Setari Cookie-uri

Cum pieptanam fetitele pentru scoala ? codite si pampoane, sau...?

De la: bemm, la data 2011-08-09 20:20:48
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 20:13:03
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:09:35
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:09:14
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 20:07:24aaaa De la pampoane vine desteptaciunea?

dáia esti tu asa dasteapta ca ai purtat pampoane!


Acum pe bune-tu ti-ai trimite fetita de 10-11 ani cu pampoane in cap?

cu pampoane nu cred, dar in ziua de astazi fetitele de 10-11 ani au alte ganduri! asta vroiam sa subliniez, si daca pe timpul lui ceasca fetele purtau bentita si pampoane nu era chiar o rusine!


Nu erau bentita si pamponul o rusine, erau doar o obligatie. Doamne, de cate ori ma intorc in timp, realizez ca totul era o obligatie! Cate dicutii cu "diriga" intr-a V-a ca m-a prins cu o cruciulita la gat. Evident, OBLIGATA s-o scot. Aveam parul scurt, orice bentita aluneca, evident eram OBLIGATA s-o port. Si sa bag bretonul sub ea, desi era scurt si tepos. Cand mi-a ajuns parul pe umar am fost OBLIGATA sa-l impletesc sau sa-l port in doua cozi.

Ca sa nu mai spun de "Maine, sedinta cu parintii. Prezenta OBLIGATORIE." De cate ori duceam carnetul la semnat acasa, tata taia cu o linie cuvantul "obligatorie" si apoi semna. Dar de dus se ducea doar mama, saraca. Tata NU se simtea obligat. :)

In fine, revenind la fetita din ziua de azi, apoi, daca va fi OBLIGATA sa poarte pampoane intr-o lume in care NU se mai poarta, si tocmai de catre mama ei, prevad o "prietenie" stransa intre cele doua. Si la sfarsit, lamentarea parintelui: eu am incercat sa-i fiu mereu aproape, dar ea nu a vrut.
rashela
Postat pe 9 August 2011 21:03
De la: rashela, la data 2011-08-09 21:03:45
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:20:48
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 20:13:03
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:09:35
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:09:14
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 20:07:24aaaa De la pampoane vine desteptaciunea?

dáia esti tu asa dasteapta ca ai purtat pampoane!


Acum pe bune-tu ti-ai trimite fetita de 10-11 ani cu pampoane in cap?

cu pampoane nu cred, dar in ziua de astazi fetitele de 10-11 ani au alte ganduri! asta vroiam sa subliniez, si daca pe timpul lui ceasca fetele purtau bentita si pampoane nu era chiar o rusine!


Nu erau bentita si pamponul o rusine, erau doar o obligatie. Doamne, de cate ori ma intorc in timp, realizez ca totul era o obligatie! Cate dicutii cu "diriga" intr-a V-a ca m-a prins cu o cruciulita la gat. Evident, OBLIGATA s-o scot. Aveam parul scurt, orice bentita aluneca, evident eram OBLIGATA s-o port. Si sa bag bretonul sub ea, desi era scurt si tepos. Cand mi-a ajuns parul pe umar am fost OBLIGATA sa-l impletesc sau sa-l port in doua cozi.

Ca sa nu mai spun de "Maine, sedinta cu parintii. Prezenta OBLIGATORIE." De cate ori duceam carnetul la semnat acasa, tata taia cu o linie cuvantul "obligatorie" si apoi semna. Dar de dus se ducea doar mama, saraca. Tata NU se simtea obligat. :)

In fine, revenind la fetita din ziua de azi, apoi, daca va fi OBLIGATA sa poarte pampoane intr-o lume in care NU se mai poarta, si tocmai de catre mama ei, prevad o "prietenie" stransa intre cele doua. Si la sfarsit, lamentarea parintelui: eu am incercat sa-i fiu mereu aproape, dar ea nu a vrut.


da da! iar cand tot mai tarziu mama ii va reprosa ca a stat cu betivul de ta-su pentru ea ,aceasta ii va spune ca nu e problema ei
pickard
Postat pe 9 August 2011 21:07
Hai sa ne gandim si la fetita aia care e obligata de mama sa se duca cu pampoane.Cam cat de bine o fi pentru ea sa fie bataie de joc a copiilor?Cam ce impact o avea asupra ei si pe ce termen?
Barbie30_
Postat pe 9 August 2011 21:13
De la: rashela, la data 2011-08-09 21:03:45
Nu erau bentita si pamponul o rusine, erau doar o obligatie. Doamne, de cate ori ma intorc in timp, realizez ca totul era o obligatie! Cate dicutii cu "diriga" intr-a V-a ca m-a prins cu o cruciulita la gat. Evident, OBLIGATA s-o scot. Aveam parul scurt, orice bentita aluneca, evident eram OBLIGATA s-o port. Si sa bag bretonul sub ea, desi era scurt si tepos. Cand mi-a ajuns parul pe umar am fost OBLIGATA sa-l impletesc sau sa-l port in doua cozi.

Ca sa nu mai spun de "Maine, sedinta cu parintii. Prezenta OBLIGATORIE." De cate ori duceam carnetul la semnat acasa, tata taia cu o linie cuvantul "obligatorie" si apoi semna. Dar de dus se ducea doar mama, saraca. Tata NU se simtea obligat. :)

In fine, revenind la fetita din ziua de azi, apoi, daca va fi OBLIGATA sa poarte pampoane intr-o lume in care NU se mai poarta, si tocmai de catre mama ei, prevad o "prietenie" stransa intre cele doua. Si la sfarsit, lamentarea parintelui: eu am incercat sa-i fiu mereu aproape, dar ea nu a vrut.

of si ai uitat ciorapii OBLIGATORIU grosi, matricola OBLIGATORIU la vedere, ghiozdanul OBLIGATORIU punct...da' in liceu tot am gasit solutii de a purta uniforma cat mai sui posibil
miss_darine
Postat pe 9 August 2011 21:13
De la: pickard, la data 2011-08-09 21:07:00
De la: rashela, la data 2011-08-09 21:03:45
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:20:48
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 20:13:03
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:09:35
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:09:14
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 20:07:24aaaa De la pampoane vine desteptaciunea?

dáia esti tu asa dasteapta ca ai purtat pampoane!


