Setari Cookie-uri

Un sfat va rog

Buna tuturor,am intrat aici cu speranta sa primesc niste sfaturi....
Am 20 de ani si am avut o relatie de 2 ani cu un baiat de 24 de ani cu care am si un copil.La inceput totul a fost bine si frumos ,nu am nimic sa ii reprosez lui,ai mei l-au acceptat si se purtau frumos cu el.Dupa cateva luni de relatie am hotarat sa facem un copil,m-a cerut de sotie,stabilisem sa facem cununia dupa ce se naste copilul,ambele familii erau incantate.Dar dupa ce s-a nascut copilul nostru au inceput certurile,ai mei nu mai erau de acord cu el,nu il mai suportau,nu il lasau sa se apropie de copil,nici eu nu aveam voie sa il schimb, sa ii fac baita,lucrurile care trebuie sa le faca o mama,imi bagau prostii in cap si eu ma certam cu el.Am hotarat sa vorbim amandoi cu ai mei sa luam copilul si sa ne mutam la el,dar a iesit aiurea,nu am putut sa luam copilul,el s-a suparat, ne-am certat si a hotarat ca e mai bine fiecare pe drumul lui.Am avut cateva incercari de impacare dar parintii mei nu vor sa auda.S-au atasat prea mult de copil si le este frica ca nu o sa il mai vada daca ne mutam la tatal copilului.Il iubesc enorm si vreau sa ne impacam,vreau sa fim o familie .Cu parintii mei nu pot vorbi pentru ca nici in ziua de astazi ei nu s-au schimbat,nu am voie sa fac nimic cu copilul meu pentru ca se supara mama,de cand s-a nascut numai ea are grija de el,am incercat sa discut cu ea dar se face ca nu aude si ma doare,pe tatal copilului nu il accepta ,nu il suporta nici cand mai vine sa il vada pe bebe,am incercat sa vorbesc cu el ,mi-a spus ca ma iubeste dar am avut prea multa incredere in ai mei si in lume..Regret ca nu am luat decizia corecta atunci.....acum nu stiu ce sa fac....va rog sa ma ajutati
marya19
Postat pe 14 August 2011 18:07

Cred ca mama ta e putin exagerata,cum sa nu te lase sa ai grija de copilul tau? De ce nu iti iei copilul sa te duci la sotul tau?
Barbie30_
Postat pe 14 August 2011 18:15
De la: marya19, la data 2011-08-14 18:07:11Buna tuturor,am intrat aici cu speranta sa primesc niste sfaturi....
Am 20 de ani si am avut o relatie de 2 ani cu un baiat de 24 de ani cu care am si un copil.La inceput totul a fost bine si frumos ,nu am nimic sa ii reprosez lui,ai mei l-au acceptat si se purtau frumos cu el.Dupa cateva luni de relatie am hotarat sa facem un copil,m-a cerut de sotie,stabilisem sa facem cununia dupa ce se naste copilul,ambele familii erau incantate.Dar dupa ce s-a nascut copilul nostru au inceput certurile,ai mei nu mai erau de acord cu el,nu il mai suportau,nu il lasau sa se apropie de copil,nici eu nu aveam voie sa il schimb, sa ii fac baita,lucrurile care trebuie sa le faca o mama,imi bagau prostii in cap si eu ma certam cu el.Am hotarat sa vorbim amandoi cu ai mei sa luam copilul si sa ne mutam la el,dar a iesit aiurea,nu am putut sa luam copilul,el s-a suparat, ne-am certat si a hotarat ca e mai bine fiecare pe drumul lui.Am avut cateva incercari de impacare dar parintii mei nu vor sa auda.S-au atasat prea mult de copil si le este frica ca nu o sa il mai vada daca ne mutam la tatal copilului.Il iubesc enorm si vreau sa ne impacam,vreau sa fim o familie .Cu parintii mei nu pot vorbi pentru ca nici in ziua de astazi ei nu s-au schimbat,nu am voie sa fac nimic cu copilul meu pentru ca se supara mama,de cand s-a nascut numai ea are grija de el,am incercat sa discut cu ea dar se face ca nu aude si ma doare,pe tatal copilului nu il accepta ,nu il suporta nici cand mai vine sa il vada pe bebe,am incercat sa vorbesc cu el ,mi-a spus ca ma iubeste dar am avut prea multa incredere in ai mei si in lume..Regret ca nu am luat decizia corecta atunci.....acum nu stiu ce sa fac....va rog sa ma ajutati




BUNA ZIUA!

