Setari Cookie-uri

Timida

Buna fetelor. citesc de ceva timp acest forum si astazi am decis sa-mi fac si eu cont.
As vrea sa ma ajutati intr-o problema
Sunt timida si tacuta, pur si simplu nu stiu ce sa discut cu oameni noi intalniti, sau care i-am vazut de 2-3 ori.
Prietenul meu mi-a spus ca nu ii place cum sunt. suntem impreuna de un an si ceva, si mi-a zis ca daca nu-mi schimb starea asta nu mai poate continua. va rog sa imi raspundeti daca ati trecut prin experiente asemanatoare. si v-as ruga mult sa nu radeti sau sa ironizati, multumesc
Adrianna90
Postat pe 12 August 2011 22:13
Tu vrei sa te schimbi pentru ca nu te place iubitu` asa sau ca nu te placi tu?
Barbie30_
Postat pe 12 August 2011 22:21
sincer nici eu nu ma plac asa cum sunt. ca din cauza asta nici nu prea am prietene. incerc de mult timp sa gasesc o solutie
Adrianna90
Postat pe 12 August 2011 22:23
Primul pas sa spunem ca l-ai facut,ai inceput sa vorbesti cu noi (doar cu mine deocamdata ) care suntem niste straini
Barbie30_
Postat pe 12 August 2011 22:30
De la: Adrianna90, la data 2011-08-12 22:23:08sincer nici eu nu ma plac asa cum sunt. ca din cauza asta nici nu prea am prietene. incerc de mult timp sa gasesc o solutie


Ce iubit idiot ai. Esti micuta, de aia esti timida; cu timpul te vei schimba. Rabdare!
ilumax_76
Postat pe 12 August 2011 22:31
De la: Adrianna90, la data 2011-08-12 22:13:13Buna fetelor. citesc de ceva timp acest forum si astazi am decis sa-mi fac si eu cont.
As vrea sa ma ajutati intr-o problema
Sunt timida si tacuta, pur si simplu nu stiu ce sa discut cu oameni noi intalniti, sau care i-am vazut de 2-3 ori.
Prietenul meu mi-a spus ca nu ii place cum sunt. suntem impreuna de un an si ceva, si mi-a zis ca daca nu-mi schimb starea asta nu mai poate continua. va rog sa imi raspundeti daca ati trecut prin experiente asemanatoare. si v-as ruga mult sa nu radeti sau sa ironizati, multumesc


Esti timida!daca imi spui doar atat,nu este mare lucru!Timiditatea de care suferi,ai avut-o dintotdeauna sau ai dobandit-o pe parcursul evolutiei tale,constransa fiind de mediul familial,lipsa de comunicare cu cei din exterior,sau este o mostenire din familie?Ce varsta ai?Prietenul actual este primul din viata ta?Stiai ca timiditatea se trateaza prin terapie de grup,prin sedinte de socializare,dialog cu tineri de varsta ta?Ca sa poti discuta cu oameni noi,trebuie in primul rand sa ai ce sa discuti cu aceia.Deci ,in anturajul pe care ti-l formezi ,este necesar sa incluzi persoane de varsta apropiata cu a ta,sa aveti subiecte de discutie comune,sa va pitriviti la preocupari,hobby-uri,iar in ceea ce-l priveste pe prietenul tau,el ar face mai bine sa te sprijine,sa te incurajeze in conversatie,sa te scoata din starea de timiditate,cu glume,discutiii de interes comun,decat sa-ti reproseze un fapt pentru care s-ar putea sa nu ai nicio vina!Nu-i convine,spune-i "La revedere!"Care este problema ?Daca acum nu aveti ce sa discutati impreuna,mai tarziu,nici atat!Lasa-ti vocea sa strapunga aerul,fa acasa,in fata oglinzii,exercitii de pronuntie,vorbeste-ti singura,vei spune ca am luat-o razna,dar nu este deloc asa!Lupta-te cu timiditatea excesiva ,caci,practic ,tu nu vrei sa vorbesti.Toti vor fugi de tine si vei avea frustrari mai tarziu.Daca nu reusesti sa te autoeduci,te poti duce la un psiholog care te va ajuta sa -ti corectezi neputinta de comunicare.Succes! Daca vrei,poti!
kudika414141
Postat pe 12 August 2011 22:32
Categoric ceva te determina sa te retragi in carapacea ta,eu nu am de unde sa stiu ce anume....Trebuie doar sa privesti din alt unghi lucrurile,sa le permiti oamenilor sa se apropie de tine sa nu mai bati in retragere tot timpul.
Barbie30_
Postat pe 12 August 2011 22:32
De la: Barbie30_, la data 2011-08-12 22:32:39Categoric ceva te determina sa te retragi in carapacea ta,eu nu am de unde sa stiu ce anume....Trebuie doar sa privesti din alt unghi lucrurile,sa le permiti oamenilor sa se apropie de tine sa nu mai bati in retragere tot timpul.