Acum pe bune-tu ti-ai trimite fetita de 10-11 ani cu pampoane in cap?

cu pampoane nu cred, dar in ziua de astazi fetitele de 10-11 ani au alte ganduri! asta vroiam sa subliniez, si daca pe timpul lui ceasca fetele purtau bentita si pampoane nu era chiar o rusine!


Nu erau bentita si pamponul o rusine, erau doar o obligatie. Doamne, de cate ori ma intorc in timp, realizez ca totul era o obligatie! Cate dicutii cu "diriga" intr-a V-a ca m-a prins cu o cruciulita la gat. Evident, OBLIGATA s-o scot. Aveam parul scurt, orice bentita aluneca, evident eram OBLIGATA s-o port. Si sa bag bretonul sub ea, desi era scurt si tepos. Cand mi-a ajuns parul pe umar am fost OBLIGATA sa-l impletesc sau sa-l port in doua cozi.

Ca sa nu mai spun de "Maine, sedinta cu parintii. Prezenta OBLIGATORIE." De cate ori duceam carnetul la semnat acasa, tata taia cu o linie cuvantul "obligatorie" si apoi semna. Dar de dus se ducea doar mama, saraca. Tata NU se simtea obligat. :)

In fine, revenind la fetita din ziua de azi, apoi, daca va fi OBLIGATA sa poarte pampoane intr-o lume in care NU se mai poarta, si tocmai de catre mama ei, prevad o "prietenie" stransa intre cele doua. Si la sfarsit, lamentarea parintelui: eu am incercat sa-i fiu mereu aproape, dar ea nu a vrut.


da da! iar cand tot mai tarziu mama ii va reprosa ca a stat cu betivul de ta-su pentru ea ,aceasta ii va spune ca nu e problema ei


Pick,scuza-ma da mama a ales sa stea cu betivu` nicidecum copilul.Normal ca nu e problema ei,a intreabat-o cumva daca vrea sa stea cu betivu` de ta-su langa ea?
Barbie30_
Postat pe 9 August 2011 21:15
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 21:13:06Hai sa ne gandim si la fetita aia care e obligata de mama sa se duca cu pampoane.Cam cat de bine o fi pentru ea sa fie bataie de joc a copiilor?Cam ce impact o avea asupra ei si pe ce termen?

probabil ca mamica a ramas ancorata in anii '80...ii recomand ca atunci cand se duce la scoala, sa se uite si la celelalte fetite cum sunt pieptanate
tzuc barbie
miss_darine
Postat pe 9 August 2011 21:17
De la: miss_darine, la data 2011-08-09 21:13:41
De la: rashela, la data 2011-08-09 21:03:45
Nu erau bentita si pamponul o rusine, erau doar o obligatie. Doamne, de cate ori ma intorc in timp, realizez ca totul era o obligatie! Cate dicutii cu "diriga" intr-a V-a ca m-a prins cu o cruciulita la gat. Evident, OBLIGATA s-o scot. Aveam parul scurt, orice bentita aluneca, evident eram OBLIGATA s-o port. Si sa bag bretonul sub ea, desi era scurt si tepos. Cand mi-a ajuns parul pe umar am fost OBLIGATA sa-l impletesc sau sa-l port in doua cozi.

Ca sa nu mai spun de "Maine, sedinta cu parintii. Prezenta OBLIGATORIE." De cate ori duceam carnetul la semnat acasa, tata taia cu o linie cuvantul "obligatorie" si apoi semna. Dar de dus se ducea doar mama, saraca. Tata NU se simtea obligat. :)

In fine, revenind la fetita din ziua de azi, apoi, daca va fi OBLIGATA sa poarte pampoane intr-o lume in care NU se mai poarta, si tocmai de catre mama ei, prevad o "prietenie" stransa intre cele doua. Si la sfarsit, lamentarea parintelui: eu am incercat sa-i fiu mereu aproape, dar ea nu a vrut.

of si ai uitat ciorapii OBLIGATORIU grosi, matricola OBLIGATORIU la vedere, ghiozdanul OBLIGATORIU punct...da' in liceu tot am gasit solutii de a purta uniforma cat mai sui posibil



Damn, cum am putut uita de matricola? 111 numarul, nu-l uit pana mor. Si 800 sora mea. :)
rashela
Postat pe 9 August 2011 21:18
De la: miss_darine, la data 2011-08-09 21:17:22
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 21:13:06Hai sa ne gandim si la fetita aia care e obligata de mama sa se duca cu pampoane.Cam cat de bine o fi pentru ea sa fie bataie de joc a copiilor?Cam ce impact o avea asupra ei si pe ce termen?

probabil ca mamica a ramas ancorata in anii '80...ii recomand ca atunci cand se duce la scoala, sa se uite si la celelalte fetite cum sunt pieptanate
tzuc barbie


Tzuc scumpa Darine Hai ca e bine..."norii s-au mai ridicat"
Barbie30_
Postat pe 9 August 2011 21:19
O mamica voia sa vorbeasca cu alte mamici , dar uite peste ce si cine-a dat....
cristinxxx
Postat pe 9 August 2011 21:22
Cum tu pampoane la 10-11 ani?
Asa purtai la varsta ta? Si codite impletite?
Eu purtam la 5-6 ani....