Am citit marea poveste a unei tinere de 20 ani,indragostita si mama a rodului iubirii ei!
Draga mea,tu esti mama copilului,nu?Pune mana si ia-ti copilul de la parinti si invata sa-ti cresti copilul singura sau impreuna cu iubitul tau,daca acesta afirma ca din cauza parintilor tai nu mai puteti fi impreuna!Unde este problema?Aducerea pe lume a unui copil aduce de la sine responsabilitati de ambele parti.Asumati-le si tu impreuna cu tatal copilului.De multe ori,bunicii,mai ales cei materni,rabufnesc sub o forma de egoism ceea ce duce la manifestarile descrise de tine!Discuta cu ei,explica-le ca rolul de mama este numai al tau si doresti sa-ti cresti copilul fara prea mare interventie din partea lor.Ai sa vezi ca isi vor reconsidera pozitia si se vor plia la postura doar de bunici!Creste-ti copilul si daca ei vor dori sa te ajute cu ceva,nu-i refuza ,dar limiteaza-le autoritatea!Sunt astfel de situatii, cand bunicii se transpun rolului de mama,"sufocand" familia ce ti-ai dorit-o!

kudika414141
Postat pe 14 August 2011 18:19
Ai o imaginatie foarte buna!:)
adde18
Postat pe 14 August 2011 18:23
am incercat sa il luam pe cale amiabila dar au facut scandal ,mama a spus ca nu o sa imi dea niciodata copilul...de fiecare data cand ii spun sa ma lase pe mine sa am grija de copil nu ma lasa il i-a si pleaca....Inainte ma intelegeam foarte bine cu ei de cand a aparut copilul nu ii mai recunosc....
marya19
Postat pe 14 August 2011 18:29
Buna. In primul rand vreau sa te intreb daca pentru intretinerea copilului aveti veniturile necesare. Tu sau prietenul tau actualmente aveti vreo ocupatie care sa va aduca venituri?
Pe de alta parte, si eu sunt de parere ca tu fiind mama copilului decizi direct ce vrei sa se intample cu el, iar un refuz al mamei tale de a te lasa impreuna cu el poate cadea chiar sub incidenta legii penale.
johnnie_walker
Postat pe 15 August 2011 02:05
Doamne fereste, dar tu esti mama copilului, ai tot dreptul sa il iei oriunde mergi tu (esti si majora). Ceea ce fac ai tai e sechestrare si la o adica poti sa-ti iei copilul cu politia daca ei de vorba buna nu inteleg.
kudika_pudika
Postat pe 15 August 2011 02:16
Astepti ca sa nu te recunoasca copilul de mama .......si nici nu te lasa sa te bucuri de copilul tau .....cred ca nu sfatul altora trebuie sa-l auzi ci tu trebuie sa te hotarasti daca te lasi toata viata pe mana altora, nu mai cere sfatul ......poti sa-le spui ca legal tu este tutorele copilului si ei n-au drepturi !!!!! Dar trebuie sa te gandesti ca ai ce sa i oferi nu sa l iei de dragul de a avea un copil ......cantareste bine .... cu viata ta te joci dar a unui copil NU . ....Si asta scuza-ma ca iti spun dar este o scuza o mama nu si lasa copilul niciodata de dragul mamei ori al altora decat daca vrea sa stea linistita !!!!!! Te gandesti si vezi dar nu te gandi ca iubitul tau nu te accepta fara copil ...te gandesti ce este mai bine pt copil !!!1 MULT NOROC SI GANDESTE MULT !
jasmine_94
Postat pe 15 August 2011 03:11
De la: marya19, la data 2011-08-14 18:07:11Buna tuturor,am intrat aici cu speranta sa primesc niste sfaturi....
Am 20 de ani si am avut o relatie de 2 ani cu un baiat de 24 de ani cu care am si un copil.La inceput totul a fost bine si frumos ,nu am nimic sa ii reprosez lui,ai mei l-au acceptat si se purtau frumos cu el.Dupa cateva luni de relatie am hotarat sa facem un copil,m-a cerut de sotie,stabilisem sa facem cununia dupa ce se naste copilul,ambele familii erau incantate.Dar dupa ce s-a nascut copilul nostru au inceput certurile,ai mei nu mai erau de acord cu el,nu il mai suportau,nu il lasau sa se apropie de copil,nici eu nu aveam voie sa il schimb, sa ii fac baita,lucrurile care trebuie sa le faca o mama,imi bagau prostii in cap si eu ma certam cu el.Am hotarat sa vorbim amandoi cu ai mei sa luam copilul si sa ne mutam la el,dar a iesit aiurea,nu am putut sa luam copilul,el s-a suparat, ne-am certat si a hotarat ca e mai bine fiecare pe drumul lui.Am avut cateva incercari de impacare dar parintii mei nu vor sa auda.S-au atasat prea mult de copil si le este frica ca nu o sa il mai vada daca ne mutam la tatal copilului.Il iubesc enorm si vreau sa ne impacam,vreau sa fim o familie .Cu parintii mei nu pot vorbi pentru ca nici in ziua de astazi ei nu s-au schimbat,nu am voie sa fac nimic cu copilul meu pentru ca se supara mama,de cand s-a nascut numai ea are grija de el,am incercat sa discut cu ea dar se face ca nu aude si ma doare,pe tatal copilului nu il accepta ,nu il suporta nici cand mai vine sa il vada pe bebe,am incercat sa vorbesc cu el ,mi-a spus ca ma iubeste dar am avut prea multa incredere in ai mei si in lume..Regret ca nu am luat decizia corecta atunci.....acum nu stiu ce sa fac....va rog sa ma ajutati


