuuuuuu,cred ca i-am ratat


las ca-s la mine! cand ai nevoie de ei ma anunti!
kiss_my_ass
Postat pe 9 August 2011 14:11
De la: kiss_my_ass, la data 2011-08-09 14:11:28
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 13:45:51
De la: bemm, la data 2011-08-09 12:34:15
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 11:44:18
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?

nu ii vezi?


nuuuuuuuuu,cred ca i-am ratat


las ca-s la mine! cand ai nevoie de ei ma anunti!


in week end te gasesc aici?
Ame_ly
Postat pe 9 August 2011 14:17
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 14:17:34
De la: kiss_my_ass, la data 2011-08-09 14:11:28
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 13:45:51
De la: bemm, la data 2011-08-09 12:34:15
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 11:44:18
toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?

nu ii vezi?


nuuuuuuuuu,cred ca i-am ratat


las ca-s la mine! cand ai nevoie de ei ma anunti!


in week end te gasesc aici?


nope, fluturasii ma scot la plimbare! mai ales ca-i vichend prelungit!
kiss_my_ass
Postat pe 9 August 2011 15:01
uffffffff as fi vrut si io tot de aia ,ca-i prelungit
ma pun sa-mi fac rost de proprii fluturi
Ame_ly
Postat pe 9 August 2011 15:09
Nu vreau sa ii uit
Imi lipsesc ...
Noroc ca e vara, voi iesi la prins fluturi impreuna cu sotul meu
kudika339839
Postat pe 9 August 2011 17:09
De la: Ame_ly, la data 2011-08-09 12:12:28
De la: kudika414141, la data 2011-08-09 12:03:41toate bune si frumoase ..da'fluturasii?,unde-s fluturasii in schema asta?


La varsta maturitatii,dupa ani de convietuire,"fluturasii"se transforma in trairi de o intensitate mult mai mica,dar mai profunda decat la varsta adolescentei,cand infantilismul se joaca cu protagonistii.
"Fluturii" se metamorfozeaza in dureri pricinuite de iubirea adevarata,consistenta!Fiecare etapa de dezvoltare, din viata noastra, este unica,irepetabila,sunt modificari de gandire,de comportament,nu ne putem limita doar in a avea "fluturi" in stomac,nu ne putem opri din evolutie doar pentru ca vrem sa fim aerieni!Depinde de fiecare persoana in parte,cum simte, odata cu trecerea anilor!Cand intervine in relatia familiala,o alta persoana,alta decat sotul sau sotia,este clar ca ,apar "fluturii",dar acestia sunt de teama,ingrijorare,rusine,nu au nimic in comun cu iubirea adolescentina.Oricum,in orice cuplu,intervine liberul arbitru,discernamantul personal,singurele in masura sa-i conduca destinul propriu.


nu eram eu cea care avea nevoie de asa un discurs,nu ma dadacii pe mine
fata cu topicul vroia fluturasi sa-i spunem ca dupa 14 ani poate sa-i uite [/quote]

dupa 14-16 ani fluturasii vor aparea doar pentru alt barbat ar fi o exceptie rara sa reapara fluturasii pentru actualul barbat cu regret spun
PUIA_40
Postat pe 25 August 2011 06:50
De la: kudika339839, la data 2011-08-09 10:18:56Vreau sa simt din nou fluturasi in stomac....
Am 31 de ani si sunt impreuna cu sotul meu de 14 ani. E monoton si suntem nefericiti amandoi. Mereu incerc sa revitalizez relatia, dar pare sa nu se lege nimic....
Sedintele de terapie ne pot readuce fericirea?
A facut cineva terapie de cuplu si a vazut rezultate imbucuratoare?


La 31 de ani tu vrei sa simti iubirea adolescentina?
Barbie30_
Postat pe 25 August 2011 10:21
De la: Barbie30_, la data 2011-08-25 10:21:49
De la: kudika339839, la data 2011-08-09 10:18:56Vreau sa simt din nou fluturasi in stomac....
Am 31 de ani si sunt impreuna cu sotul meu de 14 ani. E monoton si suntem nefericiti amandoi. Mereu incerc sa revitalizez relatia, dar pare sa nu se lege nimic....
Sedintele de terapie ne pot readuce fericirea?
A facut cineva terapie de cuplu si a vazut rezultate imbucuratoare?


La 31 de ani tu vrei sa simti iubirea adolescentina?

hai ce ai tu cu ea are si ea vise, si daca chiar vrea fluturi cred ca ii poate obtine doar ea cu sotul, in niciun caz nu o sa ii gaseasca aici
yumy
Postat pe 25 August 2011 14:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatul care vrea sa te insele cu... tine. 125 De la: lisaU 3 Noiembrie 2011 09:01
frica de casatorie.... 47 De la: stem_29 27 Iunie 2011 09:08
DRAGOSTE DE La distanta...distanta bat-o vina?sau totul se invarte in jurul banilor 11 De la: Dor_a 13 Iulie 2009 09:44
nunta 1 De la: kudika343397 10 Iunie 2013 18:49
casatoriile cu barbatii mulsulmani... 21 De la: lumika 5 Octombrie 2012 16:30