Cred ca iti vezi fetita mult mai mica decat este.
kudika_pudika
Postat pe 9 August 2011 21:42
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 21:15:56
De la: pickard, la data 2011-08-09 21:07:00
De la: rashela, la data 2011-08-09 21:03:45
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:20:48
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 20:13:03
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:09:35
De la: bemm, la data 2011-08-09 20:09:14
De la: Barbie30_, la data 2011-08-09 20:07:24aaaa De la pampoane vine desteptaciunea?

dáia esti tu asa dasteapta ca ai purtat pampoane!


Acum pe bune-tu ti-ai trimite fetita de 10-11 ani cu pampoane in cap?

cu pampoane nu cred, dar in ziua de astazi fetitele de 10-11 ani au alte ganduri! asta vroiam sa subliniez, si daca pe timpul lui ceasca fetele purtau bentita si pampoane nu era chiar o rusine!


Nu erau bentita si pamponul o rusine, erau doar o obligatie. Doamne, de cate ori ma intorc in timp, realizez ca totul era o obligatie! Cate dicutii cu "diriga" intr-a V-a ca m-a prins cu o cruciulita la gat. Evident, OBLIGATA s-o scot. Aveam parul scurt, orice bentita aluneca, evident eram OBLIGATA s-o port. Si sa bag bretonul sub ea, desi era scurt si tepos. Cand mi-a ajuns parul pe umar am fost OBLIGATA sa-l impletesc sau sa-l port in doua cozi.

Ca sa nu mai spun de "Maine, sedinta cu parintii. Prezenta OBLIGATORIE." De cate ori duceam carnetul la semnat acasa, tata taia cu o linie cuvantul "obligatorie" si apoi semna. Dar de dus se ducea doar mama, saraca. Tata NU se simtea obligat. :)

In fine, revenind la fetita din ziua de azi, apoi, daca va fi OBLIGATA sa poarte pampoane intr-o lume in care NU se mai poarta, si tocmai de catre mama ei, prevad o "prietenie" stransa intre cele doua. Si la sfarsit, lamentarea parintelui: eu am incercat sa-i fiu mereu aproape, dar ea nu a vrut.


da da! iar cand tot mai tarziu mama ii va reprosa ca a stat cu betivul de ta-su pentru ea ,aceasta ii va spune ca nu e problema ei


Pick,scuza-ma da mama a ales sa stea cu betivu` nicidecum copilul.Normal ca nu e problema ei,a intreabat-o cumva daca vrea sa stea cu betivu` de ta-su langa ea?


e greu de impacat si capra si varza
pickard
Postat pe 9 August 2011 21:51
De la: kudika417660, la data 2011-08-09 18:40:20Fetita mea va merge clasa 5-a in toamna si cum are acum parul un pic mai lung,putin peste umar, si e foarte des si bogat,dar problema este ca nu prea vrea sa il poarte prins,de fapt nu prea vrea sa faca nimic cu el,in fara de un superficial periat.

Mie pe de alta parte, chiar nu imi place sa o vad cu parul dezordonat,si as zice chiar neingrijit...
Am inceput sa ii impletesc in fiecare dimineata 2 codite in spic de grau ,mi se pare o pieptanatura foarte potrivita varstei , mi-a spus ca asemenea codite sunt pentru fetitele mici ?? Nu inteleg,in clasa a 5 a sa iti fie rusine sa porti o asemenea pieptanatura ? ce fitze sunt si astea?

Bunica sa i-a facut recent o pereche de pampoane de scoala foarte dragutze,albe,din material de voal,sa le poarte pentru cand incepe scoala,sau la ocazii in general. Am fost la bunici in vizita acum 2 saptamani,si am zis sa ii faca o surpriza bunicii,si i-am pieptanat parul in 2 cozi de cal ,asa prinse pe lateral putin deasupra urechilor ,cu carare frumoasa,pe mijloc,si i-am prins pampoanele....Mi-a facut "domnisoara" niste figuri,sa nu spun,ca ei nu ii place cu parul strans in cozi,ca funditele sunt prea mari,etc....Aproape ca nu a vrut sa iasa din casa...

Pai daca nu le poarta la varsta asta cand o sa le poarte?
Va incepe scoala si sincer vreau sa o vad ca merge ca o scolarita,nu cu parul in vant,etc...


Buna seara,doamna,doamnelor si domnilor!