Am avut si eu o colega, zici ca era speriata de bombe. Am abordat-o eu si dupa cateva minutele, nu-i mai tacea gura. Poate asa e si ea; ii e teama sa deschida discutii.
ilumax_76
Postat pe 12 August 2011 22:37
Si eu sunt timid, si caut o fata care doreste sa faca dragoste cu mine pentru ca sunt virgin. Lasa-mi un mesaj daca te-ar interesa.
Baiat_virgin
Postat pe 13 August 2011 10:49
De la: Baiat_virgin, la data 2011-08-13 10:49:32Si eu sunt timid, si caut o fata care doreste sa faca dragoste cu mine pentru ca sunt virgin. Lasa-mi un mesaj daca te-ar interesa.


Fiecare cu ce-l doare.....
Barbie30_
Postat pe 13 August 2011 10:58
Fetelor va multumesc mult pt raspunsuri si pt faptul ca m-ati inteles si nu ati fost rele. nu prea ma simt bine in pielea mea asa cum sunt dar poate reusesc sa ma schimb. Contesina daca tu crezi ca asta e o calitate uite ca multi oameni nu cred asta. va multumesc inca o data si o seara frumoasa sa aveti.
Adrianna90
Postat pe 13 August 2011 19:24
Buna, multa lume e timida in anumite circumstante, deci nu vad timiditatea ca pe un defect, ciudat e ceea ce ti-a cerut prietenul tau. Eu iti dau un sfat: sa nu te schimbi pt nimeni, schimbarea trebuie sa provina din interiorul nostru..fara ca cineva sa ne oblige sa ne schimbam, pt ca oricum nu va reusi, Oare prietenul tau e perfect ?.. :P macar sa te ajute in privinta asta..daca tot vrei sa te schimbi.


De la: Adrianna90, la data 2011-08-12 22:13:13Buna fetelor. citesc de ceva timp acest forum si astazi am decis sa-mi fac si eu cont.
As vrea sa ma ajutati intr-o problema
Sunt timida si tacuta, pur si simplu nu stiu ce sa discut cu oameni noi intalniti, sau care i-am vazut de 2-3 ori.
Prietenul meu mi-a spus ca nu ii place cum sunt. suntem impreuna de un an si ceva, si mi-a zis ca daca nu-mi schimb starea asta nu mai poate continua. va rog sa imi raspundeti daca ati trecut prin experiente asemanatoare. si v-as ruga mult sa nu radeti sau sa ironizati, multumesc
gabrielita26
Postat pe 13 August 2011 21:13
De la: Adrianna90, la data 2011-08-13 19:24:12Fetelor va multumesc mult pt raspunsuri si pt faptul ca m-ati inteles si nu ati fost rele. nu prea ma simt bine in pielea mea asa cum sunt dar poate reusesc sa ma schimb. Contesina daca tu crezi ca asta e o calitate uite ca multi oameni nu cred asta. va multumesc inca o data si o seara frumoasa sa aveti.


si eu sunt de acord cu contesina si cred ca timiditatea este o calitate ! daca iubitul tau ti-a reprosat asta inseamna ca el ar trebui sa se schimbe urgent
pickard
Postat pe 13 August 2011 21:20
Lasa tu ca si eu am fost o timidaaa si o tacutaaaa, pana la primul job serios. Lucram intr-un restaurant, deci cu oameni noi si diferiti zi de zi. In cateva luni s-a dus toata timiditatea mea