N-am vazut/auzit asa ceva in viata mea!
Mi se pare mie, sau iti este frica de mama ta?Cum adica sa nu te lase sa-ti ingrijesti copilul?Asta e prea de tot, zau.I-as da doua in freza si in secunda urmatoare ies cu copilul si cu tot bagajul.Nu e posibiiiiilllll.
doi_ochi_caprui
Postat pe 15 August 2011 10:28
De la: marya19, la data 2011-08-14 18:29:08am incercat sa il luam pe cale amiabila dar au facut scandal ,mama a spus ca nu o sa imi dea niciodata copilul...de fiecare data cand ii spun sa ma lase pe mine sa am grija de copil nu ma lasa il i-a si pleaca....Inainte ma intelegeam foarte bine cu ei de cand a aparut copilul nu ii mai recunosc....


Ce citesc eu aici si in primul tau mesaj nu ma face decat sa cred ca esti incapabila sa iti cresti copilul. Cum adica sa nu-ti dea copilul? Tu ca tu.... dar tatal copilului cum permite asta???
Nu te supara, dar iti meriti soarta. Ai familia ta, sotul tau... Parintii tai sunt doar bunicii copilului si sa se comporte ca atare. Cum adica ai incercat pe cale "amiabila"???
Vorbesti de copilul tau!!!
Dar tu ai un job? Sotul tau munceste? Pentru ca daca nu aveti, atunci as intelege oarecum comportamentul alor tai...
_vio_
Postat pe 15 August 2011 10:38
ai spus ca ai 20 de ani...asta inseamana ca in tara asta esti considerata adult...adica...poti sa iti bagi picioarele in ce spun parintii.
ar trebui sa aveti destula minte incat sa inlaturati parintii (si ai tai si ai lui) din familia voastra adica tu, el si copilul. ce vrei sa iti spunem mai mult de atat?
iulia_stratulat
Postat pe 18 August 2011 08:29
...si o mica completare...daca mama ta nu vrea sa iti dea copilul cheama politia...asta e sechestrare...tu esti trecuta ca mama pe certificatul de nastere a copilului...deci tu ai drepturi asupra copilului si nu mama ta
iulia_stratulat
Postat pe 18 August 2011 08:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog sa ma sfatuiti....sunt intr-o depresie continua 18 De la: kudika380507 31 Martie 2011 20:26
a 3 a despartire..mai are rost? 13 De la: camelusha83 10 Aprilie 2009 12:33
este cineva casatorit cu musulmani? 7 De la: steffy91 1 Februarie 2012 15:19
o mica greseala 94 De la: kudika095118 21 Ianuarie 2010 21:06
Sunt casatorita si totusi singura!! 53 De la: kudika445445 25 Decembrie 2011 11:34