Sincera sa fiu,randurile scrise de dumneavoastra m-au dus cu gandul in registrul scolar al unor ani ce se pierd in voaluri de timp.Presupun ca,dumneavoastra nu sunteti o mama tanara,moderna si de aici rabufneste oful dumneavoastra in ceea ce priveste coafura fetitei.Ma caut in anii din urma,anii copilariei mele ,cu fundite din panglica alba ,prinse la coditele impletite strans de catre mama mea pentru a nu sta razvratit pe spate,uniformele lungi,masurate in lungime cu rigla,de catre doamna diriginta,la intrarea in scoala,ciorapii din bumbac cu port-jartier care faceau genunchi,pe care ii purtam si imi venea sa plang cand treceam prin fata baietilor,banderolele,musai albe,fara de care nu intrai in scoala si toate celelalte proceduri scolare de inchistare a elevului intr-o anumita disciplina .Toate acestea,acum,le privesc cu detasare,ma fac sa zambesc,la timpul lor erau de actualitate si ne faleam cu cravatele de pionier si camasile scrobite.Dar,nimic din toate acestea nu mai sunt de actualitate,doamna.Timpurile s-au schimbat,scolile au alte principii de functionare,elevii actuali au cunoscut o emancipare fara precedent si din pacate,nu intotdeauna pozitiva,comportamentul lor nu mai este cel adecvat unui copil,sunt,deja,mici adulti,atitudine relevanta in incercarile de a folosi un limbj nou,o relationare largita,uneori escaladand bunul simt,cu ceilalti din jurul lor.In scoli s-a dat libertatea de a se purta orice tinute,numai scolare nu!Deasemenea,se permite intrarea la orele de studiu,cu frizuri si tunsori,care mai de care mai desucheate,stilizate in fel si chip,fetele machiate ca niste adevarate femei,nicidecum nu arata ca niste eleve.Ori in aceste conditii,draga doamna,cum doriti ca fiica dumneavoastra sa accepte pampoanele?Este exclus asa ceva!Ea este o mica copila ,dar in inocenta ei observa si sesizeaza ridicolul situatiei in care doriti s-o puneti.Stiu,am fost si eu asemenea ei,cunosc si incrancenarea mamei de a impune fiicei ei, vointa personala,dar fiti ingaduitoare cu ea,nu incercati sa va impotriviti modernului din scoli,caci,nu veti reusi.Este adevarat,parul lung,daca nu este periat,ingrijit,da un aspect neplacut!Dar,fiica dumneavoastra,cu siguranta va sti sa si-l aranjeze in ton cu moda actuala in materie de coafuri.Lasati-o in pace,de fapt nu in coditele ei sta desteptaciunea,agerimea cu care va trebui sa acumuleze informatiile din scoala,depinde foarte mult si de cum intelege ea sa se afle si sa cunoasca postura de eleva in clasa a V-a.Sunt mici femeiuste,credeti-ma ca stiu foarte bine ce spun,acordati-i incredere,supravegheati-o cu atentie,fara a o sufoca si lasati-i impresia ca ea detine controlul asupra situatiei.Fetele ca si baietii ,incep sa cunoasca transformari in trupurile lor,modificari ce le vor da batai de cap ,atat lor cat si dumneavoastra,parintilor.Fiti alaturi ea si sigur nu va va parea rau!Inceputul este greu,restul vine de la sine!
kudika414141
Postat pe 9 August 2011 21:56
De la: kudika414141, la data 2011-08-09 21:56:46
De la: kudika417660, la data 2011-08-09 18:40:20Fetita mea va merge clasa 5-a in toamna si cum are acum parul un pic mai lung,putin peste umar, si e foarte des si bogat,dar problema este ca nu prea vrea sa il poarte prins,de fapt nu prea vrea sa faca nimic cu el,in fara de un superficial periat.

Mie pe de alta parte, chiar nu imi place sa o vad cu parul dezordonat,si as zice chiar neingrijit...
Am inceput sa ii impletesc in fiecare dimineata 2 codite in spic de grau ,mi se pare o pieptanatura foarte potrivita varstei , mi-a spus ca asemenea codite sunt pentru fetitele mici ?? Nu inteleg,in clasa a 5 a sa iti fie rusine sa porti o asemenea pieptanatura ? ce fitze sunt si astea?

Bunica sa i-a facut recent o pereche de pampoane de scoala foarte dragutze,albe,din material de voal,sa le poarte pentru cand incepe scoala,sau la ocazii in general. Am fost la bunici in vizita acum 2 saptamani,si am zis sa ii faca o surpriza bunicii,si i-am pieptanat parul in 2 cozi de cal ,asa prinse pe lateral putin deasupra urechilor ,cu carare frumoasa,pe mijloc,si i-am prins pampoanele....Mi-a facut "domnisoara" niste figuri,sa nu spun,ca ei nu ii place cu parul strans in cozi,ca funditele sunt prea mari,etc....Aproape ca nu a vrut sa iasa din casa...

Pai daca nu le poarta la varsta asta cand o sa le poarte?
Va incepe scoala si sincer vreau sa o vad ca merge ca o scolarita,nu cu parul in vant,etc...


Buna seara,doamna,doamnelor si domnilor!

Sincera sa fiu,randurile scrise de dumneavoastra m-au dus cu gandul in registrul scolar al unor ani ce se pierd in voaluri de timp.Presupun ca,dumneavoastra nu sunteti o mama tanara,moderna si de aici rabufneste oful dumneavoastra in ceea ce priveste coafura fetitei.Ma caut in anii din urma,anii copilariei mele ,cu fundite din panglica alba ,prinse la coditele impletite strans de catre mama mea pentru a nu sta razvratit pe spate,uniformele lungi,masurate in lungime cu rigla,de catre doamna diriginta,la intrarea in scoala,ciorapii din bumbac cu port-jartier care faceau genunchi,pe care ii purtam si imi venea sa plang cand treceam prin fata baietilor,banderolele,musai albe,fara de care nu intrai in scoala si toate celelalte proceduri scolare de inchistare a elevului intr-o anumita disciplina .Toate acestea,acum,le privesc cu detasare,ma fac sa zambesc,la timpul lor erau de actualitate si ne faleam cu cravatele de pionier si camasile scrobite.Dar,nimic din toate acestea nu mai sunt de actualitate,doamna.Timpurile s-au schimbat,scolile au alte principii de functionare,elevii actuali au cunoscut o emancipare fara precedent si din pacate,nu intotdeauna pozitiva,comportamentul lor nu mai este cel adecvat unui copil,sunt,deja,mici adulti,atitudine relevanta in incercarile de a folosi un limbj nou,o relationare largita,uneori escaladand bunul simt,cu ceilalti din jurul lor.In scoli s-a dat libertatea de a se purta orice tinute,numai scolare nu!Deasemenea,se permite intrarea la orele de studiu,cu frizuri si tunsori,care mai de care mai desucheate,stilizate in fel si chip,fetele machiate ca niste adevarate femei,nicidecum nu arata ca niste eleve.Ori in aceste conditii,draga doamna,cum doriti ca fiica dumneavoastra sa accepte pampoanele?Este exclus asa ceva!Ea este o mica copila ,dar in inocenta ei observa si sesizeaza ridicolul situatiei in care doriti s-o puneti.Stiu,am fost si eu asemenea ei,cunosc si incrancenarea mamei de a impune fiicei ei, vointa personala,dar fiti ingaduitoare cu ea,nu incercati sa va impotriviti modernului din scoli,caci,nu veti reusi.Este adevarat,parul lung,daca nu este periat,ingrijit,da un aspect neplacut!Dar,fiica dumneavoastra,cu siguranta va sti sa si-l aranjeze in ton cu moda actuala in materie de coafuri.Lasati-o in pace,de fapt nu in coditele ei sta desteptaciunea,agerimea cu care va trebui sa acumuleze informatiile din scoala,depinde foarte mult si de cum intelege ea sa se afle si sa cunoasca postura de eleva in clasa a V-a.Sunt mici femeiuste,credeti-ma ca stiu foarte bine ce spun,acordati-i incredere,supravegheati-o cu atentie,fara a o sufoca si lasati-i impresia ca ea detine controlul asupra situatiei.Fetele ca si baietii ,incep sa cunoasca transformari in trupurile lor,modificari ce le vor da batai de cap ,atat lor cat si dumneavoastra,parintilor.Fiti alaturi ea si sigur nu va va parea rau!Inceputul este greu,restul vine de la sine!