Si acum mai am momente in care timiditatea iese la iveala, dar nu-mi fac probleme. Ma pot lipsi foarte usor de oamenii pe care-i deranjeaza asta.
kudika_pudika
Postat pe 14 August 2011 02:50
Singurul mod de a scapa de timiditate este sa cunosti cat mai multi oameni noi, sa intri in contact cu diverse persoane, sa faci schimb de impresii... In felul asta scapi de timiditate si mai mult de atat, inveti foarte multe lucruri... Oamenii sunt interesanti, poti afla foarte multe lucruri de la ei... Ca sa cunosti oameni diferiti, trebuie insa sa iesi din casa, sa-ti iei un job ce presupune relatii cu publicul sau sa intri pe retele de socializare online (atentie insa, ca sunt multe persoane dubioase pe acolo). Prietenul tau ce problema are pana la urma? Cand te-a abordat nu te-a vazut ca esti mai timida?
Micaell
Postat pe 14 August 2011 17:05
ba da si el are o mie de defecte saracu. problema e ca eu de cate ori m-am intalnit cu fam lui nu prea am discutat, si de aceea lui nu ii place asta.
Pana la urma cred k o sa mergem pe drumuri separate. si eu i-am cerut lui sa mai schimbe cate ceva(lucruri mult mai serioase decat asta) si totusi nu a facut-o. va multumesc mult
Adrianna90
Postat pe 16 August 2011 20:55
de boala asta am suferit si eu in tinerete ...da' stai linistita ca viata te educa...important e sa-ti doresti tu sa te schimbi!
miss_darine
Postat pe 16 August 2011 21:19
Buna.
Unii oameni au abilitati de comunicare innascute, altii si le insusesc pe parcurs. Eu te inteleg farte bine, pana in al doilea an de facultate am suferit de un fel de "fobie sociala". Dupa, mi-am dat seama ca suntem fiinte sociale, si oricat de greu mi-ar fi sa initiez sau sa ma implic intr-o conversatie, e necesar sa o fac si nu voi putea evita contactul la nesfarsit.

Acum nu mai am absolut nicio problema sa-mi expun punctul de vederenici chiar in fata unor straini.

In cazul tau, primul pas a fost facut. Esti constienta ca esti timida si vrei sa te vindeci. Inseamna ca esti dornica sa evoluezi.
Timiditatea poate proveni dintr-un complex de inferioritate, sau poate fi din cauza cresterii, este posibil ca in copilarie sa fi fost redusa la tacere de unii adulti din preajma. Probabil ti s-a spus ca pararea ta este neimportanta sau tu nu esti in masura sa ai pareri si in acest fel ti-a scazut sentimentul de valoare de sine. Sau poate in sinea ta crezi ca toti oamenii sunt rai.
Posibil stima de sine in cazul tau este mai redusa, nu ai incredere in tine, ti-e frica de esec sau de respingere.
Poate inconstient te gandesti ca nu vei fi acceptata de ceilalti, ca vor rade de opiniile tale.

Eu consider ca trebuie sa incepi sa socializezi. Fa pasi mici. E greu sa iesi din zona de confort, dar nu imposibil. printre oamenii cu care vei interactiona, cu siguranta se vor afla si unii care te vor aprecia si incuraja. Sa nu te lasi insa prea afectata de situatiile neplacute sau stanjenitoare. Asta e, toti trecem prin asa ceva. Te scuturi de praf si incerci in continuare.

Gasesti aici cateva articole despre socializare:

http://artaeducatiei.com/category/relatii-interumane/socializare/

Cat despre prietenul tau, in general persoana de langa tine ar trebui sa te ajute atunci cand ai o problema, in niciun caz sa te critice si sa te santajeze. Pentru ca da, ceea ce face el se cheama santaj emotional.
'Daca nu te vei schimba, te voi parasi! "Practic te lasa sa treci singura prin situatia asta, el nu se leaga la cap, se debaraseaza, nu-si asuma responsabilitatea. Ma intreb, oare cand te-a cunoscut nu a vazut ca esti timida? Ma indoiesc. Daca pana acum te-a placut asa, de ce acum incepe sa-ti impuna lucruri?
Din punctul meu de vedere, ar trebui sa ii analizezi atent comportamentul in diverse situatii de acum inainte. Daca va continua sa te santajeze, nu e un semn bun.

Si iti mai spun un lucru: eu consider ca nu e nimeni in masura sa iti impuna ceva si in niciun caz nu trebuie sa faci anumite lucruri pentru a fi pe plac altora. Tu esti singura persoana care decide pentru tine. Nu face un lucru doar pentru ca altcineva sa te placa sau sa te aprobe, fa ceea ce crezi ca e bun pentru tine si pentru viitorul tau.