Multumesc pentru raspuns. Ma ocup in prezent de "coafurile" fetitei mele,tocmai pentru ca ea nu si-l aranjeaza in nici un fel,cum spuneam de abia catadicseste sa si-l pieptene,dar mai mult de atat nimic.Dar cu toate astea si-ar dori sa sa il aiba si mai lung,pana in talie daca se poate. I-am spus clar ca daca doreste parul lung sa faca bine sa puna mana si pe elastice ! Iar cu breton nu o las pentru ca altfel tot cu el in ochi ar fi....Eu cred ca la 11 ani,nu ar trebui sa fie nimic iesit din comun faptul ca merge la scoala cu parul atent pieptanat,fie impletit in 2 codite sau prins in 2 cozi de cal !? Il fac cu carare pe mijloc,deoarece are mult volum si foarte des,deci mai mult decat suficient pentru 2 cozi nu una....Cat despre pampoane,a purtat asa ceva incepanad de pe la sfarsitul clasei a 3-a (pana atunci avusese parul prea scurt sa poate fi prins) ,e drept cate o funda, nu 2......iar in a 4 -a mai erau si alte fete in scoala cu asa ceva in cap.Clasele 1-4 cu uniforma traditionala albastru pepit,apropo,iar cand va incepe a 5-a va avea alta uniforma,evident. Pampoanele ce i le-a facut bunica sa sunt mai mari ,ce e drept,decat cele chinezesti ce i le cumparasem eu ,dar nu sunt exagerate. Macar duminica pentru biserica,sa le poarte,daca nu pentru clasa 5-a
kudika417660
Postat pe 10 August 2011 00:46
660, chiar esti exagerata, zau!
Cum sa-i pui feti pampoane pe cap in vremurile astea?In ce lume traiesti, bre?
Te-ai gandit ca toti o vor lua in bataie de joc?Nu te gandesti si la sufletul ei.Mi-ai omorat cu acele ,,pampoane facute de bunica", sincer.Daca sunt facute de ea, ce...?Se supara buni daca nu le poarta, nepoata??Imi inchipui ce fel sunt.
Doamne, nici nu-mi imaginez ce va fi in sufletul domnisoarei, cand ai s-o trimiti la scoala, fortat, cu pampoanele pe .
Tu de ce nu ti le pui, si dupa te duci la o cafea cu fetele, sau faci piata.


In ce lume traiti, ati ramas in vremea lu ceasca?
doi_ochi_caprui
Postat pe 10 August 2011 01:05
Pe langa pampon, ai un fix cu doua cozi. De ce n-o inveti sa-si prinda parul intr-o singura coada sau, daca vrei sa-i fii chiar prietena, sa o inveti sa si-l coafeze?
Inteleg ca o vrei mica, mica cat mai mult timp, dar creste fie ca-ti place fie ca nu si are preferinte personale, dorinte personale. E bine sa tii cont si de ele, macar asa putin.
Chiar nu inteleg ce-i asa mare grozavie daca o lasi la scoala cu parul lalau; i-ai si tu niste bentite dragute, niste agrafe si lasa demodatul de pampon in pace. Sau mai bine, du-o la frizer sa-i dea o forma parului (o tunsoare in scari, un filat... chestii d-astea).

Si nu, parul nu creste daca il prinzi in coada, n-are a face. Trebuiesc taiate varfurile in mod regulat daca vrei sa creasca parul frumos si lung.
kudika_pudika
Postat pe 10 August 2011 03:21
De la: kudika417660, la data 2011-08-09 18:40:20Macar duminica pentru biserica,sa le poarte,daca nu pentru clasa 5-a


MACAR????

Adica E MUSAI sa le poarte? Jesus!
rashela
Postat pe 10 August 2011 03:23
"Macar duminica pentru biserica,sa le poarte,daca nu pentru clasa 5-a"


Buna dimineata,doamna!

Cu riscul de a va necaji putin,vreau sa va mai spun cateva lucruri.Nu contest credinta pe care o aveti in familie si nici faptul ca doriti sa-i insuflati si fetitei dumneavoastra rigurozitatea si decenta ,specifice mediului bisericesc,aceasta este o problema mult prea intima si personala,ca sa va pot dicta ceva in acest sens.DAR.....!Si biserica s-a deschis foarte mult in ultimul timp,permitand astfel anumite schimbari in tinuta practicantilor.Fetita dumneavoastra,poate merge la biserica si cu parul strans intr-o coada discreta,fara pampoane si alte zorzoneli prinse in par!Doamna,repet,decenta unei persoane si in special credinta,nu stau in modul cum se piaptana persoana respectiva.Comuniunea cu Divinul este sacra si intima si nu are nicio legatura cu aspectul fizic.Si eu sunt crestina , merg la biserica si am vazut femei care intra in biserica imbracate de zici ca sunt maicute si cand ies prezinta o alta infatisare,alt comportament.Deci,lasati fetita sa se pieptene cum vrea ea,chiar si cand mergeti la biserica.Este mai importanta legatura sufleteasca cu Dumnezeu,nicidecum modul cum se piaptana.O zi excelenta ,doamna,cu multa intelegere!
kudika414141
Postat pe 10 August 2011 07:27
De la: rashela, la data 2011-08-10 03:23:35
De la: kudika417660, la data 2011-08-09 18:40:20Macar duminica pentru biserica,sa le poarte,daca nu pentru clasa 5-a


MACAR????

Adica E MUSAI sa le poarte? Jesus!


la biserica!? foarte tare
am si eu o verisoara care pana la 17 ani s-a dus la biserica si cand a luat-o unu din Giurgiu pe mobra, dusa a fost
pickard
Postat pe 10 August 2011 09:15
De la: cristinxxx, la data 2011-08-09 21:22:15O mamica voia sa vorbeasca cu alte mamici , dar uite peste ce si cine-a dat....


tu de colo!!
kiss_my_ass
Postat pe 10 August 2011 09:24
De la: kiss_my_ass, la data 2011-08-10 09:24:38
De la: cristinxxx, la data 2011-08-09 21:22:15O mamica voia sa vorbeasca cu alte mamici , dar uite peste ce si cine-a dat....


tu de colo!!

sa vorbeasca si cu tatici
pickard
Postat pe 10 August 2011 09:27
De la: kudika417660, la data 2011-08-09 18:40:20Fetita mea va merge clasa 5-a in toamna si cum are acum parul un pic mai lung,putin peste umar, si e foarte des si bogat,dar problema este ca nu prea vrea sa il poarte prins,de fapt nu prea vrea sa faca nimic cu el,in fara de un superficial periat.

Mie pe de alta parte, chiar nu imi place sa o vad cu parul dezordonat,si as zice chiar neingrijit...
Am inceput sa ii impletesc in fiecare dimineata 2 codite in spic de grau ,mi se pare o pieptanatura foarte potrivita varstei , mi-a spus ca asemenea codite sunt pentru fetitele mici ?? Nu inteleg,in clasa a 5 a sa iti fie rusine sa porti o asemenea pieptanatura ? ce fitze sunt si astea?

Bunica sa i-a facut recent o pereche de pampoane de scoala foarte dragutze,albe,din material de voal,sa le poarte pentru cand incepe scoala,sau la ocazii in general. Am fost la bunici in vizita acum 2 saptamani,si am zis sa ii faca o surpriza bunicii,si i-am pieptanat parul in 2 cozi de cal ,asa prinse pe lateral putin deasupra urechilor ,cu carare frumoasa,pe mijloc,si i-am prins pampoanele....Mi-a facut "domnisoara" niste figuri,sa nu spun,ca ei nu ii place cu parul strans in cozi,ca funditele sunt prea mari,etc....Aproape ca nu a vrut sa iasa din casa...

Pai daca nu le poarta la varsta asta cand o sa le poarte?
Va incepe scoala si sincer vreau sa o vad ca merge ca o scolarita,nu cu parul in vant,etc...


Nu am citit celelalte raspunsuri...doar primul post si nu stiu daca ai luat o decizie intre timp
Fetita mea merge pe clasa a patra in toamna asta...e tunsa bob...asta dupa ce a purtat parul lung si nu ii placea ca se tragea de par dimineata...si-a ales singura coafura dupa ce i-am dat cateva sugestii discrete...eu observ ca au tendinta de a o copia pe mama...si i-am cumparat cateva bentite colorate ....ea a ales culorile,uneori mai port si eu pe acasa si automat i-au placut si ei...astfel nu ii vine parul in ochi si e o coafura usor de intretinut si moderna...
_oktober_
Postat pe 10 August 2011 09:42
Mai, ce amintiri mi-ati trezit ! Si eu am purtat pampoane, dar pe la clasele 1-4, dupa aceea nu. Doar profa de chimie nu ne lasa la ora si ne punea absent daca nu aveam 2 cozi impletite si cu bentita (daca aveam parul impletit intr-o coada, ne trimitea la baie sa ne pieptanam cu 2 cozi impletite !). Saraca mama imi apreta fundele si mi le facea cum stia ea mai frumos. Singura treaba care ma stresa era faptul ca nu erau simetrice si trageam de ele de le boteam pana mi se parea mie ca stau cum trebuie (si acum ma deranjeaza asimetria). Draga de mama cred ca avea tensiunea 20 cand faceam asa. Dar asa se purta pe atunci si mi se parea ceva normal. In liceu purtam pantofi cu toc (de 5 cm) si se lua diriginta de mine, dar se lua asa, de gura lumii, ca si ea era o tipa cocheta si o vedeam eu ca zambeste in coltul gurii cand ma dojenea. A, sa nu uit de cerceii mai lungi putin, bineinteles de culoare bleu-albastra, sa ma asortez cu uniforma Matricola... pe aia nu o dadeam jos de la maneca hainei nici in vacanta. Nu mi se parea "rusinos" sa o port. Ma mai intalneam cu colege pe strada (in timpul vacantelor) si mi le smulgeau de la maneca.
In ceea ce-o priveste pe fetita doamnei... asa cum spunea si Okto, ar trebui sa se orienteze spre o tunsoare sau o coafura care sa-i placa, in asa fel incat parul sa arate ingrijit. O clamita/doua colorate care sa-i "potoleasca" pletele... se gasesc solutii.
Cred ca asta e cea mai lunga postare a mea de pana acum
luchianramona
Postat pe 10 August 2011 10:41
De la: rashela, la data 2011-08-10 03:23:35
De la: kudika417660, la data 2011-08-09 18:40:20Macar duminica pentru biserica,sa le poarte,daca nu pentru clasa 5-a