Bafta!
ArtaEducatiei
Postat pe 17 Septembrie 2011 01:09
prima schimbare ar fi sa iti aduni tot curajul si sa zici pa celui de langa tine ...am zis langa tien ...numai langa tine nu a fost dc acum dupa 1 an iti da ultimatum si iti cere sa te schimbi ca altfel nu poate continua.dc schimbi ceva la tine o faci pt ca asta vrei asta simti nu pt altii...iti lipseste increderea in tine...fi puternica...trebuie sa te iubesti pe tine mai mult decta orice. asta e tot ce trebuie sa schimbi
kudika461993
Postat pe 28 Octombrie 2011 23:13
Timiditatea la femei... e o dovada de bun simt.
alegro6543
Postat pe 29 Octombrie 2011 00:04
Multumim d-le 6543...un adevarat cavaler...
faith74
Postat pe 29 Octombrie 2011 13:07
De la: alegro6543, la data 2011-10-29 00:04:38Timiditatea la femei... e o dovada de bun simt.

Si la barbati ce mai e ?
Max2
Postat pe 20 Noiembrie 2011 11:12
De la: Max2, la data 2011-11-20 11:12:10
De la: alegro6543, la data 2011-10-29 00:04:38Timiditatea la femei... e o dovada de bun simt.

Si la barbati ce mai e ?


nu prea am prea vazut barbati timizi .... dar si daca sunt inseamna ca nu au trecut inca de faza copilariei - :)))
kudika_nikole
Postat pe 28 Noiembrie 2011 19:23
De la: kudika_nikole, la data 2011-11-28 19:23:50
De la: Max2, la data 2011-11-20 11:12:10
De la: alegro6543, la data 2011-10-29 00:04:38Timiditatea la femei... e o dovada de bun simt.

Si la barbati ce mai e ?


nu prea am prea vazut barbati timizi .... dar si daca sunt inseamna ca nu au trecut inca de faza copilariei - :)))


nu prea am vazut*
kudika_nikole
Postat pe 28 Noiembrie 2011 19:24
De la: kudika_nikole, la data 2011-11-28 19:23:50
De la: Max2, la data 2011-11-20 11:12:10
De la: alegro6543, la data 2011-10-29 00:04:38Timiditatea la femei... e o dovada de bun simt.

Si la barbati ce mai e ?


nu prea am prea vazut barbati timizi .... dar si daca sunt inseamna ca nu au trecut inca de faza copilariei - :)))








... cred ca nu ai vazut bine ...
marco918
Postat pe 28 Noiembrie 2011 19:36
De la: marco918, la data 2011-11-28 19:36:25
De la: kudika_nikole, la data 2011-11-28 19:23:50
De la: Max2, la data 2011-11-20 11:12:10
De la: alegro6543, la data 2011-10-29 00:04:38Timiditatea la femei... e o dovada de bun simt.

Si la barbati ce mai e ?


nu prea am prea vazut barbati timizi .... dar si daca sunt inseamna ca nu au trecut inca de faza copilariei - :)))








... cred ca nu ai vazut bine ...


Ok cand o sa intalnesc unul te anunt
kudika_nikole
Postat pe 28 Noiembrie 2011 19:52
De la: kudika_nikole, la data 2011-11-28 19:52:18
De la: marco918, la data 2011-11-28 19:36:25
De la: kudika_nikole, la data 2011-11-28 19:23:50
De la: Max2, la data 2011-11-20 11:12:10
De la: alegro6543, la data 2011-10-29 00:04:38Timiditatea la femei... e o dovada de bun simt.

Si la barbati ce mai e ?


nu prea am prea vazut barbati timizi .... dar si daca sunt inseamna ca nu au trecut inca de faza copilariei - :)))








... cred ca nu ai vazut bine ...


Ok cand o sa intalnesc unul te anunt






Sant pe cale de disparitie.....
Titanika
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:18
Pe cale de disparitie sunt din pacate si respectul, sentimentele adevarate, oamenii care sa faca ceva fara sa se bazeze doar pe interese.
Trecand peste abilitati de comunicare si alte lucruri de genul, e de inteles ca deseori pot exista retineri mari. Astea-s vremurile. E mai bine sa fii precaut(a). Daca mai e si un pic de timiditate peste, normal ca e mult mai greu de exprimat ceva.
Max2
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna.... 9 De la: Angel_lost 27 Martie 2009 00:10
o intalnire 18 De la: yumalai 20 Ianuarie 2010 09:53
Unde mai gasesti un iubit?? 392 De la: WalkingTall 27 Octombrie 2011 16:18
voi ce prieten aveti? 11 De la: Elyaa 16 Iulie 2011 22:18
INcertitudine...relatie la distanta 47 De la: kudika372775 1 Martie 2011 14:45