MACAR????

Adica E MUSAI sa le poarte? Jesus!



E musai, doamne.
doi_ochi_caprui
Postat pe 10 August 2011 12:31
De la: luchianramona, la data 2011-08-10 10:41:36Mai, ce amintiri mi-ati trezit ! Si eu am purtat pampoane, dar pe la clasele 1-4, dupa aceea nu. Doar profa de chimie nu ne lasa la ora si ne punea absent daca nu aveam 2 cozi impletite si cu bentita (daca aveam parul impletit intr-o coada, ne trimitea la baie sa ne pieptanam cu 2 cozi impletite !). Saraca mama imi apreta fundele si mi le facea cum stia ea mai frumos. Singura treaba care ma stresa era faptul ca nu erau simetrice si trageam de ele de le boteam pana mi se parea mie ca stau cum trebuie (si acum ma deranjeaza asimetria). Draga de mama cred ca avea tensiunea 20 cand faceam asa. Dar asa se purta pe atunci si mi se parea ceva normal. In liceu purtam pantofi cu toc (de 5 cm) si se lua diriginta de mine, dar se lua asa, de gura lumii, ca si ea era o tipa cocheta si o vedeam eu ca zambeste in coltul gurii cand ma dojenea. A, sa nu uit de cerceii mai lungi putin, bineinteles de culoare bleu-albastra, sa ma asortez cu uniforma Matricola... pe aia nu o dadeam jos de la maneca hainei nici in vacanta. Nu mi se parea "rusinos" sa o port. Ma mai intalneam cu colege pe strada (in timpul vacantelor) si mi le smulgeau de la maneca.
In ceea ce-o priveste pe fetita doamnei... asa cum spunea si Okto, ar trebui sa se orienteze spre o tunsoare sau o coafura care sa-i placa, in asa fel incat parul sa arate ingrijit. O clamita/doua colorate care sa-i "potoleasca" pletele... se gasesc solutii.
Cred ca asta e cea mai lunga postare a mea de pana acum


Era bine din anumite (doar) puncte de vedere pe atunci,mie una mi-a placut ordinea si disciplina in scoli din acei ani.Erau elevii mult mai cuviinciosi ,respectuosi si cu bun simt,nu ca acum,si uniforma si aspectul elevului a ajutat in acest sens....Pai si daca fetitei mele nu ii place sa se "orienteze" catre nimic concret in privinta aspectului podoabei capilare,ce sa fac ? Dupa ea numai sa aiba parul cat mai lung ,asa fluturand in vant,nu tu agrafe,cleme,elastice,de bentite ce sa mai vorbesc...Pai de ce am ajuns eu sa ii fac pieptanaturile in fiecare dimineata ?? Nu mi se pare nimic iesit din comun asa ceva (ma refer la coafurile din cele 2 linkuri de mai jos) la varsta de 11 ani ? gresesc ?

http://farm2.static.flickr.com/1088/4724993317_01f732f760.jpg
http://lifestyle.iloveindia.com/lounge/images/simple-everyday-hairstyles-1.jpg
kudika417660
Postat pe 10 August 2011 19:08
De la: kudika417660, la data 2011-08-10 19:08:05
De la: luchianramona, la data 2011-08-10 10:41:36Mai, ce amintiri mi-ati trezit ! Si eu am purtat pampoane, dar pe la clasele 1-4, dupa aceea nu. Doar profa de chimie nu ne lasa la ora si ne punea absent daca nu aveam 2 cozi impletite si cu bentita (daca aveam parul impletit intr-o coada, ne trimitea la baie sa ne pieptanam cu 2 cozi impletite !). Saraca mama imi apreta fundele si mi le facea cum stia ea mai frumos. Singura treaba care ma stresa era faptul ca nu erau simetrice si trageam de ele de le boteam pana mi se parea mie ca stau cum trebuie (si acum ma deranjeaza asimetria). Draga de mama cred ca avea tensiunea 20 cand faceam asa. Dar asa se purta pe atunci si mi se parea ceva normal. In liceu purtam pantofi cu toc (de 5 cm) si se lua diriginta de mine, dar se lua asa, de gura lumii, ca si ea era o tipa cocheta si o vedeam eu ca zambeste in coltul gurii cand ma dojenea. A, sa nu uit de cerceii mai lungi putin, bineinteles de culoare bleu-albastra, sa ma asortez cu uniforma Matricola... pe aia nu o dadeam jos de la maneca hainei nici in vacanta. Nu mi se parea "rusinos" sa o port. Ma mai intalneam cu colege pe strada (in timpul vacantelor) si mi le smulgeau de la maneca.
In ceea ce-o priveste pe fetita doamnei... asa cum spunea si Okto, ar trebui sa se orienteze spre o tunsoare sau o coafura care sa-i placa, in asa fel incat parul sa arate ingrijit. O clamita/doua colorate care sa-i "potoleasca" pletele... se gasesc solutii.
Cred ca asta e cea mai lunga postare a mea de pana acum


Era bine din anumite (doar) puncte de vedere pe atunci,mie una mi-a placut ordinea si disciplina in scoli din acei ani.Erau elevii mult mai cuviinciosi ,respectuosi si cu bun simt,nu ca acum,si uniforma si aspectul elevului a ajutat in acest sens....Pai si daca fetitei mele nu ii place sa se "orienteze" catre nimic concret in privinta aspectului podoabei capilare,ce sa fac ? Dupa ea numai sa aiba parul cat mai lung ,asa fluturand in vant,nu tu agrafe,cleme,elastice,de bentite ce sa mai vorbesc...Pai de ce am ajuns eu sa ii fac pieptanaturile in fiecare dimineata ?? Nu mi se pare nimic iesit din comun asa ceva (ma refer la coafurile din cele 2 linkuri de mai jos) la varsta de 11 ani ? gresesc ?

http://farm2.static.flickr.com/1088/4724993317_01f732f760.jpg
http://lifestyle.iloveindia.com/lounge/images/simple-everyday-hairstyles-1.jpg


Atunci o ameninti ca o tunzi cheala, daca nu face ceva in privinta podoabei(aranjat, pieptanat etc).
Dragute coditele, doar pt alea mici.Bine, mai sunt si doamne, domnisoare care am vazut ca poarta codite,dar o data la nu stiu cat timp, nu mereu.
Si apropo, daca nu-i place sa poarte agrafe, bentite etc. o fi din cauza ca nu-i place cum ii sta.Mai ales bentitele, stii ca nu sta bine la toata lumea.
doi_ochi_caprui
Postat pe 10 August 2011 19:18
De la: kudika414141, la data 2011-08-10 07:27:24"Macar duminica pentru biserica,sa le poarte,daca nu pentru clasa 5-a"


Buna dimineata,doamna!

Cu riscul de a va necaji putin,vreau sa va mai spun cateva lucruri.Nu contest credinta pe care o aveti in familie si nici faptul ca doriti sa-i insuflati si fetitei dumneavoastra rigurozitatea si decenta ,specifice mediului bisericesc,aceasta este o problema mult prea intima si personala,ca sa va pot dicta ceva in acest sens.DAR.....!Si biserica s-a deschis foarte mult in ultimul timp,permitand astfel anumite schimbari in tinuta practicantilor.Fetita dumneavoastra,poate merge la biserica si cu parul strans intr-o coada discreta,fara pampoane si alte zorzoneli prinse in par!Doamna,repet,decenta unei persoane si in special credinta,nu stau in modul cum se piaptana persoana respectiva.Comuniunea cu Divinul este sacra si intima si nu are nicio legatura cu aspectul fizic.Si eu sunt crestina , merg la biserica si am vazut femei care intra in biserica imbracate de zici ca sunt maicute si cand ies prezinta o alta infatisare,alt comportament.Deci,lasati fetita sa se pieptene cum vrea ea,chiar si cand mergeti la biserica.Este mai importanta legatura sufleteasca cu Dumnezeu,nicidecum modul cum se piaptana.O zi excelenta ,doamna,cu multa intelegere!


Nu ma necajiti....apreciez raspunsul .NU am spus ca comuniunea cu Divinul ar avea neaparat ceva de a face cu imbracamintea sau pieptanatura persoanei,aspectul fizic in general. Dar...totusi ca semn de respect fata de biserica si ziua de Sarbatoare,de regula o mare parte din credinciosi se imbraca de "Duminica'" ,eu asa am fost invatata aici (zona Botosani-ului) si daca am mentionat de pampoanele albe pt.tinuta de Duminica a fetei,este pentru ca chiar cred ca se potrivesc prinse in par,asortate la o camasa alba + fusta decenta,sau in completarea unei rochite dragute...

http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/2//65/326/65326389_10.jpg

http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/2//65/326/65326423_40.jpg

http://prv0.lori-images.net/0000756712-preview.jpg

kudika417660
Postat pe 10 August 2011 19:22
A, zici ca esti de la ,,Butusani"?
acum am inteles
doi_ochi_caprui
Postat pe 10 August 2011 19:51
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-10 19:51:08A, zici ca esti de la ,,Butusani"?
acum am inteles


Ce are a face ??
kudika417660
Postat pe 10 August 2011 19:51
De la: kudika417660, la data 2011-08-10 19:51:58
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-10 19:51:08A, zici ca esti de la ,,Butusani"?
acum am inteles


Ce are a face ??

Interesant, cum te-am sacait, cum mai citat.
Ntz, ntz.Nu iti zic, sac.
doi_ochi_caprui
Postat pe 10 August 2011 19:54
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-10 19:54:22
De la: kudika417660, la data 2011-08-10 19:51:58
De la: doi_ochi_caprui, la data 2011-08-10 19:51:08A, zici ca esti de la ,,Butusani"?
acum am inteles


Ce are a face ??

Interesant, cum te-am sacait, cum mai citat.
Ntz, ntz.Nu iti zic, sac.


Bine
kudika417660
Postat pe 10 August 2011 20:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Putin ajutor va rog? :sml-sign0163: 10 De la: balrog 14 Martie 2011 14:07
TUNS ,COAFAT GRATIS 85 De la: DeedeeD 18 August 2014 22:37
E adevarat ca o anumita apa poate afecta parul? 9 De la: balrog 14 Martie 2011 13:06
Cistita sau raceala la ovare 18 De la: Loredana_O 21 Iunie 2012 17:57
podoaba capilara 4 De la: laurathegirl 19 Februarie 2009 